'Wij Ieren verstaan de kunst een winnend lied te schrijven' Rtv show Een hikkende tekstschrijver Radio met nietszeggende sepiaplaatjes 'Grand piano duo' streeft naar meer perfectie in moderne muziek MAANDAG 17ME11993 Impact volgend seizoen wekelijks terug bij VARA Vanaf oktober is het programma Impact gepresenteerd door Kees Driehuis, wekelijks op de buis. FOTO •ARCHIEF HILVERSUM GPD De documentairerubriek Im pact van de VARA komt vanaf oktober elke donderdagavond op de televisie. Afgelopen sei zoen werd op donderdagavond de ene week Impact uitgezon den en de andere week Met Witteman. Volgens een woordvoerster van de VARA zijn onder meer de bevredigende kijkcijfers van Im pact de reden om het program ma elke week een vaste plaats binnen de VARA-programme- ring te geven. Uit cijfers van Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS blijkt dat Impact in het eerste kwartaal van 1993 een gemiddelde waardering haalde van 7,5 en een kijkdichtheid van 5 procent, zo n 675.000 kijkers. Dat is behoorlijk veel voor een informatief programma dat laat op de avond wordt uitgezon den. Ook in het nieuwe seizoen blijft Impact op het late tijdstip (rond 23.15 uur) uitgezonden worden. De redactie van Impact zal zowel programma's aanko pen als ze zelf maken. Met Wit teman verdwijnt in het nieuwe seizoen. Volgens de woordvoer ster van de VARA krijgt Paul Witteman een ander program ma. Hoe dat programma er uit gaat zien, is nog niet bekend. Ruth Jacott kan wel 'vredehebben met triomf Niamh Kavanagh lijkbaar zijn Ieren ook als ze niet persé op de eerste rij hoeven te staan. Bekeken en beluisterd door 300 miljoen tv-kijkers zadelde Niamh Kavanagh zaterdag avond zichzelf en Radio Telefis E'ir'eann (RTE) op met een gi gantisch luxe probleem. De 25- jarige Kavanagh, zangeres in deeltijd naast haar betrekkelijk veilige bestaan als bankem ployé, realiseerde zich dat meteen nadat 'In your eyes' met 187 stemmen tot beste Songfes tivalsong was uitgeroepen. Ze wordt donderdag weer achter haar bureau bij de Allied Irish Banks in Dublin verwacht. Opmerkelijk nuchter overwoog Kavanagh de consequenties van haar triomf. „Ik denk dat het nu hoog tijd wordt om met mijn werkgever van gedachten te gaan wisselen over hoe het nu verder moet met mij op de bank", sprak de computerope rator. En bij de RTE, dat alleen al uit praktische en financiële overwegingen de winst graag aan een ander had gegund, werd al meteen met enige zorg naar de kas gekeken. Als ze bij de nationale om roep van Ierland niet oppassen, dreigt er verlies door die onder hand bijna traditioneel gewor den Songfestival-overwinnin gen, die bijkans de morele plicht dragen de eerstvolgende aflevering van het zangfestijn te organiseren. Met deze afleve ring was ruim 2 miljoen Ierse ponden (ruim 6 miljoen gulden) gemoeid. Sponsors brachten een deel van dat bedrag op, maar niet voor niets merkte producer Kevin Linehan op: „Daar zullen we dan nog eens goed over moeten nadenken." Vijfde maal Voor de vijfde maal een triomf op het Eurovisie Songfestival dus voor een volk van zangers. Dana, Johnny Logan en Linda Martin gingen Kavanagh voor. Dachten de in Millstreet ver melde zangers en zangeressen af te zijn van het Logan-syn- droom, mochten de Ieren de kurken toch van de champag KILIARNEY GPD Henk Westbroek, tekstschrijver van 'Vrede', was de afgelopen dagen in Millstreet en omgeving op afstand herkenbaar. Al zes dagen lang brengt de Utrechter een hikkend geluid voort. Aan slapen is hij in zijn hotel in Killamev amper toegekomen. Westbroek consulteerde een plaatselijke arts, maar die bleek niet bij machte hem van de kwaal af te helpen. „Die zesde plaats van Ruth was voor mij zo'n schok dat ik even dacht er van af te zijn. Maar toen ik over de schok heen was, kwam de hik weer terug. Zodra ik thuis ben, ga ik naar de 'dok', want dit kan zo niet langer. Hik." neflessen laten knallen. Winna res Niamh Kavanagh: „Ik had dit nooit verwacht. Ten eerste omdat ik Siljge, dat jonge Noor se meisje, zo prachtig vond zin gen. Nederland liet zich hier eveneens zien. Zo kon ik ook best waardering opbrengen voor William Mangion, die jon gen met die Joe Cocker-stem uit Malta. En ja, toen het op stem men aankwam ging het wel heel erg gelijk op met Engeland. Het was zo spannend, zo 'close'. Dat maakte dit Songfestival er nog aantrekkelijker op dan het in feite al is. Die verscheidenheid van culturen op een en hetzelf de podium, dat vind ik er zo Tweevoudig Songfestival- winnaar Johnny Logan, vorig jaar ook nog componist van het winnende liedje 'Why me?' van Linda Martin, meent dat Ierland bij uitstek weet hoe men een songfestival moet winnen. „Het bewijs is nu geleverd dat we ook zonder Logan kunnen winnen. Wij Ieren hebben kennelijk de formule ontdekt om een Song festival te winnen. De kunst een winnend lied te componeren hebben we aardig onder de knie". Ruth Jacott Achter de coulissen van het om gebouwde hippische centrum Green Glenns was Ruth Jacott door vrijwel al haar collega's, respectievelijk concurrenten nagewezen als een artieste van internationale allure. In een poll onder de mededingers was zij getipt als de te kloppen zange res. „Maar dat zegt niks", had Ruth Jacott onophoudelijk ge roepen, zonder ook maar een ogenblik de verdenking op zich te laden te prevelen. Het was eerder haar gezonde kijk op het nauwelijks voorspelbare Song festival, die Jacott telkenmale tot het afhouden van al te veel lof noopte. Haar stemmen staakten bij 92, goed voor de zesde plaats in de rangschikking van de hoe dan ook spraakma kende liedjescompetitie. Ze is niet ontevreden. „Ik vind dat we ons hier goed hebben gepresen teerd. Zonder de backing-group had ik dat nooit voor elkaar kunnen krijgen." Eigenwijze tante De hoop op de overwinning, zo gaf ze naderhand prijs, had Ruth Jacott al na de generale re petities opgegeven. Zij, maar nog meer haar vriend Humphrey Campbell, rekende het mislopen van de eerste plek met name RTE-regisseuse Anita Notaro aan. Ruth Jacott: „Vooropgesteld dat ik het lied van Ierland te gek vond en vooral ook Portugal heel hoog had zitten, ben ik er zeker van dat die vrouw ons een paar punten heeft gekost. Ik zag de beelden van de generale en toen dacht ik al meteen: dit gaat ons de nek breken. Op al die verre shots zat toch geen mens te wachten! Vooral aan mijn backing-group werd in het ge heel geen recht gedaan. Het le ken wel poppetjes. Maar ach: li fe goes on." Onopgemerkt Een record-aantal Songfestival deelnemers van 25 was te zien en te horen in Millstreet. Te veel van het goede, in de optiek van de European Broadcasting Union. Maar niet eerder dan volgende maand zal worden be slist over de vier in omloop zijn de plannen, die alle het oog merk hebben het deelnemers veld uit te dunnen. Los daarvan staat het nu al vast dat België volgend jaar voor het eerst niet mee mag doen. Barbara eindig de met 'Iemand als jij' op de laatste plek, die eigenlijk Fin land had toebehoord met 29 keer Tule Luo in nog geen drie minuten na 72 maal Yam- mayamma vorig jaar. De reali teit is dat de Franstalige RTBF volgend jaar moet zwijgen, om dat het geluid van BRTN-verte- genwoordigster Barbara maar goed bleek voor drie punten. Maar hopen dat de taalstrijd niet oplaait. Uitslag: 1. Ierland 187 pnt; 2. Groot-Brittannië 164 pnt.; 3. Zwitserland 148 pnt.; 4. Frank rijk 121 pnt.; 5. Noorwegen 120 pnt. en 6. Nederland 92 pnt. Het is weer 'Vrede' tussen de Nederlandse Omroep Stich ting en de KLM. Vorige week zondag stapten Ruth Jacott en andere leden van de Neder landse delegatie nogal ont stemd uit de City Hopper, toen bleek dat er geen bagage vanaf Schiphol naar Cork was overgevlogen. Op hoge toon eiste namens de NOS delega tieleider Bert Roeleveld voort aan een betere en vooral aler tere service van onze nationale luchtvaarttrots; vorig jaar arri veerde het hebben en houden van Songfestival-deelnemer Humphrey Campbell en ge volg al evenmin bijtijds in het Zweedse Malmö. Fijntjes at tendeerde de NOS per fax de KLM ten overvloede op het be staan van concurrerende vliegmaatschappijen. De drei ging van anti-reclame en -er ger nog- het verlies van een goede klant werd afgewend door de toezegging van een speciaal ingelaste thuisvlucht met de garantie van een vlek keloos bagagetransport. Daar kon de Nederlandse Songfesti val-equipe wel vrede mee heb ben. Winnares van het Eurovisie Songfestival, Niamh Kavanagh, kust dolgelukkig de 'trophy'. TV-serie over de herkomst van literatuur: De dichter H.H. ter Balkt legt in zijn werk een verdwenen verleden vast. op een manier die niet is terug te vinden in de geschreven geschiedenis. Cor Bakker en Bert van den Brink Bert van den Brink (links) en Cor Bakker gevleugelde vrienden, foto cpd AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Literaire programma's op televisie zijn door gaans geen lang leven beschoren. Er valt niet mee te 'scoren', want programma's over literatuur trekken nu een maal geen miljoenenpubliek. Jammer, want bijvoorbeeld Adriaan van Dis bewees bij de VPRO jarenlang het nut van een serieus literair programma. Het is dus op zich lovens waardig dat de RVU het wel aandurft de zesdelige reeks 'Het land van herkomst' te beginnen. De serie, waarvan vanavond de eerste aflevering is te zien, wil onderzoeken wat een auteur beweegt te schrijven zoals hij of zij schrijft. De titel is ontleend aan E. du Perrons beroemde ro man, en slaat op de gedachte dat het werk van de meeste schrijvers een centrale bron heeft, een 'land van herkomst' dus, waar de schrijver steeds naar terugkeert. Dat kan letter lijk gaan om een plek, een stad, streek of land, maar is ook fi guurlijk bedoeld: een ingrijpen de herinnering, een historische gebeurtenis. De geportretteerde schrijvers hebben een zeer uiteenlopend oeuvre. Afgezien van deel vijf worden wekelijks twee schrij vers belicht, die wat de oor sprong van hun werk betreft, aan elkaar zijn verwant. Zo ko men achtereenvolgens aan bod: F.B. Hotz en H.H. ter Balkt, Ge rard Durlacher en Danilo Kis, Hella Haasse en Vincent Ma- hieu, Kristien Hemmerechts en Marcel Möring, Richard Powers, James Agee en Walker Evans en tenslotte Bert Schierbeek en Dirk van Weelden. Volgens redactielid Anthony Mertens was het de bedoeling 'de impulsen uit de literatuur bloot te leggen'. „Geen nostalgi sche sepiaplaatjes, dus. In nostalgie waren we niet geïnte resseerd". Het is me een raadsel waarom de redactie tóch heeft gekozen voor nietszeggende cli ché-beelden bij de op zich inte ressante verhalen. Een eerste jaars-student aan de filmacade mie zou avontuurlijker te werk gaan. Deel 1 'Topografie van een verdwenen landschap' gaat te rug naar de Twentse oorsprong van dichter H.H. ter Balkt, en naar de bron van inspiratie voor het werk van F.B Hotz, die voor al ligt in de cultuur zoals die be stond aan het begin van deze eeuw: de architectuur, de vorm geving, de muziek en de kunst. „Het verleden is dood, maar voor een schrijver is het tegelij kertijd een levende bron om ideeën uit te destilleren. De werkelijkheid moet geen ver haal worden, het verhaal moet werkelijkheid worden", zegt hij. De voormalige jazzmusicus Hotz raakte door zijn interesse voor avant garde-kunst geïnte resseerd in de cultuur van de eerste dertig jaar van deze eeuw: „De schilders, de kunste naars en de ontwerpers van die tijd maakten geweldige dingen, alles was nieuw, énders." We horen zijn met donkere stem vertelde mooie verhalen, fra- gementen uit zijn boeken, en zien wat voorwerpen uit die tijd voorbijflitsen: een radio, een vaas, foto's van in die tijd ontworpen gebouwen. Natuur H.H. ter Balkt wordt vooral ge- inspireerd door de natuur. In zijn eerste bundels zijn zijn ge dichten met name gewijd aan voorwerpen uit het boerenbe drijf. Hij laat de poëzie zien van het ruwe boerenleven. „Poëzie is een stukje van één of andere stroming, het gebeurt, het be weegt, daarom is het iets van de natuur", zegt ter Balkt, terwijl we wat opnamen voorgescho teld krijgen van hoe kan het anders boerenhuizen, de dauw op de velden en wat oer- Hollandse landschapjes. Ter Balkt noemt zichzelf conserva tief, zoals „dichters over het al gemeen wel conservatief zijn, omdat ze ijveren voor het be houd van de taal, het land schap". Hij is bang voor de ver dwijning van de landschappen uit zijn jeugd. „Ik wil die dingen in stand houden, maar dat is iets heel anders dan nostalgie." In de tweede aflevering, Oor den van Verdriet, komen Gerard Durlacher en de in 1989 overle den Joegoslavische auteur Da nilo Kis aan het woord, Kis in een oud interview. Zij vertellen over de traumatische herinne ringen aan de Tweede Wereld oorlog, die hun leven voor een belangrijk deel hebben bepaald. Het zijn nog steeds in drukwekkende verhalen. Durla cher over zijn verloren paradijs Baden Baden, waar hij opgroei de, de mooie herinnering die werd vergiftigd door foto's uit de nazi-tijd. Durlacher als klein joods jongetje dat werd aange vallen door de rest van zijn klas, gewoon omdat hij joods was. Kis over zijn vader, een joodse intellectueel, die ziek was van angst voor de gebeurtenissen in Europa, en uiteindelijk in Auschwitz werd vermoord. We zien tegelijkertijd wat oude fa miliefoto's, een leeg schoolklas- je, Durlachters oude school. Het zijn stuk voor stuk inte ressante verhalen, die veel zeg gen over de beweegredenen van deze auteurs. Helaas zijn de beelden totaal overbodig, en was het aardiger geweest om met het materiaal een radio-se rie te vervaardigen. Uiteindelijk is 'Het land van Herkomst' ook niet meer dan radio met wat plaatjes. (Het land van herkomst, mor gen, 23.15 uur, Nederland 3) BUSSUM GPD Ze presenteren zichzelf als 'Grand piano duo'. Je zou ze ook de gevleugelde vrienden kunnen noemen. Cor Bakker en Bert van den Brink spelen sinds 1984 regelmatig samen en zul len ook in het komende thea terseizoen weer optreden. Ze hebben ook een CD gemaakt vol unieke composities van de Amerikaan Clare Fischer, die luistert naar de naam 'Decla red'. Mooie muziek, met wortels in de jazz en in de klassieke mu ziek, voorzien van Interludes van de hand van de blinde Bert van den Brink. Hij componeer de de tussenspelen in de geest van Fischer en tot volle tevre denheid van de componist, die blij was met het initiatief van het tweetal om een hele CD aan zijn werk te wijden. Fischer is bij insiders weliswaar redelijk bekend, maar daar blijft het dan ook bij. Al op het conservatorium raakte Cor Bakker in de ban van zijn muziek. Want Cor mag dan vooral bekend zijn door zijn sa menwerking met Paul de Leeuw, hij was al enige tijd een creatieve en gewaardeerde pia nist, cum laude afgestudeerd aan het Sweelinck-conservatori- um in Amsterdam. Bert van den Brink studeerde eveneens cum laude af aan het Utrechts con servatorium. De basis voor hun samenwer king werd gelegd in 1982 toen ze deelnamen aan een work shop van het Metropole Orkest. Het klikte meteen. Zelfs in de koffiepauzes waren ze niet bij de vleugel en de piano weg te slaan. Cor moest nog afstuderen en deed dat in 1984. Hij had de populaire richting gekozen, Bert de klassieke. Wat hen bond was het streven naar meer perfectie in de moderne muziek. Bert ging uiteindelijk ook de populaire kant op. Het instude ren van klassieke stukken verg de van de blinde pianist vaak een bovenmenselijke inspan ning. „Dus heb ik gekozen voor de populaire muziek, in het bij zonder de jazz. Wat me daarbij vooral hinderde was dat in de jazz-pianomuziek, misschien met uitzondering van Oscar Pe terson, toch eigenlijk veel wordt gerommeld. Er wordt zoveel ge hakt op die piano. Ik had het idee dat er qua techniek, qua touche meer mogelijk moest zijn. Dan is het natuurlijk fan tastisch dat een componist op je pad komt, die al veel eerder volgens die normen muziek heeft gecomponeerd." Het was Cor Bakker die met Clare Fischer aankwam. „Op het conservatorium was ik met het werk van Fischer in aanra king gekomen. Die muziek raakte een snaar in me. Na mijn studie kreeg ik via een beurs de kans om verder te gaan stude ren. Ik heb de stoute schoenen aangetrokken en Fischer ge schreven. Ik wist niet eens of hij les gaf. Maar hij reageerde en wilde me graag les geven. In 1987 ben ik naar Los Angeles gegaan." Na terugkeer in Nederland bleek er voor Bakker voldoende werk. In het theater begeleidde hij Jenny Arean, Marjol Flore en, met veel succes bij een groot publiek, Paul de Leeuw. „Ik vind dat belangrijk om te doen. Bovendien moet er ge woon brood op de plank ko men. Ik heb nu een halve baan als vaste pianist van het Metro pole Orkest. Maar altijd is het Piano Duo er als rode draad ge weest. Het werken met Bert geeft de meeste artistieke vrij heid. Je kunt er het meeste van jezelf in kwijt." Beide pianisten vullen elkaar goed aan. Bert: „We hebben in de loop der jaren heel veel uit geprobeerd. Het moeilijkste als je samenspeelt, is om de aan slag gelijk te krijgen. Dat moet je veel samen oefenen. Je moet niet alleen elkaar aanvullen, je moet je ook aan elkaar aanpas sen. En verder is gebleken dat we op dezelfde manier tegen muziek aankijken. We denken geen van beiden strikt in vakjes. We komen niet uit muzikale fa milies. Het grote voordeel daar van is dat we vanaf heel vroeg met allerlei soorten muziek zijn beziggeweest." Breed In hun programma waarmee ze volgend seizoen de theaters in gaan, willen ze ook andere stij len brengen dan Clare Fischer. Cor: „Als je in een theater op treedt, moet je een breder re pertoire aanbieden. We willen ook muziek brengen, die bij Ne derlandse cabaretteksten is ge maakt. Zo'n 'Margootje' en 'Meisjes van dertien', daar zit schitterende muziek bij." Bert ziet ook in de popmuziek heel mooie melodieën. „Ik denk aan groepen zoals Gentle Giant en Toto. Compositorisch zitten daar schitterende stukken bij."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14