'Europa gaat miljoenen banen verliezen' Feiten &Meningen MAANDAG 17 ME11993 David Roche: Politici kennen de harde waarheid, maar helaas alleen op zondag Een boterham met tevredenheid, predikte premier Lubbers. Maar zelfs een loonstop zal Nederland niet behoeden voor de economische rampspoed die zich aftekent. Duits land, het plechtanker van Europa, staat aan de vooravond van een die pe recessie. Tientallen miljoenen werklozen vormen het schrikbeeld dat Europa staat te wachten. En dat allemaal, omdat het Oude Conti nent niet in staat is zijn eigen pro blemen te herkennen, Iaat staan op te lossen. „Ik kan dit verhaal natuurlijk aan een regeringsleider vertellen. Hij zou het begrijpen. Premiers zijn niet gek. Maar hij is er alleen op zondag in geïnteresseerd. Op maan dag moet hij weer aan het korte- termijnbelang van zijn kiezers den ken." Een exclusief interview met David Roche, econoom bij 's werelds grootste effectenmakelaar Morgan Stanley, die voorspelt dat straks ook in Nederland de rente lager zal zijn dan de inflatie. LONDEN YVONNE ZONDEROP EN CEES VAN ZWEEDEN „Staken de metaalarbeiders in het voorma lige Oost-Duitsland? Laat ze maar staken, het zal ze niet helpen. Het kost alleen maar extra banen. De industrie in Duitsland is te duur geworden, daar helpt geen moedertje lief aan." Hardvochtige man, die David Roche? Men sen die er verstand van hebben, geven hoog op van zijn capaciteiten. Als 'topstrateeg' van Morgan Stanley moet Roche voorspel len hoe de wereld er over een paar jaar uit ziet. De meeste economen doen dat van achter een bureau. Maar Roche reist letter lijk de wereld rond. Hij bezoekt bedrijven, spreekt mensen, op zoek naar ontwikkelin gen die de wereld een ander aanzien zullen geven. Vandaag zit Roche op het Londense kan toor. In een onaanzienlijk kamertje, tussen ordners vol statistieken, maakt hij ons deel genoot van zijn sombere toekomstvisie. De recessie in Europa zal nog dieper worden. De werkloosheidscijfers, nu al tien procent in Europa, zullen zeker nog vijf jaar lang blijven stijgen. En daarna? Daarna komt de volgende rampspoed over het Oude Conti nent. De investeringen zullen weer groeien, maar niet langer ten goede komen aan West-Europa. „Kijk", zegt David Roche, en gaat met zijn vinger over een lange reeks van cijfers. „Een gemiddelde industrie-arbeider in Oost- Duitsland kost nu ongeveer 17 dollar per uur. Daarmee is hij duurder dan een arbei der in de VS of zelfs in Groot-Brittannië. Je moet wel gek zijn als bedrijf om nog in Oost-Duitsland te investeren. „Niemand doet het meer, ook de Duitsers zelf niet. Mercedes heeft ziin investering plannen in Oost-Duitsland ingetrokken, Audi ook. Audi gaat naar Hongarije, Merce des gaat naar Amerika. Veel mensen heb ben het nog niet door. Maar de recessie in Duitsland is structureel. Het land is te duur, log en kan niet concurreren." Dat geldt misschien voor Oost-Duitsland, maar toch niet voor het Westen? Roche: „Heel Duitsland zit in grote proble men. Hun economie leunt veel te zwaar op de industrie. Bijna 40 procent van de be roepsbevolking werkt in die sector, veel meer dan in bijvoorbeeld Frankrijk of Ne derland. En hun industrie is te duur gewor den. Geen fabrikant kan het zich veroorlo ven om Volkswagens te laten maken voor 26 dollar per uur als je ze ook kunt laten bouwen voor een dollar of een dollar zeven tig per uur in een ander continent. Die ba nen zullen verdwijnen. Dat is onvermijde lijk." Moet je die massale uittocht van banen dan zo maar accepteren? Omdat het onvermij delijk is? „De eerste reactie van iedereen luidt: ver biedt die bedrijven mensen te ontslaan. Maar dat zal niet helpen. Als ondernemin gen worden belemmerd in hun bedrijfsvoe ring, verlaten ze het land. Dat doen ze in een handomdraai." „Duitsland kampt bovendien met een extra probleem. Er is geen instantie die daadwer kelijk kan ingrijpen. Tot nu toe is het land geregeerd door de driehoek van werkgevers, werknemers en overheid. Dat systeem is ten dode opgeschreven. De werknemers zullen het slachtoffer worden van de nieu we economische omstandigheden. En je kunt niet van vakbonden verlangen dat ze medeverantwoordelijkheid dragen voor een politiek die zoveel banen kost." „De spanning in Duitsland gaat in'feite over de afbraak van de sociale consensus. Dat maakt het zo pijnlijk, want het betekent het failliet van de hele manier waarop het land tot nu toe is gerund." Nederland wordt ook geregeerd dooreen sa menwerkingsverband van sociale partners en overheid. Volgens sommigen behoedt juist die overlegeconomie ons land voor ern stige problemen. „Consensus hoeft niet verkeerd te zijn. Als je er maar voor zorgt dat je als land je con currentievermogen verbetert. Kijk maar naar Frankrijk. Dat land doet het heel goed. Hun economie is steeds minder gaan leu nen op industriële produktie en meer op dienstverlening. Onderwijl brachten ze de inflatie omlaag en behielden ze een effi ciënte overheidssector. De wegen in en rondom Parijs zijn heel wat beter dan in Londen, bijvoorbeeld. Ze hebben ook geïn vesteerd in de TGV, de hoge-snelheidstrein. Op dat vlak doet Frankrijk het stukken beter dan Nederland." Uw stelling is dat Duitsland zijn concurren tievermogen moet opkrikken. Maar hoe dan? „Ze moeten alles op alles zetten om te groeien. Dat kan alleen als ze hun arbeids markt en hun dienstensector volledig vrijla ten. Die twee markten zijn samen verant woordelijk voor de gehele inflatie in Duits land. En juist die hoge inflatie maakt dat de rente hoog blijft, waardoor de economie wordt afgeremd." „De Duitse overheid moet bedrijven toe staan om iedereen in dienst te nemen die ze willen. Openingstijden van winkels hele maal vrij laten. Toestaan dat een verzeke raar zich in Polen vestigt en met stunttarie ven de Duitse markt bewerkt." „Als ze dat doen, is de inflatie onder contro le. Dan kan de rente omlaag tot drie pro cent en gaan ze weer groeien. Dan komen er nieuwe banen bij in Duitsland. En de ou de banen verhuizen naar Polen, of naar Hongarije. Iedereen heeft daar baat bij. Duitsland is toch het economische plecht anker van Europa. Als zij hun markt open gooien, en alle aandacht concentreren op groei, groeit heel Europa vanzelf mee." U kijkt erbij alsof u het zelf nauwelijks ge looft. „Ik ben ook bang dat het zo niet zal gaan. Behalve een economisch probleem hebben we ook nog een intelligentieprobleem. We zijn niet slim genoeg om te zien waar onze problemen werkelijk liggen. Duitsland denkt dat het een probleem heeft met de inflatie. Maar eigenlijk is het probleem dat de dienstensector en de arbeidsmarkt log en star zijn." „Zolang ze dat niet zien, zullen de Duitsers hun markt niet vrijgeven. Deconsensus-po- litiek verhindert dat. Want dan zouden de lonen in Duitsland met 25 procent omlaag moeten. Ik ben bang dat ze blijven zitten en zich niet verroeren. Terwijl ondertussen - tien procent van hun banen in de industrie verdwijnt." „Dat is triest. Want uiteindelijk zullen de lo nen toch wel omlaag gaan. De recessie zal heel diep snijden. Werkloosheid wordt het allesomvattende probleem. Ik voorzie hele grote sociale en politieke spanningen. Dan is er geen geld meer om Oost-Duitsland op de been te helpen. Met alle gevolgen van dien." Wordt Nederland dan meegesleurd? „Voor Nederland blijft dat niet zonder ge volgen, natuurlijk, maar de recessie zal minder diep ingrijpen. Niet vanwege jullie goede economie, maar omdat veel Neder landse bedrijven wereldwijd opereren. Niet alleen Unilever of Ahold, maar ook kleinere bedrijven als Stork zijn in feite interna tionale ondernemin gen. Zij hebben te maken met de we reldeconomie en niet met die van Ne derland." „Ook Frankrijk zal zich aan Duitsland willen ontworstelen. Met als resultaat dat het EMS wordt op geblazen. Politiek is het voor Frankrijk onaanvaardbaar dat de rente nog twee jaar hoog blijft. Frankrijk móet groeien. Over twee jaar zijn daar presi dentsverkiezingen. Chirac wil president worden en dat zal hem niet lukken bij een werkloosheid van tien procent. Hij zal de band met de D-Mark doorsnij den." „De Fransen hebben het nu nog niet door. weest. Ik voorzie in de komende vijfjaar ze ker vijf tot zes miljoen werklozen in Duits land." En in de rest van Europa? „Toch zeker een werkloosheid van vijftien procent." En regeringen kunnen niets anders doen dan lijdzaam toezien? „Tja, wat kunnen ze doen? Ze zullen miss- schien iets meer geld uittrekken voor werk loosheidsuitkeringen, maar daarna zullen ze toch weer gaan bezuinigen. Dat moeten ze wel, an ders komen ze te recht in een spiraal van torenhoge schulden. In veel landen is de staats schuld nu al veel te hoog." „Uiteindelijk zullen ze de rente fors ver lagen. Over twee jaar zijn de rentes in Europa nog lager dan de inflatie, denk ik. Ik voorzie rentes van twee procent of nog minder." Dat is het wonder middel? „Ja, uiteindelijk wel. Als het niet meer loont om geld vast te houden, ga je het wel uitgeven of in vesteren. Het ge vaar blijft natuurlijk t vrees voor werk- David Roche: „We zijn niet slim genoeg om onze werkelijke problemen te zien." foto t bestaan dat mensen Ze denken dat Duitsland een milde recessie loosheid op hun geld blijven zitten. Als dat doormaakt die over een half jaar wel weer over is. Maar over een jaar zitten wij weer hier, en dan is er nog geen begin van het einde van de Duitse recessie. En dan slaat in Frankrijk de blinde paniek toe. Frankrijk i nog niet uit het EMS stappen, dan wel. Ze zullen zich gedwongen zien om gaat het r gebeurt, kom je in een negatieve spiraal te recht waar je haast niet meer uitkomt. Dat risico loopt Europa, als enige continent ter wereld." „Mijn betoog is, dat we met volle kracht op rots afvaren. Maar vlak voor de botsing i, denk ik. Dan zullen de hun rente te verlagen, ter stimulering v de binnenlandse vraag." Frankrijk heeft het geluk dat het in tegen stelling tot Duitsland geen onderontwik keld land heeft geadopteerd. „Dat klopt. Als Frankrijk Algerije had gean nexeerd, was waarschijnlijk hetzelfde ge beurd. Dat wil zeggen, als ze het net als de Duitsers tegen onrealistische voorwaarden hadden gedaan. Want dat is natuurlijk de oorzaak van het probleem. Niet dat ze Oost-Duitsland erbij namen, maar dat ze zondigden tegen de wetten van de arbeids markt. Dat ze zeiden: we geven jullie dezelf de welvaart, ongeacht jullie arbeidsproduk- tiviteit en we zullen jullie lonen optrekken tot ons eigen niveau. Dat is zelfmoord ge- overheden de rente verlagen tot onder het niveau van de inflatie." „Het idee daarachter is, dat de 85 procent van de mensen die hun baan straks behou den, een redelijk inkomen blijven verdie nen. Zij zullen dat geld uitgeven als het niet langer loont om te sparen. En daar kikkert de economie dan van op." In Nederland gingen in het verleden in tij- Als het op visionair denken aankomt, kent David Roche in de financiële we reld zijn gelijke niet. Duizenden pen sioenfondsen en verzekeraars baseren zich wereldwijd op zijn voorspellin gen. Hij verdiept zich niet in specifie ke beursfondsen. Zijn baan bestaat er uit dat hij voorspelt hoe de wereld en daarmee de economie zich zullen ont wikkelen. Daartoe reist hij de hele we reld rond. Slechts een dag per week zit hij in Londen op kantoor. Vanwege zijn opvallende en nader hand vaak correct gebleken visies heeft Roche in beleggingskringen wel haast de status van goeroe bereikt. Drie jaar geleden voorspelde hij al dat het EMS aan spanningen ten onder zou gaan. Ook voorzag hij dat fabri kanten van 'luxe' merken gedwongen zouden worden de prijzen van hun produkten te verlagen. Roche, een Franstalige Belg, woont in Kortrijk, heeft fietsen als hobby en gaat per motor naar zijn werk bij Morgan Stanley in de Londense Dock lands. „Een gemiddelde industrie-arbeider in Oost-Duitsland kost nu ongeveer 17 dollar per uur. Daarmee is hij duurder dan een arbeider in de VS of zelfs in Groot-Brittannië. Je moet wel gek zijn om nog in Oost-Duitsland te investeren." foto bert verhoeff den Met dat geld werden dan de extra werkloosheids uitkeringen betaald. „Dat zal nu niet meer gebeuren, denk ik. Ze zullen de uitkeringen nog verder verlagen. Het is duidelijk dat de werklozen straks het gelag betalen. De sociale kosten van deze recessie zullen enorm zijn." Eerder voorspelde u dat de consumenten zich overal ter wereld anders zouden gaan gedragen. Niet de fabrikant, maar de klant zou voortaan uitmaken hoeveel een produkt kost. „Dat die theorie klopt, is inmiddels wel aangetoond. Kijk maar naar Mercedes. Die heeft zojuist besloten om goedkopere au to's te gaan maken. En kijk maar naar Philip Morris. Die is in de VS gedwongen de prijs van Marlboro te verlagen. Allebei waren ze te duur geprijsd en moesten ze een stap te rug doen." „In Nederland heeft het nooit zo sterk ge speeld. Maar in de Angelsaksische landen, in Zweden en Japan was het in de jaren tachtig echt in de mode om kostuums van Givenchy te dragen en Mercedes te rijden. Opzichtige consumptie was een deugd. En als je het niet kon betalen, geen probleem, want je kon het lenen. Iedereen stak zich in de schulden." „Dat is veranderd. De normen en waarden zijn veranderd. AIDS heeft er toe geleid dat het gezin weer hoog in aanzien staat. Kin deren krijgen is erg in de mode, en schei den doe je niet meer." „Let wel, het is de elite v goedverdienende jonge mensen die e genwoordig zo over denkt. Die mensen zijn niet aardiger, ze zijn niet geloviger, maar ze leven anders. Ze zijn bang om hun baan te verliezen en om zich in de schulden te ste ken." „Ze gaan ook weer hulp van hun regeringen verwachten. Maar die regeringen geven niet thuis. Geen geld, zeggen die. Regel zelf maar iets voor je pensioen, voor je ziekte kosten of voor je arbeidsongeschiktheid. Dat maakt de angst er niet minder op." Gaan die angstige consumenten dan nog wel het geld uitgeven dat nodig is om de econo mie te stimuleren? „De vraag van de consument verandert. In plaats van een flashy Mercedes koop je een Toyota. De elite is op de prijzen gaan letten voor het eerst in hun leven. Ze kopen al leen nog maar produkten die ze de moeite waard vinden en die ze zich kunnen veroor loven." „Ik zie die omslag overal. Neem Spanje. Drie jaar geleden kon je daar in een nacht club dingen zien die je in geen enkel ander Europees land kon zien. Moet je er nu ééns komen: de nachtclubs zijn leeg. Het feest is voorbij. De Spaanse werküoosheid ligt nu rond de twintig procent. Dat scheelt." „Bedrijven die willen overleven, zullen zich moeten aanpassen. Ze moeten goede pro dukten leveren tegen een lage prijs. Dat is ook een reden waarom ondernemingen we reldwijd uitwijken naar lage-lonenlanden. Japan wijkt uit naar Malaysia. De VS naar Mexico en straks waarschijnlijk naar Brazi lië. Europa, als het slim is, naar Polen en Hongarije." „Bedrijven die hun winst halen uit hoogge prijsde produkten zijn ten dode opgeschre ven. De 'winners'zijn de ondernemingen die de kosten verlagen, en daarmee hun winst op peil houden. Overal zie je bedrij ven bezuinigen en in de kosten snijden, vooral in de kosten van personeel." Waar moeten al die ontslagen fabrieksarbei ders straks hun brood verdienen. In de dienstverlen ing? „Ik weet het niet. Eigenlijk ben ik heel som ber gestemd over de werkgelegenheid in de dienstverlening. Want waarom zouden die bedrijven niet, net als de industrie, hun heil gaan zoeken in de lage-lonenlanden'? Er is geen sector in West-Europa die in zo'n hoog tempo banen afstoot als het bank- en verzekeringswezen." „Ik kan jullie het eenvoudige antwoord ge ven. De economische theorie leert ons, dat mensen eerst werkzaam zijn in de land bouw, vervolgens in de industrie en dan, als de de economie zich ten hoogste heeft ont wikkeld, in de dienstverlening. Maar stel je nu eens voor dat je als verzekeringsconcern in Polen gaat zitten en het simpele admini stratieve werk daar goedkoop laat verrich ten. En dat je vervolgens alle gegevens via computerlijnen naar het hoofdkantoor doorseint. Er is geen douane die dat kan te genhouden. Voor auto's uitde Republiek Tsjechië of staal uit Polen kan de EG nog importbeperkingen opleggen. Maar tegen telefoonlijnen kan niemand iets onderne men." Gaan de oude economische leerstukken niet meer op? „Ik vrees het. Ik sluit niet uit dat dienstver lenende bedrijven misschien nog wel snel ler naar lage-lonenlanden verhuizen dan de industrie. En dat is tamelijk deprimerend." „Onlangs was ik op bezoek bij een verzeke ringsbedrijf dat 60 procent van zijn perso neel naar Bombay heeft verplaatst. Althans, ze hebben niet hun personeel maar hun computers verplaatst. De hele afdeling die de claims van klanten afhandelt, zit nu in Bombay en ze communiceren met het hoofdkantoor via de sateliet." En waarom niet? Meer dan de helft van het werk op zo'n kantoor is domweg standaard formulieren invoeren in de computer. Dat kan in India net zo goed als in Groot-Brit tannië, alleen wel stukken goedkoper." De enige oplossing is dus dat de lonen in Eu ropa omlaaggaan, niet alleen in de indu strie, maar ook in de dienstverlening? „De lonen moeten heel snel omlaag. En met een enorme klap." Ze kunnen in Polen of Hongarije wel goed koop auto's in elkaar zetten. Maar voor het ontwerp moet je toch in het westen zijn. Is dat misschien onze redding, dat wij op hoog niveau technische diensten blijven verrich ten? „Dat is moeilijk te voorspellen. Boeing zegt dat de beste technici op het gebied van vliegtuigbouw in Rusland zitten. Lotus zweert bij ontwerpers in India en Pakistan. Ik ben er nog niet zo van overtuigd dat wij in Europa de beste technici hebben." „Het klinkt zo geruststellend. Al die ontsla gen fabrieksarbeiders uit Darmstadt kun nen straks fijn achter de computers plaats nemen en de Volkswagens gaan ontwerpen die dan in Polen worden gemaakt. Maar misschien gaat het straks wel omgekeerd. Misschien dat de Polen die Volkswagens wel gaan ontwerpen." „Dat hoeft niet bedreigend te zijn. Zolang we de problemen maar onderkennen en bereid zijn om bedrijfstakken af te stoten naar lage-lonenlanden. Europa heeft ge noeg mogelijkheden om te groeien. Maar dan moeten we onze kansen wel grijpen. We moeten de lonen verlagen. Maar vooral moeten we onze economieën liberaliseren en ons concentreren op nieuwe groei."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2