Dubbele airbag: Zeven spijkerharde argumenten om nu naar de Volkswagendealer te gaan. Schrijvende Lezers Meimaand Voordeelmaand. Bij de Volkswagendealer. CHEF PAUL DE TOMBE. C DONDERDAG 13 ME11993 Huurverhoging Woningbouwverenigingen mo gen dit jaar voor het eerst zelf de huurverhoging (tot maxi maal 6 procent) bepalen. Elke Leidse corporatie hanteert daarbij andere maatstaven. In het Leidsch Dagblad van za terdag 17 april jl. hebben we twee verschillende gezichten van woningbouwvereniging De Sleutels kunnen waarnemen. Allereerst op de voorpagina een advertentie die verwijst naar een grotere advertentie in deze editie, met daarin de nadruk op het feit dat het zo goed wonen is in de Slaaghwijk. Deze kwartpagina grote advertentie zal in financieel opzicht een bom duiten kosten. Daarbij wordt de Slaaghwijk ook nog in andere (week)bladen aangepre zen. En in dezelfde editie staat het verhaal door LD-redactrice Erna Straatsma, waarin melding wordt gemaakt dat met name de woningbouwverenigingen Leiden en De Sleutels per 1 juli de maximale huurverhoging van 6 procent gaan toepassen op de huren van hun woning- bezit. Dus de vrije keus van 4,75 of 5,5 procent blijft hierbij bui ten beschouwing. In hetzelfde artikel laat Sleu tels-woordvoerder Van Kaam weten dat hij 6 procent eigenlijk nog veel te weinig vindt. Door de financiële positie van De Sleutels zou hij het percenta ge het liefst naar 7,2 procent willen opkrikken. Dus aan de ene kant heeft de ze woningbouwvereniging geld genoeg voor een peperdure ad vertentie-campagne (om die flats in de Slaaghwijk maar vol te krijgen), terwijl aan de andere kant De Sleutels er niet voor schroomt de huurders op te za delen met het hoogste percen tage huurverhoging dat is toe gestaan. Overigens zal de Slaaghwijk-campagne naar schatting 150.000 gulden kos ten. Nog maar kort geleden wer den de huurders van De Sleu tels er van in kennis gesteld dat er een bedrag van maar liefst 30.000 gulden op tafel moest komen voor een onderzoek van Prof. Dr. Ir. Priemus naar de aard van de slechte verhouding tussen bewonersraad én het be stuur, waarbij tot onze grote verbazing (wij hebben dat met twee brieven bij Priemus ter kennis gebracht) de huur ders/leden volkomen buiten schot werden gehouden. Wat die huurverhoging be treft het volgende. Sinds twee jaar hebben wij als Stichting Leefbaar Zuidwest o.a. in onze huis-aan-huis circulaires ge meld dat wij ons ernstig zorg maken over de jaarlijkse huur verhogingen. Want wij hebben frequent kunnen constateren dat dit leidt tot stille armoede. Van veel inkomens gaat 30 tot 40 procent op aan woonlasten. In de zomer van 1991 hebben wij ook al in brieven o.a. naar de politiek benadrukt dat de voortschrijdende huurverhogin gen tot grote misère kunnen lei den. Het eind is volkomen zoek. Gelukkig hebben wij in het Leidsch Dagblad van 21 april jl. kunnen lezen dat nu óók de PvdA, Groen Links en SP zich zorgen maken om de huurstij- gingen. Hoewel deze partijen het initiatief hebben genomen B en W te bewegen om tot bete re voorlichting met betrekking tot subsidiemogelijkheden te komen, komt het ons voor dat daarmee de stille armoede structureel niet verholpen wordt. Immers, veel huishoudens die net niet in aanmerking komen voor huursubsidie, blijven in die stille armoede-sfeer zitten. Bo vendien zal het aantal mensen dat vergeet gebruik te maken van subsidiemogelijkheden ui terst gering zijn. Het is óók geen geheim als we meedelen dat in Zuid-West in een aantal woningen en flats, in beheer bij De Sleutels, het voor zieningenpakket ontbreekt (lek kage, dubbele ramen), om nog maar niet te spreken over de willekeur als het gaat om bijdra gen voor de groenvoorziening. Namens het bestuur van de Stichting Leefbaar Zuidwest, F. Hagedoorn, voorzitter H.C. Kwik, secretaris p/a Boshuizerkade 3, Leiden. (Van redactiewege ingekort) Glibberbal 1993 Horeca-ondememers zijn op de avond voor Koninginnedag de concurrentie aangegaan met hun collega's in Den Haag en Amsterdam. Om een 'leeg loop' van Leiden te voorkomen werd een kroegentocht georga niseerd, onder de titel Glibber bal'93. De organisatie van de eerste editie van het Oranje Glibberbal 1993 en alle deelnemende cafés zijn van mening dat we mogen spreken over een zeer geslaagd evenement, dat zeker voor her haling vatbaar is. Dit In tegen stelling tot het artikel d.d. 30 april van Erna Straatsma dat de ze kroegentocht niet los is geko men. Daar wij van de organisatie alle deelnemende cafés hebben bezocht samen met Beatrix en haar zoon hebben wij een goe de indruk kunnen krijgen hoe het verloop van deze avond is geweest. Druk bezocht, gezellig, ontspannen sfeer en veel live muziek. Vanwege het mooie weer ver koos het publiek vroeg in de avond op de toch al volle terras sen te blijven. Later op de avond stond het publiek 'en masse' te swingen op de live muziek, gebracht in 22 van de 25 deelnemende cafés ('t is maar wat je mondjesmaat noemt). Wij vroegen ons dan ook af of Ema Straatsma om 23.00 uur spontaan nachtblind begint te worden en vervolgens gaat slapen, daar wij om 23.10 uur met de koningin café 't Kei zertje bezochten waar we een stampvol café aantroffen. Ho pelijk heeft zij wel de juiste avond bezocht. Nogmaals, hoe is het in vredesnaam mogelijk dat iemand een dergelijk verslag maakt van een, volgens publiek en ondernemers, wel zeer ge slaagde avond. Veel Leidenaars verkozen Leiden boven Amster dam of Den Haag dit jaar, het geen wel eens anders is ge weest. Namens de organisatie 'Oranje Glibberbal', Wilco van Klarenbosch, Marco Rooijakkers, Rembrandtstraat 27, Leiden. Zaligverklaring Deze week begint in Rome het onderzoek dat moet leiden tot de zaligverklaring van paus Paulus VI (1963-1978). Een on derzoek naar de zaligverkla ring van paus Pius XII (1939- 1958) loopt nog. Met verbazing lees ik in uw krant van 7 mei j.l., dat onder zocht wordt of Paus Pius XII (1939-1958) zalig verklaard kan worden. Ik hoop, dat zijn houding tij dens de oorlog bij dat onder zoek zal worden betrokken, want die was, op zijn zachtst uitgedrukt, zéér laakbaar. Bijna niets heeft hij ondernomen, om het lot der duizenden vervolg den te verzachten. Zijn protes ten waren slap en getuigden van weinig karakter en moed. Ook na de oorlog was hij, als hoofd van de Katholieke Kerk, mede-verantwoordelijk voor de hulp, die kloosters hebben ver leend aan vluchtende oorlogs misdadigers. Dat het toch anders kon, heeft de bij ons in Dachau om gekomen Pater Titus Brandsma bewezen, door zijn geweldige moed en hulp aan medegevan genen. Hij kwam in 1942 om het leven en is in 1992 zalig ver klaard en voor mij, als niet ka tholiek, heel terecht. HJ. Maas, Cronestein Plantijnstraat 13, Leiden. Geen beurs? Dat was voor ons toch wel een lachertje toen wij niets vermoe dend in de stad Leiden aankwa men en een klein bordje zagen met daarop: 'Geen computer beurs'. Nadat we twee en een half uur gereisd hadden per trein, konden we dus in princi pe weer naar huis terugkeren met een grote teleurstelling en natuurlijk ook een grote boos heid. Er was namelijk een adver tentie in het een of andere com puterblad geplaatst waarin stond dat er een 2-daagse com puterbeurs was op vrijdag 30 april en zaterdag 1 mei. Maar in de volgende maandelijkse uit gave stond niet dat het afgelast was, dus kun je wel begrijpen dat we ontzettend boos waren. Als ze nou voortaan weer eens zo iets organiseren, zorg dan dat het eerst door kan gaan voordatje gaat adverteren. In ieder geval zijn we toch niet voor niets naar Leiden ge gaan, het patatje oorlog was heerlijk! W. Wijnhoven, Von Flodorffstraat 4, Bergen (Limburg). Moederdag Cees van Hoore schreef in de rubriek 'Het gesprek van de dag' over Moederdag. In het Leidsch Dagblad van 8 mei schrijft Cees van Hoore over een jongeman die om geld zijn moeder het hart uit het lijf sneed. De heer van Hoore heeft het mis, de „knape" deed dit om zijn liefde te bewijzen aan ,,een loze boze deern". Het ge dicht is echter een mystificatie (grapje) van de Duitser Hoff mann von Fallersleben, die in de 19e eeuw oude Nederlandse balladen aan de vergetelheid ontrukte, bijvoorbeeld „Het wa ren twee koningskinderen, zij hadden malkander zo lief." Mevr. drs. L.G. de Graaf. Van Wijckersloothplein 1-3, Oegstgeest. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. PvdA en inspraak De PvdA in Leiden trekt zich de kritiek van Leidenaars aan dat hun bezwaren tegen be sluiten van het gemeentebe stuur bijna nooit worden ge honoreerd. Op 24 april kon digde de partij aan de in spraakprocedures voor bur gers te willen verbeteren. Naar aanleiding van uw artikel over het PvdA-plan m.b.t. de in spraak in Leiden d.d. 24 april j.l. wil ik graag het volgende op merken. Het is opmerkelijk dat politie ke partijen nu om beurten gaan beweren dat de inspraakproce dure in Leiden moet verbeteren. Alsof de formele inhoud van de inspraakprocedure debet is aan de huidige situatie van onvrede bij veel bewoners (vertegen woordigers). Uit ervaring weten veel Leidenaren dat het aan de procedure zelf echt niet schort. Een inspraakprocedure regelt immers alleen wanneer en hoe vaak de politiek de burgers in de gelegenheid moet stellen om bezwaar te maken of om (5 mi nuten) te worden aangehoord. En dat is op zich perfect gere geld. Het probleem zit echter in het feit dat een inspraakprocedure politici helaas nooit kan ver plichten om daadwerkelijk naar de burgers te luisteren. Het ge brek aan de juiste instelling en interesse van politici voor de kritiek en ideeën van de Leidse burgers vormt dus de kern van het probleem. De kritiek ontstaat vooral als het gaat om de politieke afwe ging tussen (torenhoge) nieuw- bouwplannen van de gemeente en de kwaliteit van de woonom geving. Daarvoor suggereert dhr. Baaijens de onzinnige stel ling dat de onvrede hierover valt te voorkomen door dit soort be slissingen beter aan de omwo nenden uit te leggen. De Leidse PvdA-raadsleden weten inmid dels drommelsgoed dat vooral zijzelf vaak de oorzaak van deze onvrede zijn. Met name omdat zij willens en wetens alle kansen laten liggen - om de eigen wet houder van Ruimtelijke Orde ning te bewegen - om realisti sche ideeën van burgers in con crete bouwplannen op te ne men. Helaas hebben veel raads leden op zulke momenten veel meer oog voor het afschermen van de (eigen) wethouder dan voor de belangen en de in spraak van de burgers die zij in feite vertegenwoordigen. Dat bevestigt de indruk dat de Leid se politiek een- aparte cultuur is waar de burgers meestal direct na de verkiezingen hun invloed op verliezen. Dat dhr. Baaijens dit niet inziet mag blijken uit hetgeen hij aanhaalt in zijn voorbeeld van de Patersbrug. Want dat is nu juist één van de weinige voorbeelden waarbij de keuze van de politiek duidelijk wel is beïnvloed door de in spraakreacties. Bij duurdere plannen met minder tegenstellingen tussen de omwonenden (Merenwijk) worden de plannen van B W daarentegen eenvoudig doorge drukt. Onder het mom dat er ook omwonenden zijn die het plan van de gemeente steunen, manipuleert of negeert de ge meente vaak de inspraakreac ties. Helaas is dit laatste naar mijn ervaring ook meer de préktijk van alle dag. Om dat te veranderen moet dhr. Baaijens met zijn PvdA veel meer uit de kast halen dan een nota met aanbevelingen voor de in spraakprocedure. Want echte inspraak betekent herkenbaar invloed ktinnen uitoefenen op de politieke besluitvorming. A. Groeneweg, Soembastraat 65, Leiden. §gm Dubbele airbag in de Golf: f 777,77' Voor de dubbele airbag in de Volkswagen Golf betaalt u nu slechts f777,77 (normaal f2.373.-). Volkswagen is overigens de enige fabrikant die auto's in deze prijsklasse kan leveren met de dubbele airbag. Er is al een Golf vanaf f 30.760.- Golf Diesel 1.9 L vanaf f35.250,-. 2. Polo Prego-pakket: f 77,77" Het Prego-pakket omvat o.a.groen warmtewerend glas. matzwarte stootprofielen op de zijkant, brede 155/70 R13 banden en witte knipperlichten vóór. In de kleur meege- spoten buitenspiegels, bumpers en grille. Sportstoelen, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, sportstuur, toerenteller en digitaal klokje. De Coupé heeft ook nog een extra meegespoten achterspoiler en partieel donkere achterlichten. Een pakket met 22 extra's ter waarde van circa f 3.500,- voor slechts f77.77 Er is al een Volkswagen Polo vanaf f23.155.-. 7 Vento met Nokia hand-held telefoon: uw abonnementskosten met f 777,77 korting' De zakelijke rijder moet niet alleen comfortabel rijden maar ook goed en overal bereikbaar zijn. Daarom krijgt u van Volkswagen bij aankoop van een Volkswagen Vento (al vanaf f35.849.-) in combinatie met een van de geavanceerde Nokia Hand-held telefoons de eerste abonnementskosten vergoed tot een bedrag van maar liefst f777.77 n 31 mei 1993 en zolang de voorraad st 3. Golf plus-pakket: f 1777,77' Het Golf Plus-pakket bestaat uit: groengetint glas. elek trisch bedienbaar glazen schuifdak. 4 speakers (in de GL zelfs 8!) in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. 14 inch stalen velgen met brede banden, toerenteller. centrale por tiervergrendeling, interieurluchtfilter en verwarmbare ruite- sproeiers. De GL heeft bovendien elektrisch bedienbare ramen en een in hoogte verstelbaar stuur. Voor dit alles op de Volkswagen Golf 5-deurs ter waarde van circa f7 500.- betaalt u nu slechts f 1777.77 Er is al een Volkswagen Golf vanaf f30.760,- Golf Diesel 1.9 L vanaf f35.250,-. 4. Passat Design-pakket: f 1.777,77' Het Passat Design-pakket bestaat uit: elektrisch bedien baar stalen schuif-kanteldak, centrale portiervergrendeling, verlichte contactsleutel, in hoogte verstelbaar stuurwiel. 'Jaquard'-bekleding, elektrisch bedienbare zijramen vóór en achter, verlichte make-up spiegels, elektronische warmte- regeling (Thermotronic) en zonwering (Limousine). Zilverkleurige bies op de bumpers, witte knipperlichten en gedeeltelijk donkere achterlichten, elektrisch verstelbare en verwarmde zijspiegels en stalen 6Jx14 velgen. De Variant heeft bovendien een dakrailing en een handige laadruimte afdekking. Voor dit alles op de Valkswagen Passat, ter waarde van circa f10.000,- betaalt u nu slechts f1.777.77 (Limousine) of f2.777,77 (Variant). Er is al een Volkswagen Passat vanaf f 39.995.- 5. Dubbele airbag in de Passat: f 777,77' Voor de dubbele airbag in de Volkswagen Passat betaalt u nu slechts f777.77 (normaal f2.373,-). Volkswagen is overigens de enige fabrikant die auto's in deze prijsklasse kan leveren met de dubbele airbag. Er is al een Passat vanaf f39.995.- 6. Dubbele airbag in de Vento: f 777,77' Al vanaf het allereerste moment na de introductie is deze populaire zakenauto tijdenlang praktisch uitverkocht geweest. Maar met ingang van heden is de Volkswagen Vento eindelijk goed leverbaar in alle gewenste kleuren en uit voeringen. De Vento is er al vanaf f35.849.-. Voor de dubbele airbag in de Volkswagen Vento betaalt u nu slechts f777.77 (normaal f2.373,-). Volkswagen is overigens deenigefabrikantdiezijnauto's in deze prijsklasse kan leveren met de dubbele airbag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22