Paats neemt WVA in bescherming 'Veel Alphenaren weten weinig over eigen stad' Ambulancedienst De Rijnstreek uit de problemen Rijn- en Veenstreek Raad van State vernietigt vergunning waterzuivering Fasson scoort hoog bij milieutelefoon Steiger Kaageiland wordt vervangen ZATERDAG 15 ME11993 Twee bundels met geromantiseerde verhalen voor de scholen alphen aan den run kees van kuilenburg Zelf$ de Coupépolder heeft Kaj Elhorst in het jubileumboek voor de Alphense basisschool- jeugd opgenomen. Niet wijzend met de vinger naar de verant woordelijke polici, maar een strikt zakelijk hoofdstuk over de illegale stortingen in de Alphen se polder. „De politieke kant van het verhaal komt wel aan de orde in het jubileumboek over 75 jaar Alphen dat na de zomer van de persen rolt. Al zal ook daar niet al te nadrukkelijk naar de verantwoordelijke politici in het dorp worden gewezen. Het is tenslotte een jubileumboek", merkt de 46-jarige Alphenaar nuchterop. De söhrijver/journalist speelt een prominente rol bij de '75ste verjaardag' van Alphen. Voor de basisschooljeugd schreef hij tweeboeltjes over de woon plaats, die vandaag worden ge presenteerd, De eerste handelt over Alphen door de eeuwen heen en het tweede vertelt de geschiedenis vanaf het samen- gaajn van Oudshoorn, Aarlan- derveemen Alfen, zoals Alphen toen nog heette. In het najaar volgt voor de oudere Alphenaar het 'verjaarsdagboek'. Tien jaar geleden deed de oud-geschiedenisleraar al wat voorwerk voor de boeken ver richt. Op verzoek van de Cultu rele Raad schreef hij toen een boek over de geschiedenis van het Rijndorp. ,,Ik woonde toen een jaar of vier in Alphen. Het leek me een goede kans om mijn woonplaats goed te leren kennen." Geromantiseerd Elhorst heeft daarbij niet voor een dorre opsomming van fei ten gekozen. „De boekjes zijn bestemd voor de jeugd, daar moet je rekening mee houden. Het zijn voor een deel geroman tiseerde verhalen met fictieve personen. Maar de feiten klop pen wel degelijk", legt de schrij ver uit. „Geschiedenis is vaak abstract. De kunst is dan om het concreet te maken. Vooral voor kinderen. Dat is voor mij mis schien niet zo moeilijk, omdat ik al een aantal kinderboeken heb geschreven." Voor het tweede deel heeft El horst zelf veel materiaal verza meld. „In Alphen is de laatste twintig jaar enorm veel veran derd. Veertien jaar geleden keek ik vanaf de Dijksloot nog in de richting van de wijdse polders. Dat is nu de enorme wijk Rid- derveld twee geworden. Zo ook met de oude ambachtenbuurt. Het went zo snel. Zelf kan ik me ook niet meer voor de geest ha len hoe die gebieden er uitza gen voordat er werd gebouwd. Op mijn manier probeer ik dat weer zichtbaar te maken." Ook in dit deel voert Elhorst zijn lezers door het dorp. „Het nieuwe stadskantoor, het Thor- beckeplein, de Dreespassage en ons boegbeeld, het Parktheater. Meer horeca en ook meer gele genheid voor cultuur. Neem al leen maar Expressei '70. Daar door is er ook weer sprake van enig karaker in Alphen. Dat ka rakter is er in de jaren vijftig en zestig uitgehaald." Elhorst denkt dat zijn boekje ertoe bijdraagt dat de Alphenaar wat meer kennis krijgt over zijn woonplaats. „Veel Alphenaren zijn 'emigranten'. De jeugd steekt dan nog wel wat op, maar pa en ma weten er vrij weinig van. Aan de hand van dit boek kunnen ze samen met hun kin deren hier en daar is een kijkje nemen. Dan begint het ook wat meer te leven. Zo heb ik het zelf tenminste ook ervaren." Schrijver Kaj Elhorst: „Ik kan me niet meer voor de geest halen hoe Al phen er vroeger uitzag." foto ben de bruyn Directeur Kats: 'Desnoods gemeente aansprakelijk stellen De gemeente Alphen aan den Rijn werd er al in septem ber vorig jaar door het ministerie van VROM op gewezen dat de WVA verzuimd had het gereed komen van de re novatie te melden. De hoofdingenieur-inspecteur van de volkshuisvesting had toen al een verzoek ingediend om de eerder toegekende subsidie van in totaal 2,5 miljoen gulden om die reden weer in te trekken. alphen aan den run ruud sep Burgemeester M. Paats kwam direct in actie. Nadat hij de wo ningbouwvereniging om uitleg had gevraagd, stuurde hij een brief aan staatssecretaris A. Heerma van volkshuisvesting. Hij verzocht Heerma dringend om de subsidie niet in te trek ken. Niet dat Paats onder de in druk was van de verdediging van de directie van de WVA. Maar de renovatie van de tach tig woningen in de Molukse wijk was een bijzonder moeilijk project, waar de WVA veel ener gie in heeft gestopt, betoogde Paats. „Het zou buitengewoon triest zijn als de woningbouwvereni ging door een tekortkoming op een bepaalde afdeling 'beloond' zou worden met een grote fi nanciële aderlating", aldus de burgemeester. Op het verzoek van de burge meester is nog altijd geen reac tie binnen gekomen. Maar een gesprek met vrom doet het erg ste vrezen. Wanneer de WVA het project te laat heeft afge meld vervalt de subsidie, aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Alleen in extreme ge vallen, wanneer een bouwvere niging bijvoorbeeld failliet zou gaan doordat ze geen subsidie krijgt, wil het ministerie dit soort nalatigheden nog wel eens door de vingers zien. Het ziet er echter niet naar uit dat dit bij de WVA het geval zal zijn. Van de kant van de woning bouwvereniging is steeds gepro beerd de zaak stil te houden. Ook nu nog blijft directeur P. Kats ontkennen dat het bedrijf nalatig is geweest bij het afmel den van de renovatie. Penning meester P. Visser zegt van niets te weten, en voorzitter J. van Tol verwijst naar de directie. Wanneer er onverhoopt toch problemen mochten zijn ïriet de uitkering van de subsidie, wü Kats in eerste instantie bij de gemeente aankloppen. „We hebben met de gemeente afge sproken dat we de wijk overne men op grond van een gesubsi dieerd plan. Als het ministerie niet betaalt, kan de WVA de ge meente aansprakelijk stellen." Komt ook de gemeente niet over de brug, dan blijft de WVA niets anders over dan de huren in de Molukse wijk met zo'n duizend gulden per jaar te ver hogen. „Uiteindelijk betalen de bewoners het gelach", aldus Kats. Overigens liggen de WVA en de Molukse huurders nog al tijd met elkaar overhoop over de reguliere huurverhoging van hun opgeknapte woningen. Vo rige maand leidde dit conflict nog bijna tot een uitzetting in de Molukse wijk. Onderscheiding voor Boskoper boskoop C.G. van Gelderen uit Boskoop heeft gisteren een ko ninklijke onderscheiding gekregen. De Boskoopse kweker werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De bijpas send^ versierselen werden in de raadzaal van het gemeentehuis uitgereikt door de Boskoopse burgemeester Spros. Van Gelderen kreeg de onderscheiding voor zijn verdiensten voor de Neder landse boomkwekerij. Onder meer was hij tien jaar voorzitter van de Nederlandse Bond van Boomkwekers en de Commissie Tentoonstellingen van de Stichting Floriade. Ook heeft de Bos koper zitting in het dagelijks bestuur van Plant Publiciteit Hol land, de EEG werkgroep Sierteelt van de drie centrale landbouw organisaties en de algemene richtprijzencommissie. Hij is voor zitter van de afdeling boomteelt van het Landbouwschap en penningmeester van de IJsclub Otweg. .A Alkemadese jeugd voetbalt roelofarendsveenVoor de jeugd van Alkemade houdt de voet balvereniging DOSR uit Roelofarendsveen vrijdag 21 mei het ze vende vier-tegen-vier-toernooi. De wedstrijden zijn bedoeld voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar. Aanvang 10.00 uur. Op geven per viertal bij J. van der Hulst, Gruttohof 6, Roelofarends veen of W. Luyten, Lijsterbesstraat 20 in Roelofarendsveen. De kosten bedragen vijf gulden per viertal. School zwemt voor geld alphen aan den run» De Thorbecke basisschool uit Alphem aan den Rijn houdt vandaag een zwemsponsortocht om geld in te zamelen. In zwembad de Dillen aan de Dillenburg trekken leer lingen van de midden- en bovenbouw tussen 13.00 en 14.00 uur zoveel mogelijk baantjes. Leerlingen van de onderbouw zwem men in het peuterbad. Van de opbrengst wil de Thorbec- keschool microfoons kopen. Daarnaast is geld nodig voor een optreden van het Scapinoballet, dat volgende maand in de school een voorstelling geeft. De school verwacht circa 2000 gul den op te halen met de actie. Jacobswoude beticht van onbehoorlijk bestuur Uitzendingen Omroep Alphen alphen aan den run Lokale Omroep Alphen zendt van maandag 17 tot en met zondag 23 mei dagelijks om 11.30 en 18.30 de band 'Alphen: Stad in het Groene Hart' uit. De video gaat over de toekomst van Alphen. alphen aan den ru n/ter aar» ruud sep De druk is van de ketel voor de ambulancedienst van Johan Be- zemer. De ziekenvervoerders in de regio zijn woensdag in Lei den overeengekomen dat Beze- mer in het vervolg weer patiën ten uit de Rijnstreek mag opha len uit het Leiderdorpse Elisa beth ziekenhuis. Daarmee haalt Bezemer een paar honderd rit ten per jaar extra binnen. De re geling geldt tot april volgend jaar. Het voortbestaan van de ambulancepost in Ter Aar lijkt daardoor voorlopig verzekerd. Daar komt nog bij dat ook het provinciaal bestuur deze week heeft gepleit voor het voortbe staan van de post Ter Aar. Ambulancedienst De Rijn streek werd een jaar geleden ge confronteerd met een nieuwe verdeling van de ambulancerit- ten. De retourritten uit de zie kenhuizen in Leiden en Leider dorp werden voortaan verzorgd door Leidse ambulances. Beze mer, die drie ambulances heeft in Alphen en één in Ter Aar, raakte hierdoor een flink aantal ritten kwijt. De mensen van zijn ambulancedienst maakten min- derifttten dan het wettelijke mi nimum en de tarieven voor een ritje met de ambulance rezen de pan uit. Een ambulancebemanning moet ten minste vijfhonderd ritten per jaar maken om op ni veau te blijven. Bij Bezemer werd dat het laatste jaar niet ge haald. ,,'s Morgens hebben we zat werk met het vervoer van patiënten naar de ziekenhuizen in Leiden en Leiderdorp. Maar 's middags zitten we hier en ho ren we hoe Leidse ambulances onze patiënten komen terug brengen", aldus de directeur van de ambulancedienst. En hij voegt er aan toe: „Ik heb vorige week vier dagen dienst gehad en ik heb niet één rit gemaakt." Duurste Tot een half jaar geleden kostte een rit met een ambulance van Bezemer nog 285 gulden. Met de jaarwisseling werd dat ver hoogd naar 365 gulden. En zon der extra ritten zou de Alphense ziekenvervoerder op het eind van het jaar met een tekort zit ten van 120.000 gulden. Om dat op te vangen zou de ritprijs dan met terugwerkende kracht nog eens vijftig gulden omhoog moeten. „Daarmee zou ik dan meteen de duurste in de regio worden", aldus Bezemer. Op dat moment zou zorgver zekeraar Zorg en Zekerheid, die uiteindelijk de ritten moet beta len, waarschijnlijk ingrijpen. „Er zijn afspraken met Bezemer om in ieder geval tot eind 1993 alles te vergoeden. Daarna gaan we de boel opnieuw bezien. Vooral de wagen in Ter Aar. De uitruk- frequentie van die wagen is vrij laag. Daar zou dan iets anders voor gevonden moeten wor den." aldus woordvoerder K. Postema van Zorg en Zekerheid. Maar zo ver zal het nu waar schijnlijk niet komen. „Door de extra ritten hoeft de prijs waar schijnlijk niet omhoog en krijgt het personeel voldoende werk", meldt Bezemer opgelucht. Als zijn tarieven niet verder stijgen, zal de ziektekostenverzekeraar de Ter Aarse ambulance waar schijnlijk ongemoeid laten. leimuiden marieta kroft De hinderwetvergunning voor de afvalwaterzuiveringsinstalla tie (AWZI) in Leimuiden deugt niet. De Raad van State heeft de vergunning die door de ge meente Jacobswoude is afgege ven aan het Hoogheemraad schap van Rijnland vernietigd. De installatie wordt niet geslo ten, mogelijk wordt een nieuwe procedure rond de vergunning gehouden. De Raad van State stelt A. Leeflang, die circa 200 meter van de AWZI afwoont, in het ge lijk. Leeflang was in beroep ge gaan tegen de afgifte van de hinderwetvergunning omdat hij veel overlast ondervindt van de installatie die nu sinds ongeveer een half jaar in gebruik is. De installatie veroorzaakt veel her rie en vooral in de winter, wan neer de bomen kaal zijn, kijkt Leeflang tegen een grote grijze muur aan. Bovendien is hij bang voor overstort in de pol dersloten en heeft hij kritiek op het toezicht op de installatie die onbemand draait. De kritiek van de Raad van State richt zich op het geluids- onderzoek. In de berekeningen werd van minder lawaai-produ- cerende machines uitgegaan, dan waarvoor Rijnland een ver gunning aanvroeg en van de ge meente kreeg. „De gemeente heeft gehandeld in strijd met het algemeen beginsel van be hoorlijk bestuur", meent de Raad van State. „De beschik king had beter moeten worden voorbereid en genomen." Zorgvuldig R. Hockx van de gemeente Ja cobswoude geeft onmiddellijk toe dat de gemeente niet zorg vuldig is geweest. „Het hoog heemraadschap heeft de aan vraag niet goed ingediend. Het geluidsonderzoek strookte niet met de aanvraag. Wij hadden dat moeten zien." In de praktijk verandert er echter niets. De installatie blijft gewoon in werking, aldus Hockx. De gemeente kan nu twee dingen doen: óf de hele procedure rond de aanvraag van de hinderwet wordt op nieuw gevoerd, óf er wordt een aanvullend geluidsonderzoek gedaan. In die tussentijd wordt het gebruik van de AWZI ge doogd. Leeflang, die nu al vijf, zes jaar bezig is het ingebruik ne men van de AWZI tegen te hou den, mag dan door de Raad van State in het gelijk zijn gesteld, opgelucht is hij allerminst. „Die zuivering moet worden stilge legd", zegt hij. „Maar dat ge beurt niet. De gemeente draait en rommelt maar aan. De Raad van State heeft nu een flinke tik op de vingers uitgedeeld. Maar dan reageert de gemeente heel laconiek met 'dan starten we de procedure weer opnieuw'." Stilleggen van de 'illegaal in werking zijnde' zuivering is vol gens de Leimuidenaar alleen maar mogelijk door naar de rechter te stappen. Zijn advo caat onderzoekt daartoe mo menteel de mogelijkheden. Prenten van Jacobswoude woubrugge Foto's van kinderen, dieren en beelden van oud en nieuw Rijnsaterwoude, Hoogmade, Woubrugge en Leimuiden zijn vandaag en morgen te zien in het gebouw De Wijk in Wou brugge. De expositie 'Uw foto te kijk' wordt georganiseerd door de Stichting Cultura Ja cobswoude. De 'prentjes' zijn gemaakt door inwoners uit de vier dorpen. Het gaat daarbij niet om een wedstrijd, maar om te laten zien op welke manieren foto's kunnen worden gemaakt. Door de organisatie is dan ook geen verplicht onderwerp ge kozen. De deelnemers hebben zich dan ook op vele manieren kunnen uitleven. Een apart hoekje van De Wijk is vrij gehouden voor een ander stukje huisvlijt. Deelne mers die hebben meegedaan aan de cursus 'creatief met parkament-papier' laten hun werk zien. De tentoonstelling is vandaag te bezoeken van 10.00 tot 18.00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur. De Wijk is te vinden aan de Schoolstraat in Woubrugge. hazerswoude-runpuk evelyne lammerding Opnieuw staat de fabrikant van zelfklevende materialen Fasson in Hazerswoude-Rijndijk bo venaan de klachtenlijst van de milieutelefoon in de Rijnstreek. Drieentwintig van de 192 klach ten die de milieutelefoon het eerste kwartaal van 1993 bin nenkreeg, gingen over stank overlast bij dit bedrijf. In totaal kwamen er 68 klachten over stankoverlast binnen. Ook ge luidsoverlast scoorde hoog: 34 mensen belden hierover. Alle klachten over Fasson wor den gedeponeerd bij de ge meente Rijnwoude. P. de Bruin, woordvoerder van de gemeente, zegt dat er eerst wordt nagegaan of de klacht juist is. „Vervolgens wordt er een aantekening ge maakt en indirect gebeurt er dan iets", aldus de Bruin. Gere geld vinden besprekingen plaats tussen het bestuur van het be drijf en de gemeente. Tijdens de laatste vergadering werd ge sproken over de inrichting van de fabriek die geheel wordt ver nieuwd. Daarmee zijn de om wonenden echter nog niet af van de overlast. Directeur van de fabriek, dhr. A. Leenaards, zegt dat de be sprekingen dan ook meestal kaag marieta kroft De aanlegsteiger bij de pont van Kaageiland wordt binnenkort vervangen. De gemeente heeft een Haagse aannemer in de arm genomen die de klus voor 50.000 gulden moet klaren. „Het is gevaarlijk om over de steiger te lopen", stellen J. Don kers van de dorpsraad en H. Reurings van de gemeente Alke made. „De planken zijn hele maal vermolmd." De steiger is de enige openba re van het eiland. Veel recrean ten maken er gebruik van om hun boten aan te meren. Al een jaar of drie verkeert de steiger in slechte staat, maar de situatie wordt nu echt gevaarlijk. De steiger is nog niet afgezet. „Maar we zouden het kunnen overwegen", zegt Reurings. Hij veronderstelt dat de stei ger nu toch wel wordt gemeden omdat het duidelijk te zien is dat de steiger in slechte staat verkeert. De watertoeristen kunnen hun schip nu alleen af meren op privé-plaatsen of aan gaan over de bezigheden van het bedrijf en dan vooral over de vraag in hoeverre die over eenstemmen met de hinderwet vergunning. Ook legt de ge meente de klachten die via de milieutelefoon zijn binnengeko men voor. „Er wordt bij ons na gegaan of er ergens een foutje zit, want dat kan natuurlijk overlast veroorzaken", zegt Leenaards. Verder probeert hij de overlast van de fabriek tot een minimum te beperken. „De verbrandingsinstallatie is bij voorbeeld al drie kwart jaar bui ten gebruik. Dat kon doordat we nu andere lijmsoorten .ma ken, niet meer op oplosmidde lenbasis, maar op waterbasis Maar de stank blijft. „Ja. Het gaat om de bewoners van de Groenendijk. En dan nog een paar straten waarlangs wat nuisjes staan die last hebben van de fabriek", zegt de woord voerder van de gemeente. Ook directeur A. Leenaards van Fasson bevestigt dat de overlast niet verdwijnt. „Als het ene luchtje weg is, komt daar wel een ander voor in de plaats waar mensen dan over klagen. Wij zijn een industriebedrljf. Dat brengt altijd geuren met zich mee. Sommigen noemen het de huisgeur. Helemaal ver dwijnt die nooit." de overkant van de Ringvaart, bij Buitenkaag. Met de pont kunnen ze dan alsnog naar Kaageiland. Niettemin hoopt Reurings dal de recreanten weer snel bij het eiland kunnen aanleggen. Als het aan hem ligt, nog voor de zomervakantie. De Haagse aan nemer NBM heeft een plan ge maakt. Reurings: „Dit plan wordt voorgelegd aan B en "W en ook aan de dorpsraad van De Kaag. Omdat je de steiger toch iets in het water bouwt, heb je ook met de aangrenzen de gemeente Haarlemmermeer en de provincie Noord Holland te maken. Die leggen wc hot plan ook voor. Als alle partijen akkoord gaan, begint de aanne mer met de uitvoering." Reurings noemt de niéuwe aanlegplaats geen steiger maar 'aanlegaangelegenheid'. Het staat niet op palen, zoals nu het geval is, maar in verband met de waterkering en de water diepte op een stalen damwand scherm. Nieuwe verdeling van ritten Hoofd verpleegkundige Eveline van Muiswinkel en directeur Johan Bezemer van ambulancedienst De Rijnstreek. foto bende bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15