Blessures teisteren atleten uit de regio Sport Dolman overleden ZATERDAG 15 MEI 1993 -CHEF ROB ONDERWATER. 071-1 Evert Dolman foto archief Ex-renner DORDRECHT ANP De oud-wielrenner Evert Dolman is eergisteren op 47- jarige leeftijd in een Dordts verpleeghuis overleden. In zijn amateurjaren maakte Dolman samen met oud-Lei- denaar Gerben Karstens, Jan Pieterse en de inmiddels overleden Sassenheimer Bart Zoet deel uit van de 100 km tijdritploeg, die goud won tij dens de Olympische Spelen van Tokyo (1964). Twee jaar later werd hij wereldkampioen bij de ama teurs op de Nürburgring. In 1969 haalde Kees Pellenaars hem over beroepswielrenner te worden. De meest opval lende overwinning in de vijf jaar die volgden, was de zege in de Ronde van Vlaanderen in 1971. Van Dorp en Van Maurik lopen eerste competitieronde mis SPORT OP TV Pele komt naar Hanssen kijken TOKYO Reuter Geteisterd door blessures beginnen de regionale atletiek verenigingen morgen aan hun eerste competitieronde. In de eerste divisie moet AV Holland de afwezigheid van zo wel Yvonne van Dorp als Jan Jansen opvangen. AAV '36, waarvan de mannenploeg in de regionale eerste klasse acteert, mist toppers Ruud van Maurik, Wouter Hertzber ger en Theo Brave. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Atletiekpromotor Brabers overleden ATLETIEKMEDEWERKER De mannenploeg van AV Hol land leek er dit jaar iets beter voor te staan dan in vorige competities. De blessure van Jan Jansen (opnieuw klachten aan de kuit) gooit echter roet in het eten van de Leidenaars, die vermoedelijk opnieuw worden geconfronteerd met het degra datiespook. Positieve punten voor Holland zijn de terugkeer van Remy Engwegen (kogelsto ten en kogelslingeren) en all- rounder Harald van Dooren. Eerstejaars A-junior Koen Ha mers (kogel en speer) staat voor de aanstormende jeugd. Op Theo van der Veer wordt weer gerekend voor puntenwinst op de vijf kilometer. Directe concurrentie onder vind Holland in Den Haag van De Spartaan, dat net als ieder jaar een gedegen ploeg op de been krijgt. Peter van Noort is ook dit jaar de troefkaart van de Lissenaren. Hoewel hij is ge stopt met wedstrijdatletiek op het hoogste niveau, is de kans aanwezig dat de kogelslingeraar na de eerste competitieronde Mellaard en Maas naar VS De verspringers Frans Maas en Emiel Mellaard doen op 22 mei mee aan Grand-Prix- wedstrijden atletiek in New York. Maas eindigde dit jaar tijdens het WK indoor in Toronto met 7,96 meter als vijfde. Beide Nederlanders bereiden zich voor op het toernooi om de wereldtitels, dat eind augustus in Stuttg art wordt gehouden. Op 69-jarige leeftijd is tijdens zijn vakantie in Portugal de atletiekpromotor Hens Bra bers overleden. Brabers was enige jaren geleden organisa tor van een internationaal in- doorgala in Houtrust Sport. Binnen de KNAU vervulde hij tal van functies. Ook was hij trainer en later voorzitter van de Haagse atletiekver eniging Sparta. opnieuw de Nederlandse rang lijst aanvoert. In de eerste divisie voor de vrouwen treedt AV Holland in het strijdperk tegen onder an deren AAV '36. De Leidse ploeg mist Yvonne van Dorp (dijbeen blessure) op drie onderdelen. Degradatie kan waarschijnlijk wel worden ontlopen, want ook Bianca Vermond, Mirka Macel en Monique Bodijn bleken vorig jaar in staat ver boven de grau we competitie-middelmaat uit te stijgen. AAV '36 moet het zonder Marjan Goedhart doen, maar junior-speerwerpster Roos Uittenboogaart lijkt daarente gen al goed in vorm. Hoofdtrai ner Jan van Leeuwen ziet het dan ook positief in. „We hebben weinig toppers, maar de ploeg is allround goed bezet. We kun nen ons waarschijnlijk goed handhaven." &De Bataven Nadat ze vorig jaar de promotie op veertig punten hadden mis gelopen, lijken De Bataven dit jaar nog sterker gemotiveerd. De loopnummers, altijd al de belangrijkste pijler van de ploeg, zijn nog versterkt door dat nieuwkomer Kamiel Maase Kogelslingeraar Peter van Noort van De Spartaan kan zijn ploeg tijdens de eerste competitieronde veel punten bezorgen. foto archief in één jaar tijd aansluiting vond bij de nationale atletiektop. De strijd op de 5000 meter met clubgenoot Huub Pragt lijkt een garantie te bieden voor een tijd ruim onder de vijftien minuten. Op de 1500 meter moeten op nieuw Joost la Lau en Michel Versteegen voor vele punten zorgen. Technisch zullen meer- kampers Harry van der Velde en Theo Brussche opnieuw een sleutelrol vervullen. Ook het vorig jaar gedegra deerde AAV '36 heeft promotie- aspiraties. Plaatsing voor de dis trictsfinale zal vooral in de tweede wedstrijd moeten wor den veroverd, want Ruud van Maurik (sinds kort weer in trai ning na een blessure), Wouter Hertzberger (in Engeland) en Theo Brave (spierscheuring) zijn nu niet beschikbaar. Hier door komt nu veel neer op de schouders van werpers Paul Boere en Dirk-Jan Vermeer en van vaste krachten Arno Maas- sen en Bob Dongelmans, van wie ook de laatste wordt ge plaagd door (rug)klachten. ïploegen in de eerste klasse lijken daar ook vol gend jaar wel te zullen acteren. Bij De Bataven en De Spartaan is het daarom interessanter te kijken naar mogelijke individu ele prestaties. Bij de Leidenaars brengt looptrainer Norbert Groenewegen vele van zijn top pers in de strijd. Met Astrid van Velden en Saskia Engels op de 800 meter en Regina Hazeleger en Lenie van der Plas op de drie kilometer, belooft de doorgaans wat onderbezette eerste klasse toch nog voor spektakel te zor gen. De Spartaan blijkt na de de gradatie vorig jaar op districtsn- vieau toch een behoorlijke ploeg te kunnen opstellen. Op vallend is dat zowel Lenie van der Poel als Lisette Kapteijn de vrijwel onmogelijke dubbel 800/3000 op het programma hebben staan. DE GELIJKENIS Voetbal-legende Pele is vandaag als eregast bij de openingswed strijd van de Japanse profcom petitie getuige van Eugène Hanssens debuut. Yomiuri, de club van de Limburger, Hennie Meijer en Eric van Rossum, neemt het voor 60.000 toe schouwers in Tokyo op tegen Yokohama. Vuurwerk en een lasershow gaan aan het duel vooraf. Mor gen volgen de overige vier wed strijden van de eerste speelron de, waaronder Grampus Eight tegen de Kashima Antlers. Line- ker tegen Zico. De vijf duels van het ope ningsweekeinde zijn uitver kocht en komen, geheel of in samenvatting, op de televisie. De clubs hebben 48 buitenlan ders in dienst, van wie er drie per team mogen spelen. Dank zij intensieve promotie van de J-League, zoals de competitie is gedoopt, en het succes van de nationale ploeg in de aanloop naar het WK is de belangstelling gewekt. Tweede plaats Van der Vliet MUNSHEERENLANP» Marcel van der Vliet is als twee de geëindigd bij een criterium in het Zuidhollandse Mijnshee- renland. De amateur van Casba Wonen moest alleen in ex-prof Bob Rasenberg zijn meerdere erkennen. Tom de Jong uit Roelofarendsveen werd vierde, oud-Katwijker Axel Hermans vijfde en Martin Schalkers uit Voorhout achtste. Casba strikt Peter Hoondert Peter Hoondert rijdt de rest van het seizoen voor Casba Wonen. De Zeeuwse oud-prof van PDM maakt na een jaar zijn rentree in het wielerpeloton. Hoondert wordt als extra renner toege voegd aan de Zoeterwoudse wieierstichting, die eerder Mar cel van der Vliet aantrok als ver vanger van Niels Boogaard. Het idee van de gelijkenis staat Herman en Freek wel aan. Ze verlenen er ook probleemloos hun medewerking aan. Maar niet zonder de kanttekening dat een gelijkenis zonder oudere broer Arnold, die binnenkort voor drie jaar naar Curasao ver trekt, eigenlijk niet kan worden gemaakt. En vooral, dat de 'ech te gelijkenis' nooit meer zal kunnen worden geschreven. „Want die had met mijn vader en een van de zoons moeten zijn," bepaalt Freek onmiddel lijk de plaats die de nu al weer vijfeneenhalf jaar geleden over leden vader Edu in de familie Van der Capellen innam. En ei genlijk, zeker in het geval van Freek nog altijd inneemt. „Bij vrijwel alles wat ik doe, vraag ik me af wat pa in zo n situatie zou hebben gedaan. Of hij ak koord zou zijn gegaan met de keuze die ik op een bepaald moment maak." Herman heeft dat minder sterk, maar kent de logische verklaring. „Van al m'n broers en zussen, heeft Freek veruit het langst thuis gewoond. De band wordt dan vanzelf al een stuk hechter." Vader Edu dus. Hij was het die Arnold, Herman en Freek op zeer jeugdige leeftijd al op het park van Unicum liet kennis maken met het tennisspel. Hen zelf de nodige zaken bijbracht en daarin vanzelfsprekend werd gesteund door de legendarische Jan Goedraad, toen tennisle- raar, kantinebaas en grounds man, kortom de spil van de Leidse club aan de Haarlem merweg. Overigens, niet alleen deze drie Van der Capellens werden aan de hand van vader op Uni cum geintroduceerd. Ook zus ters Edylien, Anja (de tweeling zus van Herman) en Suzette en oudste broer Boudewijn kregen de kans. Maar zagen af van een carrière op de tennisbaan. Anja speelde ooit nog wel derde klas se, maar dat wapenfeit kon toch niet verhinderen dat Herman en Freek met broer Arnold en vader Edu gezichtsbepalend werden in de Leidse regio. „AJs Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering vertellen twee broers die lange tijd mede het toen aantrekkelijke gezicht van het Leidse tennis bepaalden hun verhaal. Herman (37) en Freek (29) van der Capellen. De broers Herman (links) en Freek van der Capellen in contrast. Gek op spelletjes, en niet alleen tennis. ik vertel dat ik nog drie zussen en een andere broer heb, gelo ven sommige mensen dat soms niet eens," weet Freek. Terug naar de twee. De ver schillen. En de overeenkom sten. Spelletjes, bijvoorbeeld. Beiden lusten er wel pap van. En zoeken er elkaar met grote regelmaat voor op. Kaarten, dobbelen, snookeren, schaken - de spellen worden vaak en hef tig gespeeld. Hoewel, dat scha ken tegenwoordig wat minder in de markt ligt. Bij Herman, tenminste. „Freek wint bijna al tijd, daar word ik gek van. Hij weet dat m'n eindspel niet deugt, wacht dat kalm af, gaat grijnzen en slaat mijn betere stelling binnen de kortste keren weg." Zoals Freek toch de meeste spelletjes wint. Herman: ..Freek is veel afwachtender dan ik, neemt veel minder risico's. Dat werkt toch beter." En moeite loos de link leggend naar de tennisbaan: „Freek kan zijn par tijen vanaf de baseline spelen, de juiste momenten kiezen om naar het net te komen. Ik heb dat nooit geHad. Als die bal twee keer cross over het net was gegaan, moest er wat anders ge beuren. Een dropshot, een stop volley, het maakte niet uit wat." Een gegeven dat Herman niet alleen als tennisser, maar ook als tennisleraar van de grijze massa onderscheidt. Freek, gre tig inhakend: „Zet tien jongens op de baan en je haalt die ene die door Herman wordt ge traind er zo uit. Ze zijn zo her kenbaar, leuk is dat." Herman: „Het is misschien wel leuk, maar het is ook direct m'n zwakke punt als tennisle raar. Je vindt op mijn club maar weinig jongens die die bal tien keer cross slaan. En soms is dat toch wel nuttig." Een opmer king die door Freek net niet als onzin wordt afgedaan. Maar: „Je ziet aan jouw leerlingen dat ze het naar hun zin hebben op foto loek zuyderduin de tennisbaan. Het leuk vinden om dat spelletje te spelen. Daar gaat het toch allemaal om." Jonge broer Freek is niet de enige die daar zo over denkt. Ook bestuur en leden van ten nisvereniging De Merenwijk blijken 'blij met Herman'. Zo werd vorig jaar het feit dat Her man tien jaar als trainer aan De Merenwijk was verbonden, feestelijk gevierd. Freek heeft er inmiddels exact een maand als tennisleraar (bij het Warmondse Overbos) opzit ten en verbaast zich daar nog steeds over. „Ik heb altijd ge zegd dat ik nooit tennisleraar zou worden. Nu ben ik het toch 08 30-09 00 EURO: Aerobics. 09.00-10.00 EURO International motorsport: magazine. 10.00-10.30 EURO f sportmagazine. 10.30-11 00 EURO: NBA a en vind ik het nog leuk en dank baar werk om te doen ook." In tegenstelling tot Herman ziet Freek zich dat vak echter niet tot in lengte van jaren uitoefe nen. „Ik denk zelf aan een pe riode van een jaar of drie, vier. Daarna is het weer tijd voor iets anders." Het is een van de dui delijke verschillen tussen beide broers. Waar Herman al vroeg voor zekerheid en werken koos (een paar jaar in de verpleging, nu al weer ruim vijftien jaar als ten nisleraar), was en is Freek („Ik vertrek zo naar een eiland waar ik niemand ken") al jaren zoe kende. Zo verbleef hij enige tijd in het buitenland en studeerde hij twee jaar aan de kunstacade mie. „Ik teken nog altijd graag. Uiteindelijk zie ik mezelf nog wel in de reclamewereld terecht komen." Het is een van de weinige echt duidelijke verschillen tus sen beide inmiddels tot pure Merenwijkers („Een heerlijke, sociale club") geworden Uni- In alles wordt duidelijk waar om het tweetal elkaar met grote regelmaat opzoekt en ze op de baan als dubbel nooit onderling problemen kenden („terwijl we dat alle twee met Arnold dus absoluut niet konden zonder ruzie te krijgen, duidelijk de ou dere broer dus"). Zelfs pogin gen om verschillen te crëeren lopen op niets uit. Herman: „Jij bent ijdeler dan ik." Freek: „Ik heb gewoon langer haar, dat heeft meer verzorging nodig." Freek over de net vader van zoon 'en stamhouder' Dylan ge worden Herman: „Herman denkt te veel aan andere men sen en te weinig aan zichzelf." Freek over Freek, direct het ver schil minimaliserend: „Dat heb ik eigenlijk ook. Maar ik probeer me tegenwoordig wel egoïsti- scherop te Stellen." Herman: „Eigenlijk is dat een kenmerk van de hele familie. Je zelf wegcijferen, ervoor zorgen dat anderen het naar hun zin hebben. Mijn moeder heeft dat heel sterk, mijn vader had dat ook." Terug dus bij de gelijkenis die niet meer kan worden gemaakt. Waarmee de cirkel is geslo- 13.00-14.00 EURO Karate: EK full contact. 13 05-17.00 Did 2: Sport e portretten van de teamcaptains Tre vor Francis en Tony Adams. 14.00-18 00 EURO: Zaterdag live: tennis (Lufthansa Cup voor vrouwen vanuit Berlijn, halve finales). 14.45-16.15 RAI UNO: Sabato sport: sportmagazine. 15.37-16 48 Ned 1: Engelse cupfi nale: rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Arsenal-Sheffield Wednesday vanuit London, eerste helft. 15 45-18 00 BRT 2 Sport extra sportprogramma, met voetbal. Cup Fmaie vanuit het Wembley stadion in Londen. 16.00-17.00 Super: Wielrennen: Tour Du Pont 16.30-17.20 Ned 3: Ronde van Spanje: wielrennen, met een verslag 17.00-18 00 Ned 1 Engelse cupfi nale: rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Arsenal-Sheffield Wednesday vanuit Londen, tweede helft. 17.25-17 55 Did 1Sportschau. 18.00-20.00 EURO: Golf: Spanish 18.50-19.20 Ned 2 Mag.c Johnson in Holland: portret van deze Ameri kaanse basketballspeler. 19 15-19 45 Did 1 Sportschau. met Bundesiiga-voetbal. 19 30-20 00 BRT Sport. 20.00-21 00 EURO Kickboksen 20 05-20 20 BBC 2 Sport 20 50-21 45 Ned 2 Veronica vecht sport gala: sportspektakel rond zes verschillende vechtsporten waarbij gestreden wordt om de titel Best of the Best. 21.00-22.00 EURO: Worstelen. EK vrije stijl vanuit Istanbul. '2.00-23 >port-Stu( 22.00-00 00 EURO Boksen WBO super middeigewicht titelgevecht. Eubank-Ciose (WBO vheggewicht ti teigevecht: Clmton-Matiaia. Live). 00 00-00.20 BBC 1 Sport 00.20-00.35 BRT 1Sport op z Ie om de FA cup. 01.05-02 05 Ned 3 Studio Sport 08.30-09 00 EURO: Aerobics. 09 00-10.30 EURO: Tennis: Luft hansa Cup voor vrouwen vanuit Ber lijn. 10.30-11.00 EURO Mountainbike 11.30-13 00 Ned 2 TV sport: sport- ÏÏElU RTL 4: Sport: motor sport. 12 00-19 00 EURO Zondag ai-ve motorsport (Grand Prix van Oosten rijk. 5e manche Live), tenn.s (Luft hansa Cup voor vrouwen vanuit Ber lijn, finale) en golf (Spanish Open) 13 30-19 30 BBC 2 Sunday grandstand: cricket (Sunday league Somerset-Lancashire vanuit Taunton), motorsport (Super cup 750cc vanuit Oulton Park. autosport (RAC Britse toerwagen kampioen schappen vanuit Snetterton), hockey (AEWHA Cup finale vrouwen Eaimg Leicester vanuit Milton Keynes) ver der aandacht voor de thuiskomst van het winnende team van de FA Cup fi nale van gisteren 14 32-18 10 Did 2: Sport extra, ten nis (Open Duitse kampioenschappen voor vrouwen vanuit Berlijn, finale) 15.00-15.30 Super: Wielrennen: Tour Du Pont. 17.10-18 00 Ned 3: Ronde van Spanje: wielrennen, met een verslag van de 21e etappe: Padron-Santiago de Composteia 19 00 20 00 EURO Tafeltennis Wereldkampioenschappen vanuit Gö- teborg. 19.30-19 45 BRT 1: Sport. 19.45-20.30 BRT 11 Sportweekend 19.50-19.58 Did 1Sportschau-Te legramm. 21 00-22.00 EURO Autosport Duit se Kampioenschappen voor toerwa- 22 00-00 00 EURO Motorsport Grand Prix van Oostenrijk (herh.). 22.10-22 25 Did 2 Sport am Sonntag: o.a WK Tafeltennis, finale 22 20 22 45 BRT 1 Sport 22 45 23 45 RTL 4 Sport 00 00-01.30 EURO: Tenn.s: Luft 08 30-09 00 EURO Aerob.cs 09 00-10.00 EURO: Goif Spanish Open 10 00 II 00 EURO: Tafeltennis WK vanuit Goteborg. 11.00-12.00 EURO: Kunstri|den op 11.50 17 50 Did 2 Sport e«tra ten nis. World-Team-Cup vanuit Dus seidorf. 12 00-13 00 EURO Autosport 0u>t se Kampioenschappen voor toerwa gens 13 30 14 00 Super Sports 14 00-17 00 EURO Tenn.s hansa Cup voor vrouwen vanui lijn, halve finales.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23