LUDLUM ZONDER LOEP VVV eist onderzoek 't Joppe Diaconessenhuis: geen bedden naar Rijnoord 'Je kunt miljonair zijn en hier niet passen' Regio Geen stappen tegen krakers in koetshuis Innovam vertrekt na 30 jaar Verliezen stapelen zich op Meerkamp sportclubs Oegstgeest 973 Surfclub gelooft berichten over Langeraarse Plassen niet 7ATFRnA(~i 1 *5 A/1FI 1QQ3 De VW vreest dat de berichten over de slechte water kwaliteit de toeristen uit Warmond weghoudt. Het be stuur van de VW heeft het gemeentebestuur daarom ge vraagd het Joppewater zelf zo snel mogelijk te onderzoe ken. VW-voorzitter J. de Winter zegt: „De watersport en de recreatie op het eiland Koudenhom zijn de verant woordelijkheid van de gemeente." warmond/ter aar wilfred Simons zich zorgen over de waterkwali- De provincie Zuid-Holland bracht onlangs de folder 'Zwemmen in open water' uit. Daarin stelt zij dat het Joppewa ter gezondheidsbedreigende bacteriën bevat. Ook ontraadt zij recreanten te zwemmen of te surfen in de Langeraarse Plas sen, wegens een illegale glas- stort langs de oever. Burgemeester G. van der Wei- Markerink van Warmond maakt Joppe. „Ik vond het niet leuk toen ik het las. Tot nu toe was de kwaliteit altijd goed en daarom hebben we lang niet naar 't Joppe omgezien." Van der Wel wil nu eerst het rapport zien waar de folder 'Zwemmen in open water' van de provincie op is gebaseerd. Als daar niet duidelijk uit blijkt wat de oorzaak is, wil ze eerst de actuele metingen van de provincie Zuid-Holland afwach- Van Houdt dinsdag begraven leiderdorp* De Leiderdorpse sportschoolhouder Theo van Houdt wordt dinsdag 18 mei begraven. Om 10.30 uur wordt een uitvaartmis gehouden in de Menswordingkerk aan het Leider- dorpse Heelblaadjespad. De begrafenis vindt om 12.15 uur plaats op de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. Van Houdt overleed op 11 mei tijdens een fietsvakantie op Cyprus aan de gevolgen van een hartaanval. Info-centrum Morsebel open oegstgeest Het informatiecentrum in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Morsebel is vandaag geopend van 11.00 tot 15.00 uur. In het centrum wordt voorlichting gegeven over de verkoop van bouwkavels, waarvoor de inschrijving tot 28 mei loopt. Daar naast is in het centrum ook informatie aanwezig over de wo ningbouw in de Morsebel. Het centrum ligt aan het Mien Ruy- spark, vlakbij de Haaswijklaan. ten. „Misschien is de kwaliteit inmiddels wel goed." Pas als blijkt dat het water nog steeds slecht van kwaliteit is, over weegt Van der Wel een onder zoek naar de oorzaak en de aard van de vervuiling.Als het water vies is door een combinatie van oostenwind en warm weer, dan kunnen wij daar niets aan doen. Dat zijn puur natuurlijke oorza ken." Verouderd De Winter hoopt dat het water er niet zo slecht aan toe is als de provincie Zuid-Holland in de folder suggereert. Hij wijst erop dat de meetresultaten van vorig jaar zijn en dat de kwaliteit van 't Joppe in de tussentijd best kan zijn verbeterd: „Wij gaan er voorlopig van uit dat de gege- Het koetshuis ligt net op Leids grondgebied. Het huis zou in zo n slechte staat verkeren, dat er enige tonnen nodig zijn om het op te knap pen. Dat heeft de provincie er niet voor over. De provincie heeft inmiddels van ambtenaren in Leiden ver nomen dat zij genoeg reden zien om het gemeentebestuur te adviseren de sloopvergun ning af te geven. Sjieke 'Haagsche' golfclub bestaat honderd jaar wassenaar judy nihof Een glooiend, uitgestrekt duin landschap, een statige oprijlaan en een kast van een villa als clubhuis. Menige golfclub valt in het niet bij de Haagsche Golf en Countryclub (HG&CC) in Wassenaar. De golfliefhebbers staan dan ook te dringen om in Wassenaar te mogen spelen. De club telt ruim 1200 leden, op de wachtlijst prijkt een vergelijk baar aantal. ■i m Voorzitter A. baron van Styrum: Je wordt wel geacht er niet heel on-netjes bij te lopen.' foto hielco kuipers 13 Verhuiswagens rijden af en aan bij Innovam. Zo'n 25 verhuizers zijn dagen bezig om het bedrijf uit Voorscho ten te verkassen naar Nieuwegein. foto wim dijkman Beveiligde verhuiswagen voor geheime examenopgaven De provincie Zuid-Holland on derneemt nog geen juridische stappen tegen de krakers van het koetshuis op het landgoed Ter Wadding in Voorschoten. „We wachten af tot we een sloopvergunning voor het pand hebben, dan staan we sterker en gaan we aan de slag", aldus een woordvoerder van de provincie. De sloopvergunning is eind maart bij de gemeente Leiden „Maar we heben maar één baan die we niet kunnen uit breiden. Hoe graag we dat ook zouden willen," zegt voorzitter AJ. baron van Styrum. Meer mensen op de baan toelaten is niet verantwoord. .Anders gaat de baan stuk. En als een golf baan eenmaal kapot is, krijg je hem nooit meer goed." De 'Haagsche' is de oudste golfclub in Nederland. In 1893 liet oprichter Baron van Brienen van Groote Lindt een golfcourse aanleggen op landgoed Clin- gendael in Den Haag. De baan werd in de Tweede Wereldoor log, door de Duitsers verwoest. De ^olfspelers vonden in 1947 een nieuwe locatie aan de Groot Haesebroekseweg in Wasse naar. Maar de club bleef ge woon de 'Haagsche' heten. „Dit tot spijt van de Wasse- naarse burgemeester Schoute," zegt Van Styrum. „Maar hij kan blij zijn dat aan de club het pre dikaat 'koninklijk' is verleend. Hii zei al: dan kan ik het voort aan tenminste hebben over de 'Koninklijke' in plaats van over de 'Haagsche'." flet honderdjarig bestaan wordt de komende weken uit gebreid gevierd. De voorberei dingen voor het feest zijn in vol le gang. Op de parkeerplaats staat een wagen van Moët en Cliandon Champagne. Werklui lopen af en aan. Bij de veranda, oyer de jeu de boulesbaan heen* w<ydt een enorme tent ge bouwd om de gasten op te van gen. Er is inmiddels een jubile umboek verschenen met een voorwoord van Prins Claus, die in Wassenaar graag een golfbal letje slaat. Eeuwfeest „Zo'n 150 leden zijn met de voorbereidingen voor het eeuw feest bezig", vertelt Van Styrum. Want lid zijn van de 'Haagsche' is meer dan alleen een golfbal slaan. „Het is niet de bedoeling dat je lid wordt en verder niet komt." Er wordt ook op andere leiden caroune van overbeeke 'Niet acceptabel', zo noemt di recteur patiëntenzorg van het Leidse Diaconesenhuis, M. Hennink, het plan om bedden van de Leidse ziekenhuizen over te hevelen naar het nood lijdende Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Het Leiderdorpse Eli sabeth ziekenhuis, het Diaco nessenhuis en het academisch ziekenhuis (AZL), moeten met elkaar onderhandelen over een beddenruil om Rijnoord te red- leiden/leiderdorp» caroline van overbeeke Banken kunnen besluiten om de geldlcraan dicht te draaien als de financiële positie van het Rijnland Ziekenhuis dit jaar nog verder verslechtert. Uit een re cent onderzoek van registerac countant BDO CampsObers blijkt dat de toekomst er voor het Leiderdorpse Elisabeth Zie kenhuis (EZL) en het Alphense Rijnoord slecht uitziet. De twee ziekenhuizen leden in '92 een verlies van 1,1 mil joen gulden. Op het moment van de fusie met Rijnoord, op 1 januari 1990, had het EZL nog een positief saldo van 246.000 gebieden inzet van de leden verwacht. Veel leden zijn aktief in allerlei commissies en bestu ren. Veel golfspelende leden zijn tegelijkertijd ook lid van de Country Club. Er wordt met el kaar getennist, bridge en jeu de boule gespeeld aan toneel ge daan. Een hele dag op de golfclub doorbrengen, is heel gewoon. Wie dat doet, hoeft niet te ver hongeren. Het restaurant ser veert een eenvoudige maaltijd, maar ook een exclusief diner. Is het buiten koud, dan gaat de vens verouderd zijn en dat er nu geen vervuiling meer is." De VW-voorzitter plaatst so wieso vraagtekens bij het be richt van de provincie. „Het Kaagwater bij de Leidse Meren- wijk is goed en dat water staat in open verbinding met 't Jop pe. Hoe kan dat nu zo'n verschil uitmaken?" Ook bestuurlid A. Otto van Surf club Ter Aar plaatst kantteke ningen bij de folder van de pro vincie. „Het bericht van die glasstort lijkt mij allemaal on zin," zegt Otto. „Ik zou de amb tenaar wel eens willen spreken die dat beweert." Volgens hem hebben tuinders langs de oevers vroeger wel glas gestort op hun vuilnisbelten en hij sluit ook niet uit dat de voor malige conservenfabriek Abtito den, zo vindt de provincie Zuid- Holland. Het AZL stelt zich af wachtend op. Hennink: ,Als het Diacones senhuis bedden aan Rijnoord afstaat, wordt een groot deel van de bevolking in ons verzor gingsgebied getroffen. Het zou een verschraling van het func tiepakket betekenen. Een schandelijke zaak. Hennink benadrukt dat het Diaconessenhuis een heel an der verzorgingsgebied heeft dan het Rijnland Ziekenhuis in Lei- gulden. Volgens directeur F. Hof is de afgelopen jaren onevenre dig veel geld gestoken in de kwaliteitsverbetering van het Al phense ziekenhuis. Dat ging ten koste van het Leiderdorpse zie kenhuis. Uit de accountantsverklaring blijkt dat Rijnoord vanaf 1990 jaarlijks een verlies heeft gele den van bijna 2 miljoen gulden. open haard in de lounge aan. „Ik denk niet dat wij elitair zijn", zegt Van Styrum. „Dat is net alsof je mensen uitsluit. Maar we houden ons wel erg aan de etiquette. Je wordt bij voorbeeld wel geacht om er niet heel on-netjes bij te lopen." De voor&itter wijst op het spijker overhemd van zijn overbuur vrouw. „Dat ziet er natuurlijk prachtig uit. Zo lopen veel jon geren er hier bij." De Haagsche is niet eens de duurste golfclub in Nederland, weet Van Styrum. Een lidmaat glas langs de oevers heeft ge dumpt. „Maar op die plaats zijn nu allemaal huizen gebouwd. Als daar glas ooit is gestort, dan ligt er inmiddels een dikke laag bouwzand overheen." Als er nog glas ligt, is het volgens hem maar weinig en alleen op kleine plekjes; Otto ziet daarin geen groot gevaar. Het bestuurslid surft zelf ge regeld op de Langeraarse Plas sen en zegt nog nooit glas te hebben gezien. Kinderen spelen vaak langs de oevers en daarbij zijn ook tuinderskinderen. ,Als die ouders wisten dat de oevers gevaarlijk waren, dan lieten ze hun kinderen daar toch niet spelen?" De gemeente Ter Aar was niet voor commentaar be reikbaar. derdorp en Alphen. „Daartus sen kun je een messcherpe scheiding trekken. Als er bij ons bedden en functies verdwijnen, dan duperen we de mensen die gebruik maken van het Diaco nessenhuis. In feite stop je dan het ene gat met het andere. Dat vind ik onacceptabel." AZL-woordvoerder D. Ketting houdt een slag om de arm maar benadrukt dat het AZL de laatste jaren al een flink aantal bedden heeft moeten inleveren. Ook dit jaar zal Rijnoord weer flink in de rode cijfers komen: volgens de registeraccountant met 2,5 miljoen gulden. „Het geld is op. De ontstane schade is voor Leiderdorp be hoorlijk groot. Er is teveel van de reserves het Elisabeth afge knabbeld: een verontrustende situatie. Er moet nu snel een beslissing worden genomen over de toekomst van Rijnoord. Zo kan het niet langer door gaan", aldus Hof. Gistermiddag is op het provin ciehuis overleg geweest over de situatie. Deelnemers weigerden daarover commentaar te geven omdat zij dit weekend met hun achterban willen praten. schap kost gemiddeld 1200 gul den per jaar. Van dat geld en van 'goed management' kan de club dertien mensen in dienst houden, van baanpersoneel zoals een caddiemaster, de 'portier' van de golfbaan tot medewerkers van het secretari- Van Styrum: „Kijk, men kan miljonair zijn en hier niet pas sen. En stratemaker zijn en hier wel passen. Het heeft allemaal niets te maken met de functie die je in het zakenleven be kleedt." voorschoten miep de graaff Acht verhuiswagens reden afge lopen dagen af en aan bij het Voorschotense innovatie- en onderwijscentrum Innovam aan de Papelaan. De mammoetver huizing naar Nieuwegein om vat, om een greep te doen, meer dan 3200 verhuisdozen, tiental len auto's en motoren, alsmede 35.000 boeken plus het hele hebben en houwen van 280 werknemers. En: uiterst gehei me examenopgaven die voor al le tienduizenden cursisten ge heim moeten blijven. Vandaar dat er een speciaal beveiligde verhuiswagen voorreed. Aan de 'operatie' is een voor bereidingstijd van vijftien maanden vooraf gegaan. Eén van de grotere klussen is de ver huizing van alles dat met auto matisering te maken heeft. Het onderwijscentrum (13.000 leer lingen en 35.000 examens per oegstgeest De jaarlijkse sportmeerkamp in Oegstgeest duurt dit jaar van 21 mei tot 4 juni. In gemengde teams met tenminste twee mannen en twee vrouwen kun nen deelnemers vanaf 18 jaar proberen de troffee in de wacht te slepen. De teams worden ge vormd door tafeltennisvereni ging Pecos, volleybalclub Oegst geest, de voetbalverenigingen UDO en W Oegstgeest, korfbal vereniging Fiks, de Oegstgeester badmintonclub en zwemvereni ging Vivax. Op vrijdag 21 mei wordt in hetThom tafeltenniscentrum in De Voscuyl vanaf 19.15 uur een tafeltenniszeskamp gespeeld. In zwembad Poelmeer spelen de teams op maandag 24 mei van af 19.45 uur een waterpolotoer- nooi. De voetbalwedstrijden op woensdag 26 mei op de velden van W Oegstgeest in De Vos cuyl hebben afwijkende spelre gels. De wedstrijden, die om 19.00 uur beginnen, duren twee maal tien minuten en worden op een half veld gespeeld. Bui tenspelregels worden niet ge bruikt en de zevenkoppige teams mogen onbeperkt wisse len. In de sporthal van het Rijn lands Lyceum wordt op dinsdag 1 juni vanaf 19.30 uur badmin ton gespeeld. Op donderdag 3 juni volgen om 19.30 uur de volleybalwedstrijden in dezelfde sporthal. De korfbalwedstrijden sluiten op vrijdag 4 juni de rij in het sportcomplex in De Vos cuyl. Die beginnen om 19.15 uur en worden om 21.15 uur af gesloten met de prijsuitreiking. jaar) draait qua administratie en logistiek immers op de ver werkingen van de computer. Het gaat om zo'n 120 pc's, tientallen printers en 60 termi nals, zeven faxen en 180 nieuw aan te sluiten telefoons. Het hoofd van de afdeling automati sering informatica, P. van Za- nen, blijft vrolijk bij deze op somming. Zijn tien man sterke afdeling is bereid desnoods dag en nacht door te gaan. „Woens dagmiddag moesten we de boel afkoppelen en pas maandag zijn we weer operationeel. Spannend wordt het straks als het moment aanbreekt waarop we gaan draaien, want in Nieu wegein beginnen we met een compleet nieuwe infrastructuur qua communicatiemogelijkhe den en bekabeling. Enfin, we hebben alles tot in de puntjes voorbereid. Meer kunnen we niet doen." Tijdens het uur u had Inno vam nog een honderdtal cursis- voorschoten In het centrum van Voorscho ten worden vandaag een rom melmarkt en een geranium- markt gehouden. De eerste is een actie van de Christelijke Oratoriumvereniging Exultate Deo op het plein voor de gere formeerde kerk aan de School straat en duurt tot vier uur. De opbrengst is bestemd om de kas VRIJE TIJD Rommelmarkt De basisschool De Alleman aan de Laan van Oostergeest in Warmond houdt vandaag tot vier uur een bazaar en rommel markt. Kinderen kunnen zich laten schminken, cake versieren en buttons maken. Er is een grabbelton en een rad van avontuur. Modelspoordag In het Vlietlandcollege aan de Van Beethovenlaan 10 in Voor schoten wordt vandaag een mo delspoordag en ruilbeurs ge houden. Tot vier rijdt er een LGB-trein en in de aula van de school staat een modulebaan van M-track. Optreden Bij de Warmondse muziekvere niging Sint Matthias is het van daag 'dag van de muziek'. Op het pleintje bij de Pomp verzor gen leerlingen vanaf drie uur muzikale optredens, er is een speciale muziekkrant en but tons te koop. ten in huis en moesten bepaal de afdelingen gewoon doorwer ken. En passant meldt verhuizer Jan Noordover van Voerman niet echt onder de indruk te zijn van deze opdracht. „Voor ons is het een middelgrote klus. We hebben 25 man en zeven wa gens ingezet, dat wel". Het personeel ondergaat de chaos gelaten, zegt woordvoer der P. den Hartog. „Aan de ene kant zijn we opgelucht dat het nu zo ver is. Je zit er al die tijd tegenaan te hikken. Het leuke was dat er tijdens een bezichti ging van de nieuwbouw afgelo pen zaterdag 700 man uit Voor schoten kwam: 280 werknemers plus familie en vrienden. Men leeft dus volop mee. Anderzijds is de sfeer nu natuurlijk wee moedig. Je laat je historie achter we hebben er per slot van re kening dertig jaar Voorschoten op zitten. En ga jezelf maar na als je moet verhuizen je bent wel even ontheemd." van de vereniging te spekken. Op de geraniummarkt in de Voorstraat krijgen bezoekers in formatie over het vullen en be planten van bloembakken, - potten en -schalen. Tevens wor den er demonstraties gegeven van Japanse papier knip- en vouwkunst, het versieren van kaarsen, Fimo-kleikunst en kantklossen. Deze markt duurt tot vijf uur. Rommelmarkt Buurtgroep Haaswijk in Oegst geest houdt vandaag op het Boerhaaveplein haar jaarlijkse rommelmarkt. De markt duurt van 12-15 uur. Natuurwandeling Belangstellenden kunnen, on der leiding van natuurgidsen, morgen 16 mei een wandeling maken over het landgoed 't Huys te Warmont. Duur: onge veer twee uur. Vertrek om twee uur bij het toegangshek aan de Herenweg. Wandelpuzzeltocht Speeltuinvereniging Het Vos senhol houdt morgen 16 mei een gezinswandeltocht. Start: tussen 12 en 13 uur bij de speel tuin aan de Bemhardstraat. Deelname: 3 gulden, leden 2 gulden Koppelklaver jassen De Leiderdorpse Drumfanfare Tamarco houdt zondag 16 mei klaverjassen voor koppels. Aan vang twee uur. Tevens is er die middag sjoelen in het clubge bouw aan de Splinterlaan. Kiezen uit 30.000 boeken op cassette? Bel de NLBB. 070-3 211 211 Geraniummarkt in Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13