Leiden lOTcWrugltaü' Gigantisch muziekspektakel Kunstenaars stappen op Politie fietst voor Ronald McDonaldhuis 'Afzien' aan Uiterstegracht Theologie in Leiden staat op de tocht ZATERDAG 15 MEI 1993 CHEF»'-CERT VISSER, PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Innovam weg a q Na dertig jaar ver- I J trekt het innovatie- en onderwijscentrum In novam uit Voorschoten. Cisteren reden de verhuis wagens voor Eieren schudden a a Milieuambtenaren I *f van de gemeente J_eiden gaan weer de eie ren van meeuwen schud den. Om overiast te be perken Goekoop reageert op uitspraken juristen Bij honderdste viering van Leidens Ontzet leiden loman leefmans „Leiden is geen harddrugsstad. Er wordt wel gedeald, maar ik héb geen aanwijzingen dat Lei- dep een centrum van de handel is En wat koffieshops betreft doen we ons best om het aantal terug te brengen." Zo reageert burgemeester C. Goekoop op de uitlatingen van advocaten en de officier van justitie, die donder dag her drugsbeleid van de ge meente hekelden. In het -paleis van justitie in Den Haag stonden gisteren zes drugshandelaars uit Leiden te recht. Een van de advocaten, Mr. Kalkman, wilde voor zijn cliënten vrijspraak op het punt van de handel in hasj, omdat die: volgens hem nu eenmaal in Leiden is toegestaan. Het was dé taak v§p de gemeente, in de persoon van de burgemeester, ö'th daar wat aan te doen. De advocaten van de andere ver dachten waren het volledig met kalkman eens. ïiNatuurlijk proberen de ad vocaten hun cliënten vrij te krij gen en zeggen ze daarom dat Leiden een drugsstad is. Ik neem dat maar voor kennis aan", aldus Goekoop. Officier van justitie Renckens ging don derdag ook niet in op het be toog van de advocaten, maar zij had andere kritiek op het ge meentebeleid. Leiden had ver-' zilfmd het poolcentrum aan de HcJVefr; een bekend drugsnest, definitief te sluiten. „Een gemis te kans", vond Renckens. lij-' eiste vijftien tot dertig maanden celstraf en boetes van 3000 tot 25.000 gulden tegen het zestal in de leeftijd van 21 tot 34 jaar. Allen bekenden in drugs te hebben gehandeld. Maar veel minder dan hen ten laste was gelegd, betoogden ze. De Leidse politie kwam begin dit jaar op het spoor van drie van de dealers. Via gesprekken met deze drie en een groep ge bruikers die in februari van dit jaar was opgepakt leidde het spoor van de Leidse politie ver volgens naar de volgende drie cocaïne-handelaren, die werk ten vanuit koffieshops in de omgeving van de Nieuwe Bees tenmarkt. Goekoop is het niet eens met de conclusies van Renckens. „Het beleid inzake koffieshops is niet iets van Leiden zelf. Het is landelijk beleid van justitie: de kleine handel wordt niet ver volgd. Harddrugs natuurlijk wèl. In Leiden gaan we juist probe ren het aantal koffieshops te be perken. Daar worden een paar regels voor opgesteld zoals geen koffieshops in de buurt van scholen, vroeger sluiten, geen verkoop aan minderjarigen, geen harddrugs of reclame", al dus de burgemeester. Maar ook Goekoop onderkent dat deze maatregelen het de koffieshop moeilijk, maar zeker niet onmogelijk maken om een florerende handel in hasj op te zetten: „Maar daar valt ook wei nig tegen te doen. Je zou kun nen kijken of er wel de nodige horecavergunningen zijn, maar ook dan is het niet eenvoudig om het aan banden te leggen." presenteert Dirk Visser 'Een Borrel met e (een boek over verschilende merkenruzies die in de loop der jaren voor de rechter zijn uitgevochten) bij Boekhandel Kooyker, le etage BREESTRAAT 93, 2311 CK Leiden, tel.: 071 -160 500, fax: 071-144 439. Van het complete, wereldberoemde London Symphony Orchestra tot Lee Towers en van Paul de Leeuw tot Nor maal. Voor de honderdste viering van Leidens Ontzet wil de 3 October Vereeniging als extraatje dit jaar maar liefst honderd concerten in Leiden opvoeren. Grote namen worden gecontacteerd voor dit ongetwijfeld honderddui zenden guldens kostende evenement. Het is nog onbe kend of de speciale viering van 3 oktober op een konink lijk bezoek mag rekenen. leiden loman leefmans Tot gisteravond heeft het be- optredens néést alle gebruikelij- stuur van de Vereeniging het ke evenementen die op of rond 3 oktober worden gehouden. Behalve de optredens van grote namen in de grote zalen zijn er ook schoolconcerten, een saxo foon marathon een Leids arties tenfestival, kerkmuziek en nog tientallen andere populaire, klassieke en jazz uitvoeringen. De route van de traditionele optocht blijft zoals die vorig jaar was. Dus zonder de Haarlem merstraat. Alleen op het einde van de route nabij de Zoeter- woudsesingel komt een kleine verandering. Het thema dit jaar is Pracht en Praal met als on dertitel Vorstendom. Eregast in de gouden koets is in dit mu- ziekjaar begrijpelijk Leidse ere burgeres de Zangeres Zonder Naam. Andere nieuwtjes bij Leidens Onzet zijn het intensieve ge bruik van de Garenmarkt door muziekkorpsen. Het plein is het domein van de 3 October Ver eeniging geworden omdat zij het huidige herbestraten ook zelf betaalt. Verder zal bij de uitreiking van Haring en Witte brood een vismarkt komen. De leiden Het is tijdelijk 'afzien' voor de be woners van de Uiterstegracht. Over smalle houten plankieren moeten ze hun woning bereiken, want de stoep is verdwenen. Ook de tuinen achter de woningen zijn omgeploegd. De grond in het gebied is ernstig vervuild en wordt de komende maanden afgegraven. De bewoners van de nummers 43 tot en met 57 ondervinden de meeste hinder van de door de provincie uitgevoerde sanering. Ze moeten zich drie maanden behelpen. De werkzaamheden zijn onlangs begonnen aan de voorkant van de huizen. Daar wordt de bodem tot ongeveer anderhalve meter afgegraven. Dan zijn de tuinen aan de beurt en vervolgens wordt de grond onder de woningen schoongemaakt. De kruip ruimten onder de huizen worden geïso leerd om verdere verspreiding van het ver ontreinigde grondwater te voorkomen. Na het schoonmaken van de grond blijft een drainagesysteem nog geruime tijd in werking om het grondwater in de buurt te zuiveren. De provincie houdt er rekening mee dat dit tien jaar in. beslag neemt. De bodem in het gebied is verontreinigd met chloride-verbindingen. Deze stoffen zijn waarschijnlijk afkomstig van textielfa brieken die vroeger op deze plek stonden. In 1980 zijn de fabriekspanden gesloopt, waarna huizen zijn gebouwd. In 1985 is de verontreiniging ontdekt bij een controle van het grondwater. Fasson a p" 'Stickerfabriek' Fas- I 3 son blijkt zeer hoog te scoren bij de milieutele foon. In het eerste kwar taal van dit jaar kwamen 192 klachten binnen kermis duurt dit jaar duurt door de extra maandag, drie dagen. Op zaterdag 2, zondag 3 én maandag 4 oktober. Voor de ongeveer 125 beschikbare plaatsen hebben zich dit jaar voor de 'beste kermis van Ne derland' 540 gegadigden ge meld. Voor al de extra evene menten vooral wat muziek be treft is een speciale, nieuwe commissie in het leven geroe pen die de komende maanden nog verschillende grote namen aan het bestaande lijstje denkt te kunnen toevoegen. De faculteiten theologie aan de universiteiten van Am sterdam, Leiden, Utrecht en Groningen moeten de krach ten bundelen of, na 1996, de deuren sluiten. Dit advies heeft minister Ritzen (onder wijs) gisteren gekregen van dr. Smits en mr. De Ruiter- Baan. De bewindsman zal binnenkort met een stand punt komen. Volgens het advies zal het aantal theologie-studenten de komende jaren blijven af nemen. De laatste tien jaar was de daling bijna 25 pro cent. Dit noopt de faculteiten tot samenwerking en het ontwikkelen van specialis men. Vooral in de Randstad is dat nodig. Zo is een deel tijdopleiding in Amsterdam niet nodig, omdat er al één in Utrecht is. In 1996 moet beoordeeld worden of samenwerking en specialisatie voldoende is ge lukt en of de onderlinge con currentie is overwonnen. Zo niet, dan is het samenvoegen van faculteiten nodig. Even tueel dienen er eisen gesteld te worden aan het aantal stu denten, dat een faculteit mi nimaal moet hebben om nog levensvatbaar geacht te wor den en te kunnen rekenen op financiering. MTS gaat toch naar Roemenië Het leek er even op dat door het slechte resultaat van het bene fietconcert voor Roemenië de geplande actie van de MTS-Lei- den niet doorging. Elektrotech nische bedrijven uit de regio hebben de koppen bij elkaar ge stoken, zodat de leerlingen uit eindelijk toch naar Roemenië gaan om elektriciteits-voorzie- ningen aan te leggen in een me disch centrum in Covasna. Een vrachtwagen met materi alen die ter beschikking werden gesteld door de bedrijven is al onderweg. De leerlingen heb ben naast de hulp van de be drijven ook geld bij elkaar ge kregen door de prijzen in hun kantine te verhogen en broodjes te verkopen. Zondag vertrekt om twee uur vanaf de Middelbare Techni sche Sectorschool aan de Die- perpoellaan een bus met 22 leerlingen en 2 begeleiders om de klus te gaan klaren. De groep hoopt op 24 of 25 juni weer te rug te zijn. Om de kosten te dekken moe ten er bij terugkomst nog een aantal acties worden gevoerd om de rest van het geld binnen te krijgen.Giften blijven van harte welkom op girorekening nummer: 29.58.633 t.n.v. M.H Lussing o.v.v. 'Actie voor Roe menië'. Huren in oude school Haagweg 'onbetaalbaar' Voor de Leidse kunstenaar Paul Stikkelorum is de droom uit. Een goedkoop atelier in de gekraakte Jschool aan de Haagweg zit er voor hem niet meer )in. „Het bestuur is overgenomen door mensen met de mentaliteit van huisjesmelkers", stelt hij bitter. Met hem stapten nog vier anderen boos op. Volgens woordvoerder Erik de Best van de stichting De Leidse School, die het kunstcentrum aan de Haagweg beheert, is de kritiek aperte on- .zin. „Wij maken een serieuze begroting en den ken op langere termijn. Dan hpu je rekening met verwarming, met onderhoud en je wilt ook een •minieme reserve hebben. De mensen die nu op gestapt zijn willen voor een dubbeltje op de eer ste rij zitten en het pand uitwonen. Die zeggen: „wij willen een zo goedkoop mogelijk atelier en als ;de rest van het gebouw instort vind ik dat wel rbestr" Onder de vertrekkers uit het kunstcentrum zijn Itwee ex- bestuursleden van De Leidse School: "Wim Lamboo en Patrice van der Burgt. „Het ei- «genlijke doel, betaalbare ateliers voor kunste- «ngars, wordt met voeten getreden", schrijven zij ;in een brief aan de leden van de vereniging "Kunstcentrum Haagweg 4. „Van een kunstcen- jtrurrf is nu al geen sprake meer. Eerder van een opvangcentrum voor woningzoekenden en hob- jbyisten." J Het monumentale pand aan de Haagweg werd in maart gekraakt door een groepje kunstenaars, •©e ateliernood van Leidse kunstenaars kon er in één klap worden opgelost, zeiden de krakers. Zij zeiden tot hun actie te zijn gekomen, omdat de gemeente geen goed atelierbeleid heeft. Een be schuldiging die door wethouder H. Koek (PvdA- /cultuur) niet werd weersproken. Stikkelorum was een van de initiatiefnemers van de kraakactie. Maar hij heeft na twee maan den vol problemen het collectief vaarwel gezegd. Met pijn in zijn hart. „Het is alsof mijn kind is af genomen. Mijn spullen staan weer thuis en ik zit weer in dezelfde situatie als voor de kraakactie. Het is zonde." Volgens Stikkelorum en zijn medestanders ligt de nadruk in de Haagweg op bewoning in plaats van op ateliers. Maar ook dat verhaal kan volgens De Best naar het rijk der fabelen worden verwe zen. „Wat Stikkelorum en die anderen bewoning noemen, dat noemen wij bewaken. En die bewa king is nodig ook, want er zijn onlangs aan de achterkant 's nachts ruiten ingegooid door men sen die het ook wilden kraken. Als er toen nie mand was geweest waren wij het gebouw kwijt geweest. Kijk, dat die mensen die het pand bewa ken hier ook een bed neerzetten is niet meer dan logisch." De vertrekkers zijn emotioneel over hun stap. „Er heerst een naargeestige, onderdrukken de sfeer, die het werken in de ateliers door kun stenaars onmogelijk maakt. Het voortdurend on derling gekonkel wurgt de creativiteit." Stikkelorum kan zijn verlies nog maar moeilijk verdragen. „Het is de anti-climax van een veelbe lovende kraakactie. De Best vindt dat er van een anticlimax geen sprake is. Het gaat juist goed met het kunstcen trum, zegt hij. Een wielrennersbroekje, een fietspet en een symbolische cheque. Dat gaven tien mede werkers van de Amsterdamse Parkeerpolitie gisteren aan me vrouw Janneke Brinkman. De cheque, waarvan de hoogte nog niet helemaal vaststaat maar rond de 15.000 gulden werd ge schat, wordt besteed aan de Ro nald McDonaldhuizen in Lei den en Amsterdam. Nog maar net terug van hun 5-daagse fietstocht naar Enge land, kwamen de politie-agen- ten gistermiddag aan bij het bu reau aan de Langegracht. Daar wachtte hen een lunch in de kantine. A. Troost, hoofd poli tiezaken, sprak de agenten toe en overhandigde hen het be drag dat was opgehaald onder de Leidse collega's. „Politie agenten zijn niet zo gul", schertste Troost gisteren. „We hadden zeker een vooruitziende blik, want in de doos waar de agenten hun bijdrage konden stoppen, hebben we niet veel aangetroffen. Daarom hebben we de koppen bij elkaar gesto ken en er uiteindelijk nog 500 Tien medewerkers van de Amsterdamse parkeerpolitie in wielerbroek en met de fietspet op overhandigden gisteren een cheque aan Janneke Brinkman. foto jan holvast gulden van weten te maken." geleden gehouden Singelloop nald McDonaldhuis adopteren. De Leidse politie bood ook de aan. Van de opbrengst wil de Het bedrag wordt besteed aan revenuen van de twee weken politie een project van het Ro- een bibliotheek voor het op vanghuis voor de ouders van ernstig zieke kinderen. En weer stapten de agenten op hun fiets om de cheque naar het Ronald McDonaldhuis aan de Boerhavenlaan te brengen. Voor de deur stond mevrouw Brinkman hen al op te wachten, met in haar hand een bos bloe men. Begeleid door de motor politie maakten de agenten nog een kleine 'tour' door Leiden. Organisator van de fietsactie. Rob Croese, vertelde in het kort wat zijn team had meegemaakt in Engeland. „Sommigen van ons hadden al 7 jaar niet meer op een fiets gezeten, zadelpijn was dus onvermijdelijk. Wc zijn in Engeland heel erg enthou siast ontvangen door onze col lega's die ons vaak per fiets be geleidden naar het volgende politiebureau. De English Tea werd ook niet overgeslagen. Al met al een hele leuke ervaring." Na een rondleiding in net huis aan de Boerhavenlaan stapten de agenten weer op hun stalen ros richting Amsterdam. „Zo, straks eerst even lekker douchen en voorlopig niet meer fietsen", zei een van nen terwijl hij de straat uitreed.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11