Sport 'Voor verbazing is nu geen tijd meer' Joval verliest van 'slimme' Cubaan Tafeltennissters keren in oase van rust terug in top LUGDUNUM-VEP ZATERDAG 15 MEI 1993 chef ad van kaam, plv.-chef rob onderwater, 071 -161446 Gijs van Heumen technisch directeur bunntkHet bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) heeft Gijs van Heumen benoemd tot technisch di recteur. Na de teleurstellend verlopen Olympische Spelen in Barcelona besloot de bond iemand voor deze nieuwe functie te zoeken. Van Heumen is verantwoordelijk voor het technische beleid van alle nationale teams. Rominger neemt afstand in Vuelta oviEDQTony Rominger heeft gisteren de negentiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Zwitser verstevigde na een rit over 153 kilometer van Gijon naar de Alto de Naranco zijn eerste plaats in het algemeen klassement. De winnaar van vorig jaar won 44 seconden op zijn landgenoot Alex Zülle, die op vijftig kilometer van de aankomst ten val kwam. Het verschil tussen de Helveten met nog twee etappes voor de boeg bedraagt 1 minuut en 17 seconden in het voordeel van Rominger. Vermin in Nederlands amateurteam lisse Robert Vermin is alsnog opgeroepen voor het Nederlands amateurteam dat dinsdag in Dordrecht tegen Middlesex Wande rers speelt. De linkerspits van FC Lisse moest in een eerder sta dium bedanken vanwege een blessure, maar werd alsnog door bondscoach Ron Groenewoud opgeroepen. Ook Arjan van Heusden (Noordwijk) en Gert Aandewiel (Quick Boys) zijn van de partij. Patrick Preuter kiest voor Sparta voorschoten» Patrick Preuter, oud-speler van UVS en tegen woordig acterend voor Wilhelmus, gaat naar eredivisieclub Sparta. De Voorschotenaar liet daarmee een aanbod van ADO Den Haag schieten. Districtsfinale bij en met FC Lisse lisse De finale van de strijd om de districtsbeker West II tussen FC Lisse (zaterdag) en de reserves van Dordrecht '90 wordt ge speeld op het veld van Lisse. De datum is dinsdag 18 mei en de aanvang 20.00 uur. KRV viert het 60-jarig bestaan katwuk» KRV bestaat 60 jaar en zet de festiviteiten rond dit jubi leum in met een wedstrijd tussen oud-KRV en oud-Quick Boys. Dat gebeurt op dinsdag 18 mei om 19.45 uur. Op vrijdag 21 mei geven de Katwijkse Rijn Vogels een receptie. Kunststoter Scholtes begint met zege herenthals» Kunststoter Rob Scholtes heeft gisteravond zijn eer ste partij op het Grand Prix toernooi in het Belgische Herenthals winnend afgesloten. De Voorschotenaar versloeg de Duitster Novak met 3-1Indien hij vandaag ook wint van de Belg Logam is hij zeker van een plaats bij de eerste acht, Van der Capellen broers Herman Z Jen Freek van der Capellen,komen aan bod in De Gelijkenis. Twee ten nissers die de Leidse par ken jarenlang kleur gaven LD-Cup »jp Een uitgebreide voorbeschou- Z «5 wing op de finales van de LD- Cup die op Hemelvaartsdag op sportpark Ter Specke in Lisse plaats vinden Trainer Ferry Nij huis wil met Lugdunum promotie realiseren Lugdunum heeft nog één punt nodig om de nacompeti- tie in de derde klasse met Blauw Zwart en VEP - de te genstander van morgen - gunstig af te sluiten. „We ho pen de stap te kunnen maken. Lukt het, dan moeten we in de tweede klasse zeker mee kunnen komen", luidt de weloverwogen mening van Ferry Nijhuis, de trainer van Lugdunum. leidschendam wim van wanroov De 48-jarige Leidschendammer neemt daarmee een voorschot op het komende treffen met VEP èn de daar nog aan toe te voegen beslissingswedstrijd te gen de promotiekandidaat van de derde klasse B (Wippolder of Vredenburch). In de Kikkerpolder wordt mo menteel met man en macht ge werkt om de promotieklus te klaren. De elf van Nijhuis heeft er voor de strijd tussen de win naars van de periodetitel in 3A extra trainingen voor over en zelfs Hennie de Klerk - de voor ganger van de huidige coach - heeft zijn diensten aangeboden om Lugdunum omhoog te stu wen. De Klerk fungeert op eigen initiatief als scout bij de beslis singswedstrijden in 3B, waar dus het laatste struikelblok voor Lugdunum uit moet komen. Sfeer „Dat klinkt heel professioneel, hè", lacht Nijhuis, voor het tweede seizoen aan Lugdunum verbonden. „Hennie analyseert de wedstrijden voor ons. Dat is toch alleen maar leuk. Het past in de sfeer die momenteel bij de club heerst. Iedereen doet wel wat. En dan heb je meteen het verschil met vorig seizoen te pakken. We tonen bij Lugdunum de bereidheid om er met elkaar de schouders onder te zetten. De sfeer is volgens mij voor 75 procent bepalend voor het resultaat." Nijhuis heeft dan ook geen reden zich ergens achter te ver schuilen. Integendeel: „We pro beren altijd aanvallend te voet ballen. Ook onze laatste man me" lekker inschuiven. Daarom heen "ees van Tongeren er ook al zeven ingeschopt. Vorig jaar scooiden we moeilijk en moes ten we tegen degradatie strij den. Nu liggen er al weer 51 in. Dat geeft zelfvertrouwen. We houden niet van laf spel." De leraar lichamelijke opvoe ding, die met Lugdunum over een is gekomen de komende twee jaar („Wannneer ik het er gens naar mijn zin heb, blijf ik.") als trainer te blijven funge ren, heeft dan ook de goede hoop morgen de thuisbeurt te gen VEP ongeschonden door te komen. „Als we dat noodzake lijke punt niet pakken, zou dat een enorme domper zijn. Ik heb VEP tegen Blauw Zwart zien spelen. Blauw Zwart kreeg de betere kansen en VEP toonde, merkwaardig genoeg, geen be zieling. Dat viel me tegen. Het was rond het veld dan ook doodstil. Nu moeten ze het maar bij ons komen proberen. Ik hoop dat we zullen waken voor onderschatting. Want elke wedstrijd is anders en mis schien spelen ze tegen ons in eens weer heel goed." Dat het Woerdense VEP het Lugdunum lastig kan maken, weet Nijhuis uit ondervinding. In de reguliere competitie gin gen de Kikkers tot twee keer toe onderuit. Thuis met 4-0 en uit met 2-0. „Beide wedstrijden hebben een eigen verhaal. Bij ons thuis was het met de rust 0- 0. Een handsbal, een benutte penalty en met tien man verder. Daar konden we niets meer mee beginnen. Uit miste ik de complete achterhoede en kwa men we na rust ook weer door een strafschop achter. Voor ons waren die nederlagen eenvou dig te verklaren." Driemaal is wat Lugdunum betreft ook nu weer scheeps recht. VEP zal van goeden huize moeten komen om opnieuw toe te slaan. De groenhemden, die dit seizoen succesvol zijn met een mix van jeugd en routine, staan op scherp. Daarbij verliest Nijhuis niet uit het oog dat het toetje al meer is dan oorspron kelijk werd verwacht. „Ik wist dat het team beter zou kunnen presteren dan vorig seizoen. We hadden de ver wachting om bovenin mee te draaien. En we zijn ook derde geworden. Maar die periodetitel was voor ons een extra prijs. We mogen niet vergeten dat jon gens als Siera, Prins, Van der Weijden en 'Kaay' er niet bij waren. Die hadden we toch óók E kunnen gebruiken. Daarom ver baast het me dat we het zo goed gedaan hebben. Maar voor ver bazing is nu geen tijd meer. Nu moeten we toeslaan. F.n als we VEP van ons af kunnen houden, dan moeten we die beslissings wedstrijd tegen de 'Haagse' promotiekandidaat ook kunnen doorstaan." Lugdunum-trainer Ferry Nijhuis: „We houden niet van laf spel." Gemiste finale WK boksen geen schande tampere anp Teleurstelling en tevredenheid vochten gistermiddag om voor rang bij Raymond Joval toen hij na de halve finales naar de kleedkamer liep. De Amster dammer was even tevoren als laatste van de vijf Nederlandse deelnemers aan het zevende WK boksen in Tampere uitge schakeld. Het verlies in de halve finales van het middengewicht tegen Olympisch kampioen Ariel Hernandez was geen schande. De Cubaan won het duel op punten met 11-4. Raymond Joval had geloofd in zijn kansen tegen Hernandez. Hij had dat vertrouwen geba seerd op het boksen van de Cu baan in de kwartfinales tegen de Duitser Sven Ottke. Die partij had Hernandez gewonnen om dat na de gelijke eindstand (2-2) de juryleden hun voorkeurstem aan de Middenamerikaan had den gegeven. Joval kreeg giste ren een uiterst beweeglijke te genstander te bestrijden. „Hij was zo mobiel en boven dien heel slim", stelde de 24-ja- rige Nederlandse kampioen vast. Trainer Hennie van Bem- mel viel Joval daarin bij. „De Cubanen zijn tactisch erg sterk. Het was duidelijk te zien dat Jo val goed was bekeken. Daarop was zijn hele strijdwijze inge steld: snel stoten en de rechtse van de tegenstander ontwij ken." Van Bemmel denkt ook dat de psycholische begeleiding van het Cubaanse team van be slissende invloed is. „Zij vallen nooit in een mentaal gat." Met zijn bronzen medaille evenaarde de Raymond Joval de prestatie van stadgenoot Pedro van Raamsdonk, die in 1982 in München in de halve finales van het WK werd uitgeschakeld door de Fin Tarmo Uusivirta. In de geschiedenis van het toernooi om de wereldtitels boksen voor amateurs, die in 1974 in Havana begon, heeft Cuba gisteren een record geves tigd. In de twaalf gewichtsklas sen levert het Caraibische ei land vandaag en morgen elf fi nalisten. De enige Cubaan die niet doordrong tot de finale was Rogelio Marcelo. Felix Savon staat in Finland voor een unieke prestatie. De Cubaan kan van daag voor de vierde maal we reldkampioen worden bij de zwaargewichten. Man in bezit van werpmessen aangehouden op tennistoernooi rome/berlun dpa/sid/rtr Twee weken nadat Monica Se les in Hamburg door een mes steek in de rug was getroffen heeft de politie in Rome een toeschouwer gearresteerd, die in het bezit was van vijf werp messen en een neppistool. Het ging om een 46-jarige Duitser, die was opgevallen door zijn zonderlinge gedrag. Bij zijn ar restatie gaf hij als naam lames Bond op. De aanhouding vond in de avonduren op het centre court plaats, waar zich de laatste par tij voor de kwartfinales .tussen de Amerikaan Chang en de Rus Tsjesnokov afspeelde. Bij fouil lering bleek de man, later geï dentificeerd als Herbert Ueberle uit Heidelberg, drie messen op zak te hebben. In een koffertje werden nog eens twee messen en het namaakpistool aange troffen. Op zijn hotelkamer wer den een pruik en foto's van de Argentijnse Gabriela Sabatini ontdekt. Brenda Schultz en Michiel Schapers zijn gisteren in de kwartfinale van toernooien in Duitsland blijven steken. Schultz, die een dag eerder in Berlijn furore maakte met een knappe overwinning op Olym pisch kampioene Jennifer Capriati, had niets in te brengen tegen de als vijfde geplaatste Spaanse Conchita Martinez: 1-6 0-6. Schapers verloor in Dres den van Karsten Braasch: 7-6 1- 6 4-6. Mirjam Hooman balt haar vuist na de overwinning op de Sloveense Jan Dobesova. Hooman is ondanks een nekblessure van grote waarde voor Oranje. foto epa göteborg anp De 'Schande van Chiba' is uitgewist. Het Neder lands vrouwenteam hoort weer bij de tafelten- nistop van de wereld. Gisteren werd bij het WK in Göteborg met de achtste zege in het landentoer- nooi de vereiste terugkeer naar de eerste catego rie afgedwongen. Een podiumplaats behoort nog tot de mogelijkheden. Tussen het rampzalige WK in Japan (1991) en het huidige toernooi in Zweden ligt een wereld van verschil. De ordinaire ruzies binnen de vrou- wenploeg, met Mirjam Hooman en Vriesekoop als onverzoenlijke aartsrivalen, hebben plaats ge maakt voor een oase van rust. De absentie van privé-coaches en vertrouwensmannen komt de teamgeest sterk ten goede. Het viertal Vriesekoop/Hooman/Noor/Keen presenteert zich als een hechte eenheid. De pijn van een stijve nek wordt gezamenlijk geleden. Heel het team leefde donderdagavond mee met de medische verwikkelingen rond Hooman. De drievoudige nationale kampioene had in het sleu telduel met Slovenië opnieuw last gekregen van spierverkramping boven de schouders. In de loop van de avond ging Hooman bij drie specialisten langs. De volgende ochtend voelde Hooman zich als herboren. Begrijpelijk durfde Vlieg dit keer het risico met zijn zorgenkind niet volledig aan. Voor de eerste wedstrijd in de tweede ronde tegen Armenië viel de Groninger bij het enkelspel terug op Emily Noor. De struise Brabantse liet haar coach niet in de steek. Na de succesvolle opening van Noor rondde Vriesekoop eerst individueel en later met de ongeremde Hooman het karwei geroutineerd af. De finale tegen Tsjechië, waarin over promotie werd beslist, greep Hooman aan om Vlieg van haar fysieke en mentale herstel te overtuigen. De voormalige Top 12-winnares speelde in de ope ningspartij tegen Dobesova bij vlagen ouderwets goed. Ook in het dubbelspel met Vriesekoop was Hooman op dreef. „Het is lang geleden, dat ik beiden zó gedreven achter de tafel heb gezien", constateerde bondscoach Vlieg tevreden. Nederland kan zich vandaag bij een overwin ning op de nummer vier van één van de twee groepen uit de eerste categorie plaatsen bij de laatste acht. Vlieg: „We kijken slechts één wed strijd vooruit. De afgesproken gedragscode wordt goed nageleefd. We spelen geen politieke spelle tjes. We zijn uitsluitend met tafeltennis bezig. Een heerlijke ervaring." De Nederlandse mannenploeg kan vandaag de positie in de elitegroep heroveren. De formatie van bondscoach Li begon gisteren in de tweede ronde met een 3-1 zege op Estland. Trinko Keen liep tegen de eerste verliespartij van het mannén- team op. Paul Haldan (twee) en Danny Heister brachten de punten binnen. De volgende tegen stander van Oranje is Denemarken. Voortbestaan van Olympia's Ronde onzeker hoofddorp fred segaar SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN 15 - 18 22 - 28 - 33 - 34 - 35 44 - 49 - 50 Olympia's Ronde van Neder land gaat een onzekere toe komst tegemoet. Voor het eerst in de historie van Nederlands belangrijkste etappekoers voor amateurs, heeft de organisatie met een tekort te maken. Dat bedraagt minimaal veertigdui zend gulden, tien procent van het totale budget. Penning meester Zuurbier rekende giste ren tijdens de presentatie van de 42ste editie voor dat het ver lies best eens hoger zou kunnen oplopen. De aanloop naar Olympia's Ronde van dit jaar heeft organi sator Henk Westerveld geleerd dat het steeds moeilijker wordt sponsors te vinden. De KNWU heeft toegezegd te onderzoeken of er mogelijkheden zijn een fi nanciële bijdrage te leveren, mocht het voortbestaan van de etappekoers in gevaar komen. Vorig jaar nog haalden de fondsenwervers met Hitachi en Nissan twee geldschieters van aanzien binnen. Het instorten van de elektronicamarkt en de teruglopende autoverkoop heb ben de Japanners doen afzien van voortdurende financiële steun aan Olympia's Ronde. Westerveld sprak van geluk dat 'Olympia' in Nederland kan rekenen op de steun van een grote groep kleine bedrijven. Ri- ni Wagtmans sprak gisteren de hoop uit dat de Nederlandse ronde altijd zal blijven bestaan. „Ik heb 'm zelf een keer of wat gereden en weet hoe belangrijk het is vooreen jonge coureur." De 42ste editie moet het doen zonder de nationale selectie van Piet Hoekstra. De koers past niet in de voorbereiding van het keurkorpsje. In plaats daarvan rijdt de ploeg in Marokko. De Ronde doet een belangrijk deel van de Vlaamse en Lim burgse heuvels aan. Het westen van Nederland is een witte vlek op de routekaart van 1993. Het etappeschema: 21 mei Klaziena- veen, ind. tijdnt. 5 km. Klazienaveen- Klazienaveen, 132 km: 22 mei. Kla- zienaveen-Goor, 137 km en Hof van m; 23 mei: nei: Schijrv 25 mei: mei Össendrecht-Zaltbommel. 159 km. 28 mei Zaltbommel-Zwolle. 148 km, 29 mei Zwolle-Gieten 159 km; ind tijdnt Gieten, 28 km. 30 mei Gieten-Delfzijl. - 55 - 62 72 - 73 - 75 - 76 - VOETBAL lado (Cub) w.o.p (8-0) van Scott (VSt) TAFELTENNIS Keen Solopov 20-22 20-22. Haldan - Ki- vits 21-5 21-10. Heister - Lmdmae 21-17 Jan - Solopov 21-18 21-12 21-10 24-22; I BUITENL.VOETBAL Peluchova/Dobesova 21-1 DUITSLAND: FC Kaiserslautern - Bayer 05 Uerdingen 2-1, Borussia Dortmund - VfB Stuttgart 0-4. Borussia Mönchengladbach - Werder Bremen 3-1. BayernM 30-42 BorussiaD 31-39 Werder 8 31-42 EintrachtF 30-38 TENNIS - Paris Saint Ger- BASKETBAL seven): Cnicago Bulls - Cleveland Cavaliers 104-85. Stand 2 0 Western Conference, tweede ronde; Phoenix Suns - San Antonio Spurs 109-103. Stand: 2-0. BOKSEN WK AMATEURS ROME Mannen. 3,2 miljoen gulden. Kwartfinales: Ivanisevic (KrcV4) - Filipp.m (Uru) 7-6 6-4. Courier (VSt12) - Bruguera (Spa/7) 6-3 6-4. Sampras (VSt/1) Perez- Roldan (Are) 6-0 6-2 'lIJN Vrouwen, 1, tfinales; Martine, 6-1 6-0. Graf (Dui/l) Magdalena leva (Bul/6) 6-2 6-3, Mary J TURNEN e EK JUNIOREN WIELRENNEN 3.59.41, 2 Cubmo (Spa) 0.35. 3 Zülle (Zwi) 0 44, 4 Rincon (Col), 5 Montoya (Spa), 9 Breukink (Ned) Algemeen klas sement: 1 Rominger 87 46 10. 2. Zülle (8-5) van Saitev (Rus), (12-7) van Urkal (Dui, Welter: Juan Hei nandez (Cub) w o (11-4) van Otto (Dui Gorodnitsiev (Oek) Zwaarwelter: Duvergel loen; Ariel Hernandez (GuD) w p n Joval (Ned), Knloglu (Tur) w o p 1 Moncassin (Fra) 145 k r: 42,799 ki Hooydonck (Bel) Algemeen klasse ment 1 Moncass.n 3.20 35. 2 Van Hooy- ZEILEN ii (Oek), Garbey (Cub) w (7-2) van ir: Russmov v (Rus), Ba- Londen ROYAL LYMINGTON CUP GP-wedstrijd match race, eindstand: 1 Peponnet (Fra) 17 overwinningen, 2. Owen (GBr) 11.3 Bank (Den) 13, 4 BouAt (Fra) 12. 5 Law (GBr) 9. 6 Pacè (Fra) 8, 7 Hei- BESLISSINGSWEDSTRIJD PERIODEKAMPIOENSCHAP A.S. ZONDAG 14.00 UUR TERREIN A/D OEGSTGEESTERWEG - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21