In Afghanistan woedt vergeten stammenstrijd Drion gelooft nog in 'zijn' zelfmoordpil Feiten &Meningen Amnesty: VN-jaar inheemse volken dreigt te mislukken f £M vm-e&tn-mevr BiuitaK) PAT JULU& TOCH NOfc, tlO0' H£88ÊM 0f f£ETÉ£)S;£s MEf O-V-' KMr /VMKÊN; VAn v\|om Her STUPIBIE/Mfk fioé) VÊ^PEf2- (Vw, Amerikaanse president moet kiezen tussen kwaden DONDERDAG 13 ME11993 Burgeroorlog verscheurt jonge islamitische republiek Een jaar nadat Afghanistan een islamitische republiek is geworden, verkeert het land nog steeds in chaos. De situ atie in de dierentuin van Kabul is tekenend. De Indiase olifant kwam vorige maand tijdens een raketaanval om het leven en de fazanten zijn door hongerige militieleden uit hun kooien gehaald en opgegeten. De apen zwerven los rond door de platgebombardeerde dierentuin. Toch komen regeringsambtenaren elke dag de twee leeuwen voederen. Deze week vechten de jongens in de dierentuin tegen de Hizbe Wahadat, shi'itische moslims die zich in de ruïne van de hoge steenkolos van het oude cultu rele centrum hebben ver schanst. Maar afhankelijk van de loyaliteit van hun comman danten, richten ze hun geweren volgende week misschien op het gebouw van de rijschool, waar strijders van defensiemi nister Massoud een machinege weer hebben opgesteld. Toen negen verzetsbewegingen vorig jaar april de macht over namen, na een 14-jarige islami tische heilige oorlog tegen het pro-Sovjetregime van president Najibullah, verwachtte niemand dat de vrede in het land snel zou worden hersteld. Daarvoor waren de etnische wrijvingen, de stammenconflicten en de persoonlijke rivaliteit tussen de verschillende mujahedin- hoofdmannen te venijnig. THE INDEPENDENT De lunch van de leeuwen, een karkas van dertig kilo, kost meer dan een dokter in vijf maanden verdient met het behandelen van de vele gewonden van de dagelijkse bombardementen van Kabul door rebellerende verzetsgroepen. Rond de grasgroene leeuwen kuil jouwt een groepje militiele den onverzorgde tieners met geweren in de hand en granaten in hun zakken de leeuw uit die zonder succes met de leeu win probeert te paren. De jon gens hebben niets beters te doen, totdat het donker wordt en het schieten weer begint. Omdat de dierentuin aan de ri vier ligt, bij een punt dat door drie privélegertjes als gevechts terrein wordt gebruikt, scheren de kogels elke nacht over de dierenverblijven. Toch hebben weinigen voorzien welke wreedheden de Afghanen elkaar zouden aandoen. Een buitenlandse waarnemer in Ka- bul zegt: „In een jaar tijd is dit land teruggevallen naar de 19de eeuw. Het enige verschil is dat ze over wapens van de 21ste eeuw beschikken." Alleen al in de hoofdstad Kabul kwamen ruim 3.000 mensen om en raakten meer dan 20.000 mensen gewond door raketten die de strijders van de islami tische radicaal Hekmatyar vanuit de zuidelijke bergen op de voorsteden afvuren. Vaak worden de granaten blind afge schoten vanachter een hoge bergrug die de rebellenbases van Kabul afschermt. De slacht offers zijn altijd burgers. Het vredesakkoord dal op 7 maart in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad werd onderte kend, heeft tot een absurde si tuatie geleid. Hekmatyar is de nieuwe premier, maar hij durft Kabul niet te betreden. Hij be stookt de hoofdstad met raket ten en granaten en heeft de be langrijkste aanvoerroute tussen Kabul en Pakistan afgesneden. De rebellenleider controleert bovendien de waterkrachtcen trale die de stad van energie voorziet. Vervolgens stelde hij een onmo gelijke voorwaarde voor een Rivaliserende Afghaanse milities hebben elkaar giste ren in de hoofdstad Kabul opnieuw beschoten met tanks en raketten. Daarbij zijn zeker tientallen doden en honderden gewonden gevallen. De strijd barste dinsdag los, toen de facties die de regering vormen en hun rivalen die de zuidelijke wijken bezetten raketten af vuurden. De toegangswegen naar de zuidelijke enclave waren gisteren gesloten. In de noordelijke wijk Kheirk- haneh, die het zwaarst werd getroffen, kwamen zeker twintig raketten neer. staakt-het-vuren: zijn aartsri vaal, Massoud, moest aftreden als minister van defensie. Maar de andere mujahedin-leiders vertrouwen erop dat Massoud Hekmatyar enigszins in toom kan houden. Er is zelfs al geop perd om Massoud en Hekmaty ar samen op Defensie te statio neren, maar een dergelijk com promis is tot mislukken ge doemd. De listige strateeg Massoud heeft zwaar geschut rond Kabul opgesteld zodat hij iedere po ging van Hekmatyars strijd macht om naar de stad op te van Kabul heeft verwoeste huizen 'gestript'. De kabels brengen op de zwarte markt misschien nog iets op. Een rukken onmiddellijk de kop kan indrukken. Massoud staat mo menteel sterk. De enige manier waarop hij ten val kan worden gebracht, is door verraad (in Af ghanistan volop voor handen). Ondertussen heerst er in Kabul een verlammende anarchie. Op het vliegveld, dat wordt belaagd door de woeste Oezbeken van de voormalige communistische generaal Dostam, staan vlieg tuigen permanent met ronken de motoren klaar om op te stij gen zodra de met mitrailleurs en jerrycans uitgeruste Oezbe ken weer eens proberen de brandstof uit de vliegtuigtanks te stelen. Scholen zijn al een jaar lang ge sloten en rottend huisvuil, dat overal in steegjes ligt opgesta peld, wordt door geiten en hon gerige vluchtelingen doorzocht op iets eetbaars. Gezinnen die voor de bombardementen zijn gevlucht, zien zich gedwongen hun schamele bezittingen langs de weg te verkopen. De centrale bank is gesloten voor iedereen behalve com mandanten van de mujahedin. Op straat worden bundels Af- ghaans geld geruild voor een paar Amerikaanse dollars of Pakistaanse rupies. De koers wisselt met de intensiteit van de dagelijkse artilleriebeschietin gen. Zolang Afghanistan in een bur geroorlog verwikkeld blijft, voe len regeringen en internationale hulporganisaties er weinig voor het land de helpende hand te bieden. „Het is een vergeten oorlog", zo verzucht een van de weinige hulpverleners die nog in het land werkzaam zijn. VERTALING: MARGREFT HESLINGA LONDEN IPS-AP Over de gehele wereld gaat de onderdrukking van inheemse volkeren onverminderd voort. Als er niet snel actie komt, zal het Internationale laar van de Inheemse Volkeren, waartoe de VN 1993 hebben uitgeroepen, geen enkele verbetering hebben opgeleverd. Dat stelt de interna tionale mensenrechtenorgani satie Amnesty International in een gisteren gepubliceerd rap port. De VN wijden dit jaar speciaal aan inheemse volkeren. Het hoogtepunt van de campagne is de VN-Wereldconferentie over Mensenrechten, die in juni in de Oostenrijkse hoofdstad We nen plaatsvindt. Volgens Amnesty International zijn inheemse volkeren in de hele wereld, van de VS tot Viet nam, slachtoffer van schendin gen van mensenrechten. In heemse volkeren worden van hun land gejaagd of zelfs afge slacht. Mensenrechtenorganisa ties in de betrokken landen stel len dat regeringen tijdens bur geroorlogen anti-terreurmaatre- gelen aanwenden om onder drukking van inheemse volke ren te verbergen. Dat gebeurt onder meer in Sudan waar het Nuba-volk slachtoffer is van de burgeroor log tussen de regering in het Arabische noorden en de rebel len in het zuiden. Honderden Nuba's zijn de afgelopen jaren vermoord door regeringstroe pen omdat zij de rebellen zou den hebben gesteund. Andere voorbeelden uit het Am- nesty-rapport: In Bangladesh werden in april vorig jaar tientallen bewoners van het dorp Logang doodge schoten Of verbrand door gewa pende burgers en paramilitai ren. Baby's zouden uit hun moeders armen zijn gerukt en in het vuur zijn gegooid. In Tanzania probeerden over heidsfunctionarissen een jon gen van het Barabaig-volk tot seks met zijn moeder te dwin gen en sloegen ze hem in elkaar toen hij dat weigerde. IndianenleiderDomingos Paulino werd eind vorig jaar in Brazilië doodgeschoten omdat hij zich had verzet tegen hout kap op indiaans woongebied. Hoewel een verdachte werd aangewezen, zijn er geen arres taties verricht en is er geen on derzoek geopend. Een officieel rapport van de Australische regering bracht vo rig jaar aan het licht dat Abori gines 29 keer vaker worden ge arresteerd dan andere Australië rs, dat er buitensporig veel poli tie in hun gemeenschappen pa trouilleert en dat er veelvuldig sprake is van pesterijen en pro vocaties door de politie. In Peru hebben veiligheids troepen in september 1990 be woners van verschillende kleine dorpen in het gebied rond Aya- cucho gedood omdat ze weiger den deel te nemen aan een door de autoriteiten opgezet systeem van burgerdefensie. In de Verenigde Staten wach ten 44 Amerikaanse indianen in de dodencel op executie. Amnesty riep ook op tot herzie ning van een proces tegen Leo nard Peltier, een Ojibwe-leider van de American Indian Move- ment (AIM), die tweemaal le venslang uitzit wegens moord op twee FBI-agenten in 1975. Volgens Amnesty heeft de ofi- cier van justitie bewijzen ach tergehouden, waaruit zou blij ken dat de agenten niet zijn ge dood door kogels uit het geweer van Peltier. WIM STEVENHAGEN (O, om in mofftrmies re iPfew ROTTERDAM ANNEMIEK VEELENTURF Meer dan honderd brieven heeft hij ge had. En de stroom uitnodigingen om over 'het zelfgewilde einde van oude mensen' te komen praten, gaat nog steeds voort. Mr. H. Drion (76 jaar), oud hoogleraar burgerlijk recht en oud- raadsheer in de Hoge Raad, maakte heel wat los toen hij eind 1991 een artikel schreef overeen prangende 'wens', zoals hij zijn gedachtengang zelf met nadruk omschrijft: de wens dat ouderen die dat willen middelen krijgen waarmee zij zelf een einde aan het leven kunnen maken. Op een moment dat hun het beste past, op een manier die voor henzelf en hun omgeving aanvaardbaar is. Drion heeft wel situaties meegemaakt, waarbij hij dacht: zo hoeft dat niet voor mij. Toen hij een vriendin ging bezoeken bijvoorbeeld, die na een beroerte vrijwel niet meer kon spreken. „Voortreffelijk te huis, alleraardigst, midden in de bos sen", herinnert hij zich. „Leuke kamer. Maar ja, daar zaten al die oude mensen dan, hè. Zwijgend op een stoel, stilletjes voor zich uit te kijken. De hele ochtend. Rond het middaguur kwamen van die vrolijke meisjes binnen, de verzorgsters. En die zeiden dan 'dan gaan we nu sa men eten!" Hij komt met voorbeelden van levens die tragisch zijn geëindigd. Zoals dat van een oude schoolkameraad, die voor de tweede keer in een depressie geraakte en wiens dokter hem de gevraagde dodelij ke pilletjes weigerde. „Hij is voor de trein gesprongen. Vreselijk, vreselijk. Voor hemzelf, maar ook voor de machinist." Bijval voor zijn wens kreeg Drion van prof. mr. Ch. J. Enschedé, eveneens oud raadsheer in de Hoge Raad, die elke dag een pil slikt voor z'n hart. Daarop wij zend concludeerde hij: „We blijven leven omdat we vol zitten met medicijnen. De natuurlijke ouderdom bestaat niet meer en de natuurlijke dood van oude mensen dus ook niet. Dus waarom zou het kunstmatig verlengen van iemands leven wel mogen en het kunstmatig verkorten niet?" „De natuurlijke ouderdom bestaat niet meer en de natuurlijke dood van ouderen ook niet. Dus waarom zou het kunstmatig verlengen van iemands leven wel mogen en het kunstmatig verkorten niet?" foto united photos de boer Maar is het allemaal wel zo eenvoudig? De klinisch psycholoog dr. A. Kerkhof weet uit onderzoek en praktijkervaring dat mensen die zelfmoord willen plegen de laatste dagen en uren emotioneel ontredderd zijn, verward, impulsief, zoe kend naar oplossingen. Ouderen vormen daarop volgens hem geen uitzondering. Hij waarschuwt dat een vrije beschik baarheid van zelfmoord middelen tot een toename van het aantal 'onnodige' zelf moorden leidt. Drion tekent een golfbeweging in de lucht, steeds dichter naar de vloer toe. „De ups en downs", licht hij toe. „De ups worden minder naarmate je ouder wordt. Na je 65ste ga je steeds meer be seffen dat je een lichaam hebt. Want je merkt dat dat achteruit gaat. En daarmee neemt de angst toe voor het verlies van je eigen zelfstandigheid en waardig heid." Als iemand van 30 zelfmoord pleegt, neemt hij een deel van zijn leven weg. Het deel dat nog niet geleefd is en waar nog zoveel mogelijkheden in zitten. „Het is goed om als het ware het belang van dét leven te bewaken", vindt Driön. „Maar dat gaat niet op voor een mens van 80, die niet veel meer in het ver schiet heeft. Die weet het verdomd goed, als hij een einde aan zijn leven wil ma ken. Die zelfmoorden lukken ook vrijwel altijd. Zelfmoordpógingen vind je veel meer bij jongeren." Volgens de overlevering bestond in de oudheid op het Egeïsche eiland Keos de gewoonte dat mensen van 70 met scheerlingsap een punt achter hun leven zetten. In Marseille moest men, aldus de antieke sterke verhalen, aan de overheid toestemming vragen om het leven te be ëindigen. Na goedkeuring kregen deze mensen toegang tot de gifvoorraad die op het stadhuis werd bewaard, zo heeft de historicus Anton van Hooff uitge zocht. Ook Van Hooff maakt kanttekeningen bij Drions wens. Hij stelt zich een senior voor die iedere ochtend voor het leven moet kiezen, sinds het legale potje op de wastafel hem aangrijnst. „Hoe zal zijn omgeving reageren? Hij wordt misschien wel in het nauw gebracht door subtiele sociale druk, te vergelijken met de 'mee levende' opmerkingen waaraan een po tentiële VUT-ter onderhevig is: zó, werk jij nog?" Drion, heel beslist: „Daar geloof ik niets van. Dat gebeurt niet. Zoiets haal je niet uit, zeker niet als er een zekere afstand tot de oudere bestaat. Die druk kan er wel zijn wanneer twee mensen hun hele leven samen zijn geweest. Dat de één te gen de ander zegt: wordt het geen tijd dat we samen gebruik van de pillen ma ken? Daarom vind ik ook dat uitsluitend alleenstaanden de beschikking over de middelen moeten kunnen krijgen." Alleen alleenstaanden en alleen mensen van 75 jaar en ouder, heeft Drion be dacht. Die leeftijdsgrens is enigszins wil lekeurig, geeft hij grif toe, maar toch ook weer niet lukraak gekozen. Een 30'er heeft nog te veel mogelijkheden, maar ook 65 is geen goede grens. „Iemand die net met het werk is gestopt, kan daar een enorme dreun van krijgen en uit zijn evenwicht raken. Een persoon van 75 heeft die ervaring al weer een tijd achter zich liggen." Het is twijfelachtig us of zijn wens bin nen afzienbare tijd wet zal worden. Op zijn minst zullen er eerst antwoorden moeten komen op tal van praktische be zwaren. Want als bekend is dat oma een potje met dodelijke pillen in een laatje heeft, kunnen zoon en kleinzoon ze heel makkelijk wegnemen voor eigen gebruik. En wie kan garanderen dat een licht de menterende oudere de tabletten niet ge bruikt om een ander te 'helpen'? De oud-rechter zou al heel blij zijn als de hele discussie ertoe bijdraagt dat artsen zich vrijer voelen om ouderen die dood willen bij te staan. Daarvoor moet dan wel het strafwettelijk verbod op het ver strekken van deze middelen verdwijnen. Ten slotte, heeft Drion zelf in zijn nacht kastje een potje staan? „Nee, nee", zegt hij. „Ik kan er geen arts om vragen. Want dan vraag ik hem iets te doen dat wette lijk verboden is. Het is de oude jurist in mij die me daarin remt." WASHINGTON HANS DE BRUUN Je leert over het algemeen meer van je mislukkingen dan van je successen. Misschien is dat wel de belang rijkste reden voor de aarzelingen bij veel Amerikanen om zich in een militair avontuur in Bosnië te storten. Over de Golfoorlogof Grenada hoor je de Amerikanen dezer dagen nauwelijks, over Vietnam en Bayrut zwarte bladzijden in hun militaire historie des te meer. Vietnam leerde hen dat je je niet in een onoverzichte lijke oorlog moet laten meeslepen, waarvan doel en duur niet op voorhand bekend zijn en waarin je met een onberekenbare tegenstander te maken hebt. Bay rut, waar tien jaar geleden een autobom 241 mariniers het leven kostte, leerde dat slechte voorbereiding en een'wij-zullen-dat-varken-wel-eventjes-wassen'-men- taliteit fataal kunnen zijn. En voor alle gevallen geldt: je begint niet aan een oor log als je niet zeker bent van de steun van de bevol king. Vooral met dat laatste heeft president Clinton te maken, nu hij zijn opties weegt voor een militair in grijpen in Bosnië. De Amerikanen voelen er in meer derheid niets voor om soldaten naar het vroegere Joe goslavië te sturen, zelfs niet om er vrij risicoloos bom men af te werpen. Ook de steun van het Congres, dat zich wellicht min der door emoties laat leiden, is allerminst zeker. De Democratische en Republikeinse leiders steunen Clin ton, al weten ook zij niet precies waarin, maar de grote meute 'gewone' parlementariërs moppert al dagen lang. „Veel Congresleden zijn gefrustreerd en schreeu wen om informatie", zegt de Democratische Afgevaar digde Lee Hamilton. Clinton zal al zijn politieke verkopersgaven uit de kast moeten halen om de Amerikanen te overtuigen. Er is in de Amerikaanse media al bevreemd opgemerkt dat de president nog steeds geen toespraak tot het volk heeft gehouden om over zijn opties en overwegingen" te praten. In zijn wekelijkse radiotoespraak van afgelo pen zaterdag meed Clinton het onderwerp Bosnië zelfs volledig. „We hebben de Amerikanen totaal niet voorbereid op militaire actie", zei de Republikeinse leider Robert Do le, die Clinton overigens steunt. De Amerikanen zijn bovendien niet bereid de president het voordeel van de twijfel te geven, zolang van de Europese bondgeno ten geen duidelijk signaal komt dat zij mee in het schuitje willen stappen. De Amerikanen hebben mo menteel weinig op met'Europa'. Washington schuift de schuld van de besluiteloosheid in de schoenen van de Europeanen, die niet weten wat zij willen met de burgeroorlog in hun eigen 'achter tuin', die niet voelen voor luchtaanvallen, maar wel de Amerikanen bekritiseren die geen grondtroepen willen leveren om de Serviërs op de knieën te dwingen. De Europeanen zoeken bij de Amerikanen leider schap, maar hebben nog niet in de gaten dat het Ame rika van Clinton niet hetzelfde is als het Amerika van Bush. Tijdens de Koude Oorlog maakten de VS in Eu ropa de dienst uit als het om veiligheidskwesties ging, maar dat is niet meer zo. Een meer en meer in zichzelf gekeerd Amerika heeft onder Clinton andere prioritei ten gekregen. Nu al krijgt de president kritiek dat hij zich teveel laat afleiden van de binnenlandse economische proble men, op grond waarvan hij vorig jaar november is ge kozen. Waarnemers menen dat Clinton de Europea nen waarschijnlijk achter zich had gekregen, als hij meteen duidelijk had gesteld: we gaan dit of dat zus en zo doen. Punt uit. Dan was Europa, net als bij de Golf oorlog, wel gevolgd. Maar de burgeroorlog in Bosnië is niet vergelijkbaar met de Golf. De verontwaardiging die ook hier heerst over de gruwelen in Bosnië ten spijt. De Amerikanen aangemoedigd door over het algemeen angstige analyses van hun eigen militaire leiders zien Bosnië eerder als een nieuw Vietnam. En de trauma's over die oorlog behoren ook na twintig jaar nog lang niet tot het verleden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2