UIT 9 'Armageddon komt en dan wordt alles nieuw' 'Ik zie mezelf niet als een EO-gezicht' 'Nieuwe tijdsdenken leeft achter de kerkdeur' Rtv show WOENSDAG 12MEI1993 De verlichte ziel van Demis Roussos HILVERSUM GPD Morning has broken' voor De- mis Roussos. Maar het klinkt heel anders dan toen Cat Ste vens met dat nummer beroemd werd. Ingewikkelder, vreemder. „Ie moet er moeite voor doen om het te kunnen waarderen. „Ik heb het expres zo opgeno men. Ik wil de mensen aan het werk zetten." Hij meent het nog ook. De zanger legt zijn huidige opstel ling tegenover het leven uit: „Ik zit in een nieuwe fase van spiri tuele groei". Even later zegt hij ontwape nend: „Ik zit al twee jaar com mercieel gezien in een dal." Ongevraagd komt hij op bijna samenzweerderige toon met deze onthulling op de proppen: „Weet je dat ik een heel oude ziel ben? Ik heb al zo veel levens achter de rug, zo veel ervarin gen, zo veel kennis. Ik ben bijna aan het eind. Ik heb na dit leven nog maar een leven te gaan. Daarin zal ik een Verlichte ziel zijn, een Wijze, naar wie men sen toekomen om raad en ik zelf zal niets meer hoeven, om dat ik alles heb gedaan, beleefd Schuld „In dit huidige leven heb ik een vrij zware schuld af te werken. Ik heb namelijk in mijn vorige leven of in het leven daarvoor iemand vermoord. Ja, ik heb werkelijk een zwaar karma. Ik moet daarom Lijden, ik kom in gevaarlijke situaties. Maar ik kom steeds met de schrik vrij. Anderen mensen zouden ster ven, maar ik moet door, net zo lang totdat ik heb geleerd, m'n Karma heb afgewerkt." Hoe Roussos dit alles aan de weet is gekomen, daarover geeft hij geen uitsluitsel. ,Jk heb veel geleerd van een vrouw op de Fi lippijnen. Daar ben je dan vier dagen, vier dagen wordt gezwe gen, waarna die vrouw ten slot te vijf woorden zegt. Vijf woor den en dat zijn de meest wijze woorden die je in je hele leven hebt gehoord." Religieus was Demis altijd al. Althans, dat droeg hij in de tijd van Aphrodites Child al uit. Kruis op de borst, dat werk. „Ja wel, ik ben altijd een religieus mens geweest. Als kind in Egyp te al. Mijn ouders waren Grieks, maar we woonden in Egypte. Levens geleden heb ik daar ook gewoond. Er is Mysterie in dat land, niet overal, maar op som mige plaatsen. Ik herkende er als kind al veel. Ik heb een ge lukkige jeugd gehad, koloniaal, maar niet in de enge zin." „Maar het is waar: altijd heb ik gevoel voor religie gehad. En als je de moeite neemt je in de essentie van alle godsdiensten te verdiepen, dan zie je de raak vlakken, de Goede dingen, God. De ellende komt door wat de mensen ervan maken. En door het fanatisme. Ook de Islam is Goed, het is het fanatisme dat het geloof lelijk maakt. En dat wat een kleine groep fanatici, die aan de weg timmert, ervan maakt, wordt door zelfs gema tigde aanhangers van andere geloven beetgepakt om die hele stroming te veroordelen." „Zo veroordelen Christenen en Moslims het hele Joodse ge loof aan de hand van Joodse fa natici. De hele Islam wordt ver oordeeld aan de hand van de uitwassen." Volgens de zanger zit het niet goed in de wereld. Erger nog: „Armageddon komt eraan, echt waar hoor. En dan wordt alles nieuw. Dan wordt het beter. Kijk nou toch naar het voorma lige Joegoslavië. De Russen le veren wapens aan de Serviërs, met de steun van de Amerika nen, want de Verenigde Staten beheersen de hele wereld. En het is allemaal alleen zo geën sceneerd, zo gericht tegen de moslim-bevolldng om de fana tieke Moslim-landen af te schrikken. Zo zit het." Hij was ooit in Rusland, op uitnodiging. Roussos woonde er een conferentie over vrede in de wereld bij. „Ja, ik heb de leiders ontmoet, ook Gorbatsjov. Hij is een van de weinige waarachtige politici. Maar hij is het slachtof fer geworden. Hij mocht van de Amerikanen net zo lang blijven tot het gezicht van Rusland naar het westen toe wat was verbe terd en toen hebben ze hem ge woon gedropt." Inzicht Roussos als man van de wereld. Een zanger ook, die zichzelf graag profileert als een man met inzicht. Toeval of niet: zijn nieuwe CD heet "Insight". „Op het eerste gehoor klinken de liedjes vreemd, maar blijf luisteren, neem de moeite. Het is als met een glas water. Je kan zeggen: daar staat een glas wa ter. Maar als je werkelijk tot je wil laten doordringen wat er in dat glas zit: de mineralen, de moleculen: dan moet je moeite doen. En dat is wat ik wil, want als mensen van goede wil moei te doen om iets te begrijpen, dan wordt die energie gebun deld. Het is het zelfde als wan neer veel mensen voor iets bid den. En dan is het aan de ont vanger om die kracht ten goede aan te wenden. Maar alles is tweeslachtig. De aartsengelen hebben ook de demon in zich. Mensen die goed doen, kennen het kwade, net zo goed als men sen die kwaad doen het goede kennen. Dat zijn inzichten. Dat is mede een reden om mijn CD Insight ti -En wat verder? „Ik ga een CD maken met een groot Russisch symfonieorkest. Opera. O Sole Mio, La Donna Immobile, maar niet zoals Pa- varotti uiteraard. Ik heb een an der soort stem, maar die liedjes zijn au fond volksliedjes. Het is een interessant project: met New Age-invloeden. Jawel, ik zie je fronsen, maar sla maar een tijdschrift op, kijk maar naar de televisie, luister naar muziek: overal zie je tekens van een nieuw religieus gevoel. Er is -Denk je dat je dat nog mee maakt? „Ik hoop het. Ik weet dat ik binnen nu en een half jaar be trokken raak bij een vreselijk ongeluk, het zij een auto-onge luk, het zij een vliegtuig-crash. Maar ik zal er ongeschonden uitkomen. Ik weet dat ik mijn leven zal eindigen met een vrouw met wie ik op het zelfde spirituele spoor zit. Mijn huidi ge vrouw heeft via een interview in een Frans blad laten weten dat we gaan scheiden. Ik vind het een beetje ongelukkige ma nier om iets aan de echtgenoot mee te delen. Maar het is haar pad en mij verbaast het niet. Het stelt me ook niet teleur". „Maar ik ben aan een nieuwe fase van groei begonnen. En Aramageddon: ik zal erbij zijn en als ik er niet fysiek bij ben, zal ik het voelen, want ik word een Geest en geen Spook". Bert van Leeuwen weet het beter HILVERSUM HERMAN ELZINGA 'Bert van Leeuwen: „Ik denk dat je je boodschap op een gewone manier moet uitdragen. Mensen zijn niet op slag bekeerd." foto cpd Bert van Leeuwen houdt niet van interviews. Zegt hij En op de foto gaan, beweert hij ook, is eigenlijk nog er ger. Hoewel... Even later: ,Ik ben natuurlijk ook weer ijdel genoeg om het leuk te vinden als ik mezelf in een blad zie staan". Zo zie je maar, niets menselijks is EO- medewerkers vreemd. Bert Van Leeuwen (33), quizlei der in 'Ik Weet Het Beter' en discussieleider in 'De Stel ling', is een duidelijke exponent van de moderne aan pak van de hedendaagse Evangelische. Jong en vlot, een overtuigd christen, maar hij loopt er niet mee te koop. Met niets overigens, want een uur lang blijft hij zich ongemakkelijk voelen in zijn rol van geïnterview de. Negen jaar zit Bert van Leeuwen nu bij de Evangeli sche Omroep. Het begon allemaal met een advertentie voor 'een omroepster (m/v)'. Bert studeerde toen nog voor zijn studie Nederlands en had daarnaast een schoonmaakbedrijf. Dat laatste behoort inmiddels tot de verleden tijd. Schoonmaak werd public relations, maar eigenlijk is Bert de hele week bezig met en voor de EO. Geen moeite „Ik heb bewust gekozen voor de Evangelische Om roep", zegt hij. .Mensen in mijn omgeving zeiden: wil je dat wel, je zit toch met je hoofd bij de EO. Maar ik heb daar geen moeite mee. Ik vind ook dat de EO zich nu ontwikkelt in een goeie richting. Als je ziet hoeveel jon- i hier binnenkomen... Ik wil niets negatiefs zeggen over de mensen die hier vroeger zaten, maar dat was toch wel even wat anders. De verhalen ook die de ronde deden. Toen we voor het eerst aan sporttoer nooien gingen meedoen vroegen mensen: mogen jullie sporten dan?" De EO is volgens Bert moderner geworden, maar de boodschap en de identiteit zijn wel degelijk gebleven. Ook al staat dat niet meer zo op de voorgrond. Bert: „Ik denk ook dat je je boodschap op een gewone manier moet uitdragen. Mensen zijn heus niet op slag bekeerd. Probeer het zo te zeggen dat mensen aan het denken worden gezet en niet worden afgestoten. Dat vind ik de grote uitdaging: programma's maken met een evangeli sche boodschap die niet direct afstoten." De quiz 'Ik weet het beter' is volgens Bert 'typisch EO', maar kan eigenlijk ook zo bij een andere omroep. Een beetje verwarrend, maar Bert verschaft ophelde ring. „Nou, ik ben natuurlijk typisch EO en het feit dat mensen voor een goed doel spelen ook. Maar de quiz zelf kan zo bij een andere omroep. Terwijl de TROS dan opeens weer roept dat ze zelfs geen spelletje samen met de EO kunnen doen, dus ik weet het ook niet." Kneuterig „Vroeger dacht ik trouwens ook wel eens: waarom altijd zo kneuterig doen over die goede doelen. Maar nu denk ik daar heel anders over. Als je ziet hoe enthousiast mensen vertellen over het doel waarvoor ze gaan spe len. Dat is echt heel leuk. Als je dan kijkt naar al die gro te spelshows waar enorme prijzen worden weggegeven, dan is het toch leuk dat we ons op deze manier ook nog onderscheiden." 'Ik Weet Het Beter' is voor EO-begrip- pen een behoorlijk succes, met een vaste schare kijkers van om en nabij de 500.000. Volgend jaar komen er dan ook gewoon weer twee afleveringen per week. En weer met Bert van Leeuwen als presentator. „Het is niet iets wat ik tien jaar zou willen blijven doen, maar als zo'n programma een succes is, is het ook aardig om het nog een tijdje te doen." 'De Stelling' stopt wel, al komt er volgens Bert iets soortgelijks voor terug. Maar dat is nog geheim. „Er is mij wel gezegd dat ik naast de kwis nog een ander pro gramma mag doen. Daar wordt nog over gesproken". Als omroeper zien we hem waarschijnlijk niet meer te rug. „Die kant van mijn loopbaan is inmiddels een stille dood gestorven, denk ik." Bert van Leeuwen is en blijft 'een echt EO-gezicht'. Hij vindt dat geen probleem. „Ik zie mezelf trouwens niet zo. Je bent natuurlijk niet meer zo neutraal, dat is waar. Je wordt ook niet zo snel gevraagd voor dingen buiten de omroep, maar dat is niet zo erg. Ik vóel me ook niet anders dan ónderen. Ik weet wel dat mensen van andere omroepen mij wel eens zo zien, maar daar moet ik een beetje om lachen. Nee, fk lijd er niet on der." Een uitgestippelde carrière houdt Bert van Leeuwen er niet op na, zegt hij zelf. Maar wel voor altijd bij de EO? „Dat weet ik nog helemaal niet. Misschien besluit ik ooit eens om iéts heel anders te gaan doen. Ik denk dat als ik weg had gewild bij de EO, dan had ik dat al lang moeten doen. Maar wie weet wat er nog eens komt, een commercieel evangelisch station of zo." GESPROKEN Jodie Foster in Pano rama: „Mijn twee Oscars hebben een prominente plaats gekregen in mijn le ven: ze staan aan het voeteneinde van mijn bad. Als ik in dat warme water lig, kan ik zomaar een uur genieten van die boys... Dan geniet ik van wat ik heb bereikt. Een gelukzalig ge voel. Intiem. Een kind kan zich niet gelukkiger voelen." Jodie Foster FOTO AFP Oprah Winfrey in Nieuwe Revu: „Er is een patroon in mijn leven; ik ga bij alles wat ik doe tot het uiterste. Ik groei. Ik groei totdat ik niet meer kan groeien. En dan gaat er een andere deur voor mij open. Dat is het patroon geweest zolang als ik me kan herinneren, sinds de kleuterschool. Ik zat een paar weken op de kleuterschool, toen ik de juf een brief schreef: 'Beste mevrouw, ik denk niet dat ik hier thuis hoor'. Daarna stop ten ze me in de eerste klas. Ik vond het vervolgens niet nodig naar de tweede te gaan, dus dat zei ik tegen de meester. En hij stuurde me naar de derde. Ik kan nu eenmaal niet tegen verve ling." Catherine Keyl in Nieuwe Revu: „Soms denk ik: na die 5 Uur show, wat moet ik dan gaan doen? Ik heb alleen een zwemdi ploma, maar daar houdt het wel mee op." Michelle Pfeiffer in Studio: „Als kind was ik een halve jongen. Ik vocht met iedereen. Op mijn rap port stond dat ik veel te veel praatte. Maar toen ik in de vierde klas merkte dat jongens me aan trekkelijk vonden, heb ik mijn handschoenen opgeborgen Conny Vandenbos in EO Visie: „Ik ben altijd op zoek naar het vol maakte. Maar het volmaakte be staat niet. Het zou jammer zijn als ik het vond, want dan is mijn doel weg." Marjoke Roorda in VPRO Gids: „Je moet als moeder natuurlijk Pam pers in huis halen, maar dat doe ik dan op de Macrokaart van mijn zus. Dan haal ikeen heleboel pakken tegelijk, zodat ik niet op mijn boodschappenkarretje zo'n pak hoef te stapelen. Die dingen doe ik om er niet als een tut uit te zien. Ik zag ooit Robert ten Brink in de Albert Heyn van Bui- tenveldert, die ken ik van vroe ger, een heel aardige jongen, maar die liep daar met pampers en kinderen opz'n karretje. Ik dacht: jee, wat erg zeg, die man is in zijn'vrije tijd dus gewoon een lullige huisvader." IKON-serie over new age HILVERSUM WIM SCHRUVER et Nieuwe-Tijdsdenken is dan misschien wel over het hoogtepunt heen, maar "achter de 'eikehouten kerkdeur' vindt het veel meer weerklank dan kerklei ders vermoeden. Dat is de stellige in- Vlruk van Age Kramer, 'huistheoloog' Van de IKON, en een van de makers ^an de vierdelige tv-serie 'In de zwe dende hemel'. De eerste aflevering kvordt morgenavond uitgezonden. - Kramer, die anderhalf jaar gewerkt *heeft aan deze 'zoektocht door het eso terisch landschap van de Lage Landen l,ian de zee', wil de invloed van New S\ge niet bagatalliseren. „Het zal nooit £?en grote organisatie worden, maar het -Llubjeswerk gaat ongebreideld voort, "riet is een soort supermarkt, waar de 'nensen wat uitpakken. Ze hebben honger', dat is duidelijk." Die honger is zeker ook binnen de cerken te constateren, aldus Kramer. A) komen in de serie „gewone mensen dus geen leiders of boekjesschrijvers" aan het woord, die vertellen hoe hun oude christelijke geloof een nieuwe di mensie heeft gekregen door het Nieu we-Tijdsdenken. Of juist hoe ze daar door van de onbevredigende kerkelijke dogma's afscheid namen. Dat New Age nu pas wortel lijkt te schieten in de kerken, terwijl volgens de boekverkopers de interesse voor het verschijnsel afneemt, is volgens Kra mer niet zo vreemd. Hij vergelijkt het met de anti-apartheidsbeweging. Het duurde enige tijd voordat de kerken het oppikten, maar daar heeft het wel langer doorgewerkt en daardoor kreeg het verschijnsel ook een beter a Ongrijpbaar In welke mate het Nieuwe-Tijdsdenken binnen de kerken oprukt is moeilijk aan te geven, zegt Kramer. Wel valt op dat het geaccepteerd wordt dat men sen naar bijvoorbeeld een magnetiseur gaan, terwijl er ook volop over zaken als reïncarnatie wordt gesproken. Deze indrukken die de IKON er toe brachten aan de serie te beginnen, werden al leen maar bevestigd, aldus Kramer. New Age is heel ongrijpbaar, beaamt Kramer. Vooral ook omdat veel men sen zichzelf er absoluut niet toe reke nen. Toch ziet hij wel enige kenmer ken. Zo is „de beweging het tegenover gestelde van gereformeerd-zijn: alles kan en mag." Trefwoorden daarbij zijn: zeer gevoelsmatig, anti-autoritair, holistisch, reïncarnatie. Zo worden liederen alleen gekozen omdat iemand zich er goed bij voelt. Een godsbeeld doet niet ter zake, illu streert Kramer. „In zekere zin zijn de mensen heel post modern, alleen rea liseren ze zich dat niet." Of: „De domi nee gaat me niet vertellen wat goed voor me is. Nee, ik bepaal zelf hoe ik mijn problemen uit mijn vorige leven oplos." De typering 'religieus winkelen' van de New-Agekenner dr. R. Kranenburg van de VU, vindt Kramer treffend. „Ie der gooit z'n eigen karretje vol, maar alleen met nieuwe dingen. Niemand zal de gereformeerde verzoeningsleer uit de kast trekken." Wel zoiets als de karma (louteringsproces), hoewel Kra mer het „soms wel wat gemakkelijk" vindt hoe toepassen. Duidelijk drijfveer oosterse wijsheden volgens Kramer dat de mensen om zo'n eigen 'mengelmoesje' samen te stellen heel sterk is. „Het is de kerken op de een of andere manier niet gelukt om deze mensen een goed gevoel bij het lid maatschap te geven." Woorden als ge nade of persoonlijk heil 'doen' het niet meer, „in die zin, dat je er van op knapt, dat je je echt bevrijd voelt". Kramer hoopt dat de serie kan bij dragen aan een bewustwording in de kerken, „want de kerkelijke hotemeto ten weten niet wat er aan de hand is, waar hun leden heengaan. Misschien vijf of zes dominees weten een beetje wat er speelt." De kerken moeten er wat aan doen dat hun leden hun toe vlucht elders zoeken, aldus Kramer. Niet spectaculair „Dat hoeft helemaal niet spectaculair te zijn. De kerken hoeven echt niet de karma te belijden." Nieuwe aandacht voor liturgie kan al wat zijn. „Of waar om niet meer mediteren, als je weet het eigenlijk heel leuk vin den om met twintig anderen in de kerk stil te zijn?" Kramer ziet zo'n element als „een reële, hoopvolle mogelijk heid". Hij realiseert zich dat het onmogelijk is om op alle individuele wensen in te gaan. Maar: „Er verdampt al een hele boel als de kerk werkelijk een luiste rend oor heeft. Mensen vinden het maar wat fijn als ze zich bij een, sinds de gnostiek, onderdrukte onderstroom kunnen rekenen. Het is leuk om te zeg gen: ik stuit op onbegrip, dus ik ben een martelaar." In drie uitzendingen van 'In de zwe vende hemel' (op donderdag 13, 20 en 27 mei), waarbij eind mei ook een ge lijknamig boek verschijnt, komen voor al de 'Nieuwe-Tijdschristenen' aan het woord. In de vierde aflevering (3 juni) wordt 'De slang en de boeddha', een 'esoterisch ganzenbord', gespeeld door Aleid Schilder, ds. Andries Kobus (Re- duzum), ds. Bert Berkhof, ds. Bram Grandia. theologe Nienke van Dijk en filosoof Hein Stufkens. (Nederland I, morgenavond om 22.13 uur) Demis Roussos: „Ik zit al twee jaar commercieel in een dal."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12