iH Torremolinos in Turkije D - Twintig jaar geleden telde de Turkse Rivièra nog geen twee honderd logeerbedden. Nu zijn het er negentigduizend. Een aantal dat in 1995 moet zijn opgekrikt tot honderdvijftig duizend. Turkije, 'het nieuwe vakantieland'. Na Marcus An- tonius en Cleopatra nu de Duitsers en de Engelsen, op de voet gevolgd door bijna twee- honderdduizendNederlanders. ,,Het is fantastisch hier. Nog nooitzo'n mooi ontbijtbuffet gezien. 'Nieuw vakantieland' verwacht dit jaar 9 miljoen toeristen ZATERDAG 15 ME11993 De Grieks/Romeinse arena ligt nog steeds op dezelfde plaats; het strijdtoneel is verplaatst. „Hé, psssst, allemachtig wat prachtig, konin gin Beatrix in de gloria, beste kwaliteit leer, even Apeldoorn bellen, meissie kopen - me neer betalen." In weinig onderscheidt de naar zee aflopende dorpsstraat van Side zich van die van Torremolinos twintig jaar terug. De geschiedenis herhaalt zich. Al willen de Turken zelf anders doen geloven. „Wij heb ben geleerd van de fouten die Spanje heeft gemaakt." Een sterk verhaal dat door niets wordt beves tigd. Niet door de opdringerige verkopers in Side, niet door het geduizel van duizenden toeristen in de steegjes en straatjes, niet door het onophoudelijke geklop en gehamer langs de boulevards van de Turkse Rivièra. Fahret- tin Aydin, directeur van de WV van het op zo'n 70 kilometer van Side gelegen Alanya, beweert dat een bouwstop nakend is. „We hebben nog twee jaar permissie, dan zitten we vol, mogen we niet verder." Maar bedot hij zich zelf niet het meest met deze woorden? Nu al heeft Alanya zestigdui zend logeerbedden. Als de aannemers over twee jaar inderdaad verdwenen mochten zijn dan moet dat eerder worden gezien als ge volg van het feit dat de wal het schip heeft d dan dat Ankara een einde heeft ge- de tomeloze bouwdrift langs de urkse kust. Afgelopen jaar nog investeerden ijJrojectontwikkelaars er 800 miljoen dollar. In 1993 zal de miljard worden gepasseerd. De Turkse Rivièra loopt ruwweg van Köyce- vesten naar Gazipasa in het oos ten. Twintig jaar geleden was het een stille, kust. Toen familieleden van in Duits land en Nederland werkende gastarbeiders de bonen- en tomatenveldjes pen sionnetjes begonnen te drijven ten behoeve van op verlof zijnde landgenoten, arriveerden ook cle eerste toeristen. Veel stelde het aan vankelijk niet voor. De grote boom kondigde zich pas aan in de tweede helft van de jaren tochtig. In 1987 registreerde Ankara 2,8 mil joen buitenlandse vakantiegangers, in 1990 was dat getal opgelopen tot 5,3 miljoen en in 1993 worden er ruim 9 miljoen verwacht. Nederland blaast zijn partijtje dapper mee. In 1989 kozen 64.000 Nederlanders Turkije als vakantiebestemming, in 1992 waren het er 163.000 en dit jaar zal de grens van 180.000 ruimschoots worden gepasseerd. De helft daarvan vliegt eerst naar Antalya of Dalaman, vanwaar per bus naar plaatsjes als Dalyan, Olüdeniz, Kemer, Side en Alanya wordt ge reisd. Alleen daar al staan negentig- van de driehonderdduizend logeerbedden die Tur kije dit jaar beschikbaar heeft. Over drie jaar, leert een rapport van het voortvarende Turk se Ministerie van Toerisme, dienen dat er honderdvijftigduizend te zijn. Bouwstop? De voormalige Britse nachtclubzangeres June Haimoff gelooft er geen snars van. Ze heeft zich teruggetrokken in Dalyan en zag hoe het aantal langs het ha ventje slenterende toeristen zich elk jaar zo'n beetje verdubbelde. June kwam hier after a life all showbizz and rich husbands'. Het was 1985 en van Dalyan had ze nog nooit gehoord. Laat staan dat ze wist dat er een zeldzame zeeschildpad, de caretta caretta, eitjes legde op het strand. „De nacht dat ik dat voor het eerst zag, is de meest bewogen van m'n leven." Haar verhaal is er een van vechten. Vechten tegen de plaatselijke autoriteiten, vech ten tegen de projectontwikke laars en vechten tegen een in eerste instantie laconiek toe kijkende Turkse regering. „Want Turkse lires zijn belangrijker dan een paar schildpadden. Ze won, zo lijkt het. De drie kilometer lange strook waarop de caretta caretta haar eieren legt, is in 1990 tot beschermd natuurgebied verklaard. Maar de strijd is nog lang niet ge streden, sombert lune. De bouwvergunnin gen voor twee aan de westzijde van het strand geplande restaurants zijn nog niet de finitief ingetrokken en toeristen die 's nachts willen zien hoe de schildpadden het zand op en afschuifelen, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Het is er soms zo druk dat het strand dreigt af te kalven. De Turkse regering, geeft June Haimoff toe, is niet onwelwillend, 'but they are not so quick at getting things done'. De investeringen aan de Turkse Rivièra passeren dit jaar de één miljard gulden. Bosje minaretten Een bewering waarin Ishan Cayiroglu zich wel kan vinden. Hij is burgemeester Het ligt aan de Zwarte Zee beschouwd als de badplaats uur busrijden gelegen Istanbul. Zo Side en Alanya er twintig jaar geleden ook hebben uitgezien. Een halve maanstrandje, wat eenvoudige hotels en een bosje, boven huizen en moskeeën uitstekende minaretten, waar vanaf de muezzin de moslims vijf keer per dag oproept tot gebed. Aan de Turkse Ri vièra wordt zijn gejammer al lang overstemd door het op de boulevards voortjakkerende verkeer; in Sile echo't zijn door Philips ver sterkte stem - dat wel - luid en duidelijk door de bochtige straatjes. Aaaaaaaaaaachmed - gchhh -aaaaaaahaaaaa... Hoe lang nog? De toeristische folder die Cayi roglu het bezoek in de handen drukt is nu nog alleen te volgen voor hen die de Turkse taal machtig zijn. Maar de burgemeester is ongeduldig, kijkt met jaloerse blikken naar de zuidwest-kust en laat de brochure al in het Duits vertalen. Rob Admiraal- van Arke, de Nederlandse touroperator die Sile deze zo mer voor het eerst in de zomerbrochure heeft opgenomen: „Wat, hoe je 't ook beschouwt, toch het begin zou kunnen zijn van ontwik kelingen zoals we die eerder aan de Turkse Rivièra en de Aegeïsche kust hebben gezien. Dat kun je jammer vinden, maar wie houdt het tegen?" Niemand, naar mag worden verondersteld, mag worden Turkije bouwt onverdroten voort. Totdat Ke- het op twee mer, Alanya en straks misschien ook Gazipa sa en Sile uit niets meer bestaan dan een ki lometers lange muur van wit bepleisterde ap partementen, pensions en hotels. Het mo derne Babyion. Wat dat betreft hebben die van Side het iets beter aangepakt. In het his torische slavendrijvers- en piratenplaatsje zelf mochten geen hotels worden gebouwd, dat diende in de omgeving te gebeuren. Waar ze trouwens ook graag herinneringèn mogen ophalen aan die mooie tijd (36 jaar voor Christus) dat de pas getrouwde Marcus Anto- Cleopatra er pootje kwamen baden. Die hobby had het tweetal in 1993 moeten delen met vooral Duitsers. Want - leert een uithangbord in de hoofdstraat - Hir gibt es Futter wie bei Mutter. Het is een tekst waaruit blijkt dat ook de Turken deksels goed weten waarom het de moderne toerist te doen is. Eten zoals thuis. En dat het liefst in zo groot mogelijke porties. Een Nederlandse mevrouw in de lift van hotel Ananas in Alanya: „Het is fantastisch hier. Ik heb nog nooit zo'n mooi ontbijtbuffet gezien. Ie kunt eten wat je wil. Al neem je vijf gekookte eieren." Ananas is zo'n hotel waarvan je je afvraagt hoe het er over een paar jaar uitziet. Het voert vijf sterren boven de deur, maar met goed gevoel voor realiteit heeft Arke er in zijn brochure op eigen gezag al eentje wegge- gumd. Daar zal binnenkort wel eens een tweede bij kunnen komen. De lift hapert om de wiedeweerga, de airco van kamer 502 is kapot (en wie weet in hoeveel andere) en aan de balie wordt sleutel nummer 608 door een bijna uitsluitend Turks sprekend meisje pas na een half uur zoeken gevonden in vakje 809. Verziehungsir. Duitendief Want vriendelijk zijn de Turken wel. In het prachtig geconserveerde Romeinse theater van Aspendos bieden rondhol lende jochies de bezoekers op sa- menzweerderstoon zelfs bronzen Byzantijnse munten aan. „Origi nal, mein Freund.De prijs is er naar, maar daar is wel wat aan te doen fluistert een jeugdige, schichtig om zich heen kijkende duitendief na een paar seconden bedenktijd. Binnen een minuut gaat er zestig procent af. wat het geloof in de authenciteit van de groen uitgeslagen geldstukjes zo aan het wankelen brengt, dat uit eindelijk van koop wordt afge zien. Maar goed ook. Mocht de munt echt zijn geweest, dan had zij - op straffe van zware sancties - toch niet mogen worden uitge voerd. Turkije is zuinig op z'n antiek. En vertroetelt het. Side, Aspen dos, Perge, Termessos, Xanthos, Hierapolis, Kindos, Patara... de ene opgraving en/of op geknapte ruïne uit de Grieks-Romeinse tijd is nog adembenemender dan de ander. Maar de toerist rukt op. En met hem de hotels, pensions en accommodaties. In het eerder aangehaalde rapport van het Turkse Ministe rie van Toerisme lijkt het gevaar te worden onderkend. Ten oosten van Antalya, zo luidt het advies, moet de rem erop; de aandacht dient zich nu te richten naar het westen. Waar Kemer het La Grande Motte van de Turkse Rivièra moet worden. Kemer is net zo Turks als New York Volen- dams. Wit, recht en een van luxe druipende Club Méditerranée aan het einde van boulevard. Geknipt voor mensen die niets meer zoeken dan zon, strand en zee. Turken laten niet af de lof van het plaatsje te bezin gen. Hier is niets fout gegaan. Zorgvuldig ge pland en met inachtneming van het milieu werd het plaatsje steen voor steen opge bouwd. Vijfentwintigduizend gastenbedden heeft Kemer nu; in 1995 zullen dat er veertig duizend zijn. Vooral aantrekkelijk in de lente, trompettert de folder, 's Ochtends sh.-n in het nabij gelegen Bey Daglari gebergte - 's middags zwemmen in de Middellandse Zee. Modem toerisme. Hoe lang zal de Turkse kust nog Turks blijven?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33