Drie miljoen extra voor milieubeheer Kamer: vervolgonderzoek ondergrondse Betuwelijn Voorzichtig met genetische manipulatie Bouw langste autotunnel van Nederland begonnen Randstad Verdachten SHS-affaire binnenkort voor rechter Kruisstation Duivendrecht spil in railnet Amsterdam WOENSDAG 12 ME11993 WILLEM SPIERDIJK. 0 Provincie heeft meevaller op begroting De provincie Zuid-Holland besteedt de meevaller op de begroting van ongeveer drie miljoen gulden vrijwel hele maal aan landschap, natuur en milieu. De meevaller is te danken aan hogere inkomsten uit de motorrijtuigenbe lasting. Er waren in 1992 meer auto's dan begroot en voor 1993 wordt een verdere groei verwacht. Een en an der blijkt uit de Voorjaarsnota van de provincie die giste ren door gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van Zuid-Holland) is vastgesteld. LEIDEN/DEN HAAG MONICA WESSEÜNG De provincie heeft jaarlijks 1,2 miljard gulden te besteden. Van de 2,8 miljoen gulden die de provincie nu over heeft, gaat dik een miljoen naar aankoop en beheer van waardevolle natuur gebieden. Hiertoe werd enkele weken geleden al besloten na dat een onderzoek had uitgewe zen dat het met natuur en land schap in Zuid-Holland veel slechter gesteld is dan werd ge dacht. Volgend jaar komt 1,5 miljoen gulden voor dit doel vrij en het jaar er op zelfs twee mil joen gulden. Dc bermen van de provincia le wegen worden op zogeheten ecologische wijze gemaaid. Het gras wordt na maaien wegge haald om zo bijzondere planten een kans te geven. Er is 450.000 gulden nodig om composteer- inrichtingen te maken voor dat weggehaalde gras. Ook wordt geld uitgetrokken voor bagger- werkzaamheden. De waterbo dems van vrijwel alle provincia le wateren zijn vervuild. De ver werking van baggerslib valt daardoor veel duurder uit. Er moeten meer stortplaatsen wor den aangelegd. Tegenover de meevaller, staan ook financiële tegenvallers. De provincie zit nog met een finan ciële nasleep van het onderzoek van de commissie Blokland. De ze commissie heeft onderzocht hoe de provincie de afgelopen jaren met haar afvalstort is om gegaan. De werkzaamheden van de commissie zijn 40.000 gulden duurder uitgevallen. De provincies in de Randstad werken sinds enige tijd nauw samen. Er werd verwacht dat dit een jaarlijkse bezuiniging van 500.000 gulden zou opleveren. Het overleggen en vergaderen kost echter zo veel tijd en geld dat deze meevaller er in werke lijkheid niet blijkt te zijn. Koningin opent vrijdag 21 mei Zuidtak van NS AMSTERDAM Met de opening van de zoge noemde Zuidtak, op vrijdag 21 mei door koningin Beatrix, brengen de Nederlandse Spoor wegen de verbindende schakel aan tussen hun twee belangrijk ste spoorlijnen van na de oor log: de Schiphollijn en de Flevolijn. Tegelijk is het de start van het omvangrijke toekomst plan Rail-21. Het ruim twaalf ki lometer lange traject verbindt het station RAI (nu nog een eindstation) met Weesp aan de lijnen Amsterdam-Hilversum en Amsterdam-Almere. Spil in het nieuwe railnet aan de zuidoostelijke kant van de Amsterdamse regio is het kruis station Duivendrecht, een knooppunt van nieuwe en be staande raillijnen. Op het bo venste niveau van deze strakke schepping van staal, glas en glad tegelwerk liggen de rails van de spoorlijn Amsterdam - Utrech en de Geinlijn van de metro. Een niveau lager (en haaks daarop) komen de nieu we sporen van de Zuidtak het station binnen. Duivendrecht en de Zuidtak is een belangrijke taak toebe dacht in de aan- en afvoer van personeel en reizigers van Schiphol. De nieuwe spoorver binding moet de drukte op de autowegen langs en rondom de luchthaven wat wegnemen. De verwachtingen zijn hoogge spannen: op station Duivend recht zullen dagelijks achtdui zend mensen in-, uit- of over stappen. Ondanks de drukte, blijft het station voorlopig half in de wei landen liggen. Amsterdam wil er geen kantoorbebouwing toe staan, omdat het eerst de oevers van het IJ met kantoren en be drijven wil zien volgebouwd. Duivendrecht blijft de komende jaren dan ook een overstap-sta- tion. De grote massa overstappers zal uiteindelijk een verbindings- boog rechtvaardigen, die dan bijvoorbeeld rechtstreekse trei nen van Schiphol naar Utrecht en omgekeerd mogelijk maakt. Deze Utrechtboog, die in 2005 moet zijn aangelegd, is een van de drie verbindingsbogen, die de NS op de plantafels heeft lig gen. De andere zijn de Hem- boog bij Sloterdijk (voor directe treinen van het noorden van Noord-Holland naar Schiphol), gepland voor 2005 of wellicht eerder, en de Zuid-Westboog, die de Zuidtak met de westelijke ringlijn om Amsterdam moet verbinden. De drie verbindingsbogen zijn onderdeel van het plan om de spoorlijn Amsterdam- Utrecht, de Schiphollijn en de Zaanse lijn te verdubbelen tot viersporige verbindingen. Drie soorten treinen kunnen dan on gehinderd door elkaar op deze verdubbelde rails gaan rijden: stoptreinen, interregiotreinen (de huidige intercity's) en zeer snelle intercity's nieuwe stijl, waartoe ook de fameuze 'flit streinen' naar Parijs en Duits land kunnen worden gerekend. Het begin van dat alles is ech ter de Zuidtak, die met ingang van de nieuwe NS-dienstrege- ling op 23 mei in gebruik komt. In het dezer dagen verschenen nieuwe spoorboekje (ook op computer-discette verkrijgbaar) is de Zuidtak met de stations Duivendrecht en Diemen-Zuid het voornaamste nieuws. Den Haag, Leiden, Nieuw-Vennep, Hoofddorp en Schiphol krijgen ieder half uur een trein via de Zuidtak naar Lelystad. Schiphol wordt het begin en eindpunt van een halfuurs-verbinding met Utrecht via Hilversum. Al die treinen stoppen in Duivend recht en Diemen-Zuid. In het nieuwe boekje wordt voor vertragingen gewaar schuwd wegens werkzaamhe den. Dat is onder meer op het stationsemplacement van Lei den, en tussen Leiden en Den Haag (van twee naar vier spo ren) het geval. Tussen Den Haag en Delft wordt gewerkt aan een spoortunnel, die de vier sporen ondergronds door Rijs wijk moet leiden. Eigenlijk was het plan, dat ook de Willems tunnel onder de Maas te Rotter dam met ingang van de nieuwe dienstregeling gereed zou zijn. De oplevering is echter met en kele maanden vertraagd. Toch is de Willemstunnel al in de diensregeling ingecalculeerd. Er treden geen veranderingen in op, wanneer de Rotterdamse tunnel straks in gebruik wordt genomen. Station Duivendrecht, ontworpen door de architect Peter Kilsdonk. FOTO •DIJKSTRA Minister Maij-Weggen onder politieke druk Vier verdachten in de fraude-affaire bij de Stichting Haags Sociaal Cultureel Werk (SHS) worden vervolgd. Ze moeten op 1 en 2 juni vQof de rechter verschijnen. Onder hen is de ex-directeur en het hoofd sociaal cultureel werk Scheveningen. Dat heeft persofficier N, Zandbergen dinsdag gezegd. Eerder was al bekend dat de ex-di recteur zou worden vervolgd. De gerechtelijke vooronderzoeken in de zaak zijn afgesloten. De rel rond de SHS begon in 1991. Toen deed de gemeente Den Haag aangifte van fraude. Vorig jaar zijn dertien verdachten aangehou den, medewerkers en bestuursleden, op verdenking van verduiste ring, valsheid in geschrifte en heling. Er zijn zowel zaken gesepo neerd als afgedaan door betaling van transacties. De ex-directeur heeft al één juridische procedure verloren. Hij moet van de kantonrechter 60.000 gulden aan de SHS teruggeven omdat hij zich ten onrechte salarisverhoging heeft toegeëigend. De rechter wees herstel van zijn dienstbetrekking van de hand. Statendam naar Amsterdam ROTTERDAM «GPP Na twintig jaar afwezigheid komt de Statendam als eerste cruise schip van de Holland-Amerika Lijn binnenkort weer naar Neder land. Dit eerste cruiseschip uit een serie van drie in Italië te bou wen schepen maar bezoekt woensdag 2 juni de haven van Amster dam. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil een vervolgonder zoek naar de mogelijkheden voor ondergrondse aanleg van de Betuwelijn. Dit blijkt uit de eerste reacties van de fractie specialisten van CDA, PvdA en WD op het gisteren gepresen teerde onderzoeksrapport naar een ondergrondse Betuweroute. Het kabinet neemt vermoedelijk vrijdag een besluit over de Betu welijn. De verschillende kamerleden spraken gisteren de hoop uit dat minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) terugkomt op haar eerdere resolute verwer pingen van een mogelijke on dergrondse aanleg. „Als ze het nu nog steeds niet reëel vindt, moet ze dat bewijzen", aldus WD-Kamerlid Blaauw. In soort gelijke bewoordingen liet zich ook zijn PvdA-collega Feenstra uit. De minister is daarmee aan de vooravond van het kabinets besluit over de Betuweroute on der politieke druk komen te staan om alsnog de mogelijk heid voor ondergrondse aanleg in het kabinetsbesluit op te ne men. Maij-Weggen heeft tot voor kort ondergrondse bouw altijd rigoureus afgewezen. Het gisteren gepresenteerde onderzoek is dan ook volledig betaald door de provincies Zuid-Holland en Gelderland en de langs de geplande Betuwe route gelegen gemeenten. Ook de Duitse gemeente Emmerich heeft zich daar uit eigen bewe- Uit het onderzoek blijkt dat ondergrondse aanleg mogelijk nog goedkoper uit zal vallen dan bovengrondse aanleg en technisch haalbaar is. Boven dien worden er mogelijkheden gezien om de bij een dergelijk project opgedane kennis te ex porteren. Voor de fractie van het CDA betekenen de conclu sies „een aansporing om tot een zorgvuldige afweging te ko men". Daarmee is CDA'er Leers, net als zijn collegae van de PvdA en de WD achter een vervolgonderzoek gaan staan. Het vervolgonderzoek gaat vermoedelijk ruim 5 miljoen gulden kosten en zal een jaar tot anderhalf jaar in beslag ne men. Lucas Reijnders waarschuwt voor sleutelen aan planten en dieren LEIDEN MONICA WESSELING Er moet een betere manier ko men waarmee de risico's van genetische manipulatie van planten en dieren kunnen wor den onderzocht. Zo lang niet duidelijk is wat de gevaren zijn van het veranderen van erfelijk materiaal, mag deze techniek niet zo maar worden toegepast. Er zijn nuttige toepassingen denkbaar, maar tot nu toe zijn de gevaarlijke en slechte in de meerderheid. Dat zei Lucas Reijnders, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu, gisteravond tijdens een lezing van het Studium Genera le van de Leidse universiteit. Reijnders is tegen het verande ren van het erfelijk materiaal van planten, waardoor, bijvoor beeld, de kleur van bloemen kan worden beïnvloed. Florigan in Rijnsburg heeft dat gedaan. Volgens Reijnders is hierdoor ook het afweermechanisme van de plant tegen schimmels aan getast. „En dus moet er weer meer worden gespoten". De milieuman is echter ook tegen veranderingen die op het eerste gezicht gunstig lijken voor het milieu. Zo wordt er hard gewerk aan gemanipuleer de planten die ongevoelig zijn voor ziekmakende virussen. Luizen brengen die virussen over en dus hoeven virus-onge voelige planten niet tegen deze beesten te worderv bespoten. Lucas Reijnders: 'Met genetische manipulatie wachten tot er meer bekend i; Reijnders:„De erfelijke weer- virus als reactie opeens zelf ver stand lijkt leuk, maar er is nog andert." absoluut niet bekend of het in- T bouwen van een weerstand te- gen het ene virus niet tot gevolg Reijnders vindt dat moet wor- heeft dat diezelfde plant opeens den onderzocht welke gevaren voor een ander virus gevoelig er dreigen als het erfelijk mate- wordt. Ook is niet bekend of het riaal wordt veranderd. „De overheid eist terecht bij de in voering van een nieuw che misch middel allerlei tests, maar erfelijke wijzigingen kun nen zonder pardon worden doorgevoerd. Dat mag niet". Planten kunnen ongevoelig worden gemaakt voor bepaalde insekten door ze zodanig erfe lijk te veranderen dat de plant stoffen afscheidt die voor het insekt giftig zijn. Ook daarvoor is Reijnders niet geporteerd. „We weten niet welke geneti sche veranderingen dat bij het insekt tot gevolg heeft. Bekend is dat insekten zich snel aan nieuwe omstandigheden aan passen". Niet altijd is uitgebreid on derzoek nodig om een bepaalde genetische manipulatie af te keuren, maakte de hoogleraar gisteravond duidelijk. Zo wordt door veel veredelaars gewerk aan het ongevoelig maken van landbouwgewassen voor herbi ciden (onkruidbestrijdingsmid delen). Er kan dan flink gespo ten worden zonder schade aan het landbouwgewas. Reijnders: „De overheid en de natuurbeschermingsorganisa ties zijn het er over eens dat het gebruik van onkruidbestrij dingsmiddelen moet worden te ruggedrongen. Het grondwater is al op veel plaatsen verontrei nigd. Door te gaan veredelen op weerstand tegen herbiciden, werk je het gebruik ervan juist in de hand. Dat terwijl deze chemische troep volstrekt over bodig is. Met mechanische mid delen gaat het net zo goed. Schoffelen is nu nog duurder dan herbiciden, maar door prijsopdrijving valt daar wel wat aan te doen. Ingrijpen in de na tuur is hier in elk geval volstrekt onnodig en zelfs ongewenst." Havenbedrijf kraakt onderzoek Betuwelijn ROTTERDAM ANP Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) heeft het provinciale rapport over onder grondse aanleg van een spoorlijn door de Betu- we min of meer gekraakt. „Belangrijke onder zoeksvragen zijn meer of minder genegeerd", zo schrijft het GHR aan het ministerie van verkeer en waterstaat. In het dinsdag aan de minister aangeboden rapport concludeert het onderzoeksinstituut ISDS dat ondergrondse aanleg van de spoorlijn een reëel alternatief is. Maar dat rapport gaat, volgens het Havenbedrijf, vooral in op techni sche haalbaarheid van een geboorde tunnel. Over operationele eisen zoals de aanleg van uit- wijksporen en of vervoer van gevaarlijke stoffen ondergronds mogelijk is en wat de kosten daar van dan zijn, staan geen antwoorden te lezen. In de brief schrijft het Havenbedrijf dat de bruikbaarheid van zo'n lange tunnel voor spoor vervoer niet is aangetoond en de complicaties daarbij nauwelijks aan de orde zijn gekomen. De conclusies over de kosten en de tijd die no dig is voor de bouw van een geboorde tunnel hebben volgens het Havenbedrijf dan ook nau welijks betekenis. Naast de al toegezegde 105 mil joen gulden voor het 'autodeel' van de Piet Heintunnel, zal het ministerie van verkeer en wa terstaat voor het gedeelte 'openbaar vervoer' alvast 43 miljoen gulden uittrekken. De hele investering in de sneltram moet nog nader worden uitge rekend. Dat heeft minister Maij- Weggen van verkeer en water staat vanmorgen gezegd in Am sterdam bij het begin van de bouw van de tunnel. Met het slaan van de eerste damplank gaf ze het officiële startsein voor de bouw. Via die langste autotunnel van Nederland kan de automo bilist over ruim vier jaar direct van het oostelijk Havengebied en Ringweg-Oost naar het cen trum van Amsterdam. Dat bete kent ontsluiting van het ooste lijk havengebied en de omlig gende gemeenten. De 1900 meter lange Piet Heintunnel vormt een belang rijk onderdeel van de IJ-boule- vard tussen het Centraal Station en de Ringweg Oost (AIO). De tunnel is het eerste deel van de IJ-boulevard. Het gesloten ge deelte van de tunnel is 1500 meter lang. De tunnel is ook bij zonder breed, in totaal 31,6 me ter voor de vier buizen: twee voor wegverkeer met een vluchtbuis ertussen, en één voor een toekomstige sneltram verbinding. De Ij-boulevard moet de bin nenstad van Amsterdam ontlas ten van een grote hoeveelheid autoverkeer, zei de bewinds vrouw. De ontwikkeling van in- en werkgebieden PIET HEINTUNNEL de langste autotunnel van Nederland in Amsterdam dienstgebouw Panamawèg langsdoorsnede dienstgebouw Spooiwegbassin middengebied A'dam-Rijnkanaal n Zuiderzi langs de IJ-oevers noemde zij van essentieel belang voor de hele regio. Ze vond het jammer dat de plannen voor ontwikke ling van de IJ-oevers inmiddels minder ambitieus lijken te zijn. De gemeenteraad van Am sterdam ging in april vorig jaar akkoord met de aanleg. Er is een krediet beschikbaar gesteld van 284 miljoen gulden. De sneltram moet voor ver binding zorgen met de woon wijk Nieuw Oost, die volgens de plannen komt op een kunstma tig eiland in het IJ meer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20