'Harry Mulisch had moeten winnen' Veel oude bekenden op North Sea Jazz Betekenis door eenvoud in portretten Marion Rosendahl Fuchs toont eigen collectie Stedelijk Cultuur&Kunst Bono krijgt Beatrix niet aan de lijn WOENSDAG 12 ME11993 Akki Haak Band in Sociëteit De Burcht leiden De Akki Haak Band treedt morgenavond op in Sociëteit de Burcht, aan de Burgsteeg 14. De groep brengt licht experi mentele jazzmuziek. Het optreden begint om 21.30 uur. 'Blauwe plekken' no 1 bij kinderjury leiden De afgelopen maanden hebben 333 kinderen van de Al- phense Kinderjury, op initiatief van de Openbare bibliotheek en Boekhandel Haasbeek, een beoordeling gegeven van alle in 1992 en 1993 verschenen kinderboeken. Winnaar is geworden: 'Blau we plekken' van Anke de Vries. Zij zal op zaterdag 22 mei de Al- phense Kroontjespen 1993 in ontvangst nemen. Op de tweede plaats is geëindigd 'Rauzer' van Peter Jan Rens en op de derde plaats 'Moord aan de Riviéra' van Trude de Jong. Mikhail Pletnev vervangt Perahia amsterdam De Rus Mikhail Pletnev (1957) vervangt Murray Pe rahia voor een pianorecital op 16 mei in het Concertgebouw in Amsterdam. Dit concert is tevens het laatste in de Serie Meester- pianisten 1992/1993. Perahia heeft wegens een handblessure al zijn concerten voor mei en begin juni moeten afzeggen. Het programma vermeldt composities van Chopin, Rachmaninoff en Scriabin. 'Noot aan de man' naar New York amsterdam Het Amsterdamse amateur homokoor 'Noot aan de Man' gaat een tournee van twee weken door de Verenigde Sta ten maken. De tournee begint op 17 juni met een concert op de Nederlandse ambassade in Washington. Ook staat een optreden in de Carnegie Hall in New York op het programma. Prijzen voor Nederlandse boeken amsterdam Een internationale jury van de Leipziger Buchmesse heeft de gouden medaille voor s' werelds best vormgegeven boek toegekend aan het Nederlandse boek Faces. Van de tien prijzen die werden toegekend gaan er vijf naar Nederland. Er waren meer dan 600 inzendingen. Faces van auteur Pieter Beek en vormgevers Piet Gerards en Mare Vleugels is een uitgave van de gemeente Maastricht en de provincie Limburg. Het boek be vat een serie portretten van directeuren van Maastrichtse bedrij ven, die de lezer/ondernemer moeten overhalen zich ook in Limburg te vestigen. Opvallend is de spiegelende omslag waarin de lezer zijn eigen gezicht kan zien. Een van de 3 zilveren me dailles van de boekenbeurs is in de wacht gesleept door het Ta bellenboek, van uitgever Wolters-Noordhoff. De bekroonde vormgever is Roelof Koster van Studio Dorèl. Schrijfster Freya Stark overleden londen Dame Freya Stark, een van de grootste ontdekkingsrei zigers van de 20ste eeuw en schrijfster van een twintigtal boe ken, is op 100-jarige leeftijd overleden. Dame Freya reisde door Perzie, Arabie, Turkije en Afghanistan in een tijd dat die landen door nog maar zeer weinig westerse mannen waren bezocht. Westeuropese vrouwen waren destijds in die streken bijna hele maal onbekend. Haar boeken ontstonden uit de brieven die zij haar vrienden schreef. AKO-Literatuutprijs 1993 voor 'Het grote verlangen' van Marcel Möring De jury van de AKO-literatuurprijs 1993 heeft gisteravond met de bekroning van Marcel Mörings roman 'Het grote verlangen' gezorgd voor een grote verrassing. Toen om streeks elf uur in het Amstelhotel de prijswinnaar door juryvoorzitter Mark Eyskens bekend werd gemaakt ging er even een siddering door de zaal. Harry Mulisch, 'the grand old man' van de Nederlandse Letteren, bleek met zijn vuistdikke roman 'De ontdekking van de hemel' zo maar te zijn gepasseerd. De man die een oeuvre bij el kaar heeft geschreven dat niet op één pagina past, werd voorbijgestreefd door een auteur die zich eigenlijk nog moet bewijzen. amsterdam cees van hoore/anp De AKO-prijs werd dit jaar voor de zevende keer uitgereikt en levert een bedrag van 50.000 gulden op. Na de PC Hooftprijs is het de grootste literaire prijs in het Nederlands taalgebied. In een toelichting prees Eyskens, oud-premier van België, alle zes genomineerden boeken. Vooral Mulisch' 'Ontdekking van de hemel' - de gedoodverfde win naar - werd geroemd. De keuze ging uiteindelijk tussen Mulisch en Möring. Of, zoals de juryvoorzitter het for muleerde, tussen „enerzijds de meesterlijk gecomponeerde symfonie met zijn prachtige motieven en variaties op ver nuftig gecomponeerde thema's, en anderzijds een briljante en ontroerende sonate waarvan de tonen het hart hebben geraakt." Na een intensieve discussie werd de „ultieme keuze geleid door de weg van het hart", al dus Eyskens. De briljante sonate van Möring viel in de prijzen. De keuze was niet unaniem. Agressie Prijswinnaar Möring was uiterst enthousiast. „De voorzitter sprak van ontroering na het le zen van mijn roman en dat vind ik een groot compliment. Vaak bekroont men romans met een cerebraal karakter. Vernuftige boeken dus. Maar de menselijk heid wil toch kennelijk ook wat. Ik vind het geld leuk hoor, maar het belangrijkste is dat mijn boek door deze uitslag een lift krijgt. Mijn roman mag dan misschien wel enigszins in de belangstelling hebben gestaan, maar het is zeker niet zo'n boek als dat van Connie Palmen, dat echt een verkoopsucces is ge worden. Zoals ik al zei: ik zal er een lekker glaasje op drinken." Harry Mulisch reageerde aan vankelijk uiterst sportief. Hij was 'hartstikke blij' voor Mö ring. Maar na wat doorvragen kwam de kritiek los. „Met deze jury had ik die prijs ook nooit kunnen winnen. Want geloof me, ik ken mijn pappenhei mers. Als je teveel succes hebt, word je afgeschreven in Neder land. Al tien jaar lang krijg ik vanwege mijn succes de terreur van critici over mij heen. Ze zijn me al tien jaar aan het zieken. Ik heb kennelijk iets over mij dat hun agressie oproept. Maar ik heb geen AKO-prijs nodig. Dit boek heeft al twee prijzen gewonnen. Ik kan ook heus wel de grootheid opbrengen om Möring hartelijk geluk te wen sen. Maar dat er hier in Neder land iets fout zit, is duidelijk." Afgestraft Hans van Mierlo, in een grijs verleden ooit voorzitter van de AKO-jury, vond het een min of De winnaar van AKO-literatuurprijs 1993, Marcel Möring (I), wordt gefeliciteerd door de gedoodverfde winnaar Hany Mulisch. foto anp meer logische uitslag. „Als je denkt dat je hier in Nederland wat voorstelt, ben je aan het verkeerde adres. Iemand die wat kan, wordt hier meteen af gestraft. Ik heb best waardering voor het boek van Möring, maar het werk van Mulisch is een meesterwerk en dat had de jury moeten honoreren. Maar dat mag niet. Je mag hier niet te groot worden. Gelukkig heeft Harry het niet nodig. Toch is het een rare beslissing, een be slissing die getuigt van een ver keerd soort halsstarrigheid." Uitgever Martin Ros reageer de uiterst emotioneel na de uit slag. „Hebben we eindelijk een man van het kaliber van Tho mas Mann binnen onze gren zen en dan gaan we daar zo mee om. Ik had Möring als der de op mijn lijstje staan. Het boek van Mulisch steekt er echt met kop en schouders bovenuit Maar het zal wel net zo gaan als met Cees Nooteboom, die eerst in het buitenland moet worden gewaardeerd. Dit is toch eigen lijk een grote schande. Mulisch is zo'n vijftig jaar bezig. Het ene na het andere mooie boek heeft hij geschreven,. Waarom kan de jury niet de grootheid opbren gen om die man te bekronen? Dit is echt een gemiste kans." Ronald Dietz, uitgever van de Arbeiderpers, vindt aan de be slissing een „pesterig kantje" zitten. „Het is zo dat de jury vooral geen schrijvers wil kiezen die in de canon van de Neder landse literatuur thuishoren. Daarom is het uitmuntende schrijverschap van Mulisch niet bekroond. Maar ik wist het al van tevoren. Mulisch had eigen lijk geen kans. Waarmee ik niet wil zeggen dat het boek van Möring slecht is. Maar Mulisch had gewoon moeten winnen." Golden Earring treedt op in Stadsschouwburg amsterdam anp De Nederlandse rocklegende Golden Earring speelt op 26 en 27 mei in de Amsterdam se Stadsschouwburg. Alle le den van de band wagen zich aan hun 'kamer'instrumen- ten: Barry Hay, Rinus Gerrit sen, George Kooymans en Cesar Zuiderwijk bespelen akoestische gitaren, contra bas, drums, mondharmonica en de fluit. Twaalf produkties op Theaterfestival in Den Haag antwerpen cpd Een jury onder voorzitterschap van Paid Binnerts van Toneel Theatraal heeft 12 produkties aangewezen die kunnen wor den aangemerkt als 'belangwek kendste van het afgelopen sei zoen'. Ze zijn tp zien tijdens de zevende editie van Het Theater festival dat van 26 augustus tot en met 12 september in Den Haag en Antwerpen wordt ge houden. Het gaat om de volgende Ne derlandse en Vlaamse produk ties: 'All for love' door de Blau we Maandag Compagnie (regie Luk Perceval); 'Bataille, Bataille' door het Noord Nederlands To neel (regie Franz Marijnen); 'Celibaat' door TheaterTeater (regie Jappe Claes Pol De- hert); 'Count your blessings' door Toneelgroep Amsterdam (regie Gerardjan Rijnders); 'Dantons dood' door Maat schappij Discordia (regie Jan Jo ris Lamers); 'Decadence' door Het Nationale Toneel (regie Jo- han Doesburg); 'Friedrichts- wald' door De Trust (regie Theu Boermans); 'Gewoon ingewik keld' door Toneelspelersgezel schap Stan; 'De Meid/Het Open Huwelijk' door Het Vervolg (re gie Léon van den Sanden Hans Trentelman); 'Olivetti 82' door Malpertuis; 'Overgewicht, onbelangrijk: Vormeloos' door De Trust (regie Theu Boer mans); Verre vrienden' door Toneelgroep Amsterdam (regie Gijsde Lange). In Den Haag zijn de produk ties van 26 augustus tot en met 5 september te zien; in Antwer pen van 2 tot en met 12 sep tember. B.B. King: vaste gast op het North Sea Jazz Festival. foto ap Candy Dulfer, Nederlands talent op het North Sea Festival. den haag john oomkes Sterren, namen, talenten, trends. Ook in het eerste Paul Acket-loze jaar oogt de trog van het grootste culturele indoor- evenement ter wereld, het Nor th Sea Jazz Festival, op 9,10 een 11 juli in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag, weer rijkelijk gevuld. Trompettisten van naam (Terence Blanchard, Wynton Marsalis, Roy Hargrove e.a.) eren de overleden Dizzy Gillespie. Drie super bigbands, die van Count Basie, Illinois Jac quet en Lionel Hampton, zor gen voor spetterend werk. Zangeressen die in navolging van Ella Fitzgerald de vlam hoog houden, draven in juli in Den Haag op: Shirley Horn, Ab bey Lincoln, Rita Reys, Denise Jannah, Linda Hopkins. Saxofo nisten zijn er plenty: Joe Hen derson, Red Holloway, Jimmy Heath, Jackie McLean, Joshua Redman, David Murray en Ken ny Garrett. In de blues, r&b- en gospel- hoek zijn big shots als Etta Ja mes, B.B. King, Gary Moore, Dr. John, A1 Green en The Five Blind Boys of Alabama op de poster geplaatst. Onder de tove naars op de 88 toetsen bevin den zich onder meer Oscar Pe terson, Ahmad Jamal, Horace Silver, Herbie Hancock en Chick Corea. In de latin-hoek valt de sterbezetting van Tito Puente, de terugkeer van Airto Moreira Flora Purim en de Braziliaan se percussiegroep Oladu op. Jazzrock fusion dan? Wat dacht U van de broertjes Brec- ker, Zawinul, Carlos Santana en Steps Ahead? En in de heavy sector van Arto Lindsey, de combinatie van Jamaladeen Ta- cuma Cornell Rochester met het Nederlandse Podiumtrio of de komst van de Japanse trom- pet-elektronicusToshinori Kon- do? En daarnaast is er tradjazz, dixie, oud zwart, swing en zelfs een klassiek strijkkwartet als het befaamde Kronos Quartet. Plus odes aan de jubilerende slag werker John Engels en de hot club-violist Stephane Grappelli. Subsidie Zeventien jaar lang heeft Paul Acket een centrale rol gespeeld bij de verwezenlijking van Nor th Sea Jazz. Bij de 18de editie is hij niet meer lijfelijk onder ons, maar zijn geest zweeft boven de hoofden van de organisatoren. Binnen het organisatiebureau Paul Acket Office hebben doch ter Karin Acket, Paul Dank- meyer en Theo van den Hoek er alles aangedaan om de kaars brandende te houden. Het ziet er op voorhand naar uit dat zij er in geslaagd zijn een festival neer te zetten dat de overleden impresario waardig is, en dat bovendien enkele kleine aan zetten tot vernieuwing kent. Dat is een prestatie van formaat, te meer omdat ze niet onder gelij ke omstandigheden is geleverd. De figuur van Acket was al moeilijk, zo niet onmogelijk te vervangen. Acket bezat een re servoir van duizenden contac ten met artiesten, boekingsbu reaus, mediamensen en spon sors waaruit hij kon putten. Maar de erfgenamen van Acket werden ook nog eens zwaar be last door een besluit van de Tweede Kamer, op voordracht van de Raad voor de Kunst, om de rijkssubsidie van 150.000 gulden te schrappen. Het in trekken van de rijkssubsidie lijkt gezien het miljoenenbudget van North Sea wel los te lopen, maar feitelijk is het een ernstige aanslag op een van de weinige mogelijkheden die Nederlandse musici hebben om zich interna tionaal 'in the picture' te spelen, zoals afgelopen jaren met zan geres Denise Jannah en The Ro senberg Trio gebeurde. Wat gebeurt er als volgend jaar het gat niet is gedicht? Hardop wil niemand van de or ganisatie er iets over kwijt: maar er komt in de nabije toekomst een moment waarop de tering naar de nering wordt gezet en alleen Rita Reys, de Dulfertjes, de Houdini's en La Santing worden geprogrammeerd. Dat feit zal voor de Raad voor de Kunst dan weer reden zijn om het North Sea Jazz Festival het Nederlands cultuurfestival met de grootste internationale uitstraling niet te subsidi ëren. Voor informatie over het Nor th Sea Jazz Festival: 070- 354.29.58. beeldende kunst recensie onno schilstra Portretfotografie van Manon Rosendahl. Te zien: t/m 27/5, ma. t/m za 10-22 uur, zo, 12-22 uur. Fotogalerie De Kleine Klup. Nieuwe Rijn 1. Leiden Een goed portret toont twee ge zichten: dat van de geportret teerde en dat van de portrettist. Marion Rosendahl slaagt er tel kens in die dualiteit te realise ren. De fotografe, van wie deze maand werk getoond wordt in Fotogalerie De Kleine Klup in Leiden, registreert haar model len als overtuigende persoon lijkheden en drukt er tegelijker tijd het onmiskenbare stempel van haar eigen visie op. Marion Rosendahl heeft voor al naam gemaakt als popfoto grafe. Het grootste deel van de expositie wordt dan ook in be slag genomen door beeltenissen van bekende namen uit de mu ziekindustrie. Een kleiner deel is gewijd aan onbekende persona ges. De fotografische kwaliteit van beide categoriëen foto's is gelijk, maar toch spreken die van de popsterren op een of an- amsterdam anp De nieuwe directeur van het Stedelijk Museum in Amster dam, Rudi Fuchs, heeft de afge lopen twee maanden uit de col lectie van het museum de ten toonstelling 'Het Materiaal' sa mengesteld. De expositie toont werk van Van Gogh, Picasso, Monet, Mondriaan. Malevich, De Kooning, Appel, Baselitz, Dibbets en Kounellis en duurt tot 29 augustus. Met deze tentoonstelling zet Fuchs de eerste stappen naar een mogelijk vaste presentatie van de museumcollectie. Nu het Stedelijk mag uitbreiden moet voor het eerst serieus wor den nagedacht over een vaste opstelling. In het huidige ge bouw zal in de toekomst de vas te collectie komen, terwijl de nieuwbouw plaats moet bieden aan wisselende tentoonstellin gen. De zoektocht door verschil lende catalogi en museumde pots, voor 'Het Materiaal' lever- dere manier meer tot de ver beelding. Misschien is dat, om dat de portretkwaliteit van deze foto's beter controleerbaar is, als je tenminste de muziek van de geportretteerden kent. Wanneer dat het geval is, bestaat er al een bepaalde voorstelling van de persoon. Rosendahl bevestigt dat beeld op een zodanige ma nier dat je het gevoel krijgt dat je de sterren beter gaat begrij pen en beter leert kennen. Marion Rosendahl gebruikt geen vaste portretformule en ensceneert nauwelijks. De ene keer werkt ze in zwart wit, de volgende keer in kleur. Nu eens brengt ze een persoon close-up in beeld, dan weer ten voeten uit. Mano Negra fotografeert ze op een trap in een dynamische compositie vol diagonale lijnen, Gary Lucas verstild en intiem onder een lampekap. Rosendahl heeft een voorkeur voor clair-obscur-effecten. Op een aantal foto's verdwijnt zelfs de helft van het gezicht geheel in het donker, zoals op het prachtige portret van Sinead O'Connor. De sombere Ierse de volgens Fuchs een aantal ontdekltingen op. Eén van die ontdekkingen was een schilderij van Lovis Corinth. Naar aanlei ding van een tentoonstelling met werk van Corinth las Fuchs in een Duitse krant dat het mooiste werk van de kunste naar in het Stedelijk hangt. De recensie bleek te kloppen. Het tentoonstellingsprogram ma voor het komende jaar is deels door Fuchs en deels nog door Beeren bepaald. Opvallend is dat Fuchs een reeks van tien nieuwe litho's van Kounellis presenteert die volgens hem in elke andere stad door een gale rie zouden worden getoond. Het Stedelijk moet volgens hem die rol gaan spelen. Een ander nieuw punt is dat vanaf half juni de Nieuwe Vleugel wordt ge bruikt. Tot 1 juni doet die dienst als tentoonstellingsruimte voor Amsterdamse kunstenaars. De ruimte wordt als het aan Fuchs ligt „actief bij het museum be trokken". Behalve studioportretten maakt Rosendahl ook foto's in de open lucht. Nits-toetsenisi Robert Jan Stips poseert in een okerkleurig, Frans decor, cul tuurpessimist Theo van Gogh staat met een ongelovige blik voor een treurige loods MSthfl de Santing, de zangeres met dc warme stem en de onderkoeld* presentatie, kijkt ons in eer sneeuwbui, weggedoken in eer dikke winterjas aan. Paul Ruver is geplaats bij een ruïneuze ver laten fabriek, zodanig dat op d< foto lijkt of hij onder een gal) staat, op een andere foto of hi bij een guillotine staat. Rosendahl roept steeds wee een overvloed aan associatie- op. Door de overzichtelijke een voud van de composities, krijg ieder beeldelement - of het ni kleur, vorm of tonaliteit is - ver rassend veel betekenis. zangeres met het kale hoofd i gevangen in een onwerkelij blauwachtig licht, het onzicht bare deel van haar gezicht i door de onzichtbaarheid alleei nog maar riiéer aanwezig in he beeld. rotterdam gpo De Rijksvoorlichtingsdien' nam wel op, maar bleek nii ontvankelijk voor het vriendelt ke verzoek. Vanuit de Kuip be de U2-zanger Bono gisteravon even na elven naar Den Haag I de hoop Queen B. ofwel konir gin Beatrix aan de lijn te krijger Deze Hollandse variant o Bono's inmiddels vermaart 'showtelefoontjes' naar het Wi te Huis leverde echter niet h« 1 gewenste contact op. De diens doende receptionist bij de RV toonde weinig geduld met wel zeer vreemde snuiter die z namens 'enkele vrienden' bellen en gooide voordat d zijn verzoek had herhaald c hoorn op de haak. „De laatste keer dat ik gec toegang kreeg tot een koninkl Ice familie stak ik YVlnds» Castle in brand", was de evt I gevatte als grimmige reactie vi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25