Degradatie dreigt voor atletiekclubs Zuinige zege voor Alecto LOHC zingt toontje lager Haarlem is ontstemd over gekrakeel rond Piet Keur Sport Maase zet Bataven iop het goede spoor Demogyjada smelt jazz en gym samen MAANDAG 17 ME11993 CHEF AD VAN (C -CHEF ROB ONDERWATER. C DEN HAAG-W1LMAR ATLETIEKMEDEWERKER Met Kamiei Maase als uitblinker kwamen De Bataven met poule- I winst goed voor de dag tijdens f de eerste wedstrijd in de eerste klasse van de regionale compe- titie. De Leidse ploeg leverde gisteren als vanouds de sterkste prestaties op de langere loop nummers. De vrouwen van De Bataven grepen in Vlissingen de vierde plaats. Toptalent Maase toonde in Vlissingen aan ook op de baan spectaculaire vooruitgang te kunnen boeken. Na de eerste kilometer in een groepje te heb ben gelopen in een tussentijd van 3.05, besloot Maas de 5000 meter verder alleen af te maken. Zijn solo leidde uiteindelijk tot een tijd van van 14.35,7. Maases I clubgenoten Huub Pragt en I Jaap van Duyvenvoorde liepen respectievelijk 14.55,8 en 15.08,8. I Joost la Lau schreef zoals ver- wacht de 1500 meter (3.54,0) op j zijn naam. Clubgenoten Michel Versteegen (3.55,7) en Casper j Ravensbergen (4.00,9) finishten I relatief dicht achter de Leidse I atleet. Het sprintersduo Shane Williams en Steve Ringeling no- teerde niet 11,2 en 11,3 de vier- de en de vijfde tijd. De winst van De Bataven kwam echter ook op het conto van een aantal jongere atleten die uit de jeugd zijn doorge stroomd. Rens Bouman noteer de via seriewinst een knap per soonlijk record van 16,0 op de 100 meter horden. Daarnaast viel hij met 1,80 succesvol in bij het hoogspringen. Johan van Velzen noteerde zelfs een club record. De speer van de jonge Bataaf landde pas na 5412. De vrouwen van De Bataven moesten mede dankzij diskwa lificatie van een hordenloopster onder anderen De Spartaan voor zich dulden. In de Lisser ploeg was de krachtproef van Lisette Kapteijn en Lenie van der Poel, die beide de 800 en de 3000 meter liepen, het meest opvallend. Kapteijn zegevierde tweemaal in het onderlinge ge vecht. De Spartaan, vorig jaar gede gradeerd uit de lémdelijke eerste divisie, had ook een aantal tech nisch sterke atletes in huis. Ast- rid Oostermeijer wierp de speer net over de veertig meter-grens (40,42). Tessy Lenting bleef Ba taven-veterane Marian Runcia- nu voor op de 100 meter horden (16,5 om 17,1). De Bataven-vrouwen vielen vooral op door de prestaties van hun atletes op de 800 en de 3000 meter. Op de eerstge noemde afstand liepen Saskia Engels en Astrid van Velden in verschillende series 2.19,8 en 2.20,5. Op de drie kilometer ging de winst naar Regina Ha- zeleger, die dit keer trainingsge- note Lenie van der Plas (vetera ne 1) binnen een halve minuut zag finishen (10.11,8 om 10.36,3). AAV '36 Voor het vorig jaar gedegradeer de AAV '36 had de wedstrijd in Temeuzen veel slechter kunnen aflopen. De zwaar gehavende ploeg klasseerde zich op basis van routine en clubliefde als vijfde van de zeven ploegen, op een kleine afstand van nummer Maar de situatie zou zorgelij ker zijn geweest, als de Alphen- se afstandslopers nog langer hadden gedoold België en Zeeuws-Vlaanderen. Zij kwa men vlak voor de start van de 1500 meter binnen. De lichtge- blesseerde Bastiaan Heus deed of zijn neus bloedde en voltooi de de metrische mijl ondanks zijn korte voorbereiding in 3.59,2. Op de 110 meter horden schoot Charles den Uijl zijn ver eniging te hulp. Hoewel de lan ge Alpnenaar volop in training is voor de marathon, pakte hij zijn oude liefde voor één keer weer op (18,6). Arno Maassen won zijn hordenserie in 15,9. Paul Boere kwam met de kogel tot 13.76 en met de speer tot 47.02. In "buitenlandse dienst' kwam een aantal regio-atleten gisteren sterk voor de dag Alphenaar Chris Tamminga sprong in de tweede ploeg van Haag Atletiek 5,20 met de polsstok. Voor Rot terdam Atletiek liep Laura Bos man uit Alphen haar seizoens opening op de 800 meter in 2.08,41. Bosman liep als in valster ook nog de 400 meter (63,89). Fabian van den Barse laar werd in het eerste team van de Haagse vereniging op de 400 meter getroffen door kramp (51,7). In Vlaardingen finishte snel wandelaar Dirk Maassen van den Brink (AV Holland) in een wedstrijd over vijf kilometer als zesde. Met zijn van tijd van 26.05 was de 44-jarige Leide- naar de snelste veteraan. Sport in de vorm van glitter en glamour. FOTO HIELCO KUIPERS TURNMEDEWERKER Dat sport zonder wedstrijdele ment ook heel aantrekkelijk kan zijn, bewees de grote belang stelling voor de gisteren gehou den demonstratie in jazzdance, de Demogyjada, die door Gym nastiek- en Volleybalvereniging Groen-Wit en de KNGB was ge organiseerd. De 5-Meihal stond niet alleen bol van deelnemers en publiek, maar vooral ook van muziek, jazzdans, glamour en glitter. Een gebeurtenis waarbij de sportieve prestaties, die zeker niet gering waren, soms waren verstopt in vloeiende choreo grafie, flitsende aankledingen en daverende muziek. Demogy jada staat voor demonstratie, gymnastiek en jazzdans. Deze Demogyjada biedt aan gymnas tiekverenigingen die jazzgym- nastiek in hun programma heb ben de gelegenheid eens op een andere manier te tonen wat ze kunnen. Dat lukt de ene vereniging wat beter dan de andere. Maar er waren ook dansen te zien van hoge kwaliteit. Dansen waarbij de grens tussen jazzgymnastiek en jazzdans heel vaag zijn ge worden. Ploegen als Studance uit Utrecht, Dynamic Dancers uit Veghel en Quintus uit Kwintsheul brachten het pu bliek met hun schitterende dan sen tot groot enthousiasme. Het was de tweede keer dat Groen- -Wit gevraagd was door de KNGB om de organisatie van dit spektakel op zich te nemen „Een gelegenheid die je als Leidse vereniging niet aan je voorbij mag laten gaan," vond mede-organisator Hugo Chou- four. „Het is fantastisch om op deze wijze een sport te kunnen promoten die zovelen plezier verschaft. Verkleed- en schminckpartijen, de vrijheid van het bewegen op muziek en een optreden voor publiek dat speciaal voor jou gekomen is. Wat wil je nog meer?" Eredivisionisten na eerste ronde in de kelder W1LMAR KORTLEEVER De regionale eredivisionisten in de atletiekcompetitie bi vakkeren na de eerste ronde zonder uitzondering in de onderste regionen. Vooral AV Holland, zowel met de mannen als de vrouwen laatste in de poule en landelijk voorlaatste, verkeert na de wedstrijd van gisteren in de gradatiegevaar. De mannen van De Spartaan en de vrou wen van AAV '36 (landelijk respectievelijk derde en vier de van onderen) staan er maar een fractie beter voor. per als vanouds. In een regel matig tempo van drie minuten per kilometer sloopte Van der Veer zijn directe tegenstanders, onder wie Spartaan-atleet Wil lem Boon (15.18,52). Na een snelle laatste ronde finishte Van der Veer in 14.57,14. Sunter vlamde op de 100 me ter. Met een pas kortgeleden herstelde enkel (band) durfde hij de bocht van de 200 meter nog niet aan, maar met groot machtsvertoon tekende de voormalig juniorenkampioen voor de seriewinst in 11,08, de tweede tijd van de dag. Enkele van de betere presta ties hiernaast kwamen op naam van de teruggehaalde en mo menteel inactieve leden Remy Engwegen en Harald van ATLETIEKMEDEWERKER In tegenstelling tot de verwach tingen lijkt de mannenploeg van AV Holland toch weer de hele competitie te moeten strij den tegen degradatie. Op de Haagse Zuid-Larenstraat lever den Theo van der Veer en Jeroen Sunter sterke prestaties, maar de Leidse ploeg kon toch niet verhinderen dat zij na ne gentien nummers de laatste Van der Veer trok in Den Haag voor het eerst dit seizoen zijn spikes aan. Desondanks, en met een wedstrijd over 9,7 kilo meter één dag eerder nog in de benen, soloeerde de Leiderdor- Dooren. Engwegen, vanwege stage en studie de gehele winter niet gesignaleerd, kwam sto tend (13,24) en slingerend (42,60) met de kogel tot tweede en derde plaatsen en leverde een aanzienlijk deel van de Leidse punten. Van Dooren sprong na nog langere afwezig heid 6,34 ver, maar moest op dit nummer nog wel clubgenoot Jeroen Kolnaar (hinkstappend 12,42) zeven centimeter laten voorgaan. De Spartaan De Spartaan eindigde krap 200 punten vóór Holland. Verreweg de beste prestatie kwam op naam van kogelslingeraar Peter van Noort. Hij zwiepte al in zijn eerste poging 58,60, qua punten ex aequo de beste prestatie van de dag en voorlopig goed voor de tweede plaats op de nationa le ranglijst. Ook tweelingbroer Nico excelleerde. Bij het discus werpen greep hij de tweede plaats (43,18). Samen met Mark Beelen haalde Nico van Noort de geplande 25 meter (12,70 om 12,55 in het voordeel van Bee len). Behalve deze werpers was ook een aantal middenlange-af- standslopers goed in vorm, hoe wel de tijden door de straffe wind tegenvielen. Erik Bakker werd tweede op de 1500 meter in 4.08,35. Verhoudingsgewijs nog sterker was de 9.44,6 die Marijn van der Ploeg neerzette op de 3000 meter steeple chase. Dennis Verhaar sprong net als Holland-atleet Onno van Heij- ningen 3,80 met de polsstok. Voor de atleet van De Spartaan betekende dit zelfs een per soonlijkrecord. Vrouwen De vrouwen van AAV '36 staan er van alle ploegen het minst slecht voor. Toch bleven ook bij de Alphense ploeg de prestaties in Den Haag achter bij de ver wachtingen. Wel waren er ver schillende goede prestaties, voornamelijk van de jongere ta lenten in de ploeg. Zo bleek de speerworp van juniore Roos Uittenboogaart, hoewel met 39,70 enige meters minder dan gehoopt, goed voor de tweede plaats achter topveterane Berk hout. Ook Lisette Stadhouders LEIDEN STEFAN FAAS De hockeysters van overgangs- klasser Alecto hebben op de laatste speeldag van de compe titie de volle winst behaald te gen Were Di (1-0). In de eerste klasse B zegevierde LOHC met 0-3 over HBS. Forescate en Noordwijk overtuigden met rui me overwinningen op respec tievelijk Xenios en Hermes. Op de Bloemerd dicteerde Alecto van meet af aan de harde wedstrijd tegen degradant Were Di. maar kwam niet verder dan een 1 -0 overwinning. De gasten hanteerden een zeer verdedi gend concept, waarmee de Lei- derdorpse vrouwen eigenlijk niet goed raad wisten. Marit En gel, die op de goede plek stond bij het doortikballetje van Esther Mieremet, haalde voor Alecto de volle winst binnen tij dens een lange corner halver wege het tweede part. Het op de tweede plek geëin digde LOHC won in Bloemen- daal met 0-3 van HBS. Ellen Palm rondde tien minuten voor rust de derde solo van Sophie van Hoytema met succes af. HBS kreeg in de beginfase van de tweede helft, mede door ga ten in de Oegstgeester verdedi ging, twee grote kansen om ge lijk te maken. Die bleven echter onbenut. Na de strafcornertref- fer van Charlotte Kokke stelde Van Hoytema, na een diepte pass van Karien Fikkert, de eindstand op 3-0. De reis naar Amstelveen le verde Roomburg een 3-1 ne derlaag op in het duel met Myra. De thuisploeg pakte na vijf minuten de voorsprong uit een korte comer. Even Tater bracht Inge Oudkerk Pool met eveneens een strafcomertreffer Roomburg op gelijke hoogte. Na de thee buitte Myra het on georganiseerde spel van de Leidse vrouwen uit met nog twee treffers. Kampioen Forescate haalde op eigen veld fors uit tegen Xe nios: 8-1. De Voorschotense vrouwen troefden de opponent uit Amsterdam van het begin af aan af met goed combinatie spel. Uit de enige gevaarlijke ac tie na rust redde Xenios de eer met een veldtreffer. Romee Zwaan (2x), Dominique Linge- man, Lorainne van Hoek (2x), Marije Wiegant (2x) en Danielle Engelen verzorgden de Voor schotense doelpuntenproduk- tie. Ondanks goed spel met veel kansen in het tweede deel ging Alphen in de uitwedstrijd tegen Woerden met 3-2 ten onder. Alecto-aanvalster Tessa van Dijk pusht de bal voordat een speelster van Were Di haar de stick dwars kan zetten, i die voor de Leiderdorpse ploeg het enige en winnende doelpunt scoorde. Een Alphense verdedigingsfout doelwisseling had Alphen was na twee minuten debet aan de openingstreffer van Woerden. Janine Heemskerk bracht Alphen vijf minuten voor het einde langszij door het schot op de paal van Nicole Jan sen alsnog in te schieten. Na de aar den Helder. De suprematie de eerste tot de laatste minuut van de thuisploeg drukte zich het betere van het spel. Na de uit in goals van Mara van der veldgoal van Anne Huntjens Heiden (3x), Marianne Gnirrep, pakte Woerden de volle winst Renate van der Bent (4x). Maria uit twee counters. Bennett en invalster Jacqueline Noordwijk stuurde Hermes Vogelaar, met een 10-1 nederlaag terug In de streekderby met Cat- wijck had Leidse Studenten weliswaar een compleet over wicht op het middenveld, het bleef steken op een 1-0 zege. Al leen Nicoline Klaarenbeek slaagde er in de goed optreden de Catwijck-keepster Eline Cig- gaar te omspelen. HAARLEM GPD Het bericht van de mogelijke overgang van Piet Keur naar Heerenveen sloeg gisteravond bij het Haarlem-bestuur in als een bom. Voorzitter Frans Bas- tiaenen sprong, toen hij gecon fronteerd werd met het nieuws, bijkans van zijn stoet „Daman is mij niets bekend", aldus de praeses. Ook trainer Hans van Doomeveld stelde van niets te weten. „Ik heb het net gehoord. Ik sta er wel vreemd van te kij ken, ja." Voorlopig lijkt alleen Heeren veen-voorzitter Riemer van der Velde zeker van zijn zaak. „Met Keur hopen wij een nieuwe su persub in huis te halen", juichte Van der Velde gisteravond. Na het vertrek van de Roemeen Ro- dion Camataru - eind van dit seizoen - heeft de eerstedivisio- nist behoefte aan een aanval lend ingestelde 'invalkracht'. Van der Velde: „Keur tekent voor een jaar en we betalen geen transfersom aan Haar lem." Dat is op zich al een unieke situatie, aangezien het contract van Piet Keur (na het vertrek van onder meer Leeroy Echteld en Jeffrey Kooistra de enige res terende speler van naam in de selectie) bij Haarlem nog een jaar doorloopL Daarnaast was in de overeenkomst een specia le clausule opgenomen. Mocht Haarlem de 32-jarige spits ooit verkopen dan zou ex-werkgever Feyenoord een gedeelte van dat bedrag opstrijken. Maar nu er geen sprake is van een transfer som vist de Rotterdamse club achter het net. Evenals Haarlem, dat zich be donderd voelt door de hele gang van zaken. Vorige week vroeg Keur het bestuur om ont binding van ziin contract. Haar lem ging, mede met het oog op het langlopende conflict tussen Keur en trainer Van Doome veld, akkoord. werd tweede. Ze finishte op de 1500 meter in 4.57,14. Mariska Baars profileerde zich met een 800 meter 2.24,30. Birgit van Boxmeer, net als Baars juniore, hoefde aan club genote Mariëlle Stokdijk met een vertesprong van 4,84 slechts elf centimeter toe te geven. Hanneke Verhorst toonde haar sprintcapaciteiten met 27,39 op de 200 meter. Alleszins accepta bel waren verder de prestaties van 400 meter horden-loopster Trudy van Deuren (70,42), hoogspringster Rina van der Stouwe (1,55) en junior-werp ster Aukje den Daas (29,88 met de discus). De vrouwen van AV Holland bleven krap 150 punten achter bij AAV '36, ondanks enkele in dividuele prestaties die klonken als een klok. Zo nam Bianca Vermond de rol van de gebles seerde Yvonne van Dorp over door twee nummers op haar naam te schrijven. De razend- moeilijke dubbel 800 en 400 meter leverde twee knappe tij den op. De 400 meter ging in 58,59 minder en op de 800 me ter (2.19,20) sloeg de Leidse een ruim drie tellen met twee. Naast Vermond was er een hoofdrol in de Leidse ploeg voor Mirka Macel. Macel won de 100 meter horden in een fraaie tijd (15,77). Bovendien verving ze de zieke hoogspringster Mar griet Loos prima door met 1,60 de tweede plaats voor zich op te eisen. Datzelfde resultaat be haalde Ank Brouwer de Koning na een afwezigheid van acht jaar in de tweede Holland-ploeg in Temeuzen. Opvallend was verder dat de technische num mers Holland in Den Haag op braken. Enige discutabele jury beslissingen hadden hierbij echter veel invloed op de laatste plaatsen die onder andere bij discus en speer werden ge haald. De misère in de regionale at letiek werd overigens aangedikt door de nadelige wind in Den Haag ten opzichte van de ande re poules in Tilburg en Zwolle. De afstand tot de veilige pun tentotalen is zo klein, dat een aanzienlijke verbetering in de tweede ronde de meeste ploe gen nog kan redden. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De mannen van de Leidsche en Oegstgeester Hockeyclub zijn gistermiddag, ondanks de 2-1 overwinning op Ring Pass, ge degradeerd uit de overgangs klasse. In de eerste klasse A won Forescate met 3-1 van Warande en Roomburg met 5-1 van AM- HC '65. Een ldasse lager stuurde kampioen Leidse Studenten Olympia met een 5-0 nederlaag terug naar huis. In Delft behaalde LOHC, dat na tien jaar is teruggekeerd in de eerste klasse, een 2-1 zege op middenmoter Ring Pass. Joost van der Hout bracht na vijfen twintig minuten de met een vier-mansmiddenveld spelende Oegstgeestenaren op voor sprong met een veldtreffer. Die vreugde was echter van korte duur, want twee minuten later kwam Ring Pass op gelijke hoogte. Maurits Eikenhout werd met een veldgoal halverwege het tweede deel matchwinnaar. De gevaarlijke counters van de Delftse opponent werden door verdedigers Willem de Keyzer en Paul Arps uitstekend geneu traliseerd. In de eerste klasse A zegevier de Forescate met 3-1 over Wa rande. Tegen de verhouding in kwam de ploeg uit Qosterhout na tien minuten op voorsprong met een tip-in. Zes strafcomers om gelijk te maken waren aan de Voorschotenaren in het eer ste deel niet besteed. Een re boundgoal van Bernard Thieme vijf minuten na rust bracht Fo rescate pas langszij. Reinoud de Haas verzorgde daarna de ove rige twee treffers, waarvan de laatste een fraai lobje over de doelman was. Roomburg stuurde AMHC '65 met een 5-1 nederlaag terug naar Hendrik Ido Ambacht. Ai na tien minuten stond de Leid se formatie met 2-0 voor na treffers van Johan Biekart en Rutger van Schaik. Biekart komt overigens volgend seizoen uit voor Kieviten. Vlak daarna was het weer dit duo dat de marge vergrootte naar 4-0. AMHC '65 scoorde nog wel voor rust tegen uit een strafhoekslag. Na de doelwisseling herstelde Van Schaik de marge met een veld- doelpunt. Thuisploeg Leidse Studenten pakte de volle winst in het duel met Olympia: 5-0. LSHG had van de eerste tot de laatste mi nuut een overwicht. De gasten uil Temeuzen creëerden nage noeg geen kansen. Voor de tref fers tekenden Steven Kuik (2x). Steven de Bruyne (2x) en Steven van Randwijck. Op eigen veld leed Noordwijk een 5-0 nederlaag tegen Rood Wit. Voor rust kon Noordwijk het spel aardig bijbenen en bleef de stand beperkt tot 0-1. Na rust waren het vooral de dekkingsfouten die de Noord- wijkers noodlottig werden. Rood Wit profiteerde goed en liep uit naar 5-0. Bezoeker Alecto haalde in de derde klasse A met 10-1 uit te gen Waddinxveen. Door goed breedtespel hielden de Leider dorpers de thuisploeg constant onder druk. Uit de legio kansen troffen Alexander Hagen, Mare Posthuma (2x), Edwin Graves- tein (2x), Martijn van der Laar (2x) en Maarten Memelink (sb) doel. Een sterke start van Alphen in de ontmoeting met Vianen re sulteerde al na vijf minuten in een strafcomerdoelpunt van Peter de Blois, die werd aange speeld door Harold van der Merwe. Mare Boelens scoorde in de slotfase 2-0 met een fraaie backhandslag. Van der Merwe en De Blois deden het voorbe reidende werk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22