Leidsch Dagblad Reiniging mogelijk week plat Gijzelnemer houdt nog zes kleuters in Parijs vast Yice-fractievoorzitter PvdA in Kamer weg Het dubbele Eurovisie-gevoel van Fazla GOED NIE1 VRIJDAG 14 MEM 993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40157 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Den Uyl 2 Deze krant nam als een van de eerste een kijkje in het omvangrijke archief van de voormalige PvdA-voorman Den Uyl. Hongersnood 5 Baby's in het door oor- j log en hongersnood geteisterde Sudan leven op bladeren en gras. Dallas Lunteren 2 De opnamen voor »\"7 Lunteren-spits Lo- Z t de speelfilm 'Angie' I dewijk de Kruif blikt zijn in volle gang: Dallas in vooruit op de titelstrijd te- een Wassenaarse laan. I gen Katwijk. „We komen niet voor het hok liggen". PARUS HANS CERTSEN Onder politiebegleiding leidt een moeder haar kind weg, dat gisteren was vrijgelaten uit een kleuterklas in de Parijse voorstad Neuilly. Een gewapende en gemaskerde man houdt de klas sinds gistermorgen in gijzeling. FOTO REUTER CORRESPONDENT Zes kleuters en hun juffrouw werden van morgen nog vastgehouden door een naar schatting 30-jarige man in een klaslokaal in de sjieke Parijse voorstad Neuilly. De man, gewapend met een pistool en mogelijk in het bezit van explosieven, eist een losgeld van ruim dertig miljoen gulden en een vrije aftocht. Hij heeft gedreigd zichzelf en zijn gijzelaars op te blazen als de politie ingrijpt. De gijzeling begon gistermorgen rond half tien, toen de gemaskerde en gewapen de man een lokaal van de Commandant Charcot-kleuterschool binnendrong. Daar waren op dat moment twintig kinderen van drie en vier jaar en hun juffrouw aanwezig. In de loop van de dag liet de gijzelnemer in etappes vijftien kleuters vrij, in ruil voor voedsel, water en dekens. Volgens de autoriteiten maakt de man een zeer kalme, maar ook vastberaden in druk. Aanvankelijk eiste hij dat zijn eisen voor gisteravond acht uur moesten zijn in gewilligd, maar dat tijdstip verstreek zonder dat er iets gebeurde. Hoewel de school al snel werd omsingeld door zwaarbewapende leden van een anti-terreurbrigade, lijken de autoriteiten de gijzeling via de weg van overleg te willen oplossen. De gijzelnemer zou per fax met de politie communiceren, kennelijk om te voorkomen dat zijn stem wordt herkend. Een woordvoerder van de politie noemde de situatie gisteravond „naar omstandighe den bevredigendDe kleuters zouden goed worden behandeld en zich niet bewust zijn van de situatie. „Ze spelen rustig spelletjes met de juf', aldus een journalist van de Franse televisiezender TF1, die 's avonds op verzoek van de gijzelnemer een kijkje in het lokaal kwam nemen. Volgens de journalist droeg de gemaskerde man 'iets dat op een gordel explosieven leek' om zijn middel en was hij 'de rust zelve'. De gijzelnemer had de journalist uitgenodigd om te onderstre pen dat het hem uitsluitend om geld te doen was. Eerder op de dag was gesugge reerd dat er mogelijk politieke motieven in het spel waren. Hollandse Nieuwe van '93 is lekker De liefhebber van de Hollandse Nieuwe kan de dagen aftellen: nog maar tien nachtjes slapen voordat de overbekende haring in de winkel wordt aan geboden. En zoals het er nu uitziet, kan 1993 in de annalen worden bijgeschreven als een goed haringjaar. Cees Weber van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden zijn bijnaam is 'de ha ringprofessor', vanwe ge zijn enorme kennis van de haring heeft vorig week de eerste verse haringen in De nemarken geproefd. De eerste exemplaren waren 'goed van smaak', zo vertelde Weber gisteren tijdens een persbijeenkomst in Scheveningen. „Bovendien hadden de haringen een vrij hoog vetgehalte. Zo iets van 17 tot 18 pro cent, terwijl dat per centage in andere ja ren veel lager is. Ep we zitten nog maar vroeg in het seizoen", aldus Weber. In het alge meen geldt dat de ha ring lekkerder smaakt naarmate het vetge halte van de vis hoger is. Ruim tachtig pro cent van de Hollandse Nieuwe wordt overi gens gevangen door Deense vissers. Dat de vis toch het predikaat 'Hollands' verdient, komt door de typisch Nederlandse verwer kingsmethode. Pagina 18: Hollandse Nieuwe eind mei in de winkel. Leidse ambtenaren waarschuwen werkgevers Acties leggen Rotterdam lam Als er binnen afzienbare tijd geen behoorlijk loon- bod van de werkgevers komt, legt de gemeenterei niging van Leiden een hele week het werk neer. Die waarschuwing liet E. Vermeulen van de AbvaKa bo gisteren horen tijdens de demonstratie van Leid se ambtenaren op het Stadhuisplein. LEIDEN-ROTTERDAM MONIQUE LANGE/ANP De ambtenaren eisen 2,5 pro cent meer loon. De gemeenten willen een nieuwe CAO zonder loonsverhoging. De ambtenaren waren massaal naar het plein gekomen om de 24-uursstaking van gisteren bij de gemeenterei niging kracht bij te zetten. Ook bondsvertegenwoordiger G. van Huijgenvoort waarschuwde de werkgevers: „Vandaag is onze derde actiedag en de werkge vers hebben nog niets van zich laten horen. Ze willen kennelijk meer acties. We zullen vechten tegen de onbegrijpelijk starre houding van de werkgevers, want dit is de dwaasheid ten top." Zijn oproep werd met ge juich ontvangen. Niet alleen de medewerkers van de reinigingsdienst, ook verpleegkundigen van de psy chiatrische inrichting Endegeest en de parkeerpolitie waren aan wezig. Het personeel van de rei niging was er verbaasd over dat zoveel administratieve ambte naren meededen. „Dat had ik niet van die 'witte boorden' ver wacht", zei een vuilophaler. Vermeulen van de AbvaKabo was blij met de grote opkomst. Hij waarschuwde de gemeente voor hardere acties, 's Morgens vroeg was in de kantine van de reiniging al het besluit gevallen een hele week te staken als de eisen niet worden ingewilligd. De actie-bijeenkomst op het Stadhuisplein werd gisteren onderbroken door loeiende sirenes van de Leidse brandweer. Of iedereen even naar de gracht wilde lopen, want twee duikers van de brandweer hadden de eis van 2,5 procent uit het water gevist „Het werk een dag neerleggen is blijkbaar niet genoeg." In de ko mende dagen overleggen de be trokken overheden over de loonsverhoging voor de ambte naren. Als er daarna van de ge meenten geen aanbod komt, volgen hardere en langere ac ties, aldus de bonden. In Rotterdam heeft het perso neel van het stadsvervoerbedrijf RET vanmorgen tot negen uur gestaakt. Het RET heeft aange kondigd op 25 mei een 24-uurs- staking te houden als de eisen van de ambtenaren niet worden ingewilligd. Het Gemeentelijk Havenbe drijf in Rotterdam zette van morgen drie belangrijke brug gen in de stad open, uit solidari teit met de actie bij het stads vervoer. Volgens een woord voerder van de AbvaKabo was het een spontane actie. De bruggen werden even voor ne gen uur weer neergelaten. Als FOTO HENK BOUWMAN gevolg van de actie ontstonden opstoppingen op belangrijke verkeersaders in de stad. Gister middag bezetten tientallen stadhuismedewerkers in Rotter dam de raadszaal korte tijd. DEN HAAG GPD Frans Leijnse, de vice-fractie- voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, stapt op. Hij heeft de partij laten weten niet beschikbaar te zijn voor een nieuwe periode als kamerlid na de verkiezingen van mei 1994. Dat besluit staat ook in een brief die zijn fractiegenoten vanmorgen hebben gekregen. Leijnse (45) noemt „politieke en organisatorische voorwaar den", waardoor hij volgens zijn eigen maatstaven niet meer ef fectief kan functioneren. Hij wil wel tot de verkiezingen van vol gend jaar in de Kamer actief blijven. Leijnse zit sinds sep tember 1984 in de Kamer. Sinds eind 1989 is hij achter Thijs Wöltgens tweede man in de fractie. Leijnse geeft niet expliciet aan wat hij onder 'politieke en orga nisatorische voorwaarden' ver staat. Insiders zeggen echter dat hij vindt dat de PvdA in de coa litie met het CDA niet genoeg van de eigen ideeën kan waar maken. Leijnse heeft ook pro blemen met PvdA-voorzitter Rottenberg. Het kamerlid ergert zich enorm aan het in zijn ogen vaak rauwe en onbezonnen op treden van de partijvoorman. Het was Leijnse die indertijd vakbondsman Vreeman ver zocht om zich naast Rottenberg ook kandidaat te stellen voor het voorzitterschap van de par tij. Uiteindelijk besloten de twee een duo te vormen, met Vree man als rechterhand van Rot tenberg. Al eerder is bekend ge worden dat Vreeman spijt als haren op zijn hoofd van dat be sluit heeft. De vice-fractievoorzitter wilde zijn brief gisteravond niet toe lichten. Binnen de fractie is het bericht als een bom ingeslagen, ook al was het in kleine kring al bekend. Leijnse wordt alge meen als partij-ideoloog gezien. Hij wordt op handen gedragen vanwege zijn taktisch inzicht, spitsvondigheid en intelligentie. Zo leidt Leijnse bijvoorbeeld de fractievergaderingen, en niet Wöltgens. Leijnse woont in Lei den. Hij was ook raadslid in Lei derdorp. Bosniërs met gevaar voor eigen leven uit Sarajevo gevlucht MILLSTREET GERARD V Voor de Bosnische groep Fazla was de vlucht naar het Ierse Millstreet er een met een dubbele betekenis. Niet alleen zijn de twee dames en vier heren tijdelijk uit de dagelijkse ellende rond Sarajevo gekne pen, ze voelen zich in Ierland ook uiter mate op hun gemak, hoewel ze onder per manente bewaking staan. Wie er morgenavond ook gehuldigd moge worden, onafhankelijk van welke ju ry-uitspraak dan ook beschouwen zij zich nu al de winnaar van het 38ste Eurovisie Songfestival. Want, zo bezweren de leden van Fazla, hun song The pain of the world, ofwel Sva Bol Svieta, is een liefdeslied met een boodschap. Omstandig leggen ze de tekst uit: het gaat over een liefdespaar dat gescheiden van elkaar leeft. Zoals vele geliefden thans in Bosnië-Hercegovina ertoe veroordeeld zijn gescheiden te leven, verduidelijkt leadzanger Mohamed Fazlagic, in de wan deling Fazla genoemd. „Ze kunnen elkaar alleen schrijven." Ze benadrukken in Millstreet te zijn als deelnemers en niet voor politieke doelein den. „Voor ons is het een gelegenheid bij uitstek om weer eens het werk te doen dat we anderhalf jaar geleden gewoon waren te doen. Wij willen de wereld in kennis stellen van onze boodschap. En wij vragen de wereld om hulp." Wie het dezer dagen waagt om met zelfs met de nodig omzichtigheid op te merken dat het Eurovisie Songfestival daar eigen lijk niet het podium voor is, wordt strijd vaardig weersproken. Luister bijvoorbeeld naar de delegatieleidster van RTV Bosna i Hercegovina: „Waarom zou Millstreet daarvoor niet de juiste plaats zijn? Denk vooral niet dat we hier zijn om misbruik te maken van de tragedie in ons land. Wij zijn hier om onze waarheid over de be treurenswaardige toestand in het land te bezingen." Leadzanger Mohammed Fazlagic, die het Eurovisie Songfestival combineert met z'n huwelijksreis, meent uit naam van de overige bandleden te kunnen opmerken dat Fazla zaterdagavond met een dubbel gevoel op het podium zal staan. „Vanzelf sprekend zijn we blij hier als eersten Bos nië-Hercegovina op het Songfestival te mogen vertegenwoordigen. Te zelfder tijd zijn we bedroefd omdat we niet precies weten hoe het thuis met onze families gaat." „Het klinkt misschien wat merkwaardig, maar we zijn bevriend geraakt met de Slo veense en Kroatische delegaties. Zij zor gen er ook voor dat we min of meer con tact kunnen onderhouden met het thuis front. Het is moeilijk rechtstreeks te bellen met Sarajevo, maar we weten nu dat onze naaste familieleden uitkijken naar die drie minuten dat we op het scherm te zien zul len zijn." Met gevaar voor eigen leven zijn de Bosnische musici het land uitgevlucht teneinde op 3 april in het Sloveense Lju- blana te kunnen deelnemen aan de Oost- europese voorronde, waar Fazla als twee de eindigde. Fazlagic: „We hebben onze weg naar het vliegveld via schuilkelders gezocht. Bovengronds floten de kogels ons om de oren. Ik heb om me heen mensen zien sterven.' Dirigent Sinan Alimanovic slaagde er niet in Bosnië te ontvluchten, hij werd op weg naar het vliegveld van Sarajevo tel kenmale opgepakt door VN-soldaten. De dirigent van de Ierse omroep RTE springt voor hem in. „Wat we gaan doen als we winnen? Feest vieren natuurlijk. En daarna zo snel mogelijk terug naar Bosnië, want dat blijft ondanks alle agressie ons land." GroenLinks boos om lintje Paats ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense afdeling van GroenLinks is „onaangenaam verrast" door de koninklijke on derscheiding die burgemeester M. Paats vorige maand kreeg. Dat schrijft de partij aan com missaris van de koningin Patijn. Paats werd op 29 april verheven tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Groen Links vindt dat Patijn door het onderscheiden van een omstreden figuur als Paats „de democratie een slechte dienst bewijst". Bovendien vraagt de partij zich af wie de burgemees ter heeft voorgedragen voor de hoge koninklijke onderschei ding. Vorig jaar omschreef de commissie Engwirda de rol van Paats in de gifstort in de Coupé polder als „vaak goedwillend, maar ook naïef'. 'Supergangster' Patrick Haemers pleegt zelfmoord BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Belgische 'supergangster' Patrick Haemers heeft vannacht zelfmoord gepleegd door zich in de gevangenis van Vorst op te hangen aan het snoer van zijn radio. Haemers moest terecht staan voor zijn betrokkenheid bij de ontvoering van ex-pre mier Paul vanden Boeynants en een reeks bloedige overvallen op geldtransporten De zelfmoord is een nieuwe slag voor de door affaires geteis terde Belgische justitie. Twee mede-bendeleden van Haemers slaagden er vorige week maan dag in uit de gevangenis van Vorst te ontsnappen. Eén van hen, Patrick Lacroix, die wordt gezien als het eigenlijke brein achter de bende, is inmiddels weer gepakt. De bende-Haemers zou begin april, na een jaren durend voor arrest, eindeljk voor de rechters komen, maar dat proces werd direct weer verdaagd toen er niet voldoende burgers voor de jury werden gevonden. Hae mers had al verschillende keren vergeefs een beroep gedaan op de bepaling dat een voorarrest niet onnodig lang mag duren. 'Splinter kruis Jezus' brengt 33.000 gulden op Een splinter die afkomstig zou zijn van het kruis van Jezus heeft woensdag op een veiling in Parijs 100.000 francs (33.000 gulden) opgebracht. De koper, een vrouw die anoniem wil blij ven, heeft gezegd dat zij het re likwie in een 'heiligdom' zal la ten bewaren. De splinter is in 1856 door de patriarch van Jeruzalem ge schonken aan mevrouw Thou- venel, Frans ambassadeur te Constantinopel. De familie Thouvenel, die het relikwie te koop aanbood, toonde docu menten waaruit de echtheid zou blijken. Aartsbisschop Lustiger van Parijs is verontwaardigd over de verkoop. Van tevoren had hij het veilighuis laten weten dat een relikwie niet mag worden verhandeld. De opbrengst is be stemd voor een tehuis voor au tistische kinderen. HET WOORD IS AAN Sonja Barend Ergernis is een van de hoogste vormen van amusement. VANDAAG 30 25 Familieberichten 4 Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie - RTV Show Sport Stand van zaken - HET WEER Eerst wat regen In de nacht en ochtend af en toe regen. Later van het westen uit af en toe zon en droog. Minimum temperatuuromstreeks 9 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Eerst weinig wind, over dag uit zuidwest, zwak tot matig, kracht 3. Verto vraagt om uitstel betaling LEIDERDORP RUDOLF KLEUN Kabelfabrikant Verto gisteren uitstel van betaling gevraagd voor de produktiebedrijven in Leiderdorp, Ridderkerk en Don gen, voor de houdstermaat schappij en voor de dochteron derneming An za. Verto lijdt al jaren verlies. De surséance komt op het moment dat een reorganisatie wordt doorgevoerd. Daardoor zouden 100 van de 250 arbeidsplaatsen verdwijnen, waarvan tientallen in Leiderdorp. Volgens de direc tie heeft de combinatie van een tegenvallende markt en de hoge reorganisatiekosten het bedrijf de das omgedaan. Pagina 20: Surseance klap voor personeel. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik j nu een abonnement. Voorletters: m/v I Postcode: Plaats:i Tel.:S Na de eerste 2 weken j betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) f~l Per kwartaal via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: ptnurgel j

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1