Leidsch ill; Dagblad ill Deel KLM-vloot gaat aan de grond Rouw om sluitingstijd Biergarten Smokkelchauffeurs al op 1 juni voor rechter Positie leger Suriname onduidelijk GOED NIEUWS —ai Steeds meer vinden da£ ze g wC Zelfmaak-CD overvalt platenwinkeliers I ZATERDAG 15 MEI 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40158 LOSSE NUMMERS TTBtT ARENTHALS ■3§ CHAUDRON ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Karadzic 2 De leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Betuwelijn bovengronds Provincies en actie- groepen zijn woest dat Karadzic: dichter, psychia- j het kabinet heeft besloten ter, maar vooral psychopa- i de Betuwelijn boven- thisch leugenaar. gronds aan te leggen. VN-buffer 7 De Veiligheids-raad wil met VN-soldaten een buffer vormen tussen Ser vië en Bosnië. Clinton steunt dit plan. Crisis bij lucht\'aartimcitschappij door tarievenoorlog schiphol» bill meyer De KLM gaat een deel van haar vloot tijdelijk aan de grond zetten. Om hoeveel vliegtuigen het gaat is nog niet duidelijk. Onrendabele luchüijnen worden geschrapt. De maatschappij wil hiermee de capaciteit aan de vraag aanpassen. De KLM leidt verlies door de aanhoudende tarievenoorlog. De opbrengsten vallen ondanks de soms goed bezette vliegtuigen tegen. ari al 500 banen. Wel is deze week opnieuw een personeels- Dat vertelde president-directeur stop aangekondigd voor zowel Pieter Bouw desgevraagd aan grond- als het vliegend perso- deze krant. Bouw zei zich ern- neel. stige zorgen te maken over de Ook de vakbonden maken inkomstenontwikkeling van de zich ernstige zorgen over de KLM. De tarieven staan zwaar onder druk door de prijzenslag in de internationale luchtvaart. De vooruitzichten voor deze zo mer zijn somber. De boekingen voor de goedkope toeristenklas se lopen goed, maar voor de duurdere business- en Royal Class vallen ze tegen. De KLM-directie zal binnen enkele weken concrete maatre gelen aankondigen om het tij te keren. Bouw wilde niet bevesti gen dat dit opnieuw met verlies van arbeidsplaatsen gepaard gaat. De KLM schrapte in febru- E-RELATIE Slagvaardig met informatie door E-Relatie; het Relatie- beheersysteem van ^xact Voor een vrijblijvende demonstratie: Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk td. 01719 - 46566 fa*. 01719 - 48547 slechte gang van zaken bij de KLM. Vast staat dat de extra be zuinigingsmaatregelen in het 'Ondernemingsplan 1993-95' onvoldoende zijn. In dit plan kondigde de directie in februari een jaarlijkse produktiviteitsver- hoging aan van acht procent, plus nog een aantal maatrege len in de arbeidsvoorwaardelij ke sfeer. Bouw bevestigt dat het plan bijstelling behoeft. In het ondernemingsplan gaat de KLM uit van een verlies van 478 miljoen gulden over het boekjaar 1992-93 (april tot en met maart). Een groot deel van dit verlies is te wijten aan de slechte gang van zaken bij part ner Northwest Airlines en de voormalige dochter Air Littoral. Het verlies dat vandaag de dag wordt gemaakt komt volledig voor rekening van de KLM zelf. Het ondernemingsplan voor zag voor het lopende boekjaar een positief resultaat van ruim 200 miljoen gulden. Door de slechte gang van zaken in de luchtvaart lijkt dat streefgetal nu zonder extra maatregelen niet haalbaar. münchen. Meer dan drieduizend Münche- ners trokken gisteren in een rouwstoet door de Beierse hoofdstad, uit protest tegen de vervroegde sluitingstijden van de befaamde 'Biergartens'. De tuinen met hun lange rijen tafels vol literpullen moeten op last van het gerechtshof in München vroeger dicht om verstoring van de nachtrust te voorkomen. Liefhebbers van het edele gerstenat droegen hun favoriete verblijfplaats gisteren symbo lisch ten grave. FOTO REUTERS WOLFGANG RATTAY VANDAAG OOK ZB PAGINA 31 t/m 39 HET WEER Het smokkelen van drugs naar Engeland is GEKKENWERK. Toch blijven Nederlandse chauffeurs hoge Straffen riskeren Twintig jaar geleden telde de TURKSE RIVTÈRA nog geen tweehonderd logeerbedden. Nu zijn het er negentigduizend Verslaggever Cees van Hoore keek een middag mee over de schouder van de medewerkers van het LEIDSE CREMATORIUM De chemische industrie draait slecht, maar AKZO heeft er weinig van gemerkt. Een interview met scheidend topman Loudon Wordt het na alle opstanden, acties en blokkades nog wat met het imago van de TAXI BRANCHE? Arthy Gorré meldt zich bij het kabinet van president Venetiaan voor zijn beëdiging tot opperbevelhebber van het Surinaamse leger. foto anp Raymond rutting Losgeld bij school van gegijzelde Franse kleuters Een bestelbusje met losgeld is gisteren aangekomen bij de kleuterschool in de Parijse voor- stad Neuilly, waar zes kleuters en hun juf worden gegijzeld door een gemaskerde en gewa pende man. De man heeft 100 miljoen frank (33 miljoen gul den) in staven goud en gebruik te bankbiljetten aan losgeld ge- eist. De onbekende gewapende man nam donderdag de klas, waarin zich toen twintig kinde ren van drie en vier jaar oud be vonden, in gijzeling. In de loop van gister liet hij veertien kinde ren vrij. De 30-jarige onderwijzeres Laurence Dreyfus mocht van de overvaller 's nachts het klaslo kaal verlaten. Zij verkoos echter voor de kinderen te bijven zor gen. harwich meindert van der kaau De 26-jarige Katwijker en 22- jarige Rijnsburger die worden verdacht van drugssmokkel, moeten 1 juni voor de recht bank van Harwich verschijnen. Onlangs heeft de rechter hun voorarrest met 21 dagen ver lengd. Een verzoek om het tweetal op borgtocht vrij te la ten, is geweigerd. Op 3 mei werd het tweetal in de Engelse havenplaats Har wich betrapt met 30 kilo heroï ne in hun wagens met bloe men. De twee mannen werken voor het Rijnsburgse trans portbedrijf Brussee. Volgens hun Engelse advocaten riske ren zij een levenslange gevan genisstraf. Volgens de woordvoerder van de Engelse douane worden vooral Nederlanders en Duit sers aangehouden wegens drugssmokkel. Zo zijn vorig jaar 30 Nederlanders In Har wich gearresteerd, van wie 22 een gevangenisstraf kregen. Dit jaar zijn al weer 13 opge pakt, van wie er 8 strafrechte lijk worden vervolgd. De En gelse douane houdt de import uit Nederland meer dan van al le andere landen in de gaten. Zie ook Zaterdags Bijvoegsel. Later opklaringen Eerst nog veel bewolking en een enkele bui. In de middag vanuit het westen ook opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Overwegend zuidwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. aan de kust af en toe vrij krach tig. 5. Miele Keukens Huren Molukse wijk fors omhoog paramaribo anp Een peloton militairen dat plot seling Fort Zeelandia verlaat om vlak langs het kabinet van de president te marcheren. Een groepje met pistoolmitrailleurs bewapende militairen dat on aangekondigd het werkverblijf van de president komt bescher men. Legercommandanten die hadden afgesproken om twaalf uur 's middags hun ontslag aan te bieden en maar niet kwamen opdagen. En een brief van offi cieren, onderofficieren en man schappen van het nationale le ger waarin staat dat ze het be sluit van het parlement naast zich neerleggen. Even leek het er gisteren op dat het toch weer mis zou gaan in Suriname. Dat de machts strijd tussen de regering en het leger misschien wel tot nieuw geweld zou leiden, dat mis schien niet in het voordeel van de democratie zou eindigen. Enkele uren later bleek alle op winding echter loos. Het aangekondigde ontslag van waarnemend bevelhebber Iwan Graanoogst, chefstaf Badresein Sital, marinecom mandant Chas Mijnals en hoofd van de veiligheidstroepen Etienne Boereveen was een feit. De waarnemend bevelhebber overhandigde de ontslagbrieven aan president Ronald Venetiaan en de benoemde bevelhebber Arthy Gorré kon worden beë digd en in functie treden. Pagina 7: De bewoners van tachtig huizen in de Molukse wijk in Alphen dreigen het slachtoffer te wor den van nalatigheid van de wo ningbouwvereniging Alphen. Omdat deze de renovatie van de huizen vorig jaar te Iaat bij het ministerie afmeldde, wil de ze de subsidie van 2,5 miljoen gulden niet uitkeren. Wanneer de gemeente weigert bij te springen, wil de bouwvereni ging de kosten van de renovatie op de huurders verhalen. Dat betekent een huurverhoging van bijna duizend gulden per jaar per woning. Burgemeester Paats van Al phen aan den Rijn heeft ge tracht het ministerie van VROM te bewegen de subsidie alsnog uit te keren. Hij schreef in sep tember vorig jaar een brief aan staatssecretaris Heerma, waarin hij verzocht met de hand over het hart te strijken. Het ministe rie heeft tot op heden nog niet gereageerd op die brief. Directeur P. Kats van de WVA ontkent dat er door de woning bouwvereniging een fout is ge maakt. „Er staat nergens dat je op tijd moet afmelden. Er staat geen termijn voor", beweert hij. Deze bewering wordt overigens door het ministerie ten stelligste tegengesproken. Leidsch Yjfc Dagblad ►igblad 1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048. engineering Machinebouw en-reparatie motorrevis In verband met Hemelvaartsdag zijn onze kantoren op donderdag 20 mei gesloten. Voor het plaatsen van advertenties in de edities van vrijdag 21 mei en in de diverse rubrieken van zaterdag 22 mei zijn de slui tingstijden als volgt: vrijdag 21 mei: autorubriek, gewone advertenties, Sleutels, familie-berichten, zaterdag 22 mei onroerend goed, personeel, gewone advertenties. familie-berichten, Sleutels, woensdag 19 mei 10.00 uur. woensdag 19 mei 12.00 uur. woensdag 19 mei 14.00 uur. vrijdag 21 mei 08.00 uur. woensdag 19 mei 15.30 uur. woensdag 19 mei 15.30 uur. vrijdag 21 mei 12.00 uur. vrijdag 21 mei 17.00 uur. vrijdag 21 mei 13.00 uur. Direktie Leidsch Dagblad. den haag henk postma De Nederlandse platenhandel is niet on dersteboven van het Amerikaanse plan de rekken met compact discs de winkels uit te gooien en te vervangen door een compu ter-systeem dat ter plekke het CD-tje maakt waar de klant om vraagt. „Het lijkt me uitermate ongezellig", is de eerste re actie. Maar de fabrikanten van 'lege' ge luidsdragers reageren enthousiast. „Voor de consument lijkt het ideaal", zeggen ze. Het revolutionaire project komt uit de koker van het computerconcern IBM. Dat wil het systeem komend jaar al invoeren in de Verenigde Staten. Als deze toekomst muziek werkelijkheid wordt kunnen fa brieken die kant-en-klare CD's persen de deuren sluiten. De winkeliers werken dan alleen nog met een voorraad 'lege' CD's, die ze in enkele minuten tijd vol kunnen spelen met willekeurige muziek. Die mu ziek wordt langs digitale weg uit een com puter van een distributiecentrale gehaald. Doordat de traditionele bevoorrading komt te vervallen, zou de muziek voor de klant 20 procent goedkoper kunnen wor den. De Nederlandse platenhandel is volko men door de ontwikkeling overvallen. In koopchef M. Mes van de grootste platen winkelketen Free Record Shop: „Dit is voor mij volledig nieuw. Ik weet niet wat ik er van moet denken." De Nederlandse Ver eniging van Grammofoonplatenhandela- ren ziet het systeem zo gauw nog niet ge- introduceerd. Voorzitter J. Holzenbosch, eigenaar van vier grote speciaalzaken: „Het lijkt me sterk dat de klant zoiets zou willen. Het lijkt me een kille bedoening." Maar hij erkent: „Als zo'n systeem van de grond komt, dan vervalt de noodzaak om er een voorraad CD's op na te houden, met alle risico's van dien. Dan is de besparing gigantisch." Het systeem staat of valt met de mede werking van de muziekindustrie. Die stelt zich tot dusver negatief tot uiterst scep tisch op. IBM zegt te kunnen garanderen dat de computer precies bijhoudt hoe vaak en in welke winkel een bepaalde CD wordt gekopieerd, zodat de platenmaatschappij en keurig betaald krijgen wat hen toekomt. Maar de grootste platenmaatschappijen ter wereld, zoals Sony Music, Polygram en Warner Records, schrikken er vooralsnog voor terug. Ze vrezen marktverlies en zijn beducht voor illegaal kopiëren. De Nederlandse Vereniging van Produ centen en Importeurs van beeld- en ge luidsdragers (NVPI) ziet het systeem zo gauw nog niet toegepast in Europa. Direc teur R. Edwards: „De rechten van de mu ziekindustrie moeten eerst voldoende ge waarborgd zijn. Het is geen toeval dat ze dit soort grappen en grollen juist in Ameri ka uitproberen. Daar zijn de rechten veel minder goed beschermd dan hier." Vijf etsplaten Rembrandt terug in Amsterdam amsterdam gpd Drie Nederlandse musea het RembrandthlliS, hei Rijksmuse um en het Amsterdams Histo risch Museum hebben uit een Amerikaans legaat vijf origi nele koperen etsplaten van Rembrandt verworven. De prijs van aankoop bedroeg 540.000 gulden. De platen zijn afkomstig uit een collectie van 78 Rem- brandt-etsplaten die in 1936, na een reeks omzwervingen, in be zit waren gekomen van de Ame rikaanse verzamelaar Robert Lee Humber. Zijn erven brach ten de collectie op de markt. De vijf gekochte etsplaten zijn van 20 mei tot en met 11 juli in een expositie met oorspronke lijke en latere drukken te zien in het Rembrandthuis. Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) IQ Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) I 0automatisch.(/ 82,85) j N'r. bank/giro: Handtekening: Of bd 071-128030 8 "murSooosj"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1