Leidsch Alsnog akkoord over mestbeleid Dagblad *k Filialen bieb Leiden veel minder vaak open Giraffe op z'n kant 'Enquêtecommissie hoort kritische getuigen niet' GOED NIEUWS DONDERDAG 13 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40156 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Onderdrukking 2 Amnesty rapporteert: de onderdrukking van inheemse volkeren in de wereld gaat overal onver minderd door. Tankstations veiliger 3 Tankstations die 's avonds en in het weekeinde open zijn, moeten met ingang van 1994 veiliger worden. Suriname 5 De Surinaamse presi dent Venetiaan stelt zijn vier legercommandan ten voor de keuze: ontslag over overplaatsing. Veestapel hoeft niet te worden ingekrompen De ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieube heer) hebben de afgelopen nacht na moeizame onder handelingen alsnog een akkoord bereikt met het land bouwbedrijfsleven over het mestbeleid. Afgesproken is dat varkens- en pluimveehouders in 1995 dertig procent van hun mestproduktierechten inleveren. Dat kan in de meeste gevallen gebeuren zonder inkrimping van de veestapel. den haag anpgram fosfaat per hectare mag worden uitgereden en op gras- Het zag er vannacht lange tijd land 150 kilogram per hectare, naar uit dat het overleg zou Verder is overeengekomen dat vastlopen. Afgelopen weekeinde in september geen mest meer hadden Bukman en Alders al mag worden uitgereden, zodat een principe-akkoord gesloten straks zes maanden per jaar een uitrijverbod geldt. In 1995 worden de mestpro- Na overleg met de achterban duktierechten van de individue le veehouder met 30 procent gekort. Dit hoeft niet tot inkrim ping van de veestapel te leiden. Door aanpassing van het vee- zagen de organisaties zich ech ter gedwongen terug te krabbe len. Daardoor dreigde alsnog een impasse te ontstaan. Het moeilijkste punt betrof voer kan de hoeveelheid mine- het uitrijden van mest op het land. Bukman en Alders wilden in 1995 de maximaal toegestane 'mestgift' drastisch beperken. De boerenorganisaties vreesden dat daardoor een te groot mest overschot zou ontstaan. Uitein delijk is afgesproken dat in 1995 op maïs- en bouwland 110 kilo- ralen in de mest worden minderd. Ongebruikte mest quota worden niet geschorst, In 1996 wordt de mineralen- boekhouding voor de veehou derij ingevoerd, met daaraan gekoppeld een stelsel van hef fingen om het verlies van mine ralen in het milieu te ontmoedi gen. Enkele jaren later gaat dat systeem voor de hele land- en tuinbouw gelden. In 1997 ko men de mestproduktierechten te vervallen. In 1996 wordt bo vendien een ammoniakheffing ingevoerd, om de verzuring vanuit stallen tegen te gaan. De partijen zijn er niet in ge slaagd op alle punten een ak koord te bereiken. Zo zijn ze het niet eens over de hoeveelheid mest die in 2000 op het land mag worden uitgereden. Als norm geldt de hoeveelheid die het gewas kan opnemen, daar bij rekening houdend met een klein verlies. Over het toegesta ne verlies bestaat onenigheid. Wetenschappelijk onderzoek moet daarover uitsluitsel bren gen. Daarnaast is er geen overeen stemming over de uiteindelijke reductie van de ammoniak-uit- stoot. Bukman en Alders mik ken op een reductie van 80 tot 90 procent in 2010. De boeren bonden willen niet verder gaan dan 70 procent in 2005. Deson danks toonden alle partijen zich voldaan over het bereikte ak koord. Grote schade in regio door stroomstoring alphen a/d run rudolf kleun Een stroomstoring van en kele uren in de regio AlpHen heeft gisteravond voor ton nen schade aangericht bij het bedrijfsleven. Elektroni sche meet- en regelappara- tuur raakte ontregeld tij dens de storing in het ge bied tussen Zoeterwoude, Waddinxveen, Bodegraven en Nieuwkoop. Vrijwel direct na het uit vallen van de stroom, om kwart over acht, kwam de produktie tot stilstand bij volcontinu-bedrijven zoals Heineken in Zoeterwoude en Fasson in Hazerswoude en Alphen. Heineken kamp te vanmorgen nog met pro blemen, waardoor de pro duktie van bier pas rond een uur of tien kon worden hervat. Het energiebedrijf EWR werd gisteren overspoeld met duizenden telefoontjes, waardoor het telefoonver keer werd lamgelegd. Ook de politiekorpsen kregen veel boze en ongeruste tele foontjes, terwijl links en rechts alarmsystemen be gonnen te rinkelen. De Al- phense brandweer redde vier mensen uit vier ver schillende liften in de wijk Ridderveld. Het treinverkeer onder vond weinig problemen. Bij station Waddinxveen was een wissel 'onveilig' en moesten reizigers overstap pen van de trein die tussen Alphen en Waddinxveen pendelde op de trein die tussen Waddinxveen en Gouda heen en weer reed. Dit zorgde voor tien tot vijf tien minuten vertraging, die ook doorwerkte op de aan sluitende treinen op de lijn Leiden-Utrecht. Pagina 23: *We hebben vlees moeten weggooien'. comPAa COMPUTERS advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 48547 leiden hans koenekoop De vijf filialen van de openbare bibiliotheek in Leiden krimpen de openingstijden drastisch in. Nu zijn de dependances Meren- wijk, Morskwartier, Stevenshof, Zuidwest en 't Spoortje nog ge middeld 16,5 uur per week open, na 1 juni is dat nog maar 9 uur per week. Directie en be stuur van de boekenuitleen wil len met deze maatregel het al maar oplopende geldtekort een halt toeroepen. De openbare bibliotheek ligt al ruim een jaar met de ge meente Leiden in de clinch over de hoogte van de subsidie. De bibliotheek beweert twee ton meer nodig te hebben dan de gemeente wil geven. Een onaf hankelijk accountantsbureau licht momenteel de financiële situatie van de bibliotheek door, maar uit een tussenrapportage Leraar bezorgde leerlingen ten onrechte diploma roermond »gpd Een leraar op een middelbare school in Limburg heeft vorig jaar drie leerlingen ten onrechte aan een diploma geholpen, door fout beantwoorde meer keuzevragen in hun examen te verbeteren. De man heeft daar voor een berisping van het schoolbestuur gekregen. Daar naast is hem door de officier van justitie een schikkingsvoor stel van 1.500 gulden voorge legd om strafrechtelijke vervol ging te voorkomen. In juni vorig jaar deed de In spectie van het Onderwijs te Roermond aangifte van ver moedelijk gepleegde valsheid in geschrifte. Daarna volgde een politie-onderzoek. De docent heeft bekend. De correcties die hij aanbracht zijn daarna 'ver beterd', waardoor de voldoende van de drie leerlingen alsnog een onvoldoende werd en zij hun diploma konden vergeten. Over de motieven van de do cent wil de Roermondse persof- ficier van justitie geen medede lingen doen. Ook zijn de namen van de school en de docent niet bekend gemaakt om de school niet in diskrediet te brengen. De onderwijsinspectie was niet be reikbaar voor commentaar. wordt niet goed duidelijk wie gelijk heeft. Daarom houdt zo wel bibliotheek als gemeente vast aan het eigen standpunt. „Wij hebben bij de gemeente Leiden regelmatig onze be zorgdheid kenbaar gemaakt. Vergeleken met andere steden bqschikt de Leidse bibliotheek al over een krap budget. Daarop bezuinigen betekent afbraak van het moeizaam opgebouwde bibliotheekwerk in Leiden", zegt directeur H. Sannes in een toelichting op de impopulaire maatregel. Er is bewust niet gekozen voor sluiting van een der vijf fili alen. „We willen niet één groep Leidenaars duperen, maar alle wijken een beetje pijn laten lij den. Met deze maatregel maken we duidelijk hoe ernstig de situ atie is", zegt Sannes. De inkrim ping van de openingstijden zal niet tot gedwongen ontslagen leiden. Wel zal de bibliotheek veel minder beroep doen op de invalkrachten. Wethouder H. Koek van cul tuur (PvdA) hoort op van de maatregel van de bieb, maar blijft er heel rustig onder. „Ik weet niet beter dan dat ik met de directeur van de bibliotheek de afspraak heb gewoon door te gaan met het overleg over de subsidie. En de beslissing tillen we over de zomer heen. Maar als dit echt gaat gebeuren, dan vind ik dat wel jammer. Toch verkies ik vermindering van openingsuren boven sluiting van filialen, want ik vind dat dat echt niet mag gebeuren." leiden Alleen gekanteld paste het skelet van een gi raffe gistermiddag onder het viaduct aan de Ples- manlaan door. Het opzienbarende transport van het vier meter hoge gevaarte werd door de politie bege leid. Bestemming was het Pesthuis. Daar begint zon dag de tentoonstelling 'Man-Ape Ape-Man' van het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM), die tot 1 november duurt. Tot in 1997 de nieuwbouw bij het Pesthuis kan worden betrokken, heeft het museum verspreid door de stad gebouwen in gebruik als op slagplaats voor zijn enorme collectie. Het skelet dat gisteren onder het viaduct door moest, was afkom stig van het gebouw aan de Raamsteeg. Met het ske let wordt tijdens de tentoonstelling de visie van 19de-eeuwse geleerden op de evolutieleer verduide lijkt Volgens woordvoerder F. de Leeuw van het NNM is het onmogelijk het geraamte van te voren te demonteren en in de tijdelijke tentoonstellingsruimte weer in elkaar te zetten. „Zowel afbreken als opbou wen kost dagen werk. Bovendien is dan de kans op beschadigingen veel groter." Het skelet wordt na de tentoonstelling op dezelfde wijze teruggebracht naar het depot, zo verwacht De Leeuw. FOTO HIELCO KUIPERS K O 7Tjitte Weber, 25 jaar getrouwd met K O: 'De gemeente laat K O niet op de fles gaan'. Zwemwater in 't Joppe slecht van kwaliteit regio •wilfred simons De zwemwaterkwaliteit van 't Joppe in Warmond is slecht. Dit heeft de provincie Zuid-Holland vastgesteld op basis van contro les die vorig jaar zijn gehouden. Ook in de Langeraarsche plas sen kunnen recreanten beter niet zwemmen. Het water is er weliswaar schoon, maar delen van de oevers zijn vervuild door illegale glasstort. Het glas ligt in het water en levert voor zwem mers en surfers een onzichtbaar gevaar op. De kwaliteit van alle andere plassen in deze regio is goed. Ook het zeewater aan de kust is goed geschikt om in te zwem men. De provincie heeft een fol der uitgegeven waarin de kwali teit van het zwemwater op tal van plaatsen wordt gemeld. De metingen gaan ondertus sen gewoon door. De meest re cente meetgegevens komen te staan op borden die binnenkort bij de plassen worden geplaatst. Vanaf 15 mei kan 's ochtends tussen 8 en 10 uur ook de 'wa tertelefoon' worden gebeld voor de meest recente gegevens: 070- 3117550. Pagina 21: Slechte waterkwali teit onverklaarbaar. Palestijntje drie dagen vergeten in Israëlische cel jerusalem afp-dpa-ap Een tienjarig Palestijns jongetje heeft drie dagen zonder voed sel, drinken en dekens in een Is raëlische cel op de bezette Ga- za-strook doorgebracht. Dat meldde het Israëlische dagblad Hadashot gisteren. De jongen werd toevallig ont dekt door een soldaat, die hem hoorde huilen. „Als de jongen niet had gehuild, zou hij in zijn cel zijn gestorven", aldus een militair. Volgens hem werd de jongen op 1 mei gearresteerd, maar werd vergeten hem te re gistreren. De verantwoordelijke soldaat is veroordeeld tot 28 da gen hechtenis. Israëlische soldaten hebben gisteren in de vluchtelingen kampen Deir Balah en Rafah een 20-jarige en een 13-jarige Palestijn doodgeschoten. Op de Westoever zijn twee Israëlische soldaten door Palestijnen neer gestoken. Bij botsingen in het kamp Shatti in de Gazastrook schoten Israëlische soldaten vijftien Palestijnen neer. nu 'n zomer lang genieten van de terra-cotta potten, geraniums en perkplanten van: garden centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg Van Vossen in beeld bij Ajax amsterdam gpd Peter van Vossen is bij Ajax in beeld om de naar Inter vertrek kende Dennis Bergkamp op te volgen. De aanvaller van An- derlecht die dit seizoen niet meer kan rekenen op een basis plaats, omdat trainer Jan Bos kamp de voorkeur geeft aan Johnny Bosman zou een overgang naar Amsterdam best zien zitten. Mocht Ajax met hem en An- derlecht tot overeenstemming komen, dan zal technisch-di- rectëur Louis van Gaal een fikse De parlementaire enquêtecommissie sociale verzeke ringen is van plan een aantal kritische getuigen niet op te roepen voor verhoor. Bovendien beperkt de commis sie zich tot de periode vanaf 1982, terwijl alle wezenlijke fouten met de WAO vóór die tijd zijn gemaakt. Deze beschuldigingen uitten mr. J.G. Hibbeln en W. Velema gisteren bij de presentatie van hun boek 'Het WAO-debacle'. Hibbeln was twintig jaar hoogste jurist bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD), de instantie die de WAO-keuringen verzorgt. Hij heeft in 1974 al gewaarschuwd dat het mis zou lopen met de ar beidsongeschiktheidswet. Velema is historicus. Hij deed onderzoek naar de uitvoering van de WAO. Volgens Velema weert de enquêtecommissie die vandaag met haar verhoren begint betrokkenen die ooit blijk hebben gegeven van een onafhankelijk oor deel bewust uit het getuigenbankje. .Anders loopt het uit op een bloedbad", voorspelt Velema. „Alle partijen kunnen elkaar een dienst bewijzen door de verhoren zo saai en technisch mogelijk te houden." Velema verwijst naar de uitspraak van commissievoorzitter Buurmeijer (PvdA) dat er niet zal worden gezocht naar schuldigen. „Je kunt niet zeggen 'Barbertje mag niet hangen' en te gelijk de waarheid dienen." Eén van de deskundigen die volgens Velema zouden moeten worden gehoord is zijn mede-auteur Hibbeln. Die kent de uitvoeringspraktijk als zijn broekzak. Bo vendien is Hibbeln gepensioneerd en kan hij dus vrijuit praten. Veel betrokkenen die door de commissie wel zijn opgeroepen, zijn nog „met handen en voeten aan de praktijk gebonden", aldus Velema. Hij heeft telefonisch navraag gedaan bij andere inge wijden die naar zijn mening in het getuigenbankje zou den moeten verschijnen. Het gaat om onder anderen H. Emanuel, voormalig secretaris van de Sociale Verze keringsraad: directeur mr. M. van Stralen van het GAK- HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid De vreugde der joden kent altijd een beetje angst VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Schrijvende lezers - Sport HET WEER Af en toe zon Vannacht in het oosten eerst nog een enkele regen- of onweersbui. Overdag af en toe zon. Middag- temperatuur 16 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig. Bende jeugdige overvallers in regio opgerold alphen aan den run kees van kuilenburg De politie in het district Rijn- en Aarlanden heeft zes mannen van tussen de 17 en de 20 jaar aangehouden, die worden ver dacht van vijf gewapende over vallen in Alphen aan den Rijn, Leiden en Reeuwijk. Vijf van de zes verdachten, die afkomstig zijn uit Alphen, Boskoop, Bode graven, Gouda en Leiden, heb ben bekend. De overvallen werden in wis selende samenstelling uitge voerd. Daarbij werd steeds ge bruik gemaakt van een zilver kleurig groot vuurwapen. Onder bedreiging van het vuurwapen werd geld afhandig gemaakt. In totaal een bedrag van 17.000 gulden. Het geld is opgegaan aan het aflossen van schulden, aan drugs en aan uitgaan. Leidadi Dagblad greep in de clubkas moeten doen om de Zeeuw uit Brussel los te weken. Van Vossen heeft bij de Belgische kampioen na melijk nog een doorlopend con tract. Peter van Vossen, die op groeide in Zeeland en als voet baller opbloeide bij de amateurs van Vlissingen, werd vier jaar geleden aan Beveren verkocht, waar Jan Boskamp toen trainer was. De Zeeuw gaf verrassen derwijs de voorkeur aan de Bel gische eersteklasser boven een aantal Nederlandse eredivisie clubs. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - i Adres: Postcode: i Plaat*: kantoor in Heerlen, die zich in de pers kritisch heeft uitgelaten over de WAO en vervolgens werd geschorst, en wetenschappers als V. Halberstadt en B. van Praag, die in de jaren zeventig al kritisch publiceerden over de WAO. Geen van hen zal worden opgeroepen. Wel zal oud-minister Boersma van sociale zaken verschijnen. Eerder was er sprake van dat ook hij niet zou hoeven te komen. In 'Het WAO-debacle' betoogt Hibbeln dat de WAO vanaf het begin gedoemd was te mislukken, omdat het begrip ziekte onvoldoende was afgebakend. Hibbeln verwijt regering en parlement ook dat zij nooit hebben ingegrepen, ook toen allang duidelijk was dat het aantal arbeidsongeschikten onaanvaardbare proporties aan nam. Als eerder maatregelen waren genomen, had be gin dit jaar niet fors bezuinigd hoeven te worden op de uitkeringen. j Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch j 28.75) j 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) j 0 automatisch 82,85) J Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1