Verbod op ivoorhandel slechts knieval voor publieke opinie Wetenschap Prostaatklacht 'vriendelijker' behandeld 'Kunstmuis' hulp voor diabetici Enorme energiemassa's in melkwegstelsel ontdekt Grafkamer Maya-vorst Plagiaat en vervalsing in wetenschap Nederlander eet nog steeds verkeerd Dinosaurus al 228 min. jaar oud Tegenstrijdig WOENSDAG 12 MEI 1993 11 NUMECEN ANP Van de ouder wordende man nen in Nederland krijgt 30 pro cent prostaatklachten. 15 pro cent van hen heeft prostaatkan ker, in de overige gevallen gaat het om goedaardige aandoenin gen. Deze aandoeningen blijken met thermo- en lasertherapie veel patiëntvriendelijker dan tot nu toe behandeld te kunnen worden. Dat zegt uroloog drs. J. de la Rosette, coördinator van het vorige week geopende Cen trum voor Prostaatonderzoek in Nijmegen. Prostaatklachten (veelvuldig en moeilijk plassen en irritatie van de blaas) ontstaan doordat de klier groter wordt en op den duur de urinebuis dichtdrukt. Wat die vergroting precies ver oorzaakt is nog niet duidelijk, al is vastgesteld dat leeftijd en het mannelijk hormoon ermee te maken hebben. Tot voor kort was de enige remedie een ope ratie met twee grote nadelen: de man heeft geen zaadlozing meer en krijgt nieuwe plaspro- blemen door het litteken van de operatie. De afdeling urologie van het Academisch Ziekenhuis Nijme gen past als enige in Nederland sinds 1990 thermotherapie toe bij prostaatklachten. Tot nu toe zijn 400 mannen met succes ge holpen. Met thermotherapie verschrompelt de prostaat door het inbrengen van een catheter in de urinebuis, waardoor mi crogolven uitgezonden worden. Voordeel van de therapie is dat de man een normale zaadlozing kan houden. Ook lasertherapie, waarbij de prostaat via een catheter met laserlicht verschroeid wordt, lijkt goede resultaten op te leve ren. Wel is daarvoor een twee daagse ziekenhuisopname no dig. Als straks de juiste medi cijncombinaties gevonden zijn, kunnen er richtlijnen komen waarmee huisartsen in eerste instantie zelf mannen kunnen helpen. Daardoor kan het aan tal operaties sterk dalen. LONDEN STEVE CONNOR Genetische ingenieurs hebben muizen ontwikkeld met de symptomen van menselijke dia betes. Dit om nieuwe medicij nen uit te testen voor het groei ende aantal mensen dat aan suikerziekte lijdt. De 'diabetische muis' is volgens de wetenschappers, afgezien van het feit dat hij niet in staat is onmiddellijk na de maaltijd de overtollige suiker uit zijn bloed te verwijderen, helemaal gezond. Hij is gecreëerd door het inbrengen van menselijke insuline-genen in zijn cellen. De diabetische muis is ontwik keld door een Amerikaans bio- technologisch bedrijf, DNX uit Princeton, New Jersey, en is de nieuwste aanwinst op de lijst la- boratoriumdieren die namaak- symptomen hebben van men- senziekten, variërend van gal blaasontsteking tot kanker. Het bedrijf denkt de muis te kunnen verkopen aan de farma ceutische industrie, die nieuwe medicijnen zal willen uittesten. Als de medicijnen het suikerge halte in de muis terugbrengen, zou dat ook bij mensen het ge val kunnen zijn. Het type suikerziekte dat de muis imiteert, komt normaal gesproken voor op middelbare leeftijd en is meestal het gevolg van het feit dat het lichaam niet in staat is op insuline te reage ren. Dat kan komen doordat het door jarenlange overproduktie een of andere vorm van weer stand tegen insuline heeft opge bouwd. Dergelijke mensen zijn over het algemeen te zwaar en het suikergehalte in hun bloed is onnatuurlijk hoog. Op dit moment is daar geen effectieve behandeling voor, behalve dieet en dat blijkt in de praktijk vaak moeilijk te zijn. Steeds meer landen keren zich tegen maatregel GRONINGEN «ANP Twee Groningse sterrenkundi gen hebben in een melkweg stelsel een enorme energie-ex plosie ontdekt. De Amerikaan R.J. Rand en J.M. van der Hulst van het Sterrenkundig Instituut Kapteyn van de Rijksuniversiteit in Groningen publiceren hun ontdekking in het blad Science. Twee bolvormige schillen van waterstofgas met een diameter van 7.000 en 10.000 lichtjaren komen voor in één van de be kende melkwegstelsels. NGC 4631 genaamd. Dat is iets klei ner dan ons eigen melkwegstel sel en ligt 25 miljoen lichtjaren van ons vandaan. De hoeveelheid waterstofgas komt overeen met enkele tien tallen miljoenen malen de mas sa van de zon. Bovendien lijken de schillen steeds groter te wor den. Er zijn aanwijzingen, dat zij zich uitbreiden met een snel heid van 40 kilometer per se conde. Daarbij vallen dergelijke, in ons eigen Melkwegstelsel be kende verschijnselen, in het niet. De oorzaak van de enorme energie-explosie is onduidelijk. Het meest waarschijnlijk lijkt een botsing tussen verschillen de melkwegstelsels. In de buurt van NGC 4631 komen enkele kleine melkwegstelsels voor. Een andere theorie is. dat de gasvorm ing gepaard gaat met de plotselinge geboorte van ten minste 10.000 zware sterren in een klein gebied. Maar zulke dichte concentraties van sterren komen in een spiraalstelsel als NGC 4631 niet voor. De bevindingen van de twee sterrenkundigen dateren uit 1991. Toen hebben zij in het Drenthse Westerbork vele maanden het verschijnsel be studeerd, aldus Rand. Sindsdien zijn de gegevens op een rijtje gezet. Met deze beelden van ivoorstroperij is eind jaren tachtig het handelsverbod tot stand gekomen. Natuurbeschermers over de hele wereld kwamen eind ja ren tachtig in actie toen de Afrikaanse olifant sterk in aantal afnam. Door stroperij daalde het aantal olifanten in-tien jaar van 1,3 miljoen tot 600.000. In talloze cam pagnes kreeg het publiek schokkende beelden voorge schoteld van door stropers afgeslachte olifanten, bij wie de slagtanden met kettingzagen waren verwijderd. De tv- kijkende wereld zag hoe ten dode opgeschreven jonge olifantjes hulpeloos bij het verminkte lijk van hun moe der achterbleven. HAARLEM MARGREET HESUNGA Met leuzen als 'Alleen olifanten horen ivoor te dragen' en 'Stop de bloedige ivoorhandel' werd ingespeeld op de emoties van het publiek, dat de beurs open trok en met veel meer geld over de brug kwam dan bij inzame lingsacties voor veel ernstiger bedreigde dieren, zoals zee schildpadden, gorilla's, neus hoorns en walvissen. Op een bijeenkomst van de Conventie inzake de Internatio nale Handel in Bedreigde Dier soorten (Cites) in 1989 werd de olifant door de aangesloten re geringen met tweederde meer derheid tot bedreigde diersoort verklaard. Dit hield tevens een verbod op de ivoorhandel in. Maar deskundigen zijn verdeeld over het nut van een handels verbod. Natuurbeschermers zijn al DEN HAAG HANS SONDERS Alleen met de instelling van een fraude-onderzoekscommissie kunnen de Nederlandse univer siteiten tonen dat zij ernst ma ken met de bestrijding van be drog in de wetenschap. Zo'n onderzoekscommissie hadden de universiteiten al moeten in stellen na de affaire rond het zogenaamde aids-middel van prof. dr. H. Buck. Dat zegt journalist Frank van Kolfshoven in het boek 'Valse vooruitgang. Bedrog in de Ne derlandse wetenschap'. Van Kolfshoven beschrijft 69 geval len van wetenschappelijk be drog, waaronder 35 plagiaatge- vallen en 14 van knoeien met onderzoeksgegevens. Over veel van deze fraudegevallen is nooit eerder gepubliceerd, omdat universiteiten dergelijke affaires binnenskamers afwikkelen. Pla giaat heeft ook zelden gevolgen voor de carrière van de weten schapper. Onderzoeksfraudeurs verlaten geregeld met een gun stige afvloeiingsregeling de uni versiteit door het ontbreken van sanctiemogelijkheden. Van Kolfshoven zegt dat de universi-' teiten op dit punt een struisvo gelpolitiek voeren, omdat 85 procent van de 121 Nederland se faculteiten medewerking aan zijn onderzoek weigerde. lang afgestapt van het idee dat de mens de natuur met rust moet laten. Zo onderschrijft het Wereld Natuur Fonds de doctri ne van duurzaam beheer, zoals die in 1980 is vastgelegd in de Wereld Natuurbehoud Strate gie. De opstellers van dit be langrijke document hebben on derkend dat de arme landen hun natuurlijke rijkdommen zullen gebruiken, ongeacht de filosofische en ethische bezwa ren van rijke westerlingen. Daarom moeten deze landen worden aangemoedigd hun na tuurlijke rijkdommen op een duurzame manier te gebruiken. In veel Afrikaanse landen is de natuur de grootste rijkdom. Een voor de hand liggende ma nier om die te exploiteren, is via toerisme. Maar wat sneller geld in het laatje brengt, is het schie ten van krokodillen, luipaarden en zebra's voor hun huid; im pala's, antilopen en gnoe's voor hun vlees, en leeuwen en buf fels als jachttrofee. Onder duurzaam beheer valt ook het gereguleerd schieten van olifanten voor hun ivoor. In veel arme gebieden op het Afri kaanse platteland zou de ver koop van het ivoor van slechts 1 a 2 procent van de olifantenpo pulatie een aanzienlijke bron van inkomsten kunnen vormen. Als de plaatselijke bevolking fi nancieel belang heeft bij een gezonde olifantenstand vormt dat de beste garantie voor het voortbestaan van de soort. Een handelsboycot is een om streden middel. Het totale ver bod op de handel in hoorns van neushoorns resulteerde in een oncontroleerbaar illegaal han delscircuit, waardoor de overle vingskansen van de neushoorn aanmerkelijk zijn gereduceerd. Maar sinds het verbod op de ivoorhandel is de prijs van ivoor gedaald van enkele honderden dollars per kilo tot twee drie dollar. Onder druk van de ge mobiliseerde publieke opinie in de rijke landen heeft ivoor een stigma gekregen. Handelaren beschouwen dit echter als een tijdelijk modeverschijnsel en in depots liggen grote voorraden ivoor te wachten op een kente ring in de markt. Omdat de vraag naar ivoor is opgedroogd, is er weinig reden Archieffoto EPA om te stropen. Dit betekent dat de olifantenpopulatie sterk is toegenomen. Een mannetjesoli fant weegt 6000 tot 7000 kilo, eet per dag zo'n 150 kilo gras, struiken en geboomte en drinkt 190 liter water. De vernielingen die olifanten in beboste gebie den aanrichten, betekent de verwoesting van het woonge bied van vele andere diersoor ten. Iedereen is het er inmiddels over eens, dat het aantal olifan ten binnen de perken moet worden gehouden. Richard Lea key, hoofd van de Kenyaanse wilddienst, hoopt op een vorm van geboortenbeperking voor olifanten. Zo niet dan ziet hij zich gedwongen hele kuddes af te schieten. Een maatregel waarbij ook jonge dieren wor den afgemaakt en die daarom veel controversiëler is dan het 'oogsten' van stoottanden van minimaal 5 kilo. Steeds meer landen in zuide lijk Afrika, zoals Zimbabwe, Lesotho, Zuid-Afrika, Malawi en Namibia, keren zich tegen het verbod. Er wordt nauwelijks ge stroopt en de olifantenkuddes worden goed beheerd. Maar de Cites-landen willen pas een op heffing van het handelsverbod in sommige landen overwegen als er een goede controle is op de herkomst van het ivoor. TEGUaCALPA «RTR/UPI/AFP Amerikaanse en Hondurese ar cheologen menen de tempel te hebben gevonden waarin zich de graftombe van Maya-koning Yax Kuk Mo bevindt. Hij was de stichter van de Maya-dynastie in het Hondurese Copan. De ontdekking van de graftombe zou de vondst van de eeuw zijn. De graftombe werd op 20 april gevonden in een terras dat door de Maya's tussen 400 en 450 na Christus werd gebouwd, zo maakte José Maria Casco, direc teur van het Hondurese Insti tuut voor Archeologie en Ge schiedenis, bekend. Copan ligt in het westen van Honduras dichtbij de grens met Guatema la. Casco zei dat de archeologen keramische voorwerpen en hië rogliefen hadden aangetroffen die erop wezen dat het om de grafkamer van Yax Kuk Mo ging. Voor een definitieve be vestiging van de vondst is nog meer onderzoek nodig. „Als be wezen kan worden dat de over blijfselen die van koning Yax Kuk Mo zijn, dan is dat één van de belangrijkste vondsten in de geschiedenis van de Maya's", aldus Casco. Het onderzoek zal vermoedelijk pas eind dit jaar zijn afgerond. De breekbaarheid van de wan den van de grafkamer vereisen uiterst zorgvuldige en voorzich tige opgravingen. Het Maya-rijk strekte zich uit van het oosten van Mexico tot Guatemala, de len van Honduras en El Sal vador. Eeuwen geleden kwam een einde aan hun Nieuw May- aanse Rijk (987 tot 1687 na Christus). LEEUWARDEN HENK HELLE MA De Voedingsraad ziet er waak zaam op toe dat wij gezond eten. Van die raad zijn de 'richt lijnen goede voeding'. Eet geva rieerd, wees matig met (verza digd) vet, cholesterol, alcohol en keukenzout, en eet voldoen de complexe koolhydraten en voedingsvezel. Maar houden wij ons ook aan die richtlijnen? Om daar achter te komen struinden van april 1987 tot en met maart 1988 ruim 50 diëtis tes het land af, om zo'n 2000 huishoudens te instrueren hoe zij zo nauwkeurig mogelijk twee dagen lang een eet-dagboek moesten bijhouden. Op deze manier konden de consumptie patronen van bijna 6000 Neder landers, in leeftijd variërend van 1 tot 85 jaar, worden verzameld. Vier jaar lang heeft drs. Karin Hulshof, wetenschappelijke me dewerker van het Instituut Toxi cologie en Voeding van TNO in Zeist, deze voedingsgegevens geanalyseerd. Deze week hoopt zij daarop aan de RU Maastricht te promoveren. Wat bleek? Meer dan drie kwart van de Nederlanders eet nog steeds te vet, een zelfde deel consumeert te weinig com plexe koolhydraten en voe dingsvezel. Minder dan één procent van de Nederlanders houdt zich aan strikt alle richt lijnen. Vormen de uitkomsten ook een aanknopingspunt voor een (ander) beleid ten aanzien van de voorlichting over voeding? Of moet men er bij de algemene bevolking maar 'gewoon' op blijven hameren dat verzadigd vet niet goed is en dat er toch echt meer bruin brood en ande re vezelige etenswaren moeten worden genuttigd? Wellicht dat men zich meer zou moeten richten op bepaal de niet-gezond etende risico groepen. Daartoe heeft de pro movenda de relatie tussen voe dingsgewoonten en sociaal-eco nomische status nader onder de loep genomen. Tussen mensen met een hoge en met een lage sociaal-economische status vond zij inderdaad wel enige verschillen in wat zij aten. Maar deze zijn klein, constateert zij. Mogelijk zijn verschillen wél boven water te halen door de onderzochte Nederlanders op grond van bepaalde consump tiepatronen in groepen samen te brengen en deze 'clusters' te analyseren. Dat leverde wel iets op, maar toch onvoldoende voor een meer gerichte voor lichting over voeding. CHICAGO REUTER De oudste dinosaurus maakte 228 miljoen jaar geleden stre ken onveilig die tegenwoordig tot Argentinië behoren, al zijn de dieren indertijd wel eenzaam geweest. Dat zeggen paleonto logen na een onderzoek in Ar gentinië. De leeftijd van de Eoraptor en de Herrarasaurus, twee vlees etende voorgangers van de di nosaurus, bepaalden de onder zoekers aan de hand van kristal len uit vulkanische as die ze vonden in de buurt van fossie len van de dieren. Het onder zoek moet paleontologen hel pen te bepalen wanneer en waar de voorvaderen van de di nosaurus, die 65 miljoen jaar geleden uitstierf, hebben ge leefd. De Argentijnse en Amerikaanse onderzoekers vonden het fossiel van Eoraptor afgelopen januari in de Ischigualasto-bassin in Ar gentinië. De Herrarasaurus werd in 1988 in hetzelfde ge bied gevonden. „We hebben het idee dat de diversiteit aan die ren zeer groot was, maar dat di nosaurussen zeldzaam waren", aldus Paul Screno, een paleon toloog van de Universiteit van Chicago. Energiebesparing maakt de elektriciteitsprijs niet lager, maar juist hoger. Immers: de in vestering in produktie en distri butie blijft; de lagere brandstof- rekening maakt de mindere op brengst van de verkoop niet on gedaan. Stroomproducenten hebben dus geen belang bij energiebesparing. Nu zijn de zuiveringsschappen aan de beurt voor deze tegen strijdigheid. Hoe minder vuil water wordt aangeleverd, hoe duurder het schoonmaken er van wordt. Rioolwaterzuive ringsinstallaties zijn afgestemd op de verwerking van een be paalde hoeveelheid afvalwater. Als een grote lozer van afvalwa ter zelf gaat zuiveren, ontstaat overcapaciteit. Dan kunnen technische problemen ontstaan met de pompen, de voor- of na- bezinking of de biologische af braak, doordat bacteriën in het schonere water van slag raken. Het blad 'Milieumagazine' con stateert dat zuiveringsschappen en waterschappen soms heel ver gaan om te voorkomen, dat bedrijven zelf gaan zuiveren. Bedrijven, die een eigen zuive ringsinstallatie willen aanschaf fen, worden soms onder druk gezet met veel hogere lozings- eisen voor het restant van het te lozen afvalwater. In een enkel geval kreeg een bedrijf zelfs een 'quantumkorting' als het niet tot zuivering overging en garan deerde een flinke partij vuil wa ter te blijven leveren. Vooral voor grote bedrijven is het soms voordeliger het afval water zelf te zuiveren in een anaerobe reactor. Daardoor ontstaat minder slib en kan bo vendien biogas worden gewon nen. Wordt dat gas in eigen be drijf gebruikt, dan levert dat een lagere zuiveringsheffing, een la gere energieretening en een ge ringere uitstoot aan kooldioxy- de op. Dat is goed voor het milieu, maar kan het energiebe drijf en het zuiveringsschap in de problemen brengen. De vergelijking met de elektrici teitsproducenten gaat niet hele maal op. Het bedrijf dat zelf gaat zuiveren, blijft afvalwater leveren. En dat is vaak van een andere samenstelling: de ge makkelijkst te verwijderen stof fen haalde het bedrijf er zelf al uit. Dan blijft over een kleinere hoeveelheid water met meer moeilijk verwijderbare stoffen als zware metalen, fosfaten en nitraten. Als het zuiverings schap voor zulk afvalwater een hogere prijs vraagt, is dat niet onredelijk. Daarvoor moet dan wel het heffingsysteem worden aangepast. Ingewikkelder wordt het. als zo veel afvalwater door de bedrij ven zelf wordt gereinigd, dat de rioolzuiveringsinstallatie als ge meenschapsvoorziening be drijfseconomisch in gevaar komt. Dat dwingt tot centralisa tie en planning in goed overleg met het bedrijfsleven. En dan zijn garanties voor het tien jaar lang aanleveren van bepaalde hoeveelheden afvalwater zo paradoxaal nog niet. Toch is dit niet het milieubeleid waarvan we het moeten heb ben. Energiebesparing moet meer zijn dan alieen efficiëntie- verbetering. Afvalstromen moe ten niet geringer worden door dat bedrijven zelf gaan zuive ren, maar doordat zij schoner gaan produceren. Waterzuivering met gebruik van licht DELFT BRAM VAN LEEUWEN TNO ontwikkelt op het ogenblik een nieuwe, bijzonder schone techniek om verontreinigd wa ter te zuiveren. De vervuilende stoffen worden geoxydeerd met ultraviolet licht en een katalysa tor op basis van titaandioxyde. Het grote voordeel is dat er al leen energie en zuurstof nodig zijn en geen chemicaliën of mi cro-organismen. Ook zijn er in principe geen reststoffen. Tot nu toe vormen met name kleurstoffen, reini^in^smidcle- len en biociden een groot pro bleem bij de zuivering van in dustrieel afvalwater. De nieuwe methode pakt juist deze vervul lingen aan. Voor het project is een bedrag van 2 miljoen gulden beschik baar, terwijl enkele bedrijven, waaronder de lichtdivisie van Philips, a| steun hrbhen tMgP zegd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11