Tafeltennisteams wanen zich in een speeltuin Hockeyteam snakt naar rust Joval wél, Delibas niet in halve finale van WK-boksen Sport Zülle niet weg te slaan uit wiel van Rominger een 3£>ONDERDAG 13 ME11993 Pols Cantona al wekenlang gebroken londen Eric Cantona heeft de laatste maand van het Engelse voetbalseizoen gespeeld met een gebroken rechterpols. De Franse international, die een sleutelrol had in het succes van de nieuwe landskampioen Manchester United, weigerde volgens manager Alex Ferguson zich in de beslissende fase van de com petitie naar de tribune te laten verbannen. „Het was een gok", verklapte Ferguson gisteren, „maar Eric is een harde." Cantona moet nu acht weken rust houden. Verspringster Drechsler naar Hengelo hengelo» Voor de eerste keer in twaalf jaar zal de Duitse vedette Heike Drechsler meedoen aan een atletiekwedstrijd verspringen in Nederland. De meervoudig Europees kampioene uit de vroe gere DDR start op 19 en 20 juni tijdens de Adriaan Paulen Me morial. Ookde Duitse hoogspringster Heike Henkei behoort in Hengelo tot de deelneemsters. Nederlandse troef is Ellen van Langen, winnares van olympisch goud op de 800 meter. Grolsch tekende gisteren een driejarig contract als hoofdsponsor van het Vertogen als zevende geplaatst alphen aan den rijn Michael Vertogen is als zevende geplaatst de Junckers Grand Final, die dit weekeinde in Valkens- waard wordt gehouden. De Alphense squasher moet het in de eerste ronde opnemen tegen titelhouder Raymond Scheffer, die de tweede plaats wordt toebedeeld. De Nieuw Zeelander Rory Watt is favoriet voor de eindzege. Bij de vrouwen staat Neder lands kampioene Hugoline van Hoorn als eerste op de plaat singslijst. Kasteelronde bij Endegeest leiden. Het team Welzijn van Endegeest organiseert in samen werking met de Leidse Road Runners voor de derde maal de Kasteelronde. Deze recreatieloop over afstanden van 1,5 tot 12 kilometer is op vrijdag 14 mei en voert door de bossen van het landgoed Endegeest. Inschrijving is mogelijk vanaf 18.00 uur. De start is om 19.00 uur bij de portiersloge. Na afloop vindt een ver loting plaats op startnummer. Veertiende plaats Miquel van Kessel ter aar Miquel van Kessel is in de Driedaagse wielerwedstrijd in Horten (Noorwegen) als veertiende geëindigd. De beste presta tie van de 18-jarige junior was een achtste plaats in de voorlaats te etappe. Van Kessel kan terugzien op een goede Noorse perio de. Vorige week won hij een klimrit in de buurt van Stavanger. Open dag bij Alphen Eagles alphen aan den run» Alphen Eagles organiseert zaterdag een open dag. De beide coaches Richie Ballaard en Leo Schoots, alsmede de Canadees Joe Leckie en international Hans Schins geven dan tekst en uiüeg geven over American football. Ook zal er een par tij flag-football (waarbij niet getqckled mag"worden) gespeeld worden. De open dag begint om 15.00 uur. Bulgarije raakt punt kwijt aan Israel sofia Zelfvertrouwen kan geen kwaad, te veel zelfvertrouwen wel. Dat laatste straalde het Bulgaarse voetbalelftal gisteren uit in het WK-kwalificatieduel tegen Israel. Dofheid was het resul taat in Sofia en puntverlies: 2-2. Het betekende tevens het eerste punt van Israel in vijf wedstrijden. v plv -chef rob Ritzege voor Colombiaan Rincon Tony Rominger (voorop) slaagde er gisteren niet in zijn Zwitserse schaduw Alex Zülle (rechts) definitief van zich af te schudden. lagos de covadonga Met zijn etappezege op de berg van Lagos de Covadonga heeft Oliverio Rincon aangetoond dat het Colombiaanse wielrennen niet dood is. De Ronde van Spanje werd levend gehouden, omdat gele-truidrager Toni Ro minger in de laatste zware ber getappe zijn Zwitserse landge noot Alex Zülle niet op meer achterstand kon zetten dan 33 seconden. Rominger kondigde gister avond aan de zwaarste beklim ming van de Vuelta te gebrui ken in een poging de weerstand van Zülle te breken. De 25-jari- ge Rincon, voor de start zesde in het klassement, profiteerde van de tweestrijd. Hij zegevier de met 75 seconden voorsprong en toonde zich een waardig op volger van zijn pas afgestapte landgenoten Lucho Herrera en Fabio Parra. De klim naar Lagos de Co vadonga, in de Pico van Europa, was veertien kilometer lang. Ro minger attaqueerde drie keer, maar Zülle had zich als een pit bull aan zijn wiel vastgebeten en liet niet los. De enige troost voor Rominger was de gewon nen sprint voor de tweede plaats. Het leverde hem geen seconde winst op. Zülle dankte veel aan Breu- kink. De 'gevallen' Nederlandse ster reed volledig in dienst van zijn ploeggenoot Zülle en klom zichtbaar gemakkelijk. „Ik ben weer te vroeg afgeschreven", blufte hij achter de eindstreep, die hij als achtste bereikte. ,,Ik ga in deze Vuelta steeds beter rijden." Dat is geen wonder, voor hem is de prestatiedruk verdwenen. Zülle meende na de geslaagde missie in het hooggebergte nog een beste kans te hebben de Vuelta te kunnen winnen in de slottijdrit van zondag over 44,6 kilometer tussen Padron en Santiago de Compostela. „Ro minger blijft weliswaar favoriet, maar ik heb niets te verliezen." Rominger was op zijn beurt teleurgesteld niet reeds zeker te zijn van zijn tweede opeenvol gende overwinning in de Vuelta. „Ik had graag wat meer afstand genomen", stelde hij, „aan de andere kant, ik heb nog nooit een lange tijdrit tegen Zülle ver loren." De Nederlandse inbreng bij het zevende toernooi om de we reldtitels boksen in Tampere is gisteren in de kwartfinales te ruggebracht tot Raymond Joval. De Amsterdamse middenge wicht plaatste zich voor de hal ve finales door een zege in de tweede ronde op Fin Ekman. Zwaarwelter Orhan Delibas en welter Han Doorenbosch brachten het niet verder dan de laatste acht in hun klasse. Voor Delibas was dat een teleurstel ling. De Arnhemmer, die in Bar celona zilver veroverde, was duidelijk de mindere van de Roemeense routinier Francisc Vastag (5-12). Doorenbosch' verrassende optreden werd ge stopt door de Litouwer Vitalius Karpaciuskas: 19-4. Vastag, die in 1989 in Moskou nog onder zijn Hongaarse voor naam Ferenc wereldkampioen bij de weltergewichten werd en daarna bij zowel het WK van 1991 in Sydney als in Barcelona brons veroverde, zette Delibas onder druk. Bovendien was hij met zijn hoog gesloten dekking moeilijk te raken. „Na de eerste ronde was er met die achter stand van 2-1 nog niets aan de hand," stelde trainer Hennie van Bemmel. „Tactisch deed Vastag het heel slim. Hij neutra liseerde de rechtse van Delibas uitstekend door niet te dicht bij te komen. Ik heb Orhan gezegd dat hij te lief was." Delibas had geen greep op de 23-jarige bokser uit Bakoe. Ook niet toen hij toen hij in de derde ronde, begonnen met een ach terstand van 6-2, de partij trachtte te forceren. „Hij bleef maar komen maar was eigenlijk nooit goed te raken," verzuchtte Delibas. De uit Turkije afkom stige Arnhemmer heeft besloten voorlopig geen prof te worden.. „In september neem ik bij re vanche bijde EK in Bursa." Joval kreeg zijn revanche voor de onterechte uitschakeling in het Olympisch toernooi. Scheidsrechter Papak verzaakte toen zijn belangrijkste taak in de ring: het beschermen van een aangeslagen bokser. De Australiër telde destijds twee keer in de laatste ronde voor de Algerijn Dine maar weigerde hem een derde keer de noodza kelijke acht tellen rust te geven, waarmee de partij reglementair zou zijn afgelopen. In Tampere schoot de Canadese arbiter Jean-Paul Ricard ook tekort in de partij van Joval. Een minuut voor afloop van de tweede ron de greep een van de ringartsen in. Hij beschermde de 27-jarige loodgieter, die weerloos was te gen de overmacht van de Ne derlander, voor onnodige scha de. De gelovige Joval, die zijn pech in Barcelona verklaard heeft met de opmerking dat God hem kennelijk nog niet rijp achtte voor een medaille, is ze ker van brons. De Amsterdam mer overklaste Ekman, voor wie iedereen in de ijshal zich rond ring A had geschaard. Tegen de snelle linksen maar vooral de zware rechtse hoeken had de Fin absoluut geen verweer. Het kwam in de score van 9-0 na de eerste ronde duidelijk tot uit drukking. Smulders Eddy Smulders is vannacht in Cassano Europees kampioen in het halfzwaargewicht gewor den. De 29-jarige Eindhovense profbokser versloeg de Italiaan Yawe Davis. De Deense scheids rechter Jensen staakte het ge vecht in de negende ronde. Het was de 24ste overwinning van Smulders die als beroepsbokser nog ongeslagen is. Op het moment van de 'tech nische knockout' stond Smul ders volgens de kenners ook op punten duidelijk voor. De 30-ja- rige Davis, geboren in Uganda maar al tien jaar in het bezit van de Italiaanse nationaliteit, was nog niet neergegaan maar stond volgens de arbiter zo te tollen dat hij in bescherming moest worden genomen. Smulders, die zakelijk wordt begeleid door de Zandvoortse promotor Henk Ruhling, ver diende met zijn eerste Europese titel 44.000 gulden. De Braban der verwacht daarvan netto zo'n zeven mille over te houden. Of hij op korte termijn de Europe se kampioensgordel te gelde gaat maken, is nog niet bekend. 'Klein Oranje' naar eindronde nykobing anp Het Nederlands voetbalelftal voor spelers onder achttien jaar heeft zich geplaatst voor de „_j?indronde van de strijd om de Europese titel, eind junf in En- _geland. Klein Oranje, onder leiding van bondscoach Advocaat, won gisteren in Nykobing met 3-1 tfan Denemarken. Dat was ruim voldoende, nadat de formatie enkele weken eerder het eerste duel, in Deventer, ook al won ^ederland kwam nauwelijks in. de problemen tegen de De nen, die aanvankelijk werden gevreesd wegens hun fysieke overmacht. Na ruim een half uur was het duel beslist. Door doelpunten van Kluivert, Reuser en Van Bronckhorst leidde Oranje op dat moment al met De Nederlandse tafeltennis ploeg waande zich gisteren bij de wereldtitelstrijd in Göteborg in een speeltuin. 'Vrijheid blij heid', luidde het parool in de klamme speelhal, waar het bij programma van het WK wordt afgewerkt. De balletjes vlogen meer over dan op de dertig ta fels. Met topsport had het vrolij ke geklungel in de tweede cate gorie vrijwel niets te maken. Het gedreven spel van Oranje viel in alle drukte nauwelijks op. De vrouwenploeg boekte drie simpele overwinningen. De schoolteams van Chili, Peru en Sri Lanka werden zonder verlies van een game verslagen (3-0). Emily Noor en Gerdie Keen, de nummers drie en vier van Ne derland, mochten zich uitleven. Het lichtgeblesseerde topduo Vriesekoop/Hooman kwam slechts één keer bij het dubbel spel in actie. „Het was kliekjesdag", grin nikte bondscoach Jan Vlieg. „We begonnen met Chili Con Came, daarna aten we Peruaan se maïskolven en we eindigden met een Indonesisch hapje. Veel energie heeft het allemaal niet gekost. In de loop van het landentoemooi kan dat in ons voordeel uitpakken. We zijn nog fris." Vandaag sluit de vrouwenfor matie de opwarmronde af met wedstrijden tegen Italië en het eveneens nog ongeslagen Slove nië. ,,D-Day voor ons", over dreef Vlieg. „Het wordt top of flop." De groepszege is noodza kelijk om in de race te blijven voor promotie naar de eerste categorie, het niveau waar Ne derland gezien de kwaliteit meer dan thuis hoort. Voor het mannenteam geldt dezelfde conclusie. De ploeg van de Chinese bondscoach Li, die zijn contract bij de NTTB met drie jaar kan verlengen, heeft in Groep D helemaal niets te zoeken. Gisteren stond slechts één wedstrijd op het programma. Litouwen werd met 3-0 van tafel geveegd. Henk van Spanje, die in 1989 afscheid nam van Oranje, vierde zijn officiële rentree met een so bere zege op Alturas Orlovas. Danny Heister stond zijn basis plaats voor één keer af. In de resterende groepsnummers van vandaag tegen Cyprus en Mexi co maken Paul Haldan en Trin- ko Keen plaats voor de ambi tieuze Veenendaler. Morgen be gint voor het ongeduldige Oran je in de tweede ronde het seri euze werk. „Misschien dat we dan het idee krijgen, dat we met een WK bezig zijn", verzuchtte Vlieg, die als technisch directeur de eind verantwoording draagt. „Voor lopig is het spitsroeden lopen. In feite zijn we met één lange boetedoening voor het gepruts in Chiba bezig. De gevolgen van die dubbele degradatie krijgen we nu breed uitgemeten. Het wordt tijd, dat we in het toer nooi komen." Mirjam Hooman, in Göteborg zonder haar Sassenheimse ver trouwensman Frits Kantebeen, startte voorzichtig. De drievou dige nationale kampioene werkte met Vriesekoop moei zaam een dubbelspel af in de wedstrijd tegen Peru. Haar nek- blessure is nog niet volledig ver dwenen. VW krijgt Heracles klein -if Nieuw in Nederland: surfinia. Een uitbundig bloeiende hangplant in een trendy wandhouder. Met paarse of witte bloemen. U mag het Pijnlijke fout goteborg anp De openingsceremonie bij het 42ste WK tafeltennis in Göte borg is niet geheel vlekkeloos verlopen. Het Zweedse organi satiecomité liet tijdens de pre sentatie van de 155 deelnemen de landen een bord met het op schrift 'Joegoslavië' zien. Het verbaasde publiek in het Scan- dinavium reageerde met een pijnlijk fluitconcert. De Internationale tafelten- nisfederatie (ITTF) kon de blun der van de Zweden niet nege ren. In een officiële verklaring werd later gesproken van een 'technische fout'. Het bestuur van de ITTF had het organisa tiecomité vooraf nog gewezen op het verbod van de naam Joe goslavië. Als gevolg van de bur geroorlog in het verscheurde land heeft de Verenigde Naties tal van sancties afgekondigd, waaronder een sport boycot. VW heeft de tweede helft van de wedstrijd tegen Heracles met 1-0 gewonnen. Zondag had de koploper de eerste helft van het in de rust gestaakte duel ook al met 1-0 afgesloten. Door het eindresultaat van 2-0 van giste- s~ ren in Almelo heeft VW zondag thuis tegen RBC aan een gelijk spel genoeg om kampioen van --flp-pprsfp divisie te worden. De ontmoeting werd zondag na 45 minuten gestaakt, omdat •^tseheidsrechter Schaap ziek {•fjwerd..Hij ontbrak ook gisteren.' Uilenberg, wonend in de nabij- lo> heid van Almelo, nam de lei ding over. Niet geheel onom streden. Almelose kringen be weerden dat het enige doelpunt uit een buitenspelsituatie werd gemaakt. Babangida, evenals zondag .Tpen trainer Hiddink bekeken ^Stoor een afgevaardigde van de Spaanse club Valencia, zou bui tenspel hebben gestaan toen hij Graef in de gelegenheid stelde drie minuten voor tijd 2-0 te r maken. Het was het 27ste doel punt in competitie van de Ven- lose schutter, die de treffer 'van zondag ook voor zijn rekening had genomen. Stephen Veen wurmt zich op handen, stick en voeten langs doelman Shalid Ali Khan van Pakistan. fotc AMSTELVEEN GPD De eerste krachtmeting voor een compleet Oranje, zo stond de hockey-interland tussen Nederland en Pakistan (1-4) van gister avond te boek. Als een revanche, met het oog op de mislukte oe fentrip door Pakistan in januari, waar het Nederlands team zelfs te gen Jong Pakistan de boot in ging. „Onzin", vindt Jacques Brinkman, 26 jaar en 141-voudig interna tional. „Ons doel ligt pas volgend jaar op het wereldkampioen schap. Maar de druk is groot, dat voel je. Het is niet rustig, er zijn genoeg mensen die wachten tot de bondscoach op zijn bek gaat. En de enige manier om tegenover de buitenwereld te laten zien dat we de stijgende lijn weer te pakken hebben, is wedstrijden nen." Die missie is, na het kansloze verlies tegen de Pakistani's, voorlo pig mislukt. Het Nederlands team, dat tijdens de Champions Trop hy vorig jaar voor het laatst van Pakistan won, mocht gisteren in Amstelveen in de eerste helft van de bezoekers nog wel even mee doen, maar na rust was de ruimte verdwenen. Pakistan haalde het snelle technische spel uit de kast waar de mannen bekend om staan. Oranje werd vervolgens aan alle kanten voorbij gelopen. Zelfs de op papier ijzersterke strafcomer mocht er tijdens vier pogingen niet in. Alleen Stephan Veen schoot raak, op een inzet van Jacques Brinkman. Brinkman weet inmiddels dat de natuurlijke golfbeweging niet alleen een hele tak van sport, maar ook individuen kan treffen. Na negen jaar tophockey bij Kampong komt de Bilthovenaar tegen woordig in de Duitse Bundesliga uit voor Mönchengladbach. Coach Donald Drost kon in Utrecht namelijk weinig begrip op brengen voor het schokeffect dat Brinkman via openbare kritiek op zijn ploeg teweeg probeerde te brengen. En schoof hem aan de kant. Waama Brinkman, via administratieve omwegen, bij de Duit se club een gagarandeerde basisplaats 'veroverde'. Kampong is verleden tijd, al raakt de international er moeilijk over uitgepraat. Oranje telt en Mönchengladbach, waar de afgestu deerde econoom zich verbaast over het spelletje dat door de club teams wordt gespeeld. „Slensen, dat doen ze voortdurend. Laat de tegenstander maar komen, bal over de achterlijn en van daaruit gaat de bal hoog naar voren. Als twee Duitse clubteams tegen el kaar spelen, dat ziet er niet uit. Het is voor mij ongelooflijk dat wij de laatste jaren zo veel op ons broek krijgen van de Duitsers." De oorzaak ligt volgens Brinkman mede in het feit dat de Oranje selectie de laatste tijd veel gelijkenis vertoont met een duiventil. Studerende en werkende internationals laten oefenseries schieten en zetten tophockey voor langere of kortere tijd in de ijskast. „We kunnen niet twee jaar lang met hetzelfde team de grote toernooien spelen", aldus Brinkman. „Een aantal jongens is in fase beland. Ze zijn zes- of zeven-en-twintig en dan komt e een studie of een baan om de hoek kijken. Je kunt niet zomaar tus-' sen je twintigste en dertigste alles op het hockey zetten. Die keuze heb je als amateur niet."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27