Geen risico voor zeemilieu ALFA 155 'We hebben vlees moeten HET NIEUWE VERMOGEN Randstad 'Flitsende' dochter voor NS Minder geld provincie voor regionale omroep Universiteiten willen zelf CAO's afsluiten DONDERDAG 13 MEI 1993 V -CHEF MEINDERT VAN DER K. glas. elektrische ramen vóór en stuurbekrach tiging. Een kennismaking wordt dan ook 'een ,ont- BTW/BPM Maij-Weggen voelt niets voor extra maatregelen Er zijn geen aanwijzingen dat tijdens de oorlog in de zee gedumpte munitie, waaronder mosterdgasgranaten, ge vaar oplevert voor het zeemilieu. Een noodzaak tot het nemen van speciale maatregelen is dan ook niet aanwe zig. Aldus luidt het antwoord van minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat op vragen van de CDA-kamer- leden Van Vlijmen en Frinking. zich in de Oostzee op plaatsen, waar Nederlandse vissers niet komen. Van ongevallen in bui tenlandse wateren, waar Neder landse vissers bij betrokken zouden zijn geweest, is Maij niets bekend. Wel krijgen de vissers het advies gebieden waar gifgas is gedumpt te mij den, omdat een zeker risico niet wordt uitgesloten. In internationaal verband zijn de risico's van gedumpte strijd gassen meermalen onderwerp De beide CDA'ers waren gealar meerd over een artikel in deze krant van 20 maart, waarin een toenemend aantal ongelukken met strijdgassen op de Noord zee werd gemeld. Naar aanlei ding daarvan vroegen zij de mi nister om opheldering. Volgens Maij is dit soort munitie niet ge stort op het Nederlandse deel van het Continentaal Plat. De meeste stortgebieden bevinden van bespreking geweest. De conclusie luidde echter dat ber ging en verwerking meer risico's opleveren dan de gevaren voor vissers en de scheepvaart in het algemeen. Een zekere invloed op het zeemilieu wordt echter niet helemaal uitgesloten. Om die reden volgen de betrokken staten de ontwikkelingen nauw gezet, schrijft Maij. Zweden en Denemarken heb ben overigens uitvoerig voor lichting gegeven over de plaat sen, waar de munitiedump- plaatsen zich bevinden. Die plekken zijn tot verboden ge bied verklaard voor vissers. Bo vendien zijn Zweedse en Deen se vissers in het Oostzeegebied uitgerust met medicijnen en ontsmettingsmiddelen om bij ongevallen op alles te zijn voor bereid. Minister Maij-Weggen. Heineken-woordvoerder M. Bakkenist kan de mogelijke schade door de stroomstoring moeilijk schatten. „We hebben vijf jaar geleden weliswaar ook eens zo'n storing gehad. Maar de om standigheden zijn nu natuurlijk heel an ders, waardoor vergelijken niet goed mo gelijk is." Heineken is voor zijn energievoorzie ning aangewezen op zowel de Alphense als Leidse regio. Bovendien heeft het be drijf een eigen warmte-krachtcentrale die voor een deel in de behoefte aan stroom voorziet. Opmerkelijk genoeg kon vanmorgen juist die eigen centrale nog steeds niet worden ingezet omdat het besturingsprogramma de elektroni sche was ontregeld. Produktiemanager L. van der Veen van Fasson Hazerswoude schat de schade al leen al bij dat bedrijf op enkele tonnen. De machines bij de producent van zelf klevende materialen vielen rond half acht uit. Pas om half een kwam de eerste apparatuur weer op gang. In de tussen liggende tijd -hebben dertig mensen ze ker enige uren niet kunnen werken. Ook het winkelbedrijf heeft schade ge leden. Hoewel volgens een woordvoer ster van Albert Heijn aan de Aarhof de diepvries-produkten niet zijn ontdooid, meldt een andere ondernemer dat in dit soort situaties kassa's en weegappara- tuur altijd ontregeld raken. „Die zijn ook heel gevoelig voor blikseminslag." Directeur Arie Bunnik van de Alphense slagersketen Bunnik meldt forse schade. Het bedrijf beschikt over automatische produktielijnen voor vleeswaren. Door de stroomuitval kwam het koken en ro ken van hammen en dergelijke tot stil stand. „Vlees dat te ver was afgekoeld hebben we moeten weggooien." Proble men met bevroren vlees zijn er volgens hem niet geweest. En als die er wel wa ren geweest, was het bedrijf daarvoor verzekerd. En dat geldt voor deze schade niet. Bunnik vertelt dat in een van zijn winkels weegschalen bij het opstarten zijn doorgebrand. Ook bij Bunnik raak ten kassa's ontregeld. Volgens directiesecretaris W. Oosthout van de EWR is zijn energiebedrijf niet aansprakelijk voor de schade: „Dat staat in de leveringsvoorwaarden. Maar dit is overmacht en daar zijn we nooit voor aansprakelijk." Hoewel de defecte trans formator in Alphen-west die de oorzaak van de storing was, eigendom was van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, was de EWR nauw betrokken bij het op lossen van de schade. Die leverde vanuit Leiden, via een oude leiding, binnen een uurtje stroom aan grote delen van het getroffen gebied. Dat de transformator zelf pas om een uur 's nachts weer werkte, komt doordat de reservetrafo in onderhoud was: „Er is weliswaar een kring, waardoor normaal gesproken vanaf een ander punt de leve ring kan worden overgenomen, maar kennelijk was ook dat niet goed moge lijk. Uiteindelijk is er voor gekozen de defecte transformator weer in werking te stellen, dat zou sneller zijn." De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren in Rotterdam een nieuwe maatschappij opge richt voor de exploitatie van de toekomstige Hoge Snelheids Lijn (HSL). De oprichting van deze Vervoers Exploitatie Maat schappij (VEM) is de eerste stap op weg naar een internationale exploitatiemaatschappij in sa menwerking met de spoorweg maatschappijen van Duitsland, Frankrijk en België. Die zal later dit jaar worden opgericht. De VEM zal in eerste aanleg een volle dochteronderneming van de NS zijn, die juridisch ei genaar is van de vier in januari bestelde HSL-treinstellen. De maatschappij zal naarmate de politieke besluitvorming over de aanleg van de spoorlijn vordert, openstaan voor andere deelne mers. Daarbij wordt gedacht aan constitutionele beleggers als pensioenfondsen en aan on dernemers in de transportwe reld. Als de internationale exploita- tiemaatschapij later dit jaar wordt opgericht, zal de Neder landse VEM daarin als Neder landse vertegenwoordiger deel nemen. In totaal zal deze Ne derlandse-, Franse-, Duitse- en Belgische maatschappij de 27 tot nu toe bestelde HSL-treinen in eigendom hebben en het net werk van HSL-verbindingen or ganiseren, van de marketing tot de dienstregeling. „Het is de be doeling een slagvaardige orga nisatie op te richten, die vrij is om zelf besluiten te nemen, ook ten aanzien van de tarieven", aldus de NS-woordvoerder. Radio West is woest De regionale omroepen krij gen jaarlijks een half miljoen gulden minder subsidie van de provincie. De omroepbijdrage van burgers daalt hierdoor met 1,50 gulden per jaar. Ge deputeerde staten van Zuid- Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) kort de om roepen met dit bedrag omdat zowel Radio West als Radio Rijnmond sinds 1992 per jaar bijna een miljoen gulden aan reclame verdienen. De beide omroepen krijgen voortaan elk jaar vijf miljoen gulden subsidie. De provincie heeft daarnaast een apart bud get gereserveerd van in totaal 1,1 miljoen gulden. Dit geld is bedoeld om samenwerkings projecten van publieke regio nale en lokale omroepen te stimuleren. Er is bovendien een jaarlijks potje van 100.000 gulden voor onvoorziene za ken. Radio West is bijzonder boos over de kortingen van de provincie. Adjunct-hoofdre dacteur H. Kool: „Voor een burger is een lastenverlichting van 1,50 gulden niks, maar op onze begroting tikt het wel door. De provinciale subsidie zou eerder verhoogd moeten worden dan verlaagd. We zit ten al jaren op een tientje per hoofd van de bevolking." Kool kan nog niet inschatten welke gevolgen de korting zal heb ben: „Je kunt op personeel be zuinigen of goedkopere pro gramma's maken. Van de 8,50 gulden die per hoofd van de bevolking jaar lijks beschikbaar is, keert de provincie niet alles uit. Een deel wordt gereserveerd voor bijzondere projecten en on voorziene uitgaven. Kool wil een advocaat laten onderzoe ken of het mogelijk is de pro vincie te dwingen wel het hele bedrag uit te keren. „Zelfs dan blijft net uiterst mager. Alle andere provincies houden het tientje vast of verhogen het bedrag zelfs. Volgens mij is dit een verkiezingsstunt van de WD. Die is altijd al tegen onze subsidie geweest". Meer agenten in Leidse regio De politieregio Hollands- Midden krijgt er met ingang van volgend jaar 15,8 ar beidsplaatsen bij. Daarmee komt het toegestane aantal werkplekken voor het hele korps op 1341,4. Dit schrij ven de ministers Dales (bin nenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. De uitbreiding is het gevolg van een door de meerderheid van de Tweede Kamer uitge sproken wens om het aantal agenten in het hele land met 450 uit te breiden. De maat regel kost de staat 40 miljoen gulden extra. Een woordvoerder van de regio Hollands-Midden zegt blij te zijn met de extra agèn- ten, maar echt heel veel maakt het volgens hem niet uit. Hollands-Midden telt nu 1425 agenten en is daarmee een zogeheten krimpregio. De komende jaren moet (via natuurlijk verloop) het aantal arbeidsplaatsen dalen tot, naar nu blijkt. 1341. „De krimp wordt wat kleiner en dat is altijd prettig, maar het blijft krimpen", aldus voor lichter F. Meskes. AUTO KOEN LEIDERDORP Weversbaan 12, Leiderdorp 071 - 41 74 93 AUTO RIALTO BV Zaagmolenweg 8, Alphen a/d Rijn 01720-3 83 35 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassenheim 02522 -1 04 50 (sub-dealer) M 'O' 'Volledig ondergrondse aanleg Betuwelijn kent te veel risico's' Minister Maij-Weggen (ver keer) is tegen de aanleg van een volledig ondergrondse Be tuwelijn. Het riscio van een tunnel is 'te groot en onbe heersbaar', omdat kennis en ervaring nog onbreekt. Een ondergrondse goederenspoor lijn tussen Rotterdam en Duitsland kost bovendien on geveer twee keer zoveel tijd en bijna drie maal zoveel geld dan de bovengrondse variant. De minister schrijft in een notitie aan de Tweede Kamer dat ze daarom eerst twee proefprojecten wil, voordat kan worden besloten dat er in Nederland met speciale boor- methodes tunnels kunnen worden gegraven. Het boren is wel mogelijk (gezien ervarin gen in Lille en Antwerpen in vergelijkbare grond), maar be tekent een verlenging van de aanleg met zo'n vier jaar tot in totaal ongeveer 10 jaar. Bo vendien kost de nieuwe goe- derenlijn hierdoor geen 5 mil jard, maar minstens 13 miljard gulden. Volgens een gisteren gepre senteerd onderzoek van de be trokken provincies en ge meenten, kost het boren van een spoortunnel evenveel als de bovengrondse aanleg: bijna vijf miljard gulden. De tunnel kan volgens dat onderzoek in 8 tot 9 jaar worden aangelegd. Maij reageert in haar notitie niet op deze berekeningen. De belangrijkste riscico's en knelpunten ziet de minister in het gebrek aan kennis en erva ring. Tweë boormethodes, waarmee ervaring is opgedaan in Japan, Frankrijk en België, zijn waarschijnlijk wel geschikt voor de Nederlandse bodem van zand en klei. Maar er is nog onvoldoende bekend over de eigenschappen van de on dergrond, De persoonlijke risi co's van het personeel zijn ook groter dan bij normale projec ten. De universiteiten willen af van de ambtelijke status van hun personeel en de arbeidsvoor waarden zélf gaan regelen. Wer ken aan een universiteit ver schilt zodanig van werk in an dere ambtelijke functies, dat het op één hoop gooien van de ar beidsvoorwaarden onterecht is. Universiteiten moeten dezelfde rol toebedeeld krijgen als 'on dernemers/werkgevers'. Dat oordeelt een werkgroep van de vereniging van universi teiten VSNU in een nota over de universitaire arbeidsvoorwaar den. Wetenschappers hebben een heel andere positie dan an dere ambtenaren, aldus de sa menstellers van de nota. De ar beidsmarkt is internationalen universiteiten zoeken ook ge makkelijk over de grenzen om de beste wetenschapper op een bepaald vakgebied te vinden. Bovendien vindt de werk groep de vaste aanstelling van een ambtenaar en het ambtelijk beloningsstelsel te weinig flexi bel voor wetenschappers. Daar om moeten er meer tijdelijke dienstverbanden komen. Ook moeten bij de salaris-indelingen de prestaties van wetenschap pers een veel grotere rol spelen. De werkgroep vindt dat de universiteiten in de toekomst zelf moeten bepalen hoe hun arbeidsvoorwaarden er uit zien. Zij nemen dan collectief of indi vidueel de rol van werkgever op zich en stellen in overleg met de bonden een arbeidsovereen komst vast. Wetenschap LEIDEN In deze krant van gisteren is per ongeluk opnieuw de Weten schapspagina meegegaan die reeds de dag er voor was ge plaatst. Onze excuses daarvoor. De hoofdredactie Alla 155 17 TS/1 8TS Alla i5518 TS L 2 0 TS Alia 155 20TD/25TD Alla 155 2 5 V6 7q4~ Mei de introductie van de Alla 155 1 7 Twin Spark, de Alla 155 2.0 Turbo Diesel en de Alta 155 2.5 Turbo Diesel voegt Alla Romeo nieuw vermogen aan het Alla 155 gamma loe. In maar helst 8 verschillende uit voeringen geelt' de Alta 155 nieuwe inhoud aan begrippen als kwaliteit, veiligheid en sportiviteit Bovendien levert de Alla 155 17 Twin Spark het ultieme bewijs dat een markante lijn. sublieme prestaties, weerga loze wegligging en een compleet comlort. niel perse samen hoeven te gaan met een hoog prijsniveau. Zo beschikt de Alla 155 1 7 Twin Spark oa. standaard over centrale deurver- grendeling, getint rgoeling mei de. auto die alles in zich heell om uw volgende aulo Ie worden de Alla 155 Alta 1551.7 TS v.a. Alfa 155 2.0 TO v.a. Alfa 155 2.5 TO v.a. Fl. Fl. Fl. 37.950,- 44.950,- 54.950,-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23