Politie geen partij voor topcriminelen Binnenland Belgische koning is bezorgd over het nationalisme in EG Invaliden blokkeren verkeersader Den Haag Gemeente had profiteurs moeten aanpakken Organisaties willen in juni scholierenstaking WOENSDAG 12 ME11993 Vermist meisje dood in bos gevonden ruinen» Een 15-jarigmeisje uit het Drentse Ruinen is gistermid dag dood aangetroffen in een bos in Gijsselte (eveneens ge meente Ruinen). Het meisje werd sinds maandagmiddag ver mist. De politie gaat ervan uit dat zij om het leven is gekomen door een misdrijf. Vandaag zal sectie worden verricht. 'Misverstand' kerk en CDA nu weg utrecht» De rooms-katholieke bisschoppen en het CDA hebben gisteren in een gesprek de 'misverstanden' uit de weg geruimd die de afgelopen tijd tot onderlinge spanningen hadden geleid. Bisschop Bomers van Haarlem, die begin april zijn lidmaatschap van het CDA opzegde, was niet bij het gesprek aanwezig. De spanningen ontstonden vooral door verwijten van CDA-voorzit- ter Van Velzen aan het adres van de katholieke kerk. Van Velzen heeft echter uitgelegd dat hij die uitspraken deed als privé-per- soon en niet als partijvoorzitter. Kardinaal Simonis heeft die ver klaring geaccepteerd. Chemie onderzoekt ongelukken Dordrecht» De chemische industrie gaat onderzoeken of er een samenhang bestaat tussen de ongelukken die vorig jaar in de chemie plaatshadden. De Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie (VNCI) heeft een groep deskundigen van bij haar aangesloten bedrijven daartoe opdracht gegeven. De resul taten zullen echter niet openbaar worden gemaakt. De chemie werd vorig jaar getroffen door explosies bij DSM in de Botlek, het Uithoornse bedrijf Cindu en AKZO-dochter Diosynth in Apeldoorn. Daarbij vielen doden en gewonden. Elektrocar rijdt veel te langzaam spukenisse» De surveillancewagen op batterijen die de politie van Spijkenisse een maand geleden als eerste korps in Nederland in gebruik nam, rijdt te langzaam. De wagen is nu terug naar de fa briek voor een aanpassing zodat hij 70 kilometer per uur kan rij den in plaats van 50. Daarna volgt een tweede proefperiode. Mariniers terug uit Cambodja den haag De vijf mariniers die vorige week in Cambodja ge wond raakten bij een aanval van de Rode Khmer, komen mor gen in Nederland terug. Eén marinier is lopend patiënt. De rest gaat per ambulance naar het ziekenhuis. Na het incident waren de mariniers naar een ziekenhuis in de Thaise hoofdstad Bang kok overgebracht. Magneetkaart bij Mobil Oil rotterdam Mobil Oil gaat de spaarzegels bij de benzinepomp vervangen door een magneetkaart. Klanten krijgen voor iedere liter brandstof een punt, die een waarde van drie cent vertegen woordigt. Met een volle kaart (7,50 gulden) kan de klanten aan kopen doen bij de Kijkshop. Het nieuwe systeem is deze week bij zeventien pompen in Leeuwarden en Breda gqstart. In okto ber moeten alle Mobil-pompen op het systeem zijn aangesloten. t .ft m- - - A - i Interpol-topman vraagt meer financiële deskundigen Kopstukken van misdaadorganisaties blijven nog te vaak buiten schot, omdat de politie niet kan aantonen dat de ze lieden het grote geld opstrijken. Dat zei mr. C.D. Schaap, hoofd van Interpol Nederland, gisteren op een studiedag over het witwassen van misdaadgeld via ban ken en andere financiële instellingen. Serieuze bestrij ding van bendes is volgens Schaap pas mogelijk als de politie een volwaardige financiële poot krijgt. Boudewijn vandaag ook naar Leiden amsterdam anp „De aardverschuivingen in het Oosten, net zoals de drama's in Afrika, spelen zich af op de drempel van Europa. Het is aan ons, aan Europa om die problemen ten volle ter harte te nemen. De Eu ropese Gemeenschap schijnt evenwel in deze evolutie onderhevig te zijn aan innerlijke twijfel en aarzeling". Dat zei koning Boudewijn van Bel gië gisteravond in het Paleis op de Dam, waar ko ningin Beatrix hem een diner aanbood ter gele genheid van zijn driedaagse officiële bezoek aan Nederland. „Het nationalisme lijkt ook binnen de Gemeen schap ontwaakt te zijn en een verdere overdracht van nationale soevereiniteit af te remmen", waar schuwde de Belgische koning. Koningin Beatrix wees eveneens op de nationa listische spanningen in grote delen van Europa. „Ook in uw land is dat het geval", zei ze. „Waar elders echter soms de wapenen spreken, spreekt u aan de conferentietafel en schept op vreedzame wijze nieuwe vormen. Van u en uw volk wordt bij dit moeilijke en bij wijle bijna ontmoedigende proces veel wijsheid gevraagd. Wij weten hoe sterk u zich hierbij persoonlijk betrokken voelt." Hoewel koning Boudewijn en koningin Fabiola vandaag aan het eind van de ochtend ook een be zoek aan Leiden brachten, verblijven ze tijdens hun driedaagse bezoek toch voornamelijk in Am sterdam. Gisteren brachten ze daar een vrolijke en ontspannen dag door. Het bezoek aan de hoofdstad begon, op verzoek van koning Boude wijn, met de bezichtiging van het Albert-complex, een sociaal woningbouwproject van 38 miljoen gulden op het KNSM-eiland. Daarna werd een bezoek gebracht aan Osdorp, waar het koninklijke bezoek werd ingelicht over het project 'Beware, watch out'. Met name al lochtone jongeren bestrijden overlast van hun leeftijdgenoten in het winkelcentrum. Die overlast is sindsdien met de helft verminderd. Zowel op het KNSM-eiland als op het Osdorp plein bracht het koninklijke gezelschap vele hon derden mensen op de been. den haag anp-gpd Ongeveer vijftig gehandicapten hebben gistermiddag ruim een uur een belangrijke verkeers ader in Den Haag geblokkeerd. Dat leidde tot een verkeers chaos. De gehandicapten pro testeerden tegen de invoering van de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) waarover gisteren en vandaag in de Tweede Kamer wordt gepraat. De nieuwe wet bepaalt onder meer dat niet alleen gehandi capten onder de 65 jaar, maar ook 65-plussers recht hebben op voorzieningen zoals aanpas singen aan de woning of ver voer. Daarmee verdubbelt de groep die aanspraak kan maken op die voorzieningen, zonder dat het beschikbare budget daarvoor wordt verhoogd. Voor al de mensen die hogere eigen bijdragen moeten betalen, wor den getroffen door de maatre gel. De uitvoering van de wet komt in handen van de ge meenten. De actievoerders wilden daar om burgemeester Havermans van Den Haag, tevens voorzitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), een petitie aanbieden. Pas na veel heen en weer gepraat tussen politie en actieleider Theo Zwetsloot kwam Havermans te gen de avond opdagen. De actie was toen verplaatst naar het Malieveld. Havermans verzekerde de groep-dat de gemeenten de zor gen van de gehandicapten de len. „Als er een gevaar is dat we verkeerd hebben bezuinigd, dan zullen de gemeenten dat zeker in de gaten houden en be spreken. In Den Haag is in ieder geval duidelijk dat we de be schikbare gelden uit de WVG ook zullen gebruiken voor die genen die het geld toekomt." Het initiatief voor de blokkade kwam van de stichting Inde pendent Living Nederland en werd gesteund door de Gehan dicaptenraad. Tijdens het debat in de Twee de Kamer bleek gisteren dat D66, WD, GroenLinks en de kleine rechtse partijen tegen de wet zijn. Het CDA steunt het ka binetsplan wel, maar wil zich nog niet binden. Alleen de PvdA is voluit voor. Gehandicapten overhandigden gisteren een petitie aan burgemeester Havermans van Den Haag (tweede van links) nadat zij eerst een belangrijke verkeersader in de stad hadden geblokkeerd, foto gpd roland de bruin den haag gpd Justitie maakt de laatste tijd goede sier met de oprichting van de Bureaus Financiële On dersteuning, maar daarin ziet Schaap slechts een „eerste en beperkte aanzet". Het aantal fi nancieel georiënteerde recher cheurs noemde hij „een drup pel op een gloeiende plaat". Ook kwalitatief staat de poli tie volgens hem op achterstand. „Als tegenhanger van de door criminele organisaties inge huurde deskundigen dienen we minimaal op centraal niveau voorzieningen te treffen. De poule van forensische Hoger beroep in zaak van zelfdoding vrouw den haag anp Procureur-generaal Feber heeft gisteren bij het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep ge- eist dat een huisarts en een psy chiater schuldig worden ver klaard aan hulp bij de zelfdo ding van een 50-jarige vrouw uit Bleiswijk in 1985. De procureur- generaal eiste echter geen straf. De rechtbank in Rotterdam had de twee artsen eerder con form de eis ontslagen van rechtsvervolging. In Assen ont sloeg de rechtbank vorige maand een Haarlemse psychia ter van rechtsvervolging in een soortgelijke zaak. Volgens Feber gaat het in de zaak van de vrouw uit Bleiswijk om de principiële vraag of hulp bij zelfdoding bij psychiatrische patiënten en psychisch lijden is toegestaan. „Uw uitspraak is maatgevend", zei hij tegen het gerechtshof, waar voor de eerste keer hoger beroep in een derge lijke kwestie dient. De vrouw uit Bleiswijk kon volgens de artsen het leven niet meer aan. Ze werd vele malen opgenomen en probeerde zich zelf te doden. Behandelingen hielpen niet. Volgens de artsen hebben zij zich gehouden aan de in 1985 geldende regels. Ze schreven een recept voor zestig tabletten van een slaapmiddel voor haar uit. De procureur-generaal vindt dat de vrije wilsbepaling van de vrouw niet boven alle twijfel verheven is, omdat zij aan een psychische ziekte leed. Hij ver wijt de artsen dat zij geen derde deskundige hebben geconsul teerd. Uitspraak 25 mei. amsterdam saskia belleman/anp Hij realiseert zich dat het ach teraf makkelijk praten is. In theorie kun je je op alles voor bereiden. De praktijk is weer barstiger. Toch valt er een be langrijke les uit de vliegramp in de Bijlmer en de aanpak van de gemeente Amsterdam te leren, zeggen prof. U. Rosenthal en dr. M. van Duin, die de nasleep van de ramp evalueerden. „Ik heb oprecht grote waarde ring voor de authentieke emotie die de overheid toonde. Maar er had vanaf het begin een scherp onderscheid gemaakt moeten worden tussen dë echte getrof fenen en profiteurs. Een zorgza me overheid kan best hard op treden tegen degenen die pro beren een graantje mee te pik ken van andermans ellende", aldus Rosenthal. In de Bijlmer is dat onvol doende gebeurd, vinden de on derzoekers. Toen de gemeente zei dat alle illegalen die slacht offer waren van de ramp een verblijfsvergunning konden krij gen, stonden er duizenden in de rij voor het bevolkingsregister. Maar de onderzoekers geven toe dat het heel moeilijk is hoe je dat moet aanpakken. „Het laatste wat de gemeente had moeten doen, was het gevoel van compassie onder de Am sterdammers aantasten door vermoedens over profiteurs te uiten." Met de indrukwekkende plechtigheid op 11 oktober vo rig jaar, een week na de ramp, werd een korte periode van saamhorigheid en solidariteit met de Bijlmer en de stadsbe volking abrupt afgesloten. Vanaf dat moment ging het niet meer over de ramp, maar over de kwaliteit van het bevol kingsregister, de bestuurlijke verhouding tussen de stad en de zestien stadsdelen en het il- legalenvraagstuk in heel Neder land. Ook boterde het niet tus sen het stadsbestuur en het deelraadbestuur Zuidoost waar onder de Bijlmer valt. Verder was onduidelijk wie welke be voegdheden had. Ook het overschakelen van rampbestrijding naar crisis management verliep moei zaam. In de eerste week oogst ten burgemeester Van Thijn en de zijnen nog lof alom van een bevolking die zich diep geroerd en solidair verklaarde. Wie had kunnen bevroeden dat dat ge voel bij de bevolking al na een week zou omslaan? De gemeente rekende daar in ieder geval niet op, concluderen Rosenthal en Van Duin. De plaatselijke overheid concen treerde zich nog op de vlieg ramp, terwijl het in de ogen van de bevolking inmiddels ging om een illegalenprobleem. „In dat verband kun je je afvragen of het zo slim was om een openlij ke discussie te voeren over de betrouwbaarheid van het bevol kingsregister", zegt Rosenthal. De gemeente had duidelijk moeite met het overschakelen van een zorgzame houding naar de kille realiteit. De realiteit van de schuldeiser die zijn schulde naar op de lijst van vermisten laat plaatsen in de hoop dat de politie de man voor hem ops poort en hij zijn geld kan incas seren. Of de Antilliaanse moe der die haar zoon als vermist opgeeft omdat ze wel weer eens contact met hem wil hebben. Was dat naïef van de gemeente? Rosenthal: „Het is noodzake lijk dat je van meet af aan beseft dat solidariteit en saamhorig heid slechts een beperkte tijd worden gevoeld". Maar hij is voorzichtig. „Het ging hier om een a-typische ramp in meerde re opzichten. Politie en brand weer konden slechts lichamen bergen omdat er geen mensen levens meer te redden waren. De slachtoffers waren bijna alle maal van niet-Nederlandse her komst. En er waren ook nog veel illegalen bij. Voor Van Thijn en de andere autoriteiten was het idee dat mensen simpelweg zouden verdwijnen onverteer baar. Dat maakte deze affaire zo klemmend en abnormaal. Daar komt nog bij dat het zwaarte punt nu eens niet bij de politie of de brandweer, maar bij heel andere diensten kwam te lig gen. Herhuisvesting en de soci ale dienst." Van Duin: „Deze diensten on dergingen een cultuurshock. Ja renlang is er bij de ambtenaren op gehamerd dat ze zuinig moeten zijn. Geen cent uitge ven zonder dat ze hem kunnen verantwoorden. En opeens moeten ze zich ruimhartiger opstellen. Geen gezeur meer over de centen. Het tegengaan van fraude was opeens even van secundair belang. Dat wringt natuurlijk en dat leidde tot een paar ontsporingen waarbij som migen star vasthielden aan pro cedures en regels bij het uitbe talen van voorschotten aan mensen die geen bezittingen meer hadden". Rosenthal vult aan: „Het on derzoek maakt eens temeer dui delijk dat niet alleen bij politie, brandweer of GGÖ, nee, bij alle diensten het besef moet leven dat ze betrokken kunnen raken bij rampen. Nu had bijvoor beeld Herhuisvesting in de eer ste week geen vertegenwoordi ger in het beleidscentrum, waardoor belangrijke informa- Rol gemeente onderzocht: Afhandeling Bijlmerramp vertoonde tal van gebreken amsterdam De gemeente Amsterdam is in de eerste week na de Bijl merramp goed opgetreden. De berging van de slachtoffers van de vliegramp (4 oktober 1992) ging goed, het beleids centrum dat in de atoomkel der onder het stadhuis was ondergebracht, functioneerde prima. Pas in de weken daar na, toen er tal van andere problemen kwamen, verloor de gemeente de greep op de situatie. Dat staat in het rapport 'De Bijlmerramp: rampbestrijding en crisismanagement in Am sterdam' van liet Crisis On derzoek Team (COT) van de Rijks Universiteit Leiden en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam kreeg vanmorgen het eerste exemplaar overhandigd. Volgens de onderzoekers, prof. E. Rosenthal en dr. M. van Duin, heeft de gemeente grote moeite gehad om over te schakelen van rampbestrij ding naar crisismanagement in weken na de ramp. Door het neerstorten van de El Al- Boeing werden 43 mensen gedood, raakten tientallen ge wond, en kwamen er drie honderd daklozen bij. Lof bevat het rapport voor het bergings- en identificatie- werk, dat in de eerste week met „bewonderenswaardige inzet" werd verricht. Maar daarna werd er, ook toen er relevante informatie beschik baar was van de gemeentelij ke dienst herhuisvesting, te lang vastgehouden aan de schatting van 250 doden. Het was daardoor voor de politie „een buitengewone, bijna on haalbare inspanning" om de namen op de slachtofferlijs- ten te checken. tants van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) is in haar huidige vorm (15 formatie plaatsen) te beperkt en dekt niet alle vereiste deskundigheden Banken en andere financiële instellingen worden dit jaar bij wet verplicht om 'ongebruikelij ke transacties' te melden. Bank personeel dat in gebreke blijft, is strafbaar wegens heling als blijkt dat het geld uit de onder wereld afkomstig is. Een nogal loze maatregel, vindt Schaap, zolang de politie niet „in brede zin meer financieel gericht" kan optreden. De chef van Interpol Neder land liet doorschemeren dat in ternationale criminelen op gro te schaal Nederlandse banken misbruiken om hun geld via steeds ingewikkelder construc ties van kwade reuk te ontdoen. In de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn wetten ge maakt die zulke witwaspraktij ken bemoeilijken. Schaap ver moedt dat criminelen daarom met hun geld naar Nederland uitwijken. Hij weigert overigens cijfers te noemen. Desgevraagd wil Schaap wel kwijt dat de laatste tijd bij het oprollen van bendes opvallend grote hoeveelheden dollars en ponden worden ge vonden. Hij leidt daaruit af dat misdaadorganisaties zo veel geld verdienen dat ze steeds meer moeite hebben het onge merkt in omloop te brengen. Hij schat „maar dat is koffiedik kijken" dat de banken na het ingaan van de nieuwe wet per jaar zo'n 4.000 verdachte trans acties zullen melden. Ritzen noemt protest 'buiten proporties amsterdam/den haag Scholieren gaan op 10 juni waarschijnlijk in staking uit pro test tegen de regeringsplannen met de bijstand en de studiefi nanciering. Het Landelijk Actiecomité Scholieren (LAKS) en de jonge renorganisatie Rebel hebben gisteren laten weten dat ze er naar streven dat alle Nederland se scholieren die tiende juni hun lessen verzuimen. In een interview met de dag bladen van het VNU-concem heeft minister Ritzen van on derwijs de protesten van de stu denten inmiddels „buiten pro porties" genoemd. Bovendien is het protest volgens hem „eli tair" en vergroot het de afstand tussen de studenten en de rest van de samenleving. Boos is Ritzen vooral op de landelijke studentenvakbond LSVb die het protest is begon nen en een gesprek met de mi nister sindsdien uit de weg gaat. De bond zou zelfs afspraken met de bewindsman hebben af gezegd. „Zo was het voor hen mogelijk een vijandbeeld in stand te houden", aldus Ritzen. De LSVb ontkent de beschuldi ging- Een meerderheid in de Twee de Kamer heeft gisteren laten weten er niets voor te voelen een onafhankelijk onderzoek te laten verrichten naar de gang van zaken tijdens het uit de hand gelopen jongerenprotest zaterdag in Den Haag. Het voorstel van GroenLinks-ka- merlid Rosenmöller om zo'n onderzoek te laten doen, kreeg alleen steun van D66. Bij de klachtenlijn die de stu denten- en jongerenorganisa ties hebben ingesteld, hebben zich de afgelopen dagen hon derden jongeren over het optre den van de politie beklaagd. De jongerenorganisaties en de LS Vb inventariseren de klachten en onderzoeken de mogelijkhe den voor juridische stappen. De Nationale Ombudsman ver klaarde gisteren desgevraagd dat een aantal jongeren zich al bij hem heeft gemeld. Gistermiddag zaten nog twee van de 28 demonstranten vast die zaterdag werden aangehou den. Zij willen hun naam niet zeggen. Van de weggezonden demonstranten hebben 23 een dagvaarding gekregen. Zij moe ten op 7 en 8 juni voor de rech ter verschijnen op verdenking van openlijke geweldpleging. En als zo'n gifwolk nou eens bij ons komt aandrijven? tie niet doorkwam. Dat leidde terwijl Herhuisvesting beschikte onder meer tot het vasthouden over informatie die een veel re- aan de veel te hoge schatting alistischer beeld gaf van 250 dodelijke slachtoffers (het bleken er uiteindelijk 43) U staat er misschien niet elke dag bij stil, maar rampen kunnen ook in uw omgeving gebeuren. Natuurlijk, wc hoeven echt niet de hele dag op onze hoede te zijn voor naderende rampen en andere ernstige bedreigingen. Maar dat je nooit 'nooit' mag zeggen, hebben wc inmiddels geleerd. Het is dus goed om te weten wat u moet doen als de sirenes onverwacht toch een ramp aankondigen. Ga in dat geval direkt naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan voor nadere berichten en instructies. Meer informatie vindt u in de folder over rampen van uw gemeente. Want het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen. Als de sirene gaal... Ga direkt naar binnen, sluit deuren en ramen, zet radio ol tv aan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3