Onze Top 5 van deze week. Minder koopkracht voor mensen met alleen AOW anN*' i-69 Bende van Puka, Uka en Yotse bedreigde getuigen Binnenland Straf in Dopharmazaak veel lager dan was geëist VVD: Belastingaftrek voor arbeid verhogen Protest tegen walvisvangst Probleemgedrag wordt vooral door erfelijke factoren bepaald 'Laat jongeren recht op uitkering houden' Geen onafhankelijk onderzoek naar politiegeweld Den Haag Inboedel failliet ziekenhuis te koop DINSDAG 11 ME11993 3 Algtmeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Minister Andriessen naar Zuid-Afrika johannesburg/den haag Minister Andriessen van Economische Zaken brengt volgende maand met vertegenwoordigers van twintig Nederlandse bedrijven een bezoek aan Zuid-Afrika. Tij dens het zes dagen durende bezoek vanaf 12 juni zal Andriessen gesprekken voeren met diverse regeringsvertegenwoordigers, onder wie de ministers van buitenlandse zaken en transport. Ook staat een bezoek aan het ANC op het programma. Op dit moment is minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) in Zuid-Afrika. Nederlanders gewond in Camel Trophy kuala lumpur Twee Nederlandse deelnemers aan de Camel Trophy '93, Joost Wildenberg en Paul Terpstra, zijn eergisteren licht gewond geraakt toen hun auto over de kop sloeg. Dat ge beurde toen ze probeerden een gat in de weg te ontwijken, aldus enkele meereizende journalisten. Dat ze niet ernstiger gewond raakten, was te danken aan het feit dat hun auto beschikte over een veiligheidskooi. Aan de 1.200 kilometer lange ralley door Malaysia doen dertig teams uit zestien landen mee. Gijsen titulair bisschop van Maastricht Maastricht» Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen weekeinde oud-bisschop dr. J. Gijsen van Roermond benoemd tot titulair bisschop van Maastricht. De bisschopszetel van Maastricht was vrij sinds het overlijden van de voorganger van Gijsen, mgr. P. Moors, in 1980. Die werd titulair bisschop van Maastricht na zijn aftreden in 1972. Het is gebruikelijk dat bisschoppen bij hun af scheid titulair bisschop worden van een stad waar geen bisschop (meer) resideert. breda «gpd-anp De rechtbank in Breda heeft in de zogeheten Dopharma zaak, de handel in verboden groei hormonen bij dieren, veel lage re straffen uitgesproken dan de officier van justitie had geëist. De rechtbank achtte het niet bewezen dat drie van de eerste vier verdachten die voor de rechtbank verschenen, deel hebben uitgemaakt van een cri minele organisatie. De drie wer den gisteren wel veroordeeld tot boetes, maar kregen geen ge vangenisstraf. De enige die wèl een celstraf kreeg, is een 44-jarige ex-verte genwoordiger uit Alkmaar. Hij kreeg zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Daarnaast moet hij 15.000 gulden boete betalen en nog eens 15.000 gul den „om hem het genoten voordeel te ontnemen". De man gaat in hoger beroep. De belastingaftrek voor arbeids kosten (het zogeheten arbeids kostenforfait) moet op 1 januari met vijfhonderd gulden om hoog. Het forfait wordt dan, in clusief inflatiecorrectie, maxi maal 2.125 gulden per jaar. De WD-kamerleden De Korte en Van Rey hebben hierover giste ren een wetsvoorstel ingediend. Volgens de liberalen zal het hogere forfait het voor mensen met een uitkering aantrekkelij ker maken te gaan werken. De afstand tussen uitkering en loon wordt immers groter. Het voor stel houdt voor de laagstbetaal den in dat zij er per jaar twee honderd gulden netto bij krij gen. Voor de hogere inkomens bedraagt het voordeel ongeveer driehonderd gulden. Op langere termijn ontstaan er met het plan 41.000 extra ba nen, zo heeft het Centraal Plan bureau becijferd. De werkloos heid zal erdoor met zo'n 55.000 mensen kunnen afnemen. Het voorstel kost 725 miljoen gul den aan belastinginkomsten per jaar. OClI Snelkookrijsti4t85T of SnelkookzilvervliesrijstiSrWT - j-Q pak 400 gram Ch Chocoladehagel melk, puur42#9Tof pak 400 gram ©ch Leverworst, 1 cft 2 stuks 250 gram Jd#" 1.0" O Kingsize pinda's, gezouten of ongezouten, cup 275 gram JèAÏÏ ©Bordeaux, rouge of blanc, - -,c fles 0.75 liter -ërTfT 4./0 ©Ch Chocoladehagel melk, puur42£9Tof hagelmix 42491; - QQ Dak 400 eram 1."" Een 41-jarige dierenarts uit Baarle-Nassau kreeg een boete van 70.000 gulden en een ge vangenisstraf van 120 dagen, waarvan 98 voorwaardelijk. Omdat hij 22 dagen in voorar rest heeft gezeten, hoeft hij niet meer naar de gevangenis. De rechtbank acht bewezen dat hij clenbuterol heeft geleverd aan kalvermesters. De leveringen waren afgedekt met valse reke ningen. Een 38-jarige medewerker van Dopharma uit Kaatsheuvel kreeg voor de levering van tweeduizend kilo clenbuterol- houdend poeder aan een die renarts een boete van 10.000 gulden. De officier had zes maanden, waarvan drie voor waardelijk en een boete van 25.000 gulden geëist. Een 44-ja- rige dierenarts uit Utrecht, te gen wie vier maanden en 50.000 gulden boete was geëist, kreeg vijfduizend gulden boete. rotterdam anp Veel voorkomend probleem gedrag bij kinderen zoals agressie, slaapproblemen, angst of overactiviteit wordt voor meer dan de helft, on geveer 65 procent, bepaald door erfelijke factoren. Deze veel voorkomende klachten worden dus niet alléén ver oorzaakt door omgevings factoren. Dit stelt de psycholoog Edwin van den Oord in zijn proefschrift 'Een studie naar erfelijke invloeden op pro bleemgedrag bij kinderen'. Hij promoveert morgen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Om probleemgedrag te kunnen begrijpen is het be langrijk de oorzaken ervan te kennen, zo stelt Van den Oord. Het zwaartepunt van het onderzoek lag bij kinde ren in de kleuterleeftijd. Hiervoor vulden ongeveer 1.300 ouders van tweelingen vragenlijsten over probleem gedrag in. Het onderzoek was een project van de afde ling kinder- en jeugdpsychi atrie van het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis en het Nederlands Tweelingen Register van de Vrije Univer siteit Amsterdam. De onderzoekers maken in hun studie onderscheid tus sen één-eiige en twee-eiige tweelingen. Alleen de één- eiige zijn erfelijk identiek, de twee-eiige hebben hun erfe lijke informatie slechts voor een deel gemeen. Op basis van dit verschil in gelijkenis konden de onderzoekers het belang van erfelijke invloe den bepalen. Van den Oord stelt dat niet ieder kind dat iets ergs mee maakt, zoals het wegvallen van een ouder, gedragspro blemen krijgt, al blijft er een categorie over met een ver hoogd risico. Met extra aan dacht en begeleiding kunnen deze kinderen echter goed functioneren, aldus de psy choloog. den haag Terwijl in de Japanse stad Kyoto de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) vergaderde over een mogelijke opheffing van het jachtverbod op walvissen, boden kinderen van de Hoefslag-school uit Nieuwegein staatssecretaris Gabor gisteren 100.000 handtekeningen aan. Ze deden dat namens Greenpeace. De handtekeningen zijn een protest tegen de walvisvangst. foto dijkstra bvwillem ten veldhuys Kabinet besluit tot grote belasting- en premie-operatie Ambtelijke nota haaks op beleid Ter Veld De Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) zullen met ingang van volgend jaar weer helemaal uit premies wor den betaald. Het rijk trekt een bijdrage van 15 miljard gulden terug. Het vrijkomende geld wordt besteed aan belastingverlaging van 5 procent in de eerste schijf. Om dat de premies omhoog gaan, zal de koopkracht voor de meeste mensen toch nog dalen. Het gaat daarbij om de ongeveer 1,5 miljoen mensen met alleen AOW. den haag gpdouder geen premie AAW te la ten betalen. Daarentegen moe- Dit blijkt uit een wetsvoorstel ten ze vanaf volgend jaar wel van de staatssecretarissen Ter premie AWW gaan voldoen. Veld (sociale zaken) en Van Bij de belastingherziening van Amelsvoort (financiën). Aanlei- 1990 werd besloten bejaarden ding voor de operatie is het be- ook AAW-premie te laten beta- sluit om mensen van 65 jaar en len. Omdat ze daarmee recht kregen op uitkeringen en voor zieningen (een miljardenzaak) werd de zaak tijdelijk in de ijs kast gezet. De Raad van State had al gewaarschuwd voor een situatie waarbij bejaarden wel premie zouden betalen maar geen rechten zouden hebben. Bejaarden zijn nu wel verze kerd via de AWW maar betalen daarvoor geen premie. De ver zekering houdt in dat als een bejaarde overlijdt en er een partner is die jonger is dan 65 jaar, deze partner een uitkering krijgt. Het kabinet vindt het nu redelijk bejaarden ook AWW- premie te laten betalen. Het kabinet haalt van de 15 miljard gulden ex-rijksbijdrage 1 miljard gulden af. Dat geld gaat naar het Gemeentefonds als compensatie voor lasten die gemeenten met ingang van 1994 krijgen. Ze gaan dan zelf beslissen over voorzieningen die mensen op basis van de AAW kunnen krijgen. Door het plan leveren alleen verdieners, alleenstaanden en bejaarden met alleen AOW 0,1 procent aan koopkracht in. AO- W'ers met een pensioentje heb ben een koopkrachtvoordeel van 1 tot 2 procent. Het kabinet zal dat in het achterhoofd hou den als er besluiten moeten worden genomen over de inko mens in 1994. den haag marc peeperkorn Jongeren moeten het recht op een bijstandsuitkering houden totdat er werkelijk een jeugd werkgarantie-baan (JWG-baan) voor hen is. Dat adviseren top ambtenaren van sociale zaken in een vertrouwelijke nota. Het stuk is opgesteld in verband met het vorige week gehouden kamerdebat over de Voorjaars nota. Het advies staat haaks op de plannen van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld, die jongeren onder de 21 jaar het recht op een uitkering willen ontnemen. Volgens de be windslieden maakt een sluiten de aanpak van het JWG, waarbij jongeren een baan krijgen aan geboden, het recht op een uit kering overbodig. Die sluitende aanpak is echter nog lang niet bereikt. De top ambtenaren signaleren veel knelpunten bij de uitvoering van het JWG. De banen worden tot nog toe gezocht bij gemeen ten en in de non-profit sector. Die zijn echter aan het „einde van hun latijn" bij het vinden van plaatsen, aldus de nota. Daarom pleiten de ambtenaren ervoor ook het bedrijfsleven in te schakelen bij het scheppen van JWG-banen. In CAO's zou een voorziening voor oplei dingsplaatsen moeten worden opgenomen. Het verplichte half jaar zelf een baan zoeken, voordat jon geren in het JWG terecht kun nen, is volgens de Haagse amb tenaren voor sommige groepen verloren tijd. De kans dat ze zelf een baan vinden, is zo klein dat ze beter meteen het JWG in kunnen, aldus de nota. In de nota wordt aandacht gevraagd voor de zogenoemde lege contracten': 20 tot 25 pro cent van de JWG'ers heeft wel een contract (inclusief het mini mumloon) maar geen werk. Met de uitbreiding van het JWG tot 27-jarigen, wordt het pro bleem alleen maar groter. Dreigende radicalisering jongerenacties 9: 9 den haag gpd De Haagse gemeenteraad wil geen onafhankelijk onderzoek naar het geweld van de mobiele een heid tegen demonstrerende jongeren van afgelo pen zaterdag. Wel wil burgemeester Havermans een extern deskundige betrekken bij het onder zoek dat politie en justitie in Den Haag zullen in stellen. Intussen gaan binnen studenten- en jon gerenorganisaties stemmen op, dat het nu pas echt tijd wordt voor harde acties. Vier vertegenwoordigers van jongerenorganisa ties spraken gisteren met de Haagse burgemees ter Havermans, hoofdcommissaris Brand en offi cier van justitie Blok. Dat drietal is verantwoorde lijk voor het politie-optreden en voor het onder zoek daarnaar. Wie als extern deskundige wordt aangetrokken, is nog onbekend. De Haagse ge meenteraad bleef gisteren verdeeld over de vraag of zo'n deskundige moet worden ingehuurd. Daarop besloot de burgemeester dat het wel zal gebeuren: „Om iedere schijn van partijdigheid te vermijden". Jan Vos van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) spreekt van „een hopeloos compromis". „Goed, zal er een mannetje bijkomen, het is en blijft een zaak van de Haagse politie. De uitslag van een dergelijk onderzoek zegt mij helemaal niets". Vos onderhield namens de jongerenorganisa ties het contact met de Haagse politie. Hij houdt vol dat vooraf was afgesproken dat de ME zich buiten het gezichtsveld van de demonstranten zou opstellen. Hoofdcommissaris Brand ontkent dat. „We hebben van tevoren gezegd: langs de Lange Vijverberg staat 'een muur van blauw'. We hebben nooit gezegd dat dat alleen politieman nen met platte pet zouden zijn. Dergelijke afspra ken maken we nooit". Vos sluit niet uit dat in een reactie op het poli tiegeweld hardere acties te verwachten zijn. „De huidige actieleiding zal zich daarmee niet inlaten, maar er zijn binnen de betrokken organisaties ze ker mensen die een hardere lijn willen volgen." Dat het zaterdag uit de hand liep, is volgens de politie te danken aan 'beroepsdemonstranten'. Laurette Spoelman, voorzitter van de CNV-Jonge- ren, die zaterdag ook klappen opliep, erkent dat er autonomen aanwezig waren die met verf gooi den. Toch vindt ze het niet terecht dat de politie deze groep, volgens haar niet groter dan vijftien of twintig man, de schuld geeft van de ongeregeld heden. „Je kunt zo'n groep isoleren. Dat lukt de politie bij voetbalwedstrijden ook. Nu is dat niet gebeurd en hebben de goedwillende mensen klappen opgelopen". Spoelman vindt dat de poli tie wel erg gemakkelijk de zwarte piet doorschuift. Ook de studentenvakbond vindt het gooien van „een paar verfbommetjes" een mager excuus om zo hard op te treden. bilthovenCompleet ingerichte operatiekamers, röntgenapparatuur, beademingsunits, bewakingsmontioren en ziekenhuisbedden. De hele inventaris van het failliete ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven gaat zaterdag Kroongetuige in zaak-Bruinsma treedt eindelijk in openbaarheid amsterdam anp-gpd Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 mei a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De Koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In de moordzaken tegen een 36-jarige Amster damse ex-politieman zijn volgens de politie twee niet nader genoemde getuigen bedreigd door le den van de bende van de Joegoslavische topcri minelen Puka, Uka en Yotse. .Dat blijkt uit stukken van de Amsterdamse poli tie die gisteren tijdens het hoger beroep tegen de ex-politieman aan de orde kwamen. Voor de moord op de drugbaas Klaas Bruinsma en een drug- en autohandelaar uit Wilnis is hij door de rechtbank veroordeeld tot acht en twaalf jaar. De ondergedoken kroongetuige in de zaak, Ste ve Brown, kon gisteren in ieder geval niets gebeu ren. Hij beweert dat er een half miljoen gulden op zijn hoofd staat. De man werd door gewapende agenten de rechtszaal binnengebracht. Een groot deel van de dag stond in het teken van zijn ver klaring, waarop lang gewacht en vaak aangedron gen was. Nadat Brown een voor de ex-politieman zeer belastende verklaring aan de politie had af gelegd, dook hij onder. Volgens Brown zou de ex-agent hem uitgebreid hebben voorgedaan hoe hij Klaas Bruinsma op 27 juni 1991 met vier pistoolschoten voor het Hilton- hotel in Amsterdam vermoordde. Ook de liquida tie van de in Wilnis wonende onderwereldfiguur zou de ex-politieman hem beeldend hebben be schreven. De ex-agent zou Brown hebben verteld dat het bloed uit de nek van zijn slachtoffer spoot en op zijn kleren terechtkwam. Brown, eerst zelf verdacht van de moord op de autohandelaar, kreeg landelijke bekendheid toen hij breed lachend in een televisieprogramma op schepte dat hij als baas van de Amsterdamse buurthuizen Happy Family de gemeente voor miljoenen guldens had opgelicht. Volgens Brown is de moord op de autohande laar in de nacht van 20 op 21 april vorig jaar ge pleegd in opdracht van „de Hakkelaar", een grote Amsterdamse onderwereldkoning. De oud agent was in Wilnis aanwezig met twee handlangers van wie er vorig jaar eentje, 'Smiley' genoemd, in de Jordaan is doodgeschoten. De andere, een 20- jarige man, zit nog vast. Volgens Brown is de ex-agent „de topmoorde- naar van de bende van de Hakkelaar". Er zouden zeker negentien moorden op zijn naam staan. Raadsman Boone had ook prof. Wagenaar opge roepen teneinde de waarnemingen van een ano niem gebleven politieman te onderzoeken. De politieman heeft de ex agent op de avond van de moord op de autohandelaar in Wilnis gezien. In een rapport concludeert Wagen.i.u dat de om standigheden waarin de waarneming is gedaan als „ongunstig" bestempeld moeten worden, maar dat de juistheid van de waarneming best kan kloppen. De zaak wordt op 4 juni voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3