Clinton wil militairen sturen naar Macedonië Rabin krijgt week extra om crisis op te lossen Aanval op Surinaamse TV geen verrassing Buitenland Politiek einde nabij van premier Beieren Sun: MI5 luisterde Charles en Diana af Irak: Honderdduizenden doden door vn-embargo WOENSDAG 12 MEI 1993 :e Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPO Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent If Ex-penningmeester PCI gearresteerd rome» De politie heeft gisteren, in opdracht van de rechters die zich bezighouden met de operatie 'Schone Handen', ex-pen ningmeester Renato Pollini van de voormalige Italiaanse com munistische partij (PCI) gearresteerd. Pollini wordt ervan ver dacht steekpenningen te hebben aangenomen. Rusland ontwikkelt stille wapens moskou Een Russisch ontwerpbureau heeft wapens ontwikkeld die zo stil zijn dat dempers volstrekt overbodig zijn. Dat heeft de krant Izuestia gisteren gemeld. De superstille wapens - een pistool, geweer en granaatwerper - zijn bedoeld voor speciale operaties. Dodental Thailand loopt op tot 200 bangkok Het dodental van de felle brand die n Thaise poppenfabriek in de as legde, is gestegen tot boven de tweehonderd. Gevreesd wordt dat het dodental nog verder zal stijgen, omdat zich onder de puinhopen nog slachtoffers bevin den. V-raad maant Noord-Korea new york» De Veiligheidsraad van de VN heeft er gisteren bij Noord-Korea op aangedrongen zijn opzegging van het non proliferatieverdrag ongedaan te maken en inspectie van zijn mi litaire terreinen toe te staan. De oproep werd door dertien leden gesteund. China en Pakistan onthielden zich van stemming. Schadevergoeding ongeluk Tomsk-7 moskou De inwoners van Georgijevka, het Russische dorp dat het zwaarst is getroffen door de nucleaire wolk die in april ont snapte uit een fabriek in het Westsiberische Tomsk-7, zullen een schadevergoeding van drieduizend roebel (ruim zes gulden) ontvangen. De autoriteiten stellen verder 1,8 miljoen roebel (veertigduizend gulden) ter beschikking aan het meteorologi sche centrum in Tomsk voor de oprichting van meet- en contro lepunten voor nucleaire straling. Waigel waarschijnlijk naar München BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De dagen van Max Streibl (CSU) als minister-president van de Duitse deelstaat Beieren lijken geteld. Streibl zelf liet gisteren weten dat hij zijn ambtstermijn tot eind volgend jaar wil uitdie nen, maar de politieke tegen krachten die zijn val nastreven worden steeds sterker. Streibl is al geruime tijd in opspraak we- I gens door Duitse industriëlen betaalde snoepreisjes naar k> Zuid:Amerika en Afrika. Töe Beierse christen-democra ten vrezen mede dankzij de es capades van Streibl bij de ver kiezingen van volgend jaar hun sinds tientallen jaren bestaande absolute meerderheid te verlie zen. Achter de schermen wordt r dan ook druk geschreven aan het draaiboek voor 'Het eervolle afscheid van Max Streibl'. Ook de CSU vindt nu dat Streibl niet meer kan blijven nu kanseliers Kohls in schandalen verwikkel de CDU-minister Krause is af getreden en SPD-voorzitter en - lijsttrekker Björn Engholm over een leugen is uitgegleden. Maar, en dat is waarschijnlijk van doorslaggevende betekenis, de rivalen om de troonopvol ging lijken het eens te zijn ge worden. CSU-voorzitter Waigel, die niet onder stoelen of banken steekt dat hij het na vier jaar als minister van financiën in Bonn wel heeft gezien, wil minister president in Beieren worden. Zijn grootste concurrent, de Beierse minister van binnen landse zaken Stoiber, zou dan naar Bonn kunnen verhuizen om daar Binnenlandse Zaken over te nemen van CDU-man Seiters. Volgens geruchten in Bonn zou Kohl Seiters hebben voorgesteld naar Financiën over te stappen. De inmiddels 61-jarige Streibl volgde eind 1988 de plotseling gestorven CSU-leider en Beierse premier Franz Josef Strauss op. Hij beloofde schoon schip te maken in de wegens vele schan dalen en schandaaltjes belaste CSU. Vijanden maakte hij ge noeg door tientallen vrienden van Strauss die sleutelposities bekleedden, de laan uit te stu ren. Maar zelf bleek hij niet veel beter te zijn. LONDEN AP De Britse krant The Sun heeft vandaag een artikel gepubli ceerd dat een weergave zou zijn van een door de geheime dienst MI5 afgeluisterd ge sprek tussen prins Charles en zijn ex-vrouw Diana. Volgens het sensatieblad werden Charles en Di afgeluis terd tijdens een verblijf op het landgoed Highgrove in Glou cestershire, vorig jaar novem ber. Op de band zouden de kroonprins en zijn vrouw, die een maand later formeel uit el kaar gingen, ruziën over de voogdij over hun kinderen. Diana vraagt een geïrriteerde Charles of hij wel heeft ge dacht aan de gevolgen van een eventuele gerechtelijke proce dure om het voogdijschap. „Doe niet zo mal...zover zal het niet komen", zegt de troonopvolger. Diana zegt Charles dan in zijn gezicht dat hij niet zo egoïstisch moet zijn en haar niet langer als zijn vrouw moet beschouwen. Charles bekent dat hij dat al jaren niet meer doet. De Britse binnenlandse in lichtingendienst heeft ontkend dat het koninklijk huis wordt afgeluisterd. NICOSIA» AP De Iraakse vice-president Taha Mohieddin Marouf heeft giste ren op de Nationale Conferentie voor het Iraakse Kind in Bagh dad gezegd dat door het econo mische embargo van de VN 150.000 volwassenen en 100.000 kinderen zijn gestorven. Marouf voegde hieraan toe dat „de blokkade nog steeds de levens van honderdduizenden kinde ren, vrouwen en bejaarden be dreigt". Marouf verstrekte geen nade re gegevens, maar zijn verkla ring is ten dele gesteund door onderzoek dat vorig jaar in op dracht van Unicef, hpt kinder fonds van de VN, is verricht door de Harvard School of Pu blic Health. Uit dat onderzoek bleek dat in de eerste zeven maanden van 1991 ongeveer 47.000 kinderen meer zijn ge storven dan had mogen worden verwacht als de Golfoorlog niet had plaatsgevonden. Het hoge re sterftecijfer was volgens de onderzoekers grotendeels het gevolg van diarree door besmet water en andere gezondheids problemen als gevolg van de verwoeste infrastructuur. De speciale sanctiecommissie van de VN komt later deze maand bijeen om het embargo te evalueren. Waarschijnlijk worden de sancties opnieuw verlengd. De VN wijzen er op dat Baghdad het lijden van de Iraakse bevolking eenvoudig kan verlichten door volledige naleving van de bestandsbepa lingen die het land na de Golf oorlog werden opgelegd. Stoltenberg volgt Vance op als bemiddelaar GENÈVE De Noorse diplomaat Torvald Stoltenberg is gisteren Cyrus Vance opgevolgd als bemidde laar namens de Veiligheidsraad in het Bosnische conflict. Stol tenberg is daarmee de nieuwe partner van EG-bemiddelaar lord Owen, met als voornaam ste taak de weerspannige Bosni sche Serviërs ertoe te brengen het vredesplan van Vance en Owen te accepteren. Op zijn eerste persconferentie in Genève, dat hij als stand plaats heeft gekozen, zei Stol tenberg weinig waarde te hech ten aan het referendum dat de Bosnische Serviërs eind deze week houden over het plan. „De halve bevolking van Bosnië is op drift geslagen, dus zo'n raad pleging heeft geen enkele bete kenis", aldus Stoltenberg. „Ons uitgangspunt blijft de handteke ning, die Radovan Karadzic na mens de Bosnische Serviërs on der het Vance-Owen plan heeft gezet." Bosnische Serviërs dreigen Belgrado met tegenmaatregelen De Amerikaanse president Clinton overweegt enkele honderden Amerikaanse militairen naar Macedonië te sturen. Hierdoor kan worden voorkomen dat het conflict op de Balkan zich uitbreidt naar andere delen van het voormalige Joegoslavië. WASHINGTON/BRUSSEL Rtr-AFP-ANP Clinton krijgt in de VS veel kri tiek omdat hij geen duidelijke politiek inzake Bosnië voert. Bo vendien zijn de VS gebelgd over de Europese afwijzing van hun voorstel voor opheffing van het wapenembargo voor de Bosni sche moslims en luchtaanvallen op strategische posities van Ser viërs. Volgens de Amerikanen heeft Europa dat gedaan omdat de EG eerst het referendum on der de Bosnische Serviërs over het Vance-Owen-plan wil af wachten. De Democratische senator Biden noemde de hou ding van de EG „morele ver krachting". De EG heeft hierop gisteren gepikeerd gereageerd. De Deen se minister Petersen (buiten landse zaken) vindt het „totaal absurd" om te suggereren dat de EG-landen enige betekenis hechten aan het referendum. Ook Petersens Franse collega Juppé en Eurocommissaris Van den Broek (externe politieke be trekkingen) betwistten de Ame rikaanse uitleg. De EG hoopt dat de Servische sancties tegen de Bosnische Serviërs hen zal dwingen het vredesplan te aanvaarden. Om die reden namen zij begin deze week in Brussel opnieuw geen besluit over militair ingrijpen. De Bosnische Serviërs hebben gisteren het plan van Belgrado afgewezen voor een pan-Servi- sche parlementszitting over het vredesplan voor Bosnië. Vol gens het op Servië georiënteer de persbureau Tanjug heeft Ka radzic, de leider van de Bosni sche Serviërs, gezegd dat een dergelijke bijeenkomst pas kan worden gehouden na het refe rendum van 15 en 16 mei. Belgrado had met de parle mentszitting willen voorkomen dat het referendum zou worden gehouden. De Servische leider Milosevic is er kennelijk van uit gegaan dat het zelfuitgeroepen Bosnisch-Servische parlement in een „verzameld Servisch par lement" een minderheid vormt en zo kan worden gedwongen het plan te aanvaarden. De Bosnische Serviërs hebben gisteren de Servische leiding in Belgrado met tegenmaatregelen gedreigd, als zij de blokkade van Bosnisch-Servisch gebied niet opheft. Als eerste tegenmaatre gel zal de voor Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) belang rijke spoorlijn van Belgrado naar de haven Bar aan de Adria- tische Zee worden afgesneden. De lijn loopt negen kilometer over Bosnisch-Servisch gebied. Palestijnse ballingen wijzen aanbod voor terugkeer af AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Rabin heeft een week extra de tijd ge kregen om de crisis in zijn rege ring op te lossen. Minister Deri van de religieuze partij Shas heeft zijn vertrek uit het kabinet tot 18 mei uitgesteld. Arbeid probeert de komende dagen een tweede godsdienstige partij, Agudat Jisraël, over te halen tot het kabinet toe te treden. Dat zou het kabinet-Rabin een bre dere basis bezorgen. Een minuut voor zijn ontslag zou ingaan, stemde Deri gister avond in met uitstel. Dat ge beurde na een urenlange kabi netszitting, waarin Rabin geen verdere concessies meer wilde doen aan Shas. Maandagavond al had hij toegegeven aan het ultimatum van Shas door de omstreden minister van onder wijs en cultuur, Aloni (Meretz- partij), over te plaatsen naar het departement van communica tie. Het uitstel betekent dat Rabin een week lang de posten onder wijs en binnenlandse zaken overneemt van respectievelijk Aloni en Deri. De laatste twee zullen opereren als ministers zonder portefeuille. De door Is raël naar het zuiden van Liba- non'verbannen Palestijnen heb ben gisteren een aanbod voor gedeeltelijke terugkeer van de hand gewezen. De Israëlische regering zei maandag dat 25 van de 400 gedeporteerde Pa lestijnen mogen terugkeren. Een woordvoerder van de bal lingen zei echter dat alleen de DEN HAAG FRANS De aanslag op het station van de Surinaamse Televisiestich ting (STVS) in de nacht van maandag op dinsdag kwam niet onverwacht. De dreigementen die voormalig legerleider Desi Bouterse zondag uitte, wonden er geen doekjes om: „Als moet worden gevochten, zal dat ook gebeuren." Dat dit 'vechten' niet plaats had voor het parlementsge bouw maar bij de studio van de STVS kan ook niet verrassend worden genoemd. In Suriname lopen demonstraties zelden of nooit uit op geweld. Met aansla gen op media-gebouwen zijn de militairen bekender. Zo werd in december '82, toen de legerleiding haar be langrijkste opponenten ver moordde, het hen onwelgevalli ge radiostation ABC van André Kamperveen en Frank Wijn- gaarde, twee van de vijftien slachtoffers, verwoest. Boven dien staken de militairen in die 'zwarte decembemacht', behal ve het gebouw van de Moeder- bond, ook het Hindoestaanse radiostation Radika en het pand van het dagblad De Vrije Stem in brand. Ook de STVS is al vaker doel wit geweest. In december 1990 werd de studio bezet en het personeel gegijzeld. Voor de ca mera van de STVS las waarne mend bevelhebber Iwan Graan oogst de verklaring voor waarin hij de coup van het leger recht vaardigde. In de daaropvolgen de periode van de regering van NDP'er Juul Wijdenbosch werd de nieuwsdienst van de STVS 'versterkt'. Door het aantrekken van politieke personen werd de binnenlandse berichtgeving ge censureerd. Het zal moeilijk zijn te bewij zen dat het in brand steken van de studio, door gemaskerde mannen die zeiden tot 'de pit bulls' te behoren, is gebeurd in opdracht van Bouterse. Mis schien is dat ook helemaal niet het geval. Maar dat de voorma lige legerleider geen hoge pet op heeft van de nieuwsvoorzie ning van de STVS heeft hij her- haaldelijk laten blijken. Volgens de voorzitter van de aan het leger gelieerde Natio naal Democratische Partij (NDP) is de berichtgeving van deze semi-staatsinstelling veel te eenzijdig. Hij vindt de redac tie niet objectief want ze zou te weinig aandacht besteden aan de NDP en te veel op de lijn van de regering zitten. Nu wijken nieuwsuitzendin gen van de STVS, net als de an dere Surinaamse omroep ATV in overheidsbeheer, vaak niet sterk af van de officiële berich ten, hoewel het streven naar ob jectiviteit wel degelijk aanwezig is en de redactie onafhankelijk opereert. Maar dit heeft meer te maken met het gebrek aan ge schoold kader en vooral met de traumatische gebeurtenissen van de jaren tachtig toen de 're volutie' de persvrijheid beknot te en van iedere journalist een 'slaafje' maakte. De journalistiek in Suriname staat nog in de kinderschoenen wat ertoe leidt dat verslaggevers vaak uiterst voorzichtig zijn in de berichtgeving over het rege- Archieffoto van het gebouw v werd gestoken. n de Surinaamse televisie, dat in de nacht v ringsbeleid. Bovendien zijn mi nisters en gekozen vertegen woordigers nauwelijks bereid tot het geven van informatie. Voorlichtingsdiensten zijn er niet of functioneren slecht. Het conflict tussen de rege ring en een deel van de legerlei ding over de opvolging van Bouterse als bevelhebber heeft de spanningen de laatste weken doen toenemen. De door de re gering benoemde Arthy Gorré is voor de legerleiding onaccepta bel. Maar defensieminister Gilds hield voet bij stuk en het werd steeds waarschijnlijker dat de hoge officieren Graanoogst, Mijnals en Sital aan het kortste eind zouden trekken en zouden moeten opstappen. Het daadkrachtige optreden van Gilds en de onbuigzame houding die president Veneti- aan maandag in de het parle ment toonde, kunnen bij leden van de Bouterse-clan een rode waas voor de ogen hebben ver oorzaakt. Tot overmaat van ramp zond de STVS het debat over de kwestie-Gorré rechtstreeks uit. De Bouterse-fans hoorden hoe Gilds de legerleiding belachelijk maakte en zagen een president die zelfvertrouwen uitstraalde en voor het eerst militair ingrij pen vanuit het buitenland niet uitsloot. De hoop dat Bouterses voorstel alle betrokkenen, dus ook Gilds en Gorré, te laten op stappen, zou worden aanvaard, werd in één klap de bodem in geslagen. Nadat de STVS de hoogtepunten uit het debat 's avonds laat had herhaald, sloe gen 'de pitbulls' toe. Voorstel voor walvisreservaat onhaalbaar KYOTO DPA Het voorstel van Frankrijk om een uitgebreid gebied ten zui den van Afrika, Australië en La- tijns-Amerika uit te roepen tot reservaat voor walvissen zal het tijdens de jaarlijkse conferentie van de Internationale Commis sie voor Walvisvaart (IWC) waarschijnlijk niet halen. In een proefstemming van de techni sche commissie van de IWC kon het voorstel gisteren in het Japanse Kyoto slechts op gerin ge steun rekenen. Naast Japan en Noorwegen, die eisen dat het sinds 1985 gel dende verbod op de commer ciële vangst op walvissen wordt opgeheven, weigerden ook Zweden, Zwitserland. China, In dia en Zuid-Afrika het Franse idee te accepteren. Het Franse voorstel komt er op neer dat Japan ook de jacht op walvissen met wetenschap pelijke doeleinden moet staken of die naar de zeeën rond de Noordpool moet verplaatsen. De „walvisnaties" Japan en Noorwegen dreigen naar voor beeld van IJsland uit de Com missie te stappen, als het om streden plan erdoor komt. Russisch veto VN wegens gebrek aan geld NEW YORK «Rtr-AFP Voor het eerst in negen jaar tijd heeft Moskou weer gebruikt ge maakt van zijn veto-recht in de Veiligheidsraad van de VN. Rus land blokkeerde gisteren een Britse motie over de financie ring van de VN-vredesmacht op Cyprus, omdat dat de Russen ruim twee miljoen gulden zou kosten. Op Rusland na gingen alle le den van de Veiligheidsraad ak koord. Indien de motie was aangenomen, zou Rusland een bijdrage van 2,2 miljoen gulden hebben moeten leveren voor de Unficyp-missie, die al sinds 1964 op Cyprus verblijft. Tot dusver werd deze operatie gefi nancierd door-vrijwillige bijdra gen. Het was Moskous 115e veto in de Veiligheidsraad. Het voor laatste dateerde uit 1984, toen de Sovjetunie een Frans voor stel blokkeerde om blauwhel men naar Libanon te sturen. Pretoria niet tegen federatie Palestijnen in het vluchtelingenkamp Al Amari, op de Westelijke Jordaanoever, staan in de rij om van de VN-hulporganisatie Unrwa hun voedsel pakket te krijgen. De VN noemden onlangs in een rapport de situatie van Palestijnen in bezet gebied troosteloos. foto epa uitvoering van de VN-resolutie, accepteerd. In Zuid-Libanon een commandant van het aan voopr zijn woning in Beit Ya- waarin de terugkeer van allen zijn vanmorgen artilleriebe- Israël gelieerde Zuidlibanese houn. De door Iran gesteunde wordt bevolen, zal worden ge- schietingen losgebarsten nadat Leger (SLA) was doodgeschoten Hezbollah eiste de aanslag op. De Zuidafrikaanse regering heeft in principe geen bezwaar tegen zelfbeschikking voor de blanken, mits dat binnen een federaal stelsel gebeurt zonder raciale discriminatie. „In de grondwetsplannen van de rege ring kan rekening worden ge houden met een vorm van zelf beschikking voor allen, ook de Afrikaners", zei minister Meyer (grondwetszaken) na een ont moeting met leden van het 'Front voor het Afrikaner Volk'. Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) is fel tegen een fede ralistisch systeem, en ziet liever een regeringsvorm waarbij de regio's veel bevoegdheden heb ben. In een reactie op het verijde len van een aanslag op de blan ke communist en ANC-Ieider Joe Slovo zei Mandela dat de re gering hard moet optreden te gen rechtse extremisten maar dat geen groepering het vredes proces in Zuid-Afrika zal kun nen torpederen. Turkmenistan huurt Haig in De voormalige Sovjetrepubliek Turkmenistan heeft de vroege re Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig ingehuurd om te helpen bij het aantrekken van Ameri kaanse bedrijven. Haig heeft met een partner een joint ven ture opgericht dat een percen tage zal innen van elke trans actie die Amerikaanse firma's In de aan Iran, Afghanistan en Oezbekistan grenzende repu bliek afsluiten. De Turkmeense president Niyazov wil westerse investeer ders soepele belastingvoor- waarden en ongehinderde uit voer van winst garanderen. Op het politieke vlak is deze voor malige communistische partij leider allesbehalve vooruitstre vend. Oppositie of een vrije pers worden niet geduld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5