Boomsma weer voorzitter van gereformeerde synode Meer inkomsten voor hervormde zending Kjerk Samenleving WOENSDAG 12 ME11993 UIT DE KERKBLADEN Handicap (1) Dominee P.J. van Midden van de Gereformeerde Kerk Lisse haalt in het blad 'De Kruisvaan' herinneringen op aan Rob, 'een man die een keer meegegaan was met een trip voor gehandi capten naar Israël'. „Hij had nauwelijks benen en wat hij had kon hij niet ge bruiken. Zijn kracht zat in zijn annen. Hij kon met zijn armen steunend op de hoofden van de banken in de bus naar zijn zitplaats lopen. Een fijn glas in zijn machtige handen lag soms zomaar in gruzelementen. Zijn kracht zat in zijn ar men. Maar ik kan beter zeg gen: zijn kracht zat in zijn hoofd. Want ondanks alles lééfde hij, genoot hij van de dingen en de mensen om hem heen. Ik heb die reis vaak naar hem gekeken en hem bewonderd om zijn moed, zijn uitstraling. Gis teren kreeg ik een telefoon tje dat hij plotseling overle den was. Ik zag hem weer 'lopen' in de bus, maar nu als herinnering, voorgoed." Handicap (2) „Maandag 26 april ben ik mee geweest met 'De Zon nebloem'. Een boot met twee dekken vol immobiele mensen voer ons het me rengebied in Zuid-Holland rond. Ik heb de hele dag ge praat aan alle tafeltjes. Ik heb genoten van de men sen, meer dan van de om geving. Vooral van die men sen die zaten of lagen te stralen, al bood hun leven daar nauwelijks aanleiding toe. We verkijken ons vaak op de mensen. Wij vergapen ons aan hen die presteren, die heen en weer rennen voor de nieuwscamera's. Dat dat soms onnozele hal zen zijn, doet er niet toe. De echte creatievelingen zie je er niet. Dat zijn de mensen die met bijna niets meer om het lijf nog iets van hun leven weten te ma ken. Zoals Rob. Of zoals een aantal van die Zonne- bloemgangers, die zonder het zelf te weten mijn dag hebben goedgemaakt. Als u dit leest, loop ik er gens in het midden-oosten mee in een groep voor ge handicapten. Achteraf zul len de deelnemers ons als team stellig bedanken voor alles wat we hebben ge daan. Ze hebben er vaak geen idee van hoeveel ze voor ons doen." Koster Koster C.W. Stigter uit Wijnjewoude schrijft in het blad 'De Koster' dat hij ab soluut geen prijs stelt op de vermelding van de naam van de koster op de liturgie van de kerkdienst, zoals je hier en daar wel tegenkomt „Het afdrukken van namen op de liturgie is een ijdele - in de betekenis van praal- ziekte - gewoonte, waar we als kosters, vind ik, niet aan mee moeten doen!" Veel handiger noemt Stigter het om de naam van de koster op een bordje in de kerk te vermelden (han dig, als iemand bijvoor beeld zijn paraplu in de kerk heeft laten staan), of in het telefoonboek. „Laten we er als koster op letten dat onze naam venneld wordt waar hel nodig is. De plaats van de koster is ech ter achter in de kerk en niet vóór op de liturgie!" De gereformeerde synode heeft gisteren in Aalten ds. P. Boomsma uit Apeldoorn herkozen als voorzitter. Bij de stemming kreeg hij 61 van de 66 stemmen. De synode koos de biologe drs. J.J.M. van den Hoven-Scholten tot scriba (secretaris). Zij is sinds 1989 lid van de synode. Ds. A. Hekman uit Beilen werd herkozen als eerste assessor (vice-voorzitter). Hij begon in Aalten aan zijn zevende sy node en is daarmee het langstzittende synodelid. ment' (beginselverklaring), dat het moderamen (dagelijks be stuur) en de staffunctionarissen hebben opgesteld. Het geeft zeer kort de uitgangspunten en de taken van de Gereformeerde Kerken weer. Boomsma hoopt dat de synodeleden deze verkla ring gebruiken bij de beleids vorming. Aan de hand ervan moeten prioriteiten in het be leid worden vastgesteld. Ook moet het volgens Boomsma be vorderen dat zijn kerk een kerk wordt 'waar eenheid in ver scheidenheid wordt gevierd'. Boomsma voelt niets voor de suggestie om volgend jaar als synode 50 jaar Vrijmaking te herdenken. Ds. H. Dijkslag uit Aalten had hierom gevraagd. Boomsma herinnerde eraan dat de synode enkele jaren geleden haar schuld heeft beleden voor de Vrijmaking. In 1944 verlieten duizenden gereformeerden de kerk en stichtten de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt, die op dit moment 117.000 leden tellen. Op deze schuldbelijdenis kwam volgens Boomsma een Als synodevoorzitter zal Boom sma veel aandacht moeten be steden aan het Samen op Weg- proces met de Nederlandse Hervormde Kerk en de Evange lisch-Lutherse Kerk, dat over enkele jaren moet uitmonden in één protestantse kerk. In okto ber bespreken de synodes van de drie kerken de eerste reacties op de ontwerp-kerkorde van de nieuwe kerk. Volgens Boomsma zijn er uit hervormde kring al veel reacties gekomen terwijl de gereformeerden zich nogal stil houden. Dit hangt volgens hem samen met de kritiek in de rechtervleugel van de hervorm de kerk op Samen op Weg. Onder de puur gereformeerde onderwerpen waarmee de sy node zich de komende ander half jaar zal bezighouden, noemde Boomsma de kerkor- delijke regeling van de toelating van kinderen tot het avond maal. In zijn rede verwees Boom sma naar het 'Mission State- 'hooghartig' antwoord van de vrijgemaakten. „Je kunt niet schuld blijven belijden." Als de Vrijgemaakte Kerken hem uitnodigen om aan de her- noordenDe restauratie van het schilderachtige kerkje in Noorden is inmiddels alweer enige iaren voltooid, maar het onderhoud van het ge bouwtje vraagt van de kleine hervormde gemeente elk jaar weer een grote inspanning. Een belangrijke bron van inkomsten is de jaarlijkse rom melmarkt die komende zaterdag in en om gebouw Beatrix in de Woerdense Verlaat wordt gehouden, van 08.30 tot 13.00 uur. De helft van de opbrengst gaat naar het onderhoud van de kerk en de andere helft wordt gebruikt voor een opknapbeurt van het kerkelijke bijgebouw 'De Ruif'. foto wim dijkman REDACTIE DICK VAN DER PLAS. C Anglicaanse priesters demonstreren voor wijding van vrouwen LONDEN RTR-ANP Ds. P. Boomsma: Je kunt niet schuld blijven belijden." foto pr denking volgend jaar deel te ne men, zal Boomsma zeker aan wezig zijn. .Anders zou de vraag van de synode om verge ving niet oprecht zijn", zei Boomsma. Ongeveer zestig anglicaanse priesters hebben gisteren voor het parlementsgebouw in Lon den gedemonstreerd voor de wijding van vrouwen. Zij zijn bezorgd over de vertraging die is ontstaan bij de uitvoering van het synodebesluit om vrouwen toe te laten tot het priesterambt. „Wij willen bovendien de in druk wegnemen dat er alleen maar mensen aan het woord komen die tegen zijn", aldus Chris Bard van de Beweging voor de priesterwijding van vrouwen. Binnen vergaderde de specia le commissie voor kerkelijke aangelegenheden, samenge steld uit leden van het Lager- en het Hogerhuis, voor de derde keer over dit onderwerp. Omdat de Kerk van Engeland staats kerk is, moet het parlement het synodebesluit goedkeuren. Het werk van de commissie wordt vertraagd doordat er veel tijd wordt besteed aan de vraag hoeveel schadeloosstelling er moet komen voor priesters die tegen vrouwelijke priesters zijn maar in de Anglicaanse Kerk willen blijven. Ondertussen heeft een groep rooms-katholieke priesters in een brief aan de Engelse bis schoppen bezorgdheid geuit over de 'tijdelijke pastorale re gelingen' voor die anglicanen die tegen vrouwelijke priesters zijn en daarom rooms-katholiek willen worden. Hoewel het de bedoeling is dat deze mensen volledig in de RK Kerk geïnte greerd zullen worden, zijn de maatregelen 'een bron van ver warring en onrust' in de paro chies. Wat de priesters ook steekt is het feit dat voor deze groep an glicanen heel snel een regeling werd opgesteld, terwijl een re geling uitblijft voor gehuwde priesters die nog pastoraal werk zouden willen doen. BEROEPINGSWERK n der Streek te Mastenbroek; Berkel en Rodenrijs: E.S. Klem Kra nenburg te Nijverdal; te Eibergen: G.J.A. Veening te Wormer-Knollen- dam en Jisp, die dit beroep heeft aan genomen; te Avezaath (part-time): G.H.J. Gerelings, pred. voor buiten- gew. werkzaamheden (geestelijk ver zorger inrichtingen Mm. van Justitie), wonende te Kesteren. Aangenomen: naar Krimpen aan de Lek: B. de Jong te Den Ham. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Middelburg (voor de missionaire dienst Irian Jaya): R. Kuipers, kandidaat te 's-Gravenhage, die bedankte voor Creil i.c.m. Nagele, r Drogeham, voor Enschede-Noord OEGSTGEEST ANP De Hervormde Raad voor de Zending heeft in 1992 ruim vijf ton meer binnen gekregen dan in het jaar daarvoor. In 1991 ontving de raad 10.399.000 gulden. In 1992 was dat vijf procent meer, name lijk 10.903.000 gulden. Voor het eerst in de geschiedenis wa ren daarmee de inkomsten hoger dan ze begroot waren. De zending had derhalve drie ton extra te besteden. De stijging is onder meer het gevolg van gerichte ac ties, waarbij de zending in sommige her vormde gemeenten de leden recht streeks mocht benaderen. Uit het extra geld kon onder meer het arbeidscontract van Sarah Namusoke uit Uganda met een jaar worden verlengd. Zij werkt sinds 1989 in Nederland als missionair predikante. De Presbyteriaan se Kerk in Ghana kreeg extra bijdragen voor het trainingscentrum van de vrou wenvereniging en voor de bouw van een oecumenisch secretariaat. De Evangeli sche Kerk in Cameroun tenslotte kreeg geld voor grote stadswerk en voor de re novatie van het synodekantoor. De inkomsten in 1993 blijven tot dus ver achter bij die van 1992. Eind april was er ruim drie ton minder binnenge komen dan vorig jaar op dezelfde da tum. De oorzaak van deze achterstand is vooralsnogonduidelijk. COLOFON jnDagNadui! UITGEVERSMAATSCHAPPIJ i Dagblad, uitgave J ntgeverii Damiate bv. de Vries. GP Arnold (ad,). ACTIE; Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adp HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden. telefoon071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel: 02521-19353. Fax: 02521-19610 POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Leiden advertenties 071-143480 enchten 071-161385. ADVERTENTIES ma -vri) van 08 00-1700 u Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES 'eutelties) Telefoon 071 -1 JNEMENTEN i 071 128030b.|vooru.l KLACHTEN BEZORGING HET WEER ROB GROENLAND Koeler weer Na een aantal dagen met stevig on weer in de namiddag en avond, bracht de dag van gisteren ons al leen maar zonneschijn. Bij een vrij sterke oost tot noordoostelijke stro ming, kon warme lucht uit Duits land ongehinderd ons land instro men. Tot aan onze kustlijn werd in de namiddag een maximum-tem peratuur van rond de 25 graden ge meten. In Brabant werd het nog warmer met plaatselijk 28 graden als toptemperatuur. Net ten zuiden van onze landsgrenzen ontpopten zich halverwege de middag in een rap tempo flinke onweershaarden die in de oostelijke stroming naar het westen dreven. De buien boven het Ruhrgebied bleven uit, zodat al in de namiddag duidelijk werd dat een strook van midden-Nederland naar Haarlem ditmaal gespaard zou blijven. Over het verschijnsel buienwolken en onweer is de afgelopen dagen heel wat gepraat. Vooral het buien aambeeld, dat zich maandagmid dag om 17.00 uur boven de Velu- we vormde, heeft bij vele (weer- )mensen een diepe indruk achter gelaten. Vanuit hoge flatgebouwen in Haarlem en Leiden was de in drukwekkende wolkenfabriek aan de oostelijke horizon te bewonde ren (150 kilometer van de bui ver wijderd). Deze reusachtige wolk kon zich vormen door krachtige verticale luchtbewegingen, die luchtpakket- jes tot kilometers hoog de tro posfeer in konden brengen. Hierbij koelden deze pakketjes af, waarbij de lucht verzadigd raakte (koudere lucht kan minder waterdampmole culen bevatten). De lucht elders boven midden- en west-Nederland bleef helder en schoon en zo kon de hele westelijke helft van het land genieten van de wolken die zich boven de Veluwe vormden. Het meest in het oog springende was het aambeeld van ijskristallen op de top van de bui, die rond 17.30 uur enorme proporties aan nam en zich toen verder in de bo venlucht begon uit te spreiden. Vanaf vandaag neemt de instabili teit van de lucht opnieuw toe, waarbij zich deze namiddagen avond onweersbuien kunnen ont wikkelen. Aan de grond trekt een onweerslaagje vanuit Frankrijk naar het noordoosten. Waarschijn lijk komt dit systeem de komende nacht boven het noorden van het land te liggen. Aan de westzijde komt dan de instroming van koele zeelucht op gang. De donderdag lijkt daarom in onze regio (zeker aan het strand) aanzienlijk koeler te gaan verlopen dan we gewend zijn. Dit veel koelere weer met hoogstens 18 graden overdag en af en toe een bui zet zich dan voort tot in het weekeinde. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon, maar in Schotland la ter meer bewolking en re gen. Morgen in het alge meen veel bewolking en af en toe regen. Maxima van 13 graden in Scholtland tot 20 graden in het zui den van Engeland. Morgen overal lager. België en Luxemburg: Enkele regen- en onweers buien. Maxima circa 21 graden, maar morgen rond Af en toe zon en enkele re gen- en onweersbuien. Middagtemperatuur langs de Kanaalkust ongeveer den lager. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en vooral vandaag enkele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden, maar morgen in het noorden tot ongeveer 20 gra Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijk bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Maximum temperatuur tussen 20 en 25 graden, maar in het noordwesten rond 17 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tot 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en in het noorden kans op een bui. Maximumtem peratuur aan zee ongeveer 21 graden. Tunesië: Een toenemende kans op enke le regen- en onweersbuien. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, landin- waarts nog enkele graden hoger Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 22 gra den, morgen wat lager Italië, Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd regen-of onweersbui. In het midden Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp.. DONDERDAG 13 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.46 Zon onder 21.21 Maan op 02.25 Maan onder 12.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.29 en 21.59 Laag water 4.57 en 17.28 Weerrapporten 11 mei 20 ui Rotterdam Vlissmgen perioden met zc 27 graden, mai graden lager. Griekenland enk Perioden met z Op Kreta en Egeïsche Zee i droog. Maxima l ilië vandaag droog e i. Maxima tussen 22 en r morgen overal enkele n 20 e 108 17 9 0.9 Turkije en Cyprus: Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar ook enkele re gen- of onweersbuien. Vandaag in het noorden en noordoosten nog op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden, maar morgen van het westen uit koeler. Zwitserland: Af en toe zon en vooral 's middags en 's avonds enkele regen- of onweersbuien. Maxima in de dalen rónd of iets onder de 20 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en vooral 's middags en 's avonds een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur in de da len ongeveer 23 graden. Polen: Droog en flinke zonnige perioden. Mor gen later in het westen kans op een re gen- of onweersbui. Maxima ongeveer 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en morgen een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Maxima rond 24 graden. HEINZ zout/vaag smaak

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16