Sahara niet alleen voor avonturier 0s 'A- if i - Deze ruimte is een advertentie ideale plaats tl Toerisme T 1 'Zacht toerisme' in Oostenrijk Op autoped of per kano van de ene naar de andere camping ZATERDAG 15 MEI 1993 27 REDACTIE ROB VAN D REISBERICHTEN Wijnwandeltochten in Duitsland Wijnliefhebbers die ook nog van wandelen houden, kunnen hun hart ophalen tijdens de wijnwandeltochten, die in het Duitse mid delgebergte worden georganiseerd. De trajecten lopen over een af stand van 15 tot 20 kilometer. Na elke wandeldag staat een wijn proeverij op het programma waarbij uiteraard het produkt van de streek uitgebreid aan bod komt. De data voor de groepsreizen (zes a tien deelnemers) zijn: 19 juni tot 26 juni en 26 september tot 3 oktober. Er is ook maatwerk mogelijk voor groepen vanaf zes per sonen. Info: 020 - 6854845 of 070 - 3620707. Grieg-Herdenkingsreis Op zowel het landgoed Troldhaugen (waar hij woonde) als in de Grieg-hal in het centrum van Bergen wordt deze zomer de be roemdste Noorse componist, Edvard Grieg, uitgebreid herdacht met onder meer een aantal concerten. Bureau Scandinavia in Ant werpen organiseert er een 13-daagse reis naar toe. Op 5 juli met een Franstalige gids en op 9 augustus met een Nederlandstalige. Info: Bureau Scandinavia, telefoon vanuit Nederland 09 - 32 2 5271066. De complete reisboekhandel Blokkers Boekhandel in Heemstede opent het vakantieseizoen door een maand lang het reisboek centraal te stellen. Ook taalgid sen en landkaarten worden in het zonnetje gezet. Als extraatje ont vangen klanten, zolang de voorraad strekt, gratis het vrij eigenzin nige boekje 'Neem nou Antwerpen'. Zoals bekend is de Sinjoren stad dit jaar culturele hoofdstad van Europa. In het Wijnmuseum aan de Velperweg in Arnhem is ter gelegen heid van het tienjarig bestaan ëen speciale expositie van kurketrek- kers ingericht. Uit de verzameling, bijeengebracht door collection- neur T. Spandaw uit Aduard, blijkt dat de kurketrekker door de eeuwen heen honderden uitvinders hoofdpijn heeft bezorgd. Al leen al in de Verenigde Staten zijn in de loop de jaren 274 patenten aangevraagd. In Engeland en Frankrijk kwamen de 'Willy Wortels van de kurketrekker' tot respectievelijk 172 en 98. Nederlanders zochten het vooral in de versiering. Uitzonderlijk fraaie zilveren exemplaren getuigen daarvan. De kurketrekkers blijven tot einde september in het museum. Info: Wijnmuseum, telefoon 085 - 424042. Barcelona plus Barcelona kan tegenwoordig ook worden 'ontdekt' door middel van een walkman voorzien van cassettebandje. De tekst, met aan gepaste achtergrondmuziek, leidt de wandelaar langs bekende maar ook minder bekende plaatsen in de Catalaanse hoofdstad. Er zijn twee routes verkrijgbaar: De Rambla en de Zee (langs onder meer de Rambla, het Columbus monument en het Güell-paleis) en De Gotische Wijk met uiteraard onder meer de Plaza Catalunya, de Plaza del Rei en de Joodse wijk met kathedraal. De cassettes zijn verkrijgbaar in het Spaans, Engels, Frans, Italiaans en Duits en kun nen worden gehuurd aan de Rambla 99 (Palau de la Virreina). Overigens is het sinds kort ook mogelijk een gedeelte van Barcelo na per boot te verkennen. Het schip vaart drie keer per dag tussen het Columbus monument en de Olympische Haven. Vertrektijden (vanaf het Columbus monument): 11.00,13.00 en 16.00 uur. Pieterpad milieu estafette Vandaag, 15 mei, begint in het Groningse Pieterburen de Pieterpad Milieu Estafette. Onder het motto 'Een wereld vol bomen' wordt in 15 dagen naar de Sint Pietersberg in Limburg gewandeld. Het is mogelijk een of meerdere etappes mee te lopen. Tijdens de tocht, waaraan veel bekende Nederlanders deelnemen, vinden verschil lende activiteitenplaats. Ze staan vermeld in de folder Pieterpad Milieu Estaffte die gratis verkrijgbaar is bij onder meer de VW van Groningen. Het etappeschema is eveneens in deze brochure opge nomen. Info: Stichting Milieu Estafette, telefoon 05959 -1483. bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze afdeling. Tunesische deel woestijn ook bereikbaar voor niet-durfals Behalve met vierwiel-aangedreven jeeps kan de woestijn uiteraard ook per dromedaris worden verkend. De woestijn is heet, stoffig en leeg, maar boven alles ook indrukwekkend stil. Als een geluiddempende deken hangt de zware lucht boven de onafzienbare rots- en zandvlakte die de Sahara is. Dorre struikjes liggen tegen de grond, geteisterd door de droogte en de warme wind. Het enige wat zich roert is een vogeltje. foto patrick van den hurk Dan dient zich in de verte een stofwolkje aan, enkele minuten later gevolgd door een jeep vol vrolijke Franse toeristen die over de stenige piste voorbij hobbelt. Ze zwaaien. Weg is het idee van volkomen verlaten heid: de bewoonde wereld is binnen handbereik. In Tunesië is de Sahara ook bereikbaar voor de niet-durfals onder de toeristen. 'Beperkt avontuurlijk reizen' wordt dan ook steeds populairder in dit Noordafri- kaanse land, bij Nederlanders vooral bekend om zijn Mediter rane kusten. Vooral in de lente en de herfst is de woestijn zeer toegankelijk. In de hete zomer maanden zal het er menigeen echt te warm zijn. Eerst ter geruststelling van de avonturiers: het kan ook echt spannend. De Sahara begint bij de kleine oase Sabria, de laatste bewoonde plaats voor duizen den kilometers zand. Gewone toeristen kunnen in de 'kleine Sahara' bij Sabria tochten per dromedaris van een paar uur maken. Voorde avonturiers zijn er tochten van drie dagen of een week. De kosten bedragen zo'n vijftig gulden per dag. Maar het 'echte werk' begint aan de andere kant van de berg rug die de kleine Sahara van de grote scheidt. „Je kunt een tocht van twee weken naar dat gebied maken, maar dat is alleen iets voor de geharde sporters", zegt een gids. „Er zijn zandduinen van 125 meter hoog en waar je ook kijkt, zie je wit zand, wit zand en nog eens wit zand. En je moet twee weken zonder douche kunnen." Maar zoals gezegd, de woes tijn is ook heel toegankelijk voor de minder avontuurlijke reizi ger. In de grotere plaatsen zijn vierwiel-aangedreven auto's met chauffeur te huur, voor zo'n vijftig gulden per persoon per dag. Zo is bijvoorbeeld Sa bria makkelijk per weg te berei ken, en een korte tocht per dro medaris is voor iedereen aan te bevelen. Al is het maar om het gevoel even „tussen hemel en aarde te zitten", zoals de gids het uitdrukt. Het in de Middellandse zee gelegen schiereiland Jerba, van alle toeristische gemakken voorzien, is een goede uitvals basis voor zo'n auto-tocht van enkele dagen tot een week. Met een overstap in Tunis is Jerba per vliegtuig bereikbaar. Zuid waarts rijdend door de onaf zienbare olijf-boomgaarden en langs de broedplaatsen van fla mingo's wordt vlak voor de Ly- bische grens het vasteland be reikt. Rond de stad Tataouine, in het grensgebied tussen kust strook en rotswoestijn, is een groot aantal zogenoemde ksars te bezichtigen. Deze pakhuizen werden honderden jaren gele den door de Berbers gebouwd om hun voorraden te bescher men tegen aanvallen van vreemde overheersers. Ze doen sterk denken aan een primitieve versie van de pakhuizen aan de Amsterdamse grachten. Een en kele ksar is nog redelijk intact en redelijk authentiek, zoals Ks ar oueld Soltane. De meeste pakhuizen zijn echter volledig vervallen, en slechts een enkele is geheel gerestaureerd. Zo wordt de opgeknapte Ksar Had- dada gebruikt als primitief ho tel. Ook de moeite waard zijn de Berberdorpjes in dezelfde regio, zoals het verlaten Douiret. Het is te bereiken via een tocht over slechte wegen, maar de prachti ge ligging op de top van een berg maakt veel goed. Het even verderop gelegen Chenini is nog wel bewoond en daardoor meteen een stuk minder onwer kelijk. Veel Berbers wonen er nog in chorfa's, in de rotswand uitgehakte woningen. En dan begint de rotswoes tijn. Een tocht van een ochtend over een 'berijdbare woestijn piste' en met berijdbaar is al les gezegd voert naar Ksar Ghilane, een oase zoals ieder een die zich in zijn dromen voorstelt: een klein palmen woud met warme bron, aan alle kanten omgeven door zand en rots. Er kan worden overnacht in Berbertenten bij een relais of op een camping Een kleine dagreis verder westwaarts ligt Douz, de laatste stad voor Sabria, en daarom ook 'poort naar de woestijn' ge noemd. Douz grenst aan de ene kant aan de Sahara en aan de andere kant aan het fascineren de Chott el Jerid, een enorm drooggevallen zoutmeer. De op pervlakte bestaat uit een dikke, witte korst van zoutkristallen, die in nattere perioden onder water komt te staan. Vroeger was de tocht van de ene kant naar de andere een waar avon tuur. Slechts paaltjes markeer den de 'weg'. Nu ligt er een soort van mini-afsluitdijk. Het maakt de tocht makkelijker, maar niet minder boeiend. Op het Chott zijn bij wat hogere temperaturen namelijk vrijwel altijd luchtspiegelingen te zien. Het Chott is ook prachtig te zien vanuit de wat hoger gele gen plaatsen Tozeur en Nefta, aan de andere kant van het meer. Beide steden, waarvan Tozeur opvalt door zijn bijzon dere baksteen-architectuur, zijn gebouwd bij zeer grote oases met tientallen bronnen. Ingeni euze, eeuwenoude irrigatiesys temen vervoeren het water door de uitgestrekte wouden van da delpalmen. Vooral La Corbeille bij Nefta is indrukwekkend van omvang. Vooral in Nefta is ho telaccommodatie te over. Even buiten de stad is een omvangrij ke 'Zóne Touristique' uit de grond gestampt. Ten noorden van Tozeur ligt het wat kleinere zoutmeer Chott Gharsa, dat toegang biedt tot het derde type woestijn in Tu nesië: de bergwoestijn. Een rit van een paar uur leidt naar de prachtige bergoases Chebika, Tamerza en Mides aan de Alge rijnse grens. Vooral Mides is een imposant gelegen dorpje, dat uitzicht biedt op een diepe, slingerende kloof, die door de eeuwen heen door het water is uitgesleten. Voor de avontu riers: de bergoases zijn vanuit Tozeur ook in een tocht van vier dagen te paard te bereiken. Inlichtingen bij het Tunesisch Nationaal Verkeersbureau, Muntplein 2 driehoog, 1012 WR Amsterdam. Telefoon 020- 6224971. Dertig kleine gemeenten sluiten zich aaneen Zelfs trouwe Oostenrijk-gangers zullen niet of nauwelijks hebben gehoord van plaatsjes als Lesachtel, Prigglitz, St.-Ka- threin am Offenegg, Soboth en Dellach. Namen van dorpen die zich hebben aangesloten bij 'Dorfsurlaub in öster- reich', een in totaal 25 dorpen omvat tend samenwerkingsverband dat zich toelegt op, zoals dat wordt genoemd, het 'zachte toerisme'. Dertig Oostenrijkse gemeenten trek ken zo'n zeventig procent van het toe risme naar zich toe. Met andere woor den: er blijven nogal wat mooie plekjes over waar de vakantie in alle rust geno ten kan worden. De dorpen van 'Dorf surlaub in österreich' pretenderen die rust te hebben. Uit de brochure: „Onze organisatie is niet alleen maar een mar ketinginstrument. We willen graag in komsten uit toerisme. Maar het moet wel een soort toerisme zijn dat de be staande harmonie met de natuur en on ze lokale cultuur niet verstoort." Een van de voorwaarden waaraan de leden van Dorfsurlaub zich onderwer pen is bij voorbeeld een democratische controle op toeristische ontwikkelingen. Het dorp moet dorp blijven, met zijn ei gen lokale attracties: of het nu om een herbergierster gaat die meer dan dertig soorten Strudel bereidt, of om kruiden teelt en hooitherapieën. Het zijn dorpen voor elementaire vakantieattracties: vaandelen, fietsen en genieten van de natuur. De brochure van 'Dorfsurlaub In ös terreich' plus een folder met fietsrou tes kan worden aangevraagd bij het Oostenrijks Toeristenburo in Amster dam, telefoon 020 - 6129682. Natuurvriendelijk toerisme in Salland Om te voorkomen dat de Sallandse Heuvelrug onder zijn succes als recrea tie- en toeristisch gebied bezwijkt, heb ben de gemeenten Hellendoorn en Nij- verdal en het bedrijfsleven actie onder nomen om natuurvriendelijke vrije tijdsbesteding in dit ongeveer 200 vier kante kilometer grote gebied te bevor deren. De stichting Reuze Heuvelwach ter heeft dit aangekondigd. Een van de milieuvriendelijke activiteiten voor toe risten is een autoloos kampeerarrange- ment. De gasten verplichten zich bij aankomst op de camping hun autosleu tels in te leveren en zich vanaf dat mo ment per fiets, autoped, kano of te voet van de ene naar de andere camping te verplaatsen. Op elk kampeerterrein staat voor hen een compleet ingerichte tent klaar. De Sallandse Heuvelmg trekt de laatste jaren niet alleen in de zomer veel belangstelling. Zo groot is de aan loop soms, dat auto's in de weekeinden bumper aan bumper staan op de ver harde weg die zich over de heuvels slin gert. Natuur en landschap lijden daar sterk onder. Zo heeft men al eerder voorzieningen moeten treffen om de tot een minimum uitgedunde populatie korhoenders in stand te houden. Met de ontwikkeling van de nieuwe plannen hopen de initiatiefnemers dat erop de Safiandae Heuvabugeen goed evenwicht zal worden gevonden tussen behoud van natuur en landschap en het stimuleren van toerisme en recreatie. Meeste bezoekers aan Amsterdam komen met trein Uit een onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de VW Amster dam, blijkt dat toeristen bij een bezoek aan de hoofdstad in de meeste gevallen gebruik maken van de trein: 36 procent. Het vliegtuig (30 procent) is tweede en de auto of motor (22 pro cent) bezet de derde plaats. Touringcar (5 procent), schip (3 procent) en fiets of brommer (1 procent) staan op geruime af stand op de laatste plaatsen. Opvallend noemen de onder zoekers het relatief hoge bedrag dat toeristen in Amsterdam ge middeld per dag uitgeven: 136 gulden. Bedacht moet echter worden dat het grootste deel er van wordt besteed in winkels en warenhuizen. Van alle activitei ten die buitenlandse toeristen in Amsterdam ondernemen, scoren lunch of diner in een restaurant het hoogst (72 pro cent). Winkelen en het bezoe ken van musea en cultuur-his torische gebouwen delen de tweede plaats (68 procent). Voor markten (59 procent) en rondvaarten (45 procent) is de belangstelling ook groot. Veerse tientje weer van de baan Watersporters zullen het ko mende seizoen weer gratis ge bruik mogen maken van het Veerse Meer. Vorig jaar werd nog een 'tol' van een tientje ge vraagd. De kosten van het innen bleken uiteindelijk hoger te zijn dan de opbrengst. Omdat het recreatieschap Veerse Meer steeds meer in de financiële problemen dreigt te raken, zul len de aan het water grenzende recreatiebedrijven een aantal zaken zelf gaan regelen. Zo zul len er EHBO-posten worden in gericht. Ook wordt het ophalen van vuilnis geregeld en zal er worden meegewerkt aan het in richten van een stortplaats voor chemisch afval. Nieuwe Palmboom in Schiedam De Nieuwe Palmboom staat fraai gesitueerd naast De Vrijheid (links) en De Noord (rechts), fo- In Schiedam heeft oud-Schie dammer mr. Pieter van Vollen hoven gisteren. 14 mei, de vang los gegooid van De Nieuwe Palmboom. Daarmee werd de herbouw voltooid van deze in 1901 bijna geheel door brand verwoeste korenmolen. Tegelijk werd het In de molen gewettig de agrarische museum ge opend. Vandaag worden de feestelijkheden voortgezet met een Havenmuziek- en Molen festival. Marokkaanse en Turkse gids in Zuiderzeemuseum Het Zuiderzeemuseum in Enk huizen gaat een Turkse en Marokkaanse editie uitbrengen van de bezoekersgids. Voor de verwezenlijking van dit project heeft minister Heddy d'Ancona een bedrag van 15.000 gulden beschikbaar gesteld. De donatie moet worden gezien als een ge schenk ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het open luchtgedeelte van het museum, beter bekend als het Buitenmu seum. Kurketrekkers in Wijnmuseum

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27