Motto bij honkbalderby: omkegelen en wegwezen Dubbele degradatie Leython Sport LDG schakelt HDC uit voor bekerfinale Dubbele nederlaag voor De Zijl/LGB Alphians en Kinheim bewaren het evenwicht MAANDAG 17 MEI 1993 rob onderwater. c leiden «bertho smit Het Leidse LDG plaatste zich als eerste voor de bekerfinale van de Dambond Midden Holland. HDC werd in Alphen eenvoudig opzij geschoven. Alle partijen tegen Tiekerhouder Damlust eindigden in remise: 4-4. HDC - LDG: 3-5 Een verzwakt LDG -ereklasser Evert Bronstring ontbrak- be haalde voor het eerst in haar bestaan de bekerfinale. „En dat ging eigenlijk zonder proble men", aldus André van der Kwartel die zelf aan bord vier de punten deelde met Arie Brunt. Na de bloedeloze remise tussen Jan Vrolijk en Hans Kolfoort, ging HDC aan het tweede bord pijnlijk onderuit. Favoriet Cees Zijlstra verslikte zich in een 'drie-om-drie afruil' en dat kwam zijn team duur te staan: Leidenaar Fred Ong nam het presentje gretig in ontvangst en LDG stond met één been in de finale. De Alphenaren zetten vervolgens al hun geld op Erik- Jan van Reenen die op papier zeker winstkansen had tegen invaller Wim Klein. De taaie Leidenaar gaf echter geen krimp en sleepte een verdiende remise uit de strijd. „Met Bron string erbij hebben we straks een aardige kans om de beker te pakken", blikte een optimisti- Jongens Alecto buigen voor Victoria leiderdorp» Het jongens-A-team van Alecto trad als Zuid-Hol lands kampioen in het weekeinde tweemaal aan tegen Victoria om zich te kwalificeren voor de eindronde om het Nederlands kampioenschap. Dat lukte de Leiderdorpse hockeyers van trai ner/ coach Maarten Gehner niet. Zaterdag op eigen veld speelde Alecto nog verdienstelijk 0-0 tegen favoriet Victoria. Michiel Hankel en Robin van Boxel hadden in het tweede deel uitsteken de kansen op volle winst voor Alecto, maar de Rotterdamse goa lie toonde zijn vorm met uitstekende acties. Op eigen veld liet Victoria, dat drie Jong-Oranjespelers in zijn team heeft, er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Alecto moest met een 4- 0 nederlaag naar huis. Zevende plaats Rob Scholtes herentals Rob Scholtes is dit weekeinde op Grand Prix wed strijden in Herentals zevende geworden. De Voorschotenaar won van Lagat met 3-0 maar verloor met de zelfde cijfers van de oude rot Steylaerts. Scholtes steeg door dit resultaat enkele plaatsen in de algehele rangschikking en behoort nu tot de top vijftien van Europa. Nationale titel meisjes BV Leiderdorp enschede» Het meisjesteam tot en met veertien jaar van BV Lei derdorp heeft zaterdag beslag gelegd op het Nederlands kam pioenschap in de passarelle-idasse. De Leiderdorpse meisjes re kenden achter elkaar af met ATC (rayon Oost, 57-25), BV Jahn II (rayon Noord, 69-12), het sterke Landslake Lions (rayon Noord- Holland, 35-30) en de kampioen van rayon Zuid: 66-10. Waar het door Timo Versteegen en Herma Haagendoorn gecoachte meisjes team wel slaagde, redden de jongens van BV Leiderdorp het net niet. Basketiers uit Zevenaar (52-15), BV Jahn II uit Ha ren (60-15) en Marathon uit Vlissingen (36-26) werden geklopt, maar Den Helder bleek voor de ploeg van coach Ben Smit net iets te sterk: 31-37. Poloteam mist uithoudingsvermogen drachten Het Nederlands waterpoloteam mist uithoudingsver mogen. Tot die conclusie kwam bondscoach Ivo Trumbic bij het drielandentoernooi, dat dit weekeinde in Drachten werd gehou den. Nadat zaterdag nog nipt (12-11) was gewonnen van Roe menië, verloor de mixture van jong talent en routine op gisteren met 12-14 van Kroatië, waardoor Oranje zelfs nog als laatste ein digde. sche Van der Kwartel alvast vooruit. Rijnsburg - Damlust: 4-4 De ingehuurde ereklasser- speler Dick van Dijk, alleen voor de beker speelgerechtigd voor Rijnsburg, deed wat van hem verwacht werd. Hij neutraliseer de de Goudse ex-juniorenwe- reldkampioen Erno Prosman. Arno Kooloos deelde, ook al vol gens plan, de punten met Henk van der Woude. De middelste borden brachten Rijnsburg ech ter niet de verwachte winstkan sen. Hans Kreder zag onver wacht 'Angstgegner' Teun van der Krol tegenover zich zitten en zong direct een toontje lager. Elk risico werd vermeden met een saaie puntendeling als re sultaat. De belangrijkste troef was Cor van Dusseldorp. Zijn 'huisvariant' zou Gerard van der Woude op het verkeerde been zetten en Rijnsburg de fina leplaats bezorgen. „Dat ging volledig mis", zag woordvoer der Rinus Kromhout. „Van der Woude doorzag het hele verhaal en kwam zelfs op schijfwinst te staan." Met de nodige fortuin wist Van Dusseldorp zich alsnog naar remise te 'rommelen'. Vol gens de reglementen had het lot de finalist moeten aanwijzen. Zowel Damlust als Rijnsburg zien echter winstkansen, en dus besloot men tot een nieuwe krachtmeting, op 24 mei. FOTO HENKBOPUWMAN Het veld van Keytown Hitters is Adegeest-slagman Mike Mattheeuw op het eerste honk te snel af. Keytown Hitters-Adegeest pas na zeven innings beslist 'Omkegelen en wegwezen' was gistermiddag het krachti ge strijdplan van Adegeest voor de honkbalderby op Po mona tegen Keytown Hitters. De Voorschotenaren, die dit seizoen alleen tevreden zijn met het kampioenschap, waren aan hun stand verplicht de zwakke Hitters in zo weinig mogelijk innings met de zoveelste knock-out op te zadelen. De knock-out kwam dan ook wel, maar pas na zeven innings matig honkbal, bij de stand 11-1. leiden jan daan van oosten medewerker Adegeest komt niet graag op Pomona en wilde deze klus zo snel mogelijk klaren. De verde diging van Keytown Hitters bleek echter taaier dan gedacht, terwijl de Voorschotense slag partij teleurstellend presteerde. In de eerste inning werden de Leidenaars weliswaar op een 2- 0 achterstand gezet, via scores van Edsel Thielman en Ralph Berk, maar van een vliegende start was geen sprake. Ook in de tweede inning ver zuimde Adegeest ruim afstand te nemen. Na een gedwongen loop zorgde Mark ter Haar voor 3-0, maar de knullige wijze waarop Garrelt Verhoeven in diezelfde slagbeurt met drie slag uit ging was kenmerkend voor het gebrek aan scherpte bij Adegeest. Op de heuvel had Verhoeven meer succes. De Leidse slagpar tij kreeg nauwelijks greep op zijn worpen, waardoor de slag beurten van de Hitters tot een minimum werden beperkt. In de vierde inning leek Adegeest er even de vaart in te zetten. Ri chard van Soest, Ralph Berk en Daan Lobel brachten de stand op 6-0 na honkslagen van Berk en Hofstee. Keytown Hitters wist in de volgende inning de eer echter te redden dankzij een onnodige poging tot een pick- off op het tweede honk van cat cher Berk en korte stop Mike Mattheeuw: 6-1. Het lang verwachte sloopwerk van Adegeest werd in de zesde inning dan eindelijk in praktijk gebracht. Berk, Lobel, Thielman en Hofstee zorgden voor 10-1 na goed slagwerk van Mat theeuw, Ter Haar en Lobel. De knock-out werd via een score van opnieuw Lobel op een honkslag van Thielman in ze vende inning een feit: 11-1. Wassenaar SV Wassenaar deed afgelopen weekeinde goede zaken, door Tilburg twee keer met ruime cij fers te verslaan. In Wassenaar gebeurde dat zelfs binnen zes innings: 19-9. Met behulp van vier home-runs van Hernandez, Nieveld, McMullen en D'Ar- nault, aangevuld met goed slag werk van Rodriquez, Jerry en Erik Remmerswaal, werden de Tilburgers vroegtijdig naar de kleedkamers gestuurd. Het tweede treffen tussen leiden dirk kloos waterpolomedewerker De waterpolohoofdklassers LZ 1886 en De Zijl/LGB werkten de laatste wedstrijden af. LZ 1886 dubbelde tegen Rotterdam. In Leiden won LZ met 12-9 en in Rotterdam werd er met 8-5 ver loren. De Zijl/LGB verloor twee keer van ZPB. Zaterdag met 14- 7 en gisteren met 9-10. Alhoewel er voor beide ploe gen niets meer op het spel stond maakte De Zijl/LGB en ZPB er zondag nog een emotio neel potje van. De Zijl/LGB wil de wel revanche voor de neder laag zaterdag. In Papendrecht konden de Leidenaars twee pe rioden lang gelijke tred houden met ZPB (5-5), daarna demar reerde ZPB via 9-6 naar een rui me 14-7 zege. In Leiden had De Zijl/LGB lange tijd het beste van het spel. De marge werd echter nooit groter dan twee doelpun ten. Naar het einde toe werd de rustig begonnen wedstrijd steeds harder. Het regende dan ook persoonlijke fouten. Achtentwintig seconden voor tijd leek de wedstrijd zelfs bij 9- 9 een voortijdig einde te krijgen. Zijl-goalie Robert van Berkel keerde een schot van een ZPB- voorwaartse. De Leidse aanval lers reageerden onmiddellijk en kwamen met twee man meer door. De bal bereikte hen echter niet. ZPB-aanvaller Silvis klom over zijn verdediger heen en drukte op de hand van keeper van Berkel zodat de bal onder water verdween. Strafworp be sliste arbiter van der Berg. Het toch al geïrriteerde De Zijl rea geerde heftig. De bal werd hard op de kant gesmeten. Arbiter van der Berg stuurde hierop van Berkel met vervanging uit het water. Dit had Niels Joor moe ten zijn want dat was de boos doener. Van Berkel begreep er allemaal niets van en ging het water niet uit. In de consterna tie die hierop volgde werd van der Berg door het 'staken, sta ken' roepende publiek op een idee gebracht. Hij besloot te stoppen. Na enig heen en weer gepraat werd deze beslissing een paar minuten later weer te rug gedraaid. Iedereen, behalve van Berkel natuurlijk, weer het water in. ZPB benutte de vier meter worp en bracht 9-10 op het scorebord. In de laatste aan val raakte De Zijl nog een keer de lat maar de nederlaag was een feit. LZ speelde twee keer tegen Rotterdam. Zaterdag wonnen de Leidenaars nog vrij gemak kelijk met 12-9. Vlak na het be gin van de vierde periode stond er een geruststellende 10-5 op de teller. Rotterdam kwam nog dicht bij. Bij 10-9 en nog ruim vijftig seconden te spelen was LZ weer wakker. Twee goede counters brachten de eindstand op 12-9. In Rotterdam speelde LZ ongeïnspireerd. Hierdoor kon het reeds gedegradeerde Rotterdam afscheid nemen van de hoofdklasse met een 8-5 overwinning. Frans van der Brink liep in deze wedstrijd een gebroken neus op. Frans Lan- gerhorst was met twee treffers topscorer. Wassenaar en Tilburg duurde wel de volle negen innings. In Tilburg had Wassenaar vier pit chers nodig om de thuisploeg van zich af te houden. Van Ge- ffen, D'Arnault, Simon en Erik Remmerswaal slaagden daar, met hulp van een makkelijk scorende aanval, uiteindelijk wel in. Aan slag zorgden Van der Riet, Jerry Remmerswaal en Schippers voor de punten: 11-7. Alphians Alphians kreeg tot twee keer toe een flink pak slaag van PSV: 12- 2 en 12-4. Zelfs Bruce Heiser kon de Eindhovenaren in eigen huis niet tegen houden. Edward van Wijngaarden en Fruitema waren de enige Alphenaren die aan slag een vuist konden ma ken. In Alphen aan den Rijn mochten Fruitema en Van den Bos het op de heuvel proberen. Dertien honkslagen tegen waar van twee homeruns was het be droevende resultaat. Walery van Wijngaarden, Smit en Maat zorgden voor de enige Alphense wapenfeiten. leiden jan daan van oosten medewerker De softballers van Alphians deelden afgelopen weekeinde de pun ten met Shell. De Alphenaren verloren de eerste wedstrijd met 5-2, maar wonnen later met 15-13. De softbalsters van Alphians won nen en verloren eveneens tegen Kinheim: 1-0 en 0-6. Verzwakt door de verkouden werper Rumai, moesten de Al- phians-mannen in de tweede inning een 0-2 achterstand toestaan. Via onder andere een twee-honkslag van Cheri werden de Amster dammers in de derde inning weer achterhaald: 2-2. in de vierde in ning werd Alphians definitief op achterstand gezet die in de vijfde inning uitliep in 5-2 nederlaag. De tweede wedstrijd tegen Shell bracht De Jong op de heuvel. Ondanks een home-run voor Alphians van Dall werd de eerste in ning afgesloten met een 5-2 achterstand. Francisca en Anasagasti brachten de Alphenaren in de tweede inning weer op gelijke hoog te, maar de Amsterdammers liepen vervolgens uit naar 8-5. In de vierde inning neemt Alphians via een home-run van Tre- mus met 10-8 de leiding, die in de zesde inning weer omgebogen word in een 13-10 achterstand. Als de twee ploegen in de zevende inning niet verder komen dan 13-13, is er een tie-break nodig om de beslissing te brengen. Uiteindelijk trekt Alphians na scores van Tremus en Postiena aan het langste eind: 15-13. In de eerste wedstrijd van de Alphians-vrouwen tégen het sterke Kinheim was één score van Bloem, na honkslagen van Yvonne Lod der en Van Vliet, genoeg voor de overwinning. De sterk spelende defensie onder leiding van Salamink stond geen Haarlemse punten toe: 1-0. De slagpartij van Alphians had in de tweede wedstrijd nauwelijks kansen tegen de Kinheim-werpster. Na een achterstand 3-0 in de tweede inning gingen de Alphenaren in de zevende inning met 6-0 ten onder. Vrouwen VCS promoveren naar derde divisie leiden cer renes volleybalmedewerker Wat gevreesd werd, gebeurde inderdaad: Leython degradeer de zowel bij de vrouwen als mannen. Ook de mannen van VCS moeten na een seizoen weer naar de promotieklasse te rug. De vrouwen van VCS wer den eerste in hun poule en pro moveren naar de aerde divisie. De Leython-mannen misten beide spelverdelers (Rob Mudde en Martijn van Rijn) en startten in het duel voor een plaats in de tweede divisie nu met Rik Uiter- wijk en Don van Hal als spelver delers. Zii deden het beide ver dienstelijk, maar konden ook niet verbloemen dat het team verband niet optimaal was. In de,eerste set had Leython een optisch overwicht, maar kon dat niet in de score tot uit drukking brengen. Tot 7-7 bleef het gelijk opgaan met de pun ten: daarna liep Morres/Hulst uit naar 11-14. Even werd het nog spannend (13-13), maar Morres maakte uit naar 13-15. Leython voelde dat het winst kansen had en ging goed door; het liep via 7-2 en 8-5 naar 9-6, maar toen stokte het ritme weer. Weer liep Morres weg (9-14) en weer kwam Leython onder veel geschreeuw van het publiek naar 14-14 en weer ver: loorhet: 14-16. Morres had kennelijk te veel gegeven, blies stoom af en ver loor prompt de derde set met 15-10. In de vierde set kwam Leython op 0-4, een achter stand die het nooit meer in kon lopen en het verloor met 7-15 en 1-3. Omdat Schovocomca midweeks al met 1-3 bij Morres gewonnen had, werd de eind stand: 1. Schovocomcwa, 2. Morres en 3. Leython. VCS Voor een plaats in de derde di visie moest VCS naar Sliedrecht 2. VCS startte eigenlijk nog heel sterk en nam een 1-7 voor sprong (en deed dat in alle sets) maar raakte daarna het spoor bijster. De pass viel weg en een logisch vervolg bleef uit. Boven dien- en dat was het ergste- de ploeg raakte gedemotiveerd en leek de fouten van elkaar niet te kunnen en willen compenseren. Zowel de eerste als tweede set gingen daardoor met 15-10 ver loren. In de derde set leek het goed te gaan, maar een 11-14 voorsprong bleek niet voldoen de, want ook nu optbrak de wil om te knokken en werd er ver loren (16-14). Hier had mid weeks Jupiter met 3-1 gewon nen van Sliedrecht, zodat de eindstand hier werd: 1. Jupiter, 2. Sliedrecht en 3. VCS. Vrouwen Bij de vrouwen moest Leython heel ruim winnen van VCS om enige kans te maken. Het miste echter ook nu vier speelsters en had dit aangevuld met speel sters uit het tweede. Het ging heel voortvarend van start en liep uit naar 7-0, maar toen werd de pass minder en kon VCS in zijn eigen spelletje ko men. Leython ging steeds rom meliger spelen al kon dat niet op het conto van de invalsters geschreven worden. Na 9-15 en 7-15 liep het in de derde set wel beter, maar ook deze werd door een met name beter verdedi gend en ook aanvallend sterker VCS verdiend gewonnen (14-16). Midweeks had VCS al gewonnen van Eerland/Krim pen, zodat hier de .eindstand werd: 1. VCS, 2. Krimpen en 3. Leython. Beker Voor de halve finale van de dis trictsbeker moest promotieklas- ser Ridderveld naar Tonegido, de kampioen van de eertse klas se. Op zich dus een aardige confrontatie. Het werd een ge lijk opgaande strijd, die pas in de vijfde set zijn beslag kreeg ten gunste van Ridderveld. De eerste set was aftasten en ging gelijk op met aan het eind een iets gelukkiger Ridderveld: 14-16. Gesterkt gingen de Al phense vrouwen door en ver pletterden met 7-15 hun tegen standers vervolgens. De derde periode was veel minder: concentratieverlies en de gedachte 'het lukt wel weer' deden hen verliezen met 15-7 en tot overmaat van ramp ging in de vierde toen alles fout en volgde een 15-0. Voor Tonegido was het kennelijk te gemakkelijk gegaan of was het overschat ting. Een feit was dat Ridderveld de finale per se wilde halen en terug op het niveau van de tweede set 'aan de vijfde begon. Het liep naar 1-8 bij de wissel en maakte gedecideerd met 5-15 en 2-3. In de finale ont moet de Alphense ploeg Gemini aaanstaande vrijdag in de Rijn streekhal om 21.00 uur en de return is maandag in de Engelse school in Voorschoten. Leython-trainer Rob Mudde pept zijn op. Martin Morsink luistert aandachtig. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20