Leidsch Dagblad Karadzic verklaart vredesplan 'dood' ïo- 1.25 79# 'Majoor, we houden van u!' Katwijk begint met 3-0 zege in nacompetitie Verhuur tijdschriften bij Hoogvliet valt slecht Mariniers leren boogschieten in Oegstgeest IJSBERGSLA, KOMKOMMER EN KIPPEBOUTEN. Nederland zou Suriname wapens hebben geleverd GOED NIEUWS MAANDAG 17 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40159 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Banen weg 2 Europa gaat de ko mendejaren miljoenen banen verliezen, voorspelt economisch goeroe David Roche. Ramptrein reed 70 kilometer per uur te hard SCHIPHOL «BILL MEYER De trein die op 30 november vorig jaar bij Hoofddorp veron gelukte, reed tussen de 123 en 130 kilometer per uur. Dat is zo'n zeventig lalometer boven de maximum-snelheid van zes tig kilometer per uur. Dat zei den NS-onderzoekers vanmor gen tijdens verhoren door de Spoorwegongevallenraad. Bij het ongeluk kwamen vijf men sen om en raakten 36 anderen gewond. De grote vraag blijft of de ma chinist wist van de snelheidsbe perking, die gold wegens werk zaamheden. Zelfheeft hij steeds gezegd van niet, maar de onder zoekers hebben vastgesteld dat de kennisgeving met de snel heidsbeperking in zijn postvak is gelegd. Vermoed wordt dat hij die over het hoofd heeft gezien. Bij de ontsporing van een D- trein, twee dagen voor de ramp, is er ook te hard gereden. Deze machinist heeft verklaard wel op de hoogte te zijn geweest van een limiet. De machinisten komen later vandaag aan het woord. Geen voordeel 3CDA-fractieleider Brinkman vindt dat be lastingvoordelen voor al leenverdieners geleidelijk aan moeten verdwijnen. Duitse metaal 5 Het overleg in de Oostduitse metaal is stukgelopen. De werkne mers verwierpen het Saksi-| sche compromis-akkoord. Tijd van toen A rs In Leiden verrijst I sJ momenteel een bij zonder stationsgebouw maar, de stad had altijd karakteristieke stations. Bert Visscher Q Morgenavond in I 3 Leidse schouwburg: Bert Visscher en het gevoel voor gekte. Mladic: Als ze mij bombarderen, bombardeer ik Londen De W Katwijk begon de na- competitie in het zaterdagvoet bal met een duidelijke 3-0 zege tegen Lunteren. De oranjehem den moeten zaterdag op bezoek bij een andere kampioen uit de eerste klasse, die iets hoger wordt ingeschat, Kozakken Boys. Voor KRV lonkt promotie, na dat de nacompetitie winnend werd afgesloten. Zaterdag won nen de Katwijkers met 4-1 van Sportlust en nu moet in een du el tegen MW '27 (donderdag) de promotie naar de derde klas se worden bewerkstelligd. Ook Roodenburg is nog in de race voor een opstapje. De Leidse tweedeklasser won door een 2-2 gelijkspel bij HMSH de nacompetitie, en moet over twee weken tegen een nog on bekende tegenstander promotie afdwingen. Lugdunum hoopt ook nog steeds op promotie naar de tweede klasse. De der deklasser won gisteren met 5-2 van VEP. De Kikkers kunnen via een beslissingsduel tegen Wip- polder promoveren. In de lagere regionen zorgde SJZ voor lijfsbehoud in de vier de klasse. Randstad Sport moet daarvoor nog vechten via een extra degradatiecompetitie. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft het door de VN en EG gesteunde vredesplan voor Bosnië-Hercegovina 'dood' verklaard. Karadzic deed zijn uitspraak gisteren nadat de stembussen waren gesloten voor het Bosnisch-Servische referendum over het plan van Lord Owen en Cyrus Vance. i het e 1 dat zij sarajevo-pale rtr/afp/dpa/upi De internationale gemeenschap moet volgens Karadzic een nieuw plan opstellen, dat het bestaan erkent van zijn Servi sche republiek in Bosnië. Hoe wel de uitslag pas over enkele dagen officieel bekend wordt, staat het vrijwel vast dat de Ser vische bevolking in Bosnië het Vance-Owenplan heeft afgewe zen. Dat zal waarschijnlijk lei den tot een hernieuwd debat over een beperkt internationaal ingrijpen. In het door de Bosnische Ser viërs georganiseerde referen dum konden ongeveer 900.000 kiezers zich dit weekeinde uit spreken over het Vance-Owen plan. Gisteren voorspelden Ser vische media al een meerder heid voor 'nee'. Bij goedkeuring van het plan zouden de Serviërs ongeveer een derde moeten te ruggeven hebben veroverd. Als het Westen besluit tot mi litair ingrijpen, dan zullen de Serviërs vergeldingsacties uit voeren. Daarmee dreigde giste ren Ratko Mladic, de comman dant van het leger van de Bosni sche Serviërs. ,,Als ze mij bom barderen, dan bombardeer ik Londen", aldus Mladic. Italië zal het eerste doelwit zijn van vergeldingsacties, indien dat land bases beschikbaar stelt voor bombardementsvluchten boven Bosnië, zo bezwoer Mla dic. „Eén woedende Serviër kan met één lucifer heel veel schade aanrichten." In Sarajevo kwam Mladic gis teren nog een nieuw bestand overeen met Milivoj Petkovic, boskoop/zoeterwoude Supermarktketen Hoogvliet heeft zich de woede van tijd schriftleveranciers op de hals gehaald door tijdschriften te verhuren in de Boskoopse vesti ging. Klanten die een gekocht tijdschrift vóór zaterdagmiddag vijf uur netjes en onbeschadigd terugbezorgen, krijgen de helft van de aankoopprijs terug. Hoogvliet kan de tijdschriften zo drie keer voor de volle mep verkopen en zegt daarmee twee vliegen in een klap te slaan. Het milieu wordt gespaard en de verkoop van tijdschriften gesti muleerd. Nu de proef in Bos koop na een paar weken een succes begint te worden, over weegt het bedrijf ook in de 22 andere vestigingen tijdschriften te gaan verhuren. Leverancier Beta-press wil daar een stokje voor steken en heeft de supermarktketen van morgen gevraagd de verhuur onmiddellijk te staken. Als Hoogvliet dat niet doet, stapt de leverancier van een flink aantal tijdschriften naar de rechter. De praktijk zou namelijk indruisen tegen de leveringsvoorwaarden. Directeur M. de Jong van Hoog vliet ontkent dat. Zijn bedrijf is dan ook niet van plan de proef te beëindigen: „Beta-press zou faxen welke voorwaarden we overtreden. En dat wachten we dan maar af." Ook de Nederlandse Organi satie van Tijdschrift-uitgevers is fel tegen. Volgens woordvoerder J. Waller is het slecht voor het imago van tijdschriften als ze beduimeld voor de volle mep worden verkocht. Volgens De Jong is er nog geen klacht ge weest. „We zijn heel duidelijk: niet schrijven, scheuren of klad deren in een tijdschrift. Of van die vetvlekken op de voorpagi- ln verband met Hemelvaartsdag zijn onze kantoren op donderdag 20 mei gesloten. Voor het plaatsen van advertenties in de edities van vrijdag 21 mei en in de diverse rubrieken van zaterdag 22 mei zijn de slui tingstijden als volgt: vrijdag 21 mei: autorubriek, gewone advertenties, Sleutels, familie-berichten, zaterdag 22 mei onroerend goed, personeel, gewone advertenties, familie-berichten, Sleutels, woensdag 19 mei 10.00 uur. woensdag 19 mei 12.00 uur. woensdag 19 mei 14.00 uur. vrijdag 21 mei 08.00 uur. woensdag 19 mei 15.30 uur. woensdag 19 mei 15.30 uur. vrijdag 21 mei 12.00 uur. vrijdag 21 mei 17.00 uur. vrijdag 21 mei 13.00 uur. Direktie Leidsch Dagblad. oegstgeest „Zet de pees op je kin en op het puntje van je neus. Zo ja." Een groepje Nederlandse mariniers kreeg gisteren boogschietles van jeugdcoach Reinierde Graaf van de Oegstgeestse Vereniging van Handboogschutters 'Attila'. De ma riniers vertrekken begin juni naar Cambodja, waar zij in opdracht van de Verenigde Naties de vrede gaan bewaken. De lessen zijn puur be doeld voor de ontspanning. Prak tisch voordeel hebben de mariniers er niet van. De Graaf: „Zie het als een mogelijkheid om spanningen agressie af te reageren." De mari niers die gisterochtend in sportpark De Voscuijl aan de spoedcursus deelnamen, vertrekken straks alle maal naar een andere basis in de Nederlandse sector van Cambodja. Daar geven zij op hun beurt weer schietlessen aan belangstellende soldaten. Alle mariniers die dat wil len, krijgen van defensie een hand boog en een setje pijlen. Opvolgend bataljonscommandant R. van Dui nen, die het initiatief voor de cursus heeft genomen, weet nog niet hoe groot de belangstelling is. „Maar je praat over iets dat schiet; daar hou den alle mariniers wel van. Ik denk zonder meer dat het een succes wordt." De Oegstgeestenaar be schouwt de sport vooral als een waardevolle aanvulling op het be staande aanbod: „Er zijn bij onze bases nu watvolleybalveldjes, maar ik kan me voorstellen dat je in je vrije tijd ook wel eens iets anders wilt doen." FOTO HENK BOUWMAN !2 mei as. Ijsbergsla, per krop Komkommer, per stuk ch Kippebouten, vacuüm verpakt 5 stuks @®®3> Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 22 n 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. nieuw-vennep» allard besse De fine fleur van de Amsterdamse binnenstad was er, van kroegbaas tot commissaris en van artiest tot gewone sterveling. Ze waren blij ein delijk iets terug te kunnen doen voor „dit mens met een platina hart, die altijd klaar staat voor anderen", zoals organisator Hans Hofman haar omschreef. Over drie weken wordt ze tachtig: Kolonel 'majoor' A.M. Bosshardt, de verper soonlijking van het I^eger des Heils. Genietend zag ze gisteren een selectie van Neêrlands ar- tiestendom ter ere van haar komende verjaar dag aan zich voorbij trekken. Het was een surprise-party, legde Hofman uit. Althans dat was de bedoeling. De majoor was voor een gezellig etentje met intimi meege sleurd naar Motel Schiphol. Na de maaltijd werd de scheidingswand tussen eet- en feestzaal ge opend en werd de majoor door de Havenzan gers en zo'n tweehonderd genodigden vergast op een 'Zij leve hoog! Zij leve hoog'!. Bosshardt: „Joh, ik heb al zoveel meegemaakt. Dit had ik dus wel door. Maar het is fijn om iedereen weer eens te zien." Veel tijd om oude bekenden persoonlijk te be groeten had ze niet. Iedere artiest(e) eiste haar aandacht op. En ze waren er allemaal. Henk, 'waar kunnen we ons omkleden' Pleket en zijn Havenzangers, Ronnie 'Hai, hoe is 't' Tober, Manke 'Ik moet weer om drie uur weg, want m'n vrouw is jarig' Nelis, Tante Mien 'moeder van René en vrouw van Bolle Jan' Froger en Im- ca 'U bent een legendarische vrouw en ziet er nog uit als een jonge bloem' Marina. Ingeleid door personality Hans Boskamp droeg een ieder onder toeziend oog van oud- commissaris Torenaar, Pistolen Paultje, Dé Stoop, Carry Tefsen, Fanny Blankers-Koen, Klaas Wilting en vele heilsoldaten zijn of haar ode op aan de majoor. Men vermaakte zich met die 'goeie ouwe tijd'. De verhalen over 'dinges in die grote slee met vier vrouwen die we in de maling namen' en over 'in de broek smeltende uit de Bijenkorf gestolen chocolade' deden het erg goed. Natuurlijk waren er ook herinneringen aan Bosshardt. Hofman: „Met kerst gingen we drie keer naar het feest van majoor Bosshardt in de Sint Olofskapel. Zo kregen we iedere keer zo'n groot brood mee. Ik ben blij ik iets terug kan doen. Majoor, we houden allemaal van u!" Voor Bosshardt zijn het feestelijke tijden. In oktober viert ze het 45-jarige jubileum van het door haar in Amsterdam opgezette Goodwill- werk. „Ik begon in 1948 met honderd gulden en met de zegen van het Leger des Heils en mis schien ook wel van het koninkrijk van God. Ik heb alles moeten opbouwen, maar dat heb ik met vreugde gedaan. In het Oude Testament staat dat je je feesten moet vieren, maar betaal ook je gelofte aan God." Bosshardt staat nog midden in het leven. Zo kieperde ze ooit een man in de gracht die niet wilde betalen voorde diensten van een prostitu- ée. „Ik zei: Als je gaat, moet je ook betalen. Later kreeg ik een brief van hem met een heleboel geld en het verzoek of ik dat aan die juffrouw wilde geven. Dat heb ik gedaan en sindsdien heb ik een heel goed contact met haar. Het is toch geen stijl om niet te betalen als je van ie mands diensten gebruik maakt", aldus Boss hardt. paramaribo Nederland heeft zaterdag een vliegtuig met militaire uitrus ting naar Suriname gestuurd. De zending arriveerde aan boord van een militair toestel van het type Orion uit Curasao. Het Nederlandse ministerie van defensie zei dat het toestel 'op leidingsattributen' bevatte, zoals plunjezakken en compu ters. Nederlandse en Surinaam se functionarissen wilden slechts zeggen dat de uitrusting voor militaire operaties is be doeld. Volgens waarnemers in Paramaribo is het niet ondenk baar dat het om wapenleveran ties gaat. „Het gaat om een militaire operatie die direct te maken heeft met het belang van onze staatsveiligheid", aldus de Suri naamse minister van defensie Gilds. Volgens hem past de ope ratie binnen het kader van het samenwerkingsverband tussen Nederland en Suriname op het gebied van defensie. Het toestel is onmiddellijk nadat het was uitgeladen weer vertrokken. Gilds wilde geen mededelingen doen over de aard van net transport. de opperbevelhebber van de Bosnische Kroaten. Het nieuwe staakt-het-vuren, waarvoor VN- generaal Philippe Morillon be middelde, moet morgen om 12 uur ingaan, De Bosnische mos lims waren niet bij de bespre kingen betrokken. Kroaten en moslims leverden het hele weekeinde opnieuw hevig slag rond de stad Mostar. Hevige gevechten werden ook gemeld uit de noord-Bosnische stad Brcko, een bruggehoofd van moslims en Kroaten. Ook de moslim-stad Tuzla was het doelwit van nieuwe Servische aanvallen. Pagina 5: 'Nooit, nooit zullen wij weer samenleven'. HET WOORD IS AAN Mmed'Arconville Als je liever bewonderd dan be mind wordt, dien je je geluk in de ijdelheid en niet in de liefde te zoeken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur RTV Show Sport17 t/m 25 HET WEER In de ochtend af en toe zon, later overwegend bewolkt en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur21 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. De lading dient kennelijk ter ondersteuning van de nieuwe legerbevelhebber Gorré. Vrijdag slaagde president Venetiaan er eindelijk in de legerleiding tot aftreden te bewegen en de weg vrij te maken voor Gorré. Meer dan een maand hadden ver scheidene topofficieren gewei gerd Gorre, die in hun ogen on voldoende gekwalificeerd is voor de hoogste post, te accep teren. Een groep niet nader aange duide „officieren, onderofficie ren en manschappen" gaf za terdag een verklaring uit waarin zij zeiden dat zij zich zouden blijven verzetten tegen de be noeming van Gorré. Een deel van de manschappen is toege wijd aan de voormalige sterke man in Suriname, Desi Bouter- se. Aangenomen wordt dat aan hangers van Bouterse wapens uit legerdepots hebben ont vreemd. De Nederlandse wa pens zouden ter vervanging daarvan dienen. Vorige week werd een voor malige lijfwacht van Bouterse gearresteerd nadat een televi siestation in de as was gelegd. In zijn woning werd een groot aantal wapens gevonden. Harde klappen voor verkeerde man uit Leiden Een persoonsverwisseling is een 21-jarige Leidenaar zaterdag ochtend duur komen te staan. Een nog onbekende man zag hem op het Kort Rapenburg aan voor de persoon die even daar voor over zijn auto zou hebben gelopen. Zonder een woord te zeggen, sloeg de auto-eigenaar de Leidenaar twee voortanden uit zijn mond. De Leidenaar moest zelf om een verklaring vragen. Zijn bela ger wilde niet geloven dat er een vergissing in het spel was. Op het Rapenburg zette de in een joggingpak gehulde man de mishandeling voort. Hij spoot de vermeende vandaal met een spuitbus in zijn gezicht. De Lei denaar liep daarbij eerste- en tweedegraads brandwonden op. Ook kreeg hij nog enkele rake klappen. De politie is nog op zoek naar de dader. Dagblad i NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode;, i Plaats: i Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) 0 Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) j Q automatisch 82,85) Nr. hank/giro: i Handtekening Of bd 071-128030 8 "712141 4Ö0053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1