VN-buffer tussen Servië en Bosnië De zondebok is dood, maar de twijfels blijven voortleven Buitenland GOS steunt oprichting van Economische Unie Liefdevolle verzorging Thatcher in Hong Kong Akkoord Duitse metaal Frankrijk prijst moed van kleuterleidster Berlijnse SPD-politicus spioneerde voor ex-DDR ZATERDAG 15 MEI 1993155 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbure. ie Presse Agentur CPD Gemeenschap Moeder Teresa breekt drie ribben rome» Moeder Teresa is in een Romeins ziekenhuis opgenomen nadat ze gisteren bij een val drie ribben brak. De 82-jarige non, vvier zusterorde actief is in 95 landen, verbleef sinds enige tijd in èen klooster aan de rand van Rome. „Ze struikelde. U kent die schoenen wel, die sandalen die ze draagt", aldus medisch-spe- èialist Bilotta. Busongeluk Kaukasus: 25 doden moskou Vijfentwintig mensen zijn gisteren omgekomen toen de bus waarin ze zaten in het Kaukasus-gebergte in het zuiden Van Rusland in een bergspleet stortte. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur in een scherpe bocht de macht over het stuur verloor. Op de bodem van het ravijn vloog de bus in brand. Politie Mexico bestormt bezette school juarez» De Mexicaanse veiligheidspolitie heeft in Juarez een landbouwhogeschool bestormd waar opstandige studenten het vuur hadden geopend. Meer dan 200 studenten hadden de school donderdag bezet uit sympathie met het schoolbestuur. Een andere groep, die het aftreden van het bestuur eiste, beko gelden het gebouw met stenen, waarop hun tegenstanders het yuur openden. Bij de politie-actie is niemand gewond geraakt. Meer dan honderd mensen werden gearresteerd. Honderd doden bij strijd Kabul kABULAfghaanse regeringsvliegtuigen hebben gisteren stellin gen bestookt van verzetsgroepen. Volgens radio Kabul werd er in de hoofdstad fel gevochten tussen regeringstroepen en leden van de Hezb-i-Islamien shi'itische Hezb-i-Wahdat. Bij de strijd vielen zeker honderd doden. Populariteit Clinton gedaald Washington De populariteit van de Amerikaanse president Clinton is gedaald tot 45 procent. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerde opiniepeiling. Clinton stond enkele weken geleden nog op 55 procent. De president zou veel steun hebben verloren door de discussie over het toestaan van homo's in het leger, de onzekerheid over Bosnië en de slechte economische vooruit zichten. Meer doden mijnongeluk Zuid-Afrika secundaReddingswerkers hebben gisteren in een kolenmijn in het Zuidafrikaanse Secunda de lijken van 45 mijnwerkers gebor gen die donderdag zijn omgekomen bij een methaangasexplo sie. Acht kompels worden nog vermist, maar er is weinig hoop dat zij nog in leven zijn. Vredesoverleg Angola in gevaar abidjan De vredesbesprekingen, over Angola dreigen te misluk ken na de weigering van de rebellenbeweging Unita zich uit ver overde steden terug te trekken. De verzetsbeweging heeft sinds de hervatting van de strijd in oktober driekwart van het land in handen en wil met haar overwinningen aan de onderhande lingstafel concessies afdwingen. Muur stort in: negen doden manila Een muur die deel uitmaakte van een uitgebrand ge bouw heeft gisteren een rij woningen in een sloppenbuurt in het centrum van de Filipijnse hoofdstad Manila verpletterd. Zeker negen mensen zijn omgekomen terwijl 28 mensen gewond raakten. Drie meevallers voor Russische president MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft gisteren enkele meevallers kunnen incasseren. Tijdens een top van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) in Moskou bleek zelfs Oekraïne bereid mee te werken aan de oprichting van een economi sche unie. Verder maakte Jeltsin met de Georgische leider Sje- vardnadze afspraken voor een van Chasboelatovs vice-voorzit- vredesregeling over Abchazië en bleken Jeltsins voorstellen voor een nieuwe Grondwet een wig te hebben gedreven in het kamp van zijn tegenstander, parlementsvoorzitter Chasboe- latov. Negen van de tien GOS-repu- blieken (het Centraalaziatische Turkmenistan hield zich afzij dig) steunden Jeltsins idee van een Economische Unie. Oekraï ne, dat Russische overheersing vreest en aanvankelijk elke Unie-gedachte van de hand wees, ging toch door de bocht. President Kravtsjoek zwakte de 'doorbraak-juichkreten' van Jeltsin wel wat af met de consta- VS stellen geen troepen ter beschikking De VN-Veiligheidsraad overweegt VN-troepen als een buffer langs de grens Servisch-Bosnische grens te plaat sen, teneinde de Bosnische Serviërs te isoleren van Ser vië. De Amerikaanse president Clinton zei gisteren zo'n actie toe te juichen, maar zei nog niet te overwegen Ame rikaanse troepen voor zo'n buffermacht beschikbaar te stellen. ming kunnen bieden als uitein delijk het vredesplan van be middelaars Vance en Owen wordt uitgevoerd. Vooruitlopend op een refe rendum onder Bosnische Ser viërs dat vandaag en morgen plaats heeft, werd op een 'Pan- Servische parlementszitting het vredesplan voor Bosnië aange nomen. Leden van het zelfbe noemde parlement van de Bosnische Serviërs boycotten de zitting. Bij het donderdag begonnen Servische offensief bij Brcko, in het noorden van Bosnië, wer den volgens VN-woordvoerder Frewer infanterie-aanvallen on dersteund door artillerie, mor tieren en meervoudige raketlan- WASHINGTON/SARAJEVO GPD-AP-Rtr Clinton blijft tegen het sturen van Amerikaanse grondtroepen om de Bosnische moslims te helpen in hun strijd tegen de Serviërs. Maar in een interview met de Washington Post liet hij gisteren doorschemeren het le veren van troepen aan een VN- macht die Bosnische moslim steden moet beschermen, niet uit te sluiten. De VN-Veiligheidsraad be raadde zich gisteren over een resolutie, waarin een 'buffer' wordt bepleit langs de Servisch- Bosnische grens. Via die grens worden de Servische Bosniërs bevoorraad vanuit Servië. De buffer zou de moslims bescher- ceerders. Volgens bronnen bij de VN-vredesmacht hield het Bosnische regeringsleger na een eerste bestorming slechts met moeite stand. De strijd ging gis teren onverminderd door. De NAVO heeft gisteren een Hongaars verzoek om veilig heidsgaranties en luchtdoelra ketten verworpen. Budapest deed zijn verzoek om het land te beschermen tegen mogelijke Servische vergeldingsacties. Bu dapest ziet de garanties als te genprestatie voor het feit dat Hongarije AWACS-radarvlieg- tuigen toelaat om toe te zien op het VN-vliegverbod boven Bos nië. Nederland zal maximaal twintig functionarissen aanbie den voor het toezicht op de na leving van de economische sancties en het wapenembargo tegen Servië via de Donau. Het gaat om deskundigen op het ge bied van controle van goede renvervoer te water. tering dat er „voorlopig slechts een oprichtingsverklaring is, maar nog geen echte economi sche unie". Niettemin komt deze politie ke opsteker Jeltsin goed van pas in zijn strijd met de conservatie ven in het Russische parlement. Het presidentiële kamp kon tij dens de parlementszitting ver genoegd constateren dat de te genstanders verdeeld zijn ge raakt. Onverwacht steunde een ters, Nikolai Rjabov, Jeltsins plan om een nieuwe Grondwet door een nog op te richten Grondwetgevende Vergadering te laten goedkeuren. Met ex-Sovjetminister van' buitenlandse zaken Sjevardnad- ze kwam Jeltsin tot de oproep om donderdag een staakt-het- vuren in Abchazië te laten in gaan. Formeel is Rusland niet bij de strijd tussen Abchazische opstandelingen en het Georgi sche leger betrokken. Maar het is geen geheim dat in Abchazië gelegerde Russische troepen de opstandelingen steunen in hun strijd voor zelfstandigheid. svdney» De elf maanden oude kangoeroe Cobar heeft in zijn jonge leven nog maar weinig geluk gekend. Bij een verkeersongeluk dat zijn moeder het leven kostte, brak Cobar een voorpoot. Hij zou ten dode zijn opgeschreven als medewerkers van de Taronga-dierentuin in Sydney hem niet liefdevol hadden opgeno men. De dierentuin helpt jaarlijks zo'n duizend dieren weer op de been. foto reuter mark baker hong kong» De voormalige Britse premier Margaret Thatcher zwaait naar omstanders als zij samen met gouverneur Chris Patten (midden vooraan) een rondrit door het centrum van Hong Kong maakt. Thatcher heeft drie dagen in de Britse kroonkolonie doorgebracht. foto afp ANC wil met rechtse blanken onderhandelen JOHANNESBURG AP Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) wil onderhandelen met het bondgenootschap van rechtse groepen die streven naar een blank thuisland. Het is nog niet duidelijk of de rechtse groepen met het ANC rond de tafel willen. Sommige groepen hebben zich verre gehouden van het overleg voor een democratisch Zuid-Afrika en ontketenen lie ver een oorlog dan onder zwart bestuur te leven. Groepen die wel bij het overleg betrokken zijn, hebben onder aanvoering van vier ex-generaals een allian tie gevormd om de eis van een eigen thuisland kracht bij te zet ten. Noren houden vast aan jacht op walvissen Noorwegen houdt vast aan zijn plannen voor de hervatting van de commerciële jacht op dwergvinvissen. Daarover be reikte een Noorse parlements commissie gisteren overeen stemming. De commissie gaat hiermee in tegen het vangstverbod dat de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) eerder op de dag in het Japanse Kyoto had verlengd. Hoeveel vinvissen er mogen worden gevangen, wordt volgende week bekend gemaakt. Veel gewonden bij aanslag Rome ROME Rtr-AFP Bij een explosie in een sjieke woonwijk van Rome zijn gister avond zeker tien mensen ge wond geraakt. De politie ver moedt dat de aanslag het werk is van een terroristische groepe ring. Volgens de Italiaanse televisie hadden de daders het mogelijk gemunt op de TV-presentator Maurizio Constanzo, die een praatshow verzorgde in een na bijgelegen theater. Een ander mogelijk doelwit was een rech ter die in het gebouw woonde dat het ergst door de ontploffing werd geraakt. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De zondebok is dood. Een elektriciteitssnoer aan een verwarmingsradiator vormde gisterochtend in de gevangenis van het Brusselse Vorst de stille getuige van een Belgisch drama: de bizarre zelf- ophanging van Patrick Haemers. 's Lands meest gevreesde gangster was het jarenlange wachten op een proces moe. Er bestond weinig twijfel over de schuld van de 40-jarige Haemers aan een reeks misdaden. Maar de 'affaire-Haemers' be wees de afgelopen jaren vooral het failliet van de Belgische justitie. Het proces tegen de 'blonde reus', dat op 19 april voor de rechtbank in Brussel begon, had het 'proces van de eeuw' moeten worden een cli ché dat voor één keer waar was. De zoon uit een typisch hoofdstedelijk middenklasse-gezin had de afgelopen jaren al drie veroordelingen opgelopen wegens aanranding, diverse soorten fraude en oplichting, en diefstal met geweld. De 369 pagina's tellende aanklacht die procu reur-generaal Mortel npüfklf. schetste het por tret van een misdadiger die van kwaad tot erger was vervallen. Een professional, die het land had opgeschrikt met overvallen op geldtransporten, waarbij vier doden waren gevallen en zeven mil joen gulden was buitgemaakt. Een bendeleider die met hulp van zijn kompanen uit het gevang wist te ontsnappen, en daarna als klapstuk oud premier Vanden Boeynants ontvoerde. Haemers werd uitgeroepen tot 'supergangster', al sprak iedereen die hem kende over een vrien delijk mens, een meeloper. „Het is een door het gerecht gecreëerde en door de pers gretig ver spreide mythe", klaagde zijn vader onlangs. De reden lag voor de hand: de Belgen schreeuwden om gerechtigheid en wraak, nadat Justitie er in de jaren tachtig nooit in was geslaagd de mysterieu ze moordpartijen van de Bende van Nijvel op te lossen. Het aanzien van Justitie onder de bevolking is dan ook miniem. De sensatiepers schetst dage lijks een angstaanjagend beeld van een in wette loosheid afgegleden land. De serieuze media ont waren achter elke juridische miskleun duistere politieke machten. Zo is het slechts een kwestie van tijd voor de eerste krantekop 'Twijfels over zelfmoord Haemers, wie had belang bij zijn dood?'verschijnt. In ieder geval niet het Justitie-apparaat, want het proces tegen 'volksvijand nummer 1had een demonstratie moeten worden. Het werd een nachtmerrie. Het voorrarrest van de acht beklaag den werd jarenlang gerekt om maar genoeg be wijzen te verzamelen. Bij het samenstellen van de jury werden echter niet genoeg burgers bereid ge vonden hun vakantie af te zeggen of hun hondje twee maanden thuis te laten. Het proces werd tot ontsteltenis van de publieke opinie verdaagd naar september. Twee mede-bendeleden van Haemers, Philippe Ldcroix en Basri Bajrami, ontsnapten vorige week uit de gevangenis. Lacroix werd na een paar da gen dodelijk vermoeid en bij toeval weer opge pakt door een wijkagent, die op zoek was naar de overvaller van een winkel. De wild-west-taferelen leken een hoogtepunt te bereiken met de klop jacht op Bajrami. Onbekenden bestookten een politiekantoor in de Brusselse gemeente Laken met een mitrailleur en handgranaat: de nerveuze BERLIJN HANS HOOGENDÜK CORRESPONDENT In Duitsland is positief gerea geerd op het akkoord dat de werknemers en werkgevers in de Oostduitse staalindustrie gis termiddag hebben bereikt. Re gering en oppositie toonden zich opgelucht dat een lange confrontatie is voorkomen. Na een staking van twee we ken werden de sociale partners het er in Dresden over eens dat de lonen dit jaar op 80 procent van het Westduitse niveau wor den gebracht. In juli '96 zal dan in het Oosten even veel worden betaald als in het Westen. Voor bedrijven die de kosten niet kunnen dragen, kan tijdelijk een uitzondering worden gemaakt. De CAO-commissie van de vakbond IG Metaal adviseerde de leden gisteravond akkoord te gaan met dit compromis dat voorlopig alleen voor de deel staat Saksen geldt. Aanbevolen werd deze nieuwe CAO ook in de andere Oostduitse deelstaten toe te passen. Maandag en dinsdag stemmen de werkne mers over het compromis. De uitslag wordt woensdag ver wacht. De werkgevers beraden zich morgen. Algemeen wordt aangenomen dat vanaf volgen de week woensdag in alle me taalbedrijven weer zal worden gewerkt. Verdachten van moord op peuter claimen onschuld LIVERPOOL Rtr-UPI PARUS Rtr-DPA De twee 10-jarlge jongens, die worden verdacht van de ontvoe ring en moord op de 2-jarige James Bulger in februari dit jaar, hebben gisteren de rechter die het proces gaat leiden, laten we ten onschuldig te zijn. De rechtszaak begint op l november in Preston, 50 kilometer ten noorden van Liverpool. De gruwelijke moord op de peuter vervulde heel het Verenigd Koninkrijk met afgrijzen. James werd op 12 februari door twee jongens meegenomen, toen zijn moeder even afgeleid was in een overdekt winkelcen trum. Camera's van de bewaking legden de ontvoering vast. Het lichaam van het jongetje werd twee dagen later op een spoorlijn teruggevonden. Volgens de politie had de kleuter al verschrikke lijke verwondingen, voordat hij werd overreden door een trein. ven dat het een soort spelletje was, maar dat moet een haast onmogelijke opgave voor haar zijn geweest. Ze probeert de ge wone gang van zaken vast te houden, aldus About. Eten, drinken en slaapzakken gingen aan het eind van de eer ste dag naar het klaslokaal, waar de gijzelaar, de zes nog niet vrij gelaten kleuters en Dreyfus zich opmaakten voor de nacht. Gij zelnemer noch kleuterleidster hebben een oog dichtgedaan. Dreyfus mocht regelmatig naar de leraarskamer waar de ouders van de peuters gespannen wachtten. Een moeder van een vrijgelaten kind spreekt zich in lovende bewoordingen over haar uit: „Ze is erg aardig en erg moedig." Ook collega's van Dreyfus omschrijven haar als zelfverzekerd en standvastig. „We wisten dat we op haar kon den rekenen, en onder deze af schuwelijke omstandigheden bewijst ze dat eens te meer." Heel Frankrijk prijst de moed en koelbloedigheid van Lauren ce Dreyfus, de 30-jarige kleuter leidster van de gegijzelde kinde ren in de Parijse voorstad Neuil- ly. Donderdag ging zij gewoon naar haar werk, maar belandde vervolgens in een nachtmerrie. De journalist Jean-Pierre About trof een haast surrealisti sche scène aan, toen hij don derdagavond de plaats van het Franse gijzelingsdrama bezocht. „In de ene hoek stonden, om de juf heen geschaard, de kinde ren. Buitengewoon rustig, ze speelden, ze zagen er onbekom merd uit. In de andere hoek, de gemaskerde gijzelnemer." De rol van de kleuterleidster is van doorslaggevend belang, meent kinderarts Edwige Hen- tier. „Zij is de enige volwassene die de kinderen kennen en ver trouwen. Zij moet ze gerust stel len." Toen de gijzeling begon, deed Dreyfus de kinderen gelo- rijkswacht schoot een man dood die door een wegblokkade heen reed. In het parlement werd luidkeels geroepen om het aftreden van Melchior Wathelet, de Franstali ge parttime-minister van justitie. Wathelet heeft de afgelopen jaren het nodige gedaan om het ge rechtelijk apparaat te moderniseren, al blijft hij in de ogen van veel parlementariërs een man van meer woorden dan daden. Wathelet mocht blijven. Hij is in de Belgische politiek, als boegbeeld van de Waalse christen democraten, vice-premier en minister van econo mische zaken, té belangrijk. Het enige wat het de bat opleverde was dat België in een volgende re gering wellicht een full-time minister van justitie krijgt. Aan de zwaar bewaakte Patrick Haemers in zijn cel was het allemaal niet meer besteed. Het uitstel van zijn proces had hem gebroken, verklaarde zijn advocaat, Bosquet. „Het heeft allemaal geen belang meer voor mij", had Haemers hem toever trouwd. BERLUN AP-DPA Het Berlijnse parlementslid Hei- ga Thomas (SPD) wordt ervan verdacht in het verleden te heb ben gespioneerd voor de DDR. Dat heeft het openbaar ministe rie in Karlsruhe bekendge maakt. De recherche heeft In opdracht van het openbaar mi nisterie al huiszoeking gedaan bij de 56-jarige Thomas. Het Berlijnse Huis van Afge vaardigden had woensdag de parlementaire onschendbaar heid van Thomas opgeheven om het onderzoek mogelijk te maken. Voor de arrestatie van Thomas, waartoe de procureur- generaal al in februari een op dracht heeft doen uitgaan, is echter geen toestemming gege ven. Volgens SPD-fractieleider Staffelt zijn tot nu toe te weinig feiten tegen Thomas gepresen teerd om verdere maatregelen te rechtvaardigen. Thomas zou tussen '83 en '89 samen met haar echtgenoot, de voormalige SPD-afgevaardigde Bodo Thomas, informatie heb ben doorgegeven aan de Oost duitse geheime politie Stasi. De voormalige Duitse minis ter van verkeer, Günther Krau- se, treedt ook af als voorzitter van de CDU in de deelstaat Mecklenburg-Vorpommern. K ra use legde vorige week, na een reeks schandalen, zijn mi nisterpost neer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7