Alphen kampt met fiks tekort 'Wij blijven erbij tot aan de laatste prullenmand' Rijn- en Veenstreek Oude raadhuis wordt woonhuis Slechte waterkwaliteit is 'onverklaarbaar' Commotie over een hek Kinderen praten steeds slechter DONDERDAG 13 MEM 993 B en W kondigen bezuinigingen aan De gemeente Alphen aan den Rijn moet in de komende maanden voor minimaal 1,6 miljoen gulden bezuinigen. Naast de vier ton die de gemeente nog moet vinden om het milieuplan in zijn geheel te kunnen uitvoeren, zit Al phen voor 1994 met een gat van ten minste 1,2 miljoen. B en W willen het tekort volledig dekken met bezuinigin gen. De onroerend-goedbelasting willen zij niet verho gen. alphen den run Ruud sepkomt onder andere doordat het geld uit dat fonds vanaf volgend Het tekort op de begroting voor jaar op een andere volgend jaar wordt voor het grootste deel veroorzaakt door lagere bijdragen van het Rijk. Alphen krijgt volgend jaar onge veer één miljoen minder dan waarop tot nu toe was gere kend. Voor de instandhouding van scholen krijgt de gemeente ruim drie ton minder, en ook de algemene uitkering uit het ge meentefonds gaat omlaag. Dat de gemeenten wordt verdeeld. Plaatsen met veel uitkeringsge rechtigden krijgen daardoor meer, terwijl gemeenten met weinig werklozen er op achter uit gaan. Voor Alphen pakt de nieuwe regeling ongunstig uit. De kans is groot dat het tekort over 1994 nog hoger zal uitval len dan nu wordt geraamd. Het ziet er namelijk naar uit dat het onderhoud van de wegen de ge meente meer geld gaat kosten. Sinds vorig jaar heeft de ge meente het beheer over een aantal wegen die vroeger onder andere overheden vielen. Voor het onderhoud daarvan ont vangt Alphen in 1994 ruim vier ton. Maar de verwachting is dat dat bedrag bij lange na niet toe reikend is. Op de vraag waar alle bezui nigingen vandaan moeten ko men, hebben B en W op dit mo ment nog geen antwoord. Zij geven slechts aan dat zij het geld hopen te vinden in de ver betering van de doelmatigheid van de gemeente en in het af stoten van taken. Het is voorlo pig aan de commissie strate gisch beleid om te bekijken wel ke taken dat zouden kunnen zijn. Ophalen huisvuil duurder N DEN RUN «RUUD SEP Inwoners van Alphen gaan vanaf 1 juli 2,80 gulden per maand extra betalen voor het ophalen van het huisvuil. De gemeente verhoogt de tarieven om de hogere kosten voor de vuilverwer king te kunnen betalen. De kosten zijn gestegen doordat er min der groen afval en meer restafval is opgehaald dan was ver wacht. Bovendien is de vergoeding voor het ophalen van oud papier verhoogd. Alphenaren betalen tot nu toe 30,45 gulden per maand huis- vuilrecht. Dat gaat nu dus met bijna tien procent omhoog. In de afgelopen drie jaar was het tarief al ongeveer verdubbeld, vooral als gevolg van strengere milieu-eisen aan de ovens waarin het afval wordt verbrand. Per 1 januari 1994 gaat het tarief nog eens met minimaal vijf procent omhoog. De heffing is vanaf dat mo ment volledig kostendekkend. Alle verdere stijgingen van de kosten zullen dan ook volledig in de tarieven worden doorbere kend. Fietsertje (6) gewond hazerswoude-runduk» Bij een aanrijding in Hazerswoude is gis termiddag een 6-jarige jongen uit Hazerswoude-Dorp gewond geraakt. Hij fietste met zijn moeder op de Potgieterlaan en ver leende geen voorrang aan een auto die van rechts kwam, uit de Guido Gezellestraat. De bestuurder een 55-jarige man uit Ha- zerswoude-Rijndijk kon de fietser niet meer ontwijken. De jon gen is met beenletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De moeder bleef ongedeerd. Nekletsel voor Alphenaren alphen aan den run» Twee inwoners van Alphen zijn gisteren met nekletsel overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord in hun woonplaats. De twee zaten in een personenauto die op de krui sing van de Eisenhowerlaan en Horstenweg in Alphen werd aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door een 53-jarige man uit Aarlanderveen. De bestuurder van de vrachtauto had te Iaat in de gaten dat 68-jarige bestuurder van de personenauto voor een verkeerslicht moest stoppen en reed op zijn voorganger in. hazerswoude ruud sep Het staat zo goed als vast dat het oude raadhuis in Hazers woude-Dorp binnenkort wordt omgetoverd tot een gewoon woonhuis. Dat zijn tenminste de plannen van de hoogste bie ders op het pand, dat gisteren bij openbare inschrijving in de verkoop ging. Aan wie het monumentale pand waarin tot voor dertig jaar de Hazerswoudse gemeente raad vergaderde wordt verkocht blijft nog even onduidelijk. Een Leiderdorps stel bracht met 225.000 gulden het hoogste bod uit op het raadhuis. Maar een Goudse makelaar had met 387.000 gulden het hoogste bod op het hele pand, inclusief de voormalige onderwijzerswo ning. Eind deze maand moet de gemeenteraad beslissen wie het pand, of een deel ervan, mag kopen. De raad zou eventueel ook nog kunnen beslissen het ge bouw niet voor het geboden be drag van de hand te doen. Alle aanwezigen bij de inschrijving waren het er over eens dat het hoogste bod op het oude raad huis nog altijd behoorlijk laag is. Naast het oude raadhuis kon gisteren ook geboden worden op twee voormalige schoolge bouwen in Hazerswoude Dorp. De plaatselijke architect J. Dek ker wordt hoogstwaarschijnlijk voor iets meer dan drie ton de nieuwe eigenaar van de Prinses Margrietschool aan De Poel- zoom. In het pand pal naast zijn kantoor was tot voor kort de bi bliotheek gevestigd. De archi tect wil de school slopen en op het terrein twee of drie huizen bouwen. Hetzelfde lot zal waarschijn lijk ook het schoolgebouw aan de Breitnerlaan treffen. Voor dit bouwvallige pand bood een Ha- zerswoudenaar 220.000 gulden. Als het gebouw wordt gesloopt, biedt de grond ruimte voor twee of maximaal drie huizen. ZWEMWATERKWALITEIT regio «wilfred simons vervolg voorpagina Uit de gegevens van de provin cie Zuid-Holland blijkt dat de kwaliteit van vrijwel alle andere plassen in de regio, zoals het Oosterduinse Meer, de Kager- plassen bij de Leidse Meren- wijk, de Klinkenbergerpias, Vlietland, de Wijde Aa. en het Braassemermeer goed is. De kwaliteit van de Zeegerplas is sterk verbeterd ten opzichte van vorig jaar, nu de zuiveringsin stallatie het Aljjhense rioolwater op de Oude Rijn loost. De plas krijgt een 'voldoende'. De slechte waterkwaliteit van 't Joppe stelt de controleurs voor raadsels. „We weten niet precies waar het aan ligt. We denken aan een combinatie van verkeerde windrichting, warm weer, veel recreanten en wel licht toch een iets toegenomen vervuiling. De voorgaande jaren was de kwaliteit van het zwem water in 't Joppe goed," aldus controleur A. Vente. Niet uitge sloten wordt dat nieuwe metin gen een ander beeld van het water geven. De gegevens in de folder zijn gebaseerd op alle gemiddelde gegevens over 1991 en 1992. Tij dens het zwemseizoen, dat op 1 mei begint, onderzoeken de be- heerders iedere twee weken of het water niet troebel is en of er geen gezondheidsbedreigende bacteriën in voorkomen. Even tuele chemische verontreinigin- O Noordzee O Oostduinsemeer O Valkenburgse Plas O Klinkenbergenpias O Kagerplassen Merenwijk O Kagerplassen 't Joppe O Dwarswatering O Plas Buitenhof O Doeshaven Waterspeelplaats Cronestein 0 Vlietland Noord Aa Wijde Aa Zeegerplas Braassemermeer Langeraarsche Plassen Nieuwkoopsche Plassen Slecht ongeschikt O Voldoende O Goed gen registreren de controleurs zeer populair bij zwemmers en Vente. In de Leidse Doeshaven, dus niet. surfers. De Langeraarsche plas waar het ook slecht is gesteld 't Joppe, dat grenst aan het heeft daarentegen nauwelijks met de kwaliteit van het water, recreatie-eiland Koudenhorn, is een recreatieve functie, weet wordt bijna niet gezwommen. ter aar» De versperring over het voetpad langs de Leidsevaart dat het afgelopen weekeinde voor commo tie zorgde, staat er nog steeds. Eigenaar Van Tol heeft nog niet gereageerd op het bevel van de gemeente de versperring binnen 48 uur weg te halen. „Ik ben dat ook niet van plan", zei Van Tol gisterochtend. De Teraarse wethouder P. van Rijn, die binnenkort met Van Tol gaat praten, heeft echter goede hoop. Het hek leidde jongstleden zaterdag tijdens de molenfietstocht voor de nodige commotie. Van Tol had het fiets- en voetpad, dat over zijn erf loopt, vorige week met een groot hek afgesloten terwijl het toch een openbaar pad is. De politie is toen gevraagd om in het conflict te bemiddelen. De mensen die er voor ston den mochten verder, daarna ging het hekwerk er weer voor. Reden voor Van Tol om geen doorgang meer te verlenen was dat een paar weken geleden een groep wandelaars, spoorzoekers, met witkalk zijn schuur hebben beklad. Dat ging de in Nieuwveen wonende eigenaar toch te ver en hij timmerde de doorgang dicht. Van Rijn: „Zijn reactie is begrijpelijk, de eigendommen van anderen vernielen of bekladden mag nou eenmaal niet. Toch moet het pad weer open. Het is al eeuwenlang een openbare doorgang en dat moet zo blijven. We gaan op zeer korte termijn met elkaar om de tafel zitten om tot een voor iedereen bevredigen de oplossing te komen." foto ben de bruyn alkemade henk van tol correspondent Het aantal leerlingen in het Alkemadese basison derwijs dat problemen heeft met taal neemt toe. Dat blijkt uit de resultaten van het logopedie-on- derzoek dat in januari en februari is gehouden bij leerlingen van de groepen 1 en 2. In totaal wer den 235 leerlingen onderzocht door de gemeen telijke logopediste Selma Kleer en een onafhanke lijke logopedist. Zo'n 33 procent van de onderzochte leerlingen heeft taalproblemen. Vorig jaar bedroeg dit 25 procent en in 1991 was dit 22 procent. Bij een landelijk proefonderzoek in 1990 vertoonde tien procent van de onderzochten problemen. Onder problemen met taal wordt een vertraag de taalontwikkeling verstaan. Leerlingen hebben een te kleine woordenschat, passen de taalregels nog niet goed toe, vertonen een afwijkende zins bouw of hebben een kort auditief geheugen. Het betreft hier 78 van de 235 leerlingen. Een nog gro ter aantal, 89 kinderen, heeft problemen met de uitspraak van één of meer klanken. In het onderzoek werd ook gekeken naar de concentratie, het spreektempo, de ademhaling en de tong- en lipbewegingen. Op dit ontflfraeel werd bij 75 leerlingen tekortkomingen gecprista- teerd. Volgens de uitkomst van het onderzoek moeten 76 leerlingen worden behandeld. Atelier Pro ontwerpt deel van de Alphense wijk Kerk en Zanen VRIJE TUD den haag/alphen aan den run wilfred simons Koeiekoppen en alpenbloemen. Dat krijgen de opdrachtgevers van Leon Thier en Hans van Beek van Atelier Pro altijd als eerste te zien bij een presentatie van hun ontwerpen. Waarom? „Omdat al die koeiekoppen an ders zijn. Als koeien, die er ogenschijnlijk allen hetzelfde uitzien, onderling al zoveel ver schillen, moeten mensen dat nog veel meer doen. En wat die alpenbloemen betreft: het is blijkbaar mogelijk om binnen één leefomgeving op vele ma nieren te groeien en te bloeien." Aldus Thier, die samen met Van Beek een nieuw deelgebied in de Alphense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen heeft ontwik keld. De boodschap is duidelijk: Atelier Pro wil verschillende ty pen woningen bouwen voor uit eenlopende groepen- mensen. Dus geen lange rijen eenvormi ge huisjes met een pannendak erop, maar maisonnettes, flat appartementen en eengezins woningen in steeds wisselende vormen en maten. Voor Kerk en Zanen ontwierpen ze zelfs een project voor centraal wonen. De nieuwe buurt van Kerk en Zanen ligt dicht bij het station. Aan de ene kant komt een stadspark, aan de andere kant liggen de Ecolonia-woningen. De nieuwe Alphense wijk is des tijds helder en symmetrisch op gezet; zelfs een beetje té sym metrisch naar de-smaak van de ontwerpers. „Dwars door het midden loopt een allee; die be gint nabij het station en eindigt bij de entree van het Archeon, waar het Sevilla-paviljoen staat. Wij wilden die symmetrie wel handhaven, maar met een knip oog. Anders wordt zo'n buurt doods en streng", aldus Thier. 'Pro' kreeg te maken met veel verschillende eisen. Er moest een winkelcentrum komen van 3500 vierkante meter en 350 huizen in alle welstandsklassen; van sociale woningbouw tot vrije sector. Ook wilde de ge meente parkjes en brede, met bomen omzoomde lanen. De wijk moest sociaal veilig zijn, van de flats mochten geen val winden waaien en het resultaat moest zowel een 'open' als een 'geborgen' sfeer uitademen. „Niet makkelijk," zegt Thier. In het eindresultaat zijn alle functies op ingenieuze wijze in elkaar gevlochten. Voor de flat gebouwen langs de centrale al lee bedacht atelier Pro een 'crescent': twee gebogen flatge bouwen met een doorkijkje in het midden. Zo ontstond een soort pleintje in de vorm van een maansikkel. Van de zuide lijke helft maakten de architec ten een bewonersgebied; de noordelijke helft wordt een win kelzone. Het winkelcentrum blijft klein. Er is een supermarkt voor levensmiddelen en er komen wat zogeheten 'non food'-win- kels. Thier denkt voorzichtig aan een konditorei, een hakken bar of een tijdschriftenkiosk: „Alles wat je dagelijks nodig hebt nadat je je eten binnen hebt." De mannen hebben vooral veel aandacht besteed aan de parkeergarage voor het winke lend publiek. Het gebouw ligt tussen twee flats in en voorko men moest worden dat de be woners tegen een kaal dak zou den aankijken. „We hebben er een parkachtig pleintje van ge maakt met groenbakken. Bo vendien komt er een gat in het dak van de garage. Daarin zet ten we een grote boom met een brede bladerkroon. Zo wordt het gebied nóg groener en krijgt de garage natuurlijk daglicht." Bovenop één van de flats ko men maisonnettes. Ze zijn zo ontworpen, dat het net lijkt als of er huisjes bovenop de flats staan. Ze hebben allemaal een eigen voordeur en zijn bereik baar via een terras. „Vaak wor den maisonnettes zo ontwor pen, dat ze vanaf de grond niet individueel te herkennen zijn. Maar wie van de grond naar ón ze huizen kijkt, kan tegen zijn vrienden zeggen: 'kijk, daarbo ven staat mijn huis.' We hebben ze al eens eerder gebouwd en toen waren ze meteen weg." Atelier Pro heeft zich tot op heden op de hoofdlijnen ge richt. Zij gaat nu de details van het winkelcentrum zelf ontwer pen; andere delen besteden ze uit. Maar 'Pro' houdt het laatste woord: „We blijven erbij tot aan de laatste pennestreek" zegt Thier. „Of liever gezegd, tot de laatste prullenmand." In okto ber moet het definitieve plan van een aantal blokken gereed zijn. Komend voorjaar gaat de eerste paal de grond in. De nieuwe buurt van Kerk en Zanen ademt een sfeer uit die zowel 'open' als 'geborgen' is. „Niet makkelijk", meent Leon Thier v Vrijwilligers Stichting Welzijn Ouderen van Alphen aan den Rijn zoekt vrij willigers die als gastvrouvY/gast- heer in Dienstencentrum Drie- hoome willen werken. Ook kun nen gastvrouwen meewerken aan de verzorging van de Open tafel, eens in de veertien dagen. Voor meer informatie: G. van Halteren ma., di., do., vr., tel: 01720-45807 (van 9.00 tot 10.00 uur). Bingo Buurtcentrum 'Elckerlyck' aan de Havixhorst 254 in Alphen houdt vanavond een bingo. Aanvang: 20.00 uur. Voor meer informatie: 01720-20746. Te vens zoekt bridgeclub Ticker-, lyc' nieuwe leden voor het nieu we seizoen dat in september begint. Aanmelden kan bij me vrouw Verwaaijen, tplefoon 01720 - 38377. Voorlichting In basisschool Ter Does in Hoogmade wordt vanavond om 20.00 uur een voorlichtingsbij eenkomst gehouden over de cursus 'Effectief omgaan met kinderen'. Deze is bedoeld voor ouders van kinderen van 0 tot H jaar. De organisatie is in henden van de Stichting Aktieve Ge zondheidszorg Alkemadc en de oudervereniging van Ter Does. Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt morgen een ruil- en contact avond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarends- veen. Geopend van 19.00 tot 22.00 uur, waarvan heOfig uurtje speciaal voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21