Leiden Bibliotheek legt druk op gemeente 'Ik ben nu een grote fan van Boudewijn' 'Ballroomdansen geen sport? Er is zelfs dopingcontrole' Leiden reageert lauw op staking van de reiniging Verzet tegen nieuw gemeente-archief Ook deze Alto huur je bij -ÜONDERDAG 13 MEI 1993 '.-chef *aad rietveld, 0 leiden wim koevoet De uitbreiding van het gemeen te-archief op de hoek van de Boisotkade/Vliet stuit op verzet van omwonenden. Tijdens een informatie-avond in april was daarvan nog niet veel te mer ken, maar in de raadscommis sies onderwijs, cultuur, emanci patie en ruimtelijke ordening kwam gisteravond een lijst met dertig handtekeningen op tafel. De inspraakprocedure moet nog beginnen. Hoe de verhoudingen in de gemeenteraad liggen, werd niet helemaal duidelijk. SP en D66 weigerden een oordeel uit te spreken. Deze fracties willen eerst de inspraakprocedure af wachten. Ook andere fracties hebben nog geen beraad gehad over de plannen maar woord voerders van WD, CDA, PvdA en Groen Links gaven wel te kennen dat zij de voorkeur van burgemeester en wethouders voor het schetsontwerp van B &D Architecten b.v. delen. Het andere plan van architectenbu reau EGM zou te duur zijn, overschrijdt bebouwingsgren- zen en voorziet niet in depot ruimte aan de Boisotkade. Ondanks hun voorkeur aarze len veel raadsleden. Voor het project is zo'n 7,5 miljoen gul den gereserveerd en de eerste berekeningen duiden erop dat wethouder H. Koek (PvdA/cul tuur) daarmee een miljoen gul den tekort komt. De wethouder studeert nog op de manier hoe ze dat gat moet dichten. Omwonenden zien in het plan 'een aantasting van het historische karakter van de Vliet en omgeving'. Ze wijzen erop dat zeer onlangs alle panden tussen de Vlietbrug en Molen- steenbrug als gemeentelijke monumenten zijn aangewezen. De panden benadrukken het Insluiper twee keer in studentenflat leiden Een insluiper heeft twee maal kans gezien een studen tenflat aan de Morsweg binnen te komen. De centrale hal was niet afgesloten. Zowel maandag als dinsdag ging de man de Öat binnen. Een 20-iarige studente heeft aangifte gedaan van dief stal van een bedrag van 250 gulden. Bij het verlaten van het pand had de insluiper, zo meldde een medestudent, nog laco- Inbraak iij flat Merendonk leiden. Een 26-jarige vrouw heeft gisteren aangifte gedaan van een inbraak in naar flat aan de Merendonk, De vrouw kwam gis teravond thuis en zag dat haar raam kapot was. Binnen bleek dat het huis grondig was doorzocht. De inbreker had een video recorder, twee Chinese vazen, een spelcomputer, twee schilderij en en 70 cd's meegenomen. Ook werd uit een geldkistje een be drag van 1000 gulden gestolen en uit een spaarpot nog eens 300 gulden. Royement 4 Q Het CDA °e§st- I -7 geest heeft de raadsleden N. Mandema en M. Jansen gedreigd met royement als zij niet zouden vertrekken Bezorgd A Sportambtenaren U en raadsleden zijn bezorgd over de bezuini gingen: leren schoolkinde ren nog wel zwemmen historische en romantische ka rakter van de omgeving, vinden de buurtbewoners en daar past de hoge en als te modem erva ren nieuwbouw van het ge meente-archief niet bij. Jaren Gemeente-archivaris T. Schel haas zegt dat hij met de uitbrei ding weer 40 a 50 jaar vooruit kan. Op de vraag of er wel zo veel extra ruimte nodig is met de huidige moderne, elektroni sche manieren van archiveren wees hij er fijntjes op dat de nieuwbouw is bedoeld voor de archieven die er al zijn maar nu nog berusten bij scholen, be drijven en gemeentelijke dien sten. Volgens Schelhaas hebben Steden als Leiden met zo'n 100.000 inwoners 100 strekken de meter per jaar nodig. Schelhaas en zijn mensen wachten al jaren op uitbreiding. Het huidige onderkomen is veel te klein en voldoet niet aan uit eenlopende eisen. De brandvei ligheidsinstallatie is definitief afgekeurd. De gemeente-archi varis noemde de toestellen die de warmte en de vochtigheids graad in de depots moeten re gelen 'een tijdbom'. „Ik moet er niet aan denken als de zaak gaat lekken." De plannenmakers van B&D hebben alle publieksruimten (studiezaal, receptie, vergader ruimten en toiletten) op de be gane grond gesitueerd. De de pots willen ze middenin het complex bouwen en per se niet in.de gevelwand. Er komt een strikte scheiding tussen de ruimtes waar het publiek en het personeel kan komen. De over gang van de bestaande gebou wen naar de nieuwbouw wordt van glas. De hoofdingang komt aan de Boisotkade. Vanaf de Vliet blijft deze alleen voor voet gangers bereikbaar. Gorlaeus Laboratorium van de Leidse universiteit ligt er verla ten bij. Af en toe slentert een student met een slaperig hoofd richting collegezaal. Ook buiten is niets ongewoons te zien: een dag als alle andere. Een half uur later dribbelen vrouwen met chique mantel pakjes en tikkende naaldhakken zenuwachtig in de hal op en neer. „Hoe laat komen ze", vraagt de een. „Binnen 30 mi nuten", antwoordt de ander. Een gezelschap van keurig in driedelig pak gestoken mannen beent met krakende schoenen naar de keurig gekapte dames. „We willen de zaal even zien", vragen ze dringend. Studenten kijken nieuwsgierig toe. „Komt Beatrix op bezoek?", vraagt een van hen. „Nee, de koning en de koningin der Belgen." Op de tweede dag van hun driedaagse bezoek aan Neder land hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een uurtje gereserveerd voor het Gorlaeus Laboratorium. De plantenkas sen en de ontwikkeling van plantencultures voor de pro- duktie van geneesmiddelen hebben de bijzondere belang stelling van de 62-jarige Boude wijn. Eindelijk komen de eerste agenten op motoren aanrijden. Even later stopt een grote don kerblauwe bus met geblindeer de ramen bij de ingang van het lab: het koninklijk paar van Bel gië stapt uit. Koningin Fabiola verdwijnt al snel in de menigte. Af en toe is nog een glimp te zien van haar witte pakje en zonnehoed. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven verge zellen het tweetal. „Getver, Ritzen is er ook", roept een student vanaf de ba- Auto- en Motorverhuur ÉMultiRent fócrt&ty Awvn- uw te&reen- Vervolg voorpagina Het halveren van de openingsuren van de vijf filialen van de Leidse bibliotheek is, zegt directeur Henk Sannes, een tijdelijke maatregel. Hij hoopt dat de gemeente Leiden tot inkeer komt en beseft dat de boekenuitleen minstens twee ton per jaar meer nodig heeft. Gebeurt dat niet en houdt Leiden vast aan een jaarlijkse subsidie van 5,5 mil joen gulden, dan zal de bieb de dienstverlening nog ver der moeten inkrimpen. „Want deze maatregel bespaart ons zeker geen twee ton." Koning Boudewijn krijgt een bord aangeboden van universiteits-voorzitter C. Oomen. De Leidse burgemees ter C. Goekoop (links), koningin Fabiola en prinses Margriet kijken toe. foto loekzuyderuin Bliksembezoek koninklijk paar aan Leidse universiteit lustrade. In de hal staat de mi nister van onderwijs inderdaad te wachten tot hij het koninklijk paar de hand mag schudden. „Tjee, Ritzen", gaat het al gauw van mond tot mond. „Als we dat van te voren hadden gewe ten..." In een benauwd zaaltje ver tellen prof. dr. D. Breimer en prof. dr. K. Libbenga het paar iets over het bio-farmaceutische onderzoek in Leiden. Dan trekt het gezelschap naai plantenkassen. Opnieuw moe ten studenten en universiteits medewerkers geduld hebben als ze nog een glimp van het ko ninklijk paar willen opvangen. Boudewijn en Fabiola worden om kwart over elf bij de uitgang verwacht, maar verschijnen tien minuten later. De agenten leg gen de studenten geen stro breed in de weg bij het afscheid: het gaat er gemoedelijk aan toe. Studente Lente de Vries, praeses van het Chemisch Dis puut, en Bert Tuk, oud-praeses van studentenvereniging Aescu lapius, zijn zichtbaar onder de indruk. Het tweetal mocht ko ningin Fabiola en prinses Mar griet bij aankomst bloemen aanbieden. „Koning Boudewijn vroeg ons het hemd van het lijf: hij wilde weten wat we doen en wat we met onze studie willen. Hij was heel belangstellend: een zachte, vriendelijke man. Het was echt ontzettend leuk", zegt Bert Tuk glunderend. Lente de Vries: „Ik ben nu een groot fan van Boudewijn." leiden hans koenekoop Het bedrag lijkt weinig op een begroting van ruim vijf miljoen, maar volgens Sannes staat een bezuiniging van twee ton zo'n beetje gelijk aan het inleveren van 25 procent van het hele me diabudget (het geld waarmee de bieb boeken, tijdschriften, vi deobanden en compact discs aanschaft, red.). Of aan een contributieverhoging van 10 gulden per jaar voor iedere le ner tussen 21 en 65 jaar (onge veer 20.000 Leidenaars). „Con tributieverhoging wijzen we principieel af. Daarmee zouden we te veel klanten verliezen. Bo vendien zijn we er juist zo trots op dat Leiden landelijk gezien het laagste contributiebedrag heeft." Korten op het mediabudget is volgens Sannes ook uit den bo ze. Uit een eerste rapport van het bureau VB Accountants blijkt dat Leiden met 8 ton al aan de zeer krappe kant zit in vergelijking met andere steden. Verhoging van de eigen inkom sten door middel van sponso ring beschouwt de bieb niet als een serieuze oplossing. „Dat is te veel natte vingerwerk." Door de openingsuren van de vijf wijkfilialen te verminderen, legt de bibliotheek druk op de gemeente Leiden. „Nu duperen wij de leners. Maar we kunnen niet anders, het water staat ons aan de lippen. Ik hoop dat de mensen massaal hun beklag gaan doen. De gemeente moet doorkrijgen dat ze niet einde loos kan blijven bezuinigen." In 1992 sloot de openbare biblio theek af met een nadelig saldo van bijna 120.000 gulden. /\ls de gemeente de bezuiniging door zet, loopt dat tekort dit jaar op tot bijna 340.000 gulden en in 1994 zelfs tot ruim 700.000 gul den. De hoofden van de filialen Merenwijk, Morskwartier, Ste venshof, Zuidwest en 't Spoortje bepalen de komende weken welke uren precies per 1 juni zullen wegvallen. „Dat zal per filiaal verschillen. Elk zoekt de minst drukke momenten uit", legt hoofd Els Raaphorst van het filiaal Stevenshof uit. „Ik zal in elk geval op zaterdag moeten sluiten." De inkrimping van het aantal openingsuren betekent niet dat er bij de openbare bibliotheek gedwongen ontslagen vallen. Wel zal de bieb minder beroep doen op de 40 invalkrachten. Volgende week dinsdag is er een bijeenkomst van het perso neel waarop de maatregel wordt toegelicht. Raaphorst: „Ik denk dat het personeel verrast is. Ie dereen verwachtte eigenlijk sluiting van een filiaal. Maar dat vonden we nog te drastsich. Zo'n besluit kun je niet meer te rugdraaien. Deze oplossing is veel creatiever en omkeerbaar." leiden monique lanoe Het lijkt erop dat alleen de gemeentereiniging de dupe is van haar 24-uursstaking. Vandaag blijft het huisvuil liggen, waardoor er vrijdag extra lang moet worden doorgewerkt. De getroffen Leide naars staan onverschillig tegenover de actie. In de Leidse binnenstad rijden vandaag geen vuilniswagens. De meeste bewoners en winkeliers hebben het advies om het vuil niet op straat te zetten, opgevolgd. Alleen op het Noordeinde en het Kort Rapenburg lagen vanochtend vuilniszak ken op elkaar gestapeld. In de Stevenshof blijven de groene bakken een dag langer staan en in de wijken Transvaal, Pesthuiswijk en de Hoge Mors worden de bruine bakken niet geleegd. De helft van de ondervraagde bewoners in de Transvaalbuurt wist gisteren nog niets van de sta kingsplannen. De andere helft reageerde nogal onverschillig. De meeste bewoners in die buurt hebben een gezamenlijke betonnen afvalbak. „Daar kan best nog wel een dagje afval bij", meende een bewoner van de Morsweg. De staking wordt vandaag voortgezet door me dewerkers van andere uitvoerende diensten en veel administratieve ambtenaren van stadhuis, stadsbouwhuis, Gemeentelijke Sociale Dienst en andere onderdelen van de gemeente. De ambte narenbonden willen de gemeente en andere werkgevers nog eens duidelijk maken, dat zij 2,5 procent loonsverhoging willen. Serieus Woordvoerder E. Vermeulen van de ABVA/KABO is blij dat de Leidenaren zich niet gedupeerd voe len door de staking van de reinigingsdienst. „Het is niet de bedoeling dat de gewone burger de du pe wordt van onze acties. Wij willen alleen serieus laten merken dat die loonsverhoging er moet ko men." De reinigingsdienst van Leiden heeft in het ver leden ook gestaakt. Er werden toen afspraken ge maakt met het college, dat het huisvuil dan een dag later werd opgehaald. Dat betekende meestal dat op donderdag werd gestaakt en dat vrijdag weer huisvuil werd opgehaald. „De gemeente en het college hebben echter deze keer aangegeven dat zij voor de staking de lonen inhouden", ver telt Vermeulen. „Misschien dat ze van onze kant een schrikreactie hadden verwacht, maar we gaan gewoon door. Het betekent wel dat een aan tal mensen van de reinigingsdienst vrijdagavond moet overwerken om al het vuil op te halen. Maar dat is een zorg voor de gemeentereniging." Schoenendief gepakt na achtervolging Een oplettende medewer ker van een winkel aan de Lange Gracht zag gisteren twee mannen een paar schoenen stelen. Hij hield de mannen aan, maar één wist te ontsnappen. De an dere man werd door de me dewerker naar het nabij ge legen politiebureau ge bracht. Voor de deur van het bu reau wist ook die man ie vluchten. De receptionisté van de politie zag hem in de richting van de Oude Vest rennen en alarmeerde een aantal agenten. Zij wis ten de man te voet nog in te halen. In de kleding van de 23- jarige man, die uit Alphen aan de Rijn komt, werd een autosleutel aangetroffen. Bij nader onder/oek bleek de man aJ drie maal zijn slag te hebben geslagen bij eerdere inbraken. Leids kampioenspaar zet eerste voorzichtige stappen bij profs Als de fanfare van K&G of de rugbyers van DIOK kampioen worden maken ze een ereritje door de stad, worden ze ont vangen door burgemeester Goekoop en is er aandacht van de plaatselijke pers. Hoe anders is dat voor Leo van der Mee (25) en Anja van Luik (22). Het Leid se danspaar werd vorige week Nederlands kampioen ball roomdansen en dat was zeker niet de eerste titel van het Leid de duo. Maar het is tekenend ^oor de status van het ball- tbomdansen, dat daar vrijwel riiets over bekend werd. Een met ongeveer tweedui zend toeschouwers volgepakt congresgebouw in Den Haag. In het midden van de zaal een hel verlichte parketvloer waar tel kens zes dansparen door elkaar zwieren. Vrouwen in uiterst kleurrijke en glitterende jurken, mannen in zwarte rokkostuums met rugnummer. Hij leidt. De band speelt James Last. Dat is het decor van de Nederlandse kampioenschappen ballroom dansen. De deelnemers glimla chen verplicht. En een Leids paar wordt kampioen. Anja van Luik mag graag aan die 2e mei worden herinnerd: „We hebben het allemaal op de video staan." De onvermijdelijke vraag. Is ballroomdansen een sport mèt een groot showelement of een kunstvorm waar je een goede conditie en techniek voor moet hebben? „Dat hangt van het land af. In Engeland, Duitsland en Skandinavië wordt het wel degelijk als sport gezien", zegt Van der Mee. Van Luik vult aan: „In België, waar nog minder wordt gedanst dan in Neder land, zijn er bij wedstrijden zelfs dopingcontroles." Het paar ziet derhalve wel wat in een vergelij king met ijsdansen, eveneens met een jury en veel articiteit, dat nota bene op het Olympi sche programma staat. Succes Voor de Leidse kampioenen staat buiten kijf dat ze aan sport doen én dat het hun grootste hobby is. Hij begon met z'n ne gende bij Evert Castelein en danste op z'n zeventiende wed strijden. Zij begon toen ze veer tien was, omdat ze de jurken die ze op tv zag zo leuk vond. Beiden hadden verschillende danspartners tot ze elkaar ont moetten. Sinds augustus 1990 dansen ze met succes samen. De Engelse en Wiener wals, tan go, quick step en slow foxtrot. „Bij elkaar trainen we drie maal anderhalf uur per week. En daarbij gaan we nog wat vrij dansen. Het is best een dure hobby. Een wedstrijdjurk kost ongeveer drieduizend gulden, en er zijn nog veel duurdere. Dan is er nog het reizen, ook naar het buitenland, de toe gangsgelden en de privélessen in Amsterdam", rekent Van der Mee. Maar al die uurtjes, guldens, zweet en tranen hebben wat opgeleverd. Ze wonnen de strijd in de Nederlandse hoofdklasse, het kampioenschap en verschil lende andere wedstrijden, én het dansen heeft bij de twee ook de interesse voor elkaar ver groot. Ze wonen samen. De ge wonnen trofeën pronken nu op de videorecorder in hun flat aan de Mozartstraat. „We hebben er uiteraard veel plezier in, wantje moet er af en toe best iets voor laten. Vanavond is bijvoorbeeld de enige avond deze week dat we thuis zijn", aldus Van Luik. De Leidse deelt de kritiek niet, dat ballroomdansen door de sprookjesjurken, aangedikte schminck en vooral die eeuwige glimlach iets onnatuurlijks heeft: „Je moet het op de dans vloer méken. Houding is be langrijk, een smile hoort er ge woon bij. Men moet echter niet het idee hebben van 'kijk die eens werken'. Bij een tango moet je trouwens juist weer niet lachen. Dan moet je stoer en sterk kijken, want zo is die dans." Overstap Van der Mee is bezig met het halen van een diploma voor dansleraar. Dat diploma heeft grote gevolgen voor de verdere dansloopbaan van het tweetal. „Als leraar mag je niet meer meedoen bij de amateurs", legt hij uit. Nu is het voor de Neder landse kampioenen een logi sche overstap om bij de profes sionals te gaan dansen. Maar die stap is groot en zou het da gelijkse leven van de twee sterk kunnen veranderen. Het betekent meer internatio nale wedstrijden, meer trainen en dus ook hogere kosten voor de bankemployé en de oude- renverzorgster. Tot het komend najaar hebben de twee zich de tijd gegeven om voorzichtig aan de status van prof te wennen. In de tussenliggende periode staan demonstraties in de agenda, waaronder op 15 mei in de Stadsgehoorzaal. En een stage in Engeland, het mekka van de ballroomdanssport. „Want het wordt weer onderaan begin nen." De Leidse danskampioenen Leo van der Mee en Anja van Luik tijdens wedstrijden in de Stadsgehoorzaal. FOTO» PR Jongeren leiden» In de krant van gisteren is in de berichtgeving rond stichting de Mare een storende fout geslo pen. Deze stichting helpt jonge ren en niet geiuinaicapte jonge ren met onderwijsprogramma s.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17