Vrije tijd Doe-het-zelvers bestraten er gezellig op los Greve-golf Record-kabeljauw aan de hengel: 45 pond Veertig jaar Ray-Ban Tuinlamp met jaloezieën Cameo MAANDAG 17 MEI 1993 REDACTIE HENRIETTE V NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Dire Straits 'On the night' Vertigo. Gary Moore 'Blues ali ve' Virgin. Als Feyenoord-spelers de bal al leen maar breed leggen, klinkt het 'Slaap kindje slaap' uit tien duizenden kelen. Het negen man sterke orkestje van gitarist- /zanger Mark Knopfler kan De Kuip echter anderhalf uur lang laten vollopen met kabbelmu- ziekjes. Sterker nog, de massa brult de teksten uit volle borst mee en geraakt bijkans in tran ce als de luie bandleider een an dere gitaar omhangt: „Kijk, hij beweegt!" 'On the night' de nieuwe live-cd van Dire Straits is voor een groot deel opgenomen tijdens de mei-concerten van 1992 in de Rotterdamse voetbaltempel. De cd begint veelbelovend met een wervelende en door percus sie-vuurwerk flink opgepepte vertolking van 'Calling Elvis'. Op 'Walk of life' neemt de groep in eens de gedaante aan van een swingend feestorkestje. Daarna gaat het vreselijk mis met een rommelige en een wel heel abrupt afgebroken uitvoering van 'Heavy Fuel' en tergend langdradige versies van 'Romeo and Juliet', 'Private Investiga tions' en 'Your latest trick'. Mark Knopfler, toch al geen groot zanger, mompelt het mu zikale strooigoed aan elkaar op een manier die doet vermoeden dat zijn gebitslijm is uitgewerkt. Voor de mensen die na vijf kwartier nog niet in slaap zijn gevallen is er nog een mini-cd met toegiften te koop. De con sument betaalt dus in totaal 53 gulden voor 13 slaapliedjes. Nee, dan Gary Moore. Zijn om scholing van hardrocker naar bluesman leverde twee sterke studioplaten op, die hij met de ze live-cd zelfs weet te overtref fen. lammer is wel dat Moore op 'Blues Alive' net als in de stu dio weer een legertje blazers heeft laten aanrukken. Dat le vert bij tijd en wijle een dichtge metseld geluid op. Voor zijn voortreffelijke begeleiders blijft zo maar heel weinig ruimte Toch worden met 'Blues alive' de laatste twijfelaars over de streep getrokken: Moore be hoort absoluut tot de gitaargro ten. In zijn spel zijn invloeden van Eric Clapton The sky is crying') en Stevie Ray Vaughan 'Further on up the road') merk baar. Hoogtepunt van deze energieke cd is 'Parisienne Walkways' dat Moore schreef met Thin Lizzy's Phil Lynott. WK JAZZ Miles Donahue 'Double Drib ble'Timeless. Donahue is een van die talenten die werken aan de Amerikaanse oostkust buiten New York en daarom relatief weinig aan dacht krijgen in de pers. De multi-instrumentalist hij speelt zowel trompet als tenor sax maakt, voor zover ik weet, met deze live-cd zijn de buut als leider. Al gauw blijkt dat zijn eerste instrument de saxofoon is, aangezien hij als trompettist veel minder indruk maakt. Niet alleen speelt hij daar slechts in twee stukken op, maar zijn solowerk is op de te nor ook een stuk interessanter. In een programma van goede, eigen composities en enkele standards, speelt het kwartet subtiele post-bop met vinnige hard-bop-trekjes. De begeleiding (George Schuller op slagwerk, Bruce Gertz op bas en Kenny Wemer op piano) zit niet alleen uitstekend in elkaar, maar bepaalt ook voor een groot deel de goede spannings opbouw. Donahue zelf is op te nor een oorspronkelijk improvi sator die door onverwachte keuzes de aandacht van zelfs de meest doorgewinterde jazzfa- naat doorlopend weet vast te houden. Stephen Scott 'Aminah's Dream' Verve/Polygram. Dit is na het uitstekende 'Some thing to Consider' de tweede plaat van de pas 23-jarige pia nist. Centraal staat een kleurrijk trio met Ron Carter (bas) en El- vin Jones (drums), waaraan met beleid op vier tracks koper- en rietblazers zijn toegevoegd. Ook nu bewijst Scott een volwassen componist te zijn acht van de tien stukken zijn van zijn hand die vooral goed arrangeert. Een goed bewijs van die capaci teiten is te horen in het gedra gen 'Positive Images'. Nog op vallender zijn echter zijn capa citeiten als instrumentalist. Hij heeft niet alleen die zeldzaam koele timing, maar speelt tevens met een voor zijn leeftijd bij zondere doelmatigheid. Scotts vingervlugheid blijft gelukkig puur functioneel en hij weet ook hoe je de spanning in een stuk kan verhogen door de rit mische ruimte te variëren. De muziek staat stevig in de mo derne jazztraditie, maar verwijst op bepaalde momenten naar de avant-garde. Het spreekt voor zich dat dit een van de piano- cd's van het jaar is. KV KLASSIEK Gilles Requiem Solisten, En semble Vocal Sagittarius, koor van het Festival van Aix en Provence, Ensemble de Tambours Proven- $aux, The Boston Camerata o.l.v. Joel Cohen Erato. -H—- Deze NKV-aanbieding van dit moment is een soort snoepje van de week voor liefhebbers van middeleeuwse liturgische muziek in de brede zin. Cohen heeft namelijk getracht het Re quiem van Jean Gilles (1668- 1705) in een soort historisch ka der te plaatsen, voorzover we dat althans kunnen constru eren, door deze dodenmis op te nemen binnen een liturgische context met gregoriaanse ge zangen. Dat werkt niet alleen heel goed, maar het schept ook een leuk en voor sommigen zeker verras send sfeerbeeld, al was het maar door het contrast tussen dat gregoriaans en de Proven- Waalse tamboersklanken. Een volledig 'authentieke' uitvoering zal zeker iets rauwer geklonken hebben, maar dit biedt een uit stekend compromis met onze eigen smaak. Auric Sonate in G. Fran^aix: So natine. Satie Choses vue a droite et a gauche (sans lunettes). Milhaud Sonate nr. 2, op. 40. Poulenc Sonate. Frank Peter Zimmermann (viool), Alexander Lonquich (piano) EMI. Het duo Zimmermann/Lon- quich begint te behoren tot de internationaal vermaarde for maties. Dat is op zich al een aanbeveling, maar het gekozen repertoire is dat nog meer en het niveau van de uitvoeringen is een derde punt om ook aan de tweede NKV-aanbieding niet zonder meer voorbij te gaan. Deze vijf korte stukken voor viool en piano, alle van Franse componisten uit de 20ste eeuw, vormen een heerlijk speels en afwisselend geheel, dat door de beide executanten wordt neer gezet met het juiste gevoel voor de lichtvoetige sfeer. Geen mo ment lopen zij daarbij het ge vaar af te glijden naar het op pervlakkige, maar te allen tijde blijven de uitvoeringen helder en kernachtig. PK DINGEN DOE-HET-ZELF Koeien uit Erlangen en alleen daar van daan leveren de huiden voor deze golf- schoen (damesmodel) van Greve. De schoen is ontwikkeld in samenwerking met de Tilburgse orthopedisch chirurg W. Dek ker. De zij- en achterkanten van deze schoen zijn extra verstevigd. Ze zijn er in zes breedtematen voor mannen en in drie voor vrouwen. En omdat Greve de haute- couture onder de schoenen is, worden ze op bestelling geleverd. ,,Dat duurt ongeveer een week," zegt de Heemsteedse schoen handelaar Kaptein, die dit jaar de 'golf in zijn collectie heeft opgenomen. „Diverse klanten hebben de schoen getest en hun re actie was heel positief." Prijs van de schoen is 990 (een totale revisie inbegrepen). Meer informatie: H. Greve BV, tel. 041 60 - 32 880. De ontwerpers en fabrikanten van stenen, kasseien, tegels, enz. grijpen terug naar nostalgische vormen, waarmee fraaie legpa- tronen kunnen worden bereikt. De nieuwe materialen zijn in het algemeen van beton gemaakt, waaraan vaak natuurlijke stoffen zoals granietsplit, basalt, e.d. zijn toege voegd. Die geven aan het produkt een le vendige en kleurvaste uitstraling. Boemerangsteen Zo is bijvoorbeeld de Boemerangsteen een puik produkt voor een (ook praktische) sier bestrating. Hij is kwartrond langs de volle zijde, en heeft een uitholling aan de tegen overgestelde kant, waardoor een zogeheten 'slingerverband' ontstaat. Het effect dat daarmee kan worden bereikt laat zich, vooral op wat grotere oppervlakken, nog versterken door in het legpatroon gebruik te maken van de diverse kleuren waarin deze steen te koop is: grijs, heidekleur, antraciet en genuanceerd bont. De dikte is 8 cm en dat is stevig genoeg om er de oprit naar de garage of de bestrating van de carport mee uit te voeren. Ze liggen dank zij hun vorm ook stevig in verband en de kans op breuk is minimaal. Veertig jaar geleden werd de eerste Ray-Ban geïntroduceerd en de naam is nu een begrip in de wereld van zonnebrildragers. Ter gele genheid van deze verjaardag is een replica gemaakt van de eerste zonnebril, de wayfarer. Het model is uitgevoerd in een tortoise (schildpad) montuur en heeft (groene) RB-3 glazen, lenzen die voor meerdere doeleinden geschikt zijn. En je kunt zien of je echt een jubileummodel te pakken hebt, want op de binnenkant van de lin ker poot staat: Wayfarer 40 Years Special Edition. Het kleine model kost 179, het grote 220. Meer informatie: 0 23 - 33 91 79. Louvred Lights is een serie tuinlampen, ge baseerd op de gedachte dat hout zich per fect Iaat combineren met de natuurlijke omgeving. Het zijn houten zuilen, op poot of in tot de grond reikende kastvorm, voor zien van naar beneden gerichte jaloezieën die via hun spleten het licht min of meer diffuus naar de grond laten stralen. Ze zijn te koop in diverse, weerbestendige hout soorten. De prijzen liggen tussen de 159 en 353 gulden. Meer informatie: Isoluik, 059 13-154 56. spreken van een groene zeedonder- pad van 16 gram. Dat een spiering een toch respectabele lengte van 28 centimeter kan bereiken blijkt even eens uit de lijst, waarop verder onder meer een schelvis van 92 centimeter, een tong van ruim 56 centimeter en een makreel van drie pond vermeld staan. Behalve de Nederlandse recordlijst bestaan er nog twee lijsten die in sa menwerking met de EFSA (European Federation of Sea Anglers) worden opgesteld. Hier gaat het om vangsten in Europese wateren en daarbuiten. Dat ook in die wateren Nederlandse sportvissers hun mannetje staan, blijkt uit de feiten. Zo verbeterde J. Mortier uit Beverwijk vorig jaar het zeebaarsrecord met de vangst van een exemplaar van 5,65 kilo in het Engelse Guernsy. Wat je ver haalt is lekker moet de Haarlemmer P. van der Ark hebben gedacht. In maart vorig jaar viste hij in het Pemba-kanaal in Kenya en ving daar een enorme tijgerhaai. J4et vervaarlijk uitziende beest had een lengte van 3 meter 75 en de weeg schaal kwam net iets boven de 185 ki lo. Andere flinke jongens die een plaatsje op de recordlijst voor de we reldzeeën veroverden waren een ge vlekte vlinderrog van 80 kilo en 1 me ter 70 lang die sportvisser T. Broos bij Gran Canaria ving: en een witte mar lijn van 38 kilo die ook al voor de kust van dit Spaanse eiland werd gevan gen door H. Kruit. Claimformulier Mocht u zelf ook eens een gooi willen doen naar een record tijdens het zee vissen zorg dan in elk geval dat u een claimformulier in uw bezit heeft. Vraag er naar bij uw hengelsportwin kelier en kan hij u er niet aan helpen, schrijf dan even een briefje aan de voorzitter van de NCRZ Hans van Loenen, Van Hoornstraat 32, 1215 GM in Hilversum. Voor meer infor matie over de EFSA kunt u in de avonduren terecht bij voorzitter Peter Dohmen tel. 02158-26193. Straatje gelegd met trommelkassei, foto cpd Trommelkassei Wie een ouderwets beeld in de tuinbestra- ting wil oproepen kan ook voor de 'trom melkassei' kiezen. Dat is een betonsteen die op kunstmatige wijze wordt Verouderd, zo dat hij wat op het beruchte kinderhoofdje lijkt. De trommelkassei is te koop in vijf for maten en in diverse kleuren. Je kunt ze leg gen in vrijwel elk patroon: visgraat, half- steensverband, geslingerd, rechte vlakken afwisselen met smalle stroken in bijvoor beeld een contrasterende kleur. Nostalit is weer een ander verhaal. Deze steen is aan de bovenkant licht afgerond, maar de zijvlakken zijn kaarsrecht, zodat ze strak en vast tegen elkaar liggen, zonder te verzakken of te rammelen. Er zijn twee ty pes: Cirkelsteen Nostalit en Waaijer Nosta lit. De vormen en formaten zijn zodanig uitgekiend dat het leggen van een volle cir kel, of een waaier, recht of'wild' verband mogelijk is zonder dat er aan gekapt hoeft te worden. Ook in dit produkt is ruime kleurkeuze die levendige combinaties mo gelijk maakt. Dan is er ook nog een gefreesde steen, de Promenado, in twee op elkaar afgestemde vierkant- en rechthoekformaten. Na inten sieve uitharding in het fabricageproces wordt de bovenkant van de Promenado's tot een diepte van enkele millimeters ma chinaal afgefreesd (geruwd). Daardoor wor den ze stroef en slipvast (geen uitglijders bij nat weer) terwijl de toeslagkleurstoffen een levendig beeld vormen. Zeker wanneer een aantal van de vier verkrijgbare kleuren wor den gecombineerd, en bijvoorbeeld elle boog- en halfsteensverband afwisselend worden toegepast. Goed bed Het gezicht van een bestrating is overigens niet alleen afhankelijk van de kwaliteit en de schoonheid van het materiaal. Absolute voorwaarde is dat aan het zandbed waarin het wordt gelegd de nodige zorg wordt be steed. Gebruik er grof. schoon vul- of met- selzand voor, in voldoende dikte en stevig aangestampt. Vlak afrijen met een lat, on der 'afschot' leggen, zodat hemelwater niet naar de huisgevel maar naar de tuinkant kan weglopen. Tik de stenen met een forse rubber of houten hamer in het zandbed... niet met een stalen vuist. Controleer tijdens het bestraten steeds of het oppervlak strak ligt en de voegen in de juiste lijn liggen. Een stevige hamerklop op de stenen moet een dof geluid geven. Man keert daar iets aan, vul dan mondjesmaat nog wat zand aan. Meer informatie: 041 85-24 33. Dit is de Cameo, de lichte, fraai belijnde compactcamera. Er zijn twee uitvoeringen: Manual (met de hand bediend), voor de beginners, die 99 gulden kost en Motor (199 gulden), die geheel automatisch werkt. De uitklap bare flitser staat vrij hoog om het rode-ogen-effect tegen te gaan en flitsschaduw te ver zachten. Kodak verwacht dat de Cameo eind juni te koop zal zijn. Wat dacht u van een kabeljauw met een lengte van één meter en 30 centi meter en een gewicht van 45 pond? Een knap exemplaar. Het is dan ook de vis die officieel geregistreerd staat als de grootste kabeljauw die ooit voor de Nederlandse kust is gevangen door een sportvisser. Het record exemplaar werd vorig jaar april door zeehengelaar R. van de Herik uit Den Helder aan de haak geslagen en op het droge gebracht. De kennis over recordvangsten door Nederlandse sportvissers heb ben we dank zij de Nederlandse Commissie Record Zeevissen, die nu al ruime 20 jaar een nauwgezette re gistratie bijhoudt van bijzondere vangsten die worden aangemeld. En dat gebeurt niet uit de losse pols. Elke recordvangst moet vergezeld gaan van een uitgebreide verldaring waarin getuigen de vangst, het ge wicht en de afmeting bevestigen. Ver der dient er een foto van de vis te worden gemaakt en is er een controle via het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek, het RIVO, in Ilmuiden. Betrouwbaar De jaarlijks opgestelde lijst mag dan ook als zeer betrouwbaar worden be schouwd en geeft een goed inzicht welke vissoorten er voorkomen in de Noordzee, het Wad en de Zeeuwse stromen. En wat nog belangrijker is voor de recordjager: welke afmetin gen ze kunnen bereiken. Dezer dagen verscheen de nieuwe recordlijst met bijgewerkte gegevens tot en met 1992 en daaruit blijkt dat het afgelopen jaar weer een flink aan tal nieuwe records zijn gevestigd. Be halve de al gememoreerde kanjer van een kabeljauw werden het afgelopen jaar zes nieuwe records erkend. Een heel bijzondere kwam op de valreep binnen. Het was de melding van een heuse zalm die op 29 december werd gevangen door J. de Bruijn uit Bergen op Zoom. Het is een eerste voorzich tig bewijs dat de Noordzee langza merhand iets schoner begint te wor den waardoor ook kwetsbare vissoor ten als de zalm weer een kans krijgen. De andere records betroffen onder meer een rode poon van ruim 60 cen- Sportvissen op zee kan soms verrassende vangsten opleveren, al is deze kabeljauw te klein om op de recordlijsten terecht te komen. foto archief timeter en een pollak van ruim 8 pond. Het record voor de schol stond eind december nog op een gewicht van 2650 gram en 64 centimeter leng te, maar inmiddels kwam er in janua ri een melding binnen dat een schol is gevangen van 8 pond en een lengte van 67 centimeter. Visboer, heeft u nog een flinke gebakken schol voor mij? Recordlijst Niet altijd gaat het om vissen van ex treem grote afmetingen of gewichten. Zo prijkt op de lijst ook een botervis van 25 gram om nog maar niet te

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 28