Tankstations straks veel beter beveiligd 'Publiek moet wennen aan stakende ambtenaren' Positie van voorzitter WD staat ter discussie 'Wijziging grondwet voor afschaffen opkomstplicht' Amsterdam: Nog eens 38 mensen legaliseren Binnenland Burgers' Dierenpark krijgt woestijn Gewonde VN-militairen aangekomen Ook acties rijksambtenaren Koffeman krijgt schadevergoeding utrecht Het CDA-Tweede Kamerlid Koffeman moet een scha devergoeding van 63.000 gulden krijgen. Dat heeft de rechtbank in Utrecht gisteren bepaald. Koffeman kan met het geld de kos ten betalen die hij heeft gemaakt voor de strafzaak die tegen hem was aangespannen. Koffeman werd verdacht van valsheid in geschrifte en werd ervan beschuldigd dat hij in 1989 geld had ontvangen toen hij afscheid nam van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP), terwijl hij toen al kamerlid was. Daardoor zou hij een te hoge vergoeding hebben gekregen. Het ging om tien duizend gulden. De rechtbank sprak Koffeman vorig jaar vrij. Niet meer automatisch vrij na 2/3 straf den haag Het automatisme dat gevangenen in vrijheid worden gesteld als ze tweederde van hun straf hebben uitgezeten, moet worden afgeschaft. Gevangenen moeten de vervroegde invrij- heidsstelling voortaan verdienen door goed gedrag. Dat schrij ven minister Hirsch Ballin van justitie en zijn staatssecretaris Kosto in een brief aan de Tweede Kamer. Eerder had Kosto zich op praktische gronden weinig enthousiast getoond over het voorstel van de Tweede Kamer. Winst van Shell flink omhoog den haag De nettowinst van de Koninklijke/Shell Groep is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen met 23 procent van 769 miljoen tot 945 miljoen pond sterling. Het resultaat op basis van geschatte actuele aankoopkosten van de verkopen gaf een stijging te zien van twaalf procent naar 971 miljoen pond. De nettowinst per aandeel van de Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij, het moederbedrijf van Nederlandse zijde (de andere is de Britse Shell Transport) nam in het eerste kwar taal toe van 3 gulden naar 3,11 gulden. Verkiezingen misschien verschoven den haag Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) is bereid de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart vol gend jaar te verschuiven naar 16 maart als de Tweede Kamer daar op staat. Daarvoor is een noodwetje nodig. De verkiezingen vallen nu precies in de voorjaarsvakantie van de scholen. Staats secretaris Wallage van onderwijs beloofde tijdens een door D66 aangevraagd debat gisteren dat hij eerst nog een poging zal wa gen de scholen te bewegen de vakantie te verschuiven, maar daar verwacht hij weinig heil van. Zes jaar geëist voor carnavalsmoord Maastricht» Tegen twee inwoners van Maastricht van 23 en 24 jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht gistermiddag zes jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist voor doodslag. De mannen stonden terecht voor de geruchtma kende carnavalsmoord op 20 februari van dit jaar in Maastricht. Na een ruzie in een café zouden zij een 18-jarige inwoner van Gorinchem op straat hebben doodgestoken. De officier noemde beide verdachten in gelijke mate schuldig. Uitspraak 26 mei. Jasje mag niet uit in Tweede Kamer Minister Ritzen (onderwijs) dacht gisteren dat het in verband met de hitte wel geoorloofd zou zijn als hij zijn colbertje in de Tweede Kamer zou uitdoen. Maar hij had zich danig ver gist. Kamervoorzitter Deetman vond het gebaar van de minister veel te frivool en vroeg hem zijn jasje onmiddellijk weer aan te trekken. Ritzen mopperde wat, maar gehoorzaamde de voorzit ter toch. Onderscheiding voor Gijsen roermond» Oud-bisschop Gijsen van Roermond is gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De commissaris der koningin in Limburg, E. Mastenbroek, reikte hem de onderscheiding uit. Deze week werd de bisschop ook benoemd tot titulair bisschop van Maastricht. Mastenbroek schetste de verdiensten van de bisschop, die begin dit jaar na bijna 21 jaar om gezpndheidsredenen aftrad en binnenkort naar Oostenrijk vertrekt om daar rector te worden van een bezin- ningshuis van zusters. foto anp Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke F Maatregelen moeten aantal overvallen terugdringen Alle tankstations die 's avonds en in het weekeinde open zijn, moeten vanaf volgend jaar voldoen aan een aantal veiligheidsvoorschriften. De maatregelen moeten het aantal overvallen en het daarmee gepaard gaande geweld terugdringen. Dat staat in een besluit van minister An- driessen van economische zaken. Het is gemaakt op ver zoek van de Bedrijfsraad voor het Motorvoertuigenbedrijf waarbij de tankstations zijn aangesloten. arnhem» In Burgers' Dierenpark in Arnhem wordt de sens met luiken aangebracht waardoor forse tempe- laatste hand gelegd aan Burgers' Desert die over acht ratuurschommelingen optreden, 's Nachts is het ijs- weken klaar moet zijn. Deze woestijn is drie kwart koud en overdag kan de temperatuur oplopen tot wel hectare groot en krijgt een honderd meter hoge over- vijftig graden Celsius. Het project kost vijftien mil- kapping. In de overkapping zijn speciale luchtkus- joen gulden. foto anp Raymond rutting DONDERDAG 13 MEM993 amsterdam anp Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft staatssecretaris Kosto van justitie gevraagd nog eens 38 illegalen te legaliseren, van wie wordt vermoed dat zij slachtoffer zijn geworden van de Bijlmerramp. Deze groep staat los van de 91 illegalen op de zogeheten Kosto-lijst, die na de ramp onomstotelijk konden bewijzen dat ze slachtoffer wa- Dat zei burgemeester Van Thijn gisteren bij de presentatie van een rapport over de evalua tie van de ramp. Van degenen die op de Kosto-lijst staan, is vastgesteld dat ze in het ramp gebied woonden toen het El Al- Euthanasiewet dreigt te stranden in Eerste Kamer den haag gpd Het CDA in de Eerste Kamer heeft grote moeite met het rege ringsvoorstel over de euthana sie. Als minister Hirsch Ballin van justitie niet met „juridische vondsten" komt, zal de CDA- ifractie het voorstel waarschijn lijk verwerpen. Dat zou betekenen dat het wetsvoorstel, dat enige maan den geleden na langdurige dis cussie in de Tweede Kamer is aanvaard, alsnog wordt verwor pen. Evenals in de Tweede Ka mer is immers de hele oppositie in de Senaat tegen het voorstel. Een groepering in het CDA, de Beweging Christelijke Koers CDA, heeft alle CDA-afdelingen ondertussen een brief gestuurd met de vraag via moties druk uit te oefenen op de christendemo cratische senatoren. De nieuwe beweging telt ongeveer vijfhon derd leden. toestel neerstortte. Het ministe rie van justitie moet nog een besluit nemen over hun legali sering. Van de 38 illegalen op de tweede lijst, samengesteld op voordracht van de Stuurgroep nazorg, wordt heel sterk ver moed dat ze aanwezig waren op de plaats van de ramp of op enige andere wijze slachtoffer zijn. Onder hen zijn 31 Ghane- zen. Ook deze lijst zal „welwil lend" worden beoordeeld, zo heeft Kosto laten weten. In afwachting van een beslis sing hebben de gemeente Am sterdam en het Rode Kruis tij delijke huisvesting geregeld voor deze groep. den haag jan harren en saskia van westhreenen Het is een ongewoon beeld. De Nederlandse ambtenaren drei gen deze weken massaal de straat op te gaan. Trambestuur ders, provincie-ambtenaren, vuilophalers en politie-agenten kiezen voor staking als zwaarste actiemiddel. Sinds kort moeten gemeen ten, provincies, waterschappen maar ook de ministeries van binnenlandse zaken, defensie, justitie en onderwijs zelf onder handelen over lonen en andere arbeidsvoorwaarden van hun personeel. Tot vorig jaar kon den zij zich 'verschuilen' achter de minister van binnenlandse zaken en de directeur-generaal Management en Personeel Hans Pont. Een man die als voormalig vice-voorzitter van de ambtenarenbond AbvaKabo en voorzitter van de vakcentrale FNV door de wol geverfd is in dit werk. Maar dat was vroeger. De mi- den haag» gpd De positie van de voorzitter van de WD, Dian van Leeuwen, wankelt. Vier van de elf gekozen partijbestuursleden hebben af gelopen maandag tegen haar gestemd. Ook de machtige re gionale bestuurders en leden van de WD-fractie in de Twee de Kamer hebben in toenemen de mate bezwaar tegen haar functioneren. Zij vinden dat Van Leeuwen veel te eigenge reid optreedt. Vanavond vergaderen de voorzitters van de kamercentra les van de WD met het hoofd bestuur over de problemen. Van Leeuwen zal proberen het con flict te sussen. Of dat lukt, hangt vooral af van haar bereidheid toezeggingen te doen. Tijdens de algemene leden vergadering van de WD, die Raad van State: den haag gpd De Raad van State vindt dat de opkomstplicht voor militairen niet kan worden afgeschaft zon der de grondwet te wijzigen. Dat blijkt uit het advies dat dit college heeft uitgebracht aan minister Ter Beek (defensie). Eerder had ook de commis- sie-Meijer, die het kabinet advi seerde over afschaffing van de dienstplicht, al een soortgelijke opmerking gemaakt. Toen be sloot het kabinet alleen de op komstplicht en niet de hele dienstplicht af te schaffen. Volgens de Raad van State maakt dat echter geen verschil. In de grondwet staat namelijk dat de krijgsmacht bestaat uit vrijwillig dienenden en diens- plichtigen. Ook bij afschaffing van alleen de opkomstplicht, voldoet de krijgsmacht niet meer aan dit grondwetsartikel. Overigens kan het kabinet het advies van de Raad van State naast zich neerleggen, maar daarbij loopt het het risico dat de Eerste Kamer het wetsont- nister van binnenlandse zaken 'doet' nu centraal alleen nog de pensioenen (voorlopig tenmin ste, want op termijn verandert dat ook), de VUT en de sociale zekerheid. Over lonen en aan verwante zaken moet nu in de verschillende sectoren van de overheid zelf worden onderhan deld. De Vereniging van Neder landse Gemeenten onderhan delt met de bonden over de CAO voor de gemeenteambte naren en het Interprovinciale Werkgeversverband voert de onderhandelingen over de CAO voor het provinciepersoneel. Het gaat de dames en heren onderhandelaars namens deze overheidswerkgevers nog niet vlot af. „Het vak moet worden geleerd", noemt hoogleraar ar beidsvoorwaardenvorming W. Fortuyn het. Na zes onderhan delingsronden had de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten niets mèèr te melden dan dat er geen geld was voor welke salarisverhoging dan ook. „Wat onvolwassen", vindt ook politi- vrijdag en zaterdag in Breda wordt gehouden, zal haar posi tie aan de orde komen. Als van avond in het overleg met de re gionale voorzitters geen com promis wordt bereikt, zal het conflict tijdens de ledenverga dering in het openbaar worden uitgevochten. Niemand wil dat eigenlijk omdat dat desastreuze gevolgen kan hebben voor de electorale positie van de WD. Belangrijk onderdeel van het conflict is de weigering van Van Leeuwen om het kamerlid Blaauw (tevens lid van het hoofdbestuur van de WD) te rehabiliteren. Van Leeuwen had Blaauw beschuldigd van het verkwisten van WD-geld. On derzoek van de kascontrole- commissie wees uit dat daar geen sprake van was. Van Leeu wen weigert echter haar excuses aan te bieden. werp, op grond van het advies van de Raad van State, zal ver werpen. Wijziging van de grondwet vereist een zeer ingewikkelde en langdurige procedure. Een voorstel moet eerst door Twee de en Eerste Kamer worden aanvaard. Vervolgens moet het na verkiezingen opnieuw in bei de Kamers worden behandeld. Dan moet het zelfs een twee derde meerderheid krijgen. Als Ter Beek besluit het ad vies van de Raad van State te volgen, lukt het waarschijnlijk niet meer de opkomstplicht in 1998 af te schaffen. Theoretisch zou hij kunnen proberen de grondwetswijziging nog voor de verkiezingen van volgend jaar mei door de beide Kamers te loodsen, maar in de praktijk zal dat niet meer lukken. Dat bete kent dat de tweede behandeling pas na de verkiezingen in 1998 zal kunnen plaatsvinden, waar door de afschaffing van de op komstplicht pas in 1999 kan plaatsvinden. coloog P. Visser. „Onderhande len is een zaak van geven en ne men. Als de overheid wil onder handelen als in de marktsector, zal zij meer moeten bieden." In het bedrijfsleven gingen de werkgevers dit jaar ook van start met de leus 'Nul moet en Nul is Genoeg'. Gemiddeld is er daar nu een dikke twee procent uit gekomen. Ietsjes te veel, vinden de werkgevers achteraf, maar 'nul' was er natuurlijk nooit uit gekomen. En gestaakt hebben de bonden in het particuliere bedrijfsleven nauwelijks. „Toch doet de overheid het nog vrij aardig", vindt Fortuyn. „Als je op nul inzet, moet je niet meteen met procenten gaan gooien. Bovendien is het con flict nog lang niet uitgevochten. Eindelijk beginnen de arbeids voorwaarden bij de overheid op die in het bedrijfsleven te lijken. Ik heb veel meer het idee dat het publiek aan stakende amb tenaren moet wennen." Bij de ambtenarenbonden raakt het geduld inmiddels op. Maar ook zij moeten kennelijk wennen aan de nieuwe macht nu zij meteen het zwaarste ac tiemiddel (staking) hebben in gezet. Rechter Van Dijk vroeg zich tijdens het kort geding over de tramstaking maandag als een van de eersten, af of het opdelen van het CAO-overleg over acht overheidssectoren wel zo'n ge lukkige greep is geweest „als het bij de eerste de beste keer al zo misloopt". A. Rinnooy Kan, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO, beziet het gedoe in amb- tenarenland wat laconiek: „Vol wassen worden gaat van au, en dat geldt kennelijk ook in het CAO-circuit." „Een beetje flauw", noemt B. de Wal van Binnenlandse Zaken die opmerking. „Door de over heid wordt al jaren volwassen onderhandeld, en dat gebeurt nu ook. Met alle onderhande lingsmethoden en trucs die werkgevers in v "drijfsleven ken nen. Misschien is de overheid den haag annalaura molducci De veiligheidsmaatregelen zijn het gevolg van een reeks bloedi ge overvallen op pompstations in 1990 en 1991. Daarbij zijn doden en gewonden gevallen. Uit cijfers van de Centrale Re cherche Informatie Dienst in Zoetermeer blijkt overigens dat geen sprake is van een groeiend aantal overvallen. In 1987 wer den 176 overvallen op benzine stations gepleegd, in 1988 wa- nog wel opener en serieuzer ook." Volgens De Wal hebben de moeizame onderhandelingen niets te maken met de invoering van het sectorenmodel. „De overheid heeft gewoon niets te bieden. Als het bij Hoogovens slecht gaat, merken de werkne mers dat ook in de portemon nee." Volgens hem heeft het nieuwe model vooral veel voor delen. „Als het goed gaat bij de Waterschappen kan dat perso neel er tenminste direct voor deel bij hebben." Overigens zit de minister van binnenlandse zaken zelf ook met een probleem. Het overleg over de CAO voor het rijksper soneel (het personeel op de mi nisteries in Den Haag, op de ambassades in het buitenland en van instellingen als de Raad van State) zit ook vast. Kennelijk ook wennen. Net als bij de poli- tie-CAO, een zaak van de minis ters van binnenlandse zaken en van justitie samen. Onderwijs is er met zijn on- ren dat er 98, in 1989 141, in 1990 207 en in 1991 weer 180. De cijfers van vorig jaar zijn nog niet bekend. Bij de overvallen werd wel vaker geweld gebruikt. De tankstations moeten in het vervolg aan de volgende voorschriften voldoen: Er moet een kluis zijn waar geld kan worden ingeworpen. Er moet een alarminstallatie zijn die met licht- of geluidssig nalen werkt. Bij een zelfbedieningszaak derwijzend personeel al wel uit. Bij defensie wordt de sfeer be paald door de aanstaande reor ganisatie. Bij de Waterschappen is men het CAO-probleem ook moet de toegangsdeur tot de winkel aan de binnenkant af sluitbaar zijn. De toegangsdeur van het zelfbedieningstankstation moet op afstand electronisch vanuit de winkel kunnen worden ge sloten of geopend. Tot ten minste een kwartier na sluitingstijd moet het tank station nog verlicht zijn. Voor benzinestations die tus sen negen uur 's avonds en zes uur 's morgens zijn geopend, moet in de winkel ten minste een videocamera zijn die altijd aanstaat, moet er een alarmin stallatie zijn die in rechtstreekse verbinding staat met politie of beveiligingsbedrijf en moet de kassa zijn omgeven door kogel werend glas. Bij sluiting van de zaak moeten ten minste twee personen aanwezig zijn. 43 Subsidies zijn fraudegevoelig den haag gpd De studiefinanciering, de indi viduele huursubsidie en de Wet op de bejaardenoorden beho ren tot de meest fraudegevoeli ge subsidieregelingen. In deze regelingen gaat negen miljard gulden per jaar om. Dit blijkt uit een brief van minister Kok (fi nanciën) aan de Tweede Kamer. Kok stelt dat de fraude met de studiefinanciering vooral wordt veroorzaakt omdat mensen hun woongegevens onjuist opgeven. Bij de huursubsidie speelt naast het inkomen ook de woon- en gezinssituatie een rol. Bij de Wet op de bejaardenoorden gaat het onder meer om het vermogen van betrokkene. Eigen bijdrage gehandicapten den haag gpd Gehandicapten moeten vanaf volgend jaar gaan meebetalen aan speciale voorzieningen zoals de rolstoel, de aanpassing in de woning of het rolstoelver voer. Het gaat om een inko mensafhankelijke bijdrage van minimaal vierhonderd en maxi maal zevenhonderd gulden per jaar. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd tij dens de behandeling van de Wet voorzieningen gehandicap ten (WVG). Ter Veld krijgt de steun van een kamermeerder heid van CDA en PvdA. Ma hielp handje vlaardingen/schiedam gpd Een moeder heeft de auto be stuurd waarmee haar zoon na een overval vluchtte. Samen met haar zoon en twee mede plichtigen is zij door de recher che van Vlaardingen en Schie dam aangehouden. Twee van de arrestanten ontsnapten eer der uit De Geerhorst in Sittard. Met de arrestaties heeft de re cherche vier gewapende over vallen opgelost. nog lang niet meester, bij de provincies dreigen acties. Alleen uit de achtste sector is nog geen signaal gekomen: de rechterlijke macht schiphol» Vijf Nederlandse VN-marinlers die op 4 mei gewond zijn geraakt toen ze in een hinderlaag van de Rode Khmer liepen in Cambodja zijn gisteren aangekomen In Nederland. De mariniers werden na een kort weerzien met familie en vrienden direct per ambulance overgebracht naar ziekenhuizen. Ze heb ben kogelwonden en wonden van granaatscherven. foto anp cor mulder In navolging van de gemeente-ambtenaren gaan ook de rijks ambtenaren actievoeren. De onderhandelingen tussen het mi nisterie van binnenlandse zaken en de ambtenarencentrales over de nieuwe CAO voor de ongeveer 120.000 rijksambtena ren zijn gisteren vastgelopen. Bij de vorige onderhandelingsronde op 28 april bleek al dat de kans op overeenstemming tussen de beide partijen erg klein was. Ook gisteren toonde de overheid zich niet bereid een sala risverhoging te geven. Tot grote woede van de ambtenarencen trales, die 2,5 procent eisen. Volgens onderhandelaar J. Anne- veld (CNV-ambtenarenbonden) wordt pas verder onderhan deld als sprake is van een „reëel" bod van de overheid. Ook de CAO-onderhandelingen over de 7.800 werknemers bij de waterschappen zijn vastgelopen. De ambtenarenbonden eisen, evenals bij de andere sectoren van overheidspersoneel, een loonsverhoging van 2,5 procent. De werkgevers, de Unie van Waterschappen, willen niet verder gaan dan 0,75 procent per 1 april van dit jaar en een verhoging van 0,25 procent per 1 oktober. Op jaarbasis dus minder dan een procent. Hoewel de werkgevers ook een eenmalige kerstgratificatie bieden van 110 gulden, vinden de bonden dat te mager.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3