ZATERDAGS BIJVOEGSEL De grote angst voor uil- 4 1 Ml» raiQMifA '"'Aïar irirf®wh j 1 l^gjgwg ^Sll 'Drugsvangst geen kwestie van toeval meer' ZATERDAG 15 ME11993 Chauffeur Rob Winter: „Al krijg ik vijf ton aangeboden, dan nog doe ik het niet. V V r h MEINDERT VAN DER KAAIJ Wie drugs naar Engeland pro beert te smokkelen is een kneus. Het gaat een of twee keer goed maar dan hang je, gegarandeerd. Dat zeggen alle vrachtrijders die regelmatig met de ferry het Kanaal oversteken en de Britse douane van haver tot gort kennen. „Je bent knotsgek als je met stuifmeel gaat rij den", klinkt het dinsdagavond in het rijders lokaal in Hoek van Holland. De chauffeurs wachten op het signaal dat zij met hun vrachtcombinaties op de nacht boot naar Harwich kunnen. Terwijl zij een weids uitzicht hebben op de Nieuwe Water weg, praten de chauffeurs over de overbidde- lijkheid van de douane in Engeland. Het zijn vooral de hoge straffen voor smokkelaars die hen ervan weerhouden een pakketje tussen de lading te verstoppen. „Al krijg ik vijf ton aangeboden, ik doe het niet", zegt Hagenaar Rob Winter, chauffeur voor bloementrans- portbedrijf Teamwork uit Honselersdijk. „Dat geld is nooit 15 jaar waard. Dan ben ik veertig als de bak uitkom. Dan heb ik toch mijn le- Opschudding De aanhoudingen van eerst een 26-jarige Katwijker en een 22-jarige Rijnsburger met dertig kilo heroïne en vervolgens een 44-jari- ge Zeeuw met 140 kilo verschillende drugs, hebben voor de nodige opschudding gezorgd in het transportwereldje. Het heeft vooral kwaad bloed gezet. „Van mij mogen de Brit ten die Completa-boys de strop geven", roept een opgewonden chauffeur. „Nou, dat lijkt me weer overdreven", zegt Winter. „Maar het is wel zo dat zij het voor ons ver pesten. Ik weet zeker dat hierdoor de contro le van Hollandse wagens weer strenger wordt." Nadat de tientonners in de Stena Brittanica zijn gereden, zoeken de chauffeurs hun hut op voor een frisse douche. Vervolgens gaan zij naar vaste plek aan de bar waar zij ge woonlijk samenscholen. Zij roepen naar pas serende dames, slaan elkaar op de schouder en vertellen sterke verhalen. Dat het tweetal uit Katwijk en Rijnsburg is aangéhouden, kwam voor de truckers nau welijks als een verrassing. „Tja, hoe gaat dat", zegt een Leidse chauffeur zeer op zijn hoede. „Die gasten liepen altijd met een Rolex om hun ldauwen. Nou weet ik wel dat die nep kunnen zijn, maar als jij in de duurste auto's rond kan rijden, dan heb je echt geld te veel. Als je eens vroeg hoe het met ze ging dan antwoordden zij een beetje dubbelzinnig: 'de zaken gaan héél goed'. Dat soort dingen zet je toch aan het denken." Zwak Volgens de bloemenrijders vooral in die branche wordt op Engeland gereden zijn het de jongens die zwak in hun schoenen staan die bezwijken voor de verleiding. „Ie mand heeft net een auto op de lat gekocht en zit financieel rot. Dan stapt er iemand op hem af die met die groene flappen loopt te zwaaien. Ach, denkt zo'n jongen één keertje en dan ben ik uit de penarie. Die komt met de zenu\yen aan land en verraadt zichzelf', legt Winter uit. „Die gasten zijn latent labiel", vult een ander aan. Een collega van Winter kreeg enkele jaren geleden een keer een aanbieding om voor 20.000 gulden een zak mee te nemen. Hij weigerde en spijt daarvan heeft hij niet. Hoe de aanbieding in zijn werk ging, vertelt hij niet. „Het wereldje is te klein, ik zwijg liever." De directeur van Teamwork kreeg eens een telefo nische aanbieding van een dea ler uit Leiden. „Alsof wij voor zo'n bedrag het hele bedrijf op spel zouden zetten", zegt trans portmanager Ad van Winden van de bloementransporteur. Twee jaar geleden verhuurde Teamwork eens een vrachtwa gen aan een ander bedrijf. „Daar waren de deuren hol gemaakt en daarin waren de drugs verstopt. De wagen werd aangehouden en helemaal uit elkaar gehaald. Bo vendien worden sindsdien de combinaties van ons bedrijf veel strenger gecontroleerd, omdat de auto nu eenmaal op onze naam stond. Dat doen wij nooit meer", aldus Van Winden. Angst De grote angst van de chauffeurs is dat zij op een kwade dag ge bruikt worden. Zonder dat zij het weten wordt een pakketje hard drugs onder de wagen geplakt, tussen de lading of in de cabine gelegd. Een chauffeur van Ne derlands grootste transporteur Visbeen werd twee jaar geleden door de Brit se douane in zijn kraag gegrepen. Nietsver moedend kwam hij in Harwich van de boot en werd plotseling, zoals dat heet, de shed (schuur) ingetrokken. Of hij zijn trekker maar leeg wilde halen. „Ik maakte de deuren open en zij zochten onmiddellijk naar tien vaten, kit, spul om kie ren mee te dichten, die ik bij mij had. De deksels gingen eraf en zij met hun handen in de drek graaien. Op dat ogenblik sta je al dui zenden angsten uit, heel gek want je hebt niets op je geweten. Ik zal nooit het moment vergeten dat een douanier een plastic pakket uit een vat trok. Ik dacht dat ik door de grond ging. Ik bleek in totaal zo'n honderd kilo he roïne bij me te hebben, in Engeland goed voor levenslang. Het spookte door mijn kop: Van de boot naar de douane: het moment dat sommige chauffeurs met de nodige zenuwen in de wagen zitten. FOTO S HENK BOUWMAN hoe bewijs ik in godsnaam dat ik onschuldig ben." En zijn vinger gaat het groepje chauffeurs rond dat bij wijze van uitzondering stil naar zijn verhaal zit te luisteren. „Jullie zijn alle maal grote kerels met een grote bek, maar ik weet zeker dat iedereen zich net als ik heel erg klein zou voelen. Ik ben door tien man doorgezaagd. Elke keer weer hetzelfde ver haal vertellen. Na 24 uur waren ook zij ervan overtuigd dat ik gebruikt was. Een ding was tijdens de verhoren duidelijk: zij waren vanuit Nederland getipt, zij hadden heel veel informatie." Dat dit in het geval van de Katwijker en de Rijnsburger ook het geval is geweest, daarvan is iedereen overtuigd. „Er is vanuit Neder land geklept", zegt Winter. „Zij trekken heel zelden zo maar een wagen de shed in om hem leeg te halen. En als ze het doen. heb ben zij bijna altijd beet. Dan is er dus geluld. Je verrader slaapt nooit." En iedereen weet dat een smokkelactie nooit eenmalig is. „Gasten die denken rijk te kunnen worden door een keer wat mee te nemen, kennen nog niet de mensen uit het milieu met wie zij in zee gaan. Als jij één keer voor hen rijdt, ben je de Idos, zit je eraan vast. De drugshandel is wat dat betreft net zo meedogenloos als de mafia", zegt een chauf feur die rijdt voor Visbeen. Nerveus Als wij woensdagochtend in Harwich van de boot komen is Winter een beetje nerveus. „Je kunt immers nooit weten. Ik ken een chauf feur die had een keer een kapotte stootbalk, dat is een holle stang achterop die als bum per fungeert. De rubberen doppen aan de uiteinden waren er al een tijdje af. Opeens ontdekt die vent dat er nieuwe doppen op zitten. Hij wrikt er een los en ja hoor. een wit pakketje. Hij ging meteen naar de politie en die zei: laten zitten. Zij hebben hem de hele dag gevolgd en op die manier een paar man kunnen oppakken. Maar het had dus ook op een andere manier kunnen aflopen." Na een stukje rijden wijst Winter in de ver te naar een grote blauwe loods. „Kijk, dat is de shed." Een man in een gele overgooier staat bij de uitgang van het terrein. Daarach ter ligt de vrijheid. Met zijn zaklantaarn ge baart hij naar chauffeurs dat zij door kunnen rijden. „Stel je toch voor dat straks die snuf- Een drugsvangst is in Engeland tegenwoordig geen kwestie van toeval meer. De woordvoerder van de Britse douane, John Hen dry, zegt het met een gedeci deerdheid die geen tegenspraak duldt. Steekproeven zijn al enige tijd achterhaald. „Sinds begin dit jaar in Europa de grenzen open zijn, halen wij niet meer om de haverklap zo maar een vrachtwa gen leeg. Alleen wanneer er ge richte verdenking is, komen wij op bezoek." Het zijn vooral de Hollandse smokkelaars die de haven van Harwich uitkiezen om Engeland binnen te komen. Alleen al in dat kleine gebied, dat het dichtst bij Nederland ligt, werd vorig jaar bijna een derde van alle onder schepte harddrugs in Engeland aangetroffen. En het waren bijna altijd Nederlanders en Duitsers die werden gegrepen. Zo werden vorig jaar 30 Nederlanders in Harwich gearresteerd en kregen 22 man een gevangenisstraf. Dit jaar zijn al weer 13 opgepakt, van wie er acht strafrechtelijk worden vervolgd. Waarom Nederland zo'n belang rijke rol speelt in de doorvoer van heroïne en cocaïne naar het ei land is volgens Hendry duidelijk. „Rotterdam is een haven waar harddrugs in enorme hoeveelhe den wordt binnengebracht Dat komt doordat de haven het groot ste deel van de handel uit Derde- Wereldlanden in handen heeft." Meer dan ooit richt de Britse douane zich op de organisaties die achter de drugstransporten zitten. „Het heeft niet zo veel zin om de legale handel dwars te zit ten. Dat mogen wij volgens de Eu ropese verdragen trouwens ook niet meer. Maar bovendien werkt de steekproefmethode zeer demo raliserend voor onze mensen. Zij vallen onschuldige mensen lastig en het resultaat is minimaal." In samenwerking met de Ne derlandse politie worden, met be hulp van tips, transporten vanaf het begin gevolgd, tot en met de distributeurs in Engeland. Daar naast werkt de douane met 'pro fielen'. De Britse douane is volgens Hen dry een veel grotere organisatie dan die in Nederland. Behalve de controle aan de grens doen de medewerkers heel veel aan on derzoek in buitenland. Hendry begrijpt de angst die bij veel bonafide chauffeurs leeft, dat zij ooit door handelaars worden misbruikt. „Het gebeurt inder daad vaak dat transporteurs bui ten hun medeweten drugs bij zich hebben. Maar ik garandeer u dat nog nooit een chauffeur onschul dig bij ons in de cel is beland." Dat het beleid van de Britse douane redelijk succesvol is, blijkt volgens Hendry uit de prijzen van de drugs in zijn land. De straat waarde ligt op dit moment in En geland drie keer zo hoog als in Nederland of Duitsland. „Natuur lijk hebben wij het voordeel dat wij op een eiland wonen en de in voer makkelijker kunnen contro leren. Maar ook denk ik dat ons succes samenhangt met ons ver volgingsbeleid. Wij straffen veel strenger dan andere landen." Dat zullen de Katwijker en de Rijnsburger volgens hun Engelse advocaten dan ook beslist gaan merken, wanneer zij schuldig worden bevonden. Voor het smokkelen van 30 kilo heroïne, met een geschatte waarde van 9 miljoen gulden, geeft de Engelse rechtbank doorgaans tussen de 15 en 20 jaar celstraf. De maximum straf is overigens levenslang. Het voorarrest van het tweetal Is deze week wederom verlengd, nu met 21 dagen. Tijdens de be handeling hebben de Nederlan ders nogmaals ontkend op te hoogte te zijn geweest van het transport. Een verzoek om hen op borgtocht vrij te laten. Is door de rechter afgewezen. De zfttingsda- turn voor de rechtbank in Har wich is bepaald op 1 juni. Het smokkelen van harddrugs naar Enge land is gekkenwerk. Toch blijven Neder landse chauffeurs hoge gevangenisstraffen ris keren door af en toe wat mee te nemen. Vo rige week had de En gelse douane maar liefst tivee keer beet. Een Katwijker en een Rijnsburger hadden 30 kilo heroïne tussen hun bloemen staan. Het andere geval betrof zelfs een recordvangst: 150 kilo aan verdoven de middelen zat ver stopt in een Zeeuwse tankwagen. Een ver slaggever van deze krant maakte een overtocht met bloe menrijders mee en had een gesprek met de Britse douane. felhond bij jouw wagen aanslaat. Man, dan denk je toch dat je gek wordt." Volgens Winter is een veelge- vreesde methode het zogenaam de 'plakken'. Op een onbewaakt moment duwt iemand een pak ket met een magneet aan de on derkant van de trekker. „Stel je voor dat ik nu tien kilo onder zijn wagen heb geplakt", zegt Winter naar voren wijzend. „Ik weet dat hij zometeen effe koffie gaat drinken voordat hij op pad gaat. Dan haal ik het pakketje er weer onder vandaan. Daar kraait toch geen haan naar." Shag Die woensdagochtend wordt nie mand naar de shed gedirigeerd en leeggetrokken. De chauffeurs kunnen uitrijden naar alle uit hoeken van het Britse eiland Een dag later zitten twee collega's van Winter met kleine oogjes aan de koffie. Zij hebben in 24 uur 1600 kilometer 'weggetrapt En weer komt het gesprek op smokkelen. Dat iedereen v,H eens een beetje smokkelt. Vroe ger vooral shag. Dat was in Enge land in vergelijking met Nederland peper duur. Nu begin dit jaar de grenzen zijn open gegaan is het prijsverschil een stuk geringer geworden en dus is deze handel een stuk minder lucratief. Wat nog wel zeer gewild is in het puriteinse Engeland is porno. „Het vieste blad dat je hier aan de weg kunt krijgen is de Playboy zegt Fred die sinds kort bij Teamwork in dienst is en jaren op Noord-Afrika en Oost- Europa heeft gereden. „Porno is verboden en voor zo'n video kun je een flinke prijs krijgen Een hard-pomoband. met bij voorbeeld seks met dieren, kost bij Miep Brons hoogstens een tientje. Die verkoop je in Engeland voor 50 pond (125 gulden), geen probleem. Als je daarmee wordt gepakt, is dat vervelend, maar niet rampzalig. Ie krijgt een boete en je wordt geregistreerd. Maar je verdwijnt niet in de bak. Dom Dom, dom, dom. Fred kan niet begrijpen dat chauffeurs harddrugs proberen mee te ne men. „Je gaat toch niet tot twee keer toe de douane en politie opzoeken. Die staan daar met snuffelhonden en kennen jou zo goed dat zij meteen weten wanneer er iets aan de knikker is. Het zijn volgens mij dan ook klei ne jongens die daar instinken. De grote jon gens steken met een kotter het Kanaal over en brengen het spul met een rubberboot aan land." Het is volgens Fred niet voor niets dat in alle kustplaatsen de bevolking via een re clamecampagne wordt aangespoord om ver dachte bewegingen aan de kust of op het strand bij de politie te melden Volgens Fred is er geen enkele goede berg plaats te verzinnen die de douaniers niet ook kennen. ..Hel is net als met dieven: daar kun je ook niet van stelen." De Nederlandse en Engelse douaniers zijn volgens hem geen slechte mensen. „Ie kunt heel redelijk met hen over formulieren praten en zo, het zijn geen kommaneukers. Maar je hoeft ze geen geld aan te bieden, want voordat je bent uit geluid heb een paar van die knappe armban den om."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31