Zeemantheater definitief van de baan Rijn- en Veenstreek Van As denkt gelijk te halen met onderzoek Nog geen aparte tarieven voor huisvuil Alkemade Versperring fietspad Leidsevaart moet weg Draagkracht bruggen in Roelofarendsveen nader onder de loep Directe busverbinding Leiden - Amsterdam Alphen krijgt onvoldoende geld bijeen voor milieuplan Houthandel Ter Aar moet bouw loods staken Rotary loop voor Tanzania Boerenprotest tegen bos Sloop en nieuwbouw alphen aan den run ruud sep Het is goed dat er een onder zoek komt naar de beschuldi gingen van een aantal anonie me ambtenaren aan het adres van wethouder G. van As, vindt de ex-Alphense bestuurder. Van As is ervan overtuigd dat een degelijk onderzoek zal aanto nen dat hij niets heeft misdaan bij de aan- en verkoop van grond door de gemeente. Volgens ambtenaren van de afdeling grondzaken heeft on oordeelkundig ingrijpen door Van As de gemeente geld ge kost. De beschuldigingen wer den zonder bronvermelding en zonder concrete voorbeelden in een rapport gezet. Dat rapport koste de wethouder vorige maand de kop. De betrokkenen weigerden tot nu toe hun beschuldigingen hard te maken. De voorbeelden die collega-wethouders wisten te geven, konden nauwelijks als fouten worden aangemerkt. De ambtenaren zullen nu waar schijnlijk worden gedwongen hun beschuldigingen te onder bouwen. De uitkomsten van het onder zoek worden in eerste instantie alleen aan B en W gerappor teerd. Die bekijken vervolgens of ook de gemeenteraad inzage mag krijgen in het onderzoeks verslag. Van As \indt dat het on derzoek in elk geval naar buiten moet. ,,Het moet ook naar de raad en het moet naar buiten. Iedereen moet het weten", al dus Van As. De gemeente Alkemade ziet er voorlopig nog van af om aparte tarieven in te voeren voor het ophalen van huisvuil. Momen teel betaalt elk huishouden in Alkemade hetzelfde bedrag, on geacht de hoeveelheid afval die wordt aangeboden. Aangezien alleenstaanden, bejaarden en kleine gezinnen over het alge meen minder afval hebben, is reeds meermalen op verzoek van de gemeenteraad onder zocht of voor hen een lager ta rief kan worden vastgesteld. Dit blijkt administratief een moeilij ke klus te zijn. Bovendien bie den alleenstaanden niet altijd minder huisvuil aan dan gezin- Naar aanleiding van een dis cussie van het afvalstoffenplat- form van de gemeentelijke re geling vuilverwerking Leiden (Gevulei) zijn de mogelijkheden opnieuw onderzocht. Met name is daarbij gekeken naar de expe rimenten in de gemeenten Haarlemmermeer en Oostzaan. In Oostzaan wordt een proef ge nomen met het wegen van huisvuil per huishouding. Op basis van dit project wordt een handboek samengesteld, dat ook andere gemeenten in staat stelt dit systeem in te voeren. Daarbij wordt het reinigings recht berekend op basis van de hoeveelheid aangeboden vuil. In afwachting van de uit komst van dit onderzoek heb ben B en W besloten alles nog bij het oude te laten zodat elk huishouden hetzelfde blijft be talen. Binnen 48 uur moet het hek op het openbare fietspad langs de Leidsevaart in Langeraar zijn verwijderd. De gemeente Ter Aar heeft dat opgedragen aan de in Nieuwveen gevestigde firma Van Tol, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de versper ring. Dat deelde wethouder P. van Rijn gisteravond mee in de commissie openbare werken. Het fietspad loopt over het erf van Van Tol. De Nieuwvener kan tegen het bevel van de ge meente in beroep gaan. Volgens wegenkaarten van de provincie moet dat pad echter toegankelijk zijn voor fietsers en voetgangers. Afgelopen zater dag moesten vele fietsers die in het kader van de Landelijke Fietsdag de route via de Woudsedijk reden, weer terug. De po litie werd daarbij ingeschakeld om eventuele problemen te voorkomen. Moeilijkheden tussen de fietsers en Van Tol deden zich volgens een woordvoerder van de politie daarbij niet voor. Van Tol was nog niet op de hoogte van de brief van de ge meente. „Ik geef geen commentaar, maar haal het hek niet weg", liet hij in een korte reactie weten. LEIDEN Vanaf 23 mei rijdt busvervoersmaatschappij Centraal Nederland direct van Leiden naar Amsterdam. Dat komt door een aantal wijzi gingen in de dienstregeling van de vervoersmaatschappij. Bus 145, die nu niet verder gaat dan Hoofddorp, zal doorrijden tot het Leid- se Plein in Amsterdam. Lijn 165, de spitsbus die 's ochtends enkel vanuit Hoofddorp naar Leiden rijdt, zal vanaf 23 mei 's ochtends ook vanuit Leiden naar Hoofddorp rijden. Daarbij doet deze bus ook de plaatsen Abennes Nieuw-Vennep aan. Centraal Nederland staat zaterdag 15 mei van 9.00 tot 17.00 op de markt van Alphen aan den Rijn waar informatie wordt gegeven over de nieuwe dienstenregeling. In Roelofarendsveen staat CN op de markt van vrijdag 21 mei van 9.00 tot 14.00 en in Leimuiden op dinsdag 25 mei van 9.00 tot 13.00 uur. De gemeente Alkemade laat een onderzoek instellen naar de constructie en de draagkracht van de betonnen bruggen in de Noorderhemwegen Floraweg in Roelofarendsveen. De bruggen in beide wegen vertonen al ge ruime tijd mankementen. Brok ken cement zijn afgebroken en op sommige plaatsen is de ijze ren bewapening zichtbaar ge worden. Ruim anderhalf jaar geleden maakte het liberale raadslid A. van den Bogaard het gemeente bestuur attent op de conditie van de bruggen in de Noorder- hemweg. De afdeling openbare werken liet een gespecialiseerd bedrijf prijsopgave doen voor de nodige betonreparaties. Dat kwam alleen voor de Noorder- hemweg uit op meer dan 100.000 gulden. Daarbij is niet gekeken naar de constructie van de brug en de oorzaak van de ontstane schade. Voordat er reparaties worden verricht, wil Alkemade eerst we- Chemocar in Alkemade haalt minder op ALKEMADE Inwoners van Alkemade bren gen meer klein chemisch afval naar de gemeentelijke werk plaats aan de Korte Goog in Roelofarendsveen nu de che mocar op minder plaatsen stopt. De eerste drie maanden van dit jaar werd 10.000 kilo bij de werkplaats ingeleverd, vorig jaar werd er het eerste kwartaal 5.000 kilo naar toe gebracht. De chemocar haalt wel minder op nu het aantal halteplaatsen is verminderd. De eerste drie maanden werd 1700 kilo inge zameld. vorig jaar was dat 2900 kilo. Alkemade begon het klein chemisch afval in 1990 apart in te zamelen en de opbrengst stijgt nog steeds. Werd in 1990 nog 23.500 kilo opgehaald, in 1992 was dit reeds 43.000 kilo. ten hoe het met de fundering, de draagkracht en de construc tie is gesteld. Aangezien in de Floraweg dezelfde bruggen aan wezig zijn, worden deze ook in het onderzoek meegenomen. Volgens directeur openbare werken A. Peters, is een derge lijk onderzoek op zijn plaats. „De laatste jaren zijn de vracht auto's steeds zwaarder gewor den. De belasting van de brug gen is dus veel groter. Als je gaat repareren zonder de constructie en de draagkracht van de palen aan te passen, is dat wegge gooid geld." Een onderzoek door de Hei- demij moet nu aan het licht brengen welke maatregelen moeten worden getroffen. Voor het onderzoek trekt Alkemade zo'n 65.000 gulden uit. Op dit moment bestaat er nog geen gevaar voor de verkeersveilig heid. Dat is pas het geval wan neer het ijzer gaat roesten. In haar meerjarenbegroting heeft de gemeente nog geen rekening gehouden met de kosten van reparatie. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Het ambitieuze milieuplan van de gemeente Alphen dreigt in het water te vallen. De gemeen te heeft voorlopig onvoldoende geld om het hele plan uit te voe ren. Dat geld moest bij elkaar worden gebracht door bezuini gingen. Maar die zijn niet ge- naald. Wethouder W. de Jong (PvdA/milieu) hoopt het geld later dit jaar alsnog te vinden. Voor het gemeentelijke milieuplan is dit jaar zeven ton nodig en in de komende jaren 950.000 gulden. Tot nu toe heeft de gemeente voor iets meer dan vier ton weten te bezuinigen. Hiervan is 100.000 gulden nodig voor automatisering, zodat er voor het milieu iets meer dan drie ton overblijft. „We hadden afgesproken dat we alleen uit geven wat we hebben be spaard", herinnerde De Jong zich. „Maar er was toch ook afge sproken om zo veel te bezuini gen dat het plan in zijn geheel kon worden uitgevoerd." wierp CDA-raadslid J. van Beek tegen. Hoe het kon dat de afgesproken bezuinigingen niet waren ge haald kon de wethouder niet zeggen. Van Beek reageerde verbaasd. „Nu word ik verrast door het feit dat de uitvoering van het milieuplan niet hele maal wordt gehaald." Door de tegenvallende bezui nigingen moet de actie tank slag, waarbij oude olietanks uit de grond worden gehaald, nu even op een laag pitje worden gezet. Bovendien komt er nog even geen landschapsstructuur- plan en komt er nog geen extra geld voor de verbetering van de stadshygiëne en de afhandeling van klachten. De planning is nu om met de ze uitgaven te wachten tot sep tember of oktober. De Jong hoopt tegen die tijd wel vol doende geld te hebben. Maar hij hield wel enkele slagen om de arm. „Of het zo zal blijken, dat zien we dan wel", aldus de milieu—wethouder. 'Het plan was eigenlijk te mooi om waar te zijn AJphen krijgt geen Zeemantheater. Het plan voor de bouw van het theatercomplex aan het Raoul Wallenberg plein is definitief van tafel. De projectontwikkelaar is er niet in geslaagd financiers te vinden voor het plan, dat naast een theater een hotel en een appartementencom plex omvatte. Het gemeentebestuur van Alphen hoopt dat er nu iemand anders soortgelijke plannen wil ontwik kelen voor het gebied. alphen aan den run »Ruup sep maken, had de ontwikkelaar flink bezuinigd op het theater De gemeente had de project- en had hij het hotel grotendeels ontwikkelaars Van Nierop en geschrapt. Dit nieuwste idee Van der Hoeven nog tot 1 mei was nog maar nauwelijks uitge- de tijd gegeven om het plan werkt. Maar wel was duidelijk rond te krijgen. In een laatste dat de gemeentelijke bijdrage, poging het project haalbaar te die in het oude plan vier mil joen gulden was, moest worden verhoogd met enkele miljoe nen. B en W gingen hier niet mee akkoord. Nu het Zeemantheater er niet komt, staat de invulling van het terrein aan het Raoul Wallen bergplein, tegenover het stads kantoor, weer ter discussie. Voorlopig willen B en W af wachten of er zich nieuwe pro jectontwikkelaars melden. De gemeente zou nog altijd dol graag zien dat er op deze open plek aan de rand van het cen trum een theater komt. De ervaring met het Zeeman theater, waarbij jarenlang tever geefs werd gezocht naar finan ciers, heeft het gemeentebe stuur wel wijzer gemaakt. „Als iemand zegt: ik heb een mooi plan maar ik moet nog een be legger zoeken, dan zeggen wij: ga nou eerst maar eens een be legger zoeken en kom dan maar terug", aldus de demissionaire wethouder G. van As. Wanneer er niemand met een geschikt plan komt, moet het gemeentebestuur rustig de tijd nemen om zich te bezinnen op de invulling van de locatie. „Op die mooie hoek moet je niet bouwen om te bouwen", vindt Van As. Volgens hem zou het terrein daarom nog wel een jaar of vijf, zes braak kunnen blijven liggen. Te mooi Het afblazen van het Zeeman- theater zat er al een tijd aan te komen. Vrijwel niemand geloof de nog in de plannen. Ook tex- tielgigant Jan Zeeman had de hoop al geruime tijd geleden opgegeven. Hij had voor één miljoen zijn naam aan het thea ter weten te verbinden. Onlangs kondigde hij aan dat de helft van dit bedrag weer beschik baar is voor andere doelen. Dat het zo lang heeft geduurd voordat ook het gemeentebe stuur erkende dat het niks zou worden met het theater, komt doordat het voor de gemeente 'zo'n mooi plan was'. Voor een éénmalige bijdrage van vier mil joen gulden zou de gemeente negentig dagdelen per jaar de beschikking krijgen over het theater. De exploitatie van het theater zou helemaal voor reke ning komen van de eigenaar van het hotel. Van As: „Het is heel jammer dat het niet door gaat. Want het plan was natuur lijk eigenlijk te mooi om waar te zijn." Houthandel Van Hameren in Ter Aar moet onmiddellijk stop pen met de bouw van een loods aan de Stobbeweg. Gisteren heeft de gemeente die bouw- stop afgekondigd omdat het be drijf nog niet beschikt over een bouwvergunning. Dat deelde ambtenaar Bruning gisteravond mee in de commissie openbare werken. Van Hameren heeft onlangs wel een bouwvergunning aan gevraagd. De afgifte daarvan liep vertraging op omdat de grond op het industrieterrein verontreinigd bleek te zijn. De gemeente besloot toen een ver volgonderzoek te doen. De uit slag hiervan is volgens Bruning nog niet bekend zodat de ver gunning nog niet kan worden afgegeven. F. van Hameren reageerde gisteravond verbaasd op de ver klaring van de gemeente. Welis waar had hij gisteren vernomen dat hij voorlopig moet stoppen met de bouw van de loods - die overigens nagenoeg klaar is - maar hem was ook verteld dat de gemeente bereid is om de vergunning af te geven. De uit slag van het vervolgonderzoek is wél bekend bij de gemeente, al dus Van Hameren. Daardoor zou de gemeente de vergunning niet langer kunnen tegenhou den. Het is volgens Van Hame ren nu alleen nog aan de pro vincie om het bouwplan goed te keuren. Bekistingsplaten gestolen alphen aan den rijn» Bij een in aanbouw zijnde rioolwaterzuive ringsinstallatie aan de Leidse Schouw in Alphen is in de nacht van maandag op dinsdag een grote hoeveelheid materiaal gesto len. Van het afgesloten terrein zijn twee pakketten met 35 bekis tingsplaten, totaal gewicht 2000 kilo, ontvreemd. De waarde be draagt 7000 gulden. De stapel platen was verankerd met een zwaar gewicht dat volgens een woordvoerder van de politie met een vrachtwagen moet zijn weggetrokken. Uit een loods op het terrein zijn tien pakken spijkers en een klauwhamer meegeno men. De daders zijn het terrein opgekomen door het slot van het toegangshek te verbreken. Motor door brand zwaar beschadigd alphen aan den run» Een schuur achter een woning aan de Man- denvlechter in AJphen aan den Rijn is gisteravond door brand verwoest. In de schuur stond een dure motor, een Harley Da vidson van 30.000 gulden, die door de brand zware schade heeft opgelopen. Hoe het vuur is ontstaan is nog niet bekend. Op het moment van de brand waren de bewoners niet thuis. hazerswoude-dorp» De rotaryclub Rijnwoude houdt op zondag 16 mei een polderloop in de omgeving van Hazerswoude-Dorp. De opbrengst van de loop is bestemd voor water- en graanmolenprojecten in Tanzania. De rotaryloop begint en eindigt in het clubhuis van de Hazerswoudse Boys aan de Sportparklaan in Hazerwoude-Dorp. Lopers kunnen zich hier op zondag vanaf 10.00 uur inschrijven voor een tocht van anderhalf, vijf, tien of twintig kilometer. De deelnemers aan de twee langste afstanden starten om 11.15 uur. De korte-afstandslo- pers worden vijf minuten later weggeschoten. alphen aan den run Agrariërs steken hun boosheid over het plan om ten zuiden van Alphen een bos aan te leggen niet onder stoelen of ban ken. Protestborden langs het Rietveldsepad maken duidelijk dat zij helemaal niets zien in het voorstel van vier Alphense raadsleden. De inkt van het voorstel van de vier was nog niet droog, of de boeren lieten op een ledenvergadering van het CDA weten dat ze tegen zijn. Volgens de boeren is de aanleg van een bos zinloos en bovendien vreselijk duur. De aanleg van een bos van een vierkante kilometer bij Al phen kost zo'n zes miljoen gulden. En ook het onderhoud kost geld, terwijl de grond op dit moment geld opbrengt. Recreëren in de polder is ook prachtig en een bos jaagt weidevogels weg, aldus de boeren. Op één van de borden krijgt de CDA'er en initiator van het bosplan Joost van Beek hoogstpersoonlijk een veeg uit de pan. Het steekt de boe ren dat het juist een vertegenwoordiger van het traditioneel agrarische CDA is, die het voortouw heeft genomen in het door hen zo bekritiseerde plan. foto's ben de bruyn hazerswoude-dorp Op het terrein van het voormalige landbouwmechanisatiebedrijf Voets aan de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp wordt hard gewerkt aan 55 woningen. Aan de ene kant wordt gesloopt, aan de andere kant druk gebouwd. Volgens J. Looren de Jong van het bouw bedrijf Verweij uit Boskoop wordt de oplevering van de eerst tien (woningwet) woningen rond de bouwvak verwacht. In dit eerste plan komen verder nog 14 premie-koopwoningen, 22 twee-onder-een-kap woningen en 9 bungalows. Voor het zover is, moeten eerst nog twee loodsen en een boerderij tegen de grond. Het hele project waaronder ook nog 15 woningen op een terrein van transportbedrijf Kooter, eveneens aan de Dorpsstraat, moet eind volgend jaar gereed zijn. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19