V-raad veroordeelt Kroatisch offensief HEMA: Pentagon viert vijftigste verjaardag Extra vergadering EG over breedbeeld-TV VLEESWAREN Buitenland Brand in Thaise poppenfabriek Spaanse Groenen willen verbod op stieregevechten Situatie Palestijnen in bezet gebied troosteloos Franse regering zet mes diep in uitgaven DINSDAG 11 MEI 1993 Spitsuur op Mount Everest Katmandu Het recordaantal van 37 bergbeklimmers heeft giste ren de top van de Mount Everest bereikt. De klimmers maakten deel uit van zeven expedities uit de VS, Australië, India, Nieuw- Zeeland en Zuid-Korea. De vorige topdrukte, 32 bergbeklimmers op dezelfde dag, dateerde van vorig jaar mei. Wasmosy winnaar in Paraguay Asuncion» Zakenman en politiek nieuwkomer Carlos Wasmosy, de kandidaat van de regerende en door het leger gesteunde Co- lorado-Partij, heeft vrijwel zeker de zondag in Paraguay gehou den presidentsverkiezingen gewonnen. Nadat gisteren 14,7 pro cent van de stemmen was geteld, bleek dat Wasmosy kan reke nen op veertig procent van de stemmen. 'Explosie Sovjetraket: 91 doden' Tokyo» De explosie van een Sovjetraket op een lanceringsplat form in Baikonoer, Kazachstan, heeft in 1960 aan zeker 91 men sen het leven gekost. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo gisteren onthuld. Kyodo baseert dat op informatie afkomstig van de Russische firma Videocosmos die onderzoek doet naar de ruimtevaart in de voormalige Sovjetunie. Brit in klein bootje oceaan over sanjuan» De 50-jarige Brit Tom McNally heeft gisteren een reis over de Atlantische Oceaan volbracht in een zeilbootje met het formaat van een badkuip. McNally kwam gisteren aan in de ha ven van San Juan op Puerto Rico. Het was voor het eerst dat hij land onder zijn voeten voelde sinds hij op 13 februari van het ei land Madeira voor de Afrikaanse kust vertrok. Aanslagen op Corsica ajaccio» Bij explosies op het Franse eiland Corsica zijn gisteren twee villa's van plaatselijke politici en een overheidsgebouw be schadigd. Niemand raakte gewond. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is opgeëist door het Corsicaans Nationaal Be- vrijdingsfront, een beweging die streeft naar afscheiding van Frankrijk. Aardverschuiving Ecuador: 24 doden quito In de provincie Loja, in het zuiden van Ecuador, zijn zondag bij een aardverschuiving zeker 24 mensen omgekomen. Tachtig mensen worden nog vermist. Duizenden tonnen mod der en stenen gleden zondagmiddag van een steile helling die door mijnwerkers was ontbost, en belandden op een gehucht in het bergachtige gebied Nambija, vierhonderd kilometer ten zui den van de hoofdstad Quito. Gevangenis doelwit inbrekers wenen Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde een in braak gepleegd in een gevangenis in Wenen. Daarbij haalden zij vijftigduizend schilling (achtduizend gutden) uit een kluis. Vol gens de Oostenrijkse krant Kurier hadden de dieven een ladder gebruikt om een raam van een kantoor van de gevangenis te be reiken. Zestien doden bij zwart geweld Johannesburg Zeker zestien zwarten zijn het afgelopen week einde in Zuid-Afrika door geweld om het leven gekomen. De meesten kwamen om bij drie incidenten op verschillende plaat sen in de provincie Natai. correspondent De Europese Gemeenschap hakt in een extra vergadering op 16 juni de knoop door over breedbeeld-TV. Elf van de twaalf lidstaten werden het gis teren in Brussel eens over een bedrag van zo'n 1,3 miljard gul den, waarvan de EG de helft voor haar rekening neemt. Al leen Groot-Brittannië kon zich daar nog niet bij neerleggen. Volgens minister Maij-Weg gen heeft Groot-Brittannië gis teren veel van zijn speelruimte verloren, doordat de Britse mi nister Leigh halverwege de ver gadering Brussel verliet om in Frans-Guyana de lancering van een nieuwe Astra-satelliet bij te wonen. „Dat heeft zeer grote ir ritatie gewekt", aldus Maij- Weggen. Volgens de Nederlandse be windsvrouw moet Groot-Brit tannië het niet proberen om nog eens een blokkade op te werpen. Londen houdt het tieprogramma voor breedbeeld TV op het formaat 16:9 (een tus senstation op weg naar de ho ge-definitie-TV, HDTV), al acht tien maanden tegen. EG-com missaris Bangemann dreigde gisteren desnoods een formule te vinden, waardoor het besluit niet meer unaniem hoeft te worden genomen. Philips speelt bij de ontwikke ling van HDTV een belangrijke rol. De Nederlandse multinatio nal krijgt van de Nederlandse regering honderd miljoen gul den voor de ontwikkeling van nieuwe technologie. Dit geld is echter niet bestemd voor de ontwikkeling van HDTV. Nieuw: geroosterde schouderham, 150 gram .^1«5 ït verkrijgbaar in Aanbieding geldig t/m 15 me 1993- Zo lang de voorraad strekt C vestigingen in Axel. Best, BladeL Dordrecht Sterrenburg, Driebergen, Geldrop, Gemert, Horst n, Utrecht Hoog Cathenjne, Vriezc UPl United Press In EG en VS zien voorlopig af van militaire actie De Veiligheidsraad heeft gisteren het offensief van de Bosnische Kroaten in de omgeving van Mostar veroor deeld. In een verklaring, voorgelezen door fungerend voorzitter Yoeli Vorontsov uit Rusland, eiste de raad de onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden in Mostar, Jablanica en Dreznica. NEW YORK/BRUSSEL Rtr-AFP-DPA Tevens riep de raad de strijden de partijen op zich te houden aan het bestandsakkoord waar toe de Bosnische Kroaten en moslims zich gisteren hadden verplicht. Het Kroatische minis terie van defensie heeft gisteren ontkend dat Kroaten zijn be trokken bij gevechten in Bosnië. De EG en de VS zien voorlo pig af van militaire acties tegen de Bosnische Serviërs. Was hington doet dit op verzoek van de EG, die de uitkomst van het referendum van de Serviërs over het Vance-Owen vredes plan op 15 en 16 mei wil af wachten. Brussel geeft er de voorkeur aan Servië te steunen met zijn blokkade tegen de Bosnische Serviërs. De EG heeft gisteren het voorstel van bemiddelaar Owen grens te plaatsen, om zo de boycot van Servië tegen de Bosnische Serviërs te steunen. Volgens minister Kooijmans wordt gedacht aan zo'n twee honderd tot driehonderd grens bewakers, niet alleen uit de EG maar ook uit de VS en Rusland. De twaalf lidstaten willen ook dat Russische en Amerikaanse troepen helpen de zes door de VN ingestelde veiligheidszones in Bosnië te beschermen. Kooij mans vond geen steun voor zijn idee om deze veilige gebieden vanuit de lucht te beschermen tegen mogelijke aanvallen. NAVO-secretaris-generaal Wörner heeft gisteren duidelijke voorwaarden gesteld voor deel neming van het bondgenoot schap aan vredesmissies. De VN overwegen zeventigduizend man in Bosnië te stationeren als het vredesplan wordt aangeno men. Wörner benadrukte giste ren dat de taken van de troepen duidelijk moeten zijn omschre ven en dat het bevel in handen moet zijn van de NAVO. Een Bosnische soldaat wordt in de buurt van het vliegveld van Sarajevo belaagd door Servische sluipschut ters. Op de muur de noodkreet 'help Bosnië nul'. foto ap De voedseltransporten van de stof voor de vrachtwagens. Dat re sancties blokkeren namelijk VN in oost-Bosnië moeten bin- heeft een woordvoerder van de ook de brandstofimport via Bel- nen zes dagen stoppen, als er Hoge Commissaris voor de grado. geen einde komt aan de proble- Vluchtelingen van de VN (Unh- men met de aanvoer van brand- cr) gisteren gezegd. De scherpe- Bangkok Een felle brand in een Thaise poppenfabriek heeft gisteren aan 141 mensen het leven gekost. Er vielen ruim vierhonderd gewon den. De brand brak uit op de eerste etage van de vier verdiepingen tel lende fabriek in Phuttamonthon, zo'n 25 kilometer ten westen van Bangkok. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting, foto reuter apichart weerawong 'VN-soldaten België doodden 60 Somaliërs' muqdishq Rtr 'Vernederend, spektakel kan nooit kunst zijn Kuwayt berecht leden komplot tegen Bush zelf KUWAYT AFP De Somalische krijgsheer Ai- deed heeft Belgische troepen ervan beschuldigd vorige week in Kismayo zestig Somaliërs te hebben gedood. Hij zei verder dat de Belgische VN-militairen vluchtelingen hebben aangeval len en de mensenrechten heb ben geschonden. VN-functiona- rissen hebben geen exacte cij fers genoemd van mogelijke slachtoffers bij de strijd in Kis mayo. Zij spraken alleen van enkele doden en gewonden als gevolg van de aanval door man schappen van Omar Jess, een bondgenoot van Aideed. barcelona ruud de v correspondent De Spaanse 'Groenen' willen een algeheel verbod op het stie regevecht, als ze de parlemenst- verkiezingen van 6 juni winnen. „Wij beschouwen dit zoge naamde fiesta nacional als een vernederend spektakel", aldus de groene kandidaat voor een senaatszetel Francisco Garrido. „Het martelen van stieren kan nooit kunst zijn en heeft ook niets met cultuur te maken, zoals vele Spanjaarden menen." Niet alleen de corrida willen de Groenen verbieden. Ook an dere nationaal-folkloristische activiteiten, waarbij wreed met dieren wordt omgesprongen, moeten volgens hen strafbaar worden. Zoals het aan een touw vanaf een kerktoren naar bene den gooien van een geit, wat een jaarlijkse traditie in Zamora is. De Groenen staan met hun verbod op het stieregevecht al leen in de Spaanse politiek. Alle andere partijen beschouwen pogingen van de EG om de Spanjaarden te dwingen een einde te maken aan de bloedige corrida als een „ongeoorloofde inmenging in nationale zaken". washington donald rothberg/ap In 1941, aan de vooravond van de Ameri kaanse deelname aan de Tweede Wereld oorlog, besloot de toenmalige president Franklin D. Roosevelt tot de bouw van een tijdelijk onderkomen voor het ministerie van defensie: het Pentagon. In mei 1943 was het monumentale, vijfpuntige gebouw buiten Washington voltooid. Morgen zullen minister van defensie Les Aspin en generaal Colin Powell, de voorzit ter van de chefs van staven, en enkele van hun voorgangers op de binnenplaats van het gebouw bijeenkomen om het 50-jarig bestaan te vieren. Het Congres wilde destijds niet zonder meer akkoord gaan omdat de bouwkosten werden geraamd op 35 miljoen dollar. „We hebben die ruimte misschien helemaal niet nódig als de oorlog voorbij is", zo zei afge vaardigde Everett Dirksen, een Republikein uit Illinois. „Wat moeten we met al die extra ruimte?" Hij leek geen ongelijk te hebben. Het ge bouw van vijf verdiepingen dat uitkijkt over de Potomac-rivier was toen immers het grootste kantoorgebouw ter wereld. Het ge bouw en de omliggende stukken land zou den uiteindelijk 2,1 miljoen vierkante meter kantoorruimte, tienduizend parkeerplaat sen en een eigen winkelcentrum omvatten. In 1940 waren slechts 500.000 mensen in dienst bij de Amerikaanse strijdkrachten. In 1943 waren dat er al negen miljoen. Het de partement van oorlog War Department), z oals het ministerie toen heette, had in Was hington en omgeving zo'n zeventien ge bouwen, waar 24.000 militairen en burger- medewerkers dicht opeengepakt werkten. Dat het gebouw uiteindelijk 87 miljoen dollar zou kosten, werd na de oorlog niet als een al te groot probleem gezien omdat de Koude Oorlog, Korea en Vietnam en een groot aantal kleinere conflicten constant de aandacht van de staf van het ministerie van defensie opeisten. Momenteel begint het gebouw wel teke nen van ouderdom te vertonen. De daken en buizen lekken en de bedrading is versle ten en gevaarlijk. Grote delen van het ge bouw zijn verzakt en het is er of te warm of te koud. In de komende tien jaar zal meer dan een miljard dollar worden uitgegeven voor het opknappen van het Pentagon. Hoewel dus een en ander te klagen is over het Pentagon, is het gebouw een sym bool geworden voor de Amerikaanse mili taire macht. Maar het was ook een doel voor demonstranten tijdens de Vietnam- oorlog en daarna. De 25ste verjaardag van het Pentagon viel in 1968. Toen waren 500.000 Amerikaanse militairen in Vietnam gestationeerd en togen elke week duizen den demonstranten naar het gebouw om, in de woorden van de schrijver Norman Mailer „het gebouw symbolisch te verwon den". Grote aantallen demonstranten zijn al ja ren niet meer bij het Pentagon gezien. In plaats daarvan komen kleine groepen men sen hun ongenoegen uiten over kwesties zoals homoseksuelen in het leger of over de bombardementen op Irak. Maar Philip Ber- rigan, de voormalige priester die een pro minente demonstrant was tijdens de Viet- nam-oorlog, komt vier of vijf maal per jaar terug. „Wij zijn een soort minderheid", zo verklaarde Berrigan. Hij omschrijft het ge bouw-als te „intimiderend" voor veel men sen in de vredesbeweging. Rapport Verenigde Naties: WASHINGTONTTUNIS/TEL AVIV Kuwayt zal zelf de 16 leden van een 'Iraakse terreurorganisatie' berechten die de Amerikaanse oud-president Bush half april in Kuwayt wilden vermoorden. Dat heeft minister Ali Sabah al- Salem (defensie) gisteren ge zegd. „De verdachten worden niet overgedragen aan de VS. Zij be raamden hun plan in Kuwayt en zullen dus hier worden be recht", aldus de minister. Hij zei niet wanneer het proces wordt gehouden. Kuwayt beschuldigt een kolonel van de Iraakse in lichtingendienst ervan de groep te hebben geleid. Irak ontkent. DPA-AFP-GPD De VN hebben een troosteloos beeld geschetst van de situatie in de door Israël bezette gebie den. In een in Washington ge publiceerd rapport van de Ont wikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties UNDP staat dat door de noodtoestand die in verband met de intifada - de Palestijnse opstand - is afgekon digd, de economische toestand in de bezette gebieden ernstig is verslechterd. Tienduizenden Palestijnen is het verboden voor hun werk naar Israël te reizen nadat de gebieden werden afge grendeld. De werkloosheid loopt vol gens de studie in de bezette Ga- zastrook en op de Westelijke Jordaanoever op tot veertig pro cent. Als gemiddeld inkomen werd voor de Gazastrook in het rapport 720 dollar per jaar ge noteerd, in vergelijking met elf duizend dollar in Israël. In de Gazastrook is de kinder sterfte vijf tot zeven maal hoger dan in Israël. 35 procent van al le Palestijnen lijdt volgens een onderzoek aan psychische stoornissen als depressies of angsten. Met een miljoen inwo ners op een qua oppervlakte klein gebied is de Gazastrook overbevolkt. De UNDP schat dat Israël tachtig procent van de regenval in de Westoever afneemt en voor eigen doelen gebruikt. Door gebrek aan water nemen de gezondheidsproblemen toe. Slechts twintig procent van de bevolking in de Gazastrook is aangesloten op een riolering. Israël heeft gisteren 25 Pales tijnse ballingen toestemming verleend terug te keren naar de door Israël bezette gebieden. Het gaat om ballingen die op 17 december vorig jaar zijn uitge wezen en nu samen met bijna vierhonderd andere gedepor teerden in het niemandsland in het zuiden van Libanon verblij ven. Premier Rabin van Israël wil de crisis in zijn regering oplos sen door minister van onderwijs en cultuur Aloni (Meretz) een nieuwe portefeuille te geven, waarin ze cultuur behoudt en daarnaast de verantwoordelijk heid krijgt voor communicatie. Het voorstel wordt vandaag be sproken tijdens een speciale ka binetsbijeenkomst. Meretz gaat er mee akkoord, maar de reli gieuze partij Shas liet gister avond al blijken er niets voor te voelen. De crisis ontstond toen Aloni zich volgens Shas onlangs vijandig uitliet over de joodse godsdienst. Jeltsin ontslaat chef nationale veiligheidsraad moskou ap De Russische president Jeltsin heeft de chef van zijn nationale veiligheidsraad. Joeri Skokov, ontslagen. Dat is vanmorgen in Moskou bekendgemaakt. De geruchten over Skokovs ontslag deden al een week de ronde. Hij stond bekend als ge matigd en moet blijkbaar liet veld ruimen omdat hij de her- vormingskoers van Jeltsin niet van harte steunt. Skokov krijgt volgens een decreet van Jeltsin een andere functie, maar welke dat is, werd niet gezegd. Ook werd niet meteen bekendge maakt wie de opvolger van SkQkov wordt. 'Rekening van twaalf jaar socialisme parus hans gertsen correspondent De Franse premier Balladur heeft gistermiddag een ingrij pend pakket bezuinigingen en belastingverhogingen bekend gemaakt. De rechts-liberale re gering wil dit jaar ruim twintig miljard franc (ongeveer zeven miljard gulden) bezuinigen om de sterk gestegen tekorten op de begroting en de sociale zeker heid terug te dringen. Balladur wil dat het begrotingstekort dat tot bijna zes procent dreigt op te lopen, in 1997 is terugge bracht tot 2,5 procent. De Franse vakbonden hebben de maatregelen met veel kritiek ontvangen. De communistische vakbond CGT riep op tot een nationale actie- en stakingsdag op 27 mei. Balladur maakte de maatre gelen uitgerekend bekend op de twaalfde verjaardag van presi dent Mitterrands historische verkiezingsoverwinning in 1981. Een keuze die waarschijnlijk niet op toeval berust. „Balladur presenteert op een symbolische dag de rekening van twaalf jaar socialisme", aldus nogal wat commentatoren. De meest ingrijpende maatre gel is de verhoging van do ver plichte voorheffing van sociale lasten op alle salarissen. Die gaat van 1,1 naar 2,4 procent. Volgens de vakbonden raakt dat vooral de lager betaalden en de ambtenaren. Daarnaast wil Bal ladur de accijnzen op alcohol, tabak en benzine fors verhogen. Benzine wordt met ingang van 12 juli 28 centime (ruim negen cent) per liter duurder, terwijl de accijns op sterk alcoholische dranken met maar liefst zestien procent wordt verhoogd. Ruim de helft van het bedrag dat de Franse regering via be zuinigingen en belastingverho gingen binnen denkt te krijgen, wordt gebruikt om de economie te stimuleren. BaDadurs plan voorziet in verlaging van de so ciale lasten voor de werkgevers van ruim 1,5 miljard gulden. Daarnaast wil het Franse kabi net ruim een miljard gulden uit trekken om de ingezakte bouw sector een prikkel te geven Nog eens bijna een miljard gulden is bestemd voor banenplannen en omscholing van langdurig werklozen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5