Gangenstelsel AZL asbestvrij DE 'De wijkbewoners gaan je echt gebruiken' Belastingen omhoog in Noordwijkerhout Leiden Regio Onzekerheid over rokerij duurt voort TIJD vam TOEN MAANDAG 17 ME11993 Schoonmaakbeurt na zestien maanden voltooid De schoonmaakbeurt van het ondergrondse gangenstel sel van het Academisch Ziekenhuis in Leiden zit er op. Ruim zestien maanden is een ploeg van een man of tien in de weer geweest om het asbest in de gangen op te rui men. Twee kilometer ondergrondse tunnel is brand schoon gemaakt. Er is nergens meer een vlok stof te zien. leiden monica wesselingen warmwater wordt voorzien - minstens tot 1996 in gebruik blijven. Mooie klus In januari 1992 is met het op ruimen begonnen. Van Segge- len: „Voor ons een prachtige klus. Elke keer moesten er nieu we methoden worden bedacht en probleempjes worden opge lost." Elke tunnel is in segmen ten opgedeeld en aan weerszij den voorzien van luchtdichte sluizen. De buizen zijn allemaal ingepakt in gewapend folie, elke losliggende brok asbest is weg gehaald en alle wanden, pla fonds en vloeren zijn ingespo ten met een soort plastic laag. Elk brokje asbest is dubbelver- pakt boven de grond gehaald en afgevoerd naar een stortplaats op de Maasvlakte. De actie werd in gang gezet na dat medewerker E. van Segge- len van de dienst veiligheid, straling en milieu het spul in juli 1991 rondom stoombuizen ont dekte. Meteen daarna zijn de gangen hermetisch afgesloten. Slechts mensen in beschermen de kleding mochten er nog ko- Asbest, vroeger isolatiemateriaal, kan kanker veroorzaken als de vezels in de lucht komen. En de kans daarop was groot in de AZL-tunnels. De isolatie rondom de warmtebui- zen was op heel veel plaatsen kapot. Stukken asbest lagen her en der verspreid. Het gangen stelsel kon niet definitief dicht omdat de stoombuizen - waar mee het ziekenhuis van warmte noordwijkerhout peter van der hulst Noordwijkerhout moet op nieuw streng bezuinigen. Vol gens de eerste berekeningen komt de gemeente volgend jaar 440.000 gulden tekort. Om dat weg te werken, willen burge meester en wethouders in een flink aantal subsidies het mes zetten. Daarnaast stellen ze voor om de afvalstoffenheffing en de hondenbelasting fors te verhogen. De ingrijpende bezuinigings ronde die Noordwijkerhout vo rig jaar heeft gehouden, blijkt niet voldoende te zijn geweest. De bijdragen en subsidies aan diverse verenigingen en instel lingen werden gekort om de be groting voor dit jaar sluitend te kunnen krijgen. De financiële problemen zijn echter nog steeds groot. Om die alsnog weg te werken, stelt het college opnieuw voor om diverse subsidies af te schaf fen. Dat moet 25.000 gulden op leveren. Daarnaast moeten la gere uitgaven aan het onder houd van de sportparken en plantsoenen, en afschaffing van het schoolzwemmen besparin gen opleveren. In totaal wil de gemeente de uitgaven in de 1994 met 236.000 gulden verla gen. Door de diverse tarieven kos tendekkend te maken, hoopt het college nog eens 315.000 gulden extra binnen te halen. Zo stijgt de afvalstoffenheffing in 1994 voor de Noordwijker- houtse huishoudens waar schijnlijk met 142,50 gulden tot een bedrag van 400,50 gulden. Die verhoging wordt voor het belangrijkste deel veroorzaakt door de invoering van het ge scheiden inzamelen van het af val. Naast de afvalstoffenheffing gaan ook de bouwleges en de leges van de milieuvergunnin gen fors omhoog. De eigenaren van honden moeten meer voor hun huisdier betalen. De gemeente brengt nu nog voor de eerste hond 85 gul den in rekening. Voor elke vol gende hond komt daar telkens vijf gulden bij. Al deze maatregelen tezamen leveren de gemeente Noordwij kerhout 560.500 gulden op. Vol doende om het berekende te kort op de begroting van 1994 van 440.000 gulden te kunnen dekken. chef gert visser. plv.-chef aad rietveld, 0 Gedeeld succes Raad en Daadwinkel in Pancras-Oost De kruipruimten onder het gebouw, waar de reinigers niet konden komen, werden door enorme ventilatoren schoonge- blazen. De sluizen in de tunnels blijven staan. Als er ergens een buis springt en dus asbest vrij komt, raakt niet rnfeteen het he le tunnelstelsel besmet. Het verloop onder het uitvoe rend personeel is groot geweest, zegt hoofd Co Appelman van de ploeg die het asbest opruimde. De arbeidsomstandigheden zijn erbarmelijk: bij een tempera tuur van 30 tot 40 graden en soms ondersteboven hangend voor schoonmaker spelen, gaat je niet in-de koude kleren zitten. Zeker niet als je ook nog eens in je bewegingen wordt belem merd door een potdichte overall en een luchtdicht gasmasker. Appelman is nooit bezorgd geweest over de gezondheidsri sico's. Strenge douche- en om- kleedprocedures moesten onge vallen voorkomen. „Het is ge lukt de jongens gemotiveerd te houden. Als je de veiligheids voorschriften opvolgt, loop je geen risico". De onzekerheid over de toe komst van de visrokerij aan de Schoolstraat, die plaats moet maken voor woningen, duurt voort. Met het Openluchtmuse um zijn gesprekken gevoerd over verplaatsing van de rokerij naar Arnhem. Het museum zag daar echter van af. Ook andere musea toonden geen interesse. Sloop van de rokerij is volgens het college nog het enige alter natief dat overblijft. Een aantal raadsleden drong er tijdens de commissieverga dering voor ruimtelijke orde ning op aan om de rokerij steen voor steen af te breken, alles te merken en op te slaan. In de toekomst zou de rokerij dan weer kunnen worden opge bouwd en blijft de historische rokerij voor het nageslacht be waard. Wethouder W. van der Plas wil die mogelijk alleen onder zoeken als zich al voor de sloop van de visrokerij een gegadigde heeft gemeld die het pand weer wil opbouwen. leiden erna straatsma „Wij zijn laagdrempelig. Dat grote stadhuis zit vol met vreemde gezichten. Hier is het vertrouwd. Die wijkbewoners gaan je echt 'gebruiken' en dat bedoel ik dan in de meest posi tieve zin van het woord." 'Win kelierster' Margreet Bakker vindt dat de Raad en Daadwin kel in Pancras-Oost na één jaar zijn bestaansrecht heeft, bewe zen. Maar de spreekuren van gemeentelijke diensten die in de winkel worden gehouden lo pen slecht. Het wordt 'steeds drukker' in het mini-gemeentehuisje aan de Uiterstegracht, zegt Bakker. „Ik heb net een ongelooflijke hausse achter de rug met vra gen over het aanslagformulier van de gemeentelijke heffingen. De Raad en Daadwinkel blijft groeien." De Raad en Daadwinkel is een produkt van 'sociale ver nieuwing'. Een gemeentehuisje in de wijk moet de kloof tussen burger en overheid verkleinen. Wie niet naar het stadhuis kan of durft zet hopelijk wel de stap naar een Raad en Daadwinkel. Een wijkkantoortje dat is onder gebracht in een woonpand en daardoor een huiskamerachtige sfeer heeft. Bakker heeft inmiddels een vaste 'klantenkring' opge bouwd. Allochtonen die haar vragen gemeentelijke brieven voor te lezen, wijkbewoners die komen klagen over vervuiling van de buurt. „De mensen ko men hier met van alles. Neem vanochtend: een terminaal pa tiënt die toch op het laatste mo ment wil trouwen, omdat hij wil dat zijn kinderen zijn naam dra gen. Het volgende moment komt er iemand langs om stic kers te halen tegen ongeadres- seerd drukwerk." „De meeste problemen die hier over tafel gaan zijn van fi nanciële aard. Er is ongelooflijk veel verborgen armoede. Af en toe is het schrikbarend als je ziet hoeveel rottigheid hier in de Margreet Bakker is het gezicht van de Raad en Daadwinkel in Pancras-Oost. „Voor buurtbewoners is het stadhuis ver weg." foto jan holvast wijk zit. Als mensen hier zitten gaan ze je van alles vertellen. Soms is dat echt schrijnend." Vrij rustig De algemene spreekuren lopen goed. De medewerkers van de sociale dienst, de reinigings dienst, de wijkhuismeester en de wijkagent hebben het daar entegen bijzonder rustig 'in de wijk'. Bakker: „De mensen zijn geneigd mij aan te spreken. Ze wachten niet op een apart spreekuur." Het klachtenuurtje van de ge meentereiniging is wegens ge ringe toeloop min of meer afge schaft. Woordvoerster Ada Kraft: „De reinigingspolitie had een wekelijks spreekuur op donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Het bleek tijdens deze uren vrij rustig te blijven. Daarom gaan onze mensen nu tijdens deze uren de wijk in. Dan blij ven we tenminste in de buurt. Om te controleren, klachten te bekijken." Hoewel de belangstelling mi nimaal is, denkt de reinigings dienst niet aan opheffing van het spreekuur. Kraft: „Ik vind dat het spreekuur op deze ma nier toch aardig is ingevuld. Daardoor kun je in ieder geval het directe contact met de col lega's in de wijk verbeteren." Dat het niet druk is tijdens het spreekuur van de reiniging wil niet zeggen dat er geen klachten of vragen zijn over het ophalen van huisvuil. De 'win kelierster' vangt regelmatig het AGENDA MAANDAG 17 MEI Leiden Filmvertoning over de Visvangst door hr. van der Plas uit Katwijk, in dien stencentrum Merenwijk, Rosmolen 6, zaal open 13.30 uur. Leiderdorp Informatie-avond over de cursus 'stop-met-roken' in het Kruis'gebouw aan de Berkenkade, aanvang 20.00 Noordwijk Schoolkorfbaltoernooi, org. Fluks, lo catie.- Nieuwe Zeeweg, aanvang DINSDAG 18 MEI Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. Schoolkorfbaltoernooi, org. Fluks, lo catie: Nieuwe Zeeweg, aanvang 17.30 uur. WOENSDAG 19 MEI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. InformatiepuntGemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. lOen 21 km: 1 Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot een en ander op en bij de reini gingsdienst zelf komen ook vaak telefoontjes binnen. Kraft: „De mensen bellen ons recht streeks. Ze wetenons snel te vinden. Dat mag ook wel, lijkt me. De reinigingsdienst is zo in geburgerd, dat mensen daar eerder naartoe gaan dan naar de Raad en Daadwinkel." Zo vergaat hét ook de sociale dienst. Leidenaars met een uit kering hebben een eigen bij stands maatschappelijk werker, die ze blijkbaar eerder raadple gen dan een 'sociaal ambte naar' bij de Raad en Daadwin kel. Toch wil de sociale dienst gedetacheerd blijven in de oos telijke binnenstad. Woordvoer ster Tine van der Panne: „Wij zijn zeker van plan dat spreek uur te handhaven. Maar er is wel wat gewijzigd. We kiezen nu voor een themagewijze benade ring. We belichten steeds één onderwerp en hopen dat daar meer mensen op afkomen." Het onlangs ingestelde 'bouwkundig spreekuur' van de Stichting Welzijn heeft ook nau welijks aantrekkingskracht. De betreffende ambtenaren hiel den rekening met een storm loop, maar hebben na enkele maanden hun spreekuren ge halveerd. Frans Baks, van de stichting: „Het loopt niet storm. Op een ochtend komen er één of twee mensen met vragen. Daarom wordt er nu nog maar één spreekochtend gehouden. Die twee spreekochtenden ble ken teveel." DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeindë'uit Ch- antilly. PV Het Oosten: 1 Mooten-vd Hoogt; 2 N. vd Blom; 3,5,6,7,8 Bob van Putten; 4,10 W. Kop; 9 A. Pracht. PV De Vriendenclub: 1 Combinatie S. en C. Vinkensteyn; 2 W. Vijlbrief; 3 Th. Dongelmans; 4 Th. Hoogkamer; 5,8,9,10 Combinatie Vd Nieuwendijk; 6 S. Klootwijk; 7 J.J. Degen. PV De Zwaluw: 1 P. van Leeuwen; 2.8 W. van Ommen; 3,4,5 Vd Kooy-de Best; 6 J. Hoogervorst; 7,9,10 N. Meeuwen- bers; 5,10 N. Nievaart; 6 W. Ouwers- loot. PV De Rijnklievers: 1 J. Zevenhoven; 2 J vd Wal; 3,4 A. de Vries; 5 J. Kok; 6 F. Ladan; 7 G.H. vd Poel; 8 C. Kop; 9 W. vd Kooy; 10 H. vd Star. Leiderdorp: 1,8 W. van Oosten-, 2 H. Flippo; 3 J- Knijnenburg; 4 A. Petit; 5,6,10 R. vd Nieuwendijk; 7 M. Reijer- Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', BURGERLIJKE STAND tecten van de NS, leverde een ontwerp dat uitblonk in een voud. Eind jaren dertig had hij het Amstelstation gebouwd dat veel opzien baarde door het sobere betonskelet dat geen enkel con structief element meer verhul de. Maar vooral in zijn naoor logse stations zoals die van En schede (1950), Hengelo (1951), Leiden (1953) en Arnhem (1954) liet hij zich inspireren door de Franse betonarchitect A. Perret. Dat betekende dat hij vrijwel geheel afzag van decoratie. In 1950 begon men met de bouw van het Leidse station en 1 1953 reed de eerste trein over et nieuwe hoge spoor binnen. In 1955 was het stationsgebied maar niet voor lang. Eind jaren tachtig was ook het sta- i van Schelling te klein en moest wederom aan een nieuw station worden gedacht. Ook ditmaal was het groeiende reizi gersaanbod, nu vooral van en ir Schiphol, de oorzaak. Na onderhandelingen tussen de NS, de gemeente Leiden, de NZH en het AZL ligt er nu een grootschalig plan te wachten op uitvoering. Met de gefaseerde sloop van het oude en de bouw i het nieuwe station is echter al een begin gemaakt. Omdat de trein, in tegenstelling tot andere vervoersmiddelen, eigen en representatief ge bouw behoeft, heeft de NS altijd karakteristieke gebouwen tot stand weten te brengen. Ook ditmaal zal het waarschijnlijk ;r een bijzonder bouwwerk worden, al zal lang niet elke Lei- denaar reikhalzend uitzien naar de hoge kantoortorens die eromheen gepland zijn. LEIDEN Geboren Marieke Andrea Elizabeth, dv. C.F. Roos en P.E. Dam Jasper Ma- rijn, zv. A.H. Kuperusen C.M.H. Hille- naar Lisanne Johanna, dv. A.W. Cas- pers en G. Vlieland Milou Leonie, dv. R. Sjardin en M.H. van Leeuwen Mai- co Hendrik Mark, zv. H.F. Spieringen J.M. BuitendijkRubén Aarón, zv. J.N.A. Haver en R.M. Vicente Encinas Emma Helena Maria, dv. W. van Keste- ren en A.W.S.I.M. Geurts* Ties Willem Joannes, zv. W. van Kesteren en A.W .S.I.M. Geurts Aart Jan Leonard, zv. A. van Gameren en F.J. van Ruler Mandy, dv. M. de Ridder en S.J. Tijssen Koen, zv. L.J.G. van Splunteren M.C. Hoen ders Sabine, dv. D.R. Zwart en W.J. Brouwer Serena, dv. A.E.M. de Zwart en H. Kleijweg Maximilianus Adrianus, zv. FJ.M. Luijben en A.G.A. van der Geer Ceren, dv. I. Erdem en N. Erdem Constantijn Victor, zv. H.W. Verspaget en H.C.A. Oosterhuis Emilie, dv. B. Remmelts Juriaan Gerrit Johannes, zv. J. van Duijn en J.C.M.J. van Oeveren Walter, zv. D. Blansjaaren M.M. Neelen Ronald, zv. R. Mink en E. van der Blom Nina Willemjjn, dv. J.W. Slijper en L.B. Kasteleyn Gert, zv. P.M. van den Oever en J.J. van Duijn Richard Abraham Frans Johannes, zv. J.W. van der Vijver en G.H.A.M. Brussee "Mi chael Theodorus Johannes, zv. M.A.M. de Zwart en M.A.J, van Beers Dylan Joshua Nard, zv. H.M. van der Capellen en M.J. den Eisen David Allart Willem- Jan, zv. J.A.W. Dekkeren A.E.J. Palm* Bob, zv. R. Wansink en W. Pauw Char lotte, dv. W.P. Buis en C.L.A.M. Mol Laura Maria, dv. S.A.C.A. van der Aart en W.T.M. Boskamp Thomas Gijs, zv. A.G. Castermans en M.C. Holleman Si- brand Gerrit Tjeerd, zv. 0. Rinzema en K. de Jong Anna Maria Elisabeth, dv. JJ.J.M. Hoogeveen en M.G.H. Francken Robert Max, zv. W.E.J. Zuidhoek en S.M. van Koppen* Laurens Johannes Ragnar, zv. T.C.M. Schipperen R.H. Licht Tom Daniël, zv. H.N.A. Gerrits- ma en I. Pieëte Suzanne, dv. A.F. Coenraadsen P.M. Verbeek Robert Frederikus, zv. A. Slui en J. Rietkerken Jeannick Renée, dv. W.R. Imthorn en D.H. van der Meij Anna Laura, dv. W.R. Imthorn en D.H. van der Meij Melissa, dv. P.J. de Wilde en P.M. Fei ten Kelly, dv. M.G. Rijling en L.M. van Steijn Stefan Leonard us Xaver, zv. P.D. Buijsingh en A.F. Baumgartner. Overleden H. van Delft, geb. 13 dec. 1902, geh. gew. met M.C. van den Haak M.C. Jelierse, geb. '14 dec. 1935, man A.L.A. Paardenkooper, geb. 26 juli 1939, man E.S.E. Frank, geb. 15 nov. 1906, geh. gew. met W. van den Boogaart H. Lippold, geb. 4 april 1941, man M.C. Spek, geb. 23 mei 1896, geh. gew. met J. van Egmond J.Ph. Tornber, geb. 21 jan. 1957, man A.M. Verhoeven, geb. 29 juli 1924, man M.K. Ostlender, geb. 11 mei 1909, geh. gew. met P.H. Vaassen H.J. Kolman, geb. 3 feb. 1929, man M.H. van der Sleet, geb. 11 aug. 1917, echtg. van D. Kromhout C. Kralt, geb. 2 okt. 1924, man J. Montanus, geb. 2 feb. 1923, man *D. van As, geb. 13 juli 1905, geh. gew. met S, Stokkel P.J.A. de Ridder, geb. 24 aug. 1931, man H. van den Berg, geb. 5 sept. 1910, geh. gew. met P.C. Duivenvoorde N. Marij- nus, geb. 5 dec. 1920, man J. Hanse laar, geb. 10 april 1922, man KJ. Schwegman, geb. 26 feb. 1917, geh. gew. met G. van Reeden J. Mieloo, geb. 25 mei 1916, geh. gew. met V. de Bolster* R.P.J. Fasel,geb. 18 juni 1969, man A.J. van der Vlist, geb. 18 april 1922, man Th.J.J.M. Hetsen, geb. 25 maart 1903, geh. gew. met E.J.G. Mulder M.P. Karremans, geb. 5 dec. 1952, echtg. van J.P.M. Sloos E.F.H. Trel, geb. 18april 1897, vrouw* B. Geenjaar, geb. 13 juni 1896, man. Gehuwd J. van Egmond en E.J. Flan- derhijn J.V. Angevaare en Y.E. Parami A.P. Delforterie en P.C. Weers I.A.M.H. Tillie en H.M.C. Smit C. Bierdjoe en S. Bharosa S. Skafidas en M. Buma R.P. Tamboer en I, van der Kwaak A. Schotel en M. Mazereeuw F.C.C. Van Driessche en N.P. Allan W.J. Schippers en A.D. Hollenkamp S. Wallbanksen E.S.P. Harperink. Nu het oude station bijna is verdwenen en alle plannen voor dat gebied zo goed als defi nitief zijn geworden, is het aar dig om eens stil te staan bij het spoorwegverleden van Leiden. In de 19de eeuw werd de basis gelegd voor onze moderne ge- industrialiseerde maatschappij. Na de economische terugval die de 18de eeuw kenmerkte, werd onder aanvoering van koning Willem 1 veel gedaan om de economie weer op gang te hel pen. Op politiek, sociaal en eco nomisch vlak hadden grote ver anderingen plaats. Kanalen en wegen werden aangelegd, de eerste grote fabrieken werden gesticht en in 1839 werd een be gin gemaakt met wat uiteinde lijk uit zou groeien tot het Ne derlandse spoorwegnet Aanvankelijk waren er In ons land twee maatschappijen die zich met de aanleg van spoorlij nen bezig hielden: de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maat schappij (HIJSM) en de Neder- landsche Rhijnspoorweg Maat schappij (NRS). In 1863 kwam daar nog de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen (MES) bij. De NRS ging in 1890 aan de concurrentie ten onder en de HIJSM en de Staatsspoorwegen fuseerden in 1937. Daarmee was de oprich ting van de Nederlandse Spoor wegen (NS) een feit. De eerste spoorlijn in ons land was die tussen Amsterdam en Haarlem in 1839. Het jaar daar op werd deze uitgebreid met een verbinding van Amsterdam, via Leiden naar Rotterdam. De aanleg verliep traag door het voortdurende verzet van trek- Het Leidse station: opnieuw aan vervan ging toe. foto wim dukman schuitexploitanten die in het spoor een geduchte concurrent zagen en grondeigenaren die zien belemmerd zagen in hun uitzicht en de uitoefening van hun hobby: de jacht. In 1842 ging de lijn nog altijd niet verder dan de noordzijde van Leiden. In Leiden was trou wens een gunstige deal geslo ten. De plaatselijke armen en werklozen werkten tegen een laag loon aan de aanleg. De spoorwegmaatschappij be schikte aldus over goedkope ar beidskrachten en voor de ge meente Leiden betekende het dat de armenkas voorlopig dicht kon blijven. Omdat een aantal grondeigena ren zich fel verzette tegen de komst van de spoorlijn, wal tot hoge vraagprijzen voor de be- De Leidse stations: karakteristieke gebouwen nodigde stukken grond leidde, kon het eerste station niet op de meest voor de hand liggende plaats, de huidige, verrijzen. Men besloot dan ook tot het in richten van een noodstation vlakbij de Marepoort en hoopte op een gunstige wending. Al snel wist de HIJSM de beno digde grond toch voor een ac ceptabele prijs te verkrijgen en op 14 juni 1843 kon het eerste echte Leidse station op de hui dige plaats worden geopend. Overeenkomstig de toenmalige smaak was het gebouw in een eenvoudige classicistische stijl opgetrokken met lijstgevels en smalle rondbogen. Het aantal treinreizigers groeide in de 19de eeuw snel en na 37 jaar bleek het station te klein. De beroem de architect Margadant kreeg opdracht een groter station te ontwerpen. Dit bakstenen ge bouw had eveneens classicis tische vormen, maar had met zijn grote rondbogen, zuilen, kroonlijsten, gebogen frontons en balustrades langs de daklijst een veel imposanter uiterlijk. Op 1 juni 1880 werd het op feestelijke wijze geopend. De omgeving van het station werd in de loop van de tijd steeds rommeliger en de toene mende verkeersdruk (auto's en bussen) vergrootte de chaos. In 1920 ontwikkelde de gemeente in overleg met de NS een plan voor een verhoogde spoorbaan en verkeerstunnels daaronder door. Dat bleek echter veel te hoog gegrepen en moest wor den afgeblazen. Er moest echter iets aan de steeds toenemende verkeers druk en de rommelige inrich ting van de omgeving worden gedaan. Kort na de oorlog be sloten de gemeente en de NS tot totale herinrichting van het gebied en de bouw van een nieuw station. Ingenieur H.G.J. Schelling, één van de huisarchi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10