Sport Katwijk bespaart Lunteren afgang Twente heeft geen kind aan lusteloos Ajax 'Dit was toch wel heel pover' Ondermaats Vitesse klasse beter HAC MAANDAG 17 ME11993 chef ad van k. -chef rob onderwater. 071-161446 Gedurende de eerste helft was er nog twijfel, maar in de tweede helft wisten de spelers van Katwijk het zeker: dit Lunteren, kampioen van de eerste klasse C, stelt hele maal niks voor. De thuisploeg had er na afloop dan ook enige moeite mee om de toch duidelijke 3-0 zege uitbun dig te vieren. De eerste punten van de nacompetitie, waaraan ook Kozakken Boys deelneemt, waren binnen, dat wel, maar met een beetje meer trefzekerheid had Katwijk de club uit de Veluwe met een onüuisterende ze venklapper naar huis gestuurd. katwijk rob onderwaterwijk was in die periode zoeken de en was daarbij enigszins ver lamd door plankenkoorts. Toen Katwijk eenmaal de zenuwen van zich had afschud en de te genstander taktisch was ont leed, moest Lunteren terug. En keerde nimmer uit de loopgra ven terug. Dat het tot de 43ste minuut Orthodox Het geeft nog eens ondubbel zinnig aan dat de sterkste ploe gen uit het zaterdagvoetbal in IA zijn verzameld. Lunteren was in de Bollenstreek-afdeling ongetwijfeld veroordeeld ge weest tot degradatievoetbal. De ploeg is in het bezit van drie re delijke voetballers in het voor hoede, voor de rest stelt het Lunteren opereert ortho- dox met een libero (Joop van der Groep) ver achter de defen sie en op het niveau van de vv Katwijk is dat vragen om moei lijkheden. THIZj Aan de andere kant was het misschien maar goed dat Lun teren die afgang werd bespaard. Nu heeft het elftal van trainer Henk Hofstee wellicht nog wat inspiratie om donderdag voor eigen publiek te schitteren te gen Kozakken Boys. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat Kat- duurde voordat Katwijk de s wijk daar maar niet te veel op re opende, had alles te maken moet rekenen. De fomiatie zal met het schrijnende gebrek aan het kampioenschap van de za- trefzekerheid. Slechts weinige terdagclubs moeten betwisten oranjehemden kregen geen sco- met de club uit Werkendam, ringskans, maar eenmaal voor het doel sloeg de lamlendigheid in de Katwijkse benen. Dat Kat wijk in de eerste helft toch nog de eerste goal begroette, had dan ook meer te maken met de factor geluk. Na een aanval met Kees Krayenoord en Hans Zwaan belandde het leder voor de voeten van Marco de Ridder. De Noordwijker kreeg de bal moeilijk onder controle, strui kelde half en gaf het speeltuig met veel moeite een laatste zetje. Via de binnenkant Marco de Ridder (11) scoort de verlossende openingsgoal v (links) en Joop van der Groep (rechts) kunnen constateren. team van Henk Hofstee weinig paal stuiterde de inzet in het doel: 1-0. Na de rust werd Lunteren vol ledig onder de voet gelopen door het ontketende Katwijk. De thuisploeg hield het tempo v. in de eer- In het eerste kwartier stak ste helft voornamelijk had Lunteren nog regelmatig te gelaten. Lunteren zag alle hoe middenlijn over. Dat was overi- ken van het veld, maar moest gens geen eigen verdienste. Kat- 'slechts' twee keer buigen. Dat mochten de voorwaartsen van Katwijk zich aantrekken. Hans Zwaan zorgde met een schitterend uitgevoerde solo voor een halleluja-stemming op De Krom. De aanvalsleider had daarna de mogelijkheden (en met hem vele anderen) om Kat wijk vele doelpunten te bezor gen. Pas een kwartier voor tijd was het weer raak. En daar kwam eigenlijk een gelukje bij te pas. Henry Pouw, hij s zijn 100ste wedstrijd voor Kat wijk, wilde de bal op de rand van de 'zestien' eigenlijk op doel schieten. De Leidenaar gaf de bal niet de juiste richting mee, waarna het leer voorlangs dreigde te gaan. Totdat Hans Zwaan er op het laatste mo ment zijn voet tussen stak: 3-0. Karwei Krayenoord, Carlo van Zeist en De Ridder hadden in de slotfase alsnog voor een doelpuntenfes- tijn kunnen zorgen, maar de Katwijkers vonden het eigenlijk wel best. En bespaarden Lunteren daarmee een uiterst vervelende reis richting Veluwe. Zaterdag in Werkendam wacht voor Katwijk het tweede karwei: Kozakken Boys. Dat wordt een geheel ander ver haal... Roodenburg yt q Roodenburg is nog I 27 een overwinning verwijderd van de eerste klasse. De Leidenaars deel den gisteren met HMSH. AV Holland AV Holland ver- Z Z keert in dubbel de gradatiegevaar. De man nen en de vrouwen scoor den slecht op de eerste competitiedag. Katwijk - Lunteren 3-0 (1-0). 43 De Ridder 1-0. 49 Zwaan 2-0, 74 Zwaan 3-0. Scheidsrechter Kamphorsl Toe schouwers: 4000. Geel Van Zeist (Kat wijk). Tirgil (Lunteren). Rood (twee keer geel) f" Strafschoppen: 5-4 voor Katwijk. Katwijk: Van Voorbergen; Van Zeist, Langemaat, Pouw, De Kroon: Lange- Groep, Wareman; Zeggelaar. Van Eek, Dorrestein; Tirgil, Van Laar, De Kruiff. katwuk gert-jan onvlee Wat Ruud Bröring betreft, wordt Lunteren volgend jaar in de klasse van PC Lisse ingedeeld. ,,Die vier punten hebben we dan op zeker", liet de zaterdag, evenals veel collega-oefenmees- ters op de Katwijkse Krom aan wezige trainer van de Ussese Fusieclub weten. Om er vervol gens nog een schepje bovenop te doen: ..Dit Lunteren was toch dramatisch? Die ploeg zou in de eerste klasse A niets meer of minder dan een degradatiekan didaat zijn geweest. Katwijk had vandaag toch met een nulletje of acht moeten winnen? Nou. noem mij maar een andere club in IA waar dat ook tegen kan. Serooskerke misschien. Maar dat is dan ook gedegradeerd." Lunteren presenteerde zich in Katwijk als een uiterst povere tegenstander. En had. tot ver driet van Katwijks Arie Lagen dijk, ook nog eens een zeer ne gatieve instelling mee naar De Krom genomen. .Jammer", wist Lagendijk. ,,Er komen toch weer een paar duizend mensen op zo'n wedstrijd af. Je kunt als kampioen een toch al schitte rend seizoen nog mooier maken door nog een paar leuke, goede wedstrijden te spelen. Nou, dat was Lunteren vandaag beslist niet van plan." Dat Lagendijk desondanks een tevreden ge voel aan het eerste duel van de kampioenscompetitie had over gehouden, was dan ook uitslui tend aan het optreden van zijn eigen elftal te danken. „Vooral in de tweede helft was het ge nieten. En dan kun je later te recht zeggen dat we er meer hadden kunnen maken. Maar bij mij overheerst toch de tevre denheid dat het team er van daag weer stond. Iets dat je na het behalen van een kampioen schap en een voetballoze perio de van twee weken altijd weer moet afwachten." Dat Katwijk nu de grote favo riet voor de zaterdagtitel is, wil er bij Lagendijk echter nog niet in. „We moeten nog drie wed strijden spelen. En evenmin als Lunteren uit mag je Kozakken Boys niet onderschatten. Maar dat we veelbelovend zijn begon nen, is natuurlijk duidelijk." Een prettig begin dat mede mogelijk werd gemaakt door Marco de Ridder. De na de win terstop nadrukkelijker 'naar binnen' en dus naar de goal toe spelende linkerspits tekende vlak voor rust voor de openings goal. „Belangrijk", wist hij ook zelf. „Door dat doelpunt kregen we na rust wat meer ruimte. En toen Hans in de tweede helft ook nog eens snel die tweede er in schoot, konden we helemaal lekker gaan voetballen." De 'Hans' in kwestie, Zwaan dus, deed er vervolgens nog eentje bij; treffers die hij de op ponent volgaarne 'gunde'. „Want het was toch wel heel laf wat Lunteren hier liet zien. En irritant, dat tijdrekken vooral. Na rust ging het vooral met ons een stuk beter, maar het blijft een feit dat je voor een echt goeie wedstrijd 22 spelers nodig hebt." En die elf had Lunteren zaterdag niet voor handen. Het kostte trainer Henk Hofstee na afloop geen enkele moeite te constateren dat zijn team onder z'n kunnen had gepresteerd. „Lunteren kan echt wel voetbal len, maar dat hebben we van daag duidelijk niet laten zien. Daarbij ontbrak het de ploeg aan agressie. Het was veel te tam allemaal." Selk Europees kampioen rek ceneve Alexander Selk heeft gisteren bij de strijd om de Europese jeugdkampioenschappen turnen in Geneve voor een unieke prestatie gezorgd. De 18-jarige turner uit Deventer werd kampioen aan het rek. Selk veroverde daarmee zijn tweede.medaille in het toernooi. Vrijdag was hij als tweede geëindigd in de zeskamp met een totaal van 53,60 punten. Gisteren moest Selk de eer aan het rek delen met de Duitser Bemd Liil, die eveneens tot een score van 9,225 punten kwam. De Ter Aarse Simone Heitinga, die zich bij de meisjes voor de finale van de vloeroefening had geplaatst, eindigde daarin als zevende met 9,075 punten. Rugby-team naar Zuid-Afrika Amsterdam Een Nederlands rugby-team, spelend onder de naam van de Witte Raven, zal van 22 tot 31 mei een toemee maken door Zuid-Afrika en daar drie wedstrijden spelen. Het is het eerste contact tussen de heidelanden sinds de sportboycot van 1971. Het team be staat uit 21 man, waaronder de DlOK-spelers Pieter Corver en Willem Hanekom, met als coach Peter de Bruin. De trip wordt geopend met een wedstrijd tegen Hamilton (maandag 24 mei) waarna nog ge speeld tegen Belle Viile Suid (26 mer) en Stellenbosch (28 mei). enschede albert geesing gpd-verslaggever Het lot van Ajax en FC Twente ligt in handen van een eerste divisieclub. Als Heerenveen er donderdag in zou sla gen het vormloze Ajax van de beker winst af te houden, zijn de rapen in Amsterdam gaar. „Dan breekt de hel los", weet Ronald de Boer nu al wat hem, zijn medespelers en vooral trai ner Louis van Gaal te wachten staat. De stemming in Enschede zal dan niet veel beter zijn. In dat geval kan Twente fluiten naar Europees voetbal en bete kent de overwinning (2-0) van gister middag op Ajax een monster zonder waarde. Net als PSV slaagde de Enschedese club er dit seizoen twee keer in de volle buit tegen Ajax binnen te halen. Twen te hoefde daarvoor niet eens een top prestatie te leveren. Het halve Amster damse elftal bewoog zich zo hautain en plichtmatig over het kort geschoren gras in het Diekman dat Van Gaal er amper woorden aan vuil wilde maken. „Bij ons deden er maar zeven mee, vier konden het niet opbrengen om de 5-2 tegen Feyenoord een vervolg te ge ven." Ronald de Boer was één van hen. Net als Vink en Overmars." Na weken van kommer en kwel, waarin Twente de ene bok na de ande re schoot en in de laatste acht ontmoe tingen tien punten liet liggen, kreeg de ploeg van trainer Rob Baan plots de ware geest. En de hulp van arbiter Roelof Luinge, die na een kwartier een vuiltje in zijn oog had toen Hoogma de doorgebroken Bergkamp vasthield. Die arbitrale miskleun was voor Ajax ken nelijk het sein de wapens neer te leg gen. En het initiatief aan Twente te gunnen. „Aanvallend liep het bij ons helemaal niet zo lekker, we hadden al leen de mazzel dat Polley voorin bijna elk duel won", vatte Youri Mulder de eerste helft in een notedop samen. Het was uitgerekend de 'zoon van', die drie minuten voor rust het stadion op stelten zette. Op aangeven van Zwijnenberg schoof hij de bal beheerst onder het lichaam door van Van der Sar. De meest ongecompliceerde aan valler in de eredivisie bleek niet voor niets met stoom en kokend water klaargestoomd. Mulder haalde de an gel (Jonk) uit het Ajax-spel. achter hem ontpopte Van Halst zich als een gaat- jesvuller pur sang. Even leek het er nog op dat het Ajax zijn eer te na zou zijn om in Enschede te verliezen. En kreeg het op slag van rust zelfs een kans (kopbal De Boer) op de gelijkmaker. De Amsterdamse ploeg miste echter de scherpte en de motivatie om de let hargie in het tweede part te doorbre ken. De meeste Ajacieden liet zich door het gedreven Twente andermaal zo gemakkelijk van de bal zetten dat de knock-out slechts een kwestie van tijd was. Die kwam een kwartier voor tijd toen de rijzige André Paus zijn voor hoofd steenhard tegen de bal plantte uit een vrije trap van Arts (2-0). Het was illustratief voor de treurnis bij Ajax dat Pettersson zelfs vanaf elf meter niet kon scoren na een oliedom me overtreding van Kool. Door het ver lies in Enschede staat Ajax nu al op nc gentien verliespunten, nog slechts een minder dan in het rampseizoen 1980- '81 toen AZ met twaalf punten voor sprong kampioen werd. FC Twente: De Koning; Zwijnenberg, Paus, Hoogma en Kool; Gaasbeek (46 Ten Hag), Van Halst en Arts. Vurens. Mulder (68 Mols) en Pol- Ajax: Van der Sar, Silooy. Blind, Jonk en Frank de Boer; Vink (66 Litmanen). Bergkamp en Ou- lida: Ronald de Boer (59 Petersen). Pettersson en Overmars Feyenoord maakt zich weer belachelijk nijmegen henri van der steen gpd-verslaggever Het wordt tijd voor betaald voetbal. Met geld toe dus voor de toeschouwers. Over het spel van leider PSV zijn al genoeg inktzwarte strofen gewijd, giste ren maakten de nummers vier en twee, Vitesse en Feyenoord, er weer een boeltje van. Het stuitend slechte duel ein digde op 1-1. Puntverlies dus voor Feyenoord en nog is de competitie niet beslist. In theo rie werd Feyenoord zelfs nog iets wijzer van het weekeinde vanwege het verlies van MW. De Maastrichtenaren zijn nu uitgeschakeld voor Europees voetbal en voor Feyenoord dus op 25 mei als tegenstander min der waard dan een maand gele den, toen het duel werd afge last. Misschien is het duel ech ter helemaal niet meer van be lang; als PSV woensdag bij Dordrecht en zondag (in de Goffert tegen Vitesse) wint en kampioen is. Mogelijk is zelfs dat laatste duel van geen belang meer. Als Ajax donderdag de beker wint en Vitesse op hetzelfde moment verzekerd is van deelname aan het UEFA-Cuptoernooi. Voetbal is een rekensport geworden. Van het gedonder met wed strijden (deze uitgesteld, die ge staakt, de volgende verboden) en het armzalige niveau van de duels die wel worden gespeeld, wordt een mens al bij al niet vrolijker. Van Hanegem kwam gisteren lachend de kleedka mers uit, maar het was de lach van iemand die ook niet meer weet wat hij aan zijn fiets heeft hangen. Voor de wedstrijd had hij nog onthuld dat Feyenoord deze keer weer in de opstelling zou spelen die hij zelf het beste achtte. „Tegen Ajax hebben we het de spelers laten bepalen, die vonden het een goed idee zon der spits te spelen. Zo hadden ze het vorig jaar ook gespeeld, zeiden ze. Ik wilde met een spits voetballen en er vol op. Je hebt het gezien. Dat is dus voorlopig de laatste keer dat we naar de spelers luisteren." Tegen Ajax speelde Feye noord als verlamd, het resultaat was onthutsend: 5-2 verlies. In 'de Van Hanegem-opstelling' ging het tegen Vitesse echter geen meter beter. Feyenoord knoeide dat het een aard had en werd over het algemeen volko men weggespeeld door Vitesse dat zelf ook ver van de topvorm verwijderd bleef. Dat de wedstrijd in het Nij meegse Goffertstadion werd ge speeld omdat de mat op Mon nikehuizen onbespeelbaar is en wordt gerenoveerd, was eigen lijk een gotspe. Het gras in Nijmegen bleek bijna zo slecht. En bij de huurprijs van het sta dion zat kennelijk geen spuit- beurt inbegrepen, zodat de bal voortdurend stropte en goed voetbal ook nauwelijks mogelijk was. De 20.000 toeschouwers zul len de details zijn ontgaan, maar niemand die niet in de ga ten had dat hier een wedstrijd werd gespeeld van een bedroe vend niveau. Na rust werd het iets leuker, omdat Vitesse op voorsprong kwam (kopbal Gill- haus uit een corner van Eijer) en grappiger, omdat er bij Feye noord achterin door Metgod-De Wolf-De Goey soms werd ge schutterd zoals je doorgaans al leen bij cafe-voetbal tegenkomt Met het inbrengen van Obiku en Van Loen probeerde Van Hanegem nog wel aan het erg ste getob een einde te maken. „Dan zouden ze tenminste met de lange bal gaan spelen in plaats van achterin te blijven knoeien." De late gelijkmaker van Van Loen (binnentikkertje na een voorzet van Kiprich, ze ven minuten voor tijd) kwam echter nogal toevallig tot stand. Feyenoord verdiende eigenlijk geen punt voor het geklungel. Goed collectief Trots was Van Hanegem dus niet na afloop. „Je kunt je toch nauwelijks voorstellen dat deze ploeg tweede staat, als je ze zo ziet voetballen. Aan de andere kant is het een goed collectief; als ze goed spelen zijn ze alle maal goed, als het niet gaat, zijn ze allemaal slecht." Terecht kapittelde Van Hane gem zijn spelers voor de lakse, stijve manier waarop weerwerk was geboden. Misschien echter dat de Rotterdammers al snel in de gaten kregen dat het in het voetbal toch nog altijd eerst om techniek en pas dan om inzet gaat. Vitesse is al jaren een be ter voetballende ploeg dan Feyenoord, al valt dat aan de eindstand zelden af te lezen. Wat Bert Jacobs in Arnhem heeft opgebouwd wordt inmid dels moeiteloos door de Duitser Herbert Neumann voortgezet: voetbal op basis van combina tie-vermogen en positiespel. Vi tesse kan veel beter dan de ploeg gisteren liet zien, maar het was kennelijk genoeg om Feyenoord in de counter-rol te drukken. Ruim een uur lang tik te Vitesse de bal rond, zonder overigens ook zelf tot een rede lijk aantal doelkansen te komen. Vitesse: Van der Gouw; Sturing, Van de Looi, Bos en Vermeulen; Laamers, Cocu en Eijer; Latuhe- ru, Loeffen en Gillhaus (87. Roelofsen). Feyenoord: De Goey; Refos, De Wolf, Metgod en Witschge; Scholten, Bosz en Blinker (77. Van Loen); Taument (60. Obiku), Kiprich en Gunnlaugs- son. Terwijl de bal uit het doel terugstuitert, loopt Hans Gillhaus juichend weg. De Vitesse-speler bracht met zijn doelpunt de stand op 1-1. Arjan Vermeulen (links) en Theo Bos delen in de vreugde. John de Wolf en Rob Witschge staan teleurgesteld te kijken. FOro.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17