Jeugd kiest voor sober en goedkoop Leven en wonen Tijd voor vij verplanten 'Als het tijd is voor een zonnebril is het ook tijd voor een sun block' Flares: een nieuwe rage MAANDAG 17 MEI 1993 Merkenrage is afgelopen SPREEKUUR Ouders kunnen opgelucht ademhalen. Na de kapitaalverslin- dende hang naar dure merkkleding hangt de trendsettende jeugd nu pure eenvoud aan. Het vinden van een onopvallend windjack, goedkoop, merkloos en van natuurlijk materiaal, is de nieuwste rage. Trendsetters bekeren zich tot de warenhui- De eerste die hiervan profiteert is de Hema. Naar schatting ligt het bedrijfsresultaat van het afgelopen jaar meer dan twintig procent bo ven dat van het jaar ervoor. On derzoek wees uit, dat de helft van de jeugd tussen de 16 en 24 jaar wekelijks de Hema bezoekt. Na een periode waarin diezelfde groep totaal wegbleef is dat posi tief nieuws voor deze over Neder land wijdverspreide dochter van Bijenkorf Beheer (KBB). Functioneel De merkenrage is voorbij en krijgt een pure tegenhanger als opvol ger. De basic-look, kleding die puur functioneel is. „Eén van de zaken die ten grondslag liggen aan die veranderde houding is de na tureltrend", signaleert prof. W. van Raaij, hoogleraar reclame- psychologie aan de Erasmusuni- versiteit Rotterdam. „Door het te rug naar de basis, terug naar de natuureffect wordt kleding beoor deeld op de oorspronkelijke func tie". Als positief bijeffect ziet Van Raaij het feit dat de meerwaarde van een merk kennelijk niet meer nodig is om te laten zien wie de drager wil zijn. „Dat duidt op een toegenomen zelfbewustzijn. Ken nelijk is er ook zonder de symbo liek van het merk genoeg zelfver trouwen om als persoonlijkheid naar buiten te treden". Ook ziet Van Raaij een parallel met mensen die van oudsher geld in de familie hebben. „Zeker bij oude adel is het 'not done' te to nen dat je geld hebt. Alleen de 'nouveau riche' loopt daarmee te pronk. Als land zijn wij inmiddels ook generaties lang 'rijk'. Nu is kennelijk het moment aangebro ken waarop het chic is om niet met je geld te koop te lopen". Nieuwe chic Niet alleen in kleding, maar in alle gebruiksartikelen duikt de 'nieuwe chic' op. Zelfs in de autobranche en wel bij BMW. „Steeds vaker krijgen wij het verzoek, en dan vooral bij duurdere modellen, om de typeaanduiding weg te laten", zegt pr-manager Jan-Evert Segge- len. „Nederland vervult daarin een voortrekkersrol, in Duitsland of j wil i rnogg uitkomen dat men in een duurde re auto rijdt". De nieuwe beschei denheid doet, getuige het nieuwe sportmodel in de 3-serie van BMW, niettemin internationaal opgeld. In de nieuwe versie onder scheidt deze zich nauwelijks in ui terlijk en zijn de toeters en bellen, die meestal behoren bij een sport model, weggelaten. „Merken blijven bestaan, maar waaien als rage over", kenmerkt Marita Hendriks, pr-vrouw van De Bijenkorf de houding van de con sument anno '93. „Kwaliteit, pas vorm en snit zijn doorslaggevend bij de aankoop van kleding. Wordt die gevonden bij een bepaald Trendsettende jongeren bekeren zich tot het warenhuis. merk, dan zal dat in trek blijven. Gekocht puur om de merknaam op zich wordt er steeds minder. Niet zwoegen Een vrijer kleedgedrag en dan spe ciaal bij de jeugd constateert ook Majorie Dijkstal, research-director bij het Amstelveense reclamebu reau FHV/BBDO, dat onlangs een nationaal onderzoek afrondde naar de waarden en normen van de huidige jeugd. Het bureau con cludeert dat de jeugd vooral min der hard wil werken dan zij van hun ouders hebben gezien. „Ma teriële zaken brengen de jongeren niet tot zwoegen. Idealen liggen vooral op het vlak van ontwikke ling van de eigen persoonlijkheid. Algemeen is ook de drang naar meer vrije tijd dan hun ouders schijnen te hebben. De jeugd wil genieten van het leven", aldus Dijkstal. „Wel hangt de jongere aan com fort. Video's, brommers en zoveel mogelijk comfort als maar wordt aangeboden vinden de jongeren prachtig. Het wordt echter be schouwd als een soort basisgege ven, artikelen die bij het dagelijkse leven behoren, niet als een vorm van luxe waarvoor moet worden gewerkt". Eenvoud, terug naar de basis en naar natuurlijke produkten is een trend, maar niet in het kader van de zo algemeen voorvoelde reces sie. Alle ondervraagde 17- en 18- jarigen denken zelf van een ko mende recessie geen last te zullen ondervinden. Wel blijkt uit het on derzoek een voorkeur voor na tuurlijke produkten omwille van milieu-aspecten. Een puur intuï tieve keuze, het gros van de tie ners heeft geen idee of ze het milieu daarmee echt meer sparen dan met de aankoop van kunst matig vervaardigde produkten. „Intelligent zonnen is van vitaal belang voor een gezonde huid. Wij pleiten voor het dagelijks gebruik van een zonnebescher- mingsprodukt door iedereen", zegt Nathaniel Benson, vice- president van Clinique. „Als het tijd is voor een zonnebril, wordt het ook tijd voor een sun block". Clinique, bekend om op aller gie geteste, 100% parfumvrije cosmetische produkten, mag sinds kort op zes zonbescher- mingsprodukten (met een be schermingsfactor van 15 en ho ger) het label: 'Aanbevolen door America's Skin Cancer Founda tion' voeren. Deze onafhankelij ke, niet-commerciële organisa tie begeleidt medisch-educatie- ve programma's om schade aan en ziekte van de huid te voorko men en het sterftecijfer als ge volg van huidkanker te vermin deren. Die produkten zijn: lipblock (15) onzichtbaar, waterproof, gaat kloofjes in de lippen tegen: sunbuffer lipstick (15) in drie neutrale tinten; oilfree sun block, spray voor de vette huid; full-service sun block (20) met drie zonbeschermingsfilters, die ook milieuverontreinigende ele menten op de huid tegengaan; eyezone sun block (25) huid- kleurige stift voor gevoelige plaatsen rond de ogen, oren en andere tere plekjes; total cover sun block (30) bescherming te gen verbranden en bruin wor den en milieuverontreinigin gen, waterproof. Er bestaan veel verschillende Een bruin kleurtje is heel verleidelijk, ziet er meteen een stuk beter uit Toch moetje de huid goed tegen de zon beschermen om huidproble men te voorkomen. foto pr In Amsterdam werden ze vorig jaar al gesignaleerd. In Parijs stortte de jeugd zich dit voorjaar na een tv-optreden van Vanessa Paradis massaal in de jeansboetieks en in New York en Los Angeles vliegt alles wat die naam draagt de deur uit. Kortom 'flares' is rage. Flares zijn wijd uitlopende broeken en t-shirts met wijd uitlopende mou wen. Ze sieren het Lolita-achtige li chaam van Vanessa al geruime tijd en nen een belangrijk onderdeel van haar uitstraling. In 1987 scoorde dit Franse zangeresje op 14-jarige leeftijd een internationale megahit met Joe Le Taxi. Daarna sierde haar door- trapt-cnschuldige gezichtje met pruil- lipje en spleetje tussen de voortanden n beetje alle covers van modetijd schriften. Ze werd internationaal een ster toen ze een César (de Franse 'Oscar') kreeg voor haar rol in Les Noces Blan ches. Weer later trok ze de aandacht twee heren met oog voor vrouwe lijk schoon: de inmiddels overleden Franse regisseur-songschrijver Serge Gainsbourg en de Amerikaanse zwar te rockster Lenny Kravitz. Met hem ging Vanessa een persoonlijk en artis tiek liaison aan. Bij hem haalde ze ook een deel van haar fascinatie voor de vroege jaren zeventig weg. En dat vertaalt zich weer in de mode die Va nessa draagt, en die nu op grote schaal wordt nagevolgd. Jonge Parijzenaars dragen naast jeans, leren broeken met wijd uitlo pende pijpen met daarop een getail leerd jasje met ceintuur of een kort jasje in jeansstijl. Lange gebreide spencers zijn niet aan te slepen, net als strakaansluitende gestreepte rib- topjes. De jaren zeventig, inclusief de topjes die de navel bloot laten, zijn te rug. Van alle verhalen dat de ronde vrouw weer 'in' is, blijft niets over. Lang, dun, hoge hakken, lange sluike haren met een scheiding in het mid den dat is de nieuwe look, volgens het textielvakblad T ext ilia. En, zo concludeert het blad, niet al leen in de mode. Soulfilms als Cleo patra Jones, Superflyen Carwash, ook al daterend uit het begin van de jaren zeventig, zijn enorm in en soulmuziek is bezig aan een grote come-back. maar veruit de meest voorko mende is het ontstaan van jeu kende bobbeltjes op de huid die niet door kleding wordt bedekt. 'Breedwerkende' zonnecrèmes kunnen een oplossing bieden,, zo meldt Delial Vorig jaar werd Sensitive balsem factor 8 (200 ml, 20,95) en Sensitive Afters- un voor de extra gevoelige huid 'gelanceerd'. Daar zijn nu de beschermingsfactoren 4 (200 ml. ƒ18,95) en 12 (200 ml, 22,95) bij gekomen. De produkten bevatten geen emulgatoren, conserverings middelen en kleurstoffen. Delial adviseert geen andere aftersun produkten te gebruiken in com binatie met de Delial Aftersun melk (200 ml, 14,95), dit om irritaties te voorkomen. Alle zonneprodukten, die ook waterproof zijn geworden, zijn te koop tot de beschermingsfac tor 12. Op de vernieuwde ver pakkingen staat, behalve een lijstje met de ingrediënten, ook informatie over het gebruik van het produkt. Nieuw Verleden jaar introduceerde Lancöme de Soins Solaires (op basis van melanine) en daar is nu een verzorgingsprodukt voor rond de ogen bijgekomen: soin contour yeux (ƒ32,-) en een spray fraicheur, een spuitbus met een lage beschermingsfac tor met een kalmerende wer king van korenbloem en kamille (ƒ45,-). Vier nieuwe verzorgende zon neprodukten zijn er bij RoC: ge- lée solaire filtrante (4 tot 6): al coholvrij, niet vet, met vitamine E tegen veroudering (125 ml ƒ26,-); lait effet bronzant fil- trant: bruin met of zonder zon (125 ml 29,-); fluide réparateur visage: frisse emulsie, die de ge zichtshuid helpt herstellen (40 ml 28,-) en gel apaisant spe cial coups de soleil: gel die di rect verfrissing en verlichting geeft als de huid rood of verhit aanvoelt eigenlijk mag je het niet zover laten komen (125 ml 28,-). Speciaal voor de gevoelige huid en voor kinderen heeft Biotherm een lait bronzant pro tection sécurité (een bescher mende emulsie) met een be schermingsfactor van 12. Niet vet, waterproof (125 ml 39,95). Ook Biotherm heeft een verkoe lend watertje met een lage (3) beschermingsfactor dat de huid niet uitdroogt: eau bronzante hydratante (100 ml 32,-). De nieuwe antirides solaire biopro- tecteur is een crème (met o.m. vitamine E) die de jonge huid moet beschermen tegen vroeg tijdig verouderen (50 ml ƒ37,50). Watermeloen is de basis voor een serie zonneprodukten van de Bodyshop, zonnebrandspray (6), niet vet, voor mensen die snel bruin worden; zonnebrand lotion (12), een lichte lotion die gemakkelijk door de huid wordt" opgenomen; sunblock (20+), voor de huid die echt geen zon kan verdragen en een zelfsbrui- ningslotion voor mensen die niet in de zon willen zitten en toch bruin worden. De prijzen liggen rond de 15,-. Voor mensen met een zeer ge voelige huid heeft Nivea de rie sun sensitive. Drie gels zon der vetten, emulgatoren, serveringsmiddelen of kleur stoffen. De twee vochtregule rende waterproof gels hebben een beschermingsfactor van 8 en 12 (resp. 18,95 en 21,95). De verkoelende gel voor na het zonnen kost ƒ14,95. De sun care line van Sans Soucis omvat zes produkten van een pré sun stimulator (de huid wordt voorbereid op het zonne bad) tot een lotion voor na het zonnebaden. In de produkten is ondermeer aloë vera en jojoba- olie verwerkt. Het duurst is de sunblock (15), die ƒ48,50 (150 ml) kost. Shiseido heeft de zonnepro dukten verdeeld in drie kleuren: oranje voor de bruiners, blauw voor de beschermers (hierin een sun block stick met een be schermingsfactor van 35 38)) en wit voor na het zonnen met een herstellende crème voor het gezicht (40 ml 54). Met drie zonneprodukten kan Peauline het af. De crèmes zijn gebaseerd op jarenlange erva ring vanuit de dermatologische hoek. Voor de eerste twee we ken raadt Peauline de crème met een beschermingsfactor 15 aan, daarna kan over worden geschakeld op 5. Een verkoelen de emulsie met kamille-extract houdt de huid na het zonnebad soepel. Zeven tekenen van gevaar Als u deze rubriek regelmatig leest, is het u misschien opgeval len dat in de afgelopen ander halfjaar regelmatig een geschiedenis van een patiënt werd verteld die uiteindelijk kanker bleek te hebben. Herinnert u zich nog meneer Varenkamp, die bloed bij zijn ont lasting zag en een darm tumor had, of me vrouw Kraemer, die een knobbel in de borst had en een paar jaar aan het lijntje werd ge houden tot er aan haar borstkanker niets meer te doen was? Deze mensen, en anderen, hadden iets aan hun lichaam gemerkt, iets dat niet normaal was en waarmee ze, na kortere of langere tijd, hun arts bezochten. Iedereen heeft wel eens iets dat niet normaal is. Meestal gaan die verschijnselen vanzelf weer over. Als een klacht aanhoudt of regel matig terugkomt, is het verstandig naar de huisarts te gaan. Sommige mensen, vooral ouderen, aarzelen dan. Vaak zijn ze bang de dokter voor niks lastig te vallen, of ze denken dat hun klacht behoort bij het ouder wor den, een kleinigheid is, niets bijzonders. Aan de andere kant zijn er mensen die bang zijn. Angst voor slecht nieuws, vooreen ernstige ziekte, voorde mogelijke mededeling V hebt kanker'. Kanker is natuurlijk geen ondenverp waar we graag over praten. Het is wel een onder werp waar veel mensen, direct of indirect, mee te maken krijgen. In Nederland krijgen namelijk elk jaarzo'n 50.000 mensen te ho ren dat ze aan één of andere vorm van kan ker lijden. Een deel van deze mensen zal helaas aan de gevolgen van hun ziekte komen te overlijden. Een ander deel zal na behandeling genezen zijn. Inmiddels weet ie dereen dat in het algemeen de kans op gene zingvan kanker groter is, wanneer het ge zwel vroeger ontdekt wordt. Daarom is het van belang dat u bij sommige klachten niet aarzelt een bezoek te brengen 'aan uw huisarts. Ook niet, als u bij die klachten geen pijn hebt! De klachten waar het om gaat, staan bekend als DE ZEVEN TEKENEN VAN GEVAAR. Elk van deze klachten kan worden veroorzaakt door kan ker. Kan, hoeft niet. Maar het is wel belang rijk om zeker te weten waardoor (een van) de volgende klachten wordt veroorzaakt. 1. Blijvende heesheid of hoest. Heesheid die langer dan 6 weken bestaat, moet nader on derzocht worden. Hoesten of verandering in het normale hoestpatroon (rokers hoesten normaal elke dag een beetje) is ook een be langrijk signaal. Let op bloed bij het opge hoeste slijm. 2. Een wondje dat niet snel geneest. 3. Het ontstaan van een wrat of moedervlek en elke verandering in een al bestaande moedervlek. Bijvoorbeeld groei, jeuk, bloed en of zweervorming. Ook verandering van kleur is belangrijk. 4. Slikklachten. Het gaat hier om pijn bij het slikken of het gevoel dat het eten blijft steken, niet wil zakken. 5. Een knobbel of een gezwollen klier. Een knobbel in de borst of elders moet onder zocht worden, ook als het plekje geen pijn doet. Let ook op zwellingen in hals, oksel of liezen. Deze moeten na vier weken verdwe nen zijn, anders moeten ze door een arts worden bekeken. Voor vrouwen is belangrijk dat zij de borsten zelf onderzoeken. Hoe dat moet, kunt u aan dé huisarts vragen. 6. Ongewoon bloedverlies of bloederige af scheiding. Bloed bij urine, ontlasting of op gehoest slijm is abnormaal, netzoals bloed of abnormale afscheiding tussen de menstru- aties of na de overgang. 7. Blijvende verandering in de stoelgang. Ie dereen heefteen eigen patroon in de ontlas ting. Als dit blijvend verandert zonder duide lijke aanleiding, dan is verder onderzoek aan te bevelen. Een voorbeeld van zo'n ver andering is afwisselend diarree en verstop ping. Als u een van deze klachten hebt, en de klacht gaat niet vanzelf over of herhaalt zich, ga dan voor de zekerheid naar de huis arts. Zeg ook, dat u denkt aan kankeren ver tel duidelijk wat uw klacht is. Meestal zal er iets anders aan de hand zijn. Maar de zeven tekenen van gevaar kunt u niet negeren. Mariska Koster arts Invite Basic Invite Sporty verdwijnt uit het assortiment van de parfumerie/drogisterij. In plaats daarvan komt General Cosmetics met een nieuwe serie, Basic genaamd, te herkennen aan de gespikkelde verpakking. De nieuwe serie blijft de goedkoopste in de Invite-se rie: een flesje nagellak kost 6,95. LEZERSVRAAG Is het allemaal gelukt met die nieuwe vijver waarover in deze rubriek werd geschreven? Dan staat er nu een flinke plas water in en water alleen is saai. Mei is de tijd om naar vijverplanten om te zien. Veel van deze planten komen nu pas letterlijk boven wa ter. Dat aardige kleine plantje dat veel weg heeft van een miniatuurwaterlelie en luis tert naar de naam kikkerbeet overwintert, net als blaasjeskruid, met knoppen onderin de vijver. Pas als het water lekker warm be gint te worden, komen de knoppen boven en zien we de planten aan de oppervlakte verschijnen. Ook de krabbescheer houdt zich de hele winter diep onderin de vijver gedeisd. Ze stuurt nu pas haar stervormige uitlopers naar boven. Heel anders is het gesteld met de zogenaamde zuurstofplanten waartoe we de waterpest rekenen. Die blijft onder water, maar is onmisbaar als we ook nog le vende wezens in de vijver willen houden. De onderwaterplanten zorgen zomeren winter voor een goede zuurstofhuishou- ding. Een nieuw aangelegde vijver kan het dan ook niet stellen zonder wat waterpest. En dan is er uiteraard de veelgeprezen waterle lie, waarvan kleinere en grotere variëteiten in de handel zijn. Kies een soort dat aange past is aan de afmetingen van de vijver. Een te fors groeiende plant geeft alleen maar el lende. Zet de plant in een van de daarvoor speciaal in de handel gebrachte geperfo reerde plastic mandjes. Vul dit mandje met goede voedingrijke kalkarme grond. Er ziin speciaal soorten vijvergrond in de handel. Vraag daarnaar, want dat is heel belangrijk voor een goede groei en bloei. Zet de plant in de aarde en dek de aarde af met een dik ke laag grint of scherp zand. Laat dan het mandje in de vijver zakken. Een diepte van 60 cm is het beste. Dieper houdt in dat het langer duurt eer de plant tot bloei komt, doordat het diepe water kouder is. Uiteraard zijn er nog veel meer vijverplan ten. We hebben hier alleen de meest beken de genoemd. Blijft nog het gedierte. Water slakken zijn onmisbaar omdat ze de algen in toom houden. Vissen geven veel plezier zolang er geen reiger op de loer is. De wa terschildpad, de échte moerasschildpad die zo gezellig langs de rand in de zon kan zit ten, is zéér zwaar beschermd. Er staan forse geldboetes op het bezit ervan. Gelukkig blijkt nu dat de roodwangschildpadden, die we uit huiskameraquaria kennen, redelijk bestand zijn tegen lage temperaturen als ze eenmaal een jaar of vijf oud zijn. Even leuk als de beschermde moerasschildpad. Maar wellicht toch beter om deze schildpad 's winters in een terrarium te laten overwin teren. Tenzij de vijver zeer diep is. Nu moet ik weer een beroep doen op mijn trouwe en deskundige lezers. Dit keer na mens mevrouw STIJGER-CREZEE UIT HAARLEM. Zij is in het bezit van een Tripo- chlamys multiflora. Een snel groeiende en zeer fraai bloeiende plant die bij te veel zon zijn bladeren (lamellen schrijft mevrouw Stijger) sluit. De plant is zo groot dat hij ver pot moet worden. Welk soort aarde? Hoe en wanneer? Dat zijn de vragen. Helaas kan ik nergens een beschrijving van deze fors groeiende kamerplant vinden. Maar ik ben ervan overtuigd dat er wel lezers zijn, die méér weten overdeTripochlamys. Houd me aanbevolen voor goede raad en alvast mijn dank. Mijn vriend de mol maakt het D. ZAND- STRA UIT LEIDERDORP moeilijk. De vraag luidt: hoe bestrijd ik dit dier? Op de allereerste plaats trachten we het le ven van de mol te behouden. Hij is een on misbare hulp bij het bestrijden van grondinsekten, woelmuizen, veldmuizen enzovoorts. Dus: zuinig op de mol! Maar een molshoop in het grasveld kan ook in de meest milieuvriendelijke tuin niet ge duld worden. Daarom lossen we dit pro bleem heel simpel op: aarde wegscheppen, tussen het gras vegen. Dan blijft er een gaatje over. Daarin gooien we dan kamfer- ballen. (Moeilijk te krijgen.) In geval van nood: gewone motteballen. Die zijn helaas niet erg milieuvriendelijk, maar ze helpen wel de mol te verjagen. Hij kan de gang, die nu behoorlijk gaat ruiken, niet meer gebrui ken. Hij verdwijnt naar lager gelegen gebie den of naar elders. Mijn ervaring is, dat je een dag of tien élke molshoop onder han den moet nemen (alleen in die stukken tuin waar ze echt lelijk zijn). Dan blijkt meneer of mevrouw mol een ander jachtterrein ge kozen te hebben. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16