Jaren oefenen voor paar minuten spelen Dag van de muziek leeft in regio Cultuur Kunst Katwijk op doek in De Witte Duif 1 Piano's en fluiten bij Artopa Dag van de Muziek Snoepjes van De Gruyter op expositie Exposities in de regio Vrijestijl dansen bij Expressie 70 DONDERDAG 13 MEI 1993 chef annemiekruygrok. 071-161423. piv -chef Elegance aan zee in Gemeentemuseum den haag De Scheveningse boulevard was ooit het domein van elegante lieden die hun wandelingen onderbraken voor een ver snapering in het Kurhaus. Het Haags Gemeentemuseum doet een poging die tijden te laten herleven. 'Elegance aan zee' heet de tentoonstelling van ongeveer 25 kostuums voor strand, bou levard, bal en diner, allemaal stammend uit de periode 1885- 1940. Met de expositie wordt gevierd dal Jacob Pronk in 1818, dus 175 jaar geleden, de eerste badinrichting in Scheveningen opende. Het zou toen overigens nog ruim dertig jaar duren voordat de badplaats echt tot bloei kwam. Rond de eeuuwisse- ling kwam echt de binnen- en buitenlandse crème de la crème naar Scheveningen. De tentoontelling in het Gemeentemuseum duurt tot en met 25 september. Kinderen op foto's in Grote Kerk den haag In de Grote Kerk in Den Haag is van 18 tot en met 23 mei en 4 tot en met 28 augustus de tentoonstelling 'Kinderen van de wereld gezien door Nederlandse fotografen' te zien. Met de expositie viert de Haagse Conferentie voor Internationaal Pri vaatrecht haar eeuwfeest. Er zijn ruim honderd werken bijeen gebracht van Nederlandse fotografen zoals Cas Oorthuys, Lies Wiegman en Koen Wessing. Voorstelling poppentheater hoofddorp» Poppentheater 't Schinkeitje geeft zaterdag 15 mei een voorstelling van 'De Gouden Appels', die zich afspeelt in China. Twee zonen van de heer Yong gaan op zoek naar een dief die gouden appels steelt. Na een lange tocht vinden zij een prin ses, een prachtig paard en de dief. De voorstelling wordt gege ven in boerderij De Pax in Hoofddorp, aanvang 14.30 uur. Reser veren is noodzakelijk: 02503-25570. Poppen spelen het verhaal 'De Gouden Appels'. De Rijntamboers gaan naar het Wereld Muziek Concours in Kerkrade Voor de tweede keer gaan ze het proberen, goud halen op het Wereld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade. In 1989 zijn de Rijntamboers uit Zoeterwoude voor het eerst naar 's werelds grootste muziekconcours geweest en op 17 juli a.s. gaan ze weer. Meedoen aan het WMC is voor muziekverenigingen het hoogste wat er op dat gebied te bereiken is. „Waar anders kom je korpsen tegen uit Thai land of Indonesië, nergens toch?" zegt Hans Dubbelaar, die samen met zijn broer Simon de muzikale touwtjes van de Rijntamboers in handen heeft. zoeterwoude cerry repel De Zoeterwoudse Drumfanfare de Rijntamboers viert dit jaar feest. Voorzitter Wim Bakens: „De muziekvereniging bestaat dit jaar dertig jaar en ter gele genheid daarvan komt binnen kort een cd uit. Deze cd wordt aan het publiek gepresenteerd tijdens het grote jubileum-con cert op zaterdag 15 mei. En half juli is dan het evenement waar elke Rijntamboer vier jaar naar toe heeft geleefd, het Wereld Muziek Concours in Kerkrade." Vier jaar oefenen voor een paar minuten spelen. Vier jaar oefenen niet alleen op de mu ziekstukken maar ook in het marcheren en niet te vergeten het stilstaan. Het concours in Kerkrade wordt gehouden in een atletiekstadion, op de sin- telbaan. Dubbelaar: „Voordat we op de baan mogen lopen staan we vaak al tien, vijftien minuten te wachten. Dan moe ten de spelers startklaar staan. En dat betekent doodstil, recht op, alles moet perfect zijn want er wordt op je gelet. Even lekker relaxed gaan staan of met je buurman of -vrouw praten is er niet bij, want dat kost punten." Om een beetje in de sfeer te komen oefenen de Rijntam boers een paar keer op de atle tiekbaan in de Leidse Hout in Leiden. „Vooral het marcheren, want degene die aan de buiten kant lopen moeten toch een stapje harder om gelijk te blij ven", zegt Dubbelaar die zelf trompet speelt in het korps. „Maar daar tegenover staat dat er aan de binnenkant vaak een jurylid meeloopt die je dan heel kritisch bestudeert. Nou daar wordt je ook bloednerveus van." Het WMC wordt één keer in de vier jaar gehouden. De ver enigingen die mee mogen doen worden elke keer weer geselec teerd. Alleen de wereldkam pioen en de dagwinnaars van het vorige concours zijn auto matisch deelnemer. De Rijn tamboers wonnen vier jaar gele den goud. Dat krijg je als je 80 of meer punten behaalt. En dat is een hele prestatie voor een korps dat voor het eerst mee doet. Die punten zijn te verdie nen op tien onderdelen. De Om een beetje in de sfeer te komen oefenen de Rijntamboers een paar keer op de atletiekbaan in de Leidse Hout in Leiden, foto hielco kuipers Zoeterwoudenaren hebben met dat het dichtst bij de 100 pun- 80,5 punten die gouden plak in ten komt, wint niet alleen goud, de wacht gesleept. „Voor min- maar is ook wereldkampioen, der gaan we dus niet, we gaan voor goud", zegt een vastbera- Wie op zondag 17 juli met de den Hans Dubbelaar.Het korps supportersbus van de Rijntam- Het jubileumconcert van de boers mee wil naar Kerkrade kan zich inlichtingen krijgen bij Jos Vervoorn, telefoon 071- 419039. De traditie getrouw staan de zo mermaanden in de Katwijkse galerie De Witte Duif weer in het teken van schilders die de vissersplaats op doek vastleg den. Een jaar lang speuren gaat aan een dergelijke expositie vooraf en het resultaat mag er. zoals gewoonlijk, weer zijn. Zo is van W.L. Bruckman een aquarel uit 1900 te zien "t straatje in Katwijk in de buurt van de Oude Kerk'. Trudy Fok- kinga schilderde in het begin van de Tweede Wereldoorlog een aquarel met als onderwerp de Uitwatering te Katwijk aan Zee. 'Het Katwijkse strand vanuit het noorden gezien' vormt het onderwerp van twee kleurtekeningen door C. Kouw. J. Legner studeerde architec tuur aan de Polytechnische School in Delft. Als leraar teke nen verdiende hij de kost. Werk j Van H.A. van der Wal zijn deze 'Bomschuiten voor de kust van Katwijk', geschilderd in 1909. van Legner is te zien in het Cen- der anderen Tjeerd Bottema, traal Museum te Utrecht en het Willy Sluiter, WA Wassenaar en Frans Halsmuseum in Haarlem. A. Feudel zijn auquarellen, li- Een ongetiteld werk van zijn tho's, etsen en olieverfschilde- hand is ook bij De Witte Duif te rijen te koop. Alle tentoonge- bewonderen. stelde werken hebben met el- Vanaf 15 mei is de expositie kaar gemeen dat zij Katwijk als op zaterdag geopend. Van on- onderwerp hebben. Bomschui ten, doprsgezichten en vissers vrouwen figureren dan ook veelvuldig op de werken. Galerie De Witte Duif, geves tigd Koninginneweg 12a, Kat wijk aan Zee, is zaterdags ge opend van 11-13 en van 14-17 Ter afwisseling van de tot nu toe gebruikelijke amateur- concerten in Artopa presen - teert Lex Moser zaterdag 15 mei een muziekavond. Deze wordt verzorgd door 20 pia nisten en fluitisten in de leef tijd van tien tot veertig jaar. De bedoeling van de mu ziekavond is om enthousias te spelers van elke graad van muziekontwikkeling in de gelegenheid te stellen om zich aan het publiek te pre senteren. Zo doet men ook podiumervaring op, wat past in de opzet van Artopa. De uit te voeren muziek is o.a. van Anderson, Bartók, Chopin. Clementi, Debussy, Haydn. Liszt, Mozart. Scott en Telemann. Iedereen is welkom op deze gratis toe gankelijke avond die om acht uur begint. Artopa zit aan de Grevelingstraat 50. Streekmuziekschool Leiden en Omstreken houdt op alle locaties open dag leiden/regio» De internationale dag van de muziek, die zaterdag 15 mei in Alkmaar landelijk wordt gevierd en waarbij zo'n 60.000 deelne mers worden verwacht, telt ook veel activiteiten in deze regio. De streekmuziekschool Leiden en Omstreken houdt op alle lo caties een informatieve en mu zikale Open Dag. De toegang tot de streekmuziekscholen in Lei den. Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar is gratis en er is voor jong en oud veel te doen. Bij mooi weer wordt ook buiten muziek gemaakt. In Leiden is een infocentrum ingericht, er zijn zangtests en diverse uitvoeringen, onder meer door een ensemble en en kele bands en kleine orkesten. Ook het eigen kinderkoor onder leiding van Wim de Ru verzorgt van elf tot twaalf uur een optre den. Voor de school aan het Ra penburg ligt een grote dek schuit, waar - bij mooi weer - optredens worden verzorgd. Ook zijn er demonstraties. Zo laat Benjamin Broers van twee tot half drie zien hoe je een ho boriet maakt, om twee uur is er een demonstratie vioolbouwen en er is de mogelijkheid om ou de instrumenten gratis te laten taxeren. De streekmuziekschool is gevestigd op Rapenburg 22. D? dag duurt van tien tot vier Het amateur symfonie-orkest Ramuze uit Rijnwoude geeft in samt uwerking met de streek- muziekschool Rijnakkoord 's middags een uitvoering in Het Anker. Er staan werken op het programma van Bach, Tele mann en Haydn. Het concert staat in het teken van het thema 'Dans'. Dirigent Leo Verschra- gen zal over dans vertellen en wordt daarbij ondersteund door voorbeeldstukjes. Dit zoge naamde inloopconcert begint om drie uur en duurt tot vijf uur. Het wordt gegeven in Het Anker, Chopinlaan 1, Hazers- woude Rijndijk. Streekmuziek school Rijnakkoord houdt die ochtend open dag. Informatie over muzieklessen, demonstra ties van ensembles en musice rende leerlingen staan op het programma. Ook is er een in strumentenparade, waar alle in strumenten de revue passeren. Dit alles is te beleven in de Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel 2, Leiderdorp van elf tot een uur. In Oegstgeest staan in de dé pendance 'Drieluik' aan de Ge versstraat 37 verschillende op tredens op het programma. Fr zijn 'uitprobeerinstrumenten' ter beschikking en voor de kleintjes is een mooie kleurplaat verkrijgbaar. De open dag duurt van tien tot een uur. Het hele dorpscentrum van Voorschoten doet zaterdag mee aan de Dag van de Muziek. De streekmuziekschool verplaatst de activiteiten naar dat centrum en vlak naast het grote muziek- podium bij de Dorpskerk staat een informatiekraam. Om twee uur 's middags treedt het dwarsfluitensemble van Corian- ne Hoekstra op en om half vier het strijkersensemble van Eline Toebes. Op een ander podium, aan het Treubplein, treedt om twaalf uur de band Black-Eyed Eagles olv Dick Hermsen op. Een scala 'gouwe ouwes' zal door de omgeving schallen. Het programma in Voorschoten duurt van tien tot vier uur. Ook in de dependance aan de Van Heeckerenstraat in Wasse naar is het zaterdag van tien tot een uur een muzikale drukte van belang. Veel aandacht voor de jeugd met onder meer infor matie over muzikaal basison derwijs, muzikale oriëntatie en muziek en beweging. De streekmuziekschool Al phen aan den Rijn doet even eens mee aan de Dag van de Muziek. Tussen elf en twee uur laten leerlingen en docenten in de school aan het Burgemeester Visserpark zien en horen wat de school aan muzikale activiteiten te bieden heeft. Er zijn demon straties en tussen twaalf uur en half een zogenaamde 'probeer- lessen'. In de buitenlucht treden Con Brio en de junioren van Crescendo op en verklede straatmuzikanten geven acte de présence. Binnen zijn optredens van het symfonie-orkest, een ensemble, het accordeon-or kest, the Kids, de saxofoon big band, twee jazzcombo's en ver schillende blaasensembles. Drie popgroepen verzorgen live-optredens op de podium wagen tegenover het Stadskan toor: Sister Moon (10.30 uur), Extra Large (11.45 uur) en Mainstreet (13.00 uur). Alle aanwezige muzikanten sluiten het festijn om half twee af met een instant-concert in het Mammoetorkest. De dorpskern van Ter Aar wordt verrast met een optreden van de drum- en showband 'Di ce Musica '83'. Om 10.30 uur start de band en marcheert via de dorpskern naar de Vosse- schansschool waar een openba re repetitie wordt gehouden. rotterdam De Rotterdamse diergaarde Blijdorp bergt momenteel niet alleen levende have, maar ook zo'n vijftien prehistorische reuzen. Deze mammoeten en andere dieren stierven 10.000 jaar geleden uit maar in Blijdorp komen ze weer tot leven. Dat gebeurt dankzij een ingewikkeld robotsysteem dat indertijd ook bij de Dinosaurussen werd gebruikt. De bewegingen en geluiden van de mammoeten lijken daarom levensecht. Bij de tentoonstelling 'Mammoettand' die tot november van dit jaar duurt is een uitgebreid educatief programma verkrijgbaar. Blijdorp is dagelijks van negen tot zes uur geopend. foto anp noordwukerhout» Het Noordwijkerhoutse museum Van I^ngeveld richt de schijnwerpers dit weekeinde op de snoepjes van De Gruyter. In dit zogenaamde De Gruyterweekeinde op 15 en 16 mei ligt het accent op de snoepjes van de week. Allesnoepjes die het bedrijf in de loop der jaren als 'snoepje van de week' heeft bestempeld worden tentoongesteld. Ook zullen van bijna elke winkel in Nederland puien te zien zijn. Het museum houdt zich overi gens ook aanbevolen voor aanbiedingen uit de L)e Gruyter-collectie. Bezoekers die nog iets in hun bezit hebben, wordt verzocht dat dit week einde mee te nemen. Het museum Van tange- veld is te vinden aan de I-angevoldervveg 27. De openingstijden gedurende het weekeinde zijn van tien tot vijf uur. Rijntamboers is op 15 mei bij 3 M Nederland, Industrieweg 24, Zoeterwoude Rijndijk. Vooraf gaand aan het concert wordt van 19.00-20.00 uur een recep tie gehouden. LEIDEN/REGIO Oprichter en bestuurslid van de Vereniging Oud Speelgoed, j. Mulder, legt ook speelgoed in tekeningen vast. Speelgoed te genover een actuele achter grond, bijvoorbeeld poppen met een kanon in Sarajevo. Van dit werk is t/m 31 mei een ex positie te zien in galerie Fenix, Botermarkt 26. leiden, elke dag (beh. ma.) van 10-18 uur. Olieverfschilderijen van Bas Verkade en marmeren beelden van Pieter Oostlander zijn te zien in galerie de Zij-deur in Oegstgeest. De voorstellingen van Verkade zijn fotografisch realistisch. Oostlander werkt met cristallina en andere mar mersoorten en met Belgisch hardsteen. De Zij-deur is geves tigd aan de Terweeweg 82, ope ningstijden: di t/m vrij 13-17.30 uur. za 11-16 uur. Aquarellen en gouaches van Thea Epskamp-v.d. Heijden en Roon Koevoets zijn tot 16 juni te zien bij Koerdistan, Korevaar- straat 2. Leiden, di t/m za van 9.30 tot 17.30 uur. Olieverf, olieverf met ge mengde techniek en video. De ze combinatie van beeldende kunstvormen beoefent Henny van Oosten. De resultaten van haar werk zijn geëxposeerd in het gemeentehuis van Leider dorp t/m 10 juni. Openingstij den: maandag t/m vrijdag 9-17 uur, woensdagavond ook 18.30- 20 uur. Een workshop freestyle dance oftewel een korte cursus vrije stijl dansen. Dat geeft Expressie 70 komende zaterdag 15 mei aan de Cornelis Gecllaan 2 in AJphen aan den Rijn. Van een tot drie uur is daar een les voor de leeftijd van 9 tot 13 jaar, jon geren van 13 lot 18 jaar komen van drie tot vijf uur aan de beurt. Rappen, hip hop. breakdance en electric boogie worden be handeld door Steve Milop, die al op 9-jarige leeftijd begon zijn feeling voor rap, breakdance, boogie en tap uit te breiden. Hij ontwikkelde hiermee een eigen stijl die velen tot een 'vrij dans je' zal inspireren. Ook Olga de Graaf zal een les verzorgen. Zij specialiseerde zich in moderne dans en jazz- dans aan de Rotterdamse Dans- academie. Wie wil meedoen kan contact opnemen met Ex pressie 70, telefoon 01720- 93737« vrijdag tussen twee en vier uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11