Veluwe met cadmium vervuild 'Onze reputatie is om zeep geholpen' 'Ze zitten er alleen maar voor de mooie baantjes' Binnenland Zwartboek vol ongeloof Univé suggereert verband tussen economie en brand Kosjere slacht in gedrang Eis levenslang wegens moord op politieagent FNV: Honderden banen weg bij zuivelconcern Coberco Dealer hoort 3,5 jaar eisen i ZATERDAG 15 ME11993 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Arrestant overleden aan darmbloeding Amersfoort De 40-jarige Huizenaar van Molukse afkomst, die vorige week zaterdag dood in een Amersfoortse politiecel werd aangetroffen, is overleden aan een spontane bloeding in de twaalfvingerige darm, waarschijnlijk het gevolg van een verwaar loosde ontsteking. Dat blijkt volgens de Amersfoortse politie uit het sectierapport. De Huizenaar werd aangehouden op verden king van enkele inbraken. Donderdag werd hij naar Amersfoort overgebracht. Vrijdag kreeg de man, verslaafd aan hard drugs, volgens de politie last van ontwenningsverschijnselen. Een GGD-arts heeft hem onderzocht. Zaterdagmorgen lag hij dood in zijn cel. Campagne over erfelijke afwijkingen pen haag De Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiënten organisaties (VSOP) is gisteren in Den Haag een campagne ge start om informatie te geven over erfelijke en aangeboren afwij kingen en over risico's voor en tijdens de zwangerschap. Volgens de vereniging is vaak sprake van „onterechte ongerustheid" bij mensen die een kind willen. De campagne bestaat uit een brochure, een folder, een boekje en pamfletten. Minder uitzendwerk in eerste kwartaal neerlen F.r is in het eerste kwartaal minder met uitzendkrachten gewerkt dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal door uit zendkrachten gewerkte uren daalde bijna tien procent. Dat ging gepaard met een omzetdaling voor de uitzendbureaus van 8,9 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal uitzenduren was in het eerste kwartaal van dit jaar 37 miljoen. In het topjaar 1990 waren dat er nog bijna 48 miljoen. Inmiddels is de uizendarbeid weer gedaald tot het niveau van 1987 (35,2 mil- joeif uitzenduren in het eerste kwartaal). pen haag Minister Dales van binnenlandse zaken heeft gisteren een zwartboek in ontvangst geno men van de organisatie van de jongerendemonstratie die een week geleden in Den Haag uit de hand liep. In het zwartboek zijn bijna 250 klachten en verslagen van ooggetuigen gebundeld. Daaruit spreekt vooral ongeloof over het felle optreden van de po litie. Er vielen tientallen gewon den. Dales beloofde de vertegen woordigers van CNV- en FNV- jongeren en de landelijke studen tenvakbond LSVb alleen dat ze het zwartboek serieus zou bekij ken. Het zwartboek wordt ook aan de Nationale Ombudsman en de politie van Den Haag aangebo den. Rechts naast Dales op de fo to zitten Hannie Waaldijk van de studentenorganisatie en Astrid Klaag van de FNV-jongeren. foto anp ed oudenaarden alkmaar cpo Bij een teruglopende economie pleegt het aantal gevallen van brandschade toe te nemen. Ver zekeringsmaatschappij Univé vindt dat een 'opvallend' gege ven. In het jaarverslag van de verzekeraar over 1992 wordt ge suggereerd dat dit het gevolg kan zijn van „helaas vaak niet aantoonbare brandstichting door belanghebbenden". Univé stelt in het jaarverslag dat het bedrijf de indruk heeft dat brandstichting nogal eens een faillissement voorkomt. Het uitgekeerde schadebedrag kan immers worden gebruikt om de schulden te betalen. Toch is dit niet de hoofdoor zaak dat het aantal gevallen van brandschade afgelopen jaar is opgelopen. Vooral bezuinigin gen op bedrijfsbeveiliging en verwaarlozing van onderhoud zijn de grote boosdoeners, zo blijkt uit het jaarverslag. Univé heeft over 1992 bedui dend minder winst geboekt dan de directie hoopte. Univé-top- man T. Sikkema rekende eind vorig jaar nog op een winststij ging van twintig procent. De nettowinst daalde echter van 24 miljoen naar ruim 22 miljoen gulden. Belangrijkste veroorza ker is het schadebedrijf van Univé. De schadelast steeg van 241 miljoen naar 297 miljoen gulden. Aan premies werd 311 miljoen ontvangen, nauwelijks voldoende om de bedrijfstak kostendekkend te laten werken. amsterdam De joodse gemeenschap in Ne derland dreigt de dupe te wor den van de mogelijke sluiting van het enige Nederlandse abattoir waar een dag per week kosjer wordt geslacht. Het abattoir aan de Van Slin- gelandtstraat in Amsterdam voldoet niet aan de eisen van de Hinderwet en veroorzaakt grote geluids- en stankover last, zo bevestigt I. Karemaker van de stadsdeelraad Wester park. De directie van het abat toir en de Joodse Gemeente Amsterdam hebben tegen het sluitingsbevel bezwaar aange tekend. De Raad van State neemt waarschijnlijk eind deze maand een besluit over het verzoek om het sluitingsbevel te schorsen. De Veluwe is met cadmium vervuild. Het is daarom beter geen organen van dieren uit dat gebied te eten. Dat con stateert bioloog ir. J. Wolkers. Hij heeft in de nieren van de Veluwse wilde zwijnen en edelherten hoge concentra ties cadmium aangetroffen. Volgens de bioloog, die vol gende week woensdag hoopt te promoveren aan de Uni versiteit van Utrecht, is nader onderzoek dringend ge wenst. reld Gezondheids Organisatie toelaatbaar acht. Bij het veror beren van twee ons edelhertnie ren gaat het volgens Wolkers om vier tot twintig maal zo veel ARNHEM «CPD Door de aangetaste organen te nuttigen krijgt de eter veel meer cadmium binnen dan de We als der „Gigantisch", meent de on derzoeker, „maar bij wilde zwij nen is het nog extremer. Daar wordt de limiet bij zo n portie vijf tot veertig maal overschre den". Volgens de bioloog kan consumptie van de inwendige organen van de Veluwe-dieren beter worden vermeden.Als je er regelmatig van eet, loop je het risico problemen met je nie ren te krijgen." Wolkers onderzocht de relatie tussen de conditie van wilde zwijnen en edelherten en de sa menstelling van hun bloed, or ganen en spieren. Hij registreer de de concentraties van diverse zware metalen, waaronder cad mium. Jonge zwijnen en herten (tot vijf jaar oud) bleken in hun nieren een hoge concentratie cadmium te hebben. Het feit dat deze concentratie toenam naarmate de dieren ou der werden, wijst erop dat ze ernstig blootstaan aan dit zware metaal. Wolkers: „De gevolgen voor dieren hebben we nog niet kunnen vaststellen, maar het is niet ondenkbaar dat ze, naar mate ze ouder worden, met zware nierproblemen te kam pen krijgen." De vervuiling van de Veluwe heeft veel grotere vormen aan genomen dan tot nu toe ge dacht. Wolkers maakt een ver gelijking met de Brabantse Kempen, die onder de rook van chemische fabrieken liggen. „De concentratie cadmium bij dieren op de Veluwe zit in de zelfde orde van grote als in Bra bant."De Utrechtse bioloog ziet de industrie als grootste boos doener. „De technologie om de uitstoot van industriële afval stoffen te zuiveren is er wel, maar die is vrij duur." Volgens Wolkers kiest men nu voor de 'verkeerde oplossing' door niet te reinigen. „Gevolg is dat de in dustrie zorgt voor een hoge cad- miumuitstoot, die door de lucht wordt getransporteerd en in met cadmium verontreinigde stofdeeltjes op de Veluwe neer daalt. Een trieste zaak." DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Beweging wil CDA-top ontmaskeren en fractie zuiveren moet er maar een kabinetscrisis komen en nieu we verkiezingen." De Beweging heeft al kandidaten voor de ver vanging: vier plaatselijk actieve christen-demo craten, voornamelijk afkomstig van de Veluwe. „Nee, het is geen puur Veluwse zaak. Ook men sen in Genemuiden en Veenendaal steunen ons. En niet alleen protestanten, juist ook katholieken. Er moet een christelijk reveil komen in het CDA. Nu zijn de moderne gereformeerden drie keer oververtegenwoordigd". Volgens Van der Land moet ook de hele top van het CDA verdwijnen. „Ze zitten er alleen maar voor hun mooie baantjes. Via de basis zullen we dat proberen te veranderen. Die basis wordt nu alleen gebruikt als applausmachine." Vooral voorzitter Van Velzen moet het ontgelden. „Die man is heel zwak, die weet werkelijk niets. Hij be studeert niet eens de stukken." De leider van de Tweede-Kamerfractie, Brink man, is evenmin dé persoon die het CDA naar christelijke verten zal brengen, zegt Van der Land. Maar hij mag voorlopig blijven. „Ik weet niet hoe christelijk hij is. Hij lijkt me een technocraat. Maar een alternatief hebben we nog niet. Ach, dan moeten we wat hem betreft maar roeien met de riemen die we hebben." Waarom gaan de verontrusten eigenlijk niet ge woon naar de partijen die hun standpunten wèl prima vertolken: de kleine SGP, GPV en RPF? .Absoluut niet", antwoordt Van der Land zeer be slist. „Ik zou wel eens willen weten wat die partij en in dit land tot stand hebben gebracht. Dat is toch niets? Nee, die zijn alleen maar lachwek kend. In dat isolement willen we niet terecht ko men. Wij gaan het CDA veranderen." CDA-lijsftrekker Brinkman is een 'technocraat', voorzitter Van Velzen 'weet werkelijk van niets' en het overgrote deel van de Tweede-Kamerfractie doet haar werk slecht. Alleen het orthodox-pro testantse kamerlid Van Leijenhorst kan op sym pathie rekenen. De Beweging Christelijke Koers CDA heeft vanuit de basis de aanval op de CDA-top ge opend. „Die moet ontmaskerd worden", vindt be stuurlid Van der Land. De beweging vindt dat het de hoogste tijd wordt dat de partij weer eens reke ning gaat houden met de 'christelijke uitgangs punten'. Die is het CDA bij haar standpunt inzake de eu- thanasie-regeling en de Wet gelijke behandeling glad vergeten. Dat kan volgens de Beweging niet door de beugel. „En zo denken veel leden erover", aldus Van der Land. Hij zegt de vele adhesie-be- tuigen niet eens meer in z'n eentje te kunnen ver werken. De club van verontrusten, die momenteel zo'n vijfhonderd leden telt, heeft alle CDA-afdelingen gevraagd zich tegen de in hun ogen te liberale •wetsvoorstellen uit te spreken. Zo kan de fractie jn de Eerste Kamer, waar de euthanadiewet op dit jnoment in behandeling is, worden gedwongen alsnog tegen te stemmen. daarnaast moet de CDA-ffactie in de Tweede Kamer worden gezuiverd, vindt Van der Land. „Het blijkt dat er te veel mensen zitten die over dit soort belangrijke zaken bereid zijn compro missen te sluiten. Kijk, bij de aanleg van wegen, of bij de WAO kun je een compromis sluiten. Maar bij euthanasie en gelijke behandeling niet. Dan Rekening-rijden in Europese binnensteden Elektronisch belasting betalen kan aan het eind van de jaren negentig werkelijkheid worden in grote Europese steden als een door de EG gefinancierd project succesvol blijkt: automobilisten betalen extra belasting voor het rijden in de stad. Van dit systeem, bedoeld om grote verkeersdrukte in de steden tegen te gaan, wordt een miljarden-markt verwacht op het terrein van de informatie-technologie. '55' Op het moment dat de auto de stads- zone bereikt, acti veert een micro- golfsignaal de meter achter de voorruit en bepaalt de belasting-categorie (grootte van de auto) Verwisselbare 'slimme' credit card past in de meter achter de voorruit UTRECHT. ANP Camera's langs de weg fotograferen autokentekens waarmee ontduiking van betaling wordt bestreden Zwaarste klappen bij reorganisatie vallen in Overijssel ENSCHEDE/ZUTPHEN CPD Binnen twee jaar verdwijnen door bedrijfssluitingen tussen de 350 en 700 banen bij de zui- velcoöperatie Coberco. De zwaarste klappen vallen in Overijssel. Dat zegt districtsbe stuurder Henk van der Ploeg van de Voedingsbond FNV. Hij verwacht nog voor de zomer de eerste bedrijfssluiting. Van der Ploeg reageert op de mededeling van Coberco-top- man Plageman eerder deze week, dat het concern (ruim vierduizend werknemers) zal doorgaan met reorganiseren. De FNV-bestuurder gaat er bij zijn schatting van uit dat de fa briek in Deventer op termijn volledig wordt gesloten. „Men wacht een gunstig moment aF', aldus Van der Ploeg. In Deven ter werken tussen de 200 en 250 De vakbondsman vreest ver der het ergste voor de vroegere Ormet-fabriek in Enschede, waarvan het voortbestaan tot 1 januari 1995 is gegarandeerd. Als de situatie niet verbetert, zal daar op 2 januari 1995 de tent dicht gaan, vermoedt Van der Ploeg. „Er is sprake van con stante onderbezetting in de fa briek waar apparatuur staat te verouderen". De vestiging in Enschede, waar nu nog ruim honderd mensen werken, maakt deel uit van de divisie Coberco Zuivel. Deze kampt na een lange perio de van groei met afzetproble- men. Van der Ploeg: „In de slag met de Belgen zijn ze Vendex (Edah, Torro) als klant kwijtge raakt". Er gaan ook kaasfabrieken dicht. Volgens Van der Ploeg is Coberco van plan bedrijfstijd verlenging door te voeren in de gemoderniseerde kaasfabrie ken. Die staan allemaal in Gel derland. Dat houdt weinig goeds in voor de Overijsselse fa brieken in Den Ham, Wierden en Heeten. Als producent van speciaalkazen neemt Markelo een aparte plaats in. Ingrepen voorziet hij ook bij de divisie Coberco Omefa (speciaalpoe- ders), met vestigingen in Rijssen en Zwolle. Tenminste daar geen structurele verbete ring optreedt. Bij Coberco wilde men giste ren niet ingaan op de uitlatin gen van de vakbondsbestuur der. „Het saneringsplan is nog niet afgerond", aldus een woordvoerder van de zuivelco- operatie. „Dat gebeurt pas in juni. Op het moment kan nog niets worden gezegd over welke bedrijven bij de reorganisatie worden betrokken". Dat er gereorganiseerd gaat worden, staat vast. Dat heeft topman Plageman van Coberco deze week ook duidelijk te ver staan gegeven in zijn toelichting op de jaarcijfers. Hij weigerde bij die gelegenheid aan te geven welke bedrijven daarvoor in aanmerking komen. „Coberco moet in elk geval niet te snel tot sluitingen over gaan, maar eerst naar alterna tieven zoeken", vindt FNV-man Van der Ploeg. „En als sluitin gen echt onvermijdelijk zijn, moeten ze in de tijd worden ge spreid en dient Coberco ook een goede sociale regeling over eind te houden". Levenslange gevangenisstraf eiste officier van justitie mr. J van Spanje gisteren voor de Utrechtse rechtbank tegen een 25-jarige man. Hij wordt ver dacht van moord op een politie man in het Vinkeveense hotel Residence op 4 december vorig jaar. De man is voorvluchtig sinds hij begin april samen met vijf anderen ontsnapte uit de strafinrichting De Geerhorst in Sittard. De drie verdachten naast de voortvluchtige nog twee mannen van 22 en 23 jaar waren betrokken bij de bak- overval in Utrecht en. na hun vluchtpoging, bij de schietpartij in het Vinkeveense hotel. De of- ZUTPHEN ANP Officier van justitie mr. Mulder eiste gisteren voor de rechtbank in Zutphen 3,5 jaar celstraf te gen een 32-jarige man uit De venter. De man heeft zich vol gens de officier schuldig ge maakt aan grootschalige handel in hard drugs, heling, afpersing met behulp van een vuurwapen en illegaal wapenbezit. Mulder omschreef de ver dachte als een van de grote jon gens in de Deventer drugswe reld. die veel mensen in dit milieu terroriseert. Zo zou hij verslaafden hebben laten stelen in ruil voor dope. „We hebben hier te maken met een niets ontziende cynische, verslaafde beroepscrimineel", aldus de openbare aanklager. ficier van justitie stelde dat ze in groepsverband hebben geope reerd en dus doet het er volgens haar niet toe wie het geweld uit eindelijk heeft gepleegd en wie de schoten heeft gelost. Diefstal met geweld, twee maal poging tot doodslag en moord achtte ze bewezen. Bij het treffen in Vinkeveen werd een 40-jarige opperwachtmees ter van de rijkspolitie dodelijk getroffen. Alleen voor de 25-ja- rige verdachte kwam de officier tot een eis: de zaak van de twee anderen wordt later behandeld. Snelweg Utrecht- Den Haag slechts voor motorrijders Rijksweg A12 (Utrecht- Den Haag) wordt vanaf knooppunt Oudenrijn zeer waarschijnlijk vanmiddag van 13 tot 16 uur afgeslo ten voor het normale ver keer. Aanleiding is een de monstratieve optocht van motorrijders. Er worden tussen de tien- en twintig duizend motorrijders ver wacht. Alleen als het er veel minder blijken te zijn, wordt de weg niet afgeslo ten, aldus de Algemene Verkeersdienst in Drieber gen. Het protest richt zich te gen dreigende beperkin gen voor motorrijders. Het gaat onder meer om stren gere geluidseisen en keu ringen. De tocht begint om 13 uur op het Jaarbeurs- plein in Utrecht. Eindpunt is het Haagse Malieveld. Nederlandse filmers vals beticht van maken kinderporno UTRECHT RUUD BUURMAN Vier dagen zaten documentairemaker Hans Burger uit Utrecht en cameraman Peter Rutting uit Hoogland vast in een smerige Braziliaanse cel op verdenking van het maken van kinderporno. Later bleek het om een misser van de Brazilaanse politie te gaan. Onschuldig vastzit ten was erg, maar de echte ellende begon pas bij terug komst in Nederland. Een week geleden stond in bijna alle landelijke och tendkranten dat twee televisiemakers in de Braziliaanse stad Sao Paulo waren aangehouden omdat ze op grote schaal kinderpornofilms zouden hebben gemaakt, be doeld voor de Europese markt. Een dag later werd het bericht ingetrokken. De Braziliaanse politie gaf toe dat er een blunden was begaan en liet het tweetal vrij. Burger en Rutting maken soft-erotische program ma's.'Ze werken onder meer voor Veronica. Twee we ken geleden gingen ze naar Brazilië om daar opnames te maken. Hun Braziliaanse agent en vriend Juan Bajon had hun komst al voorbereid. Hij had via een groot mo dellenbureau een aantal Braziliaanse schonen opge trommeld. Ze zouden meewerken aan de Veronica-se- rie 'Make my day' die's avonds laat op de buis moet verschijnen. Wat de filmers niet wisten toen ze naar Brazilië gingen, was dat enkele dagen voor hun komst de politie van Sao Paulo, na een tip, een inval bij het modellenbureau had gedaan. Er werden honderden vi-, deobanden gevonden „met de smerigste kinderporno die je je kunt voorstellen", vertelt Burger. Toen de filmers op het vliegveld van Sao Paolo land den, werden ze meteen gearresteerd. Op het politiebu reau kregen ze de films te zien die ze zouden hebben gemaakt. „Ze waren walgelijk. Kinderen die onder ver doving werden verkracht. We zijn zelf vaders van kleine kinderen. Mensen die dit maken, mogen ze meteen doodschieten." Burger: „In de verhoorkamer zaten we urenlang sa men met een man die op een stoel was vastgebonden. l.ater vroeg een agent ons of we hem kenden. Hij bleek de directeur van het modellenbureau te zijn. Hij heeft ons er bij gelapt. Hij was via onze agent in bezit geko men van ons visitekaartje en had dat direct bij de inval aan de politie gegeven. Hij zei dat wij de pornomakers waren om zijn echte opdrachtgever af te scnermen". Burger en Rutting zaten vier dagen vast met hun vriend en collega Bajon. „Het was zwaar in de cel. Zon der bed. met een gat in de vloer om je behoefte te doen: je werd niet gelucht en hoewel het eten behoorlijk goed was. hebben wc van de zenuwen nauwelijks een hap gegeten." Na hun vrijlating trakteerde de politie de Nederlan ders op een etentje. Ook werden excuses gemaakt. Maar in Nederland waren de namen van Burger en Rutting al door het slijk gehaald. Hun videoproduktie- bedrijfjes hadden van de ene op de andere dag een ver dachte naam gekregen bij de Hilversumse omroepen en andere opdrachtgevers. Familieleden werden met een scheef oog aangekeken, hun kinderen werden uit gescholden op school. Burger woont tegenwoordig meer in Brazilië dan in Utrecht. „Maar toch herkennen mensen me nog wel op straat. Ik liep deze week langs een terras en ik zag al die mensen kijken. Van: daar héb je hem! Hij is weer los!" Mijn zoontje van dertien zat te janken toen ik thuis kwam. want op school hadden ze tegen hem gezegd wat voor vader hij eigenlijk had en dat hij me in geen twintig jaar terug zou zien". Rutting: „Ik bracht deze week in Hoogland mijn kinderen naar school. Had je die andere ouders moeten zien kijken. Ik begrijp het wel na al die verhalen, maar 't is echt vreselijk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5