Lichtgewicht voeding voor actieve vakantiegangers Met computer afvallen en ook slank blijven Smaak Vissoep (1) Mango, de tropische zon op tafel WOENSDAG 12 ME11993 REDACTIE: HENRIÈTTE VAN DER HOEVEN Het is merkwaardig dat Nederland, zowel in zout als zoet zeer rijk voorzien van water, geen nationale vissoep heeft. Wel de veel bezongen erwtensoep, wel de zondagse groentesoep met balletjes, maar geen vis soep. In een kookboek uit de achttiende eeuw vond ik echter palingsoep. Daarvoor moest men een mand vol kervel en zuring fijnhakken met wat ui en prei, er het kruim van een 'oudbakken' wittebrood bij doen en dit met zout en een handjevol marjolein een uurtje in bouillon laten koken. Rijkelijk lang voor die heerlijke groene kruiden. Daarna voegde men de in moten gesneden paling toe en liet het nog een kwartier ko ken. Je zou het een soort Vlaamse paling in 't groen kunnen noemen, maar dan als soep. In het kookboek van de Haagsche Kook school, twaalfde druk, 1900, vond ik vrijwel dit zelfde recept, maar verbeterd: 500 g in stukken gesneden paling koken in water met wat zout. 30 g boter met 30 g bloem door elkaar kneden ('beurre manié' uit de klassieke Franse keuken), er de paling bij voegen met kervel en zuring, zij het hier 50 g van ieder en geen mandvol. Tien minuten al roerend laten doorkoken en er de paling bijvoegen. Een zinnig en goed recept, waar in de vette paling een goed tegenwicht krijgt van de kruidige kervel en de zure zu ring. Zeer Hollands In hetzelfde kookboek een vissoep waar voor een schelvis of twee baarzen met ui, selderij, peper, zout en laurier worden gaar gekookt. De helft van het visvlees fijnma ken, vermengen met zout, peper, notemus- kaat (zeer Hollands!), peterselie en losge klopt ei en er balletjes van rollen. De in stukken gesneden rest van de vis en de bal letjes in de bouillon nog een kwartiertje zachtjes koken en de soep binden met twee losgeklopte eidooiers. Ook een uitstekend recept. Het kookboek van de Amsterdamsche Huis houdschool, het beroemde "Wannée', maakt zich er makkelijker van af (7de druk). Op viswater wordt foelie, stukje Spaanse peper en peterselie getrokken, scheut melk erbij en binden met een roux van boter en bloem en de soep op een losgeklopte eidooier in de soepterrine schenken. Ook hier een recept voor palingsoep met kervel en zuring maar met toevoeging van Spaan se peper en foelie. Ook de huishoudschool leraressen uit die tijd bouwden voort op be kende gegevens. België Aan de Belgische kust is men wat meer op vissoep ingesteld, van Knokke tot De Panné vind je daar de heerlijkste soepen met vers^ zeevis. Ik had ooit een oudoom in Zeebrug» ge, die in het baggerwezen zat en ijverig meegewerkt had aan de haven van Zee- brugge. Hij wist van vissoep en kocht zelf bij de afslag kabeljauw- en schelviskoppen, omdat je daar volgens hem de lekkerste vis soep van kookte, dank zij het kraakbeen in. de koppen. Allereerst werden ui. prei en bleekselderij (het geheim van de lekkere Belgische soe pen!) in boter gefruit Dan kwamen de kop^ pen erbij, knoflook, tijm en laurier en dat moest een klein uurtje heel zachtjes trek- ken. In een andere pan werd een blanke roux gemaakt van boter en bloem (ach, als toch die roux eens zou mogen terugkeren in onze keukens), daar kwam de gezeefde visbouillon bij met wat tomatenpuree en stukjes aardappel en terwijl die gaarkookten nam hij het fijne visvlees van de koppen, zoals de heerlijke wangetjes, en dat ging te^ rug in de soep. En dan véél peterselie erop. Uit de Leie En wie alleen de Gentse waterzooi van kip kent, zou eens de vis-variant moeten proe- ven. Van zoetwatervis, welteverstaan, uit dë Leie: karper, snoek, paling, baars, en vroe ger aan de waterkant gekookt, zoals men nt nog in Hongarije doet met de heerlijke kar persoep. Voor de Gentse waterzooi legt men de stuk ken vis met knolselderij, peper, zout, peter selie, tijm, laurier, in de pan, legt er stukjes boter op, schenkt er witte wijn en wat watè» op tot alles onder staat en laat het een kwartier koken. Bestrooien met beschuit- kruim en peterselie en er sneden brood mti vingerdik boter bij eten. Wie dacht niet van zoetwatervis te houden zal hierdoor worden bekeerd. Wijn en botei en zachte kruiderij geven de bescheiden smaak van deze vis de juiste achtergrond. Maar zorg wel voor goede karper, zonder moddersmaak. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een com puterprogramma ontwikkeld waarmee je op simpele wijze controleert of je voeding juist van samenstelling is: de Eet- meter. Met dit programma kan men zich een oordeel vormen over de samenstelling en de kwaliteit van de voeding. Daartoe tik je persoonlijke gegevens in zoals gewicht, leng te, de aanbevolen hoeveelheid calorieën en de gebruikte dagvoeding. De computer berekent op grond hiervan de hoeveelheid vet, eiwit, koolhydraat, zout, alcohol en ener gie (calorieën). Deze voeding wordt dan vergeleken met de aanbevelin gen. In een oogopslag is duidelijk op welke punten de ge bruikte voeding daarvan afwijkt. Wijkt de voeding af, dan is het mogelijk om met het programma de voeding aan te passen. Voordeel Het programma geeft aan hoeveel calorieën je kunt gebrui ken. Dat verschilt natuurlijk per persoon en in hoeverre men lichamelijk actief is. Voor het afvallen kan men bij voorbeeld 200 of 300 calorieën lager dan deze aanbevolen hoeveelheid gaan zitten. Een groot voordeel van de Eetmeter is dat deze inzicht geeft in je voedingspatroon. Met dat inzicht kunnen kleine aanpassingen veel 'zoden aan de dijk zetten'. Zo kan bij voorbeeld blijken dat je dagelijks veel calorieën binnen krijgt door het gebruik van twee flinke scheppen suiker in de koffie en thee of door het drinken van veel frisdrank. In dat geval levert het gebruik van zoetstof en light frisdrank al heel veel op. Het programma biedt ook de mogelijkheid om te contro leren of het lichaamsgewicht te hoog of te laag is. Hiervoor berekent het de Quételet-index (Ql). Als deze tussen 20 en 25 ligt, dan is uw gewicht gezond. Pas boven een QI van 25 bestaan er risico's voor de gezondheid. Bij een QI tussen de 20 en 25 is er dus uit gezondheidskundig oogpunt geen re den om af te vallen. Ook zonder computer is deze index uit te rekenen: QI gewicht gedeeld door lengte maal lengte. Bijvoor beeld: de QI van iemand die 60 kilo weegt en 1.65 m lang is 60:1.65x1.65 22. Een gezond gewicht dus. Bijstellen Zoals gezegd geeft De Eetmeter ook de hoeveelheid vet in de voeding. Daarbij wordt niet alleen aangegeven of de to tale hoeveelheid goed is, maar ook of de hoeveelheid ver zadigd vet niette groot is. Zo ja, dan kan met het program ma geprobeerd worden hoe de voeding minder verzadigd vet kan bevatten. Het is van belang om gedurende enige tijd bij te houden wat je eet. De weegschaal laat zien of je op de goede weg bent. Een handige methode is de dag tevoren alvast in de computer in te voeren wat je de volgende dag wilt gaan eten. Klopt het niet, dan kan de voeding worden bijgesteld. Op deze manier kan het dieet per dag worden aangepast aan de omstandigheden; bijvoorbeeld bij een verjaardags feestje of een zakenlunch. De Eetmeter is leverbaar op 3,5- of 5,25 inch floppy-disk en is als volgt te bestellen: maak 17,- over op giro 4323700 t.n.v. het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder vermelding 'Eetmeter - 3,5 inch-floppy' of 'Eetmeter - 5,25 inch-floppy'. MENU VAN Voorlichtingsbureau DE DAG LIEVELINGSRECEPT „Dit lievelingsrecept is oók geschikt voor vegetariërs,'' schrijft M. HUIZENGA UIT HOOFDDORP. „Het is ook een goed recept voor kinderen. Kinderen die niet zo gek zijn op spinazie vinden deze schotel toch heel lekker omdat er pannekoeken in zitten". SPINAZIE-PANNEKOEKENSCHOTEL Nodig:1 kg spinazie; 1 pak veel-granen Fruit een uitje en pannekoekenmix; 4 voeg de grondig ge in plakjes gesneden wassen spinazie toe. tomaten; 150 gram Laat de groente slin- geraspte kaas; 100 ken op een hoog gram ham. vuur. Doe de gare spinazie in een ver giet en druk het vocht er zoveel mogelijk uit. Breng op smaak met zure room, noot muskaat en kruidenzout. Bak een stuk of acht pannekoeken. Leg onderin een vuur vaste schotel een pannekoek met daarop een laagje spinazie, een paar plakjes tomaat en wat geraspte kaas. Herhaal dit tot alles op is. De bovenste laag moet bestaan uit een pannekoek. Schuif de schotel in een voorverwarmde oven (200 graden Celsius) en verwarm het geheel een half uurtje. Voor niet-vegetariërs kunnen behalve de kaas ook stukjes fijngesnipperde ham op de spi nazie worden gestrooid. Serveren met een gemengde salade of een wortelsalade. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Maaltijden eerst thuis een keer klaarmaken Mango heeft sappig, zoet vruchtvlees met een heerlijk aroma. foto gpd De mango is al aardig ingebur gerd. Het zoet-sappige vrucht vlees vraagt erom gegeten te worden. In tropische landen is het na de banaan de meest ge geten vrucht. De mango wordt het hele jaar door uit diverse subtropische en tropische lan den geïmporteerd. In de maan den mei en juni is het aanbod extra groot. Er bestaan talloze variëteiten. De kleur van de schil varieert van groen-geel tot oranje-geel en oranje-rood. De kleur zegt niets over de rijpheid van de vrucht. Een mango is rijp als zij bij lichte vingerdruk meegeeft en lekker ruikt. Bewaar ze op een koele plaats. Vruchten die nog niet helemaal rijp zijn kun je op de fruitschaal na laten rij pen. Voor gebruik moet de mango geschild worden. Het vrucht vlees zit stevig aan de grote, platte pit vast. Het is daarom het beste het vruchtvlees rond de pit weg te snijden en in blok jes te verdelen. Ook is het mo gelijk om de vrucht te halveren en voorzichtig van de pit los te snijden. De mangohelften kun nen dan worden uitgelepeld. Pas op met morsen. Mangosap geeft moeilijk te verwijderen vlekken. De smaak van mango lijkt een klein beetje op die van perzik en abrikoos. Licht gekoeld komt deze smaak het best tot zijn recht. De mango kan puur als tafelfruit of tussendoortje wor den gegeten. Maar de vrucht wordt meestal verwerkt in vruchtsalades, cocktails, nage rechten en gebak. Rijp mango- vruchtvlees is gemakkelijk te pureren. Mangomoes is lekker in yoghurt, vla of pudding. Plak jes mango vormen met ham of zalm een heerlijk voorgerecht. Mangochutney, bekend uit de Indiase keuken, wordt als bijge recht geserveerd bii allerlei vlees-, vis- en kipgerechten. Per 100 gram levert de mango 60 kcal (251 kj). GROENTESOEP KARBONADE GEVULD MET KAAS COURGETTESALADE (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Maak een saus van 2 eetlepels olie, 2 eetle pels azijn, eventueel 1 uitgeperst teentje knoflook, 2 eetlepels fijngeknipte bieslook, wat basilicum, peper en zout. Snijd 1 cour gette in plakken en kook de groente 2 mi nuten in weinig water met zout. Meng de groente met de saus, 2 eetlepels kleingesne den paprika zoetzuur en 6 in plakjes gesne den olijven. Laat de salade enige tijd op een koele plaats staan. Per persoon: 570 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 2 g eiwit, 12 g vet 6 g koolhydraten. GROENTEBOUILLON MET TUINKRUIDEN GEBAKKEN TOMATEN KIKKERERWTEM MET GESTOOFDE UIEN (zie onderstaand recept) Week 250 gram kikkererwten ongeveer 7 uur in ruim water en kook ze in krap 2 uur gaar. (Een blik kikkererwten kan ook). Snij 3 uien in ringen. Bak ze in 15 gram (dieet- )margarine of boter enkele minuten. Voeg peper, zout, paprikapoeder, een halve eetle pel tomatenketchup en 1 dl bier of bouillon toe en stoof de uien met de deksel op de pan 10 minuten op een zacht vpur. Doe dë gare bonen in een schaal en schep de uien er op. Per persoon: 1900 kilojoules, 450 kilocalo rieën, 27 g eiwit, 9 g vet 63 g koolhydra ten. GESTOOFDE RUNDERLAPPEN ANDUVIE MET UI EN CHAMPIGNONS AARDAPPELEN TOSTI TOE (zie onderstaand recept) Snij van 4 boterhammen rondom de korst af en bestrijk 2 sneden met abrikozenjam. Verdeel een halve geraspte appel en enkele rozijnen over de jam. Strooi er wat kaneel over en dek af met de andere sneden brood. Bak de tosti's in een tosti-ijzer, onder de grill of in een koekepan aan beide zijden bruin. Snij ze schuin door en strooi er wat poedersuiker over. Per persoon: 790 kilofoules, 190 kilocalo rieën, 5 g eiwitten, 2 g vet, 39 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. Het komt steeds meer in trek. Een avontuurlijke va kantie te voet, per fiets of per kano. Volgens de ANWB hebben in 1989 en 1990 bijna twee miljoen Nederlanders tussen de achttien en zestig jaar op die manier wel eens een trektocht gemaakt. De meeste mensen blij ven in de bewoonde we reld en kunnen dagelijks eten en drinken kopen, maar steeds meer mensen zoeken het avontuur: da genlang zwerven door ver laten streken. Dat betekent dus eten en drinken mee sjouwen. Voor dit doel zijn er speciale lichtgewicht maaltijden. De keus is groot. Waar moet je op let ten? Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding zet een en ander op een rijtje. MARIANNE VAN DER WOONING Tijdens een actieve vakantie is de behoefte aan energie (calo rieën) extra hoog. De voeding moet die dus voldoende leve- Als je de voorraad voedsel zelf moet dragen of mee moet nen op de fiets of in een kano, dan moet deze bovendien zo licht mogelijk zijn. Behalve dat, moet het voedsel zonder koeling goed houdbaar zijn en snel gaar. Want als een gerecht nog twintig minuten moet koken, kost dat erg veel brandstof en die moet uiteraard ook worden meegeno men. Ten slotte moet je ook opletten hoe veel water de bereiding van het eten vraagt, omdat soms ook het water moet worden meegenomen. Instant Geschikt om mee te nemen zijn de lichtge wicht trekkersmaaltijden die te koop zijn bij gespecialiseerde buiten-sportzaken. Het zijn gedroogde maaltijden die na toevoegen kokend water klaar zijn of die je enige tijd moet laten wellen na het toevoegen van kokend water. Ze zijn meestal verpakt in stevig aluminiumfolie en in het algemeen vrij duur. Op de verpakking staat hoe lang de maal tijd moet wellen. In bijna alle gevallen is de ze tijd te kort. Tijdens het wellen kun je de maaltijd het best in een slaapzak zetten om hem warm te houden. Eventueel kan er ook tevoren worden geweld in koud water, dit bekort de bereidingstijd. Ook geschikt om mee te nemen zijn de instantmaaltijden, die te koop zijn bij de supermarkt. Een wonderstamppot of een gedroogde nasischotel zijn ook licht van ge ven. Dat hangt van zeer veel omstandig heden af. Om maar wat te noemen: berg beklimmen is zwaar der dan wandelen in de polder, een hele dag fietsen in de Do lomieten is niet te vergelijken met een tocht van zestig kilo meter langs de Loire, en wildwaterkanoën is een stuk zwaarder dan op een rustig ri viertje met de stroom meedrijven. Vocht Heel belangrijk tij dens actieve trek tochten is drinken. Uitputting door vochtgebrek komt vaker voor dan door voedseltekort. Let er op dat je regelmatig plast; is dat minder vaak dan je gewend bent, dan drink je te weinig. Wacht niet met drinken tot je dorst krijgt. Het is raadzaam om r bij de voorbereiding P van de trektocht ook de voeding te betrek ken. Experimenteer wat met verschillen- archieffoto de soorten en mer ken vanwege de hoe wicht. Bij deze maaltijden ontbreekt echter chaam verhoogd is door de inspanning tot veelheid energie, de smaak en het gebruiks- misschien 3000 of 4000 kcal, levert zo'n gemak. maaltijd dus onvoldoende energie. Het is Meer informatie: 'Voedingstelefoon', dan ook zaak om naast ontbijt, lunch en 0 70-351 08 10 op werkdagen van 12.00 tot warme maaltijd de energie aan te vullen 16.00 uur. met vele tussen- Als je dagen onderweg bent, zoals bergbeklimmers, zijn energiewaarde en gewicht van je eten belangrijk. het vlees. Verder zijn er bij de supermarkt ook allerlei kant-en-klare gesteriliseerde maaltijden in blik of aluminiumverpakking te koop. Deze zijn ook zonder koeling lang houdbaar en hoeven alleen verwarmd te worden. Doordat ze niet gedroogd zijn we- doortjes. Geschikt gen ze meer en hun verpakking is zwaarder, zijn (muesli)repen, Daardoor zijn het geen lichtgewichtmaaltij- koeken, biscuits, den meer te noemen. krenten en rozijnen, Je kunt ook zelf een maaltijd samenstel- gedroogd fruit, enz. len van maaltijdonderdelen als aardappel- Chocolade en noten pureepoeder, gedroogde aardappelvlokken, zijn ook geschikt instant rijst, gedroogde groente, eipoeder (pas met chocolade en gedroogd vlees of gedroogde sojabrok- wel op voor smelten jes. Ook vlees in blik, in foliepak of een ge- bij hoge temperatu- steriliseerde vacuümverpakte rookworst ren) maar bevatten kunnen worden meegenomen, maar wegen wel veel vet. Ben je weer meer dan gedroogde alternatieven. langer dan een paar dagen aangewezen énergie op gedroogd voed- De lichtgewichtmaaltijden leveren soms sel, dan zou je moe- minder energie dan een gemiddelde warme ten overwegen om maaltijd, terwijl je door de inspanning ei- een multivitamine- geniijk meer nodig hebt. Een 'normale' preparaat te gebrui- warme maaltijd in Nederland, zonder voor- ken omdat deze afje en zonder toetje, levert ongeveer 600 voeding arm is aan kcal, uitgaande van een energiebehoefte vitamine C en B-vi- van 2400 kcal per dag. De meeste kant-en- tamines. klare lichtgewicht warme maaltijden bevat- Hoeveel energie ten rond de 400 of 500 kcal, maar dat kan nodig is tijdens een variëren van 350 tot 1250 kcal. actieve vakantie, is Omdat de energiebehoefte van het li- moeilijk aan te ge- Verstandig eten is bij een flinke inspanning belangrijk, maar voldoende vocht daar moet nog scherper op worden gelet. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9