Betuwelijn bovengronds 'Groei van het aantal WAO'ers was een bewuste keuze' Binnenland Eenvijfde 'Joegoslaven' vertoont crimineel gedrag Overdracht fregat Kabinet: Nadruk op voorkomen kernafval TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 15 MEI 1993 *n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke I Ockels met zweefvliegtuig naar 15 kilometer hoogte Eegje Schoo nieuwe voorzitter CJP amsterdam De voormalig minister van ontwikkelingssamen werking Eegje Schoo is benoemd tot voorzitter van het Cultureel longeren Paspoort (C]P). Zij volgt VPRO-directeur H. van Beers op, die na vier jaar terugtreedt. Verkiezingen niet verschoven den haag Het kabinet ziet geen aanleiding de gemeenteraads verkiezingen, gepland op 2 maart 1994, te verschuiven. Dit on danks het feit dat de scholen in midden- en noord-Nederland dan vrij hebben in verband met de voorjaarsvakantie. Gevreesd wordt dat vanwege de vakantie de opkomst laag zal zijn. Dins dag stemt de Kamer over een motie Scheltema (D66)-Wiebenga (WD), waarin wordt gevraagd de verkiezingsdatum te verschui- Eisen tot vier jaar wegens fraude den haag Officier van justitie mr. J. van Eek heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag tegen vier verdachten gevangenis straffen tot vier jaar geëist in de zaak van de kinderbijslagfraude. De officier achtte bewezen dat de verdachten op een „creatieve en geraffineerde wijze" de sociale kassen van de kinderbijslag hebben geplunderd voor in totaal 2,7 miljoen gulden. Programma's allochtonen verdwijnen Hilversum» De specifieke televisieprogramma's in de eigen taal voor Turken en Marokkanen verdwijnen van het scherm. De Programmaraad van de NOS heeft gisteren ingestemd met de komst van een nieuw magazine dat zich op de jongere generatie allochtonen zal richten. Volgens de NOS-televisie zijn door de opkbmst van satelliettelevisie oudere Turken en Marokkanen voor programma's in de eigen taal niet langer afhankelijk van de aanvullende programmering. Akkoord over CAO in tuinbouw zwolle Werkgevers en bonden in de tuinbouw (28.500 werkne mers) hebben gisteren in Zwolle een principe-akkoord bereikt over een nieuwe, tweejarige CAO. De overeenkomst voorziet in een collectieve, verplichte verzekering tegen het zogenoemde WAO-gat. Deze regeling, die de WAO aanvult tot zeventig pro cent van het laatste loon (het oude niveau), wordt afgesloten bij het Bedrijfs Pensioenfonds voor de Landbouw. Werkgevers en werknemers nemen ieder de helft van de premie (1,4 procent) voor hun rekening. Het aandeel van de werkgever wordt vanaf 1 januari 1994 via het loon van de werknemer verdisconteerd. Voorts krijgen de werknemers bovenop een compensatie van de gestegen prijzen een loonsverhoging van 0,25 procent op 1 au gustus 1993 en 0,25 procent op 1 januari 1995. Wethouder Almere op vrije voeten almere De 72-jarige Almeerse wethouder die woensdag werd gearresteerd op verdenking van verkrachting, zegt dat hij on schuldig is. Hij werd gistermiddag vrijgelaten uit zijn voorlopige hechtenis en las vervolgens voor Omroep Flevoland een verkla ring voor. Daarin zei hij dat hij geen verkrachter is, maar het slachtoffer van een uiterst nare zaak. Groningen verkoopt hypotheken Croningen De gemeente Groningen verkoopt een portefeuille met 42 miljoen gulden aan hypotheken aan de Rijnlandse dis- contobank in Utrecht. De hypotheken zijn aangegaan door de Gemeentelijke Kredietbank. Deze bank kwam ruim een jaar ge leden in opspraak doordat de directeur voor zeker honderd mil joen gulden uiterst dubieuze hypotheken had verstrekt. De schade voor de gemeente Groningen is geraamd op minimaal veertig miljoen gulden. Burgemeester Ouwerkerk wil niet vertel len welk bedrag de gemeente Groningen voor de portefeuille krijgt. Duidelijk is wel dat de gemeente verlies lijdt op de hypo theken. Man schiet zus dood in Utrecht utrecht. Een 21-jarige vrouw is gistermiddag op het parkeerter rein bij het Academisch Ziekenhuis Utrecht doodgeschoten door haar 29-jarige broer uit Utrecht. Na zijn daad wachtte hij gelaten de komst af van de politie. De politie vermoedt dat het motief van de moord verband houdt met de partner van het slachtoffer. Die zou niet naar de wens zijn van de broer. Het kabinet heeft gisteren besloten om de 120 kilometer lange Betuwespoorlijn bovengronds aan te leggen. Deze goederenspoorverbinding tussen Rotterdam en de Duitse grens mag in totaal niet meer dan 6,2 miljard gulden kos ten. Tegenstanders van bovengrondse aanleg zijn woe dend. De aanleg van de lijn zal ca. 6/^njljard gulden gaan kosten. 150 huizen zullen moeten verdwijrïeo* Per jaar kan ruim 60 miljoenltorvaan goederen vervoerd worden. Provincies en actiegroepen woedend over besluit kabinet dordrecht. anp Twintig procent van de Joego slavische vluchtelingen maakt zich in Nederland schuldig aan crimineel gedrag. Het gaat bij de vergrijpen vaak om winkel diefstallen en inbraken. Ze zijn meestal in groepsverband ge pleegd tijdens het verblijf in Ne derland. Dat is tot nu toe gebleken bij de behandeling van de asielver zoeken van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië bij de Directie Vreemdelingenza ken van het ministerie van justi tie. In Dordrecht heeft Justitie op 13 april een begin gemaakt met het bekijken van alle 13.500 aanvragen van ex-Joegoslaven uit heel Nederland. Dat de asielzoekers iets heb ben misdaan, is aan het licht gekomen bij de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) of bij het Justitiële Incassobu reau in Almelo dat gaat over den haag anp De CDA-partijraad is akkoord gegaan met een door het partij bestuur voorgestelde nieuwe definitie van ontwikkelingshulp. Volgens de jongeren in het CDA (CDJA) wordt daardoor „de deur wagenwijd opengezet voor pure economische hulpverle ning" aan landen in Midden- en Oost-Europa. De definitie wordt opgeno men in het Progam van Uit gangspunten, dat geldt als richt lijn voor het nieuwe verkie- zingsprogamma van het CDA. openstaande boetes of schik kingen. De asielverzoeken van dege nen die 'antecedenten' hebben, worden nu als laatste behan deld. Die dossiers belanden in de zogenoemde 'crimi-kast', die tot ontzetting van de beslis singsambtenaren snel is gevuld. Coördinator H. Bergman ver wacht dat de kast na het ver werken van alle 13.500 aanvra gen met tweeduizend tot drie duizend dossiers zal zijn gevuld. Volgens Bergman zal het zeer moeilijk worden in dergelijke gevallen te beslissen of de 'Joe goslaven' in Nederland mogen blijven. „Een diefstal van een paar laarzen uit een wankel mag misschien geen aanleiding zijn een asielverzoek te weigeren. Maar waar stel je de grens? Zijn tien diefstallen nog acceptabel? Bij een afwijzing stuur je ie mand misschien terug naar een oorlogsgebied waar hij niets meer heeft en gevaar loopt." Het CDJA, het CDA-vrouwenbe- raad en een aantal afdelingen hebben zich steeds te weer ge steld tegen het verstrekken van ontwikkelingshulp aan landen die niet meteen tot de allerarm ste kunnen worden gerekend. De partijraad heeft nu beslo ten dat Nederland minimaal 1,5 procent van het netto nationaal inkomen voor ontwikkelings hulp ter beschikking stelt. Die hulp is ook bedoeld voor landen „die nog niet in staat zijn op ei gen kracht hun economische en ecologische ontwikkeling op gang te brengen". den haag gpd In de voorstellen voor een on dergrondse Betuwelijn zou vol gens minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) maar „dertig procent van de werkelij ke kosten zijn berekend". De Betuwelijn zou, aldus Maij, dan achttien tot twintig miljard gul den gaan kosten en de bouwtijd zou, na proefboringen, zeven tot acht jaar bedragen. Het ka binet vindt dat onaanvaardbaar. De meerkosten van de Betuwe lijn zouden mogelijk inhouden dat een ander belangrijk pro ject, de Hogesnelheidslijn, niet kan worden uitgevoerd. De provincies Gelderland en Zuid-Holland, alsmede de actie- VVD-voorzitter Van Leeuwen biedt excuus aan breda gpd Het WD-congres heeft gisteren in Breda de interne conflicten toegedekt. Onder luid applaus aanvaardde het congres een motie, waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen de conflicten snel bij te leggen en deze niet via de media uit te vechten. Partijvoorzitter Dian van Leeuwen zegde de leden toe dat ze er alles aan zal doen de pro blemen op te lossen. Daarmee gaf ze toe dat er inderdaad con flicten zijn. Tot nu toe werd dat steeds ontkend. Daarbij gaat het om de door en door verziekte sfeer binnen hoofdbestuur en partijbureau en de uitermate slechte relatie van Van Leeuwen met de regionale bestuurders van de partij. Als blijk van haar goede wil, bood ze in het openbaar haar excuses aan aan internationaal secretaris Jan Dirk Blaauw. Van Leeuwen had Blaauw beschul digd van fraude met WD-gel- den die waren bestemd voor hulp aan Oost-Europa. Uit onderzoek van de kas- commissie bleek echter dat daar geen sprake van was. Maandenlang weigerde ze ech ter haar excuses aan te bieden. Maar onder druk van mede-be stuurders en fractievoorzitter Bolkestein ging ze door de knie- den haag marc peeperkorn l^akse bedrijfsverenigingen en volgzame keuringsartsen zijn verantwoordelijk voor de toe stroom van honderdduizenden WAO'ers in de afgelopen jaren. Ook het bedrijfsleven was niet bereid gedeeltelijk arbeidsonge schikten op te nemen. „Eigen lijk heeft men willens en wetens de zaak op zijn beloop gelaten", aldus getuige W. de Boer giste ren op de tweede dag van de openbare verhoren van de par lementaire enquête. De Boer, van 1978 tot 1988 werkzaam als verzekeringsarts bij de GMD (Gemeenschappe lijke Medische Dienst), erkende dat hij en zijn collega's zich hebben laten gebruiken bij het dumpen van werknemers in de WAO. „Er was geen enkele im puls, vanuit de GMD noch vanuit de bedrijfsverenigingen in het algemeen, om kritisch te kijken naar het ontstaan van die hoeveelheid WAO'ers. Je kunt je groepen verenigd in Kater, kon digden aan niet te zullen mee werken aan aanleg van een bo vengronds tracé. De Gelderse gedeputeerde J. de Bondt zei gisteravond: „De minister is op geen enkele wijze tegemoetge komen aan de wensen van pro vincie en gemeentebesturen. Ze heeft niet eens willen kijken naar de ondergrondse variant die wij dinsdag hebben aange boden. Dit is onbegrijpelijk." De provincie Gelderland twij felt bovendien erg aan de onaf hankelijkheid van de adviseurs die door de minister zijn ge raadpleegd. Volgens De Bondt gaat het hierbij om allemaal mensen van Rijkswaterstaat. „Dus helemaal niet onafhanke lijk." Maij kondigde aan dat ze nog een poging zal wagen de provincies ervan te overtuigen dat het kabinetsvoorstel ook verbeteringen inhoudt. Blijven de provincies bij hun afwijzing, dan zal de minister niet aarze len de mogelijkheden van de nieuwe Tracéwet en de Nimby- wet te benutten om de Betuwe lijn te realiseren. CDA-kamerlid Leers vindt het kabinetsbesluit over de Betuwe lijn positief. Gaandeweg de uit voering van het project zou moeten worden bekeken „of delen van het tracé, met de dan bekende techniek, alsnog on dergronds aangelegd kunnen wordenPvdA-kamerlid Feen- stra wil op korte termijn een rapport waarin „een onderlinge vergelijking wordt gemaakt tus sen de verschillende varianten". Voor hem is de bovengrondse aanleg nog geen feit. De aanlegtijd van de Betuwe route bedraagt vier tot vijf jaar. De lijn die op termijn aftakkin gen krijgt naar Twente en Venlo wordt in vijf delen aangelegd. De rails wordt waar mogelijk gebundeld met het tracé van de A15. Een belangrijke eis van het Overlegorgaan Infrastructuur (OV1), een tunnel bij Zevenaar, komt er niet. In plaats hiervan wil het kabinet, om geluidsover last te voorkomen, een sleuf la ten graven waar de goederen trein doorheen rijdt. Voor de Betuwelijn moeten ongeveer 150 woningen verdwijnen. In het najaar debatteert de Tweede Kamer over de plannen van het kabinet. Later, als de Kamer akkoord gaat, zal het ka binet definitief het tracé vast stellen. Maij-Weggen rekent er op dat ongeveer 1,5 miljard gul den voor het project door priva te financiers wordt betaald. De overige middelen komen uit haar begroting en het Aardgas- batenfonds. Eventueel verstrekt de EG een subsidie. delft anp De Nederlandse astronaut Wubbo Ockels. hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft, wil donderdag of vrijdag proberen met een zweefvlieg tuig op vijftien kilometer hoogte in de zogenoemde stratosfeer te komen. Ockels is de eerste in Europa die zo n poging waagt. Of de vlucht doorgaat - Ockels wil vanuit Lelystad opstijgen - is afhan kelijk van het weer. Met behulp van een motor vliegtuig moet het zweefvlieg tuig op een hoogte van drie la- lometer worden gebracht. Ver volgens „liert" het motorvlieg tuig een trekkabel, zodat het zweefvliegtuig als een vlieger omhoog moet gaan. Op een hoogte van acht kilometer wordt de kabel losgekoppeld en probeert Ockels op eigen kracht naar dertien of vijftien kilometer hoogte te klimmen. Niet alleen de poging van Ockels, ook de trekkabel is uniek in zijn soort. Hij heeft een dikte van slechts 2,5 milli- Het kabinet wil zich sterk ma ken voor preventie en herge bruik van kernafval en de zwaarste soorten chemisch af val. Producenten moeten het maatschappelijk nut aantonen van processen waarbij zeer gif lier", aldus De Boer, dat een goede beoordeling belemmer de. Controle op de adviezen van de keuringsarts en de arbeids- deskundige door de GMD-di- recteuren was nagenoeg afwe zig. Bij dé bedrijfsverenigingen was de situatie niet anders. Ook daar was het advies van de ver zekeringsarts doorslaggevend bij het verstrekken van een ziek te- of arbeidsongeschiktheids uitkering. De stafmedewerkers namen dat advies blindelings over. omdat die niet over de medische kennis beschikten, al dus getuige W. Mees, beoorde laar WAO/AAW en Ziektewet voor verschillende bedrijfsvere nigingen. Hij bevestigde het beeld van de eerste enquête-dag. dat be drijfsverenigingen geen beleid voerden om zieke en arbeidson geschikte werknemers weer aan het werk te krijgen. De nadruk lag op medische keuringen en het snel verstrekken van de uit- tig afval overblijft. Voor wat dan nog resteert, wil het kabinet uit sluitend vormen van opslag waarbij het mogelijk is om later nog bij het afval te komen. Enerzijds in het geval van cala miteiten, zoals een aardbeving, anderzijds wanneer nieuwe technieken worden ontwikkeld om het afval te kunnen herge bruiken. Opslag in zoutkoepels in het noorden en oosten van het land op een diepte van ongeveer ze venhonderd meter is daarmee definitief van de baan. Uit on derzoeken is gebleken dat het zout zich om het afval sluit, waardoor het niet meer naar boven kan worden gehaald. Dat gaf voor de regering de door slag, aldus minister Alders (milieubeheer) gisteren na af loop van het kabinetsberaad. De keus voor meer preventie betekent niet dat kerncentrales worden gesloten. Wel zal bij de afgifte van nieuwe vergunnin gen altijd de vraag naar het maatschappelijk nut worden gesteld. Nuttigheid voor de on derneming of de werkgelegen heid telt daarbij niet mee. Wie voor vergunningen in aanmer king wil komen, zal bovendien moeten aantonen dat voor zijn produktiewijze geen milieu vriendelijk alternatief is. Het kabinet erkent dat nooit de situatie zal worden bereikt dat totaal geen kernafval en chemisch afval overblijven. Zelfs als dat wel het geval zou zijn, zit Nederland nu al met een flinke hoeveelheid opge scheept. Daarom wordt de stu die naar de meest verantwoorde berging voortgezet kering. De arbeidskundige ken nis die nodig is voor arbeidsbe middeling ontbrak tot voor kort. II win llerk. oud I NV-be- stuurslid van de Federatie van Bedrijfsverenigingen (FBV), ont kende gisteren dat sprake was van afspraken tussen werkge versorganisaties en vakbonden over het lozen van overtollig personeel via de WAO. Wel er kende Van Herk dat de besturen van hr(lii)Kvcrrmgingen de uit keringsaanvragen (lees: het ad vies van de keuringsarts) nau welijks controleerden. Enquêtecommissie-voorzitter Buurmeijer wees Van Herk erop rial ttairmrft werkgevers en vak bonden alle ruimte kregen met ontslag li.'dreigde werknemers naar de WAO te laten afvloeien. Van Herk beaamde dat bij de de FBV geen sprake was van een uniform beleid voor fraudebe strijding. den helder Grieks-orthodoxe priesters heb ben gisteren in Den Heidereen schip ingeze gend dat door Nederland is overdragen aan de Griekse marine. De naam van het stan daardfregat, hare majesteit Banckert is ver anderd in HS Aegon. Het schip behoort tot de drie fregatten die eind vorig jaar door Grie kenland voor in totaal 380 miljoen werden gekocht. De andere twee schepen worden la ter overgedragen. foto anp ECO-TOILET 02510-1539: Voormalige verzekeringsarts van de GMD: nu wel op het hoofd krabben omdat er negenhonderddui zend WAO'ers zijn, maar het is geen nieuw probleem. We heb ben dat zo laten groeien." Het streven bij de GMD was „een gladde gevalsbehande ling": snel iemand volledig ar beidsongeschikt verklaren, zo dat geen moeilijkheden met de bedrijfsvereniging, huisarts of rechter ontstonden. Jonge ver zekeringsartsen die zich verzet ten tegen deze cultuur, stuitten op onbegrip. „Je merkte dat de bedoeling van de WAO een an dere was dan je in de praktijk tegenkwam. Ik kon voor mijn eigen ogen zien gebeuren dat veel mensen in het begin dach ten 'dat overkomt mij niet, ik ga hier tegenin', maar dat is moei lijk vol te houden", aldus De Boer. De verzekeringsarts van de GMD is de belangrijkste schakel bij het vaststellen van arbeids ongeschiktheid. Hij bepaalt in hoeverre iemand fysiek nog in staat is passende arbeid te vin den. Alleen als dat het geval is, wordt de arbeidsdeskundige van de GMD ingeschakeld die kijkt of dat werk voorhanden is. Op basis van deze adviezen stelt de bedrijfsvereniging uiteinde lijk de uitkering vast. Als de bedrijfsverenigingen problemen maakten, was het omdat de GMD adviseerde ie mand gedeeltelijk arbeidsonge schiktheid te verklaren. Nam de bedrijfsvereniging het GMD-ad- vies wél over, dan had de werk nemer altijd nog de mogelijk heid in beroep te gaan. Het oor deel van de huisarts, psychiater of de specialist („de advocaat van de cliënt") woog dan meestal zwaarder dan dat van de uitkerende en keurende in stanties. Bij sommige rechterlijke in stanties bestonden zelfs lijsten van psychiaters waarop de rechter blindelings vertrouwde. De Boer typeerde deze situatie als 'Russische Roulette'. Werd één van deze psychiaters door de rechter als onafhankelijk deskundige aangewezen, dan was het altijd prijs: honderd procent arbeidsongeschiktheid. Ook het keuringsformulier aan de hand waarvan de GMD- arts nagaat wat de werknemer fysiek en mentaal nog aankan, deugde niet. „Een toto-formu- CDA: Ontwikkelingsgeld ook naar Midden- en Oost-Europa meter en is met een lengte van tien kilometer de langste die tot nu toe is gevlochten. De poging van Ockels maakt deel uit van het Stratow-pro- ject. Medewerkers aan het project onderzoeken of het mogelijk is met zweefvliegtui gen metingen in de stratosfeer te verrichten. Hierbij wordt vooral gedacht aan onderzoek naar onder meer ozon-con- centratie in de stratosfeer. Met dergelijke vluchten kan daar naast een beeld worden ver kregen van de ontbossing op aarde. Tot nu toe gebeurde dit door middel van luchtballon nen, maar deze hebben als groot nadeel dat ze niet be stuurbaar lijn. Ockels is tevreden dat hij de vlucht, waarschijnlijk gevolgd door nog drie andere, kan rea liseren voor een bedrag van drie ton. In Duitsland is voor een vergelijkbaar project 125 miljoen mark uitgetrokken. Toch zijn de Duitsers nog niet tot proefvluchten gekomen vanwege problemen met de motor van het sleepvliegtuig. Opslag in zoutkoepels van de baan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3