Sloop Space Expo Noordwijk geëist Snackbar vecht nachtelijk loketverbod aan Leiden Regio Befaamde helikopter opgeknapt Installatietechniek is hartstikke gaaf VOORAF ACHTERAF Plan voor fraaiere boulevard Noordwijk WOENSDAG 12 ME11993 Ruimtevaarttentoonstelling Space Expo in Noordwijk moet worden afgebroken. Dat eist advocaat G. van der Plas namens de familie Van der Gugten, die vlakbij het Estec-tentoonstellingsgebouw woont, in een brief aan burgemeester en wethouders van Noordwijk. Weigeren burgemeester en wethouders tot sloop over te gaan, dan moet tenminste een parkeerterrein bij Space Expo wor den aangelegd. ren van de expositieruimte een onmiskenbare wetschending was", schrijft Van der Plas in zijn brief. Hij wijst er verder op dat de familie Van der Gugten grote hinder ondervindt van het ontbreken van een regulier par keerterrein. De bezoekers par keren nu steeds in de groenstro ken bij het huis van Van der Gugten. „Wij verzoeken u op korte termijn een einde aan de ze onwettige situatie te maken", aldus Van der Plas. Van der Plas' eerste eis luidt dat Space Expo moet worden NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De brief van de Katwijkse jurist Van der Plas namens Van der Gugten volgt op een uitspraak van de Raad van State, die on langs over Space Expo is ge daan. Het hoogste rechtsorgaan van ons land vernietigde kort geleden de door de gemeente verleende bouwvergunning voor de tentoonstelling. Space Expo past niet in het bestem mingsplan. „Zowel de gemeente als Estec had moeten weten dat realise- afgebroken of dat Estec wordt kenbaar gemaakt dat het ge bouw niet meer als expositie ruimte mag worden gebruikt. Zonodig moet dat laatste door politiedwang worden afge dwongen. De advocaat voegt daaraan toe dat, indien B en W deze eis op grond van een be langenafweging niet haalbaar vinden, ook genoegen wordt ge nomen met de aanleg van een parkeerterrein voor de Space Expo-bezoekers. Binnen tien dagen na gisteren moet de gemeente aan één van deze eisen voldoen of althans schriftelijk te kennen geven dat ze eraan tegemoet komt. Zo niet dan volgt tegen de gemeen te en Estec een kort geding. Van der Plas zegt zo op straffe van een dwangsom een van de ei sen gerechtelijk te willen af dwingen. den haag/noordwuk paul de vlieger Mag snackbar A&P in Noordwijk aan Zee wel of niet worden verplicht zijn 'loket' op vrijdag- en zaterdagavond na elf uur te sluiten? Over het antwoord op die vraag denkt de Raad van State een week na. Gisteren hoorde Raad van State- rechter Van de Berg van beide partijen de argumenten. Snackbar A&P is gevestigd aan de kop van de Hoofdstraat, vlakbij het De Grent. De zaak is populair bij de jongeren die het Noordwijkse uitgaansgebied in gro ten getale bezoeken. Velen halen na hun avondje stappen bij die friettent om de hoek nog even een snack. De snacks worden de laatse jaren in het weekeinde na elf uur 's avonds uit sluitend via het loket verkocht. De zaak besloot tot deze maatregel nadat zich in de zaak een aantal incidenten had voor gedaan, waarbij de politie moest komen opdraven. Bovendien kreeg het perso neel steeds vaker te maken met bedrei gingen waardoor medewerkers afhaak ten. Sinds de zaak de deur om elf uur op slot doet en alleen nog via het loket haar produkten verkoopt, is aan dat probleem een einde gekomen. Toch wil Noordwijk aan de loketver koop een einde maken. De gemeente is van mening dat de rumoerige jongelui die buiten op hun snackje wachten en het vervolgens op straat opeten, te veel overlast veroorzaken. De patatetende, schreeuwende en lawaaimakende jonge ren kunnen beter gewoon binnen in de snackbar zitten, redeneert Noordwijk. Reden waarom het A&P met ingang van dit seizoen verboden is 's avonds laat nog aan loketverkoop te doen. J. van Rijn, bedrijfsleider van A&P zei tijdens de Raad van State-zitting van gis teren niets van de maatregel te begrij pen. „Dankzij het loket worden proble men juist voorkomen. Al jaren gaat het goed, zonder de bedreigingen waar we vroeger mee kampten. We werken rond die tijd met zes man om de klanten zo snel mogelijk te kunnen bedienen en na sluiting vegen we met zijn allen de straat goed schoon. Klachten van de omgeving zijn er niet en ook de politie is voorstan der van loketverkoop, omdat dat de min ste problemen oplevert. Nu is er een nieuwe burgemeester en is het ineens... boem, stoppen die boel." A. van de Craats, woordvoerder van de gemeente, legde uit dat het verbod op de loketverkoop moet worden gezien als één van de maatregelen die de badplaats neemt om de overlast van het avondtoe- risme terug te dringen. Dat laatste is een belangrijke beleidsdoelstelling van de gemeente. De ambtenaar erkende dat van klach ten van omwonenden geen sprake is en dat ook het rapportenboek van de politie al jaren niets over incidenten bij snack bar A&P vermeldt. „Maar dat betekent nog niet dat de gemeente haar eigen ver antwoordelijkheid niet kan nemen: Noordwijk denkt met deze maatregel overlast te beperken. En dat omwonen den niet klagen, komt waarschijnlijk om dat ze inmiddels het idee hebben dat dat toch niet helpt", aldus Van de Craats. Raad van State-rechter Van de Berg wilde nog weten waarom A&P niet ge woon om elf uur helemaal dichtgaat. Maar dat was volgens bedrijfsleider Van Rijn gemakkelijker gezegd dan gedaan. „In die paar uur op vrijdag- en zaterdag avond wordt een complete dagopbrengst verdiend. En van dit bedrijf moeten wel vier gezinnen leven." valkenburg De Sikorsky-helikopter waarmee tij dens de watersnoodramp in Zeeland mensen zijn gered, is terug op de vroegere plek des onheils. De helikopter siert op het werkeiland Neeltje Jans een expositie van Delta Expo op. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van de dramati sche gebeurtenis van veertig jaar geleden. De helikopter is op het marinevliegkamp in Val kenburg opgeknapt door vrijwilligers van de stich ting Neptune Association. Voor de expositie in Zee land is het toestel knalgeel geschilderd. „Het was nog een hele uitzoekerij om de juiste kleur te bepa len", vertelt J. Akkermans van de Neptune Associa tion. De helikopter heeft in de loop der jaren maar liefst zes kleuren gekend. „Ten tijde van de waters noodramp was de helicopter knalgeel." De Sikorsky blijft tot het eind van dit jaar in Zee land. Vervolgens gaat het toestel terug naar het marinevliegkamp waarde vrijwilligers van de stich ting de laatste hand aan het toestel leggen. „Het gaat dan om de laatste finesses. We maken bij voorbeeld naar ontwerptekeningen een originele vliegtuigstoel na. Die ontbreekt nu. Als het toestel helemaal klaar is gaat het naar het Aviodome bij Schiphol. Dit museum is eigenaar van het toestel. foto henk bouwman Eindexamen bij Mondriaan Het eindexamen constructie- bankwerk aan de Mondriaan- scholengemeenschap (LTS) duurt twee-en-een-halve dag, van maandag tot woensdag. Maar Robin Dorsman uit Voor schoten denkt het wel in twee dagen te kunnen afronden. „We moeten een werkstuk maken van metaal. Boren, schuren en zagen aan metaal platen. Als we beginnen, krijgen we een stencil met instructies en de materialen die we nodig hebben. Die moeten we halen en dan gaan we aan de slag". Alle leerlingen krijgen dezelfde opdracht. De 16-jarige Robin hoorde van te voren al wat hij moet maken, omdat een groep leer lingen al vóór hem begon. „Het moet een klein brievenbusje worden, in de vorm van een spaarpot. We moeten het met ongeveer 15 jongens in één lo kaal doen. Dat is wel leuk, want als je even niet weet hoe je ver der moet, kun je een beetje af kijken bij een ander die sneller Het eindexamen van de LTS bestaat uit drie praktijkvakken. Behalve constructiebankwerk krijgt Robin ook machinebank- werk en lassen. Verder heeft hij theorievakken: Nederlands, En gels en wis- en natuurkunde. „Over de theorie struikelen de meeste mensen. Ik vind dat ook het moeilijkst". Als Robin het eindexamen ge haald heeft, 'en dat lukt wel', zegt hij laconiek, wil hij naar de MTS aan de Lammenschans- weg in Leiden. Daar wil hij de richting van de installatietech niek op. „Ik heb wel eens een dag meegelopen bij een lood- gietersbedrijf en dat vond ik hardstikke gaaf. Ze doen daar van alles. Badkamers, waterlei dingen en rioleringen aanleg gen, dakbedekken en afvoeren van kranen maken. Dat wil ik graag leren". Hogerop Dat hij op de MTS nog twee jaar moet doorleren, schrikt hem niet af. „Ik heb er wel zin in. Nu kan ik weer nieuwe dingen doen en dan kom ik ook hoger op. Bovendien had ik het niet zo naar m'n zin op de LTS. Het was een beetje saai. Want de LTS is eigenlijk heel algemeen. Ze noemen het wel eens een opleiding van goudsmid tot loodgieter". Lang niet alle jongens van zijn Was gaan verder leren. „Sommigen gaan werken. Die worden bijvoorbeeld vrachtwa genchauffeur of monteur. An deren gaan door in de richting van de autotechniek. Maar dat trekt mij niet. Ik houd niet zo van auto's, al die uitlaatgassen. Ik ben een natuurliefhebber". Over de toekomst heeft Robin nog niet zo nagedacht. „Vroeger wilde ik kok worden, maar dat is Robin laat zich niet opjutten door examenzenuwen. er eigenlijk uitgegroeid. Toen bleek uit een test dat ik het meest geschikt was om met m'n handen te werken en dat vond ik heel leuk ook." „Ik wil het liefste bij een baas komen in een installatiebedrijf. Als het bedrijf maar niet te groot is, want met zoveel mensen om je heen ben je zo in je eentje. Een eigen bedrijfje wil ik ook niet. Want dan moet je ook je administratie bijhouden en dat vind ik te moeilijk." Het thuisfront moedigt hem flink aan om verder te leren. „Ze tetteren altijd in m'n oren: 'Je kunt nu putjesschepper wor den, maar waarom leer je niet verder?' Het enige dat ik goed moet bijhouden is m'n theorie, daar blijven de meesten op hangen". Naam: Robin Dorsman; Vak: constructiebankwerk (LTS) Robin is er reuze kalm onder. „Het examen is niet echt moeilijk, denk ik. En ik heb het hele jaar door geoefend, dus het'moet nu ook wel goed gaan. Thuis zitten leren is niet nodig, want het is allemaal praktijk. Het gaat eigenlijk vooral om het inzicht, je moet je werk een beetje aanvoelen. En het is belangrijk dat je de goede werkvolgorde aanhoudt, anders maak je het jezelf alleen maar moeilijk". „Ik ben al klaar", meldt hij vrolijk na de tweede dag van het exa men. „Ik had dus nog een hoop tijd over". De uitslag weet Robin nog niet. „Die komt over een paar weken. Maar het werkstuk ziet er goed uit. Ik heb het niet verprutst en ik denk wel dat ik er goed voor sta. Nu alleen het theorie-examen nog". Tussen alle acties van studenten door probeert de El Cid-commissie 'gewoon' haar werk te doen. Dus ook met het ronselen van mentoren die in augustus een nieuwe lichting Leidse studenten wegwijs moeten gaan maken. „Als er zelfs I .eiden acties en bezettingen komen, dan moet er wel wat I aan de hand zijn." Een uitspraak van voorzitter Oomen van het college van bestuur van de universiteit vorige week tijdens de korte bezetting door studenten van het universitaire gebouw aan de Cleveringaplaats. Minister Ritzen heeft het voor elkaar. De man die in een keer meer op het onderwijs bezuinigt dan zijn toch al niet populaire voorganger Deetman heeft zelfs de behoudende Leidse studentenwereld actiebereid gekregen, al was het maar voor een dag. Terwijl de ME elders studenten voor voetbalsupporters verwart, is in de Sleutelstad alles al weer bij het oude. En gaat dus ook het leven voor de Eerste Leidse Commissie Introductie Dagen (El Cid) zijn normale gang. Deze club regelt en organiseert de zogeheten El Cid-week waarin de honderden eerstejaars studenten kennismaken met Leiden, zijn verenigingen en zijn universiteit. Voor die introductiedagen in augustus is de El Cid- commissie voor een groot deel aangewezen op ongeveer 200 mentoren. Dat zijn studenten en oud-studenten die een groepje nieuwelingen een week lang op sleeptouw nemen. Studentenmentor Nu loopt niet iedere student di rect warm voor deze functie. Daarom trokken de leden de El Cid-commissie er gisteren op uit om nieuwe menotoren te ronselen. Dat deden ze door overal waar doorgaans veel stu denten zich ophouden dubbele kersendroppen uit te delen. Bij de universiteits-bibliotheek (UB), bij het Lak, het Gorleus en de bak. Alles onder de popular- re noemer 'de El Cid komt naar je toe...' „De mentorenwerving moet nu al beginnen want het kost moei te om de mentoren bij elkaar te krijgen. Dit komt niet dooreen gebrek aan enthousiasme, maar meestal door het feit dat in de introductietijd ook hertenta mens vallen. En in deze tijd van hectische 5-jarenregelingen moet de studie toch voorop staan", aldus commissielid Alei- de Voogt. Studentenbaan Voogt en companen zitten zo omhoog dat ze ook een groot wervingsfeest in discotheek Nexus geven. De moderne stu dent heeft gezien de El Cid ac ties kennelijk alleen oog voor de studie en is alleen met de grootst mogelijke moeite voor andere zaken te porren. Maar afgaande op de ontwikke lingen bij het universitair sport centrum valt dat echter wel mee. Op de negen tennisbanen bij het centrum achter de Ein- steinweg wordt de komende weken een nieuwe, naar verluid peperdure en redelijk unieke, toplaag aangelegd. Het gemalen baksteen heeft af gedaan. Het is nu Plexiplave. Verkrijgbaar in vrijwel alle kleurtjes van de regenboog. aan hun medestudenten in de hoop dat zij zich als mentoren zouden opgeven. foto jan HOLVASt El Cidleden deelden droppen uit aa Plexiplave is een mengsel van latex, rubber en plastic met een acryl bovenlaagje. Om de zeven jaar hoeft alleen dat laagje en de lijnen vernieuwd te worden. Ideaal volgens de leverancier. Betty Stöve beveelt het per soonlijk aan. Toe maar. Beter voor enkels en banden. Vegen en sproeien is niet nodig en na een regenbui is de baan vrijwel direct weer bespeelbaar. Ook grote temperatuursverschillen hebben op het materiaal nau welijks invloed, dus ook buiten het reguliere tennisseizoen in de zomer kan er gewoon wor den doorgespeeld. Wedden dat de studenten niet door kersen- droppen en een feest in een dis co hoeven te worden overge haald om hievan gebruik te kunnen maken? Inspraak? Er is veel te doen rond de in spraak van de inwoners van Lei den op gemeentelijke beslissin gen. Bewonersorganisaties kla gen geregeld dat er te weinig naar hen wordt geluisterd, kortom dat de inspraak een wassen neus is. Maar vaak wordt dit gevoel gevoed door het feit dat ze geen gelijk heb ben gekregen. Neem de nieuwe torenflat in de Merenwijk. Daar werden tever geefs een record aantal bezwa ren tegen ingediend. Maar heeft nu de inspraak gefaald of preva leerde het algemeen belang bo ven dat van de omwonenden? De gemeente kan niet worden ontzegd dat ze niet haar best doet om de schone schijn van inspraak hoog te houden. Zo kwam volkshuisvestingsambte naar B. Pouw gisteravond aan buurtbewoners vertellen over een nieuw verzorgingshuis dat in Leiden Noord zou moeten komen, langs de Willem de Zwijgerlaan. op de plaats waar nu de Noorderwiekschool staat. Het gaat om 160 plaatsen (bed den) en zestig zogeheten aan leunwoningen. Dat plan is nog zeer pril, liet Pouw weten. En elke beslissing die er wordt genomen, over hoogte en breedte van de bouwmassa, parkeerplaatsen, groenvoorzie ning, eventuele verplaatsing van de school, uitzicht of verkeers afwikkeling, de gemeente heeft zich voorgenomen om de om wonenden een sterke stem in het kapittel te geven. Dat drukte Pouw de aanwezige buurtbewo ners op het hart. Maar over zijn slotakkoord rezen tóch de nodi ge twijfels: „Echt, er is nog niets definitief..., behalve de locatie." NOORD WUK PAUL DE VIEGER Twee wandelstroken door het duin, in hoogte verschillend en gescheiden door vierkante sok kels met lantaarns in de vorm van een tulp. Daarlangs een rij en parkeerstrook met een bij zondere patroonbestrating. En nog iets verder landinwaarts, tussen de rijbaan en de terras sen, een brede flaneerboule vard. Zo ziet, grof geschetst, de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk er over enige tijd uit. Althans als het aan omge- vingsarchitecte Karin Daan ligt. Daan stelde in opdracht van de gemeente een herinrich tingsplan op voor de belangrijk ste 'straat' van de badplaats. De voorstellen zijn de eerste stap op weg naar een verbeterde KW-boulevard. De ideeën van de Amster damse architecte zijn voorals nog niet meer dan een grove schets. Ze dienen wel als uit gangspunt voor de verdere planontwikkeling rond de bou levard. In de ideeën van Daan spelen ook het Vuurtorenplein en het Palaceplein, aan het begin en aan het einde van de KW-bouIe- vard, een voorname rol. Het Palaceplein zou moeten worden ingericht als evenementenplein met banken, fonteinen, terras sen en duiven. Het plein raakt agenda dan zijn huidige parkeerfunctie kwijt. De auto's die niet meer op het Palaceplein terecht kunnen, verhuizen in Daans visie naar het Vuurtorenplein, dat rigou reus moet veranderen. Het hui dige plein wordt een parkeerga rage. Op het dak komt het 'nieuwe' Vuurtorenplein met kiosken en een nieuw onderko men voor de VW. Karin Daan stelt verder voor drie duinpleinen aan te leggen in de zeereep, tussen de nieuwe wandelstroken en het strand. Deze duinpleinen bieden de ge legenheid rustig te zitten en te kijken naar strand en zee. Burgemeester en wethouders hebben nog geen standpunt in genomen over herinrichting van de boulevard. Overigens ont breekt het Noordwijk aan geld om alle voorstellen uit te voe ren. De gemeente denkt daar om aan een constructie waarbij het bedrijfsleven - dat immers de vruchten plukt van een ver beterde boulevard - meebetaalt. Andere mogelijkheden om aan geld te komen zijn tijdelijke ver hoging van de toeristenbelas ting of invoering van baatbelas ting voor de KW-boulevard en omgeving. Maar die twee maat regelen hebben niet de voor keur van B en W. De reacties op het plan zijn gematigd positief.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18