EJNJk Weer actie tegen 'Leidse' meeuwen Praktijk vind ik het leukste' De Stemming 'Wat er gaat gebeuren? Ik ben een pessimist' Leiden Regio Kustlijn bedekt met algen ZATERDAG 15 ME11993 CHEF GERT VISSER. P NOORDWUK/KATWIJK. Een dikke laag groen stinkend schuim bedekt de kustlijn bij Noordwijk, Katwijk en Wassenaar. Het gaat om een haast jaarlijks terugkerend ver schijnsel, veroorzaakt door dode algen. Doordat fosfaten en nitraten (afkomstig van bijvoorbeeld wasmiddelen) steeds vaker voorkomen in het water, groeien de algen bovenmatig. Als de al gen na verloop van tijd zijn afgestorven, drijven ze bij bepaalde windrichtingen naar het strand. Hoewel het algenschuim op zichzelf niet ge vaarlijk is, krijgen gemeenten en politie over het algemeen wel veel klachten over deze vorm van vervuiling. De opdrogende schuimvlokken ver spreiden een onaangename rottingslucht die tot ver achter de boulevard is te ruiken. Ambtenaren schudden eieren Eindexamen bij De Nieuwe Vaart Milieu-ambtenaren van de gemeente Leiden beginnen binnenkort weer met het schudden van meeuweëieren op daken waar veel meeuwen huizen. Met deze actie wordt voorkomen dat de vogels, die al jaren voor overlast zorgen, zich op grote schaal voortplanten. De actie wordt voor de derde keer gehouden. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het schudden van de eieren heeft tot nu toe een 'redelijk re sultaat' opgeleverd, zegt milieu ambtenaar A. Uljee. Vorig jaar was het aantal nesten gehal veerd; in 1991 werden er 250 nesten geteld. „Maar dan moet ik er wel bij vertellen dat de klachten over meeuwen in buurgemeenten als Leiderdorp zijn toegenomen." Leiden voert als het ware een 'ontmoedi gingsbeleid', waardoor de vo gels hopelijk uitwijken naar broedplaatsen buiten de stad. „Ik denk dat buurgemeenten die last van de meeuwen krij gen, zelf actie moeten onderne men.'' Zolang de meeuwen 'broed- drang' hebben, controleren milieu-ambtenaren de daken van panden in Zuid-West die vorige jaren op grote schaal werden gebruikt om nesten te maken. Dat zijn onder meer de daken van het Mexx-gebouw aan de Rooseveltstraat, het Rijksherbarium aan de Schelp enkade, de Houtwerf aan de Lammenschansweg en Elascon aan de 5 Meilaan. Uljee raadt bedrijven en par ticuliere huisbezitters aan de komende weken hun daken zorgvuldig te controleren op nesten van meeuwen. „Particu lieren en bedrijven moeten hun daken zelf inspecteren. Bij uit zondering kunnen wij de brandweer inschakelen, als het bijvoorbeeld om ouderen gaat die het dak niet op kunnen." Het is belangrijk de controle zo spoedig mogelijk te houden. Uljee: „Over drie weken kan het al te laat zijn. Als er eenmaal jongen zijn is er niets meer aan te doen. Dan zit je zeker een paar maanden in de herrie. Meeuwen zijn heel fel in het verdedigen van hun nest jon gen." Blijkt er een nest op het dak te liggen dan moeten de eieren één keer in de drie weken wor den geschud. Om de meeuwen te weren is het verder verstan dig de vogels niet te voeren. Wie niet in staat is zijn of haar dak zelf te inspecteren kan contact opnemen met de gemeentelijke afdeling milieu: tel. 071-167560. CLaire van Zeeland ziet het eindexamen van de grafische afdeling aan De Nieuwe Vaart in Leiden duidelijk als een tus senstation. „Ik ga in september naar het Grafisch Lyceum in Utrecht voor de vierjarige oplei ding grafisch ontwerper. Ik ben daar al geslaagd voor het toela tingsexamen." Daarmee gaat voor de 15-jarige Alphense een grote wens in vervulling. Zij hoopt in de beoogde vervolgop leiding op MTS-niveau van haar hobby tekenen veel profijt te hebben. Voordat Claire van Zeeland de tweejarige algemene grafi sche opleiding aan de Leidse sa menwerkingsschool voor be roepsonderwijs ging volgen, was zij leerlinge aan een Al phense MAVO. „Daar wilde het niet zo vlotten, ik ben liever wat meer praktisch bezig. Op advies van mijn vader - die vindt dat alles wat je van een computer weet mooi is meegenomen - en een oud-lerares ben ik de grafi sche opleiding in Leiden gaan doen. Ik heb daar zeker geen spijt van. De praktijk vind ik het leukste en dan vooral de laatste tijd het tekenen op de computer met de muis." Op de grafische afdeling van de De Nieuwe Vaart zijn twee praktijklokalen ingericht waar van één met een handdegelpers en een klein-offsetpers, het an dere lokaal staat vol met com puters voor tekstverwerking en ontwerpen. Elf uur in de week wordt daar besteed aan de praktijk. Verder komen de vak ken algemene theorie, wiskun de, natuurkunde, Engels en Ne derlands op het rooster voor. In de regio Alphen is zo'n op leiding niet te vinden. Claire van Zeeland vindt reizen geen bezwaar, al geeft ze toch wat betreft de afstand de voorkeur aan Utrecht. De grafische lycea in Amsterdam, Rotterdam en Haarlem liggen wat al te ver van het ouderlijk huis in Alphen. De laatste weken fietste ze naar school in Leiden en was dat ook gisteren op de examendag van plan om het risico van vertra gingen door acties in het open baar uit te sluiten. Door wat re genkansen pakte ze toch maar de trein. Wat de perspectieven zijn van een grafisch ontwerper op de arbeidsmarkt weet Claire niet zo goed, al hoopt ze later in de reclame haar boterham te ver dienen. „Ik ben daar nog niet echt mee bezig geweest. Be langrijk voor mij is dat ik mij kan ontwikkelen in het tekenen. Dat heb ik in eerste instantie POLITIEKE RUBRIEK Geen groepering in Leiden heeft het de laatste tijd zo lastig met zichzelf als de Jonge Socialisten. De plaatselijke PvdA- junioren voelen zich zo ontredderd omdat de hen op het lijf geschreven eigenschappen jong en socialistisch onverenigbare grootheden blijken te zijn. Het zijn de witte negers van de stad. Veroorzaker van de identiteitscrisis is de in Leiden wonende staatssecretaris sociale zaken, Elske ter Veld voor hen die dat om overigens begrijpelijke redenen zijn vergeten: da's ook een PvdA'er. Zij is in opspraak geraakt door haar omstreden plannen te korten op bijstand voor jongeren. Aanvankelijk deden de Leidse Jonge Socialisten precies wat van ze werd verwacht. Ze bestookten de pers met telefoonbrieven die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. De bewindsvrouw moest worden tegenhouden en de Leidse afdeling van de PvdA- jongeren zou de operatie aanvoeren. De WAO-ingrepen hebben de partij al tal van oudere kiezers gekost en nu vervreemdt ze zich ook nog eens van de jongeren van de partij. Ter Veld, zo schreven de Jonge Socialisten, 'decimeert' de PvdA. Het rondschrijven van de Leidse Jonge Socialisten leek verdacht veel op een motie van wantrouwen. Met een ver van te voren aangekondigde picketline, een soort cordon, voor het huis aan de Oude Vest van Ter Veld, moest ze op andere gedachten worden gebracht. Heel voorspelbaar: Ter Veld was niet thuis. Bij de actie spatten vijf zakjes verf op de muren van haar huis uiteen. De Jonge Socialisten schrokken zich wild. Ze renden naar de fax en stuurden het bericht de wereld in dat ze zich distantiërden van dit schandalige incident. In hetzelfde schrijven wordt Ter Veld op een voetstuk gezet. De staatssecretaris is van grote waarde voor de partij, lezen we. De muren van zo iemand verdienen het niet om te worden besmeurd. Een paar dagen later worden in Den Haag tal van jongeren en studenten (onder wie ook Leidenaars) neergeknuppeld. Zij demonstreerden tegen het beleid van vooral minister Ritzen (ook een PvdA'er) en Ter Veld. Volgens hoge politie functionarissen moest er geweldadig worden opgetreden omdat er met zakjes verf werd gegooid. Een voorstel tot een onafhankelijk onderzoek naar het omstreden politie optreden is mede door de Haagse PvdA- fractie afgewezen. Nog maar eens naar het fax apparaat op het redactielokaal gelopen. Maar de Jonge Socialisten houden zich stil. De openbare bibliotheek overrompelde deze week Leiden met een impopulaire maatregel. Alle vijf wijkfilialen gaan in openingsuren bijna de helft terug. Bestuur en directie beweren dat de bieb niet anders kan. De kosten rijzen de pan uit, het geldtekort neemt met de dag toe. En iedere boeklenende Leidenaar moet de pijn van de biliotheek een beetje meevoelen. Het besluit van de bibliotheek is te beschouwen als een pressiemiddel. Het is bekend dat de bibliotheek zeer verbolgen is over het korten op de jaarlijkse subsidie. Praten met het gemeentebestuur heeft tot nog toe niet geholpen. En wie niet luisteren wil, vinden bestuur en directie, moet maar voelen. Een woedende reactie was verwacht van politiek Leiden op het drastische besluit, dat toch een flink deel van de bevolking dupeert. Maar gek genoeg is er opvallend bedaard gereageerd. In de raadscommissie financiën van afgelopen donderdag weigerden de politici elk commentaar te geven op de maatregel van de bibliotheek. Dat is overbodig, vinden zij. Tijdens de debatten over de begroting van vorig jaar heeft de raad al ingestemd met een lagere subsidie voor de bibliotheek. Uiteraard heeft de bieb daar bezwaar tegen gemaakt, maar dat bezwaarschrift is nog niet behandeld in de speciale commissie die daarvoor in het leven is geroepen. Dus wat valt er op dit moment voor de financiële specialisten-te beoordelen, lieten de commissieleden weten aan een ontdane wethouder De Vreeze (PvdA). Bij nadere beschouwing is de houding van de politici niet verwonderlijk. Het is de eigen schuld van burgemeester en wethouders, dat de behandeling van dat bezwaarschrift zo lang op zich laat wachten. Het college wilde zo nodig dat een accountantsbureau de begroting van de openbare bibliotheek doorlichtte. Opdat het college de bieb met een onafhankelijk rapport van zijn gelijk kon overtuigen. Het vervelende is dat het accountantsbureau niet alleen erg veel tijd heeft genomen voor dat onderzoek, maar vooral - tegen ongetwijfeld een vorstelijke vergoeding - een rapport heeft afgescheiden dat voor interpretatie vatbaar is. Zo goed als de gemeente er haar gelijk in leest, ziet de bieb er het bewijs in dat extra subsidie nodig is. En zo zijn beide partijen nog geen steek verder. En komen ze misschien ook niet verder meer nu het bestuur van de bieb het provocerende openingstijdenbesluit heeft genomen. Zonde eigenlijk van al dat geld voor het accountantsonderzoek. Had de gemeente dat niet beter gelijk aan de bieb kunnen geven? De zoveelste discussie over de sluitingstijden van de Leidse horeca is in volle geleerd van de Alphense kun stenaar Ton Hendriks op de te kenclub 'Stichting Tekenen en Schilderen Jacobswoude'. Onze buurvrouw Carla van Ooyen is voorzitter van die club en heeft mij gestimuleerd daar lid te worden. Ik was de jongste." Via een veertiendaagse stage bij Samsom in Alphen aan den Rijn heeft zij alle onderdelen van het grafische bedrijf leren kennen. Claire: „Ik heb daar overal uitleg over gekregen en soms meegewerkt, wat erg leer zaam was. De grote kleuren-off- setpers vond ik indrukwekkend, net als de afdeling met ont- werpcomputers." Naam: Claire van Zeeland. Opleiding: grafische afdeling (LTO) VOORAF „De grootste druk is er af want ik haalde voor mijn twee school onderzoeken cijfers die in het algemeen ruim voldoende waren. Als voorbereiding op het eindexamen heb ik alles nóg een keer doorgenomen. Ik heb er vertrouwen in dat ik slaag." ACHTERAF Op de vraag hoe het naar haar gevoel is gegaan bij het onderdeel algemene grafische theorie dat gisteren van 9.00 tot 11.00 uur moest worden gemaakt, antwoordt Claire opgetogen: perfect. „Maandag worden we verwacht voor het volgende examenon derdeel en dat gaat door tot 2 juni, we hebben er wat vrije dagen tussendoor." EXAMENUITSLAGEN Voorlopige eindexamenuitslag Duits HAVO en VWO vrijdag 14 mei (Alleen meerkeuze-vragen) HAVO: 1 C; 2 B; 3 B; 4 D; 5 C; 6 D; 7 B; 8 A; 9 A; 10C; 11 C; 12 C; 13 C; 14 B; 15A; 16 B; 17B; 18C; 19 B; 20A;21 B; 22 C; 23 A; 24 C; 25 B; 26 B; 27 A; 28 B; 29 C; 30 C; 31 A; 32 A; 33 A; 34 C; 35 B; 36 B; 37 C; 38 C; 39 A; 40 D; 41 B; 42 B; 43 C; 44 A; 45 A; 46 D; 47 A; 48 A; 49 D; 50 B. VWO: 1 A;2A;3A;4C;5D;6B;7C;8B;9C; 10 A; 11 A; 12 B; 13B;14D; 15 A; 16 C; 17 C; 18 C; 19 C; 20 D; 21 B; 22 A; 23 A; 24 B; 25 C; 26 D; 27 A; 28 B; 29 C; 30 B; 31 B; 32 A; 33 B; 34 B; 35 A; 36 D; 37 C; 38 B; 39 A; 40 B; 41 D; 42 B; 43 A; 44 C; 45 D; 46 D; 47 A; 48 A; 49 A; 50 B. Gelaten reacties op surséance Verto LEIDERDORP RUDOLF KLEUN Het Verto-complex in Leider dorp ademt de rust uit van een vrijdagmiddag. Veel mensen hebben vrij en het is maar een klein groepje werknemers dat bij de wisseling van de ploegen druppelsgewijs het terrein ver laat van wat in de volksmond nog altijd 'De Touwfabriek' heet. Het personeel heeft 's morgens te horen gekregen dat voor een groot deel van het concern uitstel van betaling is gang. En het zit er ook dit jaar niet in dat er een regeling uit voortkomt waar we nog jaren mee toekunnen. De gemeenteraad is verdeeld, de collegepartijen zijn verdeeld en sommige partijen zijn zelfs intern verdeeld. Wat is wijsheid? Mag er in de 'geest van het referendum' wel aan de tijden worden gesleuteld of mogen er kleine veranderingen worden doorgevoerd? En zo ja, hoe klein? Het college heeft gekozen voor kleine veranderingen. Maar omdat het onderwerp gevoelig ligt, werd er op aangedrongen, dat die kleine veranderingen 'de inspraak in' moesten. Iedereen mag de komenden twee weken een briefje aan de gemeente schrijven met hun mening over dit onderwerp. In feite dus een nieuw referendum over de vraag of aan de onwerkbare en voor verschillende uitleg vatbare uitslag van het vorige referendum getornd mag worden. Met dit verschil dat de gemeenteraad zich niet hoeft te houden aan de uitslag van de nieuwe volksraadpleging. Dat is pas beleid. n Koevoet. Hans Koenekoop ei De toekomst van het bedrijf is uiterst onzeker. Er staat niet veel meer vast dan dat er deze maand nog wel loon wordt uit betaald. Drie jaar geleden werd nog actie gevoerd om de Leider- dorpse vestiging open te hou den. Dat er nu soortgelijke ac ties komen, lijkt onwaarschijn lijk. „De directie heeft vanmor gen een verklaring afgelegd. Het is slecht nieuws. Er is zoveel ge daan om toch nog winst te gaan maken", zegt M. Boukhidous. Hij werkt veertien jaar bij Verto Leiderdorp dat traditioneel veel buitenlanders onder zijn perso neel telt. „Ik heb alles gedaan, van de vloer vegen tot kabels maken." Net als anderen zegt Boukhidous vooral af te wach ten wat er gebeurt. Het perso neel heeft te horen gekregen dat het minstens een aantal dagen en misschien wel weken duurt voordat de gisteren benoemde bewindvoerder met een plan op de proppen komt. Een andere werknemer die naar buiten fietst heeft vakantie, maar is toen hij van de surséan ce hoorde toch naar het werk gekomen om met collega's te overleggen. Hij werkt al twintig jaar bij het bedrijf, is lid van de Industriebond FNV en wil liever niet met zijn naam in de krant. Voor hem komt de aanvraag van uitstel van betaling niet als een verrassing. Daar doet de re organisatie die in februari werd aangekondigd weinig aan af. Die voorziet er in dat 107 van de 250 banen bij de kabeldivisie verdwijnen. In Leiderdorp gaat het om zo'n dertig ontslagen. „Maar al die mensen werken hier nog. Het kost nu eenmaal tijd voor het arbeidsbureau ont slagen heeft behandeld. Maar._ ondertussen kost elke arbeids plaats wel veel geld en dat houdt een bedrijf als Verto niet vol. Wat er hier gaat gebeuren? Ik ben een pessimist hou het daar maar op. Dan kun je zelf je conclusie wel trekken." Ook hij herinnert zich de acties om het bedrijf open te houden. Dat het toen niet is gesloten, lag volgens hem niet zozeer aan de inzet van het personeel. „Er was geen geld om het te sluiten. Als er dan een faillissement komt, ligt de situatie toch heel anders." Die mening wordt overigens niet door iedereen gedeeld. Een kantoormedewerker spreekt zijn grote ergernis uit over de mededeling in een ochtendblad dat Leiderdorp in elk geval dicht gaat. Gedecideerd merkt hij op dat er nog niets is besloten en dat iedere suggestie over slui ting voorbarig is. AGENDA ZATERDAG 15 MEI Katwijk Avond voor dertigplussers, georg. door de stichting '30+ route 66', in bar De Musketier, Zuidstraat, van 20.30 tot 2.00 uur. Leiden Perkplantenmarkt rond gebouw Staalwijk, van 9.30 tot 17.00 uur. Intercultureel vrouwenfeest met op treden van de Marokkaanse vrouwen band El Houdoud in buurthuis Vogel vlucht, Boshuizerlaan 5, van 15.00 tot 19.00 uur. Noordwijk Braderie in en rond de Kerkstraat, van 10.00 tot 17.00 uur. Beach Party. org. Noordwi|kse Red dingsbrigade in het Materialenge- bouwaande Bosweg, aanvang 19.30 Toneelstuk 'Na de Zondeval' door to neelgroep Louis Bouwmeester, Dorpshuis De Kuip, aanvang 20.15 Noordwijkerhout Countryband Alamo in De Schelft, aanvang 21.00 uur. Oegstgeest Rommelmarkt, org. Buurtgroep Haas- wijk, op het Boerhaaveplein, van 12.00 tot 15.00 uur. Voorschoten Rommelmarkt, org. Chr. Oratorium vereniging 'Exultate Deo' op het plein voor de Gereformeerde kerk, School straat, van 9.00 tot 16.00 uur. Geraniummarkt in de Voorstraat, van 9.00 tot 17.00 uur. Modelspoordag met ruilbeurs en rij dende treinen in het.Vlietlandcoilege, Van Beethovenlaan 10, van 10.00 tot 16.00 uur. van 10.00 tot 15.00 u Bazaar en rommelmarkt in basis school De Alleman, Laan van Ooster geest, van 10.00 tot 16.00 uur. Dag van de muziek door muziekvere niging Sint Matthias, op het pleintje bij de Pomp. muzikale optredens van af 15.00 uur. ZONDAG 16 MEI Leiden Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho- terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Ontspanningsmiddag voor 55-plus- sers, org. Ouderen Activiteiten Comm. Leiden Zuid West, in verzor gingstehuis Haagwijk, Beethovenlaan u - 2, van 14.30 tot 16.30 uur. Leiderdorp K laverjassen voor koppels en sjoelen bij drumfanfare Tamarco in het club- 1 gebouw aan de Splmterlaan, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Winkels geopend in Hoofdstraat m Koopcentrum, van 10.00 tot 17.00 Fietsrally, org. Carnavalsver. De Noor tukkers, start bij De Sprint Northgo- hal, vanaf 13.30 uur. Boerenkapel De Zotte Muggen op het,. Vuurtorenplein, van 14.00 tot 16.00 2e competitiewedstrijd van HSV De Sportvisser in de Drecht, verzamelen op het terrein van garage Beuk, Van Berkcelwegom 04.45 uur. Warmond Gezinswandeltocht, org. Speeltuin- vereniging Het Vossenhol, start vanaf v de speeltuin aan de Bernardstraat, tussen 12.00 en 13.00 uur. Natuurwandeling olv gidsen over landgoed 't Huys te Warmont, vertrek vanaf het toegangshek aan de Heren weg om 14.00 uur. Staatssecretaris Elske ter Veld (PvdA) pakt bonbons In bij de inpakkerij van de Leidse Zijlbedrijven. De Leidse Jonge Socialisten vonden eerst dat de bewindsvrouw met haar jongeren-onvriendelijke beleid de PvdA 'decimeert' maar nadat er verfzakjes tegen de muren van haar huis waren ge gooid, noemden de PvdA-junioren haar snel weer onmisbaar voor de partij. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14