Nieuwe motoren voor Opel Vectra en Astra Halt aan massadiefstal In een land met 13 miljoen kruideniers worden steeds meer auto's geleased. Mag u raden waarom. Boordcomputer over vijf jaar standaard Weg en wiel Aston Martin en Ghia vinden elkaar weer iHet Motor l£ui^ DONDERDAG 13 ME11993 13 BLIKVANGERS Volop zomer tijdens Cabrio 93 De zomer is in aantocht en dus wordt het tijd om cabrio's te gaan kijken. Dat kan op de grootste cabrioshow van ons land, die in het weekeinde na Hemelvaart in Waalwijk wordt gehou den. Drie dagen lang zijn daar alle op de Nederlandse markt le verbare open auto's (inclusief terreinwagens) en een aantal 'droom-cabrio's' te bewonderen. Primeurs zijn dit jaar de Opel Astra Cabriolet en de BMW 325i Cabrio, die nog niet eerder in ons land te zien waren. Cabrio 93 vindt plaats in de grote hallen van sportcentrum Racket Sport in Waalwijk. Vrijdag 21 mei is de show geopend van 14 tot 21 uur, zaterdag 22 en zondag 23 mei van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt een tientje, kinde ren van 4 t/m 12 jaar en 65-plussers betalen 7,50. Royale uitrusting in Vectra Expression Met een nieuwe uitvoering van de Vectra, genaamd Expression, mikt Opel op de automobilist die hogere eisen stelt aan het uit rustingsniveau van zijn of haar auto. De Vectra Expression is le verbaar als vier- en vijfdeurs versie met diverse motorvarianten. De extra uitrusting omvat onder meer getint glas, sportieve wiel doppen, sportstuur, 6-speakersysteem met antenne, stuurbe krachtiging, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en centrale deurvergrendeling. De prijslijst van de Expression begint bij 37.500 gulden voor de 4-deurs 1.6i-versie. Klassieke Volvo's op eerste pinksterdag De onlangs geïntroduceerde Volvo 850 Estate vormt de aanlei ding voor een grote show van oude en nieuwe Volvo's op het terrein van Volvo-dealer Kempen Car te Veldhoven. De klassieke Volvo's (voor een groot deel Estate's) zijn op eerste pinksterdag, 30 mei, gratis te bewonderen van 10 tot 16 uur. Beperkt leverbare Rover 216 Cabriolet Naast de bestaande cabriolets 214 en 216 heeft Rover nu ook een speciale uitvoering van de 216 Cabrio beschikbaar, die al leen in de Britse racekleur Racing Green te koop is. Deze beperkt leverbare versie, genaamd Limjted Editiofi, is voorzien van beige leren bekleding, een beige kap en een met leer bekleed stuur en versnellingspook. Verder heeft de zonnige Rover net als de nor male 216 Cabrio onder meer lichtmetalen velgen, stuurbekrach tiging, een alarmsysteem, centrale vergrendeling met afstands bediening en elektrisch bedienbare kap, ruiten en buitenspie gels. De Limited Edition is te koop voor 57.900. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. MultiLease WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Naarden. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en knooppunt Rottepolderplein. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen knooppunt Kethelplein en Vlaardingen. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Tussen Haren en Groningen. Zwolle - Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Hattemerbroek en Epe. Zwolle richting Amersfoort (A 28) Ter hoogte van de IJsselburg. Eindhoven - Breda (A 58) Tussen knooppunt Moergestel én Goirle. Den Bosch - Tilburg (A 65) Ter hoogte van Tilburg. Heerlen - Maastricht (A 79) Tussen Heerlen en Voerendaal, overdag. Tussen Maastricht en Valkenburg. Meppel richting Leeuwarden (N 32) Tussen Meppel-zuid en Havelte. Rozenburg - Middelburg (N 57) Ter hoogte van Stellendam. Elektro-Mitsubishi Samen met het elektriciteits bedrijf van Tokyo heeft Mitsubishi de elektrische be stelwagen 'Libero' ontwikkeld. De topsnelheid is 130 km/uur en de actieradius 250 kilome ter (bij 40 km/uur). De serie- produktie begint binnenkort. REDACTIE PETER IODEWUKS '•uw auto-aan- bieding acce- - lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder- dag raak! Bel onze adver tentie-afdeling. Een boordcomputer die de meest efficiënte route aangeeft behoort binnen een jaar of vijf tot de standaarduitrusting van een auto. Dat zei prof. W. Brandstetter, topman bij Ford Europa, vorige week op een congres in Amsterdam. Een boordcomputer helpt met actuele informatie bij het ver minderen van het aantal ver keersopstoppingen. Ford spendeert de komende drie jaar ruim 36 miljoen gul den aan experimenten met Toad-guidance'. „Nu heb je alleen verkeersinformatie op de radio. Straks voer je bij het instappen in waar je heen wilt, en de computer vertelt je hoe dat het beste kan. Is er een on geluk gebeurd, dan geeft het apparaat alternatieve routes aan," aldus Brandstetter. De Ford-directeur zei verder niets te zien in maatregelen tegen het autogebruik. ..Je al leen maar richten op sancties tegen de auto is een negatieve benadering. We moeten realis tisch blijven. De auto is essen tieel voor efficiënt transport. Niet het autogebruik zelf, maar de negatieve effecten er van moeten teruggedrongen worden. Er is een rechtstreeks verband tussen economische groei en groei van de mobili teit", aldus Brandstetter. Mercedes De Duitse fabrikant Mercedes wil vanaf modeljaar 1995 de grote S-klasse standaard gaan voorzien van een navigatiesys teem. De Bosch Travelpilot zal vanaf volgend jaar al als extra worden aangeboden. Nostalgische lijnen in combinatie met hyper moderne techniek, een nieuwe trend in auto- land. Ook deze Lagonda Vignale lijkt zo uit de jaren vijftig te zijn weggereden, maar schijn bedriegt De Vignale was een van de grote ver rassingen op de Autosalon van Genève in maart en belichaamt de hernieuwing, na veer tig jaar, van de samenwerking tussen Aston Martin Lagonda en Ghia Design, twee be faamde firma's die beide tegenwoordig tot de Ford-familie behoren. Onder de statige lijnen van het koetswerk en in het art déco interieur schuilen verschillende staaltjes van 'high tech'. Zo heeft de door Ford ontwikkelde 12-dlindermotoreen elektrisch systeem dat bij geringe belasting een aantal cilinders buitenspel zet, maar ze razendsnel weer inschakelt wanneer er behoefte is aan meer vermogen. Voor het interieur is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van traditionele en natuurlijke mate rialen: echt hout voor het dashboard, nikkel in plaats van chroom voor de ventilatieroosters, handgeweven Wilton-karpet voor de vloer. Maar tussen de nostalgisch aandoende ronde instrumenten bevindt zich wel een hypermo dem satelliet-navigatie-systeem. De portieren gaan automatisch open (en dicht), waarbij het stuurwiel omhoog klapt om de instap te vergemakkelijken. De achterpas sagiers beschikken over elektrisch verstelbare bureauladen met ingebouwde laptop-compu ters en ook de achterbank is elektrisch verstel baar. Ten gunste van de wegligging en het rij- comfort heeft Ghia het prototype nogal stevige wielen gegeven: 19-inch velgen met speciale 'dikke' 255/50 banden. Volgens Walter Hayes, voormalig hoofd van Ford Motorsport en nu topman van Aston Martin Lagonda, is de Vignale 'een staal kaartje van het vakmanschap dat wij in huis hebben'. Er zijn nog geen concrete produktieplannen. General Motors fabriceert naast de voormalige Vauxhall-fabriek in het Britse Ellesmere een nieu we generatie motoren, die onder de naam Ecotec (Emissions and Consump tion Optimized TEChno- logy) op de markt komt. SUEDRECHT De eerste versie is een zescilin der-motor die zowel door Opel als Saab zal worden gebruikt. Opel past de pientere 170 pk sterke 2.5 liter V6-motor met 24 kleppen onder meer toe in de Senator en de Vectra. De trekkracht van deze puike Ecotec-zespitter ligt met 227 Nm bij 4200 toeren per minuut eigenlijk zo hoog, dat er naast een anti-blokkeer remsysteem ook een elektronische anti- doorslipregeling standaard aan wezig is. Voor het stevige bedrag van 58 mille staat er met de Vectra V6 een luxe middenklasser die bij voorbeeld als voorname direc- tie-autordienst kan doen, maar ook op het circuit kan deze auto zijn mannetje staan. De nieuwe motor luidt bij Opel De Opel Astra GSI krijgt vanaf juni een nieuwe 1.8 liter Ecotec-motor met zestien kleppen en 125 pk. een tijdperk in waar kracht niet zozeer wordt bepaald door veel inhoud, maar door een afgewo gen aansturingstechniek. Tus sen de twee rijen cilinders staat een warmtewisselaar voor olie en water. Kort na de koude start bereikt de motor sneller zijn op timale werktemperatuur. Der gelijke technieken, zo beweert de fabrikant, bieden met name ecologische voordelen, terwijl er foto cm nederland daarbij niet al teveel aan 'race- pit' wordt ingeleverd. Ook de Opel Astra komt bin nenkort in beeld voor motori sche innovatie. Alle tweeliter- versies van deze Kadett-opvol- ger worden in juni vervangen dooreen 1.8 liter Ecotec-motor met zestien kleppen. Kenmer kend voor deze toachtbron is een zuinige en vrijwel schone verbranding, gekoppeld aan een heel behoorlijke trekkracht. Een nieuwe aansturingseenheid zorgt onder meer bij een koude start voor een zo arm mogelijk mengsel. Dat verbetert de ver branding, beperkt het verbruik en de schadelijke uitstoot. Deze motor beschikt verder over een controlesysteem dat automa tisch zorgt voor aanpassing van de ontsteking op de voorhan den zijnde benzinekwaliteit. Het gemiddeld verbruik van een Astra GSi met de nieuwe motor is 1:13. Het vermogen van 125 pk is goed voor een koppel van 168 Nm bij 4800 toeren/mi nuut, zonodig is een top van 208 km/u haalbaar. Behalve de ze 1.8 Ecotec-motor is er nog een nieuwe, bijzonder zuinige 1.6 liter 71 pk motor in het As- tra-pakket gekomen. De hoge compressie gecombineerd met een geavanceerde aansturings- eenhcid zorgt volgens >pd VOOT een verbruik van 1:15,6. Vondellaan 80, 2300 AH Leiden, telefoon 071-351800 Golf bestseller De autoverkoop in Duitsland daalde in het eerste kwartaal van dit jaar met ruim een vijfde ten opzichte van de eerste drie maanden '92, van 1.071.390 naar 840.863 auto's. De absolu te koploper, de VW Golf, lijkt zich evenwel niets van de terug val aan te trekken. De Golf/Ven- to steeg zelfs behoorlijk in het eerste kwartaal van 105.221 naar 119.869. Tweede in Duits land is de Opel Astra, waarvan er 71.250 de deur uitgingen. Samen zijn de Astra en de Golf goed voor bijna 23 procent van de totale Duitse autoverkoop. De enige niet-Duitse auto in de Top 10 was de Renault 19, die met ruim 27.000 verkochte au to's zesde staat in Duitsland. BLIK IN HET VERLEDEN De 125 jaar geleden gestichte metaalgieterij van Emll von Skoda produceerde in de jaren dertig naast auto's onder andere compressoren, stoom turbines. krukassen, locomotieven, diesel-elektri sche treinen en bruggen. 'Het is u zeker wel duide lijk waarom de Skoda-automobielen zoo superieur zijnl' adverteerde het Tsjechische merk in 1935. Na aanvankelijk in licentie auto's van de Spaanse firma Hispano-Suiza te hebben gebouwd, startte Skoda in 1933 met eigen ontwerpen, waarvan de 420 Popular het eerst in produktie kwam. Het een voudige, maar betrouwbare principe van de 420 (op de foto in cabriolet-uitvoering) bleef tot de ja ren vijftig in gebruik. archieffoto FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij e diefstal van dui- W zend fietsen per jaar 1 op één plaats is zelfs de gemeente Amsterdam te gortig geworden. Het univer siteitsterrein bij het voormalige Binnengasthuis is de plek des onheils. Er is daar nauwelijks voldoende stallingsruimte, dus de dames en heren studenten keilen dage lijks honderden stalen rossen tegen puien, palen en relingen. De fietsendief heeft een feilloos oog voor slecht afgesloten kar retjes en slaat ongehinderd zijn slag. Ver hoeft de dief niet te gaan om de gejatte fiets aan de man/vrouw te brengen, want de plaats van diefstal en de plaats van heling is een en hetzelfde terrein. De gedupeerde student kan voor gemiddeld vijfentwin tig gulden aan een andere, ge stolen, fiets komen. „Fiets ko pen?" is de meest gehoorde vraag in de omgeving van het universiteitscomplex. Naar schatting worden zo per jaar 3.000 fietsen geheeld. De politie is samen met de ge meente en de universiteitslei ding een actie begonnen tegen de diefstallen. Gedurende een jaar zullen extra agenten in bur ger patrouilleren, er komen ex tra fietsenrekken en een be waakte stalling op het universi teitsterrein. Studenten kunnen gratis hun postcode in de fiets laten graveren, zodat het op sporen bij diefstal gemakkelijker wordt. Bij diefstal kan zonder tijdverlies op een speciaal kan toortje van de universiteit aan gifte worden gedaan. De meeste eigenaren van gestolen fietsen doen geen aangifte, omdat ze teveel tijd kwijt zijn met wach- Het systeem van diefstal en heling van fietsen op een universiteitster rein houdt zichzelf in stand. foto ap ten op een politiebureau. Bo vendien hebben ze er geen en kel vertrouwen in dat hun fiets wordt teruggevonden. Het he len van een gestolen exemplaar is gemakkelijker, waardoor het systeem zichzelf in stand houdt. Hybride De hybride fiets, kruising tussen ATB en racefiets, staat zeer in de belangstelling. Dat laat een marktonderzoek zien, uitge voerd in opdracht van onder andere RAI, BOVAG en stichting Fiets. Vorig jaar was 35 procent van alle verkochte nieuwe fiet sen van het type ATB. Daaron der vallen zowel de dure moun tainbikes uit Amerika, als de goedkopere stads-ATB en de hybride. Van dit totale ATB-be- stand is 14 procent van het type hybride. Deze fiets koppelt de voordelen van de ATB (stevig heid. optimaal cantilever-rem systeem, achttien versnellingen) aan die van de racefiets (licht, geschikt voor lange afstand, grote wielen, smalle banden). Er zijn vorig jaar bijna net zo veel nieuwe fietsen gekocht als in 1991. De duurdere kwaliteits- fiets is het meest in trek. Een op de vier fietsen kost meer dan 1.000 gulden. Dat was vier jaar geleden nog maar een op de tien fietsen. De gemiddelde aankoopprijs voor een nieuwe fiets bedraagt nu 800 gulden. De helft van alle nieuwe fietsen is van het type sport- en toer fiets, vier procent is puur race fiets en negen procent is het segment jeugd- en kleuterfiet- sen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13