Leiden registreert de zwemdiploma's Opnieuw inspraak over sluitingstijd EJMBt 13 li* Leiden Regio 'In de reclamewereld is zat werk te krijgen DONDERDAG 13 ME11993 leiden De EHBO, brandweer, politie, Veilig Ver keer Nederland, het centrum voor alcohol en drugs: geen instelling ontbrak gistermorgen op de thema dag over verkeer en alcohol op de Leidse Prins Wil lem Alexandermavo. De school hoopte met het project de leerlingen aan het denken te zetten over veiligheid in het verkeer. En met de verhalen over alcohol in het verkeer, de ongelukken die daarmee kunnen gebeuren en de verwondingen die dat tot gevolg kan hebben, lukte dat uitstekend. De spec taculaire afsluiting van de themadag, het openknip pen van een auto door de brandweer, ging niet door. Maar even vastliggen op een echte brancard en de ambulace in geschoven worden vonden de leerlingen ook spannend. foto jan.holvast leiden. wim koevoet De gemeente Leiden gaat registreren hoeveel kinderen de zwemdiploma's A en B halen. Mocht blijken dat de zwemcapaciteiten van de jeugd hard teruglopen, dan kan dat een aanleiding zijn om de bezuinigingen op het schoolzwemmen terug te draaien. maar diploma A halen. Lukt ze dat niet in een jaar dan krijgen ze het jaar daarop een nieuwe kans. Voor andere zwemdiplo ma's moeten kinderen naar zwemverenigingen of particu lier onderricht volgen. Vooral de PvdA heeft herhaal delijk geprobeerd 'de pijn van de bezuinigingen te verzachten' maar mevrouw R. Hulsker gaf gisteravond toe dat ze niets meer weet te bedenken. „Ik vind dat heel erg, zeker nu des kundigen te kennen hebben ge geven dat het A-diploma alleen niet veilig genoeg is." Het plan van Groen Links raadslid Rianne van Schreven om de zwemvaardigheid van de jeugd te onderzoeken kon gis teravond in de raadscommissie onderwijs, cultuur en emanci patie op steun van alle partijen rekenen. De gemeenteraad is eind vo rig jaar in meerderheid akkoord gegaan met bezuinigingen op net schoolzwemmen. Leerlin gen kunnen daardoor met in gang van dit jaar alleen nog De PvdA keert zich echter niet tegen de bezuinigingen, in te genstelling tot de SP. Tot grote ergernis van de rest van de raadscommissie vroeg SP'er T. van Houten zich af 'welk prijs kaartje aan een mensenleven hangt'. WD'er Geertsema staat in zijn opvattingen lijnrecht te genover de SP. Hij stelt ouders mede-verantwoordelijk voor het zwemonderricht van hun kin deren. Betrokken ambtenaren waar schuwden de raadsleden voor de effecten van de bezuinigin gen. Steeds minder kinderen hebben voor ze aan school zwemmen beginnen al het A-di- ploma. Het schoolzwemmen is dus erg belangrijk, concludeer de directeur sport en recreatie J. Duivesteijn. CHEF «GERT VISSER, F AAD RIETVELD. C leiden loman leefmans Twee weken hebben zowel in woners van Leiden als horeca- exploitanten de tijd schriftelijk te laten weten wat zij vinden van het horecabeleid 1993 van burgemeester en wethouders. De gemeenteraad is sterk ver deeld over de voorstellen in de nota en de horeca is faliekant tegen. Alleen de meningen van buurtverenigingen en individu ele Leidenaars zijn nog onbe kend. Daarom is een nieuwe in spraakperiode vastgesteld. De voorstellen van B en W ver schillen niet wezenlijk van het gevoerde horecabeleid van vo rig jaar. Cafés moeten om een uur 's avonds dicht, op vrijdag en zaterdag om twee uur en een nog onbekend aantal maar meer dan de 19 van nu mag op zaterdag nog een uurtje lan ger de deuren open houden. De enige verandering is dat snack bars en shoarmazaken die een avondvergunning hebben even laat mogen sluiten als cafés. Het meest omstreden onder deel van de nota is het hoofd stukje over de terrassen. In het voorstel van B en W moeten de terrassen al om half elf worden opgeruimd, zodat het plein of de stoep dertig minuten later leeg is. Op vrijdag en zaterdag mag dat een uurtje later. Vooral op dat laatste punt kregen B en W veel kritiek van WD en D66. „Wat dat betreft is Leiden écht een provinciestad, het Spakenburg van Zuid-Hol land", liet D66-er J. Hoekema weten. Ook burgemeester C. Goekoop liet op persoonlijke ti tel weten, dat wat hem betreft toeristen en Leidenaars wat lan ger buiten mogen blijven zitten. De PvdA, SP en twee van de vier raadsleden van Groen Links vinden de voorstellen juist te ver gaan. Zij vinden dat 'in de geest van het referendum' het hele sluitingstijdenvraagstuk niet meer aan de orde mag ko men. Bij dat referendum in 1990 sprak een kleine meerder heid van de kiezers zich uit te gen vrije sluitingstijden. En vol gens de drie partijen betekent dat, dat er ook niet meer aan de oude tijden van vóór 1990 ge morreld mag worden. Eindexamen bij De Leidse leiden meindert van der kaau Wanneer hij eenmaal het diplo ma op zak heeft, komt de baan van zijn leven vanzelf. Mischa van der Bent (17) is vrij optimis tisch over zijn toekomst. Na zijn LEAO-examen wil hij aan het Grafisch Lyceum in Rotterdam een vierjarige opleiding tot re clametekenaar volgen. „In de reclamewereld is zat werk te krijgen. Kijk maar om je heen of op televisie. In de reclame zie ik goede handel." Mischa heeft vier jaar geleden bewust voor de leao (lager eco nomisch en administratief on derwijs) gekozen aan de Scho lengemeenschap De Leidse. De MAVO vond hij te theoretisch, te veel Engels en Nederlands. De LEAO leek hem veel afwisse lender met meer praktische vakken. „Dat ligt mij veel beter dan het in mijn kop stampen van saaie lessen", zegt de Kat wijken Zijn overgang naar de Rotter damse school, een MTS met een afstudeerrichting in grafiek, is echter alleszins zeker. De aanmeldingen overtreffen het aantal beschikbare plaatsen. Daarom moest Mischa enige tijd geleden een toelatingsexa men doen. Dat viel niet mee. „Ik kreeg bijvoorbeeld de helft van letters van Pepsi te zien en die ik moest afmaken. Bij een ander onderdeel kreeg ik een kranteknipsel met een foto. De opdracht was om een bepaald onderdeel weg te denken en de foto af te maken. Ook moest ik bij een verhaal een illustratie verzinnen." „Volgens mij heb ik de op- drachten redelijk goed gemaakt, maar zeker weten doe ik het niet. Pas op 17 mei krijg ik uit slag." Wanneer het resultaat ne gatief is gaat Mischa nog eens het vierde jaar van de LEAO doen maar dan op een hoger niveau. „Dan meld ik mij zeker weer aan voor een toelatings examen want die opleiding wil ik beslist doen." Mischa wist al vrij snel dat hij in reclame wilde gaan werken. „Ik vind sommige reclames hartstikke gaaf. Neem die spots van 'foutje bedankt', dat is toch prachtig, dan leg ik in een deuk. Lekker afwisselend en veel hu mor. Dat doet het goed in recla me." In de vakantie werkt Mischa in een Katwijkse strandtent. Dat is wel leuk, maar voor een heel leven. Ook de bouw trekt hem niet bepaald. „Daar zou ik heel chagrijnig van worden. In de winter met die kou, dat is hele maal niets voor mij. Dan zit ik liever op kantoor met potlood en papier. Dat is veel lekkerder. Goed, in de zomer is dat min der, maar er is toch air-condi tioning en anders kan er wel een raam open." Tegen opnieuw vier jaar in de schoolbanken ziet Mischa niet op, want een hekel aan school heeft hij niet. „Je kunt wel overal over klagen, maar daar schiet je niets mee op. Je moet het op school ook wat gezellig proberen te maken. De hele week werken is ook niets. Dat kan ik mijn hele leven nog." Thuis Dat geldt volgens hem ook voor op kamers wonen. Voorlopig blijft hij lekker bij zijn ouders thuis. „Ik heb het best thuis", zegt hij vergenoegd. „Dat brengt ook weinig kosten met zich mee. Ik heb ook niet zo'n zin om naar Rotterdam te ver huizen. Mijn vrienden wonen hier, ik heb hier een baantje en ik ga vaak naar hard-rockcen- trum Scum. Ik hoef dus niet zo nodig nu al op eigen benen te staan." Naam: Mischa van der Bent; Vak: handelsrekenen (LEAO) VOORAF „Over het handelsrekenen maak ik mij geen zorgen. Dat vind ik het makkelijkste vak dat er is. Dat komt doordat het in de derde klas zo goed is uitgelegd. Dit tentamen bestaat uit bedrijfreke- nen, daarbij moeten wij sommen maken. Wij hebben de op drachten van vorige examens zo vaak geoefend dat ik ze bijna kan dromen. Ik weet zeker dat ik hier een voldoende ga halen." ACHTERAF „Het ging goed, de sommen vond ik heel makkelijk om te ma ken. Ik was zelfs al ruim voor het einde klaar. Er zitten nog men sen te werken. Nu wacht ik tot het volgende examen begint, dat is tekenen." Het is al eerder vertoond, een onbijtservice in Leiden. Maar het project ging ten onder aan zijn eigen populariteit. Gonny en Ton Ranselaar wagen een nieuwe poging in de decadente wereld van zalm, kwarteleitjes en champagne aan het ontbijt. Q AA Ik fietste laatst door Leiden, op weg Htagk naar het station, en toen zag ik een H Jpg ontbijtservice uit wJmB Amsterdam I rondrijden. Ik dacht gelijk, moet dat helemaal uit Amsterdam komen? Dan kan er beter in Leiden iets worden geregeld", aldus Ton Ranselaar. Ranselaar, partymanager van een Haags cateringbedrijf denkt een gat in de markt te hebben ontdekt. Samen met zijn vrouw Gonny is hij gisteren begonnen met Ontbijtservice Good Morning. Een feestelijk luxueus ontbijt, aan huis bezorgd, als origineel cadeau bij verjaardagen, op Moederdag, bij huwelijksjubilea of wat voor gelegenheid dan ook. Het verschijnsel ontbijtservice is overgens niet nieuw. Een paar jaar geleden begon een Leids restaurant er al mee, maar de eigenaar stopte omdat de belangstelling te groot was. Deze service ging aan zijn eigen populariteit ten onder, het bleek niet mogelijk om alle belangstellenden te bedienen zonder heel veel personeel in dienst te nemen. Champagne Ton Ranselaar is niet bang voor een overmatige belangstelling. „Ik ben alleen maar blij als het goed gaat lopen." In samenwer king met zijn vrouw Gonny zal hij de ontbijten thuis afleveren. Er kan gekozen worden uit drie ontbijten, in prijs oplopend van 69 via 89 naar 119 gulden. Broodjes, koffie, thee, sinaasap pelsap, diverse soorten beleg, aardbeien of andere fruit en een ochtendkrant zijn standaard, een duurder ontbijt biedt meer keus en een duurder chamag- ne-achtig drankje. Wie goed koop uit wil zijn, laat de Freixe- net uitschenken, de fijnproevers stellen zich pas tevreden met de Monmousseau of de Edouard Brun (brut). En er zijn diverse combinaties mogelijk. „Alle ingrediënten van het ont bijt zijn vers. Het ontbijt wordt zo smakelijk mogelijk opge diend, we hebben er een spe ciaal servies voor. Er wordt geen speciale stijlvolle kleding gedra gen, al is dat op verzoek wel mogelijk", zegt Ton Ranselaar. Verrassing Wie de ontbijtservice inschakelt kan besluiten om er een volledi ge verrassing van te maken, of ervoor zorgen dat de gelukkige die het ontbijt ten deel is geval len tien minuten van tevoren wordt gewaarschuwd. „Gisteren was het voor onze eerste klant een echte verrassing. Het ont bijt was een cadeau van de kin deren. De mensen vinden het eerst een beetje eng, zo vroeg een wildvreemde met eten aan de deur, maar al gauw vinden ze het leuk. Na het klaarmaken van de tafel vertrekken we, dus er kan verder ongestoord wor den ontbeten. Het servies wordt later opgehaald", vertelt Gonnie Ranselaar. Het ontbijt van Good Morning is bedoeld voor twee personen. Een ontbijt voor een persoon bestellen is ook mogelijk, voor de halve prijs. Er kan iedere dag van de week een ontbijt worden besteld. Op een enkele ochtend kunnen meerdere ontbijten worden bezorgd, zodat er voor lopig voldoende capaciteit is, ook als de zaken storm zouden gaan lopen. „Als het lekker gaat lopen kunnen we ook wel een lunch of een brunch gaan ver zorgen, maar dat is toekomst muziek." Langer doorgaan examen mag door de stakingen Eindexamenkandidaten die door de stakingen in het open baar vervoer te laat komen, mogen daar niet de dupe van worden. De scholen moeten zulke kandidaten de gelegen heid geven'langer met het exa men door te gaan of het op een ander moment af te leg gen. Dat heeft staatssecretaris Wallage van Onderwijs giste ren aan de scholen geschre ven. Scholieren die minder dan een uur te laat komen, mogen de verloren tijd aan het eind inhalen door wat langer door te werken. Wie langer dan een uur te laat komt, mag het och tendexamen 's middags ma ken. iii bijzondere gevallen kunnen de kandidaten nog meedoen aan de herexamens. Dat geldt bij voorbeeld voor wie contact kan hebben gehad met medescholieren die de opgaven kennen en voor kan didaten die door het tijdsche ma helemaal in de knoei ko men. Vorig jaar waren er ook al stakingen in het openbaar vervoer, precies in de periode van de eindexamens. Ook toen heeft het ministerie een aan gepaste regel bedacht. Autotechniek voor beginners Nog net voordat de zomerva kantie begint, is 'het mogelijk wat meer te weten te komen over de auto. K O geeft vanaf dinsdag 18 mei een korte cusus autotechniek. De cursus bestaat uit vier lessen van twee uur. Be langstellenden kunnen zich nog voor aanstaande vrijdag twaalf uur opgeven bij K O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon: 141141. AGENDA VRIJDAG 14 MEI Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Open Podium Avond, org. Folkclub Horus, zelf spelen of luisteren in Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, 20.30 uur. Oegstgeest Bosloop over 2,5-5-10 en 12.5 km. drg. het Team Welzijn Endegeest ism Road Runners Club Leiden, start bij de ingang van Endegeest, Endegees- terstraatweg, om 19 uur. Ruilavond van de Postzegelvereniging Oegstgeest in 't Groot Proffijt, Boer- haaveplein, aanvang 19 uur. ZATERDAG 15 MEI Perkplantenmarkt rond gebouw Staalwijk, van 9.30-17 uur. Intercultureel vrouwenfeest met op- Gonnie en Ton Ranselaar leveren een luxueus ontbijt aan huis af. Te koop Leidenaars die naar tevreden heid wonen aan Bevrijdings plein, Corantijnstraat en Bach- straat, kunnen beter niet in de etalage van makelaar Zaalberg aan de Kprevaarstraat kijken. De makelaar biedt namelijk vrolijk hun woningen te koop Hoewel. Misschien is de verras sing niet eens zo groot. Al eer der ontvingen bewoners van Bevrijdingsplein, Corantijn- straat en Bachstraat een brief van dezelfde makelaar, waarin werd gemeld dat er veel vraag is naar hun koopflats. In de brief verzoekt Zaalberg de bewoners die erover denken hun huis te verkopen, met zijn kantoor contact op te nemen. Vanwege het geringe aanbod en de grote vraag. „Uw huis thans het meeste waard", luidt de wervende aanhef. Zaalberg pro beert dus huizen te verkopen die nog niet te koop zijn aange boden. Is dat niet gevaarlijk? Makelaar H. Zaalberg meent van niet. „Een voorbeeld. Als ik een be paald aantal woningen kan aan bieden, maar ik heb vijf keer zo veel aanvragen, dan is het toch niet zo gek dat ik iets probeer om meer van die woningen te kunnen aanbieden." Een duidelijke uitleg. Maar vol gens Voorzitter M. Sedelaar van de Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) maakt Zaalberg zich met deze verkoopmethode 'onsterfelijk belachelijk'. „Hoe kan hij nu mensen wijs maken dat er voor hun flats ontzettend veel belangstelling bestaat, ter wijl hij in de etalage diezelfde woningen te koop aanbiedt. Stel dat je naar binnen loopt en in teresse hebt voor zo'n woning, maar hij kan niet eens een wo ning aanbieden. Dan loop je toch meteen het kantoor uit?" Zaalberg denkt daar heel anders over. „Er hangt wel vaker iets in de etalage dat niet direct vrij komt. Het is toch maar net hoe je dan die klant benadert. Als ie mand suggereert dat ik mensen op het verkeerde been zet, dan is dat een verkeerde suggestie." Aan de methode op zich man keert volgens voorzitter Sede laar niets. „Het is geoorloofd. Het is een manier om klanten te werven. Bovendien is Zaalberg niet aangesloten bij de NVM en hoeft hij zich dus niet aan onze regels te houden. Was hij wel lid foto'holvast geweest, dan zou ik heel onge lukkig met deze actie zijn, dat wel." Volgens makelaardij Pro per verkoopt Zaalberg nog flau wekul ook. Een druk op de computerknop van het woning bestand leert dat aan het Bevrij dingsplein en de Corantijnstraat momenteel niets te koop staat. In de Bachstraat staan tien wo ningen te koop. „Het is bekend dat de woningmarkt op dit mo ment krap is, maar voor Leiden Zuidwest geldt een uitzonde ring. Daar worden toch behoor lijk wat flats te koop aangebo den", zegt mevrouw Proper. Mischa van der Bent wil na zijn leao-examen tekenaar te leren. het Grafisch Lyceum in Rotterdam om het vak reclame- foto jan hol

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20