Honderd jaar aapmens Sprookje valt of staat bij beweging Cultuur&Kunst Gevluchte kunstenaars exposeren in Leiden Ruim 5000 kunst-studenten naar Biennale Maastricht Briër zet mooi en eevenwichtig concert neer in Lokhorstkerk Ontroering en humor bij Vermeulen hand in hand 'Nailed': dans in een boksring ZATERDAG 15 ME11993 chef annemiek Belangstelling voor dans groeit den haag De belangstelling voor dans is in ons land opnieuw gegroeid. Het aantal bezoeken aan dansvoorstellingen steeg tij dens het seizoen 1991-1992 met 9 procent tot 364.364. In die zelfde periode nam het aantal voorstellingen met ruim 12 pro cent toe tot 854. Sinds het seizoen 1986-1987 nam het aantal voorstellingen met 55 procent toe, het bezoekersaantal steeg met 40 procent. Afgelopen seizoen nam vooral de hoeveelheid bezoekers in Arnhem (40 procent), Nijmegen (18 procent), Eind hoven (14 procent), Amsterdam (9 procent) en Rotterdam (7 procent) toe. De laatste zes seizoenen bleef de zaalbezetting vrij constant met 57 procent. In het buitenland werden vorig jaar 164 voorstellingen gegeven, wat een stijging van 59 procent be tekent. Boodschap in schouwburg Leeuwarden In de nieuwe stadsschouwburg die in Leeuwarden wordt gebouwd zal een gedicht in het beton worden bewaard. Het in een koker verpakte gedicht van Michaël Zeeman is gister middag in de foyervloer gestort. Het is een boodschap aan een toekomstige generatie die ooit de schouwburg zal afbreken. Het gedicht, 'Bericht aan de laatkomers', moet in de koker blijven tot het gebouw wordt afgebroken. Het idee hiervoor werd geboren tijdens de sloop van de honderdtien jaar oude schouwburg. Toen ontstond het besef, dat ook dit nieuwe gebouw ooit ver vangen zal moeten worden. Negen beeldend kunstenaars, met een achtergrond als vluch teling, exposeren tot en met 5 juni, in het kader van de mani festatie 'Leiden, stad van vluch telingen', hun werk in de Hoog landse Kerk in Leiden. De kunstenaars hebben ieder een andere achtergrond en een eigen verhaal. Het feit dat ze vluchteling zijn (geweest) is een tijdlang bepalend geweest voor hun leven. Voor de meeste kun stenaars op de expositie is dat evenwel een gebeurtenis uit het verleden die nu op de achter grond is geraakt. Een van aspecten van het le ven in ballingschap is dat de kunstenaars werken in het spanningsveld tussen twee cul turen. Voor de meesten staat hun huidige werk los van het feit dat ze zijn gevlucht. Wat echter opvalt is dat een aantal van hen sterk betrokken is bij de politieke en maatschappelij ke realiteit. De geselecteerde kunstwer ken laten zien welke bijdragen de kunstenaars hebben gele verd aan het culturele klimaat in ons land. Op de tentoonstel ling zijn schilderijen, grafiek, fo towerk en sculpturen te zien van Gosro Adibi, Kamran Asht- ary, Yousif Chati Abadi, Jiang Ne Liang, Mariano Maturana, Anny Rose, Monkith Saaïd, Zdhra Urideh en Roman Volgin. De tentoonstelling is te zien op maandag van 13.00 tot 15.30 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 15.30 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 MAASTRICHT «ANP Na Toulouse, Antwerpen en Barcelona is Maastricht eind deze maand de vierde plaats waar de tweejaarlijkse Biennale van de Europese Academies voor beeldende kunsten wordt gehouden. Van 25 tot en met 31 mei zijn zestig academies uit twintig Oost- en Westeuropese landen vertegenwoordigd met meer dan vijfduizend studen ten. Koningin Beatrix verricht 25 mei de officiële opening. De Rijkshogeschool Maastricht or ganiseert de manifestatie met tal van evenementen in de hele stad. In het Maastrichtse Expo- Een schedel en slagtanden van een olifant, 1.000.000 miljoen jaar oud, die werden opgegraven in 1892 door Eugène Dubois op Java. foto Nationaal Natuurhistorisch Museum toont 'missing link' sitie en Congrescentrum, het MECC, komt een omvangrijke tentoonstelling met werken van studenten van de zestig deelne mende academies. Verder wor den forumdiscussies gehouden, muziekfestivals, modeshows, toneel- en filmvoorstellingen en op de vierde Biennale inspelen de exposities in kunstgaleries. De voormalige Dominicaner Kerk wordt ingericht als ont moetingscentrum voor studen ten, kunstenaars en kunstlief hebbers. Zij kunnen er van ge dachten wisselen over kunst in oude en nieuwe vormen, de verschillen tussen de kunst in Oost-en West-Europa of de trend in de kunst van morgen. Een menselijke schedel- kap, een dijbeen en een kies van een miljoen jaar oud, temidden van duizen den andere fossielen ge vonden aan de oever van een rivier op Java, bracht honderd jaar geleden de wetenschappelijke wereld in rep en roer. Uit een re constructie van de stoffelij ke resten, door de Neder landse onderzoeker Euge ne Dubois, bleek namelijk dat dit was waarnaar we tenschappers al vele jaren hadden gezocht: de 'mis sing link', de ontbrekende schakel tussen de mensaap en de mens. Het bewijs was geleverd dat de mens, net als alle andere levende wezens, is ontstaan door een evolutieproces. leiden «jan rijsdam Om het eeuwfeest van de revo lutionaire vondst te vieren houdt het Nationaal Natuurhis torisch Museum, aan de Pest huislaan in Leiden, van morgen tot en met 31 oktober de ten toonstelling 'Man-Ape Ape- Man'. De expositie toont unieke fossielen, replica's van onze oervoorouders en ruim twee honderd opgezette mensapen, apen en halfapen uit de collec tie van het museum. „Zoveel soorten apen hebben mensen nog nooit bij elkaar gezien. In geen enkele dierentuin ter we reld", aldus Frits de Leeuw van het Natuurhistorisch Museum. In één van de acht zalen van het museum worden opgravin gen nagebootst waarbij de ver steende, meterslange slagtan den van olifanten, hertegeweien en schedels te voorschijn ko- mën, afkomstig van de voorwe reldlijke dieren waartussen onze voorouders leefden. Bijzonder is dat het museum voor het eerst een selectie toont uit de 10.000 stoffelijke resten die de Neder lander Dubois honderd jaar ge leden vond aan de oever van de Solorivier op Java en per schip naar Nederland liet vervoeren. 'De grootste schat' van het Nationaal Natuurhistorisch Museum, een schedeldak van de rechtoplopende mensaap, wordt uit de museumkluis gehaald voor de tentoonstelling in het Leidse Pesthuis. foto Schedeldak Pronkstuk van de tentoonstel ling is toch wel het schedeldak dat Dubois heeft gevonden en dat algemeen is aanvaard als fossiel bewijsmateriaal voor de afstamming van de mens. Du bois sprak voor het eerst van de rechtoplopende aapmens, een tussenvorm tussen mensapen „Dat schedeldak is onze grootste schat", vertelt Frits de Leeuw niet zonder trots. „Het is de eerste 'missing link' die op de wereld gevonden is. Het mu seum gaat dan ook uiterst zorg vuldig om met de vondst van Dubois. Gewoonlijk zijn de schedelkap, het dijbeen en de kies opgeborgen in een muse umkluis. Tot dusver zijn de drie fossielen alleen bij hoge uitzon dering te zien geweest voor we tenschappers. Op de expositie 'Man-Ape Ape-Man' is het be wijsmateriaal van de overgangs vorm tussen aap en mens voor het eerst te zien voor het pu bliek." De tentoonstelling geeft be zoekers niet alleen een indruk van het verre verleden waarin de huidige mensheid is gewor teld, maar ook van de verschil lende stadia die de mensheid tijdens zijn evolutie doorlopen heeft. De tentoonstelling wil, volgens het Natuurhistorisch Museum een wetenschappelijk gefundeerd 'scheppingsverhaal' vertellen, waarbij ook de meest recente ontdekkingen op het gebied van de menselijke evolu tie aandacht krijgen. De verwantschap tussen mens en aap wordt aanschou welijk gemaakt aan de hand van een aantal reconstructies en re plica's van onze oervoorouders. Zo zal een model te zien zijn van de zogeheten 'Turkana boy', het complete skelet van een jongen die anderhalf mil joen jaar geleden in Kenya leef de, en een afgietsel van 'Lucy', een fossiel skelet van 3,6 mil joen jaar oud. De levensgrote modellen van aapmensen die getoond worden zijn afkomstig uit musea in binnen- en buiten land. King Kong De relaties tussen mensapen, aapmensen en mensen is ook al vaak onderwerp geweest in Films, boeken, en stripverhalen. In een tot 'bioscoop' omge bouwde museumzaal worden op verschillende schermen frag- op méér aspecten van het con cert zou willen toepassen. Afge zien van enkele schoonheids foutjes bij het koor. zoals een kleine verwarring bij de heren in het Danklied van Haydn en soms een wat geforceerde hoogte bij de sopranen, vond ik het koor heel natuurlijk van 'ademhaling'. Het rijzen en da len van spanning, een levendi ge, golvende beweging die im mers het leven van de muziek zelf uitmaakt. Geïnspireerd, nooit grof en evenmin ooit saai. Twee keer werd het Magnifi cat gezongen. Het leek wel of er twee schilderijen naast elkaar werden gehangen uit verschil lende eeuwen. In het eerste Magnificat was duidelijk de componist van de Vier laargetij den, Vivaldi, te beluisteren. De solisten waren hier veel meer individueel te beluisteren dan bij Schubert, waar ze voorna melijk als een hecht viertal op traden. Hoe magnifiek ook ge zongen, in het symfonisch ge componeerde Magnificat van Schubert dreigde het zo mooi opgebouwde evenwicht ver schillende keren verstoord te ra- recensie monica schiks Concert Nederlands Madrigaalkoor en het Kamerorkest Madrigalesco o.l.v. Henk Briér Zangsolisten Els van Onselen. Japke van Dalen, Hennie Koek. Jan Koster en Henk Post Gehoord op 14/5 in de Lokhorstkerk. Lei- Henk Briër heeft weer een mooi, evenwichtig concert op de planken gezet, waarin vocale en instrumentale muziek gelij kelijk de aandacht kregen. Als je er achteraf nog eens over na denkt had de programmering een vanzelfsprekende, haast or ganische samenhang. Dat is eigenlijk raar voor een programma dat wordt geopend met muziek van de nog levende Estlandse componist Arvo Part. Zowel 'Summa' als 'Festina Lente' waren composities die een bezonken en niet bepaald optimistische sfeer creërden. Voor het orkest waren dit bui tengewone 'opwarm' oefenin gen die voor een prachtige strij kersklank zorgde. Voor de toe hoorders was het uitdagende muziek om naar te luisteren. Organisch is een term die ik ken. menten vertoond van films over King Kong en Tarzan waarin vragen als: 'kan een mensen kind volwaardig opgroeien in een apengemeenschap?', aan de orde komen. Er worden ook we tenschappelijke documentaires vertoond. De wetenschap komt verder uitgebreid aan bod in een zaal waarin de ideeën van 19de eeuwse wetenschappers de revue passeren. Op een in ternationaal congres, dat op 26 juni officieel zal worden ge opend door prins Bernhard, zal de evolutie van mens en natuur centraal staan. Het museum besteedt veel aandacht aan de educatieve be geleiding van de tentoonstel ling. Behalve rondleidingen voor groepen is er een speciaal programma voor kinderen. De (jeugdige) bezoekers worden uitgenodigd „met hun handen te kijken": men kan schedels betasten, de inhoud ervan op meten en stenen werktuigen hanteren. Het Nationaal Natuurhisto risch Museum is gevestigd aan de Pesthuislaan 7 in Leiden. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur (maandag gesloten). den tot een liedjeszanger. De kwaliteit zit niet in een mooi stemgeluid. Integendeel. Ook niet in de bonte aankleding van zijn show. Integendeel. De kwa liteit zit in het eerlijke en directe van zijn liedjes. Ze gaan over re laties, over dood en afscheid, over liefde. Het gaat altijd over iets waarbij iedereen wel een bepaald gevoel heeft. Ontroe ring bij een lied over het gemis van de vader die na een te vroeg afscheid nooit meer over je schouder zal meekijken. Humor bij teksten over pantoffelhelden. Medelijden, woede, alle denk bare emoties worden gedeeld met iedereen die erin mee wil gaan. De instrumentale begelei ding doet hij samen met Dick van de Harst. Ook hierbij is so berheid troef. Maar de kleur wordt steeds goed getroffen. Soms piano en accordeon, dan weer twee gitaren, zelfs een draaiorgeltje zorgen voor de juiste instrumentale onder grond. Muzikaal worden hierbij bepaald niet de meest voor de hand liggende paden bewan deld. Harmonisch onverwachte wendingen en dissonante solo's zorgen ervoor dat ook de mu ziek blijft boeien. Met deze 'muzikale over- zichts-tentoonstelling' geeft Bram Vermeulen er wederom blijk van een groot podiumar tiest te zijn. Toch goed dat hij uiteindelijk niet voor een volley- heeft gekozen. recensie Concert: Bram Vermeulen met Toeters en Bellen" (Bram Vermeulen: zang, piano, gi taar; Dick van de Harst: accordeon, gitaar, draaiorgel) Gezien: 14/5, Schouwburg, Leiden. Eerst wil Bram Vermeulen als volleyballer de absolute top be reiken. Zo gauw hij in Amster dam terecht komt voor een stu die psychologie zet hij een punt achter de sport. Al snel loopt hij Freek de Jonge tegen het lijf. Van studeren komt dan niet veel meer. Samen starten ze Neerlands Hoop. Na een suc cesvol theaterhuwelijk van pre cies twaalfeneenhalf jaar gaat ieder zijn eigen weg. Via bands als De Toekomst en De Neefjes belandt hij in het heden. 'Toeters en Bellen' is een mu zikale reis door het verleden van Bram Vermeulen. Dat het een rijk verleden is, wordt duidelijk in een programma waarbij ont roering en humor hand in hand gaan. De cabaretier is verwor- Kok accountancy services ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Rademakerpad 8 Oegstgeest Tel: (071) 174127 Zie pagina 6 Mobielen bij Art Acrylaat recensie irene van beveren Expositie: mobielen, reliëfs en sculpturen van Henri Gabriel,wo t/m zo 12-17 uur, tot 31/5, in Art&Acrylaat, Nieuwstraat 53. Het is alsof een jongleur Art &Acrylaat heeft bezocht. Als een variant op de 'draaiende-bor dentruc' heeft hij de ongeveer 10 mobielen van Henri Gabriel in beweging gezet. De construc ties zijn gemaakt van helder perspex en aluminium. Onder het schijnsel van de lampen schittert het draaiende metaal en zorgt voor een steeds wisse lend spel van licht en schaduw op de witte muren. Het surreële effect wordt nog vergroot door de dromerige muziek van Steve Reich op de achtergrond. Het is jammer dat de geome trische constructies niet voort durend in beweging zijn. Ze moeten met de hand in bewe ging worden gezet om de be zoeker een 'grootse en overwel digende ontvangst' te bereiden. En dat is gelukt. Als de mobie len langzaam tot stilstand ko men, blijft het fraaie dynami sche beeld je kijk op de exposi tie bepalen. En het vergt slechts een handomdraai om het sprookje weer in werking te zet- Veteranen toch blij met Oeroeg De vraag is of veel bezoekers dat ook zullen doen. Mensen zijn nu eenmaal niet gewend om met hun vingers aan kunst voorwerpen te zitten. In dit ge val is dat jammer. Want als de mobielen stilhangen, verliezen ze veel van hun grandeur. Zijn het toch tamelijk log ogende perspex vierkanten en cirkels die, voorzien van metalen rin getjes en staafjes, aan een draadje hangen. Om van het ge mis van het claire-obscur maar te zwijgen. Daarom zou Art Acrylaat er goed aan doen de bezoekers te laten weten dat de mobielen in beweging mogen worden gezet, zodat een opti maal beeld van de tentoonstel ling wordt verkregen. De expositie omvat verder nog sculpturen en reliëfs. De sculpturen bestaan uit losse perspexplaatjes waarop alumi nium staafjes van verschillende afmetingen zijn gemonteerd. Soms diagonaal, maar meestal vertikaal. In A&A zijn ze zo ge groepeerd dat het associaties oproept met de skyline van Manhattan. De reliëfs zijn ge vormd uit vormloze Btul^ef perspex, die voor gaten in ruit vormige kunststofplaten zijn ge plaatst. Net als ae sculpturen zijn zij varianten op het licht- -schaduwthema, maar met be duidend minder effect dan de mobielen. Veteranen van de politionele acties in voormalig Nederlands- Indië zijn toch tevreden over de film 'Oeroeg'. Dat hebben ze la ten weten na het bijwonen van een voorvertoning van de film, die op 8 juni in première gaat. De rolprent werd door Hans Hylkema gemaakt naar het boek van Hella Haasse. De Stichting Veteranen Platform schreef vorig jaar september een brief aan minister Ter Beek van defensie. De organisatie vreesde toen nog dat de film een 'vertekend beeld' zou geven van de Nederlandse pogingen om de rust in het voor zijn af hankelijkheid strijdende land te fi herstellen. OOIT KIEST U 2 VOOR MOOIST De Rotterdamse Dansgroep reist momenteel door het land met 'Nailed', een hoogtepunt uit 1984 van choreografe Kathy Gosschalk. Het decor bestaat uit een boksring en zet al meteen de toon van de voorstelling: dit wordt een afmattend gevecht. Maar al snel is duidelijk dat hier meer uitgevochten wordt dan een pure bokswedstrijd. Het is een krachtmeting waarin on derhuidse impulsen zichtbaar worden die het leven van de mens als eenling tegenover de groep bepalen. Agressie, erotiek, angst, jacht en vlucht worden dramatisch weergegeven. De elf dansers betreden de ring niet als krachtige, vechtlus tige individuen. Zij drukken iets wanhopigs, vermoeids en cy nisch' uit. Dit cynische zit voor al in de mimiek. De dansers zijn wild geschminkt en beginnen ^tde voorstelling met een mooi mimespel en teksten over hoe mensen elkaar onderling in de gaten houden en met kritiek be stoken. Ze staan op een rij en vormen een prachtig toneel beeld met hun huilende, U- 'Nailed' een choreografie van Kathy Gosschalk voor De Rotterdamse Dansgroep. foto leo van velzen chende, boosaardige grimassen, gecombineerd met armgebaren, waarmee ze elkaar bij het hoofd en de armen vastgrijpen. Dit to neelbeeld van de dansers op een rij komt gelukkig nog een paar keer terug. In de dansscènes voeren indi viduen een wanhopig gevecht met de overmachtige krachten in de groep. Ze verzetten zich, maar komen er toch niet van los. Een eenling is overgeleverd aan vier worstelaarsachtige dansers. Vernedering en liefko zende gebaren lopen door el kaar en de eenling laat in een tekst weten dat slachtoffer en beul in elkaar kunnen vervloei en. In de volgende scène vech ten de danseressen vooral tegen vermoeidheid, wat grappig en clownesk, maar ook tragisch aandoet. De afsluiting is aan grijpend. Een individu zoekt de oplossing in de discipline van klassieke dansbewegingen, maar blijkt nu niet meer te zijn dan een speelbal in handen van de groep. Een boeiende voor stelling waarin een kernachtig gegeven veelzijdig is uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19