Eurodidakt verlaat Leiden Andere structuur ING-bank Leiden Hollandse zuinigheid beperkt risico's Mogen mOEG Stand van Zaken Smitsloo eigenaar kasteel Binckhorst Kondor Wessels neemt bedrijf over BOUWPLANNEN? het Ambacht chef willem spierdijk. 071-161440, plv -chef Onderwijscentrum koopt ANWB-gebouw in Voorschoten Het Leidse bedrijf Educatief Holding, beter bekend als onderwijscentrum Eurodidakt, vestigt zich in Voorscho ten. Voor drie miljoen werd het eigenaar van het ANWB- complex aan de Papelaan. Het is de bedoeling dat alle af delingen (uitgeverij, onderwijsinstelling en magazijnen) zich bundelen in het voormalig ANWB-complex pal naast het NS-station. Woordvoerder R.AJ. Noordermeer van Educatief Holding (Eurodidakt) voor de toekomstige vestiging: het ANWB-gebouw aan de Voorschotense Papelaan. foto jan holvast WOENSDAG 12 ME11993 voorschoten miep de craaff De moedermaatschappij van Eurodidakt, Educatief Holding, heeft een deel van het complex (3500 vierkante meter) gekocht. De ANWB huurt voorlopig een eveneens op het terrein aanwe zig garagecomplex van 1500 meter terug. Ze gebruikt dat voor het gebruiksklaar maken van de bestelauto's. Voor Eurodidakt betekent de komende verhuizing een her nieuwde kennismaking met Voorschoten. Ooit zetelde de oprichter in een voormalige pastorie aan de Sir Winston Churchillweg, midden in het centrum van Voorschoten. Dat was in de tijd dat de zoldervloer van het monument vervaarlijk doorboog onder het gewicht van duizenden studieboeken. Zo kon het niet langer. In 1990 verhuisde men naar het Leidse Schuttersveld. De groei zette zich echter zo explosief voort dat het bedrijf nu ook in de Leidse behuizing uit z'n voe gen barst. In 15 jaar tijd heeft Eurodidakt 25.000 cursisten aan zich kunnen binden. Een derge lijke ontwikkeling was, uiter aard, niet voorzien. „Anders wa ren we hier natuurlijk nooit neergestreken", verdedigt pr- functionaris R.A.J. Noordermeer de huidige, veel te krappe huis vestingssituatie op de zesde ver dieping van een kantoorge bouw. Garantie De groei is volgens hem te dan ken aan de slogan van het be drijf: wij hanteren de laagste lesgelden. Cursisten krijgen de garantie dat, mocht het elders nog goedkoper zijn, ze het ver schil terugbetaald krijgen. Buiten de tomeloze groei is de gewilde bundeling van acti viteiten een reden om naar Voorschoten uit te wijken. De opslag van de uitgeverij van voornamelijk schoolboeken is nu nog uitbesteed aan bedrij ven in Hellevoetsluis en Rotter dam. „Dus gaat er bij de ver zending van studiepakketten en schoolboeken nog wel eens wat mis. Dat is onvermijdelijk. Als we straks alles in Voorschoten concentreren, heb je veel meer controle op de verzending". De verhuizing is tevens een mooie gelegenheid om een compleet nieuw marktaandeel aan te boren: studieboeken voor de onderbouw. Momenteel le vert men nog alleen aan het voortgezet onderwijs. Educatief Holding had niet uit Leiden willen verdwijnen, maar volgens Noordermeer kreeg zij van de gemeente abso luut geen medewerking om zich elders in de stad te vestigen. Noordermeer „We hebben eerst een jaar in Leiden gezocht, zelfs naar nieuwbouw in de stad gekeken. Vaak hebben we bij het gemeentebestuur aange klopt. maar niets kon. Het wilde ons alleen ver weg in een uit hoek stoppen en daar hadden we geen zin in. Maar ach, we blijven dicht bij huis. Personele consequenties heeft de verhui zing dus niet. Sterker nog: we breiden uit, dus zullen alleen maar meer mensen erbij moe ten zoeken". Thuiswerkers In Leiden werkt een 'harde kern' van 35 man, daarnaast heeft Eurodidakt voor wat de verwerking van de lespakketten (correctie bv.) te maken met honderden thuiswerkers. Hoe veel werknemers men vanuit Voorschoten zal gaan werven, is nog niet bekend. De verhuizing moet omsteeks de jaarwisseling haar beslag krijgen. leiden Het Haagse kasteel De Binck horst is aangekocht door de Leidse Smitsloo Groep. Die wil het kasteel gaan verhuren als kantoorruimte. Hoewel het slecht gaat met de kantoren- markt in het algemeen, ver wacht M. Smitsloo daar weinig problemen mee te hebben. „Het gaat om een unieke loka- tie. Een historisch gebouw, dicht bij het centrum van Den Haag, bij het bedrijventerrein De Binkhorst en met als achter- la, aan de rand van het bedrijfs terrein de Binckhorst." Het kasteel verkeert in uitste kende staat. Voor Smitsloo het kocht was het eigendom van de leiden De Leidse ING-bank krijgt een andere structuur. Het kantoor aan de Breestraat gaat zich in het vervolg ook richten op zake lijke dienstverlening. Tot voor kort richtte deze vestiging zich vooral op particulieren. Het kantoor aan het Vijf Meiplein wordt daarentegen juist inge krompen. Het wordt terugge bracht tot een servicepunt en wordt formeel samengevoegd met het hoofdkantoor aan het Schuttersveld. Om de uitbreiding van dien stichting Vakopleiding voor het Bouwbedrijf. Behalve het kas teel omvat het complex ook nog een kantoorgebouw. Smitsloo zegt inmiddels in gesprek te zijn met verschillende belangstel lenden. Het liefst zou hij het ge heel aan één gegadigde verhu ren of de beide panden elk aan één bedrijf verhuren. Volgens Smitsloo is het kas teel uitstekend geschikt om er een accountants- of advocaten kantoor te vestigen. Ook een oliemaatschappij zou er terecht kunnen. „Het kasteel is heel ge schikt voor bedrijven die zake lijke gegevens goed willen be schermen. Het ligt apart, met een gracht er om heen en is heel goed te beveiligen." sten aan de Breestraat mogelijk te maken wordt dit bankkan toor verbouwd. Achter de bank zijn nu vier parkeerplaatsen voor bezoekers. Het servicepunt aan het Vijf Meiplein is volledig geautoma tiseerd. Het biedt een pakket diensten waarvoor de Man ten geen hulp van personeel nodig hebben. Er komen onder meer een geldautomaat en een nachtMuis. Om contact te leg gen met bankmedewerkers is er via een intercom een recht streekse verbinding met het kantoor aan het Schuttersveld. Seafood Europe kiest Nederland utrecht/regio» De internationale vakbeurs Seafood Europe die dit jaar voor het eerst wordt gehou den, heeft voor Nederland gekozen. Nederland is Euro pa's grootste visdistributie- centrum. Daarnaast ligt ons land centraal ten opzichte van Europa's rijkste landen en dus de meeste klanten. De beurs wordt georgani seerd door EMAP uit Lon den. Het bedrijf is een van de grootste Britse uitgevers en heeft onder de vakbladen vijf visserijmagazines zitten. Te vens worden beurzen op touw gezet, zoals visserij- beurzen in Engeland, Chili en dit jaar in Irak. Voor drie dagen, 16, 17 en 18 mei is ruimte afgehuurd in de Utrechtse Jaarbeurs. De organisatoren verwach ten tussen de 5000 en 6000 bezoekers. Ruim 150 expo santen hebben zich inge schreven. Niet alleen uit de EG, maar ook Nieuw Zee land, Australië, Pakistan, Bangladesh, India en de Ver enigde Staten. Uit Nederland komen 40 bedrijven, al valt de deelname uit deze regio tegen. Alleen Kloosterboer uit IJmuiden en de Katwijkse onderneming Parlevliet en Van der Plas zijn present. De beurs moet een ont moetingsplaats worden tus sen producenten van zee- voedsel, verwerkers, impor teurs, exporteurs en de groothandel. Dat betekent dat het presenteren van faci liteiten, machines en vissoor ten voorop staan. Het Ledise bouw- en aanne mingsbedrijf Kondor Wessels wil de aandelen van De Groot Vroomshoop overnemen. Dit is een producent van houten bouwsystemen en gelamineer de houten spanten. Bij het be drijf zijn 250 mensen in dienst. De omzet is ruim 60 miljoen gulden, waarvan 35 procent in Duitsland wordt behaald. Volgens een woordvoerder van Kondor Wessels zijn er geen nadelige gevolgen voor de werk nemers van De Groot te ver wachten. Ze kunnen allen in dienst van Kondor Wessels ko men. „De Groot betekent voor ons een mooie aanvulling op onze activiteiten. Vooral in Duitsland hopen we daarvan te kunnen profiteren", aldus de zegsman. De omzet van Kondor Wessels bedroeg het afgelopen jaar 336 miljoen gulden. Het personeelsbestand bedraagt 1700. Mogen en Centocor zijn buren op het Leidse Bioscience Park. Ze houden zich beide bezig met biotechnologie en ze verkeren allebei nog in de fase van aan loopverliezen. Pas na volgend jaar valt enige winst te verwach ten. Centocor, dat zich richt op de geneesmiddelenmarkt, was de afgelopen maanden in het nieuws doordat het fors moest inkrimpen, na het in opspraak komen van Centoxin, een mid del waarvan het bedrijf hoge verwachtingen had. Maar hoe wel beide bedrijven op het oog veel overeenkomsten vertonen, acht directeur A. Breure van Mogen een soortgelijke tegen slag bij zijn bedrijf onwaar schijnlijk. Niet alleen wil Mogen, dat zich richt op planten-biotech- nologie, voet aan de grond krij gen op een totaal andere markt, ook de instelling is anders. Breure: „Centocor heeft een Amerikaanse opzet. In feite was er maar één produkt beschik baar, terwijl dat nog niet eens alle toelatingsprocedures had doorlopen. Toch werd een com pleet verkoop- en produktieap- paraat opgezet. Als je slaagt en het produkt wordt toegelaten, sla je daarmee ineens een grote slag. De keerzijde is dat je een groot risico loopt als het mislukt en dat is gebeurd. Het heeft te maken met de Amerikaanse Mogen gaat volgens Breure uit van 'Hollandse zuinigheid'. „Dat wil niet zeggen dat we geen geld steken in research, maar wel dat we voorzichtiger zijn met het benaderen van de markt. Onderzoek heeft natuur lijk risico's in zich. maar je kunt je bedrijf ook zo inrichten dat het risico zo minimaal mogelijk is." Breure betreurt het overi gens dat vooral de Rabobank gestopt is met zijn risico-fonds. „Een bedrijf als het onze is nu niet meer op te starten met Ne derlandskapitaal." Licenties Mogen werd in 1985 opgericht door de Maatschappij voor In- dustriëele Projecten en het Amerikaanse bedrijf Molecular Genetics. Dat laatste bedrijf trok zich twee jaar geleden definitief terug uit net Leidse bedrijf dat nu volledig Nederlands is. Mo gen presenteerde de afgelopen maanden de eerste resultaten van jarenlang onderzoekswerk: een genetisch gemanipuleerde tomatenplant die resistent is te gen de schimmel fusarium. Het bedrijf voorziet dat de tomaat tegen meer soorten schimels bestand is. Bovendien zou de zelfde aanpassing ook voor an dere gewassen bruikbaar zijn. Daarnaast maakt Mogen mel ding van groeiende inkomsten uit licenties. Vooral een door de Leidse professor R. Schilperoord ontwikkelde methode om plan ten te veranderen staat in de belangstelling. Inmiddels heb ben veertien bedrijven uit Euro pa. Japan en Amerika licenties fenomen op dit 'Binair Vector ysteem'. Enzymen Behalve de aanpassing van planten om ze resistent te ma ken tegen schimmels, ziekten en ongedierten werkt Mogen ook aan planten die zodanig ge manipuleerd worden dat ze be paalde enzymen produceren. Wetenschappelijk directeur P. van den Elzen „Je zou kunnen denken aan de produktie van bier waaraan rechtstreeks ge manipuleerde gerst wordt toe- Eoegd, zonder dat dit eerst ■ft te gisten. Dat spaart veel ten. het produkt is veel scho ner en hoeft niet te worden ge filterd." Juist op het punt van dit soort produktontwikkeling werkt Mogen samen met Gist- brocades. grootste aandeelhou der van het bedrijf. Over de in houd van die samenwerking wil Van den Elzen niets zeggen. Maar aangenomen mag worden dat die zien onder meer richt op toevoegingen aan veevoer. Gist- brocades is producent van fyta- se, een toevoeging aan veevoer dat dc schadelijkheid van mest beperkt. Dat wordt nu nog via vergisting geproduceerd, In theorie zou het mogelijk zijn bijvoorbeeld via genetiscne ma nipulatie gewassen te ontwikke len die dat middel al bevatten. Hoewel het veranderen van erfelijke eigenschappen van planten nog steeds maatschap pelijk omstreden is, zeggen Breure en Van den Elzen dat er toch langzaamaan meer accep tatie voor ontstaat. Daarbij speelt vooral het milieu-argu ment. de beperking van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen een rol. Proefvelden van Mogen waren het afgelopen jaar doel- wit van actiegroepen als de 'Zie dende Bintjes' en de 'Razende! Rooiers' die de gewassen ver-1 nieldcn. Voor Mogen geen re den om te stoppen met proef velden in Nederland. „We gaan er vanuit dat dit een fase is waar we doorheen moeten voor de acceptatie. De schade nemen we dan maar op de koop toe.( Inmiddels hebben we meer,, zo n twintig, proefvelden en zijn de gevolgen van het rooien van. een ervan vrij beperkt. Aan een boom zo vol geladen, mist men een, twee pruimpjes niet." OP NAAR VAN OER PLOEG! i Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEOING •SCHUIFPUIEN l «SERRES. ETC. 3 Voor nieuwbouw en renovatie I Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Ueceuninck Onderhoudsarm, leverbaar m diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perlecl op maat gemaakt. Het geheel voorzien van kmm cirtrficait. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekaken. We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. deceuninck 0 „De helft van mijn werk bestaat uit onderhoud en de andere helft uit de aanleg van tuinen. Voor ik een ont werp maak kijk ik altijd eerst samen met de mensen wat ze willen. Jongeren willen vaak een 'kindvriendelij ke' tuin en ouderen een siertuin. Als je ergens binnen komt zie je vaak al een beetje wat ze willen: als mensen hun woonkamer heel strak hebben ingericht, zorg ik dat de tuin ook een beetje strak wordt ingedeeld, dan kom ik niet met allerlei sierdingetjes. Bij zo'n schetsje hou ik ook al rekening met de prijs. Daar moet je vooraf duidelijke afspraken over maken want je kunt alle kan ten op. Een gemiddelde stadstuin van zo'n vijf tien meter diep heb je van 1000 tot zo'n 30.000 gulden, dat is maar net wat de mensen willen. Speciale dingen kos ten geld, zoals een botanische tuin of bruggetjes. En soms moet je bepaalde delen helemaal uitgraven om dat er een andere grondsoort in moet. Wat het meest voorkomt is wij noemen de traditione le huis- tuin en keukentuin: een vierkant grasveld, een vierkant terras met gewassen grindtegels en langs de randen een border met plantjes. Maar met hele simpele middelen kun je een heel ander effect bereiken, bij voorbeeld door een gewone stoeptegel niet kaarsrecht maar haaks op je terras te leggen. Dan heb je iets heel anders dan wat je tegenwoordig in de meeste nieuw bouwwijken ziet. Ik vind het ontzettend leuk om met sierbestrating te werken, je kunt verschillende patronen en kleuren ma ken en die kleine steentjes zijn ook makkelijk als je' werkt met niveauverschillen. Je kunt er ook wat meer breedte en diepte mee in de tuin brengen, net als met plantvakken en grasveldjes. Heb je bijvoorbeeld een smalle diepe tuin, dan zet je de harde kleuren achterin en de lichte kleuren, de pasteltinten voorin want de De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leidenaar Hans Verbiest, tuinman en hovenier. „Tuinman is te plat en hovenier is te chique, noem mij maar de complete tuinverzorger." harde Meuren komen sneller op je af. Hetzelfde geldt voor de beplanting: planten met grote grove bladeren zet je achterin, die met Meine, fijne bladeren voorin, dat geeft hetzelfde effect. Bielzen, daar ben ik niet zo'n fan van, die worden snel glad en ze verweren. Ie hebt tegenwoordig beton- bielzen, die hebben steeds dezelfde maat en die zijn niet van echt te onderscheiden. Op de fojo zie je hoe ik een keerwand heb gemaakt van gestapelde betonnen segmenten, om de grens tussen twee tuinen aan te ge ven. Tussen de elementen kunnen planten groeien, dan heb je een leuke afscheiding naar beide kanten. Ik ben zo'n beetje in dit vak gegroeid. Mijn zoon zit nu ook op de lagere tuinbouwschool. )e bent altijd in de natuur bezig, je bent altijd buiten en je hebt veel contact met mensen. Ik kan mijn creativiteit in dit vak kwijt en het geeft veel voldoening als je een compli ment krijgt voor een mooie tuin. Als ik dit werk van acht tot vijf alleen voor geld zou doen, dan zou ik ver keerd bezig zijn. Dat geldt denk ik voor alle ambachte lijke beroepen. Met het manipuleren van de natuur heb ik niet zo'n moeite. Dat begint al als je een boom of struik snoeit, dat moet je op zo'n manier doen dat je het niet ziet. Be strijdingsmiddelen gebruik ik liever niet, want er zijn huis- tuin- en keukenmiddellen genoeg. Heeft een plant luis, maak dan een sopje van spiritus en zachte zeep en doe dat in een plantenspuit. Mensen vragen ook wel eens spul om het onkruid tussen hun planten te doden. Ik heb het wel, maar ik vind het onzin om het te gebruiken als je ook kunt volstaan met één keer per week schoffelen. Beter is het nog om te Mezen voor bo- dembedekkende planten. Die groeien snel en houden het onkruid weg. Dan hoef je ook niet meer te schoffe len. Afval produceer ik niet met mijn werk. Alles gaat in de versnipperaar. Als mensen het willen wordt daarmee hun tuin afgedekt, dat remt de groei van onkruid. We kunnen het ook door de grond heen spitten, want het is een prima groenbemesting, het verteert heel goed. Dan hoef je ook geen kunstmest meer te gebruiken. En als mensen het groenafval zelf niet willen gaat het naar grote parken die ik in onderhoud heb. Nee, dat zit wel snor." TEKST: ERIC JAN WETERINGS foto: hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23