Raadhuis Woubrugge in de verkoop Open dag in Alphen: met een patatje door de Castellumstraat Rijn- en Veenstreek Molukse buurt wil huurverhoging niet betalen Brand legt boerderij volledig in as Alphense instellingen krijgen opbrengst Alba Alphen breekt in op kabel bij ramp MAANDAG 17 MEI 1993 Vraagprijs nog niet bekend De gemeente Jacobswoude gaat het voormalige raadhuis van Woubrugge verkopen. Het aan de Woudwetering ge vestigde pand blijkt niet geschikt voor een verbouwing tot gemeentehuis van Jacobswoude. Daarmee vervalt de noodzaak om het pand nog langer in bezit te houden. woubrugge aaarleta kroft Toen de huurder van het ge bouw, Holding Facillitaire Be drijven, het pand vanwege een faillissement verliet, stond de gemeente voor de vraag of ze een nieuwe huurder zou zoeken of dat ze het pand zou verko pen. B en W en de meerderheid van de raadscommissie alge meen bestuurlijke zaken, kozen deze week voor het laatste. Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat de verbouwing van het pand tot gemeentehuis financieel niet haalbaar is. Het voormalige raadhuis ligt inge klemd tussen andere gebou wen. „Om het te verbouwen tot nieuw gemeentehuis zouden we drie tot vier gebouwen die daarnaast liggen, erbij moeten trekken", zegt burgemeester W. van Beek. „De hele hoek van de brug tot aan het huidige pand zouden we dan moeten opko pen. Vergeleken met nieuw bouw is dat te duur. Bovendien is die hoek dan nog te krap om voldoende parkeerruimte te re aliseren." Een andere reden om af te zien van deze locatie voor een nieuw gemeentehuis is het risisco dat de procedures te veel tijd gaan kosten. Alphenaar krijgt pak slaag aiphenaan den run» Een 25-jarige Alphenaar heeft gisteravond op de parkeerplaats van een horecagelegenheid aan de Burge meester Bruins Slotsingel in zijn woonplaats een pak slaag ge kregen. De Alphenaar kreeg onenigheid met twee mannen die de honden van het slachtoffer in zijn aiito aan het ophitsen wa ren. Het slachtoffer kreeg enkele tikken in zijn gelaat. Uiteinde lijk kreeg het tweetal ook nog assistentie van vier andere man nen. Na de ruzie verdwenen de zes mannen in een busje. Leidenaar belandt in sloot alkemade Bij een ongeval op de Provincialeweg ter hoogte van Rijpwetering is gisteravond een 51-jarige man uit Leiden ge wond geraakt. De Leidenaar bestuurde een auto die, door nog onbekende oorzaak, in een slip raakte, over de kop sloeg en on dersteboven in de sloot terechtkwam. Voorbijgangers die de au to zagen liggen, waarschuwden de politie. Die heeft met hulp van brandweer, een duikersploeg en ambulance de man uit de wagen gekregen. Hij bleek buiten bewustzijn en zwaar onder koeld. De Leidenaar is naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. Zijn toestand is stabiel. Bowlers sluiten seizoen af ter aar Het team Gerda Uijtewaal, Truus Wijnands, Landa Be- zuijen en Dick van Dijk heeft zaterdag in sporthal De Vlinder het indoorbowlstoemooi van Ter Aar gewonnen. Gerard Bezuijen, To van Deyl, Sien van der Hoom en Siem van der Jagt eindigden op de tweede plaats en het team van Els van der Meer, Jos Riet dijk, Piet Verlaan en Ad Wijnands werd derde. Het was de afslui ting van het seizoen van de Teraarse vereniging. Discotheek Het voormalige raadhuis mag niet voor alle doeleinden wor den gebruikt. Zo mag de nieuwe eigenaar er geen bordeel of dis cotheek van maken. Ook mag het gebouw niet tot alleen wo ningen worden verbouwd. Het pand mag wel worden ver bouwd tot kantoor, hotel, con gres- of conferentieruimte, de tailhandel, showroom of ten toonstellingsruimte. Ook mag het een praktijkruimte worden voor bijvoorbeeld artsen of no tarissen, inclusief een woning. Een deel van het pand wordt nu nog gebruikt door een groot handel in fitnessapparatuur. Volgens Van Beek is de eigenaar van de groothandel bereid een andere ruimte te zoeken als de nieuwe eigenaar van het ge bouw hem geen huisvesting wil bieden. Van de nieuwe eigenaar hangt ook af of de gemeente de raads- en commissievergaderin gen in het Woubrugse raadhuis blijft houden. „Maar dat is geen noodzaak", zegt Van Beek. „Want we zou den die vergaderingen ook in andere gemeentelijke gebou wen kunnen beleggen. In eerste De gemeente Jacobswoude wil het voormalige gemeentehuis van Woubrugge niet langer meer in eigen bezit houden. FOTO BEN DE BRUYN instantie gaan onze gedachten lijken. Die handelingen worden De raad moet op 27 mei defi- Beek nog niet. Daarover wil hij daarbij uit naar 't Schoolhuis in in de toekomst mogelijk ook in nitief besluiten of het Woubrug- eerst met de fractievoorzitters Rijnsaterwoude." Hetzelfde het cultureel centrum 't School- se raadhuis wordt verkocht. Wat overleggen, geldt voor het sluiten van huwe- huys verricht. de vraagprijs wordt, weet Van alphen aan den run wilfred simons „Als die huurverhoging door gaat. brengen we de woning bouwvereniging Alphen voor de rechter." Met deze woorden reageert H. Wattimena, voorzitter van de Molukse Inspraakraad, op het bericht dat de huren in de Mo lukse wijk in Alphen wellicht met duizend gulden per jaar worden verhoogd. „Deze kwes tie is voor ons niet bespreek baar en wij betalen ook niet." Afgelopen zaterdag werd be kend dat de woningbouwvere niging Alphen (WVA) 2,5 mil joen gulden subsidie misloopt doordat de directie heeft ver zuimd om een renovatie van tachtig huizen in de Molukse buurt af te melden bij het mi nisterie van VROM. Als de ge meente Alphen niet bijspringt, wil de WVA de kosten van de re novatie op de huurders verha len. De huizen worden vooral bewoond door Molukkers. Wattimena. die zegt te spre ken namens vrijwel de hele Mo lukse gemeenschap in Alphen, vindt dat de huurders niet hoe ven op te draaien voor de fout van de directie. De Molukse voorman is overigens ook niet te spreken over de kwaliteit van de renovatie, die hij eerder be stempelt als 'groot onderhoud'. „De oude plafonds, die brand gevaarlijk zijn, zitten nu al meer dan dertig jaar in onze huizen. Tijdens het groot onderhoud bodegraven marieta kroft Een uitslaande brand heeft zaterdagavond een woonboerderij aan de Dammekant in Bodegraven volledig in as gelegd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond rond half elf. Door de wind en de rieten bekapping stond het huis in korte tijd in lichterlaaie. Tot ver in de omtrek was de vlammenzee te zien. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De technische recherche is bezig met een onderzoek. De schade ligt ver moedelijk zo rond de één miljoen gulden. De brandweer van Bodegraven kreeg za terdagavond assistentie van de korpsen uit Nieuvverbrug en Reeuwijk. Als gevolg van de hevige rookontwikkeling en de vonken regen, sloot de politie de rijksweg N11 tus sen Bodegraven en Zwammerdam af. Het verkeer werd omgeleid via de J.C. Hoogen- doornlaan en via de andere kant van de Rijn: Buitenkerk Het verkeer op Buiten kerk stond kort na het uitbreken van de brand muurvast. Veel toeschouwers beke ken de vuurzee. Een brandweerwagen die met loeiende sirenes en zwaailichten kwam aanrijden om uit voorzorg de rieten daken van de aangrenzende boerderijen nat te maken, bereikte door de rijen auto's met veel moeite en tijdverlies zijn doel. Om tien voor een werd de rijksweg weer voor het verkeer vrijgegeven. CHEF GERT VISSER. 071 -161417. PLV -CHEF JANET VAN Dl JK. 071 -161443 Protesterende voetbalclubs houden handtekeningenactie trekking tot de huurtarieven voor de sportcomplexen." Als de verhoging met ingang van 1 januari wordt doorge voerd, mondt dat onvermijde lijk uit in het optrekken van de contributie en een aanpassing van de consumptieprijzen. Bo vendien wordt de vereniging 'onder curatele gesteld van de gemeente', kondigen de de voetballers aan. Met dit laatste wordt bedoeld dat de gemeente dan strenge eisen gaat stellen aan de inkomsten en uitgaven van de voetbalverenigingen Het actiecomité heeft nog een kleine hoop dat de gemeente raad eind mei besluit om het welzijnsplan van tafel te vegen en nog eens met de clubs om de tafel te gaan zitten. ,.Maar dat zal wel een illusie zijn", ver zucht C. Lahnstein. Als dat in derdaad zo is, worden de hand tekeningen medio juni over handigd aan wethouder G. Hoogendoorn. Het actiecomité van de vier Rijnwoudse voetbalverenigin gen gaat de komende weken handtekeningen inzamelen. Op deze manier hopen de vereni gingen steun te krijgen van de bevolking voor het verzet tegen de enorme huurverhoging die ze van de gemeente krijgen op gelegd. Drie van de vier clubs moeten tien keer zo veel gaan betalen. Voor de andere vereni ging wordt de huurprijs verdub beld. De actievoerders delen ook pamfletten uit waarin hun on genoegen kenbaar wordt ge maakt. „De jeugd heeft de toe komst, maar niet bij een Rijn woudse voetbalvereniging als het aan de gemeente ligt", staat in het pamflet dat met een zwarte rouwrand is omlijnd. „Tenzij de gemeenteraad haar standpunt ten aanzien van het welzijnsbeleid wijzigt met be- VRIJE TIJD hebben ze alleen een likje verf gekregen." Omdat er naar zijn inzicht zo weinig aan de huizen is gedaan, vraagt Wattimena zich zelfs af of een deel van het geld door de WVA niet aan andere projecten is besteed: „Wij hebben nooit inzage gekregen in de boeken en dat vinden we verdacht." Overigens liggen de Molukse huurders en de WVA ook over de reguliere huurverhoging van de woningen overhoop. Hypotheek Een voorlichtingsavond over de aankoop en de financiering van een nieuwbouwwoning wordt morgen gehouden in het Parktheater, Comelis Geellaan 2 in Alphen. Aanwezig zijn een makelaar, een juridisch advi seur en Huis Hypotheek. De aanvang is 20.00 uur en de en tree is gratis. Dia-lezing Voor terrariumhouders organi seert buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst 254 in j\1- phen morgen een dialezing met als titel 'De fascinerende wereld van het terrarium'. Spreker is B. Laurens, die over pijlgifkikkers en hagedissen praat. Tevens zijn er opnamen te zien uit de regenwouden van Suriname en Costa Rica. Aanvang 20.00 uur. Kinderbingo In buurtcentrum 'Elckerlyc' aan de Havixhorst in Alphen wordt woensdag 19 mei een kinder bingo gehouden. Aanvang 14.00 uur. Inlichtingen: mevrouw H. Klijnkramer, tel: 01720-20746. Lezing In De Thermen aan de Cantha rel in Alphen wordt op woens dag 19 mei een lezing gegeven over aura. Spreker is R. Ko- reman. Aanvang: 20.30 uur. Voor meer informatie: 071- 413890. alphen aan den run wilfred simons De opbrengst van de jubileum- munt 'Alba' komt voor het grootste gedeelte ten goede aan twee Alphense instellingen. Zo wel het Dagactiviteitencentrum 'Het Trefpunt' aan de Wilhelmi- nalaan als het Woon/Werkpro ject van het Alphense dovensin- stituut Effatha aan de Steekter- weg krijgen er een deel van. De munt, die alleen in Alphen een waarde heeft van vijf gul den, is geslagen ter gelegenheid van het 75-jarige jubileum van Alphen. Tot aan het eind van het jaar kunnen de Alphenaren met deze munt bij de meeste winkels en horecagelegenheden betalen. De Alba is sinds afgelopen za terdag verkrijgbaar bij verschil lende Alphense banken. De burgers kunnen de munt kopen in de circulatieversie, maar voor verzamelaars zijn er ook specia le onberispelijke en gepolijste exemplaren van geslagen. Zelfs zijn er gouden en zilveren Al- ba's te koop. Belangstellenden kunnen de munt eventueel schriftelijk bestellen bij de Stichting JubUeummunt \i BA, Postbus 13,2400 AA Alphen aan den Rijn. alphen aan den run wilfred simons Een zwaar ongeluk op de Castellumstraat? Pal voor het Alphense stadskantoor waren afgelopen zaterdag twee auto's frontaal op elkaar gebotst. Zo zag het er in elk geval even uit de onfortuinlijke bestuurders van een gedeukte Yugo Zastava en een stokoud Opel Kadettje hingen slap en flink bloedend over het dashboard. Maar mi nister Dales van Binnenlandse Zaken was ter plaatse. Met een portable telefoon belde zij kor daat 06-11: „Er is een ongeluk gebeurd. Voor het stadskan toor." Met deze handeling opende Dales het Open Huis van Al phen aan den Rijn. Het ge meentebestuur had de minister uitgenodigd om het 75-jarig be staan van de gemeente luister bij te zetten. Het ongeluk was natuurlijk in scène gezet: achter het stuur van de auto's zaten politie-agenten en op afstand hielden brandweer en ambu lance zich al discreet op. Maar voor de opening van zo'n open dag alleen, hoe leuk ook, leent Dales zich natuurlijk niet: zij kwam vooral naar het stadskantoor om zich eens goed te laten voorlichten over het project Service Centrum Over heid (SCO) en om het startsein te geven voor de gemeentelijke campagne 'rampenvoorlich ting'. In de rest van het land loopt die campagne al enige alpen aan den run Alphen heeft, als eerste gemeente in Nederland, de mogelijkheid om 'in te breken' in het lokale kabelnet. Ongeacht naar welk tv-programma de Alphenaren kijken, komt er bii een ramp een mededeling in beeld dat de burgers moeten overschakelen naar het gemeentelijk informa tiekanaal. Vanaf volgende week verspreidt de gemeente onder alle burgers de folder 'Als de sirene gaat... Daarin staat niet alleen vermeld dat mensen meteen de televisie moeten aanzetten, maar ook wat ze nog meer moeten doen als er een ramp in Alphen gebeurt. De voorlichtingscampagne is nu gereed maar de gemeente is wel te laat, zei minister I. Dales van Binnenlandse Zaken zaterdagochtend in haar toespraak aan het Alphense gemeentebe stuur. Ze verbaasde zich erover „Voorlichting over rampen is een van de meest wezenlijke ac tiviteiten op het gebied van publieksvoorlich ting. En dat terwijl Alphen voorop loopt bij de dienstverlening aan de burgers." Dales vond dat burgemeester M. Paats haar die laksheid ener zijds en die voortvarendheid anderzijds maar eens moest uitleggen: „Voorlichting en dienst verlening hebben zeer veel met ellcaar te ma ken." Paats ontkende in zijn antwoord niet dat Al phen laat is met de voorlichtingscampage. Maar de gemeente moest volgens hem de rampen plannen eerst goed doorlichten en goede oefen schema's maken voor de hulpverleners. „Dan kan de gemeente de burgers ook echt iets zin nigs aanbieden als het eenmaal tot een ramp komt" Alphen is vooral goed voorbereid op een olieramp. Wekelijks varen schepen met drie miljoen liter kerosine over de Oude Rijn door Alphen. Als zo'n schip in brand raakt of ont ploft, loopt de oude kem van de gemeente di rect gevaar. tijd. Alphen deed tot nu toe echter niet mee. Maar voordat Dales het Al phense gemeentebestuur toe sprak, wilde ze best wel een wandelingetje langs de standjes op het Castellumplein en de Pa radijslaan maken. Dus schudde ze handen en voerde ze ge sprekjes met vertegenwoordi gers van Archeon, de Milieuk- raam, zuivelboerderij Baars, de Kringloopwinkel, het IVN, het ooievaarsbuitenstation, Green peace en andere lokale instel lingen. De minister kreeg onder meer een potje honing, liet zich uit leggen wat de educatieve doe len waren van een pannekoe- kenbakprogramma voor kinde ren en vroeg of het Kringloop project in Alphen een succes was. Dales was geïnteresseerd en de sfeer was ontspannen: „Alphen is op dit punt nog altijd een dorp", aldus een tevreden wethouder W. de long. „Hier kun je dit soprt dingen nog zor geloos doen." Eén loket In haar toespraak aan het ge meentebestuur benadrukte Da- les dat zij heel gelukkig is met de Alphense deelname aan het SCO. Het project is opgezet om de Alphense burgers de gele genheid te geven alle gemeen telijke diensten in één keer en vanaf één loket te bereiken. Een paspoort, een bou waan vraag, een gemeentegarantie, huur subsidie, klachten, het maakt niet uit: in de hal van het stads kantoor kunnen de burgers er voor terecht. Ook andere instellingen moe ten op den duur deel uitmaken van het SCO. Dan kunnen de burgers op het stadskantoor ook gebruik maken van de diensten van onder meer de PTT, de WV, het arbeidsbureau of van Minister Dales opende zaterdagmorgen tijdens de Open Dag van de gemeente Alphen een kooi duiven. Wethouders W. de Jong. A. Hommes en burgemeester M. Paats kijken toe. foto BtN oi bruyn de bedrijfverenigingen, de pro vincie, de WV of het Hoog heemraadschap. Zo ver is het nog niet, stelt net 'hoofd balies' A. Reeskamp vast. „De gemeen te ziet in die bundeling pure winst, maar de instanties vrezen dat zij dan hun vrijheid van handelen verliezen." Dales is echter een groot voorstander van het SCO, meent Reeskamp. „Zij zegt tegen de instellingen: kom over de brug, je zit er ten slotte allemaal voor diezelfde burger." Alphen gaat ook één loket in richten voor de dienstverlening aan ouderen en gehandicapten, het zogeheten Service Centrum Ouderen en Gehandicapten (SCOG). Het betreft hier een ex periment waar het ministerie van binnenlandse zaken aan meebetaalt. Naast Alphen wordt het SCOG ook beproefd in Bus- sum, Groningen en het Lim burgse Beesel. Reeskamp is blij met het initiatief: „We nebben hier 23 instellingen die zich met ouderen - en gehandicaptenzorg bezighouden Dat is totaal on overzichtelijk voor de betrokke nen." Als de proef in Alphen slaagt, wordt hrt SO X landelijk ingevoerd. Voor de burgers, die in groten getale waren opgekomen, was de open dag eenter vooral een kans om eens te zien wat de ge meente zoal voor de burgers doet. Met een patatje In de ene en een blikje fris in de andere hand flaneerden ze door de Castellumstraat. waar de ge meentelijke diensten onder meer een klinkerstraatje, een strookje asfalt en een stukje rio lering aanlegden. .antoej

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11