Leiden ssa Drempel te hoog voor Sleutelpas Sloop stationshal pas na september Zonnecollectoren en ouderenhotel Interac na sterfgeval afgelast Zwaan in de verdediging Stevenshof bang voor overlast dierenasiel goed voor uw lening Directeur wil snel duidelijkheid over plannen met Groenoordhal WOENSDAG 12 ME11993 Autovrij A Meteen onderzoek I waaruit tevreden heid blijkt over de autovrije Schoolstraat is gerommeld, zeggen Voorschotense winkeliers Space Expo A Q De Space Expo in I O Noordwijk moet gesloopt worden, vindt een 'buurman' van de ruimtevaartexpositie Vlindervriendelijk A Voor de Alphense Z I vlinderwerkgroep wordt de voorlichtende taak belangrijker dan naar vlinders kijken Eurodidakt q Het Leidse onder- Z J wijscentrum Eurodi dakt breidt uit en koopt het ANWB-gebouw in Voorschoten chef* gert visser. p AAD RIETVELD. 071-1 Vrouw slaat aanrander van zich af leiden» Een 29-jarige vrouw uitZoetervvoude heeft maandag avond op het Heinekenpad met succes een aanrander van zich af geslagen. Zij werd omstreeks zeven uur aangesproken door een jongeman, die haar even later ook vastgreep. Maar de vrouw maakte dankbaar gebruik van haar lessen in vechtsport en gaf de aanvaller een paar rake klappen. Daarop droop de man af. Drugshandelaar opgepakt leiden Een 32-jarige Leidenaar zit vast op het politiebureau om dat hij wordt verdacht van handel in harddrugs. Een recherche team van de politie viel gistermiddag zijn woning aan de Waard- straat binnen en trof daar enkele grammen heroïne aan. Even daarvoor was een 33-jarige man uit Voorschoten op straat aan gehouden die in de woning een kleine hoeveelheid drugs had gekocht. De koper is na verhoor heengezonden. Meisje op bromfiets geschept leiden Bij een aanrijding op de kruising Willem de Zwijgerlaan- Gooimeerlaan is gisteravond een 17-jarige Leiderdorpse aan de benen gewond geraakt. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het meisje reed op haar bromfiets over het fietspad van de Willem de Zwijgerlaan en wilde rechtdoor over de kruising met de Gooimeerlaan. Een rechtafslaande auto, be stuurd door een 58-jarige man uit Oostzaan, gaf geen voorrang en schepte het meisje. Computer weg uit school leiden» Uit de Nieuwe Vaartschool aan de Sumatrastraat is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dieven sloegen een ruit in om binnen te komen en namen vervolgens een com puter, vier rekenmachines en blikjes frisdrank weg. Bij een in braak in sociëteit De Burcht aan de Burchtsteeg zijn vannacht ongeveer 40 cd's, enkele honderden guldens en een tientallen flessen sterke drank gestolen. Hier kwamen de inbrekers binnen na het forceren van de voordeur. Bezoek aan sociale dienst is te beladen De Sleutelpas wordt pas echt een succes als je hem op meer plekken kunt kopen en mensen met een minimim- uitkering niet eerst een verklaring moeten ophalen bij de sociale dienst. Vooral oudere mensen worden afgeschrikt door dat bezoekje aan de sociale dienst, voordat ze aan de balie van het gemeentehuis voor een tientje de kor tingspas kunnen krijgen. Gift voor Centrum Daghulp Coördinator Ruud Bochardt van het Centrum voor Daghulp van Stichting De Mare kreeg gisteren een bedrag van 6500 gulden van de stichting Kinderpostzegels Nederland. Bij het centrum volgen gehandicapte jongeren in de leeftijd van 14 tot 23 jaar dagelijks een onderwijs- en hulpverleningsprogramma in leer- en werkplaatsen. Het geld van Kinderpostzegels wordt gebruikt voor de aanschaf van werkbanken en zaagmachines om daarmee praktijksituaties zoveel mogelijk na te bootsen. leiden paul van der koou Dat stelt de projectleider van de Sleutelpas, M. de Bakker, in een voorstel aan de gemeenteraad. Als het aan de projectleider ligt, kun je de pas straks ook kopen bij postkantoren en vestigingen van de VW: „Als je dan een loonopgave bij je hebt, moet je hem direct kunnen krijgen. Mijn idee is dat de pas alleen een succes wordt wanneer je hem simpel kunt krijgen. Kijk maar naar Rotterdam, daar is de pas ook op post- en wijkkanto- ren van de gemeente te koop." Toen De Bakker begin dit jaar aan de slag ging, kreeg hij de opdracht om binnen een jaar 4 tot 5000 passen aan de man te brengen. Halverwege het jaar zijn er nog maar 1000 verkocht en kan de projectleider zich 'heel goed voorstellen dat men sen afhaken'. „De drempel is gewoon te hoog", geeft hij toe. „Je moet leiden frank buurman De Leidse studentenvereniging Minerva heeft het Interac Festi val na een sterfgeval afgelast. Het cultureel/sportieve spekta kel zou eergisteren, gisteren en vandaag worden afgewerkt. Er werden 3000 studenten ver wacht op het interacademiale evenement. Door een intensie ve telefoonactie konden de be zoekers van de zusterverenigin gen uit de andere universiteits steden tijdig worden ingelicht, zodat er geen mensen voor ge sloten deuren kwamen te staan. „We hebben het er heel erg moeilijk mee gehad, maar we konden er absoluut niet mee doorgaan", vertelt praeses Eline Oudshoorn van Minerva. „Zon dagavond overleed een 21-jarig lid van onze vereniging onver wacht aan een hersenbloeding. Wij hebben dan de traditie om een dag in de rouw te gaan, ie der lid draagt rouwbanden en festiviteiten worden afgelast. Van die traditie wilden we niet afwijken. Het is naar ons idee ongepast om feest te vieren als er iemand overleden is." Voor Minerva was de Interac een van de grootste activiteiten die het dit jaar zou organiseren. Het jaarlijkse evenement wordt in de universiteitssteden gehou den; Leiden is eens in de zeven jaar aan de beurt. De traditie van de Interacademiale bestaat al sinds 1880, toen het festijn in Leiden voor het eerst werd ge houden, op de Pieterskerk- gracht. Maandagavond zou het eve nement beginnen met een een akterfestival in de Stadsgehoor zaal. Gisteren had het sporttoer nooi moeten beginnen. Dat zou vandaag verder worden afge werkt, in combinatie met feest avonden in de sociëteit van Mi nerva aan de Breestraat. „Het is enorm triest dat het zo gelopen is, want met dit mooie weer was het met al die buitensporten een enorm suc ces geworden, dat is zeker. Het is een hele toer geweest om de deelnemers af te bellen, maar dat is in ieder geval gelukt. We Blijven wel mét bepaalde din gen zitten, zoals bijvoorbeeld 500 palcken melk. Daar probe ren we een goeSe bestemming voor te vin'den", zegt Elinë Oudshoorn. Mi ilüJLliiiiiJ LiüüLHiiix UiUL.wjiu. m leiden Als een groot wit slagschip verdedigt deze mannetjeszwaan de omgeving van het nest in het struikgewas aan de Broekweg in de Merenwijk, ter hoogte van de fietserstunnel onder de Gooimeerlaan. Het vrouwtje komt nauwelijks van het nest af. De mannetjeszwaan geeft tal van voorbijgangers duidelijk te ken nen, dat ze maar beter uit de buurt kunnen blijven. Fietsende scho lieren en werknemers kijken zodra ze de tunnel naderen schichtig opzij en zoeken naarstig naar de juiste versnelling voor een tussen- sprint. De zwaan heeft al menig fietser flinke schrik aangejaagd door plotsklaps, agressief klapwiekend, op het fietspad te verschijnen. Het is het dier heel gemakkelijk gemaakt, want in de sloot is een ma tras neergelegd. Modderafdrukken van grote zwanepoten geven aan dat de zwaan de matras als opstapje gebruikt. Drie grote stappen en Kij is de sloot overgestoken. De afdeling groen van de gemeente piaatstbinnenkort gaas langs het fietspad. foto henk bouwman heel wat afreizen om zo'n pasje te krijgen, waarbij zo'n bezoekje aan de sociale dienst soms heel beladen is. Bejaarde mensen met AOW zijn daar soms nog nooit geweest." De projectleider kreeg een klacht van een man die een WAO-uitkering ontvangt en bot ving bij de sociale dienst. De dienst weigerde te verklaren dat de man een uitkering heeft, vol gens de man zelf omdat zijn uit kering via het GAK loopt. Vol gens De Bakker ging het in dit geval fout omdat de persoon in kwestie niet de juiste papieren bij de sociale dienst liet zien: geen loonopgave, maar een ge woon giro-afschriftje. Hij ont kent dat de sociale dienst nooit briefjes verstrekt aan mensen die bij andere instellingen een uitkering ontvangen. leiden» Bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan schakelt gedeeltelijk over op zonneënergie. Gisteren werd op het dak van het cen trum een groot aantal collectoren geplaatst. „Beter voor het milieu en het bespaart energiekosten", aldus woordvoerster!, van Iterson van Haagwijk. Het bejaardencentrum is volop in ontwikkeling. Sinds kort exploiteert Haagwijk een hotel voor ouderen. Het is bedoeld voor senioren vanaf 55 jaar die zelfstandig wonen, maar het tijdelijk thuis niet redden. Bijvoorbeeld na een verblijf in een ziekenhuis of als familieleden die hen ver zorgen een poosje op vakantie gaan. De hotelgasten wonen in een gemeubileerd appartement, genieten vol pension en kunnen gebruik maken van de faciliteiten van het ouderen- centrum. „Het blijkt in de praktijk dat er duidelijk behoefte is aan zo'n hotelfunctie", zegt Van Iterson. Het hotel rekent 55 gulden per dag inclu sief maaltijden en alarmering. foto jan holvast leiden monique lange Instellingen willen krachten bundelen Een organisatie nodig voor werkzoekende gehandicapten king is geboren uit een studie conferentie die vorig jaar werd gehouden door DZB De Zijl Be drijven, de RIAGG en het Pro vinciaal Samenwerkingsorgaan Gehandicaptenbeleid. Deze or ganisaties zetten zich in voor gehandicapten die een baan zoeken. Het arbeidsbureau zegt voor dit soort zaken geen tijd te hebben, waardoor gehandicap ten uiteindelijk wel gedwongen zijn aan te kloppen bij verschil lende andere instanties. Belangenorganisaties voor ge handicapten willen in de toe komst samenwerken op het ge bied van arbeidsbemiddeling en begeleiding. Uit onderzoek is gebleken, dat de verschillende organisaties samen veel doel matiger kunnen werken. De Zijl Bedrijven pleit voor een 'vereni ging voor arbeidsintegratie van gehandicapten'. Door alle belangenorganisa ties voor gehandicapten te bun delen, moet het voor werkge vers duidelijker worden met wie zij te maken hebben. Zij worden dan niet steeds lastig gevallen door een organisatie die op zoek is naar banen. Ook voor gehandicapten die op zoek zijn naar een baan zou één centrale instantie veel beter zijn. Het voorstel voor samenwer- Vrijdag 14 mei is er in het Stadhuis om 13.30 uur een slot- conferentie. waar het arbeids bureau kenbaar zal maken of zij in staat is in de toekomst ge handicapten aan een baan te helpen. Laat het arbeidsbureau het afweten, dan wordt de ver eniging voor arbeidsintegratie van gehandicapten waarschijn lijk snel opgericht. 'Eerst die brug' JE ZIT ALTIJD GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Postbus ?1300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 leiden aad rietveld De hele begroting voor de nieuwbouw van het Leidse sta tion is uitgevlooid op bespa ringsmogelijkheden. En links en rechts zijn kleine en grotere be dragen bijeengeschraapt om de overschrijding - die aanvanke lijk 7,5 miljoen gulden bedroeg - terug te brengen tot aanvaard bare proporties. Het enige waar de NS nu nog op wachten is het omleggen van de riolering en de transportwaterleiding onder het voorplein. En dat gebeurt, vol gens de plannen van de ge meente Leiden, pas in septem ber. De sloop van het oude sta tion moet daarop wachten. Projectvoorlichter B. Keizer van de NS is opgelucht, dat de hoofddirectie van de Spoorwe gen met de bezuinigingen en met de begrotingsoverschrij ding van drie miljoen gulden akkoord gaat. „We hebben hard moeten maken dat we meer geld nodig hebben en dat is ge lukt. Bovendien moest de hoofddirectie natuurlijk ak koord gaan i gen. In plaats pen komt er ni perron. Maar v de bezuinigii in twee roltrap één roltrap per hebben leiden monique lange Poep en luid blaffende honden. Dat zijn de dingen waar bewo ners van de Stevenshof zich zor gen over maken als het dieren asiel naar hun wijk verhuist. Het huidige dierentehuis aan de Besjeslaan in de wijk Roomburg moet weg. De gemeente heeft andere plannen met die grond. Bewoners van de Kenauweg en omgeving werden gister avond in basisschool Stevens hof ingelicht over het nieuw- bouwplan van het dierenasiel. Het terrein aan de Kenauweg, vroeger een opslagplaats van Rijkswaterstaat, is door de ge meente aangekocht. Volgens de stichting Dierentehuis is het de ideale plek voor een nieuw asiel. Het tehuis voor honden en kat ten wordt aan drie kanten om zoomd door groen. Het nieuwe asiel is bovendien via de snel weg gemakkelijk te bereiken. De bezoekers van de in spraakavond plaatsten wel vraagtekens bij de keuze voor de Kenauweg. Welk effect heeft de geluidsoverlast van vliegveld Valkenburg voor de dieren?, wil de een man weten. Hij voor spelde dat de dieren veel last zouden hebben van het lawaai van vliegtuigmotoren. De ge meente beloofde daar nog eens naar te kijken. De bereikbaar heid was volgens de mensen uit de Stevenshof ook maar zo-zo. „Hoe kan je nu van een goede bereikbaarheid spreken als de Haagse Schouwbrug er nog niet is? Eerst die brug, dan het asiel", stelde één van de be woonsters. Een andere bewoner maakte zich bezorgd over de uitwerpse len van de dieren. Maar zijn zorg werd snel de wereld uitge holpen. In het omliggende bos komt een speciaal hondentoilet. Het ontwerp van het dierenasiel is goedgekeurd door de Neder landse Dierenbescherming en voldoet aan de modernste ei- Wil de stichting Dierentehuis Leiden en omstreken doorgaan met haar bouwplannen, dan zal eerst het bestemmingsplan moeten worden aangepast. Daarna is er voor de bewoners nog de mogelijkheid bezwaren kenbaar te maken bij de ge meente. De Leidse stichting voor dierenopvang hoopt het geld voor de bouw van het nieu we asiel bij elkaar te krijgen door de verkoop van het pand en de grond aan de Besjeslaan. twee beloofd. Als je dat niet waar kunt maken vereist de be leefdheid dat je dat even aan al le betrokkenen meldt. En dat is nu gebeurd." Het opgraven van riolering en waterleiding, een karwei waar mee de gemeente is belast, zou aanvankelijk al in januari van dit jaar gebeuren. Maar door de begrotingsoverschrijding en de daarop volgende vertraging was dat niet mogelijk. Nu kan Lei den pas in september met het werk beginnen. „Eerst moet de weg voor het station worden omgelegd", meldt een woord voerder van de gemeente. „Het opgraven van riool en leidingen komt daarna aan de beurt." Voor de NS levert het op schuiven van de werkzaamhe den geen extra problemen op. „Wij nadden er in onze aange paste planning al rekening mee gehouden, dat de sloop van de stationshal pas na de zomer aan de orde kon komen. Maar we beginnen al wel met sloopwerk zaamheden in de hal." Een deel van de bezuinigin gen op het miljoenenplan heeft de NS gevonden buiten de sta tionshal. Het voorplein wordt wat soberder ingericht, de om geleide weg voor het station krijgt één in plaats van twee rij banen en het fietspad langs het station wordt niet geasfalteerd, maar betegeld. Al die sobere oplossingen zijn maar tijdelijk. Als de verkeerstunnel onder het station wordt aangelegd, wor den de rijbaan en het voorplein weer helemaal overhoop ge gooid. leiden loman leepmans Aan duidelijkheid liet de uitleg van Groenoordhal-directeur A. de Jong gisteravond niets te wensen over. „Beslissingen over de zomer 'heentillen'? Niks daarvan. Er moet nu duidelijk heid komen anders kan je de Groenoordhal wel sluiten." De Jong sprak voor wijkbewo ners en ambtenaren in buurt huis Groenoord, waar hij de verschillende toekomstplannen voor het complex uit de doeken deed. De 24 jaar oude Groen oordhal, eigendom van de ge meente. maakt per jaar een ver lies van enkele tonnen. De ver schillende evenementen en de veemarkten draaien goed. Maar op het gebruik van de hal door sporters moet geld worden toe gelegd. Daarom is het idee ont staan om de hal te privatiseren en zijn er drie bureaus aange zocht om verbeteringsplannen te maken. Van die drie plannen is 'Groenoord Plaza' de bekend ste. Dit ongeveer 140 miljoen gulden kostende project behelst net bouwen van onder meer een disco, een megabioscoop, een boomrijke boulevard, een hotel annex congrescentrum, een evenemententoren en een nieuwe runderhal op het huidi ge terrein. De kosten, maar ook een deel van de zeggenschap zijn voor de externe financiers, aangezien de gemeente voor een dergelijk project geen geld heeft. „We moeten met onze tijd meegaan. Een veemarkt in de huidige hal met hekkies die we met ae hand moeten weghalen en gewoon leidingwater dat we moeten gebruiken om de zaak weer schoon te houden, dat is achterlijk en kan niet meer. En natuurlijk, op veel punten lijkt dit Plazaplan haast té fantas tisch. Maar het levert wel onge veer tweehonderd banen op", berekende De Jong. Vertegenwoordigers van de wijkbewoners vroegen zich af of de geplande, nieuwe faciliteiten voor hen nog wel betaalbaar zouden worden. „Wat hebben wij aan een duur centrum waar een biertje drie-vijftig kost?", vroeg een van hen zich af. De Jong zegde toe dat hij in spraak van de buurt, ook als het plan in delen zou worden uitge voerd, op prijs stelde. „Het is ook jullie hal. Maar het belang rijkste blijft dét er wat gebeurt. Burgemeester en wethouders nemen als het goed is volgende week een beslissing óf er wat gebeurt. En zo niet, dan weten jullie hoe ik erover denk", aldus de directeur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15